'Coalitie voor opheffing ministerie van landbouw' Kinderen seksueel misbruikt voor rituelen Binnenland Met vereende krachten. Opnieuw tellen in drie gemeenten Brinta tweede klap voor Honig ZATERDAG 5 MAART 1994 Pitbullpups geroofd uit dierenasiel soest» Het 'Pitbullbevrijdingsfront' heeft vijf pitbullpups gesto len uit het dierenpension Camping Kennels in Soest. Volgens het front werden er experimenten toegepast op de puppies. Vijf mannen en één vrouw waren verantwoordelijk voor de bevrij dingsactie. De kennelhoudster en haar twee assistentes waren in eerste instantie niet bereid te voldoen aan hun verzoek om de beestjes mee te geven. Ze werden toen bedreigd en naar de keu ken gejaagd, waarna één van de overvallers de vijf pups uit hun hokken haalde. Volgens een persverklaring van het bevrijdings front verblijven de dieren op dit moment in Duitsland. Twaalf jaar cel in voor moord den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 48-ja- rige man en zijn 21-jarige vrouw bij verstek conform de eis tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof acht bewezen dat de twee op 11 januari vorig jaar in Rotterdam een eveneens 48-jarige kennis hebben vermoord. Het slachtoffer werd 's nachts omstreeks vier uur doodgeschoten in zijn woning aan de Beukelsdijk. De rechtbank in Rotterdam sprak het duo in maart vrij, omdat men moord onvoldoende bewezen achtte. Het echt paar is vervolgens naar het buitenland vertrokken. Prijs voor directeur kankerinstituut amsterdam De wetenschappelijk directeur van het Nederlands Kankerinstituut en het Antoni van Leeuwenhoekhuis, prof.dr. P. Borst, krijgt op 16 maart de Muntendamprijs 1993 uitgereikt. Hij ontvangt de onderscheiding van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds voor zijn wetenschappelijk onderzoek naar de wijze waarop het lichaam de celdeling onder controle houdt en de redenen waarom dit niet bij kanker lukt. Borst krijgt een oorkonde en een penning en mag in overleg met de organisatie 50.000 gulden besteden aan kankerbestrijding. Benzine maandag een cent goedkoper den haag Met ingang van maandag wordt de prijs van benzine 1 cent lager. Bij marktleider Shell kost vanaf maandag de super plus loodvrij 1,91 gulden per liter, de Euro loodvrij 1,85 gulden per liter en de superbenzine met lood 2,02 gulden per liter. Appel weer welkom in Canada den haag Canada heft per 1 april het invoerverbod voor Neder landse appels op. Nederlandse peren worden nog niet toegela ten. De Canadese autoriteiten hebben een proefperiode van twee jaar vastgesteld. In die periode worden de Hollandse appels nauwkeurig geïnspecteerd op schadelijke insecten. Nederland is overigens al vanaf 1990 bezig om het Canadese invoerverbod ongedaan te maken. Groot deel horeca bang voor FIOD den haag Bijna driekwart van de ondernemers in de horeca vreest meer acties van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD). Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquête van het vakblad Missets Horeca onder honderd horecabedrij ven. Ruim de helft van de ondervraagden meent dat het optre den van de FIOD tegen het Van der Valk-concern toelaatbaar is. Slechts een kwart meent dat Van der Valk als gevolg van de ne gatieve publiciteit minder gasten zal krijgen. De 72 procent on dernemers die meerdere acties in de horeca verwachten, denken dat de gehele horeca aan de kaak wordt gesteld. Ze vrezen meer controles op personeelsbeleid, zoals het opsporen van zwartwer kers en het ontduiken van belasting. Consumentenhond in beklaagdenbank den haag De justitie in Den Haag onderzoekt of de Consumen tenbond onzorgvuldig is geweest bij het uitvoeren van vergelij kend warenonderzoek. Dit heeft de Haagse persofficier mr. Zandbergen gisteren bekendgemaakt. De Consumentenbond heeft volgens de juridisch adviseur van een natuurvoedingszaak in Rotterdam gefraudeerd met aankoopbewijzen van brood, dat werd gebruikt voor een consumententest. Voor een wettelijk goede test is de aankoop van vijf produkten noodzakelijk. Vol gens de juridisch adviseur heeft de Consumentenbond niet in alle bezochte zaken vijf produkten gekocht. De bond zou dit bo vendien later hebben willen verdoezelen. Een woordvoerder van de Consumentenbond ontkent de beschuldiging en zegt vol ver- het onderzoek te zullen meewerken. Reuzehagedis geboren in gevangenschap vlissingen Naar eerst gistermiddag bekend werd, is in een van de couveuses van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen donderdag avond een zogenoemde bandvaraan geboren. Het dier, dat Doortje is genoemd, is bijna dertig centimeter lang en weegt 59 gram. De bandvaraan is de op een na grootste hagedis ter we reld. Het dier kan een lengte bereiken van drie meter. Volgens beheerder Ad Bom was het tot nu toe niet gelukt met deze die ren te kweken. Wellicht minder huursubsidie voor huurders met spaargeld Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting overweegt de zogenoemde vermogenstoets te verlagen voor mensen, die op grond van hun inkomen aan spraak kunnen maken op huur subsidie. Hij zei gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van PvdA-kamerlid Ruigrok-Verreijt. Heerma zei het oneerlijk te vinden dat mensen met een goed gevulde spaarpot zonder enige belemmering individuele huursubsidie kunnen krijgen. In de Kamer zei de CDA-bewinds man dan ook dat het idee van hebben op huursubsidie. I< kunt je afvragen of dit de be doeling van de w Hee ?gt De huidige huursubsidiere- gels kennen weliswaar een ver mogenstoets, maar daarvan is pas sprake als men vermogens belasting betaalt En die belas ting betaalt men pas als er een vermogen is van meer dan 107.000 gulden. In Heerma's voorbeeld zou de betrokker AO- W'er de volle mep van 275 gul den per maand aan huursubsi die i PvdA-kamerlid Ruigrok- mag de grens van de ar dertig mil- Heerma de PvdA wu K aan zee» Met paardenkracht wordt momenteel kaphout verwijderd uit het Noorholland Duinreservaat bij Wijk aan Zee. Waterleidingbedrijf PWN hoopt voor 1 april het karwei te hebben afgerond. Dan moet de rust zijn weergekeerd in verband met het broedseizoen van de vogels. foto ai OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR Zonnatura haalt flesjes biergist terug uit winkels Zonnatura heeft deze week twaalfhonderd flesjes bier- gistpillen uit de handel geno men omdat er in twee geval len stukjes glas in zaten, zo is eerst gisteren bekend ge maakt. Volgens directeur T. Roepers heeft de Inspectie Gezondheidsbescherming afgelopen maandag gemeld dat er in één flesje een glas scherf was aangetroffen. Dat was voor Zonnenatura aan leiding onmiddellijk alle 1200 flesjes uit dezelfde produk- tie-eenheid terug te halen. Alle flesjes zijn onderzocht. In een ander flesje werd glas aangetroffen. De potjes zijn herkenbaar aan het nummer 11 /96 op het etiket. Ook vita mine C-pillen die in hetzelf de type flesje worden ver kocht, zijn uit de winkels te ruggehaald. De pillen blijven gewoon te koop maar in een andere verpakking. Volgens de directeur van Zonnatura vormden de glas splinters geen bedreiging voor de volksgezondheid omdat de kans dat iemand ze samen met een pil binnen had gekregen, gering zou zijn geweest. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt dit. „En als er geen direct ge vaar is, hoeft er geen alarm te worden geslagen", aldus WVC. Onthulling in boek van NOVA-joumalist: De PvdA wil het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij bij de komende kabinetsformatie opheffen. CDA-lijsttrekker Brinkman wil vooralsnog vasthouden aan een apart ministerie voor de agrarische sector maar vindt opheffing op termijn 'onvermijdelijk'. Dat blijkt uit het boek 'Ministerie in crisis' van NOVA-joumalist Oscar van der Kroon, dat volgende week verschijnt. Kroon wordt Landbouw een 'staat in de staat' genoemd met een autoritaire' top en een op sporingsdienst die het eigen personeel bespiedt. Er zou zelfs sprake zijn van intimidatie van ambtenaren die kritiek durfden te uiten. Van Zijl: „Wij krijgen kruiwa gens vol papier van Landbouw waar niemand op zit te wach ten. Die paperassen helpen het beleid niet verder en ook de uit voering daarvan niet. Het zijn Volgens PvdA-Tweede Kamerlid Jan van Zijl, oud-ambtenaar van Landbouw, gebeurt er veel 'nut teloos werk' op het departe ment en kunnen de taken pri ma door andere ministeries worden overgenomen. De par lementariër, in 1990 medever antwoordelijk voor het vertrek van CDA-minister Braks, is wei nig te spreken over het ministe rie. In het boek van Van der vaak dikke, zinloze nota's". Het kamerlid wijt dit aan 'het onver mogen' van ambtenaren om kritisch te beoordelen wat be langrijk is. Hij verwijt de ambte naren verder eenzijdigheid. Er wordt volgens hem te weinig aandacht besteed aan milieu en natuur. Volgens de PvdA kan land bouw in een volgende kabinets periode als 'normale economi sche activiteit' bij Economische Zaken worden ondergebracht. Andere onderdelen kunnen dan naar Onderwijs, Ontwikkelings samenwerking en Buitenlandse Zaken, aldus Van Zijl. Van CDA-fractieleider Brink man hoeft het niet zo snel. Die vindt opheffing pas nodig wan neer de spanning tussen land bouw en milieu naar tevreden heid is opgelost en de Brusselse regelgeving tot het hoort. „Maar in i lijkt me opheffing y jdelijk", aldus Braks ov Brinkmar formatie bers-Kok omdat ei van oud-minister r de visfraude zag overigens al bij de an het kabinet Lub- aankomen. Alleen geen alternatief was voor Braks mocht hij minister blijven, maar er was al kritiek. „Niet omdat Gerrit zijn werk niet goed had gedaan, maar er waren inmiddels wel affaires ge weest en die blijven een minis ter nu eenmaal altijd achtervol gen. Bovendien was Gerrit na al die jaren ook een beetje door zijn argumenten heen geraakt. Dat overkomt elke minister die lang op één plek zit". Man beroofd tijdens doen van behoefte Een 34-jarige Arnhemmer is naar eerst gisteren bekend werd woensdagmorgen in al le vroegte beroofd van 8.035 gulden. Dat gebeurde terwijl hij in de omgeving van het Arnhemse centraal station in de open lucht zijn behoefte deed. De man had dinsdag 8.500 gulden van zijn girorekening gehaald, waarmee hij een nieuwe auto wilde kopen. De auto zou echter pas de vol gende dag worden geleverd. De 34-jarige bezocht die dag enkele vrienden in Nijmegen en werd 's nachts bij het sta tion afgezet. De Arnhemmer voelde op dat moment een hevige aan drang, klom over een hek werk bij het station en liet zijn broek zakken. Terwijl hij gehurkt zat. kreeg hij plotse ling een hevige klap op het hoofd. Toen hij enige tijd la ter bijkwam, miste hij de 8.035 gulden die hij nog bij zich en zijn paraplu. Door de klap liep de man verwondin gen aan hoofd en wang op. Amsterdams plan voor eigen 'Alioy' De met salmonella-bacteriën verontreinigde Brinta, die Ho nig momenteel uit de winkels terug laat halen, brengt voor de j zoveelste keer in korte tijd een Nederlands merkprodukt in op spraak. Het is overigens niet de eerste keer dit jaar dat Honig in I opspraak komt. In januari haal de het concern al 3728 pakken I taartmix van het merk Baukje uit de supermarkten terug. Daarin waren op kleine schaal zeepresten verzeild geraakt. Het afgelopen jaar waren ook Philips, I Ieineken, Oranjeboom, Bavaria en Nutricia al gedwon gen produkten terug te nemen j wegens gevaar voor de consu ment. Zo zag Philips zich in fe- 1 bruari vorig jaar gedwongen Aristona- en Erres-televisies te- rug te halen naar de fabriek, omdat de toestellen spontaan in I brand bleken te vliegen. In augustus 1993 lieten Hei- I neken, Bavaria en Oranjeboom samen 24,5 miljoen flessen ex portbier terughalen, nadat was ontdekt dat de flessen splinter- den bij het openen en in sep tember moest de Amerikaanse I fabrikant Whirlpool ingrijpen vanwege storingen in vaatwas- machines van de merken Phi lips en Bauknecht, merken die kort daarvoor door de Amerika nen waren overgenomen. Ook in september haalde zui velproducent FricoDomo 350.000 blikken Frisolac-baby melk terug, nadat metaalsplin ters waren aangetroffen. Nog geen twee maanden later nietigde Nutricia miljoenen potjes Olvarit babyvoeding, dat 26 soorten waarin varkens en rundvlees was verwerkt, be smet bleken met het desinfecte ringsmiddel Hal amid. In december nam Unilever dochter Van den Bergh Foods kartonnen pakken met bedor ven Becel-koffiemelk terug evenals pakken Campina cho colademelk. Ook in december bleek er glas te zitten in walno tenijs bij Albert Heijn. In januari volgde onrust over diepgevro ren kipsaté, gevonden ii winkels van Albert Heijn e komstig van vleesindustrie Bakx in Veldhoven. Tienduizenden pakjes werden teruggehaald en vernietigd. Verder werd Raak in decem ber door de Keuringsdienst van Waren op de bon geslingerd omdat in flessen cassis een ver boden stof was gevonden en moest Sel Chemie in Aalten flessen terpentine terughalen omdat het etiket op de flessen 'gedestilleerd water' vermeldde. Volgens het Verbond van Ver zekeraars stijgt het aantal claims naar aanleiding van pro- duktiefouten de laatste jaren. Maar de vele affaires hoeven volgens de Consumentenbond niet te betekenen dat het ook vaker mis gaat in de bedrijven. Bedrijven zoeken vaker zelf de publiciteit om de consument te waarschuwen. Waarschijnlijk zal CSM-doch- ter Honig zijn schade verhalen op de toelevancier van het graanmeel, het Groningse Ave- be. Wat de werkelijke schade is van de affaires is moeilijk te be rekenen. Nutricia-directeur T. van Hedel ging indertijd uit van 'vele miljoenen'. Onzeker is in hoeverre het vertrouwen van het publiek is beschadigd en de omzet wordt beïnvloed. Volgens sommige communicatiespecialisten kan het juist een heel positief effect hebben voor een bedrijf wan neer het zelf in alle openheid mededelingen doet over dingen die zijn foutgelopen. Heerlen Ambtenaren van de gemeente Heer len zijn druk bezig met het opnieuw tellen van de woensdag uitgebrachte stemmen. In drie gemeenten waaronder Heerlen is besloten de stemmen opnieuw te tellen. In de gemeente Brederwiede (O) worden maandag de stem men herteld en eergisteren gebeurde een en ander in het Friese Weststellingwerf. In het laatste geval werden weliswaar kleine ver schillen ontdekt, maar dit leidde niet tot veran dering van de toegekende restzetel in de ge meenteraad. De resultaten in Heerlen worden niet voor maandagmiddag verwacht. Hertellin gen zijn overigens geen ongewoon verschijn sel. Met name bij gemeenten waar geen ge bruik wordt gemaakt van stemmachines wordt nogal eens om hertelling gevraagd omdat een partij of een burger denkt dat iets fout is ge gaan in de beoordeling van de ongeldige stemmen. foto anp Het Olympisch Stadion in Am sterdam wordt naar het voor beeld van het Rotterdamse Ahoy verbouwd tot een evene- mentencomplex. De uit 1928 daterende oorspronkelijke con structie blijft in stand en krijgt een overkapping, zo bleek gist»- ren uit de presentatie van de plannen door de NV Olympisch Stadion. De hal moet plaats bic den aan twaalfduizend bezoc kers. De kosten voor de verbou wing worden ruwweg geraamd op 175 miljoen gulden. Het stadion werd september vorig jaar definitief tot rijksmo nument verklaard. Tot 1996 ge bruikt Ajax het stadion nog voor grote wedstrijden. In het nu gepresenteerde plan wordt het stadion teruggebracht in de oorspronkelijke architec tonische staat. In totaal komen er 9000 /ii en M)00 staanplaat sen, waarbij de eretribune ge handhaafd blijft. Om aan de woningbouwplan nen van het stadsdeel Zuid te gemoet te komen, voorziet het plan in de bouw van vier woon torens op elke hoek van het sta dion. De torens omvatten in to taal 800 woningen en zijn elk 25 verdiepingen hoog. Reclame voor hasjkeurmerk blijft verboden Er mag geen reclame worden gemaakt voor het 'keurmerk' Softshop voor hasj. Het ge- I rechtshof in Den Haag heeft gis teren eigenaar S. Witteman van enkele koffieshops in hoger be roep in het ongelijk gesteld. Witteman eiste dat hij recla me mag maken voor zijn cafés en dat hij gebruik mag maken van het keurmerk Softshop. Bo vendien wil hij de door de poli tie verwijderde logo's, posters en een lichtbak met de aandui ding Softshop terug. De recht bank wees die eisen eerder ook al af. Reclame maken voor drugs blijft verboden op grond van een artikel in de Opiumwet. Artsen bevestigen bange vermoedens over Oude Pekela Tientallen kinderen uit Oude Pekela zijn eind jaren tachtig ritueel seksueel misbruikt. Er kan geen sprake geweest zijn van fantasie of massahysterie over seksueel misbruik. Daarvoor hebben te veel kinderen uit het Oost-Groningense dorp onafhankelijk van elkaar hetzelfde verhaal verteld. Dit concludeert het art- senpaar Jonker uit Oude Pekela in een artikel in het Maandblad Geestelijke Volksgezondheid (MGV) van deze week. In het voorjaar van 1987 ontdekt het echtpaar dat er iets aan de hand is: ou ders komen met hun jonge kinderen naar het spreekuur met ldachten die richting seksueel misbruik wijzen. Twee ouders doen begin mei aangifte bij de politie. Tegenover de politie vertellen de twee kleuters over het uitdrukken van brandende sigaretten op de borst, lichamelijke mishandeling, het verpak ken van dode baby's in plastic zakken. De affaire Oude Pekela begint. De Jonkers beginnen vrijwel meteen met een onderzoek. De ouders van de kinderen, die overwegend tot hun prak tijk behoren, worden dan en tweëen- eenhalf jaar later nog eens ondervraagd over hun kroost. De Jonkers hebben hun onderzoeks gegevens gepubliceerd in MGV. In to taal 87 kinderen van 63 ouders zijn vol gens hen betrokken geweest bij de 'af faire Oude Pekela'. Kinderen zijn moge lijk meegenomen door vreemden en in verschillende mate misbruikt; van ge dwongen iemands borst aanraken tot ernstig seksueel misbruik. Ruim zestig kinderen worden onder bedreiging gedwongen te zwijgen over het gebeuren. Méér dan de helft van de kinderen heeft het over foto's, video's, zwembaden en verklede mensen. De clown, het symbool van de affaire, komt niet in het onderzoek voor. Een derde van de kinderen vertelt aan hun ouders over messen, gewassen worden, mas kers en bloed. Minder dan een tiende van de kinderen praat over offerblok ken, altaren en heksen. Veertig procent van de kinderen praat dieren, zegt ge schopt, geslagen en vastgebonden te zijn geweest. De artsen ontdekken dat 28 kinderen melding maken van baby's, twaalf over het doden van hen. Dertig procent van de kinderen heeft het over seksualiteit. Dan gaat het over 'het strelen en betas ten van de borsten of genitalia'. Een paar kinderen spreken over gevallen van penetratie. De onderzoekers stellen dat het mis bruik minder een seksueel karakter heeft dan aanvankelijk werd gedacht, maar veel meer de kenmerken van ritu ele mishandeling heeft. Tweëeneenhalf jaar na de ophef zijn de ouders er iets minder van overtuigd dat hun kind is misbruikt. In 1987 is 87 procent er zeker van, de overige 13 pro cent houdt het voor mogelijk. In 1990 gaat het om tachtig procent (overtuigd), zeventien procent (mogelijk) en drie procent (zeket niet). Ixing niet alle kinderen hebben het zelfde meegemaakt. Het artsenechtpaar waagt zich aan een speculatie over het verloop van de affaire. Volgens hen is het mogelijk dat de daders in eerste in stantie activiteiten voor kinderen op touw hebben gezet waarbij verkleed partijen en zwembaden een hoofdrol spelen. Veel kinderen zijn daarbij be trokken geweest. Het doel van de da ders kan zijn geweest opnamen te ma ken. Vervolgens zijn er kinderen geselec teerd die opnieuw werden benaderd. „Hun ervaringen zijn het best te begrij pen in het kader van ritueel misbruik en zij kregen ook het meest met seks te maken. Aan het einde van het verhaal staan de kinderen die de meeste en de meest schokkende dingen hebben mee gemaakt", schrijven de Jonkers. De toedracht van 'Oude Pekela' is overigens niet opgehelderd; de daders zijn nooit gevonden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3