Verplanten 'n koud kunstje Stalen tuinen. Een nieuwe 'ijzertijd'? Corian: materiaal met vele mogelijkheden Leven en wonen MAANDAG 7 MAART 1994 HE N Rit TT E VAN PÉR H Paloma-maquillage Paloma Picasso heeft haar twee jaar geleden gelanceer de maquillagelijn A fes Jours, MesNuits uitgebreid tot zes produkten. Als eerste was daar haar absoluut rode lippenstift Mon Rouge (die geurt naar roos. hout en een vleugje geranium). Precies daar bij passend is het lip penpotlood: het bevat iets meer blauw en accentueert daardoor de kleur van de stift. De poeder is fluweelach tig mat en zacht en geschikt voor alle huidtypen. De navulbare doos is uitgevoerd als een brede ring met daarin een korte, bolle cilinder met aan de binnenkant een ruitvormig spiegeltje. Bij de make-up hoort voorts een navulbare zwarte mascara, een gitzwart oogpot lood en natuurlijk vurig rode nagellak. Terra cotta look Voor wie eens iets heel anders wil op het gebied van tuinmeubilair is misschien het onlangs gelanceerde Ita liaanse produkt Terra Cotta Look een idee. Fauteuils, tafel en plantenbak zijn vervaardigd van (uiteraard weerbestendige) kunststof. Vooral het zitmeubel ziet er geweldig massief uit, ogenschijnlijk loodzwaar. Die in druk wordt nog versterkt door de terra cotta uitvoering, die het er op doet lijken dat de produkten van keramiek zijn vervaardigd. In elk geval: je ziet dit meubilair in de tuin beslist niet over het hoofd. De fauteuil meet HO x 75 cm en is 70 cm hoog. Het gewicht is 12 kilo. De tafel meet 60 x 60 cm en is 4 kilo zwaar. De plantenbakken zijn in maten van 35 en 45 cm. te koop. Oude kranten Sommige v woon mooi of hebben zo'n prachtig figuur, dat ze er zelfs in een jute zak nog aantrekkelijk uitzien. Zo'n vrouw is ongetwijfeld het top-model Naomi Camp bell, nu eens niet óp maar in papier. Zij showt voor New Re- naissance een bruids- F japon gemaakt van oude kranten en (t dollarbiljetten. foto epa Ungaro Emanuel Ungaro, couturier, geboren in Aix en Proven ce is bij elk produkt dat van hem op de markt komt zeer betrokken. Kleding, accessoires, parfums, het zijn voor hem niet uitsluitend labels met zijn naam erop die geld in het laatje brengen. Toen hij zijn eerste mannen- geur introduceerde, had hij dan ook een doel voor ogen. Het moest niet bij één geur blijven. Er moest iets komen voor de charmante, gezellige man (1) voor de sportieve romanticus (II) en voor het flamboyante type. dat 's avonds op stap gaat. Voor de grote verleider, of zij die graag die rol spelen. Met de presentatie van Ungaro pour 11 lomme III is die trilogie onlangs voltooid. Voor de man. zoals ze bij Ungaro zeggen, die houdt van ero tiek en passie. Een geur vol contrasten met fruit (sinaasappel), bloemen (lavendel) en sandelhout. Het geheel verpakt in een nachtzwarte fles met een vlam mend rode dop. Als dat geen passie is. De eau de toilette is te koop vanaf 65 gulden (75 ml). LEZERSVRAAG Van MEVROUW VERBRUGGEN-PETTERSSON uit SANTPOORT NOORD, komt de vraag hoe je een gou den regen moet snoeien. De hare is vijftien jaar oud en heeft maar twee keer gebloeid. Dat is nog mooi vergele ken bij de mijne: die is twintig jaar oud en heeft nog nooit gebloeid! Maar ik kan het niet over mijn hart ver krijgen om hem weg te doen. Ik zal er dit voorjaar een bloeiende naast zetten. En hier is dan het eerste advies betreffende gouden re gens: koop uitsluitend bloeiende containerplanten. Er zijn veel exemplaren in de handel afkomstig van zaad of stekken van slechte bloeiers die niet of wei nig bloem vormen. Verder het snoeien: er vormt zich vooral bloeihout als men overtollige, sterk groeiende takken verwijdert. In het voorjaar kan men aan de knoppen zien waar zich bloemen zullen vormen. Twij gen zonder bloemknop worden tot twee tot drie ogen teruggesnoeid. Vormen-zich op deze twijgen nieuwe lange twijgen, dan worden die na 21 juni nog eens tot op twee tot drie knoppen gesnoeid. Maar nogmaals: er zijn planten die niettegenstaande alle goede zorgen weigeren om te bloeien. Dit is een heel moeilijke vraag. Ze komt van de HEER OOSTDAM uit ZOETERWOUDE. Hij vraagt of ik ie mand in de buurt van Zoeterwoude ken, die goed is in het snoeien van hoogsfamvruchtbomen. Er staan er veertien op zijn terrein. Wie o, wie kent een adres van een deskundige? Het adres is: Ver- poortseweg 101, Zoeterwoude, 2381 NK. Alvast veel dank voor de hulpvaardige geest die kan hel pen in deze. Tja. dan is er de brief van C. A. VAN LEEUWEN uit VOORSCHOTEN. Het probleem is de reiger bij de vijver. Zeer binnenkort komt er in deze rubriek een verhaal over reigers en vijvers, maar het meest re cente afweermiddel zal ik alvast noemen: laat een paar namaak goudvissen in de vijver drijven. Leg ze vast met behulp van stevig zwart naaigaren, zodat de reiger ze niet in kan slikken. Zelf nog niet gepro beerd (er zijn nu geen reigers in de tuin) maar vol gens zeggen helpt het. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de na tuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op- sturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. TUIN vakman de voorkeur verdient. De prijs van Corian, tussen de 500 en 700 gulden per strekkende meter, is voor ve len een drempel. Uit wereld wijd onderzoek van fabrikant DuPont blijkt echter dat 93 procent van de Corianbezit- ters zo tevreden is over het materiaal, dat ze van plan zijn het bij een volgende re novatie opnieuw te gebrui ken. Voordeliger Op de Meubelbeurs in Keulen werd een aantal nieuwe, voordeliger uitvoeringen ge ïntroduceerd om Corian ook binnen het bereik van men sen met een smallere beurs te brengen. Per strekkende me ter kost het nieuwe produkt tusssen de 300 tot 500 gul den. Om te beginnen is er een programma standaard keu- kenbladeh in twee lengten (1200 en 1600 mm) en drie kleuren (effen wit, zandkleur gespikkeld en lichtgrijs met een spikkeltje). Deze bladen zijn te koop met een of twee Tuinarchitect Henk Weijers kiest voor heel strak Voor het maken van een werkblad met hoogteverschil leent Corian zich uitstekend, maar ook voor aan anti-slip tegelvloer of een wastafelfoto's npa spoelbakken en heb ben een afgeronde rechte rand. Er is ook een bijpassen de spatrand. Op de gewenste plaats kunnen in het blad uit sparingen voor de kookplaat worden gemaakt. Prijs vanaf 2000 gulden. Badkamer Voor de badkamer zijn er wastafelunits met naadloos ingebouwde bak in dezelfde of juist een contrasterende kleur. Ook bij werkbladen is een kleurcontrast tussen blad en bak mogelijk. Er zijn nu ook vloertegels van Corian voor de badkamer. Ze wor den geleverd met een bijpas sende vlek- en schimmelvrije voegspecie. Omdat Corian zich als hout laat zagen kunnen de tegels in alle mogelijke modellen worden versneden en gelegd. Standaard hebben de tegels een formaat van 247 x 247 mm bij een dikte van 6 mm. Ze zijn er in tien kleuren/des sins. Een Corianvloer is slip- vast en daardoor bij uitstek geschikt voor de badkamer. Gordijnstof dubbel mooi Classical Twin, een van de vijf dubbelzijdig be drukte gordijnstoffen van Artelux. foto pr Sedert de welvaart heeft toegeslagen, zijn we weggooi- ers geworden. Is iets niet naar onze zin, dan weg ermee. Aan veranderen wordt niet gedacht. Smijten maar en ondertussen wordt de afvalhoop groter en groter. Wat geldt binnenshuis, geldt ook in de tuin. Is een struik te groot of staat hij op een plaats die niet naar onze zin is, geen nood: we ruimen hem op en vervan gen hem door een nieuw exemplaar. Jammer, jammer. Een struik is ook een levend wezen dat best nog een tijdje wil blijven leven. Daarom breek ik hier een lans voor het verplanten van struiken die te groot zijn op de plaats waar ze staan. En mochten we verplanten teveel werk vinden, dan kunnen we de struik ook nog flink insnoeien. Forsythias, Deutzias, jasmijn enzovoorts kunnen zelfs tot ongeveer 40 cm teruggesnoeid worden. Ze lopen dan dit jaar weer prachtig uit. De jonge twijgen worden in de herfst gedund en volgend jaar hebben we een gloednieuwe struik op maat. Verplanten is meer werk. Om te beginnen moeten we een plek zoeken waar de plant wèl kan eq mag staan van ons. Daar graven we een royale kuil. Dan gaan we kijken hoe we de oude struik uit de^grond kunnen krij gen. maar eerst binden we een kleurig lint precies op de zuidzijde aan een tak. Dan weten we hoe de plant op de nieuwe plek ten opzichte van de zon moet ko men te staan. Daarna graven we een geul rond de wortels en probe ren de aarde onder de wortels zoveel mogelijk weg te scheppen. Dat is en blijft een flink karwei. Is dat ge beurd, dan gaan we wrikken om de wortels zoveel mo gelijk los te krijgen uit de grond. Soms lukt het, soms niet doordat een penwortel diep in de grond vast zit. Is dat al te diep, dan steken we de wortel(s) door. Jammer, maar het moet. Als de struik los staat moet er nog ver sjouwd worden. Mijn ervaring is dat een flinke lap (oud gordijn, oud la ken of vloerkleed) onmisbaar is bij dat karwei. We tillen de struik met wortel en al op de lap. Dan kunnen we het hele gevaarte wegslepen zonder het gazon teveel te beschadigen. Aangekomen op de plaats van bestem ming wordt eerst gekeken of het plantgat groot genoeg is. Daarna gaan de wortels erin, waarbij we rekening houden met de stand ten opzichte van de zon. Dat is gewoon een kwestie van net zolang draaien tot de struik goed staat. Is dat gebeurd, dan gaan er eerst flink wat scheppen grond en compost op, waarna we de slang halen en al les door en door nat maken. Een paar emmers water kan natuurlijk ook. Het water spoelt de aarde tussen de wortels en dat is van groot belang voor het 'aanslaan'. Als het water gezakt is vullen we met aarde en compost aan, totdat de struik goed vast staat. Nu wordt er weer water toegevoegd om de rest van de wortels vast te zet ten. Tot slot snoeien we ter plaatse de struik nog in fatsoen. We zien nu hoe hij staat ten opzichte van de andere planten. Er mag flink gesnoeid worden, omdat verplan ten altijd groeistilstand met zich meebrengt. Hoe min der takken, des te beter .komt de struik op dreef! Als het aan tuinarchitect Henk Weijers ligt, bestaan toekomstige tuinen uit water, geslepen staal en beperkte beplanting. „Het is het antwoord op het vacuüm in de tuinarchitectuur. Sinds de intrede van de vijver en de grindtegels zijn er op tuingebied geen schrikef- fecten meer teweeg gebracht", zo meent de talentvolle Haarlemse ontwerper. Mede dank zij publikaties in het Gar den Design Book geniet hij internatio nale bekendheid. In een constante poging tot andere vormen, materialen en constructies te komen, rekent hij af met 'brave' tuinen van buxusbollen en rozenbogen. „Zij zijn slechts een variant op het oude", zo kwalificeert hij de populaire 'Libelle-tuinen'. Doorbreken van het gebruikelijke, daar gaat het de eigenaar van Weijers Gardens om. Na een ontwikkelingsfa se van bijna twee jaar, staan vader Weijers en zoon Paul te popelen hun stalen ei uit te broeden op de tuin- beurs van kwekerij Loef in Velser- broek. Strak Zijn moderne tuinen zijn heel strak. Weijers is wars van 'poppenkast' en dat is aan zijn nieuwste ontwerpen te zien. Wat tuinmeubels en erfafschei- dingen betreft kiest hij vooral voor transparantie (doorzichtigheid). Holle stalen pijlers met daartussen geperfo reerd staalplaat nemen de plaats in van traditionele schuttingen van hout, riet of kunststof. Opvallend zijn ook de metalen tuinstoelen en de ta fel voorzien van een glasplaat. Door de geraffineerde vorm en de door schijning maken de elementen vloei end deel uit van het tuinontwerp, waardoor een eigentijds sfeerbeeld ontstaat. Weijers: „Hoe vaak gebeurt het niet, dat mensen met prachtige tuinen het ontwerp in één keer ver krachten door er witte, lompe tuin stoelen van kunststof in te zetten?" Ook gegalvaniseerde roosters in plaats van houten vlonders vergen niet alleen minder onderhoud, maar zorgen door hun doorkijk op het wa ter voor een verrassend effect. Staal is als materiaal niet veel duur der dan hard hout. Alleen de verwer king ervan maakt het produkt drie maal zo duur. Een grote produktie kan de prijs redelijk maken. Maar ook een tussenweg is mogelijk. „Enkel een stalen strip diagonaal op de bestaan de schutting aangebracht, geeft op tisch al een heel ander accent". Water „Hout, steen en grind zullen altijd in een tuin blijven bestaan", stelt de ar chitect wellicht vele liefhebbers van een traditionele tuin gerust. „Dit geldt ook voor water". Niet zonder trots vertelt hij over zijn inmiddels twintig jaar oude en nog steeds populaire geesteskind: de watertuin met houten vlonders. „Aanvankelijk keken de mensen hier heel raar tegen aan. Waar water is kan immers geen boom groeien, zo dacht men destijds". Ook in zijn nieuwste stalen produktie komt water als natuurlijk element te rug. Hetzij via een fontein, waterbol of plastiek van stalen buizen. „De glanzende strakheid van het geslepen metaal wordt door de weerspiegeling in het water extra benadrukt. Dat is prachtig". Weinig kleur Een tuin is voor Weijers een vorm, een object dat in het verlengde ligt van de woning of kantoor. „Het interieur wordt weer strakker. Dat moet ook een uitstraling hebben naar buiten", vindt hij. Beplanting Een tuin ingericht door Henk Weijers. blijft een vast gegeven, die verandert niet. Wel maakt hij in zijn roestvrij stalen ontwerpen spaarzaam gebruik van kleuren om zo de vormen opti maal tot uitdrukking te laten komen. Grasachtige, groene soorten zoals riet en bamboe moeten het strakke staal verzachten. Ook klimop zou prima passen. „Deze plant heeft immers niet de pretentie om mooi te zijn", volgens Weijers. Ijzertijd Introduceert Henk Weijers met zijn stalen tuinen een nieuw 'ijzertijd', waarmee een einde komt aan de ro mantische stijltuinen van de twintig ste eeuw? „Nee, dat is niet per se mijn bedoeling. Ik ben me ervan bewust, dat ik een klein publiek bedien, wel licht drie procent van de bevolking. De meeste mensen houden toch van poortjes en boogjes, maar we moeten op dat kleine marktaandeel wel ant woord geven". Tuinbeurs kwekerij Loef 'Boeiende tuinidee- ën Van 12 maart tot en met 18 maart. Rijksweg 255 Velserbroek. Openingstijden: zaterdag 12 en zondag 13 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 14 tot en met vrijdag 18 maart van 9.00 lot 17.00 uur. Entree is gratis. schillen mee kan overbrug gen. Corian wordt, behalve voor werk- en tafelbladen, toegepast voor het bekleden van wanden, zoals in de bad kamer, terwijl er verder was- en spoelbakken van gegoten kunnen worden. Dat is zeer hygiënisch, een pluspunt zo wel in de keuken als in de badkamer. Aanvankelijk was het mate riaal uitsluitend te koop in wit en in lichte tinten, al dan niet als marmer geaderd. Op het ogenblik kent Corian 27 kleuren/dessins, waarbij de laatste jaren de antracietgrij- ze, gespikkelde uitvoering voor werkbladen wel heel po pulair is. Verwerking In de beginperiode deden zich nog weieens problemen voor met grote vlakken De verwerking luistert namelijk zeer nauw en moet vakkun dig gebeuren. Er zijn nu ge specialiseerde bedrijven waar Corianprodukten op maat worden gemaakt en waar in stallateurs kunnen leren hoe ze ermee moeten omgaan. De kinderziektes behoren in principe tot het verleden, maar dit geeft wel aan dat het laten verwerken door een Een gordijn van bedrukte stof was tot nu toe maar aan één kant mooi. Nu kun'je zeggen: wat maakt dat uit, wat ze van buitenaf zien is niet belangrijk. Maar die achterkant wordt wel belangrijk als je gordijnen gaat opnemen of met draperieën wilt werken. Artelux lost dat probleem op door beide kanten van de stof te bedrukken. Op elke kant een andere dessin, maar wel een dat qua kleur en stijl bij het andere past. familiedessins noemen ze dat. Voor het werken met ruches, stroken, biezen en em brasses geeft een stof die aan de voorzijde gebloemd en aan de achterzijde gestreept is, extra mogelijkheden. En als je wat meer neemt dan je nodig hebt, kun je ook leuke kussentjes, kleden enzovoorts maken zonder dat één dessin gaat overheersen. De gordijnstof, die de naam Twin kreeg, is te koop van af 49 per meter. Meer informatie: tel. 049 28-35 00. Hoewel Corian al meer dan 25 jaar bestaat, wordt het door velen nog als vrij nieuw gezien. Dat komt voor een deel omdat Corian tamelijk prijzig is, maar daarin komt binnenkort door een aantal recente ontwikkelingen, ver andering. Wat is Corian? Een massief plaatmateriaal dat bestaat uit ralen en acryl. Acryl is in technisch opzicht moeilijker te maken dan andere kunst stoffen. Het is duurzamer, maar hoger in prijs. Het uit deze combinatie vervaardigde Corian heeft het robuuste uiterlijk van steen en is toch even gemakkelijk te bewerken als hout. Het is vrij goed bestand tegen hitte en gemakkelijk schoon te ma ken. Zelfs hinderlijke vlekken van koffie, rode wijn of lippenstift kun je probleemloos verwij deren. Bij beschadigingen kun je het oppervlak met een schuursponsje be- erken op schonen keurig bij- polijsten. Corian is namelijk massief en door-en-door ge kleurd. Het wordt door een aantal fa brikanten van keu kens in de luxe klasse toegepast voor werkbladen, vooral ook omdat het in elk gewenst model naadloos te verwerken is en men er onder

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25