Leiden Renovatie kraakflat op handen Een 'te gekke plek' aan het Rapenburg BUREAU STOELEN <sL Bloemenman vestigt hoop nu op rechter Prestatieloop fataal voor Voorschotenaar Hobby met mogelijkheden, als je maar fantasie MAANDAG 7 MAART 1994 7 Naarden. Bezoekers staan in de rij om ook hun eigen portret door Stroucken uit te laten knippen. Zich niets aantrek kend van alle belangstellenden om haar heen en de kreten van bewondering, beweegt ze be hendig de schaar door een zwart papier. Regelmatig werpt ze een blik op de persoon voor haar. Na een minuut of vijf is ze kJaar en neemt het model het portret in ontvangst en is de volgende weer aan de beurt. Vier uur lang is ze al onafge broken aan het knippen, zonder dat er ook maar een mislukt is. Als ze het knippen even onder breekt om een boterham te eten, wrijft ze van vermoeidheid in haar ogen. „Het is abnormaal druk vandaag", is haar ervaring. Organisator van de manifes tatie, Anneke Claassen, is tevre den over het verloop van de dag. Ze schat dat de 150 deelne mers aan Artistieke Handen zo n 3000 bezoekers hebben ge trokken. „In hel najaar hebben we er altijd veel meer, dan zit ten we tegen de 4000. Maar dat is logisch, want dan komen ze om cadeautjes te kopen voor de feestdagen." De kunstbeurs wordt op 20 november weer in Leiden ge houden. NU GRATIS TE KOOP Bureaustoelen voor directeuren, ma nagers, secretaresses en typistes, gratis en voor niets, de unieke GekJ- Terug-Aktie - van Interstuhl maakt het nu mogelijk. Wanneer u voor 31 mei 1994 een keuze maakt uit de kollektie bureaustoelen van Inter stuhl, krijgt u over zeven jaar het volledige aankoopbedrag terug. Vraag naar de details in onze show room of bel het akfienummer voor snelle faxinformatie. Demmenie Bel de faxinfo computer, toets uw faxnummer in en 10 sekonden later ligt de komptete informatie op uw bureau. Beelden 9 Meer kunst op straat in Voorschoten. Het col lege van B en W wil acht beelden kopen Veel mensen kunnen er niet tegen als er op hun vingers wordt gekeken en demonstreren dan maar niet, meent Jan van der Zon. Zijn vrouw Rie geeft daar niets om. Terwijl enkele duizenden bezoekers aan Artistieke Handen voorbij lopen, houdt zij zich onverstoord bezig met het inbranden van spreuken op hout. foto henk bouwman leiden marieta kroft Ze noemen hem Jan de fantast. Als kind had de 74-jarige Jan van der Zon heel wat te stellen met zijn vier zussen en zeven broers. „Ik was op een na de jongste en had dus niks in te brengen. Het mooiste was dat ze me wel vaak vroegen of ik een verhaal wilde vertellen. En dan begon ik. Ik zoog ze zo uit mijn duim." Vaak hebben ze hem ge vraagd waarom hij geen schrij ver is geworden. Dan kon hij immers zijn fantasie kwijt. Maar daar voelde hij niets voor. Sinds een jaar of twintig heeft hij wel iets anders, waarin hij zich hele maal kan uitleven, namelijk het maken van houtensnijwerken. Al heel wat jaren heeft hij sa men met zijn twee jaar jongere vrouw Rie eori kraam op de amateurkunstmanifestie Artis tieke Handen in de Leidse Pie terskerk. Allerlei houten, bro ches, wanddecoraties en spreu ken liggen er tentoongesteld. Jan verzint en zaagt de figuren en Rie tekent en schildert ze. „Het is een hobby met onbe grensde mogelijkheden", lacht Jan van der Zon. „Als je maar fantasie hebt." Het uit Den Haag afkomstige echtpaar Van der Zon krijgt veel belangstelling van bezoekers. Dit in tegenstelling tot veel an dere kramen, waar de mensen hard voorbij lopen. „Wij de monstreren. Dat trekt", wijst Van der Zon naar zijn vrouw die uiterst geconcentreerd spreu ken op hout aan het inbranden is. „Veel mensen kunnen er niet tegen als er op hun vingers wordt gekeken." Een van de kramen die weinig mensen trekt, is die van schilde res Geerke Meijerink uit Deven ter. Haar tafel ligt vol met ge meentewapens uit alle hoeken van Nederland. „De zaken gaan slecht", zegt ze spijtig. „De mensen lopen voorbij of kijken even of het wapen van hun dorp erbij ligt en vertrekken dan weer." Waarom geeft ze dan geen demonstraties zoals Rie van der Zon? Meijerink reageert ver schrikt. „Demonstreren heb ik een keer gedaan. De mensen liepen weg omdat het veel te lang duurde voordat ze resul taat zagen. Het maken van wa pens is een uiterst precies werk je." Schuin tegenover haar staan ménsen te dringen om een glimp op te vangen van portret- knipster Elly Stroucken uit De gekraakte flat aan het Stationsplein in Leiden kan een '-Ingrijpende renovatie tegemoet zien. Projectontwikkelaar Marei BV uit Katwijk, die onlangs de flat heeft gekocht van het Philips Pensioenfonds, onderhandelt momenteel met een serieuze gegadigde, die voor een bedrag van rond de tien miljoen gulden wil investeren in een op knapbeurt. leiden hans koenekoop „We hebben de flat bijna ver docht. Nog een maandje, denk ^jk", zegt directeur G. Noorlan- der van Marei BV. Wie de nieu- 'yve eigenaar wordt, wil hij in dit stadium nog niet zeggen. Voor de zeventig krakers, die de twaalf verdiepingen hoge flat nu bewonen, is er op korte ter mijn nog niets aan de hand. De nieuwe eigenaar zal pas een ontruiming eisen als een bouw opdracht wordt verstrekt. En dat kan nog wel een fors aantal fnaanden duren. De kantoorflat aan het Sta tionsplein is veelbesproken. Tot 1989 werd de flat verhuurd aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Daarna stond de flat leeg. Een 'kraakwacht', bestaande uit een twintigtal studenten die goed koop een kamer mocht bewo nen, moest voorkomen dat kra kers de flat konden veroveren. In april 1993, eerste paasdag, drongen de krakers toch bin nen. Sindsdien wonen studen ten op de onderste vier etages en de krakers op de bovenste acht verdiepeingen van de sterk verpauperde flat. Man gewond bij brand leiden» Een 44-jarige man heeft een snijwond overgehouden aan een binnenbrand in zijn woning aan de Paul Krugerstraat. De brandweer was snel ter plaatse en kon de man uit de woning ha len. De Leidenaar naar het AZL vei^oerd. Het benedenhuis liep waterschade op. De politie sluit brandstichting niet uit. Bestelbus gestolen leiden Op het parkeerterrein bij Molen de Valk is zaterdagmor gen een bestelbusje gestolen. De eigenaar van de bedrijfswagen zette deze omstreeks middernacht neer en trof anderhalf uur la ter een lege parkeerplaats aan. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De waarde van het busje bedraagt 40.000 gulden. Inbraken met 'flipperniethode' leiden In twee woningen is het afgelopen weekeinde ingebro ken, waarbij de daders zich bedienden van het zogeheten 'flipperen'. Dat is de punt van een creditcard tussen een deur post steken om zo het dagschootje van het slot open te wippen. Vrijdagavond verdween uit een woning aan de Haarlemmer straat een videorecorder, telefoon en vijftig cd's. Op dezelfde manier werd uit een woning aan de Oostdwarsgracht een video recorder, telefoon en horloge gestolen. Autokrakers aangehouden leiden» Twee Leidse mannen van 19 en 21 jaar zijn gistermorgen betrapt bij het openbreken van een auto aan de Purperwier. De gealarmeerde politie pakte enkele minuten later de twee in de kraag en trof in hun auto twee radio's en inbreekgereedschap aan. De mannen hebben inmiddels bekend. Drie vrouwen beroofd leiden Drie vrouwen zijn dit weekeinde het slachtoffer gewor den van diefstal van hun portemonnee. Een 24-jarige Franse vrouw raakte zaterdag op het Stationsplein haar beurs met daar in 170 gulden, bankpas en identiteitskaart kwijt. Van een 46-jari- ge Leidse vrouw werd zaterdagmiddag in het winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijkhaar portemonnee uit haar win kelwagentje gehaald. Zij mist kleingeld en een pas. Een 35-jarige vrouw overkwam hetzelfde op de Nieuwe Rijn. Zij heeft tachtig gulden minder. Mismoedig staarde Herman de Roode naar zijn hok in de Blauwe Tram op de Hoog straat. De bloemenstal werd vanmorgen in alle vroegte door de gemeente leeggehaald en afgesloten. „Daar sta je dan", bromde hij. Zijn vroulV gaf hem een stevige dreun op zijn schouder. „Kom op. Ze heb ben niet alleen met de bloe- menman te maken, maar ook met zijn vrouw." Op de kraam hingen al sinds zaterdag plakkaten. 'Klanten bedankt', stond daar op, en 'Walenkamp, blijf af. Maar het was niet de CDA-wethouder Hok De Roode in Blauwe Tram gesloten van economische zaken die vanmorgen de tent kwam slui ten. Ambtenaren van de afde ling Warenmarkten kwamen de deur hermetisch vergrende len. Alleen de kassa bleef staan. De Roode raakte in 1992 diep ih de schulden. Zowel pri- vé-problemen als de verbou wing van de kelders onder de Hoogstraat droegen daaraan bij. Vanwege de forse huurach terstand daagde de gemeente de bloemenman voor de rech ter. De Roode werd veroor deeld tot het aflossen van de schulden en het verlaten van de kraam. „De schuld hebben wij met rente afgelost", aldus De Roode. „Daar gaat het ook he lemaal niet om. Het is gewoon Walenkamp die hier een terras wil hebben. Daarvan worden nu successievelijk de huurders van de Blauwe Tram slachtof fer." Zijn vrouw schampert: „Mooi terras zal dat worden. Als je hier een pilsje zit te drin ken waait het schuim de Oude Rijn in." De bloemenman en zijn vrouw hebben nu hun hoop gevestigd op de rechter. De Roode heeft een kort geding aangespannen tegen de ont ruiming. Dat dient op 28 maart. „En tot die tijd moet ik maar zien. Er waren ambtena ren die zeiden: ga maar naar de sociale dienst. Maar dat doe ik niet, da's niks voor mij." De prestatieloop van AV Hol land die gisteren in en om het Leidse Hout werd gehouden, heeft het leven gekost van de 51-jarige Cock den Drijver uit Voorschoten. Hij overleed in het ziekenhuis aan een hartstil stand. De man werd halverwege de loop, na zo'n vijf a zes kilo meter onwel. Aanvankelijk wa ren de omstandigheden gun stig. Hij zakte vlak voor de wo ning van een arts aan de Poel- geesterweg in Oegstgecst in el kaar. Deze paste onmiddellijk reanimatie toe. terwijl de vrouw van de arts de ambulance belde. Het heeft echter niet mogen ba ten. Ongeveer een uur na aan komst in het ziekenhuis over leed hij. Volgens Giel Houtman, betrokken bij de organisatie van de loop, was Den Drijver kern gezond en deed hij vaak mee aan triathlons. In de zeventien jaar dat Houtman de loop orga niseert, heeft hij nog nooit eer der zoiets meegemaakt. 'Liberalen zijn op zoek naar zichzelf leiden wim koevoet Leiden heeft nog geen nieuw college van burgemeester en wethouders. De voorspellin gen van direct betrokkenen dat gisteren bij WD-lijsttrek- ker A. Geertsema de kiem zou worden gelegd voor een college van D66, CDA, PvdA en GroenLinks is nog niet be waarheid. Toch lijkt er eerder sprake te zijn van uitstel dan van afstel van het meest voor de hand liggende college met genoemde vier partijen. Geertsema, die als verras sende winnaar van de verkie zingen de besprekingen leidt, meldt dat hij zondag 'con structieve' gesprekken heeft gevoerd met de lijsttrekkers van PvdA, D66, CDA, Groen Links en De Groenen/LWG. C. Vergeer van de SP was gis teren verhinderd maar meldt zich vandaag bij Geertsema. De CD was al voor de verkie zingen van de collegfebespre- kirrgen buitengesloten. Zowel J. Laurier (Groen- Links) -ils r. van 11j (PvdA) toonden zich vanochtend verbaasd over de 'soepel heid' waarmee Geertsema, die zich liet assisteren door de WD-raadsleden G. Bak ker en J. Kradolfer, met het WD-verkiezingsprogramma omsprong. In zowel deze krant als de Volkskrant heeft Geertsema duidelijk gemaakt dat hij de 'rechte rug' van de WD be langrijker vindt dan een wet houderspost. De WD heeft de afgelopen vier jaar afstand genomen van het collegebe- leicl en liet ook in haar cam pagne geen spaander heel van de verrichtingen van de wethouders van CDA, IVdA en GroenLinks. Van Rij en laurier maken duidelijk dat zij zondag tegenover een heel andere Geertsema heb ben gezeten. Van Rij: „Zo'n verkennend gesprek van ie mand die al helemaal leek te weten waar het op zou gaan uitdraaien, had ik niet ver wacht." Laurier: „De WD is nog altijd verrast door de verkiezingsuitslag en de hui dige rol die ze daardoor moet vervullen. De partij is zoe kende. Vooral naar zichzelf." De lijsttrekkers van D66 en CDA, P. Langenberg en J, Walenkamp, waren niet be reikbaar voor commentaar. De lijsttrekkers raadplegen vandaag hun fracties. De ver wachting is dat er vervolgge sprekken komen met de WD. Laurier en Van Rij laten weten dat de liberalen snel duidelijk moeten maken wat nu hun bedoelingen zijn. Artistieke Handen trekt minder bezoekers dan in najaar Inloophuis Psychiatrie viert 10-jarig bestaan Als ze in een kroeg wat drinken worden ze door anderen al snel behandeld als 'gekken'. Komen ze daarentegen voor een drank je in het Inloophuis Psychiatrie, dan voelen ze zich heel 'nor maal'. Een ontmoetingsplek voor (ex-) psychiatrische pa tiënten aan het Rapenburg, waar deze maand het tienjarig bestaan wordt gevierd. „Heel goed dat er iets is voor gestoor den zoals wij; ik zou niet naar een gewone laoeg durven." De 'inloopruimte' is ingericht als huiskamer. Bankstel en eet tafel aan de ene kant, een kleine bar aan de overzijde. De radio staat zachtjes aan. Vaste bezoe kers druppelen binnen en be stellen een kopje koffie. Een bleke jongeman zegt dat hij voor de gezelligheid komt, die hij elders niet kan vinden. „Kijk, het hangt natuurlijk van je ziektebeeld af, maar ik kan het me niet veroorloven om in een kroeg te komen. Ook al, omdat ik, als ik naar een kroeg toega, het op 'n drinken zet." Dus gaat hij regelmatig voor een drankje en een babbeltje naar deze plaats voor 'gelijkge stemden'. „Want stomme idio ten zoals ik hebben ook best iets te vertellen." Somber of treurig is de stem ming in het Inloophuis niet. Ie dereen kan hier openlijk 'gek doen' of praten over zijn of haar ziekte. „Per slot van rekening zijn we allemaal ziek", zegt een man, die een sjekkie stijf tussen de lippen klemt. Overdag gaat hij naar een 'dagactiviteitencen trum' („Daar mag je alleen ko men als je in behandeling bent bij een psychiater."), 's avonds naar het Inloophuis. „Ik ga graag met psychisch gestoorde mensen om. Daar heb ik niks geen problemen mee. Ze zijn soms prettiger dan normale mensen." Aan de bar luistert een oudere man stilletjes mee. Hij is een van de trouwste bezoekers, zegt een van de vrijwilligers achter de bar. „Hij is bijna een meu belstuk." De aangesprokene be aamt dat hij graag en veel naar het Rapenburg komt. ,,'t Is hier hartstikke gezellig, dus dan kom Tien jaar Inloophuis aan het Rapen! je vaak." Dat was de eerste ja ren van het bestaan van het In loophuis overigens nog niet zo. „Toen werd er veel gevochten en namen bezoekers drank en drugs mee. Bekijk 't maar met al die toestanden, dacht ik." Jaren later waagde hij de gok nog een keer en constateerde dat de sfeer een stuk was verbeterd. Agressie Coördinatrice Ria Stelck zegt dat het begin jaren tachtig vaak uit de hand liep omdat de be zoekers zelf ook bardiensten draaiden. Huisregels werden daardoor niet nageleefd. Bezoe kers namen sterke drank en drugs mee, waardoor de agres- irg: „Want stomme idioten hebben sie soms oplaaide, met alle kwa lijke gevolgen vandien. Vanaf 1988 ging het beter. „Toen zijn er duidelijke huisre gels opgesteld, waar we streng de hand aan houden." Stelck wijst op een groot vel papier in de hoek van de kamer, waarop de verboden staan te lezen: 'geen sterke drank, geen drugs, geen agressie'. „Als iemand hier met een joint binnenloopt vra gen we die persoon onmiddel lijk zijn sigaret te doven. Ge beurt dat niet, dan moet hij er uit." De coördinatrice begon in 1988 als vrijwilligster, maar werd na een paar maanden door het bestuur gevraagd om >k best iets te vertellen." als enige betaalde kracht in het Inloophuis te gaan werken. Stelck is nu wekelijks twintig uur aanwezig. „Heel langzaam kwam er meer bezoek, we gin gen adverteren en hebben na eindeloos gepraat met de ge meente subsidie gekregen." In middels zijn er ook jaarlijkse bijdragen van de RIAGG, psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest en een 'enkele donateur'. Het Inloophuis is in 1984 opgezet op initiatief van de Leidse ker ken. Stelck: „Het gaat nu heel goed met het Inloophuis. Er is een vaste groep bezoekers - wij spreken altijd over inlopers - van zo'n twintig personen. Zij foto henk bouwman komen hier voornamelijk om een praatje met elkaar te ma ken. Af en toe zijn er speciale thema-bijeenkomsten en zon dags koken en eten we geza menlijk. Het is hier echt een te gekke plek, zeggen wij altijd." Het Inloophuis (Rapenburg 48) viert haar tweede lustrum in de week van 14 maart, de "Week van de psychiatrie'. Op het programma staan onder meer een lezing over hypno therapie (woensdag 16 maart, 20.30 uur) en een receptie- /feestavond (vrijdagavond 18 maart: receptie van 17.00 tot 18.30, aansluitend feest met band tot 24.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7