Ids Postma telt nog mee DIOK niet in de problemen Dirks toch nog nerveus voor zevende crosstitel Boers en Zandbergen winnen tennistoernooi Noorse titel voor Koss Van Velzen bezorgt Bataven medaille MAANDAG 7 MAART 1994 22 I Geen titels voor IHCL leiden De shorttrackers van IHCI. hebben afgelopen weekeinde bij de open Nederlandse kampioenschappen geen titels in de wacht gesleept. Alleen Dave Versteeg eindigde in de finale van de 800 meter op de derde plaats. Het hele toernooi werd over spoeld met diskwalificaties, veroorzaakt doorduw- en trekwerk met vele valpartijen. De Woubrugse shorttracker Jan Hoogeveen eiste geen enkele hoofdrol voor zich op en behaalde geen enkele plaats in de A-finales. Krik Duyvelshoff, die in Lillehammer nog acte de presence gaf, was de grote afwezige. Junior Harald Jan sen behaalde een knappe finaleplaats op de 800 meter. Uitein delijk deed hij niet mee om de ereplaatsen. Van der Vlies snelste sprinter den haag Gerard van Velde heeft hel afgelopen weekeinde bij de Nederlandse kampioenschappen sprint drie afstanden ge wonnen en reed hierop tevens drie nieuwe baanrecords. Alleen op de 500 meter kwam hij ten val en zag zodoende zijn kansen op de Nederlandse titel verkeken. Mede kernploeglid Nico van der Vlies reed constant, bleef overeind en werd dankzij de val van Van Velde uitgeroepen tot de snelste schaatser van Neder land. Arnold van der Poel uit Roelofarendsveen viel met een plaats in de middenmoot. Christine Aaftink won bij de vrouwen zonder enige tegenstand alle afstandeji en werd voor de zesde keer nationaal sprintkampioene. Kramer gaat uit zijn bol rovaniemi Als Yep Kramer probeert te lachen, trekt hij een zui nig gezicht. De tweevoudige KNSB-cupwinnaar is een schaatser van weinig woorden. Emoties komen bij de nuchtere Fries zel den aan de oppervlakte. Toch kan ook Kramer uit zijn bol gaan, zo bleek zaterdag op de Noordpoolcirkel. Nadat de rijder in het Finse Rovaniemi als winnaar van de alternatieve Elfstedentocht over de eindstreep was gekomen, stortte hij zich in de armen van zijn ploegleider Frans Overdevest uit Eisse. Dansend, sprin gend en juichend vierden zij feest. Bos wereldkampioen junioren berlun Leen Pfrommer blijft kampioenen smeden. In Berlijn le verde de schaatsbondscoach in de persoon van Jan Bos de vier de Nederlandse jeugdwereldkampioen in vijfjaar af. In welke vi trine zijn jongste sieraad volgend jaar uitgestald zal worden, is vooralsnog onduidelijk. In de galerij der senioren is voor Bos voorlopig geen ruimte. De mannenkernploeg is tot de nok toe gevuld en uitbreiding van het aantal startplaatsen bij internatio nale toernooien is uitgesloten. Irene Eijs ongenaakbaar in skiff delft» Irene Eijs heeft het hoofdnummmer van de Multec Win- terwedstrijden gewonnen. In Delft was de roeister van het Liedse Njord gisteren in de skiff in 21 minuut 54,8 seconden ongenaak- Leidse poolbil jarters gestrand leiden» Tijdens de Europese kampioenschappen poolbiljarten in het Franse Annecy brachten de Leidse vrouwen Leonie van der Hoeven en Ingrid Fu het tot de laatste zestien. In de achtste fina les moesten ze echter het onderspit delven. De vrouwen speel den de speldiscipline 8-ball. Graf verloor dit jaar geen set delray beach Steffi Graf is ook in Delray Beach ongenaakbaar gebleven. Na haar zege in de finale op de Spaanse Arantxa San chez Vicario (6-3 7-5) is de 24-jarige Duitse dit jaar in 22 partijen nog altijd zonder setverlies. De nummer één van de wereld ver overde haar 83ste toernooizege in 107 finales. Na anderhalf uur was de pittige tegenstand van Sanchez Vicario gebroken. In Ko penhagen bevestigde Jevgene Kafelnikov dal er met hem reke ning gehouden moet worden. De 20-jarige Ruk, die in Roller- dam indruk maakte met een knappe zege in de tweede ronde op de /.weed Magnus Gustafsson, won in de finale met 6-3 7-5 van de Tsjech Daniel Vacek, een discipel van Michiel Schapers. leiden peter klein den haag jeroen alkemade schaatsmedewerker De Fries Ids Postma heeft afgelopen week einde de nationale titel bij de allrounders behaald. Postma die zaterdag zowel de 500 als de 5000 meter won werd op de tweede dag twee keer tweede. Rintje Ritsma werd eerste op de 1500 meter met een nieuw baanrecord. De slotafstand, de 10.000 me ter, werd op schitterende wijze gewonnen door Bart Veldkamp. Postma, die met gemengde gevoelens af reisde naar de Haagse Uithof, heeft geen gemakkelijke tijd achter de rug. Zijn ticket naar Lillehammer liep hij net mis en tijdens de spelen in Lillehammer overleed zijn vriendin Renske Veil inga door een tragisch verkeersongeval. „Ik had eerst helemaal geen zin meer in schaatsen", gaf de kersver se nationale kampioen toe „Maar dan zit je thuis en dan wil je toch weer." Op de eerste grote wedstrijd na de Spelen wilde Postma laten zien dat er wel degelijk rekening met hem gehouden moest wor den. „In de korte afstanden had ik alle ver trouwen maar op de langere afstanden, de 5 en de 10 kilometer, wist ik niet hoe het mijn vorm stond. Achteraf gezien heb ik juist op die langere afstanden geen achterstand op i de toppers", aldus Postma na af- de res loop. Bart Veldkamp, die op de 10.000 meter in een rechtstreekse confrontatie met de Euro pees kampioen uit Lemmer, Rintje Ritsma, tot grote hoogte reikte en uitkwam op een tijd van 14 minuten en 19 seconden, ver sloeg zijn concurrent met liefst 17 secon den." Ik reed de eerste acht rondjes ont spannen. Daarna voelde ik dat 14 minuut 20 mogelijk was en dat lukte uiteindelijk." In de afsluitende rit plaatste Postma zich tussen deze twee in en won zilver op deze afstand. De door Zoeterwoudenaar Wim den Eisen gecoachte Gianni Romme, die zaterdag verraste met een tweede plaats op de 5000 meter, kon zijn huzarenstukje op de dubbele afstand niet herhalen. Hersman Martin Hersman reed op alle vier de afstan den goed (derde op de 1500 meter), maar een plaatsje in de top vier was voor hem niet weggelegd. Bij dit kampioenschap wer den ook de tickets voor het WK allround, dat binnenkort plaatsvindt in Göteborg, verdeeld. De nummers 1 tot en met 3 uit het klassement (Postma, Ritsma en Veld kamp) stelden hun uitzending veilig. Oud wereldkampioen Falko Zandstra, die als vierde buiten de boot viel, kan zijn titel niet verdedigen. Het gaat dit jaar niet lekker met Zandsta. Eerst verloor hij zijn Europese titel aan Ritsma, op de Olympische Spelen viel hij ook tegen en dan nu dit. „Maar Falko komt volgend jaar gelouterd terug", aldus bondscoach Ab Krook. „Hij is niet de fliere fluiter die hij lijkt, hij heeft doorzettingsver mogen." De titel bij de vrouwen was van te voren al weggelegd voor de Friezin Annamarie Thomas. Zij reed ook fantastisch en won zowel 500 als de 3000 en de 1500 meter en eindigde op de laatste afstand als derde. Thomas vond haar overwinning niet bij zonder. Barbara De Loor eindigde achter Thomas als tweede. Zij werd op de drie eerste af standen tweede en op de laatste afstand viel zij net naast het podium. Carla Zijlstra viel op de kortere afstanden een beetje tegen, maar maakte met haar zege op de slotaf stand, de 5000 meter, een hoop goed. De Stompwijkse Lia van Schie zag een constant gereden toernooi net niet beloond met een plaats op het erepodium. Zij eindigde dank zij een tweede (5000m), derde (1500m), vierde (3000m) en vijfde plaats (500m) ach ter Thomas, De Loor en Zijlstra als vierde. DIOK heeft de gedwongen win terstop in de ereklasse van de landelijke rugbycompetitie goed doorstaan. De lastige uitwed strijd bij DSRC werd met 13-0 in Leids voordeel beslist. Het flink verzwakte tweede team. de Athletics, boog met ruime cij fers voor Delft: 29-3. Winst was er voor de veteranen van DIOK, die in het eigen Oude Meesters- toemooi oppermachtig waren. The Bassets boekten een nipte 9-5 zege bij Oemoemenoe. De reeks van afgelastingen vanwe ge het winterse weer bleek het wedstrijdritme bij DIOK niet ondermijnd te hebben. Alleen bij het vangen van de bal werd zichtbaar dat de gewongen win terstop toch haar sporen had achtergelaten. Veel balbezit ein digde bij de Delftse studenten van DSRC. Omdat de gastheer nog meer met dit euvel kampte, verkreeg DIOK gedurende de gehele wedstrijd een overwicht. In de score kwam dit slechts tot uiting door een vijfpunter van Marcel Chaudron. De Leidse driekwarter liep goed door op een geniaal kiekje van Mare Mi- chelsen en drukte de try tussen de palen. De aansluitende con versie van Michelsen werd daarmee een peuleschil. Rust stand: 0-7. Ook in de tweede helft speelde het treffen zich hoofdzakelijk op de Delftse helft af. DIOK bleef onvoorzichtig met zijn balbezit, maar DSRC kreeg toch geen enkele kans. De bij de Leidenaars debuterende flanker Chet Lion-Cachet wel. De Zuidafrikaan met Neder landse ouders gaf met enkele fraaie breaks zijn visitekaartje af voor een plaats in het Neder lands team. Lion-Cachet strandde echter twee maal in het zicht van de trylijn. Penal ties van Michelsen en Perry Noordermeer brachten de 13-Ó eindstand op het scorebord. Met nog zes duels voor de boeg, gaat de strijd om de landstitel alleen nog tussen DIOK en Hil versum. Beide ploegen hebben tien punten uit zes wedstrijden. HRC uit Den Haag volgt met acht punten, maar heeft al een wedstrijd meer gespeeld. Don derdag speelt DIOK op het ei gen terrein aan de Smaragdlaan de inhaalwedstrijd tegen aarts rivaal Castricum. Aanvang 20.00 uur. Tot luttele tellen voor het eindsignaal was de spanning in het duel tussen The Bassets en gastheer Oemoemenoe te snij den. De Sassenheimse formatie leidde met het kleinst mogelijke verschil (6-5). Die tussenstand was kort na het begin van de tweede helft ontstaan. De Zeeu wen hadden na vijf minuten de score geopend door hun sterke driekwartlijn goed in stelling te brengen. The Bassets kwamen terug via penalty-kicks in de eerste helft van Rob van der Heiden en van broer Marco van der Heiden na de pauze. De laatste werd matchwinner door in de laatste minuut opnieuw raak te trappen. tennismedewerker De jeugdspeelsters Heddy Boers en Charlotte Zandbergen zijn winnaar geworden van het lan delijke IQ-tennistoernooi van Westvliet in Leidschendam. Boers, spelend bij het Leidse Unicum, klopte in de eindstrijd bij de zestienjarigen de ge plaatste Saskia Huizinga uit Soest met 6-3, 6-1. In de leef tijdsgroep tot en met 14 jaar toonde Zandbergen zich in de finale de meerdere van Barbara Huigen, die met een 4-6, 3-6 score naar het oosten des lands mocht afreizen. Bij de jongens tot en met 12 jaar leverde Ralph de Boer een opmerkelijke pres tatie door tot de slotronde door te dringen. De Sassenheimse ju nior kon daarin Rob Zeevalking (Gelderland) niet weerstaan. In het K2-jeugdtoemooi in Leeuwarden werden Henrik Kroon, Torben van der Voorn en Ruby Pennings in de eerste ronde uitgeschakeld. In het Bl- toernooi van De Kegel drong Daphne Brouwer door tot de halve finale. De 17-jarige speel stervan TEAN moest in 'straight sets' buigen voor Judith Kos uit Heerhugowaard, die een ronde eerder de favoriete Dekker speelster Lydia Jonkman uit het ii had geslagen. Johann Olav Koss heeft zich af gelopen weekeinde op een na- tuurijsbaan in Larvik met ge mak de Noorse schaatstitel 1994 toegeëigend. De drievoudige olympisch kampioen bleef in het eindklassement zijn clubge noot Kjell Storelid ruim twee punten voor (168.844 tegen 171.022). Met Koss en Storelid komt Steinar Johansen volgend weekeinde in Göteborg in de wereldtitelstrijd uit voor Noor wegen. Meest spraakmakende figuur in Larvik was Atle Varvik. die als vierde eindigde. Hij startte zaterdagmiddag in de af sluitende 3000 meter (de tien kilometer kon wegens de ex treem slechte weersomstandig heden niet worden gereden) in een futuristisch schaatspak. de Noorse pers had Varvik veel weg van Donald Duck. De na tionale schaatsbond was niet gelukkig met de opvallende out fit en sprak er voor de toekomst een verbod over uit. Moeizame zege meisjes van BV Leiderdorp De meisjes van BV Leiderdorp hebben het vooruitgespeelde duel in de eredivisie tegen HSV uit Haren gewonnen. In een moeizame wedstrijd waren de pupillen van Joris Zandbergen met 64-52 te sterk voor de ploeg uit Haren. HSV profiteerde in eerste instantie van de ver moeidheid door de lange bus reis aan Leiderdorpse kant. De basketbalsters namen een 8-0 voorsprong. Daarna kwam Lei derdorp beter in de wedstrijd. Met een tussensprint tussen de 13de en 16de minuut van 23-14 naar 23-26 legden de bezoekers de basis voor de overwinning. Na rust (31-36) kwam Leider dorp niet meer in gevaar. Zelfs de scorende inbreng van Elke Snijders (22 punten) bracht HSV niet dichterbij. Sandra VVa- gemaker en Mariska van Zeg veld (18 punten) hielden de marge rond de tien punten. Trainingsstage in Marokko loont Tonnie Dirks, geheel links, voerde direct bij de start al de kopgroep aan. Hij werd voor de zevende keer Nederlands kampioen veldlopen. foto»anp leiden wilaaar kortleever atletiekmedewerker Onder leiding van veteraan Henk van Vel zen heeft de mannenploeg van De Bataven tijdens de NK Cross in Wieringerwerf de tweede plaats veroverd in het ploegenklas- sement. Individueel behaalde Van Velzen de 24ste plaats. Joke Kleyweg startte snel, maar strandde op plaats zestien. Henk van Velzen en clubgenoot Paul Overbeek streden in de loodzware cross in Noord-Holland hard om in elk geval als eerr ste van de club te eindigen. Na 12,3 kilome ter trok veteraan Henk van Velzen na 41.13 aan het langste eind, vijf luttele seconden voor zijn clubgenoot. De 41-jarige Warm- onder was drie weken geleden al de snelste in het NK veteranen en scoorde met de 24ste plaats hoger dan ooit tevoren in een regulier NK senioren. Na al de successen in het veld, is het wachten wat Van Velzen kan op de weg. Voor de gehandicapte mannenploeg van De Bataven bleek de breedte van de selectie van trainer Bram Wassenaar verrassend toch sterk genoeg voor een topklassering in het ploegklassement. waarvoor de vijf beste lopers per vereniging tellen. Met Jaap van Duyvenvoorde, Ian Kortekaas en Casper Ravensbergen op de plaatsen 40, 45 en 47 werd onverwacht een zilveren medaille uit het vuur gesleept. Het Amsterdamse AAC Een knappe prestatie leverde ook Hans Wubben, die voor zijn nieuwe club AAV '36 plaats 45 veroverde.. Tim Brouwer de Ko ning van AV Holland werd 63ste. In de korte cross over 4.5 kilometer joegen Michel Ver- steegen en Mark van Bel elkaar op. Ver- steegen bevestigde zijn goede vorm van de ze winter met een zesde plaats, maar ver sloeg de verrassende Van Bel pas in de laatste decimeters. Bij de vrouwen begon Joke Kleyweg voortvarend bij de eerste vijf, maar sloeg de vermoeidheid snel toe. Pas de laatste twee kilometers kwam ze weer in haar ritme, maar op dat punt was ze al door vele atletes achterhaald. Wel droeg haar zestiende plaats bij tot de vierde plaats die de Bata ven-vrouwen in het ploegenklassement scoorden. Met Marja Hogenboom (28ste) en Suze Groen in 't Woud (32) was Kleyweg goed voor die klassering, slechst één luttel punt verwijderd van brons (Haag Atletiek). Bij de B-junioren eindigden de Alphense talenten Raymond Pet en Brenda van der Laan in de subtop. Pet eindigde als zesde, op ruime afstand van winnaar en superta lent Gert-Jan Liefers. Van der Laan werd achtste. In de jaarvergadering van atletiekdistrict West 2 (Zeeland/Zuid-Holland) werd zater dag bekend gemaakt dat Leidenaar Kamiel Maase dit jaar de Henk Heyneman-wissel- trofee heeft gewonnen. De Bataaf ontvangt de aanmoedingsbeker voor zijn prestaties in de nationale crosses en voor zijn tweede plaats op de NK 5000 meter. Maase lost de Alphense polsstokspringer Christian Tam- minga af. Leidenaar Koen Gijsbers is voorgedragen voor het bestuur van De Bataven. De veel voudig nationaal kampioen 200 en 400 me ter, ex-recordhouder op de 400 meter indi vidueel en houder van het nationaal record 4x400 meter (1979), is kandidaat voor de technische c wieringerwerf» Marokkaanse lucht doet kenne lijk goed. Tonnie Dirks en Crete Koens werden gistermiddag in Wieringerwerf Nederlands kam pioen veldloop. Het tweetal was een week terug van een trai ningsstage in Marokko. In het op 1600 meter hoogte gelegen Ifrane werden de krachten op gedaan waarmee zij het veld bij de mannen en vrouwen hun wil oplegden. Voor Dirks was het een bij zondere titel. Het was de zeven de maal dat de 33-jarige Bra bander zich nationaal kam pioen veldloop mocht noemen. Hij startte de serie in 1986 in het Amsterdamse Bos. Dirks had een jaar geleden in Harderwijk Klaas Lok, die hem als een van de eersten feliciteerde, kunnen verdringen als recordverzame laar van veldlooptitels. Dirks eindigde in 1993 echter als tweede achter Henk Gommer en bleef daardoor op gelijke hoogte met Lok, tegenwoordig actief als trainer bij het Alphen se AAV '36. Dirks bekende na afloop dat het mogelijke zevende kam pioenschap hem enigszins ner veus had gemaakt. „Zoiets geeft altijd een zekere druk. Boven dien was ik ruim een week gele den vermoeid uit Marokko te ruggekomen. Toen ik in het be gin van de wedstrijd merkte dat het gemakkelijk ging, viel de spanning snel weg." Dirks is een atleet die alle facetten van het lange-afstandslopen be heerst. Hij is niet alleen al jaren de beste crosser, maar behoort op de weg ook tot de sterksten. Doorbreken „Het mag in Nederland nooit gebeuren dat je zo veel jaar de titel verovert. Wellicht is dit mijn laatste, want er komt nieuw talent aan. Maar het moet wel snel doorbreken, want ik was 25 jaar toen ik mijn eer ste titel pakte." Dirks zei zijn ze vende titel te danken te hebben aan zijn vermogen in een wed strijd van paslengte te kunnen wisselen. Dat was lonend op het zware parcours in het Dijkgats- bos, dat snel oogde maar zware eisen aan de atleten stelde door de modder en een aantal forse hindernissen. „De meesten maken de fout in de modder te blijven door trekken. Dat kost ongelooflijk veel kracht. Daardoor kun je op de hardere stukken ook niet vol doende herstellen. Zo iets leer je echter door ervaring", doceerde •de man uit het Brabantse dorpje Zeeland. Dirks is door de atletiekunie op grond van zijn titel en de eerste plaats in het Univé-cros- scircuit ingeschreven voor het WK veldloop dat op 26 maart in Budapest wordt gehouden. „Ik weet nog niet of ik ga", aldus de Brabander gistermiddag. „Vol gende week zaterdag loop ik de Twintig van Alphen aan den Rijn. Blijkt daar dat ik het Pickwick-circuit op de weg nog kan winnen, dan ben ik twee weken later ook aanwezig bij de City-Pier-City loop in Den Hadg. Dat is een dag na het WK veldloop en dat valt niet te combineren." T ractor De hoogtetraining in Marokko is Dirks uitstekend bevallen, al vond hij drie weken alleen trai nen, eten en slapen toch wat te veel van het goede. „Ik zit af en toe graag op een tractor." Toch denkt hij aan een nieuwe hoog testage ter voorbereiding op zijn limietpoging voor het EK op de 10.000 meter die hij op 6 juli bij de Grand-Prixwedstrijd in Lausanne wil doen. Bij het EK in Helsinki (7 tot 14 augustus) wil de Brabander starten op de tien kilometer, hoewel hij zich al voor de mara thon heeft geplaatst. Op 17 april doet Dirks in Rotterdam een poging de tweede nationale ti tel, die op de marathon, te ver- Hij krijgt in de Maasstad te genstand van John Vermeule. De onverzettelijke Zeeuw werd gisteren derde ondanks het feit dat hij afgelopen week 230 kilo meter training afwerkte. Vermeule en Luc Krotwaar, de nationale kampioen op de 3000 meter indoor, waren de enigen die tot halverwege enigszins in het spoor van Dirks konden blij ven. In de laatste zes kilometer vergrootte Dirks zijn voor sprong echter tot meer dan een halve minuut. Grete Koens was met slechts één doel naar het Noordhol landse polderland gekomen: kampioen worden. „De tweede plaats zou voor mij absoluut niet hebben geteld. Ik heb mijn eigen wedstrijd gelopen. Op een gegeven moment dacht ik: en De Arnhemse gold niet als de uitgesproken favoriete. Die rol leek weggelegd voor titelhoud- ster Irma Heeren. Zij ging ook voortvarend van start, maar werd al snel achterhaald door marathonloopster Marjan Fre- riks en Koens. De Zeeuwse was daardoor zo ontgoocheld dat zij de strijd staakte. Koens, in het bosgedeelte op kop gekomen, werd niet be dreigd door Freriks, die haar eerste cross van het seizoen liep en ook profiteerde van de krachten opgedaan het Marok kaanse trainingskamp. Verras send was de derde plaats van Christien Toonstra. De ADA-at- lete, trainingsmaatje van olym pisch kampioene Ellen van Lan gen - die wel had ingeschreven maar aan de kant bleef omdat haar knie licht geïrriteerd is-, was verrast over het brons. ,.Ik had dit niet verwacht, maar het ging lekker. Ik ben wel voor zichtig geweest bij de hinder nissen. Dit is wel leuk. maar het baanseizoen is voor mij toch belangrijker." Henk Gemser wenst zijn pupil Annamarie Thomas geluk met haar Nederlandse titel. foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22