Novo profiteert niet van rode kaart n Basketbalsters Allers en Weeda horen bij de besten c Sport Vrouwen Rijnsoever lijden eerste verlies Meer clubs krijgen belastingprobleem 2 MAANDAG 7 MAART 1994 LEIDEN RON HOOGENDAM TAFEITENNISMEDEWERKER De regioclubs uitkomend in de landelijke tafeltenniscompetitie hebben ook in de vierde ronde uitstekende zaken gedaan. Pe cos Oegstgeest bleek ook voor Red Stars vele maten te groot: 9-1, terwijl het Hazerswoudse Avanti in Zutphen Torenstad ruim bedwong, 8-2. De eredivi sievrouwen van Rijnsoever kon den zich het slippertje (6-4 ver lies) uit bij Amsterdam voorals nog permitteren. Oegstgeest won niet alleen met een klinkende 9-1 van Red Stars, maar vernam daarbij ook nog eens dat de enige concur rent. Swift, met 'slechts' 7-3 won van Combi. Hetgeen de voorsprong op de Deventer ploeg, de volgende opponent, heeft doen oplopen tot 10 pun ten. ..Ik had zo n uitslag niet verwacht", aldus Friso Reitsma. „We spelen lekker constant en zijn denk ik de meest homoge ne ploeg in deze afdeling." Dat heeft Red Stars, met de vorig seizoen nog 99 scorende Cor- nelissen, Ron Boogaard, en Le- fel aan den lijve ondervonden. Laatstgenoemde beroofde met een 21 -19 in de derde game wel Ron Schipaanboord van zijn ongeslagen status. Ted van den Berg leefde zich met drie zeges weer eens ouderwets uit en dat deed Reitsma eveens. Wel had Reitsma het in de partij tegen Cornelissen even benauwd: 23- 21 in de derde game. Avanti boekte bij Torenstad een knappe 8-2 zege, maar dat was nodig ook. Hetzelfde resul taat boekte Kluis immers thuis tegen Rhenus. Slechts één punt staan de Hazerswoudenaren achter op Kluis, dat over twee weken op bezoek komt. In ieder geval was Avanti speler Robert de Groot goed gestemd over het resultaat. Terwijl Edwin Vcnte en Ronald Vijverberg knap on geslagen bleven, moest Avanti wel weer de dubbel prijsgeven: 8 2. I let l^idse Scylla sloeg een divisie lager in Lochem De Toe komst aan flarden (8-2) en blijft daarmee een heuse koploper. Voor de vierde maal in succes sie bleven zowel Ed van Berg als Martin Groenwold ongeslagen. Patrick van Meverden volgde met één zege wat magertjes. Het Leidse dubbel lijkt in deze klasse wel een zekerheidje. Rijnsoever moest het in de ti- tatenstrijd in de derde divisie tegen Irene afleggen: 6-4. Door dit teleurstellende resultaat moeten de Katwijkers genoegen nemen met een tweede plaats (4 punten achter op Irene). Ter wijl de jonge Roald van de Ixin de en Johan van Meurs twee maal winst beproefden, bleef Marco Cecci jammerlijk met le ge handen achter. De vrouwen van Rijnaoevei liepen zaterdag in en tegen Am sterdam tegen hun eerste ne derlaag op: 6-4. De Katwijksen zagen hierdoor Spaarne (6-4 winst op Hoonhorst) "angstval lig' dichterbij komen. Maroesja Bonsen (2x), Mariska de Haas (lx) en Cora Bonsen (Ox) had den het niet alleen te kwaad met de ongenaakbare Chinese Ye Ping Huang, maar ook met de stroeve speelvloer. Volgende week thuis wacht de kraker met Spaarne. dat slechts drie punten achterloopt. In de derde divisie komt nu ook de tweede plaats van Novo in het gedrang na het thuisverlies (2-3) tegen US 2. LUSV kon de voorlaatste plaats niet verlaten door het 1-3 verlies tegen koploper MVC. Bij de vrouwen werd de streekderby tussen Gemini en Leython moeizaam ten gunste van de Voorschotenaren beslist (3-1). De reserves van Gemini werkten zich in de promotieklas verder om hoog ten koste van Ridderveld (3-0). LEIDEN CER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER Novo-US 2 2-3 (15-9,15-13,9- 15,10-15, 11-15). Novo begon uitstekend. Het nam een 2-0 voorsprong in sets, maar moest uiteindelijk toch de zege aan de Amsterdamse stu denten laten. Achteraf mocht Novo niet ontevreden zijn over het ene behaalde punt. omdat er niet meer inzat volgens coach Knops. In de eerste set bleef het tot 9-9 een open strijd. Daarna werd er in twee servicebeurten door Bart Pedersen en Rob van Dalen afgerekend met IJS. De volgende set kende een heel spannend verloop. Om en om namen de beide ploegen een puntje voorsprong. Het laatste punt werd fenomenaal verdede- digd door US, maar de scheids rechter gaf een technische fout, waardoor Novo de set cadeau kreeg. Protesten van US na de set leverden zelfs nog een rode kaart op, zodat Novo mocht be ginnen met de opslag. Helaas begreep Novo niet. dat dit de mogelijkheid op de volle winst was. De nu volgende concentra tieverslapping leidde direkt tot setverlies. In de vierde set zette het verval door, mede door con ditiegebrek. De bakens konden in de vijfde set evenmin verzet worden. LUSV-MVC 1-3 (15-10,11- 15,14-16,9-15). LUSV begon vrij overtuigend en liep via 7-6 en 9-8 ineens naar de winst. Het spel oogde goed en de aanvallen werden snel uitgevoerd in deze fase. Dat beeld zette zich door in de tweede set. LUSV liep zelfs nog naar een veilig lijkende 7-0. De inhaalrace van MVC startte nu pas echt. Na 9-4 en 9-10 zat het de studenten niet meer mee. Pech en scheidsrechterlijke be slissingen, die steeds in het na deel uitvielen betekenden ver lies. Ook in de derde periode nam LUSV een voorsprong (5- 0), maar op 8-8 was de stand weer gelijk. Weer liep LUSV uit (14-11), maar drie mogelijkhe den om uit te maken werden niet benut. Ook de vierde set ging na 6-3 schlemielig naar MVC. Vrouwen Gemini/K-Leython 3-1 (15- 5,10-15,15-13,15-5). In tegenstelling tot de laatste weken was de start van Gemini heel goed en werd met verzorgd spel Leython weggezet. In de tweede set ging Gemini knoei en; de pass kwam niet meer bij de spelverdeelster aan, waar door er alleen over de buitenzij de aangevallen kon worden. Daar lag juist de kracht van Ley- Gemini valt aan in de confrontatie met Leython. foto henkbouwman thon in de vorm van een sterk blok, dat daar wel raad mee wist. Gemini leek zich te her stellen in de derde set, maar na 6-2 ging Leython weer beter spelen en werd Gemini op een 8-13 achterstand gezet. Anneke Bleichrodt - uit het tweede team - serveerde vervolgens vijf pun ten op rij en trok de stand weer gelijk. Met het nodige geluk haalde Gemini hierna die set nog binnen, mede omdat de dramatisch zwakke scheids rechter onder andere een tech nische fout gaf aan Leython. Daarna was het een gelopen koers en kon Gemini in de laatste set de punten veilig stel len, waarbij Winnifred Paauw op mid veel scoorde. Gemini/K 2-Ridderveld 3-0 (15-3,15-1,15-12). In twee opslagbeurten tilde Ge- mini 2 de stand naar 13-0. Het waren niet zozeer direkte pun ten, maar omdat Ridderveld technisch zoveel minder was. werd er veel afgefloten. Ook in de volgende set was het beeld niet anders. In de derde reeks zette Gemini 2 een aanvalster uit het derde in op de midposi- tie en dat betekende voor Rid derveld, dat het wat terug kon doen. Tot 9-12 liet Gemini dit toe; daarna maakte het rustig uit naar de volle winst. Richard van Poelgeest is in Eindhoven tijdens het opnieuw sfeerloze NBB All Star Gala uit geroepen tot speler van het jaar." De 29-jarige basketballer van Weert dankt die, gezien zijn „rapportcijfers" enigszins ver rassende. uitverkiezing vooral aan zijn goede werk onder de borden. Van Poelgeest pakte ge middeld 11,3 rebounds per wedstrijd. Daarmee was hij de beste in de Nederlandse com petitie. In het all-star-team kreeg Van Poelgeest gezelschap van Lo renzo Nash (Zwijndrecht), Ma rio Bennes (Haarlem), Mike Vreeswyk (Den Bosch) en Jeff Chambers (Den Helder). Coach van het jaar werd debutant Meindert van Veen (Den Hel der), oud-bondscoach van de vrouwen. Als rookie van het jaar werd het Haarlem-talent Brian Benjamin gekozen. Beste scheidsrechter was andermaal Tom Rolvink, die deze eervolle vermelding al vier keer eerder kreeg. Bij de vrouwen onder scheidde Sandra van Embricqs (Tonego Haaksbergen) zich het meest. Daphne Berends (To nego), Petra Weeda (DVZ Grashoppers), Carla Maas (KDH Den Helder) en Marie José Al lers (DVZ Grashoppers) werden naast haar opgesteld in de Ne derlandse ali-star-ploeg. Sonja Raaijmakers (KDH) werd uitver koren als de grootste belofte in de vaderlandse competitie. Theo Wouters (Prisma College Utrecht) werd gehuldigd als beste vrouwencoach. Het afstandschieten en dun ken zorgden voor de weinige hoogtepunten van de avond, al bevreemdde het dat Vreeswyk, de beste driepuntschutter van de competitie, geen uitnodiging had gekregen deze specialiteit te demonstreren. Nu won zijn Helderse rivaal Marco de Waard. Bij de vrouwen mikte loke van den Heuvel (BV Lisse) het zuiverst van ver. Beste dun- ker was Levi Wyatt van Meppel. De „strijd der windstreken" stelde niets voor. Dat was onder meer te wijten aan het gebrek aan beleving in de veel te grote accommodatie in Eindhoven - het nieuwe sportcentrum biedt plaats aan 6000 toeschouwers, er waren er nog geen 2000 - en het zeer egoïstische spel van Nash in de selectie van Zuid die er daardoor niet aan te pas kwam. Noord won met 96-84 na een ruststand van 47-38. Bij de vrouwen versloeg West Oost met 70-69(21-31). EBBC Den Bosch verkeert in betalingsnood. De basketbal club heeft een schuld van 260.000 gulden, waarvan iets minder dan de helft bij de bc drijfsverenigingen de fiscus. De fiscus heeft EBBC ge maand de schuld snel af te los sen. De eredivisieclub wacht echter op een gemeenteraads besluit. I let Bossche college van B&W heeft een voorstel inge diend de club een rentedragen de lening van 260.000 gulden te verlenen. „Het geld moet er snel komen, anders is het afgelopen met topbasketbal in Den Bosch", liet voorzitter Jules Spij kers weten. Eerder leende de gemeente aan voetbalclub FC Den Bosch 600.000 gulden. Hans van der Zee, Irainer van Quick Boys, in het blad "Voetbal': „Ik ben een van de weinige trai ners die nog nooit ontslagen is, hoewel ik me wat dat betref geen enkele illusie maak. Mensen als Cruijjf, Beenbakker en Michels zijn ooit ergens weggestuurd en het zal Louis van Gaal ook nog wel eens overkomen, dus wie ben ik dan om te zeggen dat het mij nooit zal gebeuren. Idem: „Na mijn eerste periode in wijk hebben ze in drie jaar coaches versleten. Na de oorlog is er niemand geweest die het langer dan vier jaar volhield. Ikz taal bijna vijf jaar en heb gewoon lek ker kunnen wer ken. Ze waren zelfs verrast dat ik weg wilde. De voorzittei heeft nog gepro beerd om me te be houden. Het feit dat ze volgend jaar met Henk Wisman - weer een Amsterdammer en een leeftijdgenoot - van Zeebur- gia in zee gaan geeft ook wel aan dat ze niet zo ontevreden over mij zijn." Hans van der Zee in 'Voetbal' over het feit dat hij als trainer nog nooit kampioen is gewor den: „Als je de punten niet pakt is het natuurlijk snel afgelopen. Maar ik denk dat het er ook om gaat hoe je je binnen een club opstelt. Hen goede naam bouw je-ook op door je betrokkenheid te tonen bij wat anderen doen. samen werken met de jeugdtrainers, contact houden met de vrijwilli gers. goed omgaan met de pers. Het blad "Voetbal' over Hans van der Zee: „Hans van der Zee is een top- trainer. Voorzitter Evert Jan Meijer in het supportersblad van Tel- Mijn ambitie is om van Telstar het Heerenveen van Noord-Hol land te maken -, een professionele organisatie met de cultuur van een amateurvereniging. Idem over vroeger: „Soms denk ik met weemoed te rug aan die jaren, omdat de contractonderhandel in gen altijd heel makkelijk waren. We zei den tegen de spelers: We hebben 15 contracten; we mogen niet minder betalen dan 55,5% van het wettelijk minimumloon, dus dal is precies wat we je bieden. Take it or leave it, want meer hebben we niet. Ieder jaar waren er wel weer 15 jongens die daar mee instemden. Idem, over vorig seizoen en de beslissing al dan niet voortijdig afscheid te nemer Niels Overweg: „Ik ben zelf één val geweest die dat om financiële re denen niet wilde. Ik vond dat onverantwoord om zo iemand weg te sturen om vervolgens een nieuwe dure kracht in te huren. Achteraf vind ik dat van mezelf een taxa tiefout. We hadden toch beter wel het risi- Ben Tijnagel, aan voerder van ijs- hockeyclub Nijme gen, in NRC Han delsblad: „Wij zijn het slachtof fer geworden van on ze 'vechtersbazen-re putatie'. Terwijl we in de strijd om de Fair Play-cup nota bene eerste staan. Wim Rijsbergen over zijn pe riode bij de New York Cosmos in VI: „De firma Warner Bros was ei genaar van de club en Mick Jag- ger was één van de directeuren. Als die helder was, kon je er een aardig praatje mee maken. Ook Steven Spielberg reisde regelma tig met ons mee. Er kwamen pri- vé-jets en Rolls Royces aan te pas. Natuurlijk is dat een grote schijnvertoning, maar je pikt het mee en het is toch interessanter dan veertig jaar met je vrouw aan tafel te zitten. Schaatscoach Ab Krook tegen interviewer Jacob Bergsma in SI: „Ik heb geen zin om mezelf nu te moeten verdedigen, waar ik zes jaar op een geweldig niveau heb gepresteerd. Ik heb die jongens naar een niveau gebracht, wat een ander eerst nog maar eens moet doen. Nu wordt er 13.30 gereden. Ik heb geen zin me daartegen te verdedigen, dat verdom ik. Ik stop met dit inter view. Je kent mijn kaliber toch? Je hebt geen snotneus voor je. Je praat over grip hebben, te wei niggrip, te veel grip... Alsjeblieft! Weet je wie geen grip had op zijn sporter? Meneer Kristiansen! I J nya Harding. LaVo- na Golden, heeft vrijdagnacht de Amerikaanse cxplosievcndienst in actie laten komen. In haar postbus lag een pakje dat haar verdacht leek. Bang voor een aanslag waar- chuwde zij de politie, die op haar beurt de bom-experts in ichakelde. I let bleek loos alarm, vant het pakketje bevatte slechts religieuze foto's en en- nep-sieraden. Tegelijk met het pakje trof I lardings moeder ?en anonieme brief aan met de ckst: „Ik ben een fan van Nan cy Kerrigan en jij bent de moe van Tonya Harding." incident deed zich voor nog geen etmaal na de aanslag op Harding in een park in Port land. De kunstrijdster werd door een onbekende aangeval len en liep daarbij schaafwon den, kneuzingen en een ver stuikte pols op. Bovendien kreeg ze een aanval van astma en de politie haar ophaalde in de woning van een stel vrien den. Harding wordt volgende week donderdag tijdens een hoorzit ting van de Amerikaanse kunstrijdersbond (USFSA) on- vraagd over haar mogelijke betrokkenheid bij de aanslag op haar rivale Nancy Kerrigan op 6 januari in Detroit. I larding, die als achtste eindig de tijdens de Winterspelen, wordt door Justitie nog steeds erdacht van medeplichtigheid, ot nu zijn vier mannen, onder rie Hardings ex-man Jeff Gil- looly, in staat van beschuldiging gesteld voor de aanslag op Ker rigan. Kerrigan, winnares van het zil- in I lamar, werd zondag ge huldigd tijdens een parade in haar woonplaats Stoneham in de staat Massachusetts. Bij aan komst op de luchthaven van Boston waren minder mensen i was verwacht. Kennelijk had een groot aantal fans het Kerrigan kwalijk genomen de officiële sluitingsceremonie van de Spelen te henben laten schieten voor reclame-activitei- voor hoofdsponsor Disney. Olympisch kampioene Oksana Bajoel werd zaterdag door de Amerikaanse president Clinton in het Witte Huis ontvangen. In gezelschap van sponsor Viktor Petrenko woonde ze de pers conferentie bij die Clinton met zijn Oekraïnse ambtsgenoot Kravtsjoek hield na een staats bezoek. cheidsrechterGyuri W j Takacs zorgde dit weekeinde voor een zeldzaam hoogtepunt in zijn carrière. De Rotterdammer, die een positie in de top van het va derlandse arbiterscorps ambi - eert, leidde zaterdagavond het duel tussen Eindhoven en Tel star 1 -1Takacs 'scoorde' de gelijkmaker voor Eindhoven. Omdat de scheidsrechter een zogenaamd 'dood element' is, kon de ongelukkige Takacs niets anders doen dan net doelpunt goedkeuren. „In m'n hart had ik die goal het liefst afgekeurd, maar de reglementen luiden nu eenmaal anders." Scoren, hoe krijg je dat voor el kaar? Takacs: „Het was een afstands- hot Een afstandschot??? Takacs: „Eh. niet direct van mij, maar van een speler van Eind hoven. Jk stond keurig op de punt van de 'zestien'. De bal werd zo'n acht meter bij mij vandaan geschoten en kwam op mijn enkel. Daardoor verander de de baan van het schot zo'n anderhalf tot twee meter. Ja. net genoeg om het doel in te gaan." De eerste goal in je loopbaan? Takacs: „Het is me niet eerder overkomen." Bij Telstar iedereen boos? Takacs: „Ben je gek, ze vonden het heel normaal." Normaal??? Takacs: „Het was een ongeluk kig moment voor mij. Er ont stonden geen problemen. Ik heb wel vier gele kaarten aan Telstar moeten uitdelen, maar niet omdat de wedstrijd ont spoorde door dit incident. Alles bij elkaar had het eigenlijk geen enkele invloed op de wedstrijd." Eindhoven pakte dank zij jou mooi een puntje. Takacs: „Ja. het scoreverloop werd wel beïnvloed. Maar Hans Kraay jr. kwam na afloop nog naar me toe en zei dat ik er niets aan kon doen. Jan Neder burgh, de keeper van Telstar, baalde wel. Die zei tegen mij: 'Ix-kker is dat, krijg ik nog de schuld van de trainer'. Heb ik tegen Nederburgh gezegd: 'l.aat je trainer dan maar naar mij toe komen.' Tweede penningmeester Epi Bosnia van Noordwijk ziet de komende vijf jaar meer clubs in problemen komen met de belas tingdienst. Vorige week deed de FIOD een inval bij de Friese amateurvereniging Broekster Boys. De complete administratie werd in beslaggenomen. „Bij een aantal clubs ontbreekt de know how om de zaken goed te regelen. De belastingdienst staat straks bij meer clubs op de stoep." Bosma en zijn club Noordwijk hebben deze ontwikkeling aan zien komen. „Verenigin gen worden beschouwd als bedrijven, dat betekent dat er eens in de vijf jaar controle komt. Clubs moeten daarom hun zaken goed hebben geregeld." Verenigingen dienen niet alleen omzetbe lasting betalen over hun kantine-omzet en opbrengst van sponsoring (mits boven een bepaald bedrag), zij moeten ook loonbelas ting betalen voor de werknemers (bijv. trai ners) die bij hen in dienst zijn. Spelers krijgen geen salaris uitbetaald, maar ontvangen in het top-amateurvoetbal vaak wel een onkostenvergoeding. Bosma: „Er is veel mogelijk volgens de regels. Je mag een kilometervergoeding van 56 cent betalen aan de spelers. Ook kunnen zij een vergoe ding krijgen voor verblijfskosten. De KNVB heeft daar richtlijnen vooropgesteld, ik neem aan dat daarover overeenstemming is bereikt met de belastingdienst." Elke topamateurvereniging werkt boven dien met een zogenaamd puntensysteem. Spelers krijgen een bedrag per punt dat in de competitie wordt behaald. Bosma: „Ook dat is legaal te regelen. Spelers krijgen voor bepaalde zaken wel of geen onkostenver goeding, afhankelijk van het aantal punten dat wordt gehaald." Bij sommige vereningen zijn er sponsors die spelers buiten de club om wat (zwart) geld toestoppen. Bosma: „Ik ben daar geen voorstander van. Je hebt als club geen vat op die afspraken. Als een speler er naast komt te staan, weigert de sponsor vervol gens te betalen. Dan word je als club toch weer opgezadeld met een probleenV Net als andere clubs heeft Noordwijk een business-club, samen zijn de sponsors goed voor ruim een ton. „Daar kom je toch nog aan te kort. Je houdt een etentje voor spe lers en sponsors, je betaalt de ontvangst van gasten bij de wedstrijden. Het is echt geen vetpot." Noordwijk heeft de zaken altijd naar tevre denheid met de belastingdienst kunnen re gelen. „Je hebt wel eens onenigheid over een postje van een paar duizend gulden, maar echte problemen hebben we nooit ge had. Dat kunnen we ons privé ook niet ver oorloven. Ikzelf werk bij een bank en eerste penningmeester John Braun is financieel directeur van een bedrijf." zegt Bosma. Ook de penningmeester van Katwijk, Albert van den Brink, zegt weinig zin te hebben om de gevangenis in Scheveningen te be zoeken. De projectadviseur van Zilveren Kruis Verzekeringen vindt het heel belang rijk om de administratie van een club goed in orde te hebben „Wanneer die gebrekkig is, wordt de belastingdienst gealarmeerd." Van den Brink denkt dat het heel moeilijk is om binnen een vereniging met zwart geld te rommelen. „Toegangskaarten bijvoor beeld moet je bij door de KNVB aangewe zen drukkerijen laten maken. Er is op die manier goede controle op het aantal kaar ten dat wordt verkocht. Je loopt als vereni ging de kans om een keer in de vijf jaar te worden gecontroleerd. Je kan dus maar be ter de zaken goed in orde hebben." WILLEM SPIERDUK Clubs moeten van de omzetten in de kantine aangifte doen bij de belastingdienst. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23