uWri Jeltsin wil hervorming afremmen Buitenland VS blijven troepen voor Bosnië weigeren De fractie maft Peking negeert VS en arresteert dissidenten Aan de grond Nieuw geweld overschaduwt verkiezingen Uganda ten greep uit liet nieuiwe Mr kentoeki escneiiiKenooeKijeo ZATERDAG 5 MAART 1994 Clinton wil meer Amerikaans eten Washington President Clinton van de VS, wiens voorkeur voor fast food legendarisch is, zoekt een nieuwe kok voor het Witte Huis om het 'culinaire concept' te veranderen. Volgens mede werkers zal de Franse chefkok, Pierre Chambrin, worden vervan gen door iemand die meer gevoel heeft voor de Amerikaanse smaak. Aanslag op Nijlboot met toeristen assioet» Moslimse fundamentalisten hebben gisteren in Zuid- Egypte het vuur geopend op een schip met toeristen op de Nijl. Een Duitse vrouw werd in de nek getroffen en is in zorgwekken de toestand opgenomen in het ziekenhuis van de universiteit van Assioet. Het is sinds oktober 1992 de achtste aanval op een boot met toeristen in de buurt van Assioet. Premier Nepal valt flauw na motie kathmandu De Nepalese premier, Girija Prasad Koirala, is giste ren flauwgevallen tijdens een toespraak voor het parlement. Kort daarvoor had de oppositie een motie van wantrouwen tegen hem ingediend. Volgens waarnemers zou Koirala de motie poli tiek hebben overleefd, maar loopt hij nu de kans te moeten af treden vanwege zijn slechte gezondheid. Maflïa-botsing Moskou: zeven doden moskou Bij een schietpartij tussen twee rivaliserende maffia- organisaties zijn gisteren in Moskou zeven mannen omgeko men. De twee misdaadsyndicaten leverden strijd om het beheer van een restaurant. Twee slachtoffers zijn Georgiërs, de andere vijf komen uit de Kaukasusrepubliek Dagestan. Werkstuk Edison: 36.000 londen Een van de eerste armaturen voor een lamp, ontwor pen door Edison, heeft gisteren op een veiling in Londen omge rekend 36.000 gulden opgebracht. Thomas Edison kreeg in 1881 patent voor het ontwerp. Columbia weer de ruimte in Het Amerikaanse Columbia is giste ren vanaf de lanceerbasis Cape Canaveral vertrokken twee weken durende reis met een overwegend wetenschappelijk karakter. De reis moet 13 dagen en 23 uur duren, een uur min der dan de recordvlucht van oktober vorig jaar. De bemanning hoopt op vertraging bij de landing, want een extra omwenteling om de Aarde zou voldoende zijn om het record te breken. Rabin tekent wet tegen roken niet Jeruzalem» Premier Rabin van Israël, die op het ogenblik ook fungeert als minister van volksgezondheid, weigert zijn handte kening te zetten onder een wet die het roken op de werkplek verbiedt. De kettingrokende premier heeft volgens de Jeruzalem Postverklaard het huichelachtig te vinden als hij zijn handteke ning onder de wet zou zetten. Niet-rokers hopen nu dat er zo snel mogelijk iemand wordt gevonden voor het ministerschap van volksgezondheid. Poes overleeft 41 dagen opsluiting santa clarita Uitgemergeld en uitgedroogd kwam ze uit de kast gekropen. Precies 41 dagen na de aardbeving in de Amerikaanse staat California kon poes Tiffany worden gered uit een kast waarvan de deur was dichtgevallen. ,,Ze heeft acht van haar ne gen levens verbruikt", aldus dierenarts Sandy Sanford. de aard beving vond plaats op 17 januari, Tiffany werd afgelopen zondag teruggevonden, vel over been, stijf en erg koud. WASHINGTON-SARAJEVO Rtr/AFf/AP De Verenigde Staten hebben opnieuw een verzoek afgewe- n om grondtroepen naar Bos- te sturen. Donderdag had de speciale VN-gezant voor het rmalige Joegoslavië, Akashi, 10.650 extra soldaten gevraagd r de VN-troepenmacht in Bosnië. Dit om te voorkomen dat ,,de broze bestanden in el kaar storten". Luitenant-gene raal Rose, bevelhebber van de blauwhelmen in Bosnië schaar de zich gisteren nadrukkelijk achter Akashi. VN-commandant Cot noem de de Amerikaanse weigering ,een merkwaardige en niet erg noedige gedachte". De VS heb ben echter een zeer vast om lijnd idee over hun rol en die voorziet niet in het sturen van grondtroepen, aldus de woord- rder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken. Er zijn nu 13.000 blauwhel- nen in Bosnië. Volgens Akashi zijn 4.600 extra militairen nodig i het bestand in Sarajevo te garanderen en 6.050 om de moslims en Kroaten in Cen traal- en Zuid-Bosnië van elkaar gescheiden te houden. Boven dien wil hij nog 150 militaire imemers en meer dan 5Ó0 politiemensen. De commandant van het Ne derlandse VN-bataljon in Sre brenica, luitenant-kolonel Vermeulen, wil zo snel mogelijk een tweede compagnie (rond 130 man) tot zijn beschikking hebben. Die is nodig om langs de grens van de enclave meer observatieposten te kunnen in richten. Vermeulen heeft in Sre brenica inmiddels officieel het commando overgenomen van zijn collega van het Canadese VN-bataljon. In de Amerikaanse ambassa de in Wenen zijn gisteren on derhandelingen begonnen over de invulling van het principe akkoord over een federatie van moslims en Kroaten in Bosnië. Waarschuwing voor onvrede bevolking President Jeltsin van Rusland heeft de regering gisteren gevraagd de hervormingen af te remmen. „De economie tegen elke prijs hervormen, is de foute oplossing. Al te scherpe hervormingen kunnen de bevolking afstoten", aldus de president. moskou Rtr/AFPverklaarde hij dat hij met het conservatieve parlement wil sa menwerken. De president benadrukte dat Rusland zijn interne menings verschillen vreedzaam moet op lossen. De basis daarvoor zou het 'memorandum voor vrede tussen de burgers' moeten zijn. Dat beschrijft hoe de politici voor hun beslissingen ter ver antwoording kunnen worden geroepen. Volgens het staats hoofd heeft het parlement posi tief op dit memorandum gerea geerd. ,,Ik ben er zeker van dat de meerderheid van de afge vaardigden niet lijdt aan geheu genverlies en de noodzaak er van inziet om samen de crisis te overwinnen en de staat te ver sterken", zei Jeltsin. Jeltsin deed zijn uitspraken in een rede voor de leden van zijn kabinet, parlementaire leiders en de voorzitters van plaatselij ke besturen. De toespraak zou alleen gaan over de economi sche situatie in Rusland, maar de president begon met een aanval op de amnestieregeling. Nadat Jeltsin tevergeefs had aangedrongen op intrekking van die regeling, werden vorige week zaterdag oud-vice-presi- dent Roetskoj en andere leiders van de opstand van oktober 1993 tegen Jeltsins bewind vrij gelaten. Jeltsin zei 'er zich ten volle van bewust te zijn, hoe- zeer de amnestie in strijd is met de grondwet en hoe haastig zij is aangenomen', desondanks PEKING Rtr/DPA/AFP Tokyo» Fractieleden van de oppositionele Liberaal Democratische Partij in Japan geloven het wel. Gisteren vielen ze tijdens een zitting van het parlement massaal in slaap, terwijl diverse ministers hen toespraken. FOTO AP De Chinese politie heeft de af gelopen twee dagen verscheide ne dissidenten aangehouden, onder wie de bekende mensen rechtenactivist Wei Jingsheng. De Amerikaanse onderminister Shattuck, die een bezoek van minister van buitenlandse za ken Christopher aan China voorbereidde, had donderdag nog bij Peking aangedrongen op verbeteringen op het gebied van iie mensenrechten De VS overwegen nu de reis van Christopher af te zeggen. De Amerikaanse president, Clinton, keurde de arrestaties af en zei dat ze de relatie met Chi na niet zullen bevorderen. Hij zal de Chinese regering hiervan op de hoogte brengen, in een brief'met harde inhoud'. Ook een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei bezorgd te zijn over het opnieuw in hechtenis nemen van Wei. Die werd in september vorig jaar na bijna 15 jaar celstraf vrijgelaten, toén China meedong naar het organiseren van de Olympische Spelen in het jaar 2000. Behalve Wei werd donderdag al advocaat Zhou Guoqiang aangehouden. Hij wordt onder vraagd wegens anti-regerings activiteiten, meldde de Hong Kong China News Service. Zhou is ondertekenaar van het Hand vest voor de Vrede, waarin wordt opgeroepen tot meer de- PLO weigert hervatting vredesgesprek De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) weigert de vredes besprekingen te hervatten zo lang Israël geen afdoende maat regelen neemt om de veiligheid te garanderen van de Palestij- nen in de bezette gebieden. Dat heeft de PLO gisteren aan de Europese Unie en de Ameri kaanse regering laten weten. De PLO wil onder meer dat een internationale macht de veiligheid van de Palestijnen komt bewaken. Verder eist de PLO dat alle joodse kolonisten worden ontwapend Een week na het bloedbad in Hebron zijn gisteren bij onlus ten in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever zeker vier Palestijnen omgekomen. Het Israëlische leger probeert de rust in de bezette gebieden zoveel mogelijk te handhaven maar slaagt daar, ondanks een uitgaansverbod, slechts moei- Op tal van plaatsen verhin derde de Israëlische politie jo den hun gebeden te houden. Zo werd de toegang tot de Klaag muur in het oude gedeelte van Jeruzalem afgesloten. De autori teiten wilden acties zoals een week geleden voorkomen. Pa lestijnen gooiden daarbij stenen naar de biddende joden. Angst voor Palestijnse wraak acties na het bloedbad in He- bron heeft honderden ortho doxe joden in Israël er inmid dels toe gebracht de opperrab bijnen om toestemming te vra gen wapens op de sabbat te mogen dragen. Zwitsers weigeren VS inzage in rekeningen spionnenechtpaar Zwitsers-Amerikaanse samen- werkingverdrag daarin niet voorziet. Wel blokkeerde de fe derale procureur-generaal drie bankrekeningen van het echt paar Ames. Hij wil onderzoeken of er misdrijven gepleegd zijn die wel onder het verdrag val- Zwitserland weigert de Ameri kaanse autoriteiten inzage in de bankgegevens van de van spio nage verdachte CLA-ambtenaar Aldrich Ames en diens vrouw. De Zwitserse Justitie wil niet meewerken omdat spionage een politiek misdrijf is en het len. hanko Op de terugweg van Tallinn, de hoofdstad van Estland, naar de Finse havenstad Hanko ging het mis. Het lijnschip Sally Albatros liep temidden van een zee vol ijs aan de grond en de 1.101 passagiers moesten overstappen op andere schepen. Ook de 158 koppen tellende be manning ging van boord. FOTO'REUTER mocratie in China. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat behalve Zhou ook de mili tante vakbondsactivisten Li Hai en Qian Yumin zijn opgepakt. De familie van de dissident Bao Ge in Shanghai liet donderdag weten dat hij ook door de poli- De reeks aanhoudingen doet nieuwe golf arrestaties en on derdrukking in de aanloop naar het Nationale Volkscongres van de Communistische Partij dat komende donderdag in Peking wordt geopend. Rechts complot voorbereid in Zuid-Afrika johannesburg peter v. nuusenburg correspondent De Zuidafrikaanse regering is door de staatsveiligheidsdienst gewaarschuwd voor een com plot van rechtse extremisten. Volgens het blad The Weekly Mail Guardian heeft ultra rechts plannen voorbereid om onderdelen van het leger over te nemen, wanneer de toekom stige regering na de verkiezin gen van april de staat van be leg afkondigt. Het Afrikaner Volksfront (AVF) gaat er, aldus het blad, van uit dat de rege ring van nationale eenheid, waarin ANC en huidige rege ring vertegenwoordigd zullen zijn, daartoe overgaat als bet Front na de verkiezingen een eigen staat voor conservatieve Afrikaners sticht. Ex-militairen die met het AVF sympathiseren, moeten dan legereenheden mobilise ren die volgens het Front de af scheidingsbeweging steunen. Ook zullen communicatiecen tra bezet en regeringsgetrouwe officieren 'geneutraliseerd' worden. Het AVF rekent vol gens het blad op militaire steun van conservatieve zwarte organisaties, zoals de Zulu- partij Inkatha. Het ANC heeft met bet oog op deze berichten haar algemeen secretaris, Cyril Ramaphosa, onder strenge be waking gesteld. Inkatha heeft zich 'voorlo pig' ingeschreven voor de ver kiezingen. Eerder deze week was al duidelijk dat dat zou ge beuren. Onzeker is of Inkatha echt aan de verkiezingen mee doet. Gisteren heeft ook het Afrikaner Volksfront zich inge- TORORO FRANS V correspondent De hoop dat het voor eens en altijd ge daan zou zijn met de burgeroorlog in het noorden van Uganda is opnieuw de bodem ingeslagen. De afgelopen dagen hebben de rebellen wederom toegesla gen. Het Ugandese leger maakt zich op voor actie. Met nog maar vier weken te gaan voor Uganda's eerste parlements verkiezingen in vijftien jaar een flinke tegenvaller voor president Youweri Museveni. ,,Dit soort activiteiten zal Museveni's reputatie geen schade berokkenen", meent evenwel Alex Lubendo, een aan hanger van Museveni's National Resis tance Movement (NRM). ..Hij heeft van dit land weer een bloeiende democratie gemaakt. Regeringsleiders en voormali ge rebellen praten en werken nu samen ter voorbereiding van de eerste demo cratische verkiezingen. Is dat niet ge weldig?" Museveni's opponenten denken daar anders over. „Museveni is een doodor- dinaire dictator", aldus een van hen. „Hoe kan er nou sprake zijn van demo cratische verkiezingen als hij geen poli tieke partijen toestaat? Zijn wil is wet en hij is duidelijk niet van plan het veld te ruimen, zoals hij het volk steeds voor spiegelt." Het volk oordeelt over het algemeen positief over Museveni, die sinds 1986 het bewind voert over Uganda. Na de brute en bloedige regimes van Idi Amin en Milton Obote is dat niet verwonder lijk. „Hij is intelligent en staat met beide benen op de grond", meent een leraar. „Museveni is duidelijk de meest veelbe lovende leider die dit land ooit heeft ge kend." Maar veelbelovend kun je niet eeuwig blijven. Museveni weet dat en heeft de afgelopen jaren hard zijn best gedaan om het snelle verval waaraan zijn land ten prooi was gevallen tot staan te brengen. Dat lukte, zodat hij zich ver volgens kon gaan wijden aan groei en ontwikkeling. Ook dat pakte goed uit en zijn enthousiasme sloeg van de Oegan- dese bevolking al snel over op het Wes- Museveni's economische herstelpro gramma kreeg vrijwel onmiddellijk de steun van het Internationale Monetaire I onds(IMF),' straffe versoberingsmaatregelen volgde. De nationale munt werd gedevalueerd, de handel en het buitenlands geldver keer werden geliberaliseerd, overheids bedrijven geprivatiseerd. Boevendien werd er flink gesnoeid in de overheids uitgaven. Het aantal ministeries werd gehalveerd, duizenden ambtenaren kregen hun ontslag en de helft van het leger werd naar huis gestuurd. De positieve resultaten zijn overal merkbaar. In de winkels zijn weer volop lokale produkten te koop en de belang rijkste verbindingswegen doen hun om schrijving 'snelweg' weer eer aan. De economie is sinds '88 gegroeid met ge middeld 6 procent per jaar. Al deze positieve ontwikkelingen ten spijt, is Museveni er nog steeds niet in geslaagd om het verzet in het noorden voorgoed de kop in te drukken. Zijn le ger heeft diverse schoonmaakoperaties uitgevoerd en hij heeft begin dit jaar een regeringsdelegatie naar het noor den gestuurd voor vredesbesprekingen met de meest geharde verzetsstrijders. Die zijn verenigd in het Lord's Resistan ce Army (LRA) en voelen niets voor am nestie of vrede. Museveni maakt zich vooralsnog niet echt druk. .Zij vormen maar een klein obstakel", zegt hij. ,,lk zal er op korte termijn korte metten mee maken." Ondertussen slaan de re bellen opnieuw toe en wordt er in het noorden flink gevochten. Als Museveni zich aan zijn beloftes houdt, krijgt de bevolking dit jaar voor het eerst de kaqs om via de stembus een oordeel te vellen over zijn achtjari ge optreden. In november zullen presi dentsverkiezingen worden gehouden, voor eind maart staan parlementsvcr kiezingen op het programma. Een beetje raar is het natuurlijk wel dat aan de parlementsverkiezingen geen partijen mogen deelnemen. Partijleden dienen als individuelen en zonder par tijpropaganda campagne te voeren. Dit zogenaamde 'no-parly-systeem is Mus eveni's stokpaardje. Partijpolitiek is vol gens hem namelijk altijd gebaseerd op religie en etnische achtergrond en dat zijn precies de twee kwaden waaraan Uganda haar jaren van verval heeft te wijten. Museveni: „Als ik die luis in het noorden eindelijk heb vertrapt, zal ie dereen mij gelijk geven." Het Geschenkenboekje is verkrijgbaar bij de D.E.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5