Voorstellen Bomers stuiten op 'twijfels' Kerk Samenleving Zuidafrikaanse priester mag toch in parlement Ontbijten in Marekerk 'Tijd voor middelbaar evangelisch onderwijs' Slepend front MAANDAG 7 MAART 1994 BINNENLAND KORT Huwelijken (1) Het aantal kerkelijk gemeng de huwelijken is in de loop van deze eeuw fors toegeno men. In 1914 koos nog bijna 90 procent van de kerkleden een huwelijkspartner van de zelfde kerkelijke gezindte; in 1986 was dit percentage ge daald tot iets minder dan 75 procent. Dit blijkt uit een on derzoek waarop de socioloog drs. J. Hendrickx vandaag aan de faculteit der sociale wetenschappen van de Ka tholieke Universiteit Nijme gen promoveert. Zijn onder zoek eindigt in 1986, het jaar waarin het Centraal Bureau voor de Statistiek stopte met het verzamelen van gegevens over de kerkelijke gezindte van huwelijkspartners. Met name gereformeerden en rooms-katholieken waren al tijd geneigd een partner met eenzelfde godsdienstige ach tergrond te kiezen, terwijl hervormden al vaker een Ie vensgezel huiten hun eigen groep zochten. In de jaren zestig en zeventig gingen ook gereformeerden en katholie ken meer gemengde huwelij ken aan. Voor joden is het al tijd belangrijk geweest een partner uit eigen kring te kie- Hu wel ij ken (2) Hendrickx brengt de veran deringen in verband met maatschappelijke ontwikke lingen als de toenemende verstedelijking, de toename van binnen- en buitenlandse migratie en de groei van het gemiddelde inkomen. Op al lerlei manieren, vooral ook via de massamedia, komen mensen in aanraking met andere ideeën. „Ze zijn tole ranter geworden voor ideeën van mensen uit andere groe pen. Bovendien zijn ze min der gevoelig geworden voor druk vanuit hun sociale om geving", zegt hij. Het is vol gens Hendrickx dan ook lo gisch dat in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, met een hoge graad van urbanisatie en industria lisatie, kerkelijk gebonden Nederlanders minder geïnte resseerd zijn in een huwelijk met een partner uit eigen kring, dan in provincies met een overwegend agrarisch karakter. Huwelijken (3) Tegelijk vindt de promoven dus het toch nog opmerkelijk dat in 1986 75 procent van de kerkleden een huwelijks partner van dezelfde gezind te uitkoos. Hij wijst ter ver klaring onder meer op het nog steeds verzuilde onder wijs, waardoor velen op groeien met leeftijdsgenoten van dezelfde levensbeschou wing. „Je hebt toch je eigen achtergrond. Blijkbaar vin den mensen het geloof nog steeds belangrijk bij de keuze van hun huwelijkspartner." Eredoctoraat Aan de oud-katholieke eme ritus-aartsbisschop van Utrecht, mgr. M. Kok. wordt vandaag een eredoctoraat door de Christelijke Theolo gische Academie te War schau verleend. Mgr. Kok krijgt het eredoctoraat we gens zijn verdiensten voor de Nationale Katholieke Kerk in Polen, die lid is van de Unie van Utrecht. Tijdens het communistische regime heeft hij zeer geijverd voor goede betrekkingen met de lidkerken in het Westen. De Unie van Utrecht omvat Oud-Katholieke Kerken in Nederland, Duitsland, Oos tenrijk, Polen, Zwitserland, Canada en de Verenigde Sta ten alsmede enkele kleinere groeperingen in Frankrijk, het vroegere Joegoslavië, de Scandinavische landen en Tsjechië. DICK VAN DER P Maaltijd 'Op water en brood' Weinig vertrouwen in andere opstelling bisschop Het 'Knooppunt voor jongeren pastoraat en diaconaat' in I-ei- den organiseert vanavond op nieuw een maaltijd 'op wateren brood'. Dit keer staat de bijeen komst in het teken van de poli tiek: waar staan de politieke partijen voor en ziet de kiezer door de bomen het bos nog? Deze en andere vragen komen aan de orde in het gebouw aan de Oude Rijn 44b, van 18.00 tot 19.30 uur. Fen vertegenwoor digster van het politiek informa tiecentrum 'De invalshoek' geeft een toelichting op de acti viteiten van buitenparlementai re groepen. De maaltijd 'Op water en brood' is toegankelijk voor ie dereen vanaf 17 jaar. De bijeen komst is bedoeld als solidari- teitsmaaltijd voor 'mensen die het minder hebben dan wij'. JOHANNESBURG. De rooms-kalholieke pater Smangaliso Mkhatshwa mag van zijn bisschop toch zitting nemen in het nieuwe Zuidafri kaanse parlement, dat eind april wordt gekozen. Dit hebben kerkelijke kringen in Zuid-Afrika laten weten. Een officiële be kendmaking door bisschop Paul Nkhumishe van Witbank, die tot dusver heeft geweigerd de pers te woord te staan, wordt deze week verwacht. De Zuidafrikaanse bisschop penconferentie verbood Mkhatshwa en zuster Bernard Ncgube in januari om voor het ANC kandidaat te staan bij de verkiezingen. Dat gebeurde zonder dat de twee waren ge raadpleegd. Dit laatste stak Mkhatshwa zeer omdat hij ja renlang secretaris was van de bisschoppenconferentie. Nu de apartheid in feite voor bij is, moeten ook in Zuid-Afrika priesters en religieuzen zich volgens de bisschoppen houden aan de regels van de RK Kerk. Mhkatshwa heeft zijn bisschop er echter van weten te overtui gen dat het best mogelijk is om als priester èn als parlementari ër te werken. De voorstellen van bisschop Bomers om de problemen in het bisdom Haarlem te overwinnen, stuiten op 'grote twijfels' bij de achterban. Er is weinig vertrouwen in een andere opstelling van de bisschop. kwesties op liturgisch en oecu menisch terrein overlaat aan de vicarissen De Groot en Geukers, overigens 'met behoud van de canoniekrechtelijke verant woordelijkheid, zoals toever trouwd aan de bisschop'. Beide vicarissen zullen het door hen gevoerde beleid aan het bis schoppelijk bestuur rapporte- Dit zeggen de dekensvergade ring, de priesterraad, de dio cesane pastorale raad en de staf van het Willibrordhuis (de priesteropleiding van het bis dom) in een gezamenlijke ver klaring na een 'zeer diepgaande en soms emotionele discussie' over het antwoord van mgr. Bo mers op het rapport van de commissie-Van den Muijsen- bergh. Vooralsnog zullen zij geen verdere stappen onderne- In zijn antwoord zegt Bomers onder meer dat hij gedurende een a twee jaar het feitelijk be leid inzake de priesteropleiding in het Willibrordhuis, de toela ting van priesterkandidaten en Redemptoris Mater van het behoudende Neo-Katechumenaat in Nieuwe Niedorp is volgens Bomers naar de letter van de wet geen dio cesaan seminarie van het bis dom Haarlem. „Noch ik als bis schop noch de rector van het Willibrordhuis dragen enige verantwoordelijkheid voor deze opleiding." In de gemeenschappelijke verklaring van dekens, priesters, DPR en Willibrordhuis wordt Bomers 'dringend verzocht' zijn contacten met dit seminarie op te schorten totdat een commis sie varr de bisschoppenconfe rentie helderheid over de posi tie ervan in de Nederlandse kerkprovincie heeft verschaft. „Wij vragen dit ook met het oog op het behoud van de priester opleiding van het bisdom, zoals die in het Willibrordhuis gestal te krijgt." Bisschop Bomers, aan wie de verklaring vrijdagavond is over handigd. zei deze eerst grondig te willen bestuderen voordat hij er officieel een reactie op geeft. Kerkrechtelijk is de bisschop voorzitter van de priesterraad en de diocesane pastorale raad (het 'parlement' van het bis dom). Formeel gesproken kun nen zij niet zonder de bisschop vergaderen en verklaringen uit geven. leiden Een sponsomacht van de jongerengroep van de hervormde Marewijkgemeente in Leiden heeft het afgelopen weekeinde 7000 gulden ge bracht. Het betreft hier een voorlopig resultaat om dat er volgens woordvoerder F. Moree nog steeds geld binnenstroomt. De opbrengst is bestemd voor een vluchtelingenproject in Thailand, waar uit Bur ma (het huidige Myanmar) gevluchte Karen - een volk met een eigen cultuur, taal en geschiedenis - in huttendorpen zijn ondergebracht. De hulpactie van de Marewijkgemeente maakt onderdeel uit van een landelijke campagne van de Hervormd- Gereformeerde Jeugdbond, die in de periode van najaar '93 tot aan Hemelvaart van dit jaar een be drag van een half miljoen gulden voor de Karen bijeen wil brengen. De sponsomacht in de Marekerk begon afgelo pen vrijdagavond met een informatie-bijeenkomst over het project. Het 'sportief en gevarieerd pro gramma', dat uiteindelijk het geld moest opleve ren, begon om 23.00 uur. De activiteiten werden afgesloten met een gezamenlijk ontbijt in de Ma rekerk. De opbrengst wordt concreet besteed aan rijst, dekens, muskietennetten, schoolmateriaal en Bijbels. FOTO HENK BOUWMAN Predikante vecht vergeefs losmaking aan bij rechter De predikante van de Samen op Weg-gemeente van Bid dinghuizen, drs. H. van der Zwaag, heeft vergeefs bij de burgerrechter aangeklopt om haar losmaking aan te vech ten. De kerk van Biddinghui zen hoeft haar geen schade vergoeding te betalen en even min actie te ondernemen om de naam van de predikante te rehabiliteren, zo oordeelde de president van de rechtbank in Lelystad. Van der Zwaag (32) werd in 1992 door de kerk in Biddinghuizen en de classis Flevoland uit haar functie ont heven omdat ze onvoldoende zou functioneren. Van der Zwaag liet bij monde van haar raadsman weten dat het door de hele affaire voor haar on mogelijk was geworden elders het ambt van predikant uit te kunnen oefenen. Daarom wenste ze rehabilitatie en een schadevergoeding van 25.000 gulden. Het is de hoogste tijd voor de oprichting van een evangelische middelbare school voor mavo, havo en vwo in Nederland. De reformatorische en gerefor meerd-vrijgemaakte scholen weigeren evangelische leerlin gen en in het 'gewone' protes tants-christelijke onderwijs komt de nieuwe generatie 'op het totaal verkeerde spoor'. Met deze boodschap probeert de stichting Evangelisch Voort gezet Onderwijs (EVO) haar achterban te mobiliseren. Om haar standpunt te onderbou wen heeft zij naar 20.000 adres sen een enquête gestuurd waar in de behoefte aan een evange lische school wordt gepeild. Met de uitkomst hoopt EVO de Raad van State duidelijk te kunnen maken dat er wel degelijk een 'evangelische identiteit' bestaat en dat eigen middelbaar onder wijs bestaansrecht heeft. De stichting is een initiatief van de evangelische bijbel- school 'In de Ruimte' in Soest. Zij probeert al enkele jaren in het midden van het land een middelbare school te vestigen. Het ministerie van onderwijs heeft de aanvraag meermalen afgewezen. Eind 1992 wees ook de Raad Van State een verzoek af. Die beschouwt 'de evangeli- schen' niet als een aparte stro ming binnen het protestants onderwijs. Binnenkort behan delt de Raad van State een nieuw beroep van de stichting. Dan hoopt de stichting met de uitkomst van de peiling een ex tra argument te hebben. Vaticaan wil moslims betrelcken bij verdediging van 'Het gezin' vaticaanstad cic Het Vaticaan wil intensiever met moslims samenwerken om de rechten van het gezin'te verdedigen. Dit heeft het Vaticaan afgelo pen zaterdag bekend gemaakt in een 'boodschap aan de moslim vrienden', ter gelegenheid van het islamitische feest ld Al-Fitr, het einde van de ramadan. Het gezin is voor de gelovigen een heilig instituut, aldus het do cument, dat is ondertekend door kardinaal Francus Arinze, voorzit ter van de pauselijke raad voor de interreligieuze dialoog. Het geluk en de harmonie van het gezin hangen rechtstreeks af van het juiste ethische gedrag van de gezinsleden. HET WEER Tijdens het voorbije weekeinde liet maart zich van een voorjaarsachti ge kant zien. Vooral zaterdag bleek de zon in staat het kwik tot een aangenaam niveau op te krikken. Oost-Maarland in Limburg scoorde het hoogst met 15.7 graden. Ver der naar het westen schoven even na de middag nog vrij dichte wol kenvelden voorbij, zodat de op gaande lijn even werd verstoord. Toch kreeg de namiddag een lente sfeer; de zon kwam er goed door en het kwik haalde nog 11.9 graden in Katwijk en 11.5 graden in Haar lem. Zondag bleef het wat koeler in van oorsprong polaire lucht, maar de zon deed ook nu weer erg zijn best. Fraaie formaties vederwolken zwierven langs de hemel, maar een groot deel van de dag bleef het op gewekt weer. De hoge sluierwolken wijzen meestal op een aftakeling. Later raakte het zwaarbewolkt bij aan trekkende zuidwester; tot in de avond bleef het droog. Een Atlanti sche depressie roert zich danig, maar de invloed van een krachtige hogedrukuitloper vanaf de Azoren houdt de neerslag binnen de per ken. Ook morgen kan het soms wat licht regenen door een traag, sle pend front boven het noorden van het land. Het beeld verandert de eerstkomende dagen niet veel. Ons land ligt op het grensgebied van in vloedssferen met diepe IJslandde- pressies in het noorden en een vol hardend hogedrukgebied zuidelij-;, ker op de oceaan, dat voortdurend probeert Nederland buiten de ac tieve regenzones te houden. Dit lijkt aardig te lukken, helemaaf droog blijft het weliswaar niet, maar er zijn ook heldere momenten bij wat zonBovendien wordt er milde lucht aangevoerd met vooral landinwaarts weer maxima van 11 12 graden; aan zee iets minder zacht. Onze regio begint in deze tijd van het jaar de verkoelende werking van het 5 graden koude Noordzeewater te voelen, althans bij aanlandige wind. Dat scheelt al gauw 2 a 3 graden ten opzichte van het binnenland. De kuststrook zal het tot laat in de zomer met iets lagere middagtemperaturen moe ten doen. Daar staat tegenover dat de kustbewoners gedurende het zo merhalfjaar van meer zonne-uren kunnen genieten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland. Schotland, Ierland In Schotland, Wales en het westen Schotland opklaringen, af- gen- of hagelbuien In oost-Engeland vandaag droog en een enkele op klaring, morgen van het westen uit regen Maxima tussen 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en plaatse lijk wat lichte regen of motregen. Noord- en ^idden-Frank- den, maar vrijwel overal droog. Meer naar het zuiden perioden met zon. Mid- dagtemperatuur tussen 11 en 14 gra- Zonnig en warm, middagtemperatuür aan de kusten tussen 20 en 25 graden Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en droog. Maxima oplopend naar 20 gra- Spanje: Flinke zonnige perioden, vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden Droog. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 graden, aan de Golf van Biskaje wat lager, in Andalusië wat hoger Canarische Eilanden: Wolkenvelden, vooral aan.de zuidstran- den ook geregeld zon Maxima aan de zuidstranden weer oplopend naar 23 Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt en vooral ten zuiden van Casablanca een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden, maar bij Tan- ger maxima tot 24 graden. Zonnig, eerst ook nog enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur aan het strand vandaag 17 graden, morgen iets Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur rond 15 graden, aan de kusten tussen Montpellier en Perpignan enkele graden hoger. In de Franse Alpen en Pyreneeën droog en overwegend zon nig. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte oplopend tot ongeveer +7 gra- Mallorca en Ibiza: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur rond 19 graden. Droog en overwegend zonnig weer. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. In de Italiaanse Alpen en Dolomieten mid dagtemperatuur op 2000 meter hoogte oplopend naar ongeveer +7 graden. Corsica en Sardinië: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag overwegend zonnig, morgen ook enkele wolkenvelden. Droog. Maw- Turkije en Cyprus: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma van 13 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en in het noorden, en mogelijk ook h regen In het zuiden af en toe zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 12, in het Zwitserland: Aan de noordflank van het Alpenmassief bewolking. In Wallis, Tessin en Engadm overwegend zonnig. Droog. Middagtemperatuur op 2000 meter uiteenlopend van iets onder nul in tot+5 plaatselijk in het zui den. morgen iets zachter. Oostenrijk: ng en vrijwel oog. In Karinthië en Steie vrij zonnig. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte vandaag rond het "vriespunt morgen enkele graden t Neerslagkans Minimumtemp Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 8 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.09 Zonondi Maan op 05.06 Maan on Waterstanden Katwijk Hoog water 00.08 12.38 Laag water 08.01 21.06 Weerrapporten 06 maart 19 uur in*5 17 11 2.0 wil 11 5 0.3 Klagenfurt Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8