Tuzla heeft hoop nog niet verloren Macedonië betaalt hoge prijs voor handelsblokkade Grieken Buitenland Yuma's inzet strijd van hulporganisaties Frans strafrecht garandeert overtreders faillissement Klappen voor Major in peilingen Op zoek naar iets eetbaars ZATERDAG 5 MAART 1994 school, slijten hele families hun dagen in totale ledigheid. Als je een deur van een lokaal open duwt, komt je een walm tege moet die een mens even de adem beneemt. Er wordt gesla pen, gegeten, gespeeld en ge wacht. Er is geen enkele privacy. Kinderen jengelen, moeders ruimen de ergste bende op, ou de mensen wachten apathisch op wat komen gaat. Veel man nen zijn uit arren moede maar het leger ingegaan, omdat ze gek werden van het niets doen. In Tuzla is het tweede Bosni sche Legerkorps de enige grote werkverschaffer, hoewel lang niet iedere militair vrijwillig naar het front gaat. Het opmer kelijke aan de plaatselijke strijd krachten is dat de alliantie tus sen moslims en Kroaten er nog altijd stand houdt. Tuzla is altijd verdedigd door een gemengd leger dat tegen de Serviërs strijdt Nog steeds wonen er zes pro cent Serviërs en Kroaten in de stad. En waar elders in Bosnië het multi-etnische ideaal steen voor steen is afgebroken door oorlogsgeweld en extremistisch nationalisme, probeert Tuzla zijn traditie van verdraagzaam heid hoog te houden. Maar des ondanks is het gif van de oorlog de huizen en de hersenen bin nengedrongen. Dusica Isic, een Kroatisch meisje dat het geluk heeft als tolk te mogen werken voor het VN-commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr), weet dat haar afkomst in de toe komst altijd een probleem zal blijven. „Ik zal in Tuzla nooit meer in aanmerking komen voor een hoge positie, omdat ik geen moslim ben." Het bestand tussen moslims en Kroaten in centraal-Bosnië, en de kans op de heropening van het voor hulpvluchten zo be langrijke vliegveld van Tuzla, geeft de bevolking echter weer een sprankje hoop. Anastasia Makarova, een Oekraïnse me dewerkster van het bureau Soci ale Zaken bij Unhcr: ,,De men sen zijn iets optimistischer ge worden, omdat ze merken dat de dingen eindelijk wat in be weging lijken te komen." Brian Farr, een Brit in dienst van de hulporgansiatie CARE, merkt dat de inwoners van Tuzla sinds een dag of veertien weer een positievere houding aannemen jegens de buiten landse hulpverleners. ,,De wan hoop over de oorlogssituatie was in de maanden daarvoor zo groot geworden dat mensen ons steeds vijandiger tegemoet tra den. Maar dat is nu verbeterd." Volgens Farr zou Tuzla zich nu nog redelijk snel kunnen her stellen als de oorlog tot een eind Terwijl zijn dochter op de accordeon speelt, denkt Isodin Isic terug aan Nederland waar hij jaren heeft ge woond en gewerkt. foto anp fd oudenaarden komt. De stad is gespaard ge bleven voor al te zware bombar dementen. En er is vrij veel in dustrie, waarmee de economie weer op gang kan komen. Farr: „Alleen in de aanloopfase zou men hier hulp nodig hebben. Maar verder kunnen ze het zelf. Er is een infrastructuur en er lo pen genoeg technici rond om alles weer op gang te brengen." Maar zover is het niet. Tuzla heeft twee oorlogswinters door staan en het zou niemand ver bazen als er een derde komt. Isodin Isic wil daar echter niet aan denken. Hij kijkt vertederd naar zijn dochter Alma als ze een melancholiek lied speelt op haar accordeon. Op de achtergrond staat een zwartwit-televisie geruisloos aan. Via de collectieve kabel aansluiting komen er westerse commerciële stations zijn huis kamer binnen. Het is zijn ven ster op een rijke, vredige wereld, die Isic zo ontzettend goed kent mg Indianenstam telt nog maar 7 leden Het voortbestaan van de Brazi liaanse Yuma-indianen hangt aan een zijden draadje. Deze etnische groep bestaat nog uit slechts zeven personen. Twee organisaties zijn zich gaan be moeien met hun overlevings kansen. Op zich een nobel streven, ware het niet dat bei de organisaties nogal van me ning verschillen over de ma nier waarop de Yuma-indianen moeten worden gered. in de rivier de Purus in de westelijke deelstaat Amazonas. Aan het begin van de 17e eeuw werd voor het eerst melding gemaakt van het be staan van deze groep indianen. Spaanse jezuïeten omschreven hen als 'een grote groep'. Het ongelijke gevecht met de opruk kende rubberbaronnen heeft het aantal in rap tempo gedeci meerd. De groep die de escalatie van geweld heeft overleefd, bestaat op dit moment uit twee oudere echtparen en drie meisjes, Gua- rai (9), Tohati (11) en Pitangui (14). Over hun lot ruziën de twee organisaties. De Braziliaanse katholieke or ganisatie Cimi wil de Yuma's in contact brengen met de aan hen verwante Parintintins uit de deelstaat Rondonia. Deze groep is groter, en is niet alleen et nisch, maar ook qua taal ver want. In theorie zouden contac ten tussen beide groepen ge makkelijk kunnen verlopen. De missionarissen van het Cimi hebben hun hoop gevestigd op huwelijken van Guarai, Tohati en Pitangui met jonge Pa- De Nationale Indiaanse Stich ting Funai, bekritiseert dit plan echter fel. Volgens Funai kun nen de huwelijken met Pa rintintins wel het biologische voortbestaan van de Yuma's waarborgen, maar niet hun cul turele uitsterven tegenhouden. „Het enige wat Parintintins ën Yuma's gemeen hebben, is hun etnische origine en hun taal", aldus een woordvoerder van de Funai. „Voor het overige zijn er enorme verschillen. De Parintintins zijn volkomen ver westerd, terwijl de Yuma's hun eigen cultuur hebben behou den. Als de twee groepen wor den samengebracht, gaat de cultuur van de Yuma's onge twijfeld op in die van de groot ste groep, de Parintintins." Volgens Funai is het beter de Yuma's in contact te brengen met andere geïsoleerd levende stammen, die een vergelijkbare cultuur hebben, ook al zijn de talen verschillend. Het argu ment van de taal lijkt ook niet zo sterk, omdat de Parintintins dan wel oorspronkelijk dezelfde taal spreken, maar de laatste ja ren veel meer Braziliaans-Por tugees zijn gaan gebruiken. Bo vendien zijn, volgens Funai, de Yuma-meisjes toch al niet meer raszuiver. De drie meisjes zijn niet verwekt door de man van hun moeder, want die is on vruchtbaar, maar door rubber tappers. Deze argumenten maken echter geen indruk op het Cimi. Deze organisatie blijft bij haar plan. Een antropoloog van het Cimi vertelt dat hij vorig jaar een ontmoeting had georgani seerd tussen de Yuma's en vier Parintintins. „De Yuma's heb ben vijf dagen gehuild van blijd schap. Het was voor het eerst in vijftien jaar dat ze in hun eigen taal konden vertellen over het lot van hun stamgenoten." Het Cimi beoogt niet alleen maar huwelijken tot stand te brengen. De katholieke organi satie hoopt tevens de levens standaard van de Yuma's te ver beteren. Als eerste onderdeel van het project wil zij dat de twee indiaanse groepen samen een cassave- en bananenplan tage beginnen. Dit is een tradi tie waarmee de Braziliaanse in dianen aangeven te willen sa menwerken. Terwijl de blanke verdedigers van de indianen bekvechten over welk plan het meest heil zaam is voor 'hun' Yuma's, gaan de indianen zelf gewoon hun gangetje en wachten gela ten af met welke oplossing hun helpers komen aanzetten. Wie sinds deze week in Frank rijk een overtreding of misdrijf begaat, is verzekerd van enorme schulden. Een 16-jarige tasjes dief in de metro kan bijvoor beeld vijf jaar cel en een boete van ruim 150.000 gulden krij gen. Financiële problemen voor de rest van zijn leven lijken gega- randeerd. Op 1 maart 'Wetboek is terugkeer naar 19de eeuw' boek recht en van strafvordering in werking getre- den. Het ver vangt de oude, uit 1806 date rende, Code Napoléon. Aan de nieuwe wetten is tien jaar ge werkt. Het resultaat is niet erg ver rassend in een maatschappij waar vrees voor aantasting van persoonlijk eigendom en voor gevaar op straat en elders dage lijks met de paplepel wordt in gegoten. Boetes krijgen giganti sche vormen, en het is niet meer verboden om te schieten op de dief van je auto, of op een indringer in je tuin. Hem doden mag in principe nog steeds niet. Franse magistraten hebben de afgelopen dagen spoedcur sussen gekregen om zich de nieuwe regels eigen te maken. Oude delicten, zoals bedelarij, zijn niet meer strafbaar. Maar op het bekliederen van een openbaar gebouw staat nu maximaal 100.000 gulden boete en vijf jaar gevangenisstraf. Kra ken van een pand komt op een jaar cel en 35.000 gulden boete. Nieuw is ook morrelen aan de elektriciteitsmeter. Daarop staat 100.000 gulden boete en ten hoogste drie jaar gevangenis straf maximaal. Ook geheel nieuw is het straf baar stellen van inbrengen van een virus in compu- ters. Daar was tot dusverre niets voor geregeld. Het meest in het oog springend is wellicht 'het in ge vaar brengen van een ander ook al is dat zonder opzet'. Daarop staat nu een van 35.000 gulden boete en een jaar gevangenis straf. Die straf geldt bijvoor beeld voor een automobilist, die met zijn wielen over de witte streep op het midden van de weg komt ook al gebeurt er geen ongeluk of iemand die een ander het risico laat lopen met AIDS te worden besmet. In de toekomst komen drug handelaars en -producenten al leen nog voor een speciale, uit sluitend uit rechters bestaande rechtbank, in plaats van voor het gebruikelijke hof met een burgerjury. Dat bestond al voor zaken omtrent terrorisme, een woord dat in het nieuwe wet boek ook zijn intrede heeft ge daan, en voor spionagezaken. De straffen voor drughandela ren slaan alles: levenslang en 17 miljoen gulden boete. Daar ko men dan nog aan de douane te betalen rechten bij voor illegale invoer van verboden stoffen. Geheel nieuw is ook dat in de toekomst ook andere dan privé- personen voor de strafrechter kunnen worden gedaagd. In de toekomst geldt dat bijvoorbeeld ook voor politieke partijen, de spoorwegen of luchtvaartmaat- schappijen in geval van een on geluk. Als er organisatorisch of in de uitvoering ernstige gebre ken blijken, is de directeur van zo'n maatschappij aanspreek baar Het ernstigste misdrijf in het 'nieuwe' Frankrijk is moord en verkrachting van kinderen, waarop levenslang staat met een minimum verblijf achter de tralies van dertig jaar. Dat wordt onmiddellijk gevolgd door mis daden tegen de menselijkheid, die niet verjaren. Daarop staat levenslang met gegarandeerd 22 jaar cel, zonder gratiemogelijk heid. De min of meer links georiën teerde Vakbond voor de Ma gistratuur heeft al geprotesteerd tegen de algemene tendens van het nieuwe wetboek omdat dat, ondanks enkele aanpassingen In da tijd, aait teruggang zou zijn naar de denktrant van de 19de eeuw. Als de nieuwe rege ling strikt wordt toegepa: tekent dat voorts een gew verstopping van de Fran vangenissen, cldige ise ge- 20.000 I pla Seks- en wapenschandalen breken Britse Conservatieven op Opiniepeilingen hebben de Britse premier Major gisteren opnieuw slecht nieuws bereid. Terwijl de premier in de aan loop naar belangrijke verkiezin gen tracht zijn gezag op te leg gen aan een verdeelde regering, is zijn populariteit ongekend gedaald en de steun voor zijn Conservatieve partij verder af genomen. Volgens een peiling in The Ti mes is Major nu zelfs minder populair dan zijn voorgangster Margaret Thatcher kort voor haar collega's in de partij haar in 1990 lieten vallen omdat ze eraan twijfelden of ze de verkic zingen zou winnen. Slechts één op de negen ondervraagde Brit se kiezers vindt Major een capa bele leider. Een ander onderzoek, in 77?e Daily Telegraph, gaf aan dat Majors Conservatieven nog maar de steun hebben van 25 procent van het electoraat, de oppositionele Labour-partij komt uit op 48,5 procent. De populariteit van de Con servatieven, die vijftien jaar aan de macht zijn, is gekelderd na een reeks seksschandalen rond Conservatieve politici en be schuldigingen dat de regering haar boekje te buiten is gegaan bij wapenverkopen aan Ma leisië en Irak. De bewering van de regering dat de recessie voorbij is wordt door slechts tweederde van de Britten ge loofd, zo blijkt uit de peiling. De régeringspartij staat deze zomer voor twee belangrijke tests: gemeenteraadsverkiezin gen in mei en verkiezingen voor net Europese parlement in juni. Ooit bezat Isodin Isic een Mercedes. Uit zijn portefeuille haalt hij een fletse kleurenfoto: grote auto, klein, trots mannetje. Maar dat was lang geleden, toen hij nog in Ne derland werkte. Lang voor de oorlog in Bosnië, waar hij nu met zijn vrouw en twee kinderen probeert te overle- wen puilen uit van de vluchte lingen. Wat er aan voedsel de stad in komt, is vrijwel geheel afkomstig van humanitaire or ganisaties. De auto heeft hij verkocht. Evenals zijn video, zijn kleuren- TV, gouden sieraden en wand- meubel. De vrieskist wacht nog op een koper. Al het geld dat hij voor zijn bezittingen kreeg, is opgegaan aan eten. Zijn spaar rekening is helemaal leeg. Van zijn huidige maandsalaris kan hij nog niet eens een sigaret ko pen. Isic heeft er enorme spijt van dat hij in 1978, na tien jaar in Nederland, terugkeerde naar Joegoslavië. Nu zit hij in zijn ge boortestad Tuzla, in het noor den van Bosnië waar nu ook het Nederlandse VN-bataljon actief is. Een stad die na twee oorlogs jaren in het stadium van vegete ren is beland. Er lopen grote groepen bleke, vermagerde mensen over straat. Overal liggen bergen afval, want de reinigingsdienst heeft te wei nig diesel om de wagens te la ten rijden. Er zijn nauwelijks nog cafés, winkels en restau rants open. Openbare gebou- Isic en zijn familie krijgen ech ter niks van de hulporganisaties omdat zij al voor de oorlog in Tuzla woonden. De tienduizen den vluchtelingen daarentegen worden wel gevoed en dat zet weer kwaad bloed bij de rest van de bevolking. Maar Isic hoeft niet jaloers te zijn op de vluchtelingen. In de Massinska Skola, een voormali ge middelbaar technische Een hond scharrelt rond in de vuilnishopen die in de straten van Tuzla KIEVEen Oekraïnse gepensioneerde struint in de hoofdstad Kiev wat afvalbakken op zoek naar iets eet baars. Het pensioen van de man, omgerekend zo'n 10 gulden, is niet toereikend om in zijn levensbehoef ten te voorzien. President Kravtsjoek is momenteel in de VS om te praten over financiële steun aan de voormalige Sovjetrepubliek. foto »apefrem lukatski SKOPJE HUGH POPE Een burger als minister van defensie. Dat zou in het oude Joegoslavië on denkbaar zijn geweest, maar is nu in Macedonië werkelijkheid. Vlado 'Pópovski, professor in de rechtsge leerdheid, zetelt nu in het leger hoofdkwartier in Skopje. Het zou de onbuigzame generaals die destijds dit ingesloten Balkanhoekje tus sen Warschaupact-lid Bulgarije, NAVO-lid Griekenland en de eigen gereide Albanese communisten moesten verdedigen, met afschuw vervullen. Het gevaar voor Macedonië komt te genwoordig uit een andere hoek. Ge geven de manier waarop de Macedo nische regering concessies heeft ge daan om een conflict te voorkomen, lijkt dat maar nauwelijks eerlijk. Maar eerlijk is een woord dat op de Balkan nog maar zelden wordt ge bruikt. Juist op het moment dat er door de wapenstilstand in Sarajevo hoop was op een begin van vrede, stapelden zich nieuwe problemen op voor dit staatje van 2,2 miljoen mensen. In Macedonië denkt niemand dat dit toeval is. Iedereen gelooft dat de buurlanden Griekenland en Servië moeilijkheden veroorzaken om de westerse aandacht van Bosnië af te leiden. De vorige maand plotseling afgekon - digde Griekse handelsblokkade heeft al geleid tot tijdelijke ontslagen in de industrie en brengt het door de IMF (Internationaal Montetair Fonds) ge steunde stabiliseringsprogramma in gevaar dat vorige maand is onderte kend. En als de economie verder in zakt, zal de onrust onder de grote Al banese moslim-gemeenschap van Macedonië nog vergroten. De Alba nese Macedoniërs zo'n kwart van de bevolking kijken met argus ogen naar de ontwikkelingen in Ser vië, dat in de provincie Kosovo zijn Albanezen met harde hand onder drukt. Strijd in Kosovo kan de hele Balkan in vuur en vlam zetten. „Als we aan de klauwen van de havi ken willen ontkomen, moeten we hard lopen", aldus Popovski. „We hebben het tot nu toe gered, maar het was moeilijk. In het eerste ander half jaar na onze onafhankelijksver- ldaring hadden we geen naam, geen rechtsgeldigheid. We leefden in een schemer gebied. Het gevaar was gro ter dan nu." De westerse landen hebben zich lang verscholen achter de Griekse bezwa ren tegen erkenning van de voorma lige Joegoslavische deelrepubliek, die van Athene de naam Macedonië niet mag voeren. Maar sinds kort wordt Macedonië dan toch diplomatiek er kend door de Verenigde Staten en zeven lidstaten van de Europese Unie. Dat betekent is belangrijke on dersteuning voor het kleine contin gent Amerikaanse soldaten dat sinds eind 1992 waakt over de veiligheid van het kleine land. Zonder tanks, zonder oorlogsvlieg tuigen en met maar net 15.000 half- opgeleide mannen in het leger, heeft Macedonië al zijn vertrouwen moe ten stellen in internationale steun. Popovski: „Wii zouden iedere oorlog verliezen. We kunnen alleen maar hopen dat de Jaacht van een aanval ler wordt ondermijnd door anderen die aanspraak maken op ons grond gebied." Macedonië lijkt het waard de steun van het westen te krijgen. De rege ring wordt als een van de weinige op de Balkan niet gedomineerd door weggelopen nationalisten. Het is de enige voormalige Joegoslavische deelstaat die tot nu toe geweld op grote schaal heeft kunnen voorko men. Zelfs radicale Albanese natio nalisten zullen nog niet zomaar de bedachtzame 77-jarige president Gli- gorov verketteren „De beste stap die zij hebben geno men is dat zij zich al hun wapens hebben laten afnemen door het oude Joegoslavische leger", aldus een Al banese handelaar in Tetovo, de be langrijkste Albanese stad van Mace donië. Als er was gevochten dan was het herstellen van slechts één stad al duurder zijn geweest dan wat die wapens waard waren." Macedonië lijkt een relatief goede balans te weerspiegelen tussen een dominante staatssector en begin nende im- en exportfirma's in de pri- vésector. Telefoons werken, dingen gebeuren op tijd en ministers wek ken de indruk capabel te zijn. In plaats van de bevolking op te zwepen tegen Griekenland lijken zij te wer ken aan een oplossing voor hun jongste probleem. Macedonië is daarbij niet helemaal zonder vrienden. Griekenlands riva len in de regio proberen snel voor deel te halen uit de situatie. Bulgarije en Turkije hebben hulp en havenfa ciliteiten aangeboden. Volgens za kenlieden kost het half keer zoveel om een vrachtwagen uit Istanbul te sturen als om zeven grenzen te over schrijden vanuit West-Europa. De eerste prioriteit is nu de aanleg van een nieuwe Oost-West-verbin ding tussen Italië en Istanbul, via de centrale Balkan en de Albanese ha venstad Dürres. Met Bulgarije is een overeenkomst gesloten overeen pro ject dat als er geld voor wordt ge vonden Albanië, Macedonië, Bul garije en Turkije verbindt met een nieuwe snelweg, spoorweg, een 'electronische' snelweg en een gas- pijpleiding. Voor het begin van de Griekse blokkade werd 60 procent van de Macedonische handel waaronder de olietoevoer per spoor vervoerd vanuit Thessaloniki. Volgens minister Petrus Stefanov (economie) is de eerste prioriteit nu uitbreiding van het spoorwegnet, met 70 kilometer voor een verbin ding met Bulgarije en vervolgens 60 kilometer naar Albanië. Een kostbare operatie voor een land zonder fina- ciële reserves. „Onze economie zal niet helemaal instorten, maar we be talen een hoge prijs in inflatie en met een lage levensstandaard." VERTAUNG: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7