Meer kunst op straat in Voorschoten Actie tegen hondenpoep mislukking in Oegstgeest Alphenaar verliest strijd tegen duiven In het Bentveld kunnen boeren wel blijven Regio TTH op weg naar nieuwe trombones Alkemade moet pad in Rijp wetering verharden MAANDAG 7 MAART 1994 CHEF HENNY VAN EGMONO, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. O.'l 35&413 College wil acht beelden kopen Voorschoten krijgt er in de komende jaren diverse beel den bij. Bij de NS-stations, op het Treubplein, in het mid den van de Leidseweg ter hoogte van de Zilverfabriek en op nog vier plaatsen in het dorp moeten kunstwerken komen, vindt het Voorschotense college van B en W. Met de aanschaf van de acht beelden is een bedrag gemoeid van ongeveer 460.000 gulden. De provincie neemt hier van 150.000 gulden voor haar rekening. voorschoten judy nihof B en W baseren zich op het Beeldenplan 1994-1997, dat is opgesteld door de gemeentelij ke cultuurcommissie. Voor schoten beschikt al over 41 openbare kunstwerken, maar de commissie vindt dat er nog zeker veertien plekken zijn, die bok wel een beeld kunnen ge bruiken. Hiervan zijn er acht, bie nog voor 1998 verfraaid zou den moeten zijn met kunst. Het Treubplein bijvoorbeeld. ,,Deze grote, kale, aan vier zijden met bebouwing en wegen omsloten fuimte vraagt om een kunst werk", schrijft de cultuurcom- jnissie in het Beeldenplan. Ge dacht wordt aan een vrij groot kunstwerk, waarbij water wordt gebruikt. Ondanks de slechte ervarin gen met kunst in Park Adegeest, zou ook daar weer een beeld moeten komen, blijkt uit het Beeldenplan. Omwonenden waren het niet eens met het kunstwerk dat daar in 1983 werd neergezet. Het werd in brand gestoken. Op de plek waar de resten staan, zou een kleurig object moeten komen. Voor de hoek van de Richard Wagnerlaan Schubertplant- Motorrijder breekt pols roelqfarendsveenEen 41-jarige motorrijder uit Hoogmade is zaterdagavond rond half elf gewond geraakt nadat hij op de Alkemadelaan in Roelofarendsveen op een auto was gebotst. Een automobilist was gestopt om de weg te vragen. Een auto die 'daarachter reed, stopte. De motorrijder had dit te laat in de ga ten. Hij is met een gebroken pols overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Drietal gepakt na kraken automaten alphen aan den run De politie heeft zaterdagochtend in Leiden drie Alphenaren, 16, 16 en 18 jaar oud, aangehouden. Het drietal had kort daarvoor in Alphen een condoomautomaat aan de Stuifzwam, een snoepautomaat aan de Julianastraat en een tele fooncel aan het Eekhoorntjesbrood gekraakt. De politie hield op" grond van signalementen van getuigen het drietal aan op de Kennedylaan in Leiden. Na een nachtje in de cel zijn ze zaterdag in de loop van de dag vrijgelaten. Spaanplaten veroorzaken brand alphen aan den run» De brandweer is zaterdagochtend even voor twaalf uur in actie gekomen voor een schoorsteenbrand aan de Sumatrastraat in Alphen. De bewoner wilde spaanplaten ver branden in de open haard. De vlammen sloegen via de schoor steen al naar buiten. De brandweer was de brand snel meester. De omvang van de schade is niet bekend. Etalageruit vernield alphen aan den rijn Een etalageruit van een fietsenwinkel aan de Bloemhofstraat in Alphen is in de nacht van zaterdag op zondag vernield. De politie verdenkt een van de de circa 15 jongeren die in de buurt liepen, van de vernieling. Omdat het moeilijk was ié mand binnen die groep aan te wijzen, konden geen aanhoudin gen worden verricht. Jongen rukt spiegel politiewagen af voorschoten Een 17-jarige dronken jongeman uit Voorschoten is zaterdagnacht opgepakt door de politie voor het afrukken van de buitenspiegel van een politieauto. Dat gebeurde bij een wo ning aan de Prins Bernhardlaan, waar de politie een rumoerig feestje kwam inspecteren. Bij aankomst kwam de jongeman, een van de feestgangers, scheldend naar buiten en rukte de spiegel van de politieauto. Bejaarde vrouw beroofd voorschoten Een 73-jarige vrouw uit Voorschoten is zatermid- dag van haar portemonnee beroofd door twee onbekende jon- ,gens. De vrouw wandelde op de Grieglaan, toen de twee, die op brommers reden, haar de weg vroegen. Vervolgens duwden zij de vrouw omver en gristen de portemonnee uit haar hand. In de beurs zat achthonderd gulden. Brandje in leeg huis voorschoten In een lege woning aan de Tolstraat in Voorscho ten heeft gisternacht een brandje gewoed. De oorzaak is onbe kend. De brandweer was snel ter plekke, zodat de schade be perkt bleef tot de woonkamer. Inbraak in Oegstgeest oegstgeest Pasjes, sieraden, een cd-speler en een rijbewijs zijn gisteravond gestolen uit een woning aan de Laan van Alkemade. De daders kwamen binnen via een raampje boven de keuken deur. Nugteren weer wethouder alkemade De CDA-fractie wil dat W. Nugteren in het nieuwe college van Alkemade weer wethouder wordt. Lijsttrekker N. van Ruiten wordt fractievoorzitter, D. Nagtegaal zijn plaatsvervan ger. Het CDA in Alkemade mag als grootste partij in de gemeen teraad het initiatief nemen voor de college-onderhandelingen. Volgens Van Ruiten beginnen die besprekingen volgende week. Eerder heeft hij al laten doorschemeren dat de kans groot is dat {het CDA weer een coalitie gaat vormt met de WD. De campagne om de straten van Oegstgeest hondenpoep- vrij te krijgen, heeft niet gehol pen. „Nog steeds wordt Oegst geest geplaagd door honden poep die op straat is achtergela ten", constateert de gemeente in een evaluatie van de cam pagne. De oplossing voor het pro bleem wordt daarom nu niet meer bij de eigenaren gezocht. De gemeente wil meer uitlaat- plaatsen aanwijzen, in de hoop dat tenminste een deel van uit werpselen van de straten ver- Gemeente wijst nu meer uitlaatplaatsen aan dwijnt. De groenstroken onder hondenuitlaatplaatsen. Bij de de hoogspanningskabels in Klinckenbergerplas mogen de Haaswijk, langs de Abtspoelweg honden bovendien in de win- bij het zwembad, langs de termaanden, van oktober tot Hofdijck en de Laan van Alke- april, ook hun behoefte doen. made worden daarom officiële De gemeente ging de hon denpoep vorig jaar te lijf met waarschuwende advertenties, het uitdelen van poepzakjes en brieven aan hondebezitters. Zij konden ook meedoen aan een hondentraining, zodat de vier voeters wat gehoorzaamheid bijgebracht kon worden. Doel van de actie was de eigenaren ervan te doordringen dat poep niet op het trottoir hoort. Maar de actie mocht niet baten. De gemeente wijt het falen van de campagne onder meer aan de politie, die te weinig tijd heeft om de straten af te speu ren naar poepende honden. De hondebezitters zouden boven dien weinig medewerking verle nen, omdat ze vinden dat de ge meente door middel van de in komsten van de hondenbelas ting het probleem moet oplos sen Tikibad weer week gesloten Het onlangs heropende Tikibad en de Tikisauna op Duinrell in Wassenaar zijn deze week dicht wegens werkzaamheden. In de afgelopen vorstperiode begaf de verwarmingsinstallatie het. Met kunst- en vliegwerk is het bad tijdens de krokusvakantie open gebleven, maar reparatie kon niet langer worden uitgesteld. Het bad gaat zaterdag 12 maart weer open. soen Mozartlaan heeft de cul tuurcommissie een speels ob ject in gedachten, bijvoorbeeld een drijvende sculptuur. In de middenberm van de Leidseweg - de hoofdentree van Voorschoten - zou een groot re presentatief kunstwerk moeten verschijnen. De gemeente wil hieraan 50.000 gulden beste den. Het Nederlands Instituut voor Lastechniek (NIL), dat daar is gevestigd, heeft al een bijdra ge geschonken van 9000 gulden. Als voorwaarde heeft het bedrijf onder meer gesteld dat het een object van metaal moet zijn. Zodra de werkzaamheden bij de stations Voorschoten en De Vink klaar zijn, moet bekeken worden waar kunstwerken kun nen staan. Bij Station Voorscho ten wordt al gedacht aan een 'groots' kunstwerk, over een beeld bij De Vink heeft In de nieuwbouwwijk Starrenburg is nog geen enkel kunstwerk. Ge dacht wordt om een beeld neer te zetten bij de entree van de wijk. Ten slotte wordt gedacht aan een kunstwerk in het Frans Halsplantsoen bij de brug over de Vliet. De politiek spreekt zich woensdag 9 maart uit over de voorstellen in het Beeldenplan. den haag/alphen aan den run De duiven van de Alphense fa milie Kottenhagen uit de Vlier boomstraat mogen blijven koe ren, poepen en rondfladderen. De Raad van State heeft het ver zoek van buurman J.L. Baak om de duivenhokken van Kottenha gen te laten slopen, afgewezen. Baak heeft de afgelopen tijd tot twee keer toe bij zowel de gemeente Alphen als bij de Raad van State geprobeerd een einde te maken aan de hobby van zijn buurman. Volgens Baak koeren, poepen en fladderen de postduiven overdreven hinder lijk. Bovendien jagen ze me vrouw Baak schrik aan door laag over te scheren. Alle pogingen zijn tevergeefs geweest. Want hoewel de Raad van State eerder wel de bouw vergunning voor de duivenhok ken vernietigde (het duivenhok was te groot), staat het de ge meente viij het bestemmings plan te wijzigen. Dat wil de ge meente nu doen. omdat Kot tenhagen heeft beloofd niet meer dan vijftig duiven te hou den, die nooit 's nachts zullen uitvliegen. De Raad van State heeft geen bezwaar tegen deze wijzigingen. Mogelijk heeft hij de beslissing meegespeeld dat alleen buur man Baak last heeft van de dui ven. Van andere buurtbewoners hoeven de duiven niet weg. hazerswoude-dorpHet aantal bezoekers aan de fancy-fair van tamboer- en trompetter korps TTH in Hazerswoude viel zaterdag een beetje tegen. „Er waren meer activiteiten in het dorp en het weer was misschien te goed", gaf voorzitter C. van Goozen als verklaring. De geringe belangstelling mocht de pret ove rigens niet drukken in jongerencentrum Stek. „Want gezellig was het wèl." Van Goozen verwacht dat de fancy-fair en de daaraan vooraf gaande loterij zo'n 3000 gulden in het laatje van TTH heeft gebracht. „Dat valt niet tegen", constateert de voorzit ter. „Vooral het rad van avontuur heeft veel geld opgeleverd. We krijgen tegenwoordig zo weinig subsidie van de gemeente dat we het geld goed kunnen gebruiken. De schuiftrom- bones en een pauk zijn hard aan vernieuwing toe. Nu hebben we alvast een beginnetje." FOTO BEN DE BRUYN rupwetering» Op het pad achter de Buitenweg in Rijpwetering liggen binnen kort geen grote waterplassen meer. De gemeente Alkemade wil het pad toch verharden. Een jaar geleden besloot de ge meente nog om helemaal niets aan het weggetje te doen. De bewoners waren verantwoorde lijk voor het onderhoud, stelden Ben W. Een van de bewoners van de Buitenweg, R. Schrijvers, ging op onderzoek uit en kwam er achter dat het hier om een openbare weg gaat. Hij stelde de gemeente aansprakelijk voor de schade die zou ontstaan als gevolg van de wateroverlast. De gemeente heeft inderdaad moe ten erkennen dat het pad open baar is en het onderhoud voor rekening van de gemeente is. Schrijvers is blij met dit ge baar van de gemeente, „liet pad was onbegaanbaar. Vroeger woonde hier iemand die bij de gemeente werkte. Die liet er re gelmatig split opgooien. Nadat hij was vertrokken is er niets meer aan gedaan." Alternatief plan voor aanleg Bentwoud regio brenda filippo Veel keus is er niet. Of het toeristische prentje van grazend vee op de weilanden blijft behouden. Of er komt een gloed nieuw bos (Bentwoud) van minimaal duizend hectare. „Belachelijk", vindt D. van der Eijk van het pas opgerichte Plat form Bentveld. Deze groep biedt een al ternatief waarin de agrariërs kunnen blij ven 'boeren'. Van der Eijk wil het open gebied behouden, daarin natuurwaarden versterken en recreatiemogelijkheden ontwikkelen. Het Bentwoud is gepland tussen Ha- zerswoude-Dorp, Benthuizen, Zoeter- meer, Moerkapelle, Bleiswijk, Waddinx- veen en Boskoop. Behalve Zoetermeer zijn alle betrokken gemeenten tegen het grote bos. Doordat in de variant de agra rische bedrijven behouden blijven, be strijkt het plan Bentveld zo'n vijfduizend hectare. Aanstaande woensdag buigt de provinciale milieucommissie zich over de vraag of het Bentveld wordt opgeno men in de richtlijnen voor een Milieu Ef fect Rapportage (MER). Een MER onder zoekt de gevolgen van een plan voor mens en natuur. Als het Bentwoud er komt, zullen de boeren in het plangebied hun bedrijven vaarwel moeten zeggen. „Niet alleen de aanwezige boeren verdwijnen. Ook het omringende gebied zal leeglopen, leder een werkt samen. Boeren delen machi nes en kennis. De overblijvers zullen het niet redden", voorspelt D. van der Eijk. Hij is de bedenker van het alternatief. Ook de Werkgroep Milieubeheer Lei den - een andere deelnemer in het plat form - heeft zijn bedenkingen bij het Bentwoud. „Je kunt je afvragen of je op de beste landbouwgronden voor veel geld aan natuurontwikkeling moet doen. Het argument dat je daarmee een dam opwerpt tegen de verstedelijking is kul. Zolang er vraag naar huizen blijft, gaat de verstedelijking door. Bovendien zou zo'n bos de veenweldegebieden van bij voorbeeld Zoeterwoude, Gouda en Woerden juist kunnen bedreigen. Er moeten immers toch ergens huizen ko men", meent W. ter Keurs. Ter Keurs vindt het belangrijk dat het alternatief serieus wordt bekeken. „Bewoners moeten meepraten over de inrichting van hun streek. De houding die provincie en Rijk nu aannemen, is volstrekt fout. Op voorhand wordt het Bentwoud als enige mogelijkheid gepre senteerd", stelt Ter Keurs. Hij vindt dat er 'nog heel wat' aan het plan Bentveld moet gebeuren. „Het plan moet tot in de kleinste details in kaart worden gebracht. Daarnaast moeten we een zo breed mo gelijk draagvlak krijgen." In het alternatief komt geen massale bomenaanplant voor. Wel wil Van der Eijk nieuwe bouwlocaties als Zoeter- meer-Oost en Gouda-West 'verbergen' achter rijen bomen. Zijn streven is het herstel van het droogmakerijengchicd in oude glorie. Op sommige plekken bete kent dat de ophoging van sommige afge vlakte dijken. Verder komen er water- en moeraszones langs verschillende polder dijken. Van der Eijk wil graag het Hazers- woudse Rietveld in het plan betrekken. „We willen graag de sloten in die rich ting verbreden, zodat de recreatie ter plaatse kan worden versterkt." Er moe ten wandel-, fiets- en ruiterpaden en ka noroutes komen, zodat recreanten opti maal van het landschap kunnen genie ten. Aan de Rottedijk in Moerkapelle staan de zeven oudste molens van Zuid-Hol land. Het platform wil ze in ere herstel len. Voorzichtig geschat kost de renova tie zo'n acht ton per molen. Molenbe woonster F. van Engelenburg staat posi tief tegenover een mogelijke opknap beurt. „Zolang binnen maar niets dras tisch wordt veranderd. Maar het zou ge weldig zijn als dit weer echte molens worden." Van Engelenburg heeft 'ge mengde gevoelens' bij het Bentwoud. „We kochten deze molen in 1990 omdat we hier zo'n weids uitzicht hehben. Ik hoop maar dat ze rekening houden met de historie van dit gebied en het hier niet te dicht beplanten. Het lijkt me dat een Bentveld een betere variant is." Inbrekers maken veet sieraden buit in Alphen alphen aan den run» Inbrekers hebben hel al gelopen weekeinde hun slag geslagen in Alphen. Uit een woning aan de Planetensingel werden za terdagavond tussen half negen en half elf sieraden, een scanner, een ant woordapparaat en 1200 gulden gestolen. De inbre kers braken de achterdeur open. Uit een woning aan de Paddestoelweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag gordijnen, een luxaflex, een videorecor der, een cd-speler, een gouden armband ter waarde van 2000 gulden, een horloge met een waarde van 2400 gulden en een zilveren armband van 800 gulden ont vreemd. De achterdeur werd met een breekijzer opengebroken. Een bewoner de Wikke straat trof bij thuiskomst twee vreemde mannen aan in de tuin. De een had een videorecorder in zijn hand. I Iet tweetal sloeg op de vlucht. De bewoner ging ze nog wel achterna, maar raakte ze kwijt. Het tweetal was de woning binnengekomen door de achterdeur open te bre ken. Pontbaas moet vrachtverkeer controleren Zwaar vrachtverkeer veroor zaakt in toenemende mate schade aan het wegdek en de riolering op Kaageiland. De ge meente Alkemade wil dan ook scherper letten op vrachtauto's die naar het eiland willen. Jacht- en Scheepswerf Van I-ent wordt gevraagd een oogje in het zeil te houden. Verkeer kan im mers alleen via het Van I-ent pontje naar het eiland. Vracht wagens die het eiland op willen, mogen maximaal tien ton zijn. Wie met een zwaardere wagen naar het eiland wil, moet eerst de gemeente om toestemming vragen. -v; --vT.' Een van de zeven molenstompen aan de Rottedijk in Moerkapelle. Het Platform Bentveld wil de monumenten in oude staat terugbrengen. Renovatie kost acht ton per stuk. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9