Justitie wil 'boefjesbank' Het rijke lesbische leven van Amsterdam Binnenland Drugsmokkelaarsters hopen op uitlevering BOUWIDEEEN VOOR BEDRIJFSGEBOUWEN Advocaten kraken nieuwe eehtseheidingsregels Protest tegen Janmaat Bolkestein: Christelijke waarden in VVD-program Honderden telefoontjes over Brinta Niets is onmogelijkPvdA wil voor 3 mei de wereld winnen •MAANDAG 7 MAART 1994 Meisje spiest zich vast aan hek rotterdam Een 8-jarig meisje heeft zich zaterdagmiddag bij een renovatiepand in de Rotterdamse wijk Overschie aan de spijlen van een hek vastgespiest. Bij het spelen kwam het meisje met haar hand in het hek terecht. De brandweer moest een deel van het hek wegzagen om het kind te bevrijden. Het meisje is, com pleet met het losgezaagde deel van het hek, naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht waar de spijl uit haar hand werd verwijderd. Justitie: 'Zaanstad fraudeerde niet' zaanstad Bij de bodemsanering van het Eiland in de Vo is geen fraude gepleegd. Dat stelt de Haarlemse milieu-officier van justitie Van Veen in een brief aan burgemeester en wethou ders van Zaanstad. Justitie stelde begin dit jaar een onderzoek in na aangifte van fraude van de raadsfractie van de Zaanse Onaf hankelijke Groepering (ZOG). De bodemsanering kostte Zaan stad negen miljoen meer dan begroot. Het blijkt nu dat alle ver vuilde grond ook werkelijk naar de stortplaats Nauema is afge voerd en dat de gemeente niet heeft betaald voor heimelijk ge storte grond van andere saneringsprojecten. Schipperszoon gedood door schroef Maastricht Een 20-jarige schipperszoon uit Maasbracht is za terdag overleden toen hij overboord was geslagen en in de schroef van zijn schip terechtkwam. Dat heeft de politie van Heerlen gisteren gezegd. Door welke oorzaak de jongen over boord sloeg, is niet bekend. Kermislieden willen Europese bond Luxemburg De Nederlandse Kermis Bond (NKB) wil i organisatie van Europese kermisexploitanten oprichten omdat de bond geen lid mag worden van de bestaande Europese fede ratie. Dat komt omdat er al één Nederlandse organisatie bij is aangesloten, de Bond van Onafhankelijke Kermishouders. De NKB wil een nieuwe bond oprichten samen met twee andere af gewezen bonden uit Duitsland en Frankrijk. Dode bij schietpartij in Den Bosch den bosch Een 35-jarige inwoner van Den Bosch is gisteren bij een schietpartij gedood. Een 24-jarige man uit Uden raakte zwaar gewond. Dat heeft de politie van Den Bosch gezegd. De twee mannen wilden een café binnengaan. Toen ze daar aan kwamen, werd vanuit het café op hen geschoten. De Bossche naar overleed ter plaatse. De politie sluit niet uit dat het om een 'afrekening' in het criminele milieu gaat. Regeringsbeleid Suriname gekraakt den haag Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) vindt dat de Surinaamse regering een 'ronduit slecht beleid' voert. Dat zei hij gisteren voor de NOS-TV. Volgens Pronk is de regering Venetiaan verantwoordelijk voor de economische malaise waar in Suriname verkeert. Corruptie en drughandel houden het land in een wurgende greep. ,,Je kunt niet meer alle ellende toeschrij ven aan de militairen. Er staat nu alweer een paar jaar een de mocratisch gekozen regering aan het roer." De noodhulp aan Suriname wordt weer hervat als het land de economie herstelt. Eén op de zes Surinaamse kinderen lijdt honger, verder steekt kinderprostitutie steeds vaker de kop op. Snelweg dicht voor ontsnapte herten den haag De snelweg tussen Heerlen en Maastricht was giste ren urenlang gesloten omdat acht ontsnapte herten in de mid denberm liepen. De dieren vormden volgens de politie een ge- v&ar voor het verkeer. De politie slaagde er na een paar uur in drie herten te vangen. De andere vijf zijn in overleg met de eige naar doodgeschoten, aldus de politie. De herten ontsnapten 's 'mórgens uit een wei in Voerendaal, bij Heerlen. Hongarije kan meisjes zwaar straffen Twee meisjes uit Stadskanaal die op verdenking van heroï nesmokkel drie maanden vast zitten in een Hongaarse gevan genis, kunnen naar verwachting snel worden uitgeleverd aan Nederland. Dat heeft hun moe der zaterdag gehoord toen ze de gevangenis in de Hongaarse stad Gyula bezocht. .Het ministerie van justitie in Ijqedapest zou op een verzoek Vein Nederland wachten om tot uitlevering te kunnen overgaan. De moeder heeft vandaag haar Nederlandse advocaat gevraagd bij Justitie aan de bel te trekken. Als Nederland om uitlevering vraagt, kunnen de meisjes bin nen zes tot acht weken thuis zijn. Als Nederland te lang wapht is de kans groot dat ze alsnog in Hongarije worden be recht, waar op drugsmokkel een celstraf van minimaal tien jaar staat. Hongarije zou de meisjes kwijt willen omdat ze van wei nig waarde meer zijn omdat het onderzoek naar hun aandeel in de heroïnesmokkel is afgeslo ten. Internationaal wordt nog wel onderzoek gedaan naar de heroïnelijn die van Turkije via Roemenië en Hongarije naar Nederland loopt, maar de auto riteiten in Gyula bemoeien zich daar verder niet meer mee. In Hongarije is de zaak inmiddels overgedragen aan het ministe rie van justitie, dat samenwerkt met Interpol. Het onderzoek richt zich nu vooral op Nederland en Roeme nië. In Nederland is een 28-jari- ge man aangehouden die de meisjes als koeriersters op pad zou hebben gestuurd. De meis jes werden vorig jaar november in een trein bij de Hongaars- Roemeense grens aangehouden met twee kilo heroïne in hun bagage. Ze moesten de drugs van Boekarest naar Zwitserland brengen en kregen daarvoor 5.000 gulden per persoon. Uniek bouwconcept voor bedrijfspanden en -hallen. ISO - 9002. Grootste in Europa. Voor gratis Bouwideeën brochure: 01713 - 19106 ES A L Building ASTRON Systems De kwaliteitsbouwers Uw lokale ASTRON bouwbedrijf: Heembouw B.V. Postbus 30, 2370 AA Roelofarendsveen tel.: 017.13 - 19106, fax.: 01713 - 15580 Misdaadloopbaan per computer volgen om echte ontsporing te voorkomen Justitie wil gegevens over jonge criminelen in een spe ciaal computerbestand bijeen gaan brengen. Op die ma nier kan Justitie beter zicht krijgen op de criminele loop banen van de betrokkenen. Jusitie hoopt bovendien dat op deze manier tijdig maatregelen worden genomen om te voorkomen dat jeugdige criminelen uitgroeien tot ge harde en moeilijker te beïnvloeden volwassen crimine len. den haag npacretaris Kosto van justitie deze week krijgt aangeboden. In het Het opzetten van een 'boefjes- computerbestand zouden alle bank' is een onderdeel van een criminele gedragingen van jon- advies over de aanpak van geren moeten worden opgesla- jeugdcriminaliteit dat staatsse- gen, inclusief gegevens die nor maal niet op een strafblad te rechtkomen, zoals vergrijpen die niet voor de rechter komen of worden afgedaan met een boete of een altemieve sanctie. Onderzoek heeft uitgewezen dat criminele jongeren, en voor al de harde kern daarvan, vaak al kort na de basisschool het cri minele pad op zijn gegaan. Vroegtijdig ingrijpen op grond van geregistreerde delicten is dan ook noodzakelijk, meent de adviescommissie, die onder lei ding staat van de Katwijkse CDA-burgemeester mevrouw Van Montfrans. In het advies wordt verder aanbevolen meer te gaan werken met alternatieve straffen voor jeugdige delin quenten. Jongeren hoeven dan bijvoorbeeld de cel niet in als zij maatschappelijk nuttig werk gaan doen, zich laten behande len door gedragsdeskundigen, scholing gaan volgen of deelne men in een werkervaringspro ject. Belangrijk is ook dat de jongeren veel sneller dan nu worden gestraft. denj-iaag anpgens het wetsvoorstel ieder vier honderd gulden bemiddelings- kosten betalen. Justitie betaalt niets, ook niet als de scheiden den minder verdienen dan 4.500 gulden per maand. Die in komensgrens geldt verder wel voor steun van de overheid bij rechtszaken. Daarnaast wordt de bemidde laar geacht de gehele procedure in 6,5 uur te regelen. Irreëel, vinden de advocaten. De 6,5 uur staan 'in schril contrast met de vijftien tot twintig uur die de gespecialiseerde advocaat daar voor nodig heeft'. De orde wijst op het uiterst gevoelige karakter van een echtscheiding, die grote persoonlijke consequenties heeft voor de betrokkenen. De Nederlandse Orde van Ad vocaten veegt de vloer aan met het wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin (justitie), dat de echtscheidingsprocedure diep gaand moet veranderen. De or de verwacht dat het ingrijpende bezuinigingsvoorstel een 'ont wrichtend effect op de rechts pleging' zal hebben. Hirsch Ballin wil via de nieu we wet regelen dat de overheid niet langer bijdraagt in de kos ten van echtscheidingen waar over de partners het eens zijn. Kern is dat echtelieden die het eens zijn over de verdeling bij de scheiding, een convenant kunnen sluiten bij een notaris of een advocaat. Zij moeten vol- den bosch Ruim vierhonderd mensen hebben zaterdagmiddag in Den Bosch deelgenomen aan een demonstratie tegen de opkomende vreem delingenhaat. De bijeenkomst was vooral bedoeld als protest tegen de CD, die sinds afgelopen woensdag met drie zetels is vertegenwoordigd in de gemeenteraad. Aanvankelijk was het de bedoeling om in een de monstratieve tocht naar een wijk te gaan waar veel stemmen zijn uitge bracht op de extreemrechtse partij. Bij nader inzien werd daarvan afge zien om een eventuele confrontatie te voorkomen. FOTO ANPMARC BOLS/US 'Land op drift vraagt om verankering den haag-anp bedoelt. Namelijk: een christe lijke, desnoods opnieuw ver zuilde, samenleving". Volgens Bolkestein laat het CDA het hierin vooral afweten, omdat het premier Lubbers ontbreekt aan visie. „Lubbers weet niet waar hij naartoe wil, dat is zijn grootste zwakte." De premier heeft volgens Bolkc:- stein in het recordaantal jaren dat hij aan de macht is ook maar bitter weinig concreets voor elkaar gekregen. „Het gaat toch om concrete resultaten, En dan koop ik niets voor de han digheid van Ruud Lubbers of Jan de Koning. De jaren van Lubbers zullen de geschiedenis ingaan als verloren jaren." D66-leidcr Van Mierlo zei za terdag in Hel Parool dat het hui dige kabinetsbeleid kan niet de inzet zijn van een kabinet met D66. Wel vindt Van Mierlo dat Brinkman best premier kan worden van een kabinet met D66. „Er is een hetze gaande te gen Brinkman, waaraan ik niet wil meedoen", aldus Van Mier lo. De D66-leider is nog steeds van mening dat het juist was om het centrum-linkse kabinet Lubbers-Kok te steunen en niet mee, te regeren in een kabipet met CDA en WD, zoals bij de vorige formatie ook aan de orde is geweest. De verwijzing naar het christen dom als basis van de Neder landse samenleving moet terug in het WD-programma. De sa menleving is op drift en heeft behoefte aan een 'bezielend verband', aldus WD-lijsttrekker Bolkestein zaterdag in een in terview met NRC-Handelsblad. De verwijzing naar het chris tendom als één van de funda mentele waarden van de sa menleving is in de jaren zeven tig uit het WD-beginselpro- gramma geschrapt, maar vol gens Bolkestein is de maat schappij intussen zo veranderd dat die beslissing heroverwe ging verdient. „We leven in een maatschappij die op drift is ge raakt, met een miljoen allochto nen in het jaar 2000. Die verwij zing naar het christendom moet daarom misschien weer terug in ons program." Natuurlijk zou de discussie over de christelijke normen en waarden eigenlijk door het CDA moeten worden geleid, maar die partij laat het daarin afwe ten, vindt Bolkestein: „Hirsch Ballin (CDA-minister van justi tie, red.) bepleit een herstel van normen en waarden, maar naar mijn idee durft l?ij niet te zeg gen wat hij daarmee eigenjijk amsterdam monique brandt Op de Amsterdamse Zeedijk, een tiental meters voorbij het beroemde en weer heropende jazzcafé Casablanca, ligt nóg een legendarische kroeg. In café 't Mandje zwaaide van 1927 tot 1967 de lesbische Bet van Bee- ren de scepter, de ongekroonde koningin van de Zeedijk. Het café is al jaren dicht, maar de buitenkant is onveranderd ge bleven. De smoezelige gordij nen, de lampjes, de foto's van beroemde Bet voor de ruit: alles herinnert nog aan de glorietijd van. 't Mandje. Hier ontmoeten de homo seksuele mannen en vrouwen elkaar die zich niet thuisvoelen in het meer artistieke homo- milieu van het Leidseplein. Er komen veel arbeidersvrouwen die zich beter op hun plaats voelen in het wat ruigere nacht leven rond de Zeedijk. Bet van Beeren zelf, uit de Jordaan, is ook gek op vrouwen. Ze gaat regelmatig op haar mo tor naar Den Haag om daar de bloemetjes buiten te zetten. Maar in haar eigen café moet het er netjes aan toe gaan: geen geflikflooi, geen gezoen, want de politie komt al veel te vaak binnenvallen. Een uiltje met lampjes dat achter in de zaak hangt, geeft het s lichtjes branden, we klanten dat er ee komst is. 't Mandje is een ken die zondag worden bezocht tijdens de 'lesbische tour sterdam'. Zo'n twintig als de de vaste nval op de plek- lopen mee tijdens de twee uur durende tocht door de Amster damse binnenstad, georgani seerd door het Lesbisch Archief Amsterdam (LAA). De tocht voert vooral langs belangrijke plaatsen in het lesbische uit gaansleven. De enige mannelij ke belangstellende, een verslag gever, moet achterblijven. Gids Jeannette Nijboer heeft de wandeling samengesteld. In juni verschijnt haar boekje Op de lesbische tour in Amsterdam. In het boek zijn wandel-, fiets en boottochten opgenomen die voeren langs plaatsen waar het lesbische leven van Amsterdam zich heeft afgespeeld en plaat sen waar nog steeds veel lesbi sche vrouwen zijn te vinden. Ook geeft het een uitgebreid historisch overzicht. „Er is veel geschreven over de Amster damse homo-geschiedenis, maar daarin is weinig terug te vinden over de geschiedenis van lesbische vrouwen. Ik wil laten zien dat zij wel degelijk een eigen historie hebben. Het is zonde als al die verhalen ver loren gaan", vindt Nijboer. Het uitgaansleven voor 'les bo's' is nooit zo rijk gescha keerd geweest als dat van ho mo's. De meiden ontmoeten el kaar voorEil in de homobars, waar ze vaak een eigen hoekje hebben. De rose buurt rond de Zeedijk trekt vooral lesbische vrouwen van eenvoudige komaf. In de jaren veertig en vijftig treffen de wat beter gesi tueerde lesbo's, zoals Marie Louise Douart de la Greé en An na Blaman, elkaar op het terras van Americain of bij café Reijn- ders op het Leidseplein, waar de zussen Reijnders achter de tap staan. Ook op het Leidseplein is De Schakel, een enigzins onop vallende danstent voor de mid denklasse-homo's waar een bal lotage-commissie beslist wie lid mag worden. Opzichtige siga- renrokende en in mannenkle ding gestoken dames worden geweerd. Pas veel later, in de jaren '70, komen in deze buurt specifieke vrouwenclubs als Tabu, Homo- lulu, Ditis en Fiacre. Een enkele deelneemster haalt herinnerin gen op aan die 'tuinbroeken- tijd'. Discotheek Odeon, alias De Vleesmarkt, bij het Konings plein is de "versierplek bij uit stek. De meeste vrouwencafé's houden het maar een paar jaar vol omdat er niet genoeg wordt omgezet. Het enige vrouwenca fé dat in al die jaren gewoon openblijft, is Café Monico, het oudste homocafé van Amster dam aan de Lange Niezel, vlak bij 't Mandje. Achter de vergeel de gordijnen stond Blonde Saar jarenlang achter de toog. Nu is het vaste publiek danig vergrijsd en worden de barkrukken voor al door toeristen bezet, die hun ogen uitkijken. „Dat is ook niet zo verwonderlijk', zegt een van de deelneemsters. „Je vergeet het weieens, maar wat ontmoe tingsplekken betreft, zijn we in Amsterdam erg verwend. Am sterdam is niet voor niets the gay capital of Europe", de ho mohoofdstad van Europa. Lesbische barkeeper Bet v ruige Zeedijk. ekte- (06- Voedingsmiddelenfabrikant Honig heeft zaterdag enkele honderden telefoontjes geJ had over de met salmonella besmette Brinta. Mensen willen welen wat de z verschijnselen zijn mensen en huisdiere kat, papegaai en hond. Het telefoonnumme 300048) met honderd lijnen, is in ieder geval vanavond nog open. Omstreeks mid dernacht wordt besloten of de lijn wordt voortgezet. Af gelopen vrijdag, toen de be smetting bekend werd, kreeg de fabrikant 17.000 bellers aan de telefoon. De meeste mensen zijn ongerust over de gevolgen van de salmonella-besmet ting. Volgens commercieel directeur Van Prooijcn kan het Brinta-telefoonteam de pap-eters bijna allemaal ge ruststellen. De kans op ziek teverschijnselen is klein, om dat Brinta een droog produkt is. De salmonella-b kan zich daardoor n vermenigvuldigen. Honig zoekt nog naar ee dierenspecialist die kan vei tellen of dieren ziek worde eilijk het bes pap. Waarschijnlijk hebben de dieren geen last van de bacterie, omdat ze die al van nature in hun darmen zit. utrecht ans bouwmans „Niets is onmogelijk." PvdA-lijsttrekker Wim Kok slaat ritmisch met zijn hand op het katheder om zijn woorden te onderstrepen. „Nu is het mijn beurt. Beste vrienden, nu is het mijn beurt." En: „Mijn inzet is honderd procent, meer dan hon derd procent". Wim Kok houdt een mooie speech, had partij voorzitter Felix Rottenberg van tevoren laten we ten. Het blijkt een toespraak vol nadruk op hét tussen de mensen staan, hét werk dat nog niet af is en de betrokkenheid van Kok zelf. Een verhaal met zorgvuldig aangebrachte emo tie, want dat is wat de kiezer volgens 'huispeiler' Maurice de Hond wil. Bovendien krijgt dat de handen van de PvdA-kaderleden op elkaar. De bijeenkomst heet Met de PvdA op weg naar 3 mei en vindt plaats in een soort amfitheater in de aula van een Utrechtse school. Vanaf het spreekge stoelte in de diepte kijken Rottenberg, Vreeman, De Hond en Kok op naar de oplopende rijen vol gelingen. Want de PvdA wil bergopwaarts. Er is nog een wereld te winnen, om met Rottenberg te spreken. Er staat de komende tijd veel op het spel. De PvdA wil 'aan de bal' blijven, want anders raakt het evenwicht in de samenleving zoek, aldus Kok. Maar om te kunnen doorgaan met regeren, moe ten op 3 mei wel wat meer mensen op zijn partij stemmen dan tijdens de gemeenteraadsverkie zingen van 2 maart. De PvdA kreeg vorige week woensdag 20,3 procent van de stemmen (zo'n 31 kamerzetels tegen nu 49). En dat is niet genoeg om in een coalitie een krachtige stem te hebben. De PvdA doet op deze zaterdag flink aan zelf analyse. Hoe komt het toch dat de steun voor de partij zo is teruggelopen? Maurice de Hond legt het beslissende moment bij de presentatie van de Tussenbalans in het voorjaar van 1991. Het geloof in de PvdA kreeg een knauw toen bleek dat ook met de sociaal-democraten in de regering flink zou worden bezuinigd om het financieringstekort terug te dringen. De WAO-discussie en het weg sturen van staatssecretaris Elske ter Veld van so ciale zaken versterkten de gestage terugloop al leen maar. Voormalig PvdA-coryfee Jan Nagel, oprichter van spectaculaire nieuwkomer Leefbaar Hilversum, weet het antwoord ook. „De PvdA luistert niet naar de mensen." We moeten terug naar het volk, zegt mede-par tijvoorzitter Vreeman dan ook. De PvdA is te veel een partij van doctorandussen. De kiezer wil warmte, meent Margreet de Boer, commissaris der koningin in Drenthe. „Waarom krijgt de PLOP (de partij die vooral strijdt voor latere slui tingstijden van cafés, red.) in Assen zoveel stem men? Ze zijn vrolijk, anders, humoristisch. Wfj moeten dichter bij de mens staan. We roepen het altijd, maar doen het niet." In de zelfanalyse past natuurlijk ook aandacht voor de opkomst van ex treem-rechts. „Wij zullen wijk voor wijk, straat voor straat in kaart brengen waar die opkomst vandaan komt", belooft Rottenberg. „Dan zal blijken dat het méér is dan een vraagstuk van de oude wijken." Al die mensen die uit onvrede op de CD hebben gestemd, moet je in elk geval seri eus nemen, hen niet het gevoel geven dat ze slecht zijn, meent Eberharo van der Laan, lijst trekker van de PvdA in Amsterdam. Ook Kok heeft de boodschap van de vele zetels voor Cen trumdemocraten en CP'86 begrepen. „Maar laat ik u zeggen: u hoort daar niet thuis, bij de CD. Niemand hoort thuis bij mensen die andere mensen verachten." Of het de partij voor de volgende dag des oor deels lukt een deel van de verloren schare terug te winnen? „Niets is onmogelijk", pept Kok zijn ge hoor op. I let eerste overtuigde applaus klinkt op in het Catherijnecollege.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3