Feyenoord: vizier op beker Helder lichtpuntje in schrale sub-topper AC Milan stevent op titel af Barcelona loopt weer een punt in Sport MAANDAG 7 MAART 1994 CHEF «WILLEMSPIERDIJK.C NPA-VERSLAGGEVER Glenn Helder is de naam. 25 jaar, linksbuiten van Vitesse en kandidaat-international. „Als je in dit land een of twee goede wedstrijden speelt", bromde Atlri van Tiggelen na de 0-0 met PSV, „roept iedereen meteen dat je in het Nederlands elftal moet". Daarin heeft de vergane glorie, 36 jaar en 56 interlands, Bclijk. Ongelijk had-ie dal de snelle en getructe buitenspeler hem niet in de problemen had ge bracht. „Hij is toch niet gevaar lijk geweest", praatte Van Tig gelen /'tl eigen straatje schoon. Zijn trainer Aad de Mos steunde hem daarin. „Van Tiggelen heeft het tegen Helder goed ge daan, hij is redelijk op de been gebleven. Heel wat beter dan blind, die door Helder zoek werd gespeeld". Zelfkennis is niet de grootste deugd van trainers en spelers. Maar wat is er nou op tegen om ronduit toe te geven dat de een beter was dan de ander? En dat was Glenn Helder, al vond-ie zelf dat hij dit seizoen, z'n eer ste voor Vitesse, wel betere wedstrijden heeft gespeeld. En 'nuttiger' is geweest. Zoals bij voorbeeld tegen Heerenveen. „Toen had ik drie keer een as- sist en scoorde ik zelf ook nog eens". Maar nu, tegen PSV, be dacht hij, „valt het misschien wat meer op. Dat zal het ver schil zijn". In hel rommelige en zenuw achtige gevecht om de derde plaats in de eredivisie stak de aankoop van een half miljoen (van Sparta) met kop en schou ders boven de rest uit. Hij was niet alleen de beste man bij Vi tesse, hij zou dat ook bij PSV zijn geweest. De Mos mocht willen dat Helder in Eindhoven op de loonlijst stond. Dan was hij in elk geval van één pro bleem verlos. Nu koos Haagse Aadje voor Kalusha en Lamptey. Dat tweetal kon geen potten breken, de vervangers (Van An keren, Hoekstra) waren geen haar beter. Vitesse speelt vanuit een ge sloten defensie en heeft daar ook de spelers voor. Zoals Glenn Helder. Hij werd de eer ste twintig minuten alleen te weinig in het spel betrokken. Maar toen Vitesse eenmaal door had dat tegen PSV het succes vanaf de vleugels moest komen, kreeg Van Tiggelen het prompt Spaans benauwd. Helder is meer dan een belofte voor de toekomst en zeker niet minder dan Feyenoorder Blinker. Hij passeert puur op snelheid en heeft een betere voorzet in huis dan Roy of Blinker. Oranje lonkt dus? „Dat bepaal ik niet", zegt de linksbuiten, „dat bepaal ik door m'n spel. De top komt steeds dichterbij, maar een paar leuke acties is niet meer genoeg. Er wordt nu meer van me gevraagd. Maar als ik wekelijks goed speel, mag ik wel een keer een kans krij gen". In voorgaande jaren, bij Spar ta dus, had-ie daar geen recht op, zegt hij. „Nu iets meer. Maar als de bondscoach Blinker selecteert, is het niet zo dat ik denk: shit, hij wel, ik niet. Dat ik nu beter presteer, is niet EREDIVISIE PROGRAMMA Stewart 3-0 Scheidsrechter: Elburg. Toe schouwers 6040. Gele kaart: Van Hintum, Bogers (Willem II). Polman (WV). MW- Roda JC 1-0(1-0) 11 meteen mijn verdienste, maar nog beter kan. „Als hij er in vooral de verdienste van het elf- slaagt dit niveau vast te houden, tal. Ik heb nu betere spelers om ben ik tevreden. Ik vraag hem me heen dan bij Sparta". niet beter te spelen. We mogen Zijn trainer, zelf ooit Duits in- niet te veel van hem verlangen", ternational, is er voor zichzelf nog niet helemaal uit of Helder Vitesse: Van der Gouw: Sturing. Van PSV: Van Breukelen: Van Tiggelen, Popescu, Wouters en Heintze; In- gesson, Numan en Koeman; Lamptey (70. Van Ankeren). Kieft en Kalusha (70. Hoekstra) Zelfs de opzienbarende ruststand bij Ajax-Cam- buur (0-2) was geen men tale doping voor Feye- noord, dat tegen Go Ahead Eagles na een povere ver toning op 1-1 finishte. John de Wolf zei in de pauze geen moment rekening te hebben gehouden met een stunt in Amsterdam. ,,Ik wist", aldus de Rotterdam se aanvoerder, ,,dat Ajax in de tweede helft nog wel over Cambuur heen zou jassen". DEVENTER JAN MENNEGA NPA-VERSLAGGEVER Dal had De Wolf perfect aange voeld. Ajax zette Cambuur als nog met 3-2 aan de kant. waar door Feyenoord zijn achter stand op de koploper zag groei en tot vijf punten. De Moku mers hebben bovendien een aanzienlijk beter doelsaldo 48 tegen 27). Met andere woor den, Ajax kan op 27 maart flui tend naar de Kuip reizen. De enig echte klassieker in hel Ne derlandse betaalde voetbal heeft die dag alleen nog statisti sche waarde. Nu het landskampioenschap achter de horizon is verdwenen, richt Feyenoord het vizier op de KNVB-beker. In de huidige vorm zal het voor de Rotter dammers nog een hele toer worden woensdag ten koste van NAC door te dringen tot de eindstrijd. Om in Breda op oor logssterkte te kunnen aantre den, bleef Peter Bosz gistermid dag buiten het elftal. De nijvere middenvelder kampt met een lichte knieblessure. Meijer: „Als hij tegen Go Ahead had meege daan, had hij tegen NAC mis- schien niet kunnen spelen". De coach van Feyenoord ver wacht in de bekerkraker ook een beroep te kunnen doen op Rob Witschge en Ruud Heus. Tegen de Eagles maakte geen van beiden de negentig minu ten vol. Witschge kreeg vlak voor de rust een tik tegen zijn knie, draafde na de hervatting nog wel op, maar gaf er na een paar minuten toch de brui aan. Rob Maas was zijn vervanger. Heus zwikte na en uur door zijn enkel en werd afgelost door Or- landoTrustfull. Vlak voordat Heus het hobbe lige veld afstrompelde, had Regi Blinker Feyenoord naast Go Ahead Eagles gebracht. De dar tele linkerspits rondde een mooie één-twee-combinatie met Maas bekwaam af. Direct na de pauze had de thuisclub door Donny Huysen. onlangs gehuurd van Ajax, de leiding ge nomen. De Amsterdammer nam in de tweede helft de posi tie in van Lloyd Kammeron, die ongevaarlijk was geweest en voortdurend buitenspel had ge lopen, en was bij zijn eerste bal contact al succesvol. Daarna kwam Huysen er te gen John de Wolf en Henk Fra- ser, de twee beste Feyenoor- ders, niet meer aan te pas. De Rotterdammers hadden nog een sterke pion, Ed de Goey, maar dat is dit seizoen vaste prik. De Gouwenaar, die in de eerste helft geluk had bij een kopbal van Paul Bosvelt tegen de paal, maakt bijna iedere wedstrijd duidelijk dat hij tot de beste keepers ter wereld moet worden gerekend. Jan Bos, De Goey's collega bij Go Ahead Eagles, was de uit blinker aan Deventer zijde. De BUITENLANDS VOETBAL Belgische topper eindigt onbeslist: 0-0 Op het veld was het heet, op de tribunes zelfs hitsig. De Belgi sche topper Club Brugge-An- derlecht bleef echter op 0-0 ste ken. I let elftal van Jan Boskamp, die zijn ploeg na afloop tot mo rele winnaar uitriep, blijft daar mee een puntje voor op de eeu- Voor de wedstrijd klonken gis teren in het stijf uitverkochte Olympia-stadion Hongaarse vio len van Brahms en lichte symfo nieën van Beethoven: tijdens de wedstrijd werd er hard roek- voetbal gespeeld. Tenminste door Club Brugge. Aanvallend, agressief, fysiek voetbal. De tik kers van Anderlecht hielden het echter, bang achter de bal krui pend, droog. Daarmee sloot de Royale club uit Brussel 'een schitterende week' af, zoals Boskamp tevre den concludeerde. Na de ont snapping tegen Beveren (van 0-2 werd het nog 3-2) en de mid- weekse verrassing tegen Porto (1-0 in de voorlaatste minuut) was hel voor Anderlecht gisteren zaak niet te verliezen. En dat lukte, zij het met fortuin en dankzij de keeper. Club lag immers boven, na rust werd zelfs praktisch nog maar op één helft gespeeld. Ei genlijk wilde Anderlecht niet eens anders. Boskamp: „We hebben bewust achter de bal ge speeld, omdat Club het altijd moeilijk heeft als de ruimte klein is. Ik weet het, in Nederland zou ons voetbal van vandaag niet zijn geaccepteerd, het was ook niet zoals Anderlecht normaal voetbal. Maar het moest even." Zelfs had Boskamp nog bijna het heertje gespeeld. In de laatste minuten kreeg Anderlecht zo waar de kans om voor de derde keer in zeven dagen op het laatste ogenblik met de winst te gaan lopen. Tot drie keer toe! Eerst verscheen Crasson vrij voor keeper Verlinden, vervol gens Versavel. In de rebound probeerde Crasson het toen met een lob. maar hij mikte op de lat. Een zege van Anderlecht zou gê nant zijn geweest. Club was de enige ploeg die wilde voetballen en tot de slotfase de enige ploeg die kansen creëerde. Amokachi. een parel van een voetballer die op het WK voor Nigeria tot we reldroem kan komen, had echter de pech de beste keeper van Bel gië te moeten verslaan: Philip de Wilde - reserve-keeper nochtans voor het WK - hield ook in Brug ge weer alles wat er te houden Enzo Scifo ontwijkt een tackle van Benoit Cauet van Cean. Mostovoi (r) heeft louter oog voor de bal. Monaco won met 3-0. foto epa De leiding van AC Milan hoeft zich geen zorgen te maken over de prolongatie van de landstitel. De wedstrijd tegen Juventus, waar heel Italië maandenlang naar uitkeek, bleek een vrij ge makkelijke klus voor de kam pioen, die op zijn derde achter eenvolgende titel afstevent. Milan won de topper in Turijn met 0-1. De afhandeling van de Lentini-transfer, waarbij wel of geen zwart (of drugs-?) geld is verrekend, en de opvolging van Marco van Basten houden de topclub meer in de greep dan het verloop van de competitie. Giovanni Trapattoni, de ge louterde coach van Juventus, keek beteuterd toen hem zater dag werd gevraagd of de 'wed strijd van het jaar' wel gelegen kwam. Op het moment suprè me moest hij het immers stellen zonder de aanvallers Ravanelli en Möller en ook nog zonder de herstellende Vialli. Geen ideaal uitgangspunt voor 'Trap', die het hele seizoen op het toptref- fen had afgestemd. Met de bijna-debutanl Del Piero als enige spits, viel er voor Juventus weinig eer te behalen. De ploeg schoot aanvallend te kort om Milan in verlegenheid te brengen. Bovendien bleek Roberto Baggio niet in staat om zijn ploeggenoten tot grootse daden te inspireren. De rood zwarte ploeg wachtte rustig af en maakte na een uur profes sioneel gebruik van de enige de fensieve fout van Juventus. Bo- ban speelde Eranio vrij, die een voudig kon scoren: 0-1 Door de overwinning heeft AC Milan nu al acht punten voorsprong op Juventus. Tra pattoni keerde drie jaar geleden terug naar Turijn met de bedoe ling het gat tussen Juventus en Milan te dichten. Daarin is hij niet geslaagd. De coach moet ook dit seizoen glans geven via een troostprijs in de vorm van de UEFA-Cup. Milan-trainer Canello, als speler zeer succesvol bij Juven tus, wilde geen zout in de won den strooien. „Juventus had de pech dat het drie belangrijke aanvallers miste. Zoiets kan je in een topduel niet eenvoudig compenseren". Capello heeft de les van vorig jaar geleerd en wil zich nog niet uitlaten over het kampioenschap: „Volgende week spelen we tegen Sampdo- ria, Werder Bremen en Inter. Pas daarna komt er tekening in de strijd". Sampdoria is nu de naaste belager van Milan, al bedraagt het verschil al zes punten. Ruud Gullit bezorgde zijn ploeg de 1- 0 zege op Torino. Na een kwar tier schoot hij raak uit een voor zet van Mancini. Het was zijn veertiende treffer van dit sei- Voor de Amsterdammer en trainer Eriksson staat volgende week tegen koploper AC Milan alleen nog de eer op het spel. „De titelstrijd is allang beslist. We kunnen hooguit tweede worden en de beker winnen", aldus de Zweed, die zijn con tract met een jaar verlengde in de hoop dat Gullit zijn voor beeld volgt. De streekderby Reggiana-Par ma werd na de eerste helft ge staakt vanwege een blessure van scheidsrechter Pairetto. De stand was bij rust 0-0. Inter, met Wint Jonk en zonder de gebles seerde Dennis Bergkamp, zege vierde na twee maanden weer eens. Udinese was het slachtof fer van de opleving van top schutter Ruben Sosa: 1-0. Nico la Berti maakte na een half jaar zijn rentree. Snelders Doelman Snelders van Aber deen heeft zaterdag in de com petitiewedstrijd tegen Hearts zijn sleutelbeen gekneusd. Hoe lang de tweede doelman van het Nederlands elftal niet in ac tie kan komen, is niet precies duidelijk. Voor de genezing staan waar schijnlijk enkele weken. Moge lijk zal Snelders moeten afzeg gen Voor de oefeninterland te gen Schotland, die op woensdag 23 maart wordt gespeeld. De wedstrijd vindt plaats in Schot land (Glasgow), het land waar de voormalige doelman van FC Twente al jaren speelt. Snelders raakte zaterdag ge blesseerd nadat bij een scrim mage twee spelers over hem heenvielen. Aberdeen verloor het duel met 0-1. Dat betekende de eerste thuisnederlaag van dit Johan Cruijff voorspelde vorige week, na de 3-0 zege van Bar celona op koploper Deportivo, nieuwe spanning in de compe titie van Spanje. Gisteren werd de achterstand van Barcelona opnieuw een punt kleiner om dat „Superdepor" thuis 1-1 speelde tegen Zaragoza en Bar celona met 3-1 won bij Oviedo. Met nog twaalf wedstrijden te spelen is de achterstand van Barca drie punten. Voor de kampioen van de laatste drie seizoenen scoorden uitblinker Koeman met zijn tiende com petitietreffer van het seizoen. Stoitsjkov en Ivan. Als wel vaker was het een en ander vooraf ge gaan aan de wedstrijd. Zo was Romario, die op nauwelijks 500 meter van stadion Nou Camp woont, zaterdag 45 minuten te Iaat bij het verzamelen. Hij had zich verslapen, verklaarde hij. Cruijff bepaalde dat de Brazi liaan een etentje voor de hele selectie moet betalen en gaf hem een boete. Romario kon de boete „afkopen" door drie keer te scoren, hetgeen hem al vier keer is gelukt dit seizoen. De vroegere PSV'er maakte geen doelpunt. Halverwege de twee de helft werd hij vervangen door Laudrup. Koèman maakte de openingstreffer, na tien mi nuten uit een vrije trap. Laudrup, die aanvankelijk van het kwartet buitenlanders het minst hoefde te vrezen voor zijn plaats, is de laatste weken gere geld reserve. Cruijff uitte afgelo pen week kritiek op het spel van de Deen, die te weinig scoort en te weinig beslissende passes geeft. De geruchten als zou hij na het seizoen vertrekken naar aartsrivaal Real Madrid zijn steeds vaker te horen. De Deen zou zelfs een voor contract hebben getekend voor 500 miljoen peseta's, ongeveer 6.5 miljoen gulden in twee jaar. Cruijff stelde daarop droog dat hij, als hij in Laudrups voetbal schoenen zou staan, al lang voor dat bedrag had getekend. La Coruna kwam met de 1-1 goed weg, want Zaragoza was beter. Duitsland Bavem München is vastbeslo- dag NAC - GA Eagles. Cambuu* - MW. zondag Ier,dam - FC Groningen. RKC - PSV FC Utrecht tesse, Roda JC - Sparta. FC Twente - Feyenoord EERSTE DIVISIE Worgen Fortuna Sittard - De Graafschap, Emdho AD0 Den Haag. vri|dag FC Zwolle - E»celsior. z •- Dordrecht. TOP -RBC.z Wilms (NAC). Volendam - RKC 3-1 (0-0) 61. Steur 1-0. 70. Wasiman 2-0. 87 Boogers 2-1, 89 Obdam 3-1. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers; 2200. Gele kaart: Valk (RKC). Ajax - Cambuur 3-2 (0-2). 36. Meijer 0-1, KNVB-Beker Programma: woensdag: NAC - Feyenoord. EERSTE DIVISIE Losada 0-3. Scheidsrechter: Blom. Toe- i schouwers: 2600. Gele kaart: Schol (Hel mond Sport), Vroomans (Fortuna). I NEC - AZ 2-1 (2-1) 1 Kooistra 1-0. 25 j Holster 1-1, 38. Dekker 2-1 Scheidsrech- jen. Toeschouwers: 4500. Gele1 kaart: Buskermolen, Inia (AZ), Haarlem - TOP 0-1 (0-0). 89. Scheidsrechter- Oskam. Toeschouwi 24 20 2 2 42 65 - 17 24 14 9 1 37 43 - 16 24 11 9 4 31 42-22 24 13 3 8 29 48 - 26 24 12 5 7 29 46 - 31 24 11 5 8 27 39-27 23 11 4 8 26 34 - 26 25 9 5 11 23 - 34 - 38 25 8 5 12 21 32 - 49 24 6 8 10 20 22 - 41 24 6 8 10 20 21 - 42 23 5 6 12 16 27 - 49 24 6 3 15 15 30 - 46 24 3 6 15 12 19 - 43 23 2 6 15 10 22 - 49 Kemkens. Van Roosmalen, De Kruijf (TOP). RBC - FC Zwolle 1-2(1-2) 25 Hendriksen r. Koolhof (Veendam Tevreden, Rayer (Telstar) Heracles - De Graafschap 1-0 (1-0). 20. Toeschouwers 2630. Gele I vervanger van de dinsdag aan zijn meniscus geopereerde Ni- geriaan Peter Rufai voorkwam in het eerste bedrijf met een snelle reactie een doelpunt van Blinker en vestigde na de rust de aandacht op zich bij inzetten van Gaston Taument, Joszef Kiprich en Henk Fraser. Het was trouwens niet alleen de verdien ste van Bos dat Feyenoord op 1- 1 bleef steken. Dat was even eens te wijten aan de geringe slagvaardigheid en stootkracht die de Rotterdammers aan de dag legden. Go Ahead Eagles:- Bos: Hulshoff, Feyenoord: De Goey; Van Gobbel, De Maas); Taument. Kiprich en Blinker. Burg (Den Bosch). ADO Den Haag - Dordrechf90 1-3 (0-1) 23 Breetveld 0-1. 60 Van Eijkeren 1-1. 80. Pothuizen 1-2. 83. Breétveld 1-3. Scheidsrechter: Schuurmans Toeschou wers 1750 Gele kaart: Teixera. Gentile 5 34 51 - 30 25 13 6 6 32 45 - 21 25 13 6 6 32 24 10 8 6 28 42 -22 24 10 6 8 26 30 - 28 22 10 5 7 25 44 - 42 23 10 5 8 25 37 - 39 24 8 8 8 24 41 - 39 24 8 8 8 24 29-28 24 4 11 9 19 22 - 43 24 6 6 12 18 28 46 24 6 5 13 17 36 - 47 24 6 5 13 17 35 - 50 0 0 2 3 -1 0 0 2 2 -1 TOPSCORERS n (Ajax) 23. 2. Van Hooi|donck (NAC) II 3. Gillhaus (Vitesse) 17, ten afstand te nemen van de concurrentie in de Bundesliga. De ploeg van trainer Franz Bec- kenbauer won voor het eerst sinds 19 september 1987 van Werder Bremen; 2-0. Alleen nieuweling MSV Duisburg is nog op een punt van de record kampioen te vinden. Prachtig weer, een met 63.000 toeschouwers uitverkocht Olympiastadion. Het was een mooie middag voor Bayern, dat de derde overwinning op rij be haalde. Nerlinger en de Colom biaan Valencia scoorden in de tweede helft. Kampioen Bremen, dat woensdag met 2-1 van AC Milan verloor in de Champions League, zag de ach terstand oplopen tot vier pun ten. Bremen speelde verrassen derwijs met de Noorse libero Bratseth. De international mocht indien noodzakelijk tot 15.00 uur, een half uur voor af trap, naar Bremen terugvliegen om de geboorte van zijn derde kind mee te maken. Een tele foontje bleef echter uit. Basler, die scoorde tegen Milan, kreeg na 26 minuten de rode kaart voor een grove over treding op Scholl. Bremen, dat vervolgens in de verdediging kroop, behaalde de laatste drie wedstrijden slechts één punt en lijkt de titel te verspelen. Engeland Voor de tweede keer dit seizoen heeft Chelsea koploper Man chester United verslagen. Het werd zaterdag op Old Trafford 1-0 voor de Londenaren, door een doelpunt van Peacock. Het duel was vrijwel identiek aan dat van september op Stamford Bridge, waar Man chester United de eerste neder laag van de competitie leed. Ook toen werd het 1-0 voor Chelsea, eveneens door een treffer van Peacock. Manchester United leed in de tussentijd geen verlies. De Man cunians bleven in league- en Cupwedstrijden 34 keer op rij ongeslagen. De club was daarmee nog slechts zes duels verwijderd van een nieuw Engels record. Afge zien van de twee wedstrijden te gen Chelsea verloor de koploper dit seizoen niets in de competi tie. BUITENLAND ITALIË Cagliari-Cremonese 0-0. Foggia- Atalanta 1-1. Inter M-Udmese 1-0, Juven- tus-AC Milan 0-1. Lecce-AS Napoli 0-1. 25-33 26-38 26-28 R Vallecano-Sp.Gijon 2-1. Lieida-Real Ma drid 2-1. Rac.Santander-R Sociedad 4-1. Atl.Madrid-Albacete 0-0. Oviedo-Barcelo- na 1-3, Valladolid-Osasuna 2-1. Dep La Corufta-Zaragoza 1 -1 27-39 27-36 27-34 Sevilïa iburger 4r i/fB Leipzig-Bor.Dortmund 2-3, Karls-. )yn.Dresden-FC Köln 1-1, Freiburg-Em City 1-1, Sheffield V ill, Tottenham-Shef- Manch.Utd. 30-68 Newcastle 30-51 BELGIE: Beveren-AA Gent 3-1, KV Meche- len-Cercle Br. 0-4, RWDMolenbeek-FC Antwerp 0-1, Rac.Genk-Waregem 2-1. e SK 1-0, Standard L-Oos- Anderlecht 26-40 Charlr FC Na/ites-Lyon 1-0, Bordeaux-Strasbourg 2-0, St.Etienne-Montpellier 2-0, Cannes- FC Metz 2-0, Rac.Lens-Sochaux 2-0, AS Monaco-Caen 3-0, Le Havre-Angers 2-1 Pans StG 29-44 Bordeaux 29-35 Estr Amadora-Unia leien sta 2 I Mar 2-1, Pac.Ferreira-FC Porto 0-2 Benfica 22-36 Boavista 22-26 Sporting 22-35 Mantimo 22-23 FC Porto 22-32 Guimaraes 22-23 ZWITSERLAND Grasshoppers-Young Boys 4-0. Servette-Sion 4-3. Lugano-Aarau 1-2, FC Luzern-Lausanne 1-2. Grasshopp 3-20 Aarau 3-16 Sion 3-18 Young Boys 3-15 SCHOTLAND Aberdeen- Motherwell 2-1, St.Johnstone-Ceitic Gl. 0-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16