Doorgaan met gescheiden inzamelen van afval Bejaarden hebben geen vetpot Schrijvende Lezers Toch al weinig te verteren 'Onbezorgde oude dag is ons niet gegund' Het ongelijk van Leefbaar Oegstgeest «119. 99.- 159- 15.- VROOM DREESMANN I MAANDAG 7 MAART 1994 10 N BRANDENBURG. 0 Hierbij wil ik graag reageren op de brief van ir. Vaes met als titel: 'Udo de Haes ziet door de bo men het bos niet meer'. Om met het eind van zijn brief te beginnen, mijn collega's en ik gaan zeker door met het gescheiden inzamelen van oud pa pier. en bepaald ook niet stiekem. Ik heb in mijn rede nadrukkelijk gesteld dat we door moeten gaan met gescheiden inzameling van het huis houdelijk afval. Lr zijn problemen met de huidige wijze van gebruik van het ingezamelde afval. Maar het is heel goed mogelijk dat ook hij andere manieren van gebruik van de verschillende afval- fracties de huidige opzet van gescheiden inzame ling noodzakelijk blijft. Dan is er de vraag naar de gevolgen van herge bruik van het ingezamelde oud papier voor de bossen. Ilier is mogelijk sprake van een misver stand: mijn rede ging niet over bossen als natuur gebieden, maar over hossen met een produktie functie. Beschouwen we ter vergelijking de land bouw. Natuurlijk kunnen we van een akker of een weiland een reservaat maken, met een rijke ak kerflora of rijk aan weidevogels. Ik hoop dat dat ook veel zal gebeuren! Maar daarmee hebben we nog geen gezonde, duurzame landbouw: dat wil zeggen een landbouw waarin een duurzame pro- duktie voorop staat, en die daarnaast streeft naar de aanwezigheid van zoveel mogelijk natuur waarden. Met het creëren van natuurgebieden is de landbouw zelf uit milicuoogpunt nog niet ver beterd. Hetzelfde moet ook gelden voor de bosbouw. Aan de ene kant is er behoefte aan bossen als na tuurgebied. Maar er is ook behoefte aan bossen met een produktiefunctie, waarbij tegelijk ge streefd moet worden naar zoveel mogelijk na tuurwaarden. Voor de produktiefunctie van het hos is inplanten in een relatief hoge dichtheid en dan vervolgens regelmatig uitdunnen essentieel. Overigens is het uitdunnen, gegeven het feil dat in een hoge dichtheid is ingeplant, ook positief voor de natuurwaarden, in verband met de toe nemende hoeveelheid licht. Hoe ouder het bos, hoe ruimer de bomen komen te staan, des te gro ter de natuurwaarden. Gesteld nu dat hel uitdunnen niet plaatsvindt, mede als gevolg van de papierrecycling, ontstaat dan niet op lange termijn toch een natuurlijk bos? I let antwoord is m.i. alleen als besloten wordt er een bosreservaat van te maken en als daarbij aan sluitend voor een ander beheersregiem wordt ge kozen. Gebeurt dat niet en blijft de houtproduktie een belangrijke plaats innemen, dan zal in de praktijk toch naar een standaard uitdunning ge streefd worden, waarbij naar een andere toepas sing voor het dunningshout gezocht wordt. De meest reële optie is dan, dat het dunningshout gebruikt zal worden voor de energieproduktie. Op zichzelf is dit dan een logische stap, ook uit milieuoogpunt. Maar dan ontstaat wel een onge rijmde situatie. Wc zamelen het papier in om te voorkomen dat het wordt verbrand. I let dun ningshout blijft dan staan. Dat wordt dan vervol gens toch gekapt met als doel het te verbranden ten behoeve van de energieproduktie. Dan had den we er waarschijnlijk beter eerst papier van kunnen maken en het op die manier tweemaal kunnen gebruiken! Veel belangerijker voor de natuurlijke kwaliteit van de bossen is de vraag hoe de bossen worden beheerd: ofwel: wat moeten we verstaan onder 'duurzaam beheerd bos'? Welke houtsoorten worden aangeplant, wat is de omlooptijd, en kan er meer selectief worden gekapt? Volgens mij moet de aandacht verschuiven naar dit veel be- langerijke punt. De heer Vaes merkt terecht op dat het gebruik van kringlooppapier clectriciteit uitspaart en minder water kost. Maar hier staat tegenover dat als het dunningshout in het bos blijft staan, daar mee een groot energievoordeel verloren gaat. De bosbouw levert pas een blijvende bijdrage aan energiebesparing en vermindering van het broei kaseffect als er hout wordt geoogst en (direct of indirect) wordt verbrand ten behoeve van de energieproduktie. Natuurbos levert die bijdrage Het belangrijkste punt in dit verband noemt de heer Vaes niet, namelijk de waterverontreiniging door de papierfabrieken, o.a. met chloorhouden- de verbindingen. Die verontreiniging treedt veel meer op bij het maken van nieuw papier, dan bij gerecyceld papier. Dit is zeker een reden om door te gaan met de inzameling van oud papier. Mede in verband hiermee is in de milieukeur op schrijf papier opgenomen dat het kringlooppapier moet zijn. Maar het lijkt me niet goed om het milieu keurmerk tot kringlooppapier te beperken. Een milieukeurmerk op schrijfpapier zal zich naar mijn mening o.a. op de volgende twee eisen moe ten richten: „hout uit duurzaam beheerd bos" en „geen waterverontreiniging met chloorverbindin gen". Dat laatste kan dan worden bereikt bij kringlooppapier, maar ook bij papier uit nieuw hout bij een schpne fabricage. In Finland is in de laatste zeven jaar de uitstoot van chloorverbin dingen door de papierindustrie met meer dan 80% verminderd. Dit soort verbeteringsprocessen dreigen te worden gefrustreerd, wanneer alleen aan kringlooppapier een milieukeurmerk wordt gegeven. Beter is de bredere eis "chloorvrij", die op verschillende manier kan worden gehaald. Samenvattend: we moeten doorgaan met de gescheiden inza melingvan oud papier verbranding met energieterugwinning is uit milieuoogpunt een verantwoord alternatief dat nadere studie verdient het milieukeur op schrijfpapier moet zich niet beperken tot kringlooppapier. Mijn boodschap is dus zeker niet dat milieu problemen niet zijn op te lossen. Maar we moe ten wel in de gaten houden of onze inspanningen ook werkelijk aan een oplossing bijdragen. Om daar een goed beeld van te hebben zijn keten analyses, zoals ik die in mijn rede heb beschre ven, onmisbaar. i het bos is inplanten in een relatief hoge dichtheid Op woensdag 23 februari stond onder het kopje 'Opinie' van uw medewerker Pim Fortuyn een artikel over het onderwerp "Ou deren kunnen best inleveren". Met dit artikel worden ouderen op een hoop gegooid. Er waren en zijn altijd al overwinteraars in de zuidelijke landen (bv Spanje en Portugal). Op zich niet zo'n slecht idee, want deze overwinteringen behoeven niet duur te zijn! Maar e oudere AOW de pensioenbreuk). Om juist in de groep ouderen een korting in de vorm van belasting of premie te gaan heffen, treft men wel een groep die toch al weinig te verteren heeft, omdat de AOW op hetzelfde niveau blijft, maar de kosten stijgen, leder jaar huurverhoging, verhoging Rijn- landhcffing, PTT. Onroerend Goedbelasting en noem maar op. Redenen om eens te bezien of er niet een andere groep is, die gepakt kan worden. Onder de kop: Bejaarden kunnen best inle veren, beschrijft Pim Fortuyn in het L.D. van 23 februari hoe bejaarden „in gelijkvor mige, tevreden verveling", „goed doch sma keloos gekleed" hun winters doorbrengen in de Algarve. Een smakeloos karikatuur dat nog even doorgaat en dient als achtergrond voor plannen van het CDA om bejaarden AOW premie te laten betalen. Plannen waarvan 'de politiek' zich rot schrok. Verder denkt Fortuyn dat bejaarden alle maal profiteurs zijn van de na-oorlogse wel vaart van de zestiger en volgende jaren. I lij vergeet daarbij dat deze mensen daar zelf voor gewerkt hadden en dat het 'goedkope' eigen huis ook met lage salarissen betaald werd. Bovendien waren de profiteurs min stens dertig jaar oud en hadden slechte tij den meegemaakt: crisis, oorlog en de perio de van slechte - of geen - opleiding. De ge weldige perspectieven „waarvan de jeugd van nu nog slechts kan dromen" zijn hen niet met dromen maar met hard werken deelachtig geworden. En dat zonder kinder bijslag (in hun jeugd) of allerhande uitke ringen en subsidies! Als ten slotte Fortuyn de „verwende" be jaarden uitverkiest tot de „juiste" personen die maar eens wat in moeten leveren voor de jongeren, omdat ouderen „minder nodig hebben" en omdat ouderen immers „de geestelijke rijkdom van de ouderen bezit ten", dan vergeet hij weer iets: bejaarden le veren per definitie al in: zowel geestelijk als lichamelijk. En nog wel zonder ingrijpen van de overheid. Dan is het toch niet zo Met aandacht en interesse heb ben we kennis genomen van het artikel van Pim Fortuyn 'Ouderen kunnen best inleve ren' in het Leidsch Dagblad van 23 februari. Mijnheer Fortuyn, wij zijn het in grote trekken met u eens dat een deel van onze ouderen zeker wel in staat zijn iets in te leveren ten behoeve van het algemene welzijn. Maar verder gaat onze instemming met uw schrijven zeker niet. Blijkbaar heeft het feit dat u veel oudere landgenoten heeft aan getroffen aan de Algarve bij u de indruk gewekt dat die oudjes met hun 'blauwspoelingen' en 'welvaartsbuikjes' hier het wel varende deel van ons land ver tegenwoordigen. Nu weet ik uit eigen ervaring dat dit deel van Portugal, vergeleken met veel andere vakantiebestemmingen, zeker in de winter, een goed koopte eiland is, waardoor ou deren zich daar nog een verblijf kunnen permitteren. Dit in te genstelling tot veel jongeren die men aantreft in de duurdere wintersportoorden. En mogen wij a.u.b. ook wat in de winter? Ondanks de 'verinnerlijking en ware rijkdom van de geest' die ons ouderen volgens u zou moeten sieren, willen we ook nog wel graag deelnemen aan alle materiële genietingen die het leven nog voor ons te bie den heeft. We krijgen daar nooit genoeg van zolang onze condi tie en gezondheid ons dat nog toestaan. En we zijn het ook ze ker niet met u eens dat wij ou deren 'onze tijd gehad hebben': zolang we leven hebben we on ze tijd nog! Voor het overige willen we graag uw aandacht vestigen op het feit dat. aan de 'welvaartsex plosie' waar wij van hebben mogen profiteren, een jarenlan ge depressie, een oorlog en nog eens enkele moeilijke jaren zijn voorafgegaan. Wij groeiden op in de schaduw hiervan en mis ten veel, zo niet alles, wat door de tegenwoordige jongeren als vanzelfsprekend wordt ervaren. Voor ons waren dit in zeker op zicht verloren jaren en voordat wij van die welvaart uiteindelijk mochten profiteren waren we de middelbare leeftijd al aardig nabij. Wat ons verder nog restte is nu een goede en redelijk on bezorgde oude dag. Het stemt ons alleen triest te vernemen dat dit ons kennelijk toch niet van harte gegund is. Nee. vervelen doen we ons niet, zelfs niet aan de Algarve. De door u geobserveerde ouderen daar zijn zeker niet representa tief voor onze leeftijdsgroep, dit kunnen we u verzekeren! J.C. Meijer-de Valois, Oegstgeest. Tijdens een politiek debat hield de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest on langs een mini-peiling gehou den naar de politieke voorkeur van de bezoekers. Leefbaar Oegstgeest zette vraagtekens bij de peiling. Daarop wordt vreemd dat ze financiële armslag nodig hebben om huishoudelijke hulp en per soonlijke verzorging te betalen?! Moeten bejaarden soms allemaal terugvallen tot de status van hen die niet meer dan AOW heb ben om van te leven? Dat aantal wordt steeds minder, maar nu zijn het de oudsten onderons. „Geen vetpot", nietwaar? Het is te hopen dat het schrijven van z'n rancuneuze 'Opinie' voor de heer Fortuyn therapeutische waarde heeft gehad, zodat hij zich niet voor niets „met zijn zieke lijf' tussen die irritante welgedane oudjes heeft hoeven op te houden. A.J. van den Broek, 't Nietes/welles met betrek king tot de vraag of er tijdens de politieke debatten in 't Groot Proffijt in Haaswijk, georgani seerd door de jeugd, een enquê te is gehouden over de politieke voorkeur van de bezoekers, kan ik eenvoudig oplossen door te vertellen dat ik tijdens mijn aanwezigheid een formulier kreeg waarop ik aankruisend mijn voorkeur kon duidelijk maken. De heer Hermans is dus niet goed geïnformeerd en ook de voorzitter van de fractie van D66 te Oegstgeest niet. Voorts betreur ik het dat hij na een keurige uitleg met be trekking tot de behandeling van de Raadhuiskwestie op 31 maart a.s. persisteert bij 'kiezersbedrog' of in ieder geval op iets wat daar heel veel van weg heeft, "een bedrogje dus", zoals één der aanwezigen bij Radio OG-lokaal opmerkte. Het derde ergerlijke punt is n.m.m. dat men raadsleden be- n sterke ambitie(s) i de politiek te ko- aar dat plaatsvond reden zijn om nen, in plaats van 'verdachtma kingen' te uiten. Leefbaar Oegstgeest (LO) is één van die vele landelijke 'lokalo's' die als pressie-groep een goede waak- of wekfunktie verricht, zeker in Oegstgeest. Maar nu moeten ze maar eens ophouden. A. Kamphuisen-Jaburg, Oegstgeest. schuldigt om hoger men. Ook moet het r enige te i Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermeiden waarop het betreffende artikel werd gepubli ceerd? Brieven worden in het al gemeen in deze krant on dertekend met naam. en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Jack in ruit dessin. 100% katoen. Met capuchon, mopvcering en binnenzak. In de kleuren rood, en groen. Maten: 36-44 Carmen happy feet. Voetmassage met bruisbad. Mimosa Franse bistromeubels. Inklapbaar. In de Hemdje njgt luxe kantinzet. 100% katoen. In wit Met Kemakeur. kleuren groen en bordeaux. Bank ~229% 159.- Lattentafel J2&.- Stoel A&- en zwart verkrijgbaar. Maten: S-M-L-XL. V&D IS ELKE ZATERDAG TOT 18.00 UUR GEOPEND.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10