Duisternis moet worden beschermd Politieke machtsstrijd over stemverhouding EU Feiten Meningen SER-advies afgang voor Stekelenburg Ouderwetse gezelligheid in Lissabon Schrijfster leeft na 'fatwa' als in kooi ZATERDAG 5 MAART 1994 2 Tja, het was natuurlijk ook lastig onderhan delen voor de vakcentrales. Het Centraal Planbureau rekende vorig jaar voor dat zelfs hij een gemiddelde economische groei van drie procent de werkloosheid in de komen de kabinetsperiode nog fors zal toenemen, (ia dan maar eens proheren om het met de werkgevers eens te worden over het sociaal- economisch beleid voor de komende jaren, Werkgevers, die de bonden al langer laten spartelen en daarmee voorlopig doorgaan, gezien de eerste schermutselingen rond de nieuwe CAO's. Maar een hall jaar praten in de Sociaal- Economische Raad leverde onlangs toch een ontwerptekst op. Daarin zal weinig vro lijks voor de vakbeweging: een bevriezing van uitkeringen en minimumloon, minder ambtenaren en premieheffing op hel aan vullend pensioen. Kroonlid en CDA- econoom Kolnaar was er als de kippen bij om erop te wijzen dat de SER toch maar mooi had ingestemd met het CDA-plan om de uitkeringen in de komende kabinetspe riode te bevriezen. Dat had hij nou niet moeten doen. Daar mee gaan wij niet akkoord, brieste een als door een adder gebeten voorzitter Vrins van de FN V-ambtenarenbond Abvakabo. En dan de 'besparing op personele en materië le kosten van de overheid door prioriteit stelling in kerntaken en efficiencyvergro- ting'. Valt er voor ons dus niks meer te on derhandelen, oordeelde Vrins. De 'grond slagverbreding door bejaarden met een aanvullend pensioen in hogere mate te be trekken in de premieheffing' stuitte vervol gens op fel verzet van de Industriebond, de grootste FNV-bond. Met hangende pootjes ging daarop Steke lenburg terug naar de SER. Of werkgevers en kroonleden misschien hier en daar nog een alineaatje wilden schrappen of aanvul- len Nee, dat wilden niet Want daan&ee werd de bodem onder het advies uitgesla gen, vonden ze. Kernpunt van het advies is immers dat het kabinet vijftien miljard gul den moet uittrekken voor verlaging van de loonkosten (belastingen en premies voor werkgevers en werknemers) op en rond het minimumloon. Zo moet eenvoudig werk goedkoper worden voor werkgevers en te gelijkertijd aantrekkelijker voor werknemers (omdat van het brutoloon netto meer over blijft). De bevriezing van de uitkeringen staat ingeboekt voor zes van die vijftien mil jard. Die bevriezing ter discussie stellen be tekent dus knabbelen aan die vijftien, mil jard. Verder wil de SER een schepje bovenop het verlagen van het begrotingstekort. Dal vergt eveneens de nodige miljarden. En waar moeten die vandaan komen? Van die 'besparing op personele en materiële kos ten bij de overheid' natuurlijk. En wat be treft de premieheffing op aanvullende pen sioenen slaat in het advies al de voetnoot dat iedereen hier nog even verder over wil nadenken. Daar stond Johan met lege handen. Dan maar geen handtekening van de FNV onder hei SER-advies. Wel een beetje vervelend: voor de vierde keer in zeven jaar geen FNV- paraaf onder een SER-advies. Stekelenburg legt de schuld in de Volkskrant maar bij de werkgevers en kroonleden: vooral de werk gevers hebben volgens hem redelijk ont spannen' de concessies van de vakbonden afgewacht en daar niets tegenover gesteld. Maar dat is natuurlijk onzin. Want uitein delijk heeft hij wèl ingestemd met de tekst. Dan moet hij ook bereid zijn om die te ver dedigen. In hetzelfde vraaggesprek merkt hij ook nog op dal 'wij te maken hebben met bonden die vrijheid willen om te on derhandelen'. Is dat soms pas sinds een week het geval? Weet hij soms niet wat er in de bonden leeft? Dat zou je wel mogen ver wachten van iemand die al ruim zes jaar FNV-voorzitter is. Wellicht dacht Stekelenburg de heikele punten wel langs de bondsvoorzitters te kunnen slepen, maar heeft daarbij zichzelf schromelijk overschat. Blijkbaar ontbreekt het hem ook na zes jaar voorzitterschap aan de benodigde overtuigingskracht. Daarmee is hoe dan ook de gang van zaken rond het SER-advies voor de ENV-v geh echte afgang geworden, Nederland moet weer donker worden. Steeds meer mensen ergeren zich aan het gebrek aan duisternis dat 's nachts heerst. Satellietfoto's, die tijdens de nacht zijn gemaakt, tonen Neder land als één grote lichtvlek. Milieugroepen en particulieren dringen aan op maatregelen en wellicht krijgen zij hun zin: om te beginnen worden tuinders met hun hel verlichte kassen aan banden gelegd. Wie een geding begint te gen een sportvereniging met een sterke lichtin stallatie, zoals onlangs in Vlaardingen, maakt een goede kans te worden verlost van hinderlijk kunstlicht. Nergens in Nederland is het nog echt don ker. Op veel plaatsen is het zelfs midden in de nacht uitgesproken licht. Openbare ver lichting, reclameborden, sportvelden, kan toren en openbare gebouwen, verkeer en industrie, jachthavens, kunstobjecten, feestverlichting, luchthavens, historische gebouwen in floodlight, tienduizenden huiskamers met TV-toestellen en schemer lampen, maar zonder gordijnen. En dan zijn er nog de tuinders, bloemenkwekers vooral, die met hun assimilatielicht de hal ve wereld in een goor-gele gloed zetten. Het waren in eerste instantie de (amateur- )astronomen die hun nood klaagden. Zelfs op een heldere winteravond heeft het in Nederland geen enkele zin om naar de he mel te turen; met het blote oog zie je vrijwel ,,0p de Drenthse hei of de uiterste zuid westpunt van het Zeeuwse strand krijg je nog een flauwe indruk van hoe het vroeger was. Een echt 'met sterren bezaaide hemel' bestaat in Nederland niet meer. Daarvoor moet je minstens richting zuid-Frankrijk", weet Mat Drummen, directeur van ama teur-sterrenwacht De Koepel in Utrecht. Volgens Drummen is als gevolg van licht vervuiling of zogenoemd stoorlicht in ver gelijking met vijftig jaar geleden nog maar een twintigste deel van de sterrenhemel zichtbaar. ,,Waar je vroeger honderd sterren zag, zie je er nu nog vijf." Professionele as- is in West-Europa onmogelijk ge worden. Daar kun je je schouders over op halen, maar de vraag is wat al dat licht voor effect heeft op mens en milieu. Is zoveel licht, of zo'n duidelijk gebrek aan duister nis, nog wel gezond? Directe omwonenden van een fors kassen complex in Maassluis stelden vast dat het mini-milieu in hun tuintjes 'raar' reageerde; egeltjes die niet aan hun winterslaap begin nen, merels die midden in de nacht aan 't fluiten slaan. De jurist N. Koffeman, die na mens de bewoners optrad, nam met eigen ogen waar hoe duizenden ganzen achter de kassen neerstreken. „Trekvogels oriënteren zich onder andere op de sterrenhemel. Je kon zien dat deze vogels echt de kluts even kwijt waren. De uilen in mijn tuin gingen midden op de dag op voedsel uit; dat klopt ook niet." Koffeman kreeg de tuinders op de knieën: de Raad van State verplichtte hun de kassen geheel te verduisteren, ook de bovenkant. „Helaas is het nooit tot een bodemproce dure gekomen, zodat die uitspraak van de Raad alleen voor dit speciale geval van toe- passingwas." TNO deed onderzoek naar lichtvervuiling. Daaruit blijkt dat het moeilijk is een hinder- norm vast te stellen; waar direct omwonen den zich ergeren aan het licht dat direct hun huis binnenvalt, maken passanten zich boos over het strooilicht boven de kassen Het werk in de kas- sen gaat dag en nacht door en zorgt er voor dat het in Ne derland nooit echt helemaal donker is. archieffoto dat tegen wolken reflecteert ei lichtkoepels veroorzaakt. Vijf tot vijftien procent van de direct omwonenden van een aantal kassen in Limburg zei hinder of ernstige hinder te ondervinden van het as similatielicht. Tot spijkerharde conclusies kwam TNO echter niet; een hindergrens werd niet vastgesteld. Niettemin erkent de Raad van State dat licht in elk geval hinderlijk kan zijn. Be hoorlijk wat klachten tegen tuinders en sportverenigingen liepen de afgelopen ja ren uit op het intrekken van de hinderwet vergunning. De raad spreekt zelfs over 'recht op duisternis" en deed de uitspraak: „Duisternis en het donkere landschap moe ten als waarden worden beschouwd die be scherming behoeven." Verscheidene tuinders in het Westland maar ook in andere delen van het land kregen opdracht hun kassen aan de zijkant af te schermen, zodat hun naaste buren geen overlast hebben van de groeilampen. „Maar wat is overlast? Wanneer je die lam pen zelf ook gebruikt, zul je geen last heb ben van die van je buurman", meent een woordvoerder vein het gemeentehuis in Naaldwijk. „De mensen hier eten van de kassen, dus wordt er niet geklaagd." In Ber- kel en Rodenrijs klinkt hetzelfde geluid. „Kassen die aan een weiland grenzen wor den afgeschermd, omdat anders de koeien en schapen in de war raken. Daar wordt re kening mee gehouden. Het afschermen van de kassen kost handen vol geld, zeker wanneer ook de bovenkant wordt dichtgemaakt. Met de huidige wetge ving valt de tuinders nog niets te verbieden of dwingend op te leggen. Gezien de uit spraken van de Raad van State gaat het echter wel die kant op. Ook flatbewoners aan de rand van bebouwde gebieden, ge wend aan uitzicht over donkere weilanden, kunnen zich met succes verweren tegen het tuinbouw-licht. In een ontwerp-verordening van het minis terie van VROM staat onder meer dat het licht dat door de glazen gevels schijnt met 95 procent moet worden verminderd. In de periode van 1 september tot 1 mei wordt assimilatieverlichting verboden tussen acht uur 's avonds en middernacht. Wanneer een tuinbouwbedrijf daardoor in moeilijk heden komt, kan de plaatselijke overheid enkele uitzonderingsbepalingen toepassen. Wanneer de verordening van kracht wordt, staat niet vast. Dat kan nog jaren duren. We hebben dus recht op duisternis, de vraag is alleen: wanneer? ROTTERDAM. PETER SLAVENBURG Portugal is het meest sympathieke Derde-Wereld land van Europa. Ik aarzel om dit zo op te schrijven, want ik zou niet graag ook maar één Portugees wil len beledigen. Maar dat gevoel begint al direct, als je per auto bij het Spaanse Badajoz de grens over gaat. Van het ene moment op het andere zijn er flinke kuilen in de weg; moet je je omzichtig langs paard-en-wagens manoeuvreren en constateer je dat op het plein van Estremoz de tijd is blijven stil staan. Een krant in Lissabon schreef een dezer da gen dus niet ten onrechte, dat Portugal nog altijd veertig jaar achter loopt hij de meeste andere Eu ropese landen. Lissabon, dit jaar culturele hoofdstad van Europa, doet weinig om dat Derde-Wereldgevoel weg te ne men. Grote witte onderbroeken en andere opval lende stukken wasgoed sieren met name op zondag de balkons van zelfs de belangrijkste straten. Ook hier gaten in trottoirs en wegen, die wijzen op lang durig achterstallig onderhoud. En bijna alle huizen zijn dringend aan een opknapbeurt toe. Buiten het stadscentrum vallen vooral de barrios de lata op, de krottenwijken, die je het schaamrood op de wangen brengen, omdat ze zo moeilijk te rijmen vallen met het feit, dat ook Portugal lid is van de Europese Unie. Het Derde-Wereldkarakter wordt trouwens nog ver sterkt, omdat honderdduizenden niei-blanken het land bevolken en met hun zwarte huidskleur op vreedzame wijze het koloniale verleden van Por tugal illustreren. Lissabon wordt niet voor niets de meest Afrikaanse stad van Europa genoemd. Dat Portugal ver weg staat van de vaak harde, maar gestroomlijnde werkelijkheid van onze Noord- europese wereld, kwam tijdens de openingsfestivi- Jongetje in een arme wijk van Lissabon: Het is soms moeilijk om je te realiseren dat Portugal lid is van de Europese Unie. foto archief teiten van Lisboa '94 duidelijk naar boven. Veel on derdelen van het programma bleken zelfs een dag voor de openingsceremonie bij lange na niet gereed te zijn. Of zoals een kennis als excuus aanvoerde: „Van planning hebben wij geen kaas gegeten, maar in improviseren zijn wij meesters Hij had gelijk, want kort voordat de burgemeester van Lissabon, Jorge Sampaio, het culturele jaar voor geopend verklaarde, bleek alles grotendeels op zijn pootjes terecht te zijn gekomen. En ik twijfel er niet aan dat we dit patroon de rest van dit culturele jaar steeds opnieuw zullen zien. Wat mij nog het meest verbaasde, was dat men zich in Lissabon in het geheel niet druk lijkt te maken over veiligheidszaken. Lijfwachten, controle poortjes. geplastificeerde identiteitsbewijzen, grim mige politieagenten, hapklare honden en de ene fouillering na de andere, zoals ik die in de rest van Europa bij dit soort officiële gelegenheden gewend ben, ontbraken bij de opening van Lisboa '94 ge heel. Dat een terrorist een uitgelezen gezelschap van Europese ministers, ambassadeurs en burge meesters van eerdere culturele hoofdsteden met handgranaten had kunnen bestoken, was blijkbaar bij niemand opgekomen. In een wereld, waarbij terreuraanslagen aan de or de van de dag zijn, kan zo'n houding malckelijk worden uitgelegd als een ernstige vorm van nalatig heid. Er waren ook enige Europese bobo's die hun verontwaardiging over zoveel onvoorzichtigheid nadrukkelijk aan hun Portugese gastheren over brachten. Maar ik vond het prettig om terug te zijn in een land. waar de inwoners gastvrij zijn, waar nog een ouderwets gevoel van gezelligheid bestaat en waar je niet de hele dag wordt geconfronteerd met de absurde veiligheidsnoodzaak, die het leven in de meeste Eerste-Wereldlanden beheerst. LISSABON RUUD DE WIT THE INDEPENDENT De strijd om de macht in de Eu- alle hevigheid losgebarsten door het vooruitzicht dat drie of vier nieuwe landen tot de Europese Unie zullen toetreden. Het is een gecompliceerde strijd, die niet alleen gaat tussen grote en kleine landen en rijke en min der rijke landen, maar ook een botsing is tussen verschillende visies op de toekomst van Euro pa. Dit driedimensionale schaak spel wordt maandagen dinsdag in Brussel gespeeld door de mi nisters van buitenlandse zaken van de Unie. Op de agenda van de ministerraad staat haar wijze van besluitvorming na de toe treding van Zweden, Finland, Oostenrijk en wellicht Noorwe gen. De Europese ministerraad kan momenteel volgens de verdra gen van de Unie op drie ver schillende manieren besluiten nemen: met gewone meerder heid (7 van de 12 landen), met gekwalificeerde meerderheid (54 van de 76 stemmen) of met éénparigheid. Hel probleem spitst zich toe op de besluitvorming met gekwali ficeerde meerderheid. Nu kun nen landen, die tezamen 23 (één meer dan het verschil tus sen 54 en 76) stemmen hebben, elk besluit dat met gekwalifi ceerde meerderheid kan wor den genomen, tegenhouden. Dat noemt men de blokkerende minderheid. De grote landen van de Unie Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk heb ben elk tien stemmen. Spanje heeft er acht. Nederland, België, Griekenland en Portugal elk vijf, Denemarken en Ierland drie en Luxemburg twee. Door de beoogde uitbreiding van de Unie met Zweden. Fin land. Oostenrijk en mogelijk Noorwegen ligt de vraag op ta fel hoeveel stemmen deze lan den in de ministerraad krijgen en waar de grens voor de blok kerende minderheid komt te liggen- Op de topconferenties van Eu ropese regeringsleiders in achtereenvolgens Lissabon, Kopenhagen en Brussel is over de uitbreiding gesproken. Daar bij werd afgesproken dat er een zuiver mathematische doorbe rekening zou worden toegepast. Dat betekent dat als Zweden en Oostenrijk elk vier en Noorwe gen en Finland elk drie stem men krijgen, het totaal aantal stemmen op 90 komt. De wiskundig onderlegde amb tenaren in Brussel becijferden dat de gekwalificeerde meerder heid dan bij 64 komt te liggen en de blokkerende minderheid dus bij 27 stemmen. In de prak tijk betekent dat, dat twee grote landen de steun van ten minste twee kleine landen nodig heb ben om onwelgevallige voor stellen te kunnen torpederen. De Britten voelen hier niets voor. Zij willen dat de blokke rende minderheid wordt ge handhaafd op 23 stemmen. De nationale soevereiniteit zou an ders te veel in het gedrang kun nen komen, zegt Londen. Een woordvoerder van de Britse re gering zei deze week dat het voorGroot-Brittannië 'een hard punt' is. Spanje heeft in de discussie een geheel eigen bijdrage. Premier Gonzalez wil een gekwalificeer de meerderheid, die afhangt van de vraag of de stemmen af komstig zijn van grote of kleine landen. Zijn twee grote landen tegen een voorstel, dan zou de blokkerende minderheid bij 23 stemmen komen. De kleine lan den zouden voor hetzelfde re sultaat 27 stemmen bijeen moe ten brengen. Madrid rakelt daarmee de ui terst gevoelige groot-klein kwes tie op. De Spaanse regering heeft daarvoor ook sterke argu menten. Ze wijst erop dat de verhouding tussen de bevol kingsaantallen en de stemver houding in de ministerraad nog verder zoekt raakt bij de toetre ding van de dunbevolkte Scan dinavische landen, Finland en Oostenrijk. Zo hebben de Duitsers per 8 miljoen burgers gezamenlijk 1 stem in de Europese minister raad. Een handjevol Luxembur gers (384.000 inwoners) heeft in diezelfde raad twee stemmen. Drie stemmen voor vijf miljoen Finnen staan ook in geen ver houding tot 1 stem per vijf mil joen Spanjaarden, aldus Ma drid. Er is geen speld tussen de Spaanse redenering te krijgen, die is gebaseerd op democrati sche principes van gelijkwaar digheid van stemmen. Maar feit is wel dat was afgesproken om deze oude discussie uit te stel len tot de regeringsconferentie van 1996, waar over de reorga nisatie van de Europese instel lingen moet worden gesproken. Europese ambtenaren in Brus sel, in de loop der jaren wat cy nischer geworden, boren de edele, democratische, motieven van de Spanjaarden de grond in. Het zou er hun slechts om gaan de belangen van de medi terrane landbouw te bescher men. Het kan geen toeval zijn dat Spanje, Italië en Griekenland (samen 23 stemmen) 'de olijfolie-maffia' volgens het Spaanse voorstel een blokke rende minderheid blijven, aldus een diplomaat. Staatssecretaris Piet Dankert van Europese zaken zei dat de kwestie voor Nederland een breekpunt is. Een uitgebreid Europa heeft des te meer be hoefte aan een besluitvaardige ministerraad, aldus Dankert. Volgens hem denken Duitsland. Frankrijk, België en Luxemburg er net zo over; het Europees Parlement wil ook geen minis terraad, waarin om de haver klap voorstellen op een blokke rende minderheid stuiten. De Duitse socialist Klaus Hansch zei deze week een blokkerende minderheid van 23 van de 90 stemmen een stap terug te vin den. Het zal moeilijk worden om in het parlement een meerderheid te vinden vóór uitbreiding, als daardoor het vermogen om be sluiten te nemen wordt aange tast, zo waarschuwde Hansch, vice-voorzitter van het Euro pees Parlement. De uitbreiding van de Unie. waarover meer dan een jaar in tensief is onderhandeld en die nu binnen handbereik lijkt, dreigt te worden opgeofferd als gevolg van een interne machts strijd. De enige hoop van Euro pa-enthousiasten is, dat uitein delijk niemand de verantwoor delijkheid voor een mislukking op zich wil nemen. BRUSSEL LEO MAAT Ze verstijft wanneer de deurbel gaat. Degene die aanbelt kan een moordenaar zijn. Taslima Nasreen blikt nerveus door het kijkgaatje in dé deur. Ze twijfelt eraan óf ze zelf niet gezien wordt terwijl ze iedere bezoeker behoedzaam bestudeert voor dat ze de vier sloten opent. „Ik zit hier in een kooi. Een ge vangene", zegt ze bitter. Zij is een Bengaalse dichteres en fe ministe die wegens godslaste ring een fatwa een doodvon nis over zich heeft uitgespro ken gekregen. Islamitische fun- damentalisten hebben een be loning van 2.500 gulden in het voorzicht gesteld aan degene die haar vermoordt. Anders dan de Britse schrijver Salman Rus hdie, die zich verschuilt na een Iraans vonnis, leeft Nasreen openlijk in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. Sinds kort biedt de regering haar bescher ming: twee gewapende politie mannen bij de hoofdingang van haar torenflat die alleen aan dacht hebben voor hun kaart spel. Ze staart treurig door de tralies van gevlochten ijzer op haar balkon. „Ik zou er alles voor over hebben om naar buiten te kunnen, in een koffiehuis te zit ten, naar de roddelverhalen luisteren van de fabrieksmeis jes, of het liefste van alles, naar een boekwinkel gaan. Maar ik weet dat die fundamentalisten me dan zouden aanvallenzegt ze. De fatwa dwong haar haar baan als anesthesist op te ge- Nasreen is 31 jaar oud, maar ziet er jonger uit, met een vleugje kinderlijke openheid. Ze rookt sigaretten, maar vaak on handig, aisof ze die gewoonte pas tijdens haar 'gevangen schap' heeft opgepakt. Ze is vanwege haar uitgesprokenheid op het gebied van seks al jaren het doelwit van islamitische fa- nataci. Ze beschuldigt de Ben gaalse mannen ervan hun vrou wen 'gesluierd, ongeletterd en in de keuken' te willen houden. De openheid waarmee ze over zaken als verkrachting, geweld binnen het gezin en orgasme schrijft heeft de moslim-geeste lijken geschokt, maar vond bij duizenden huisvrouwen en \TOUwelijke studenten gehoor. „Ik schrijf niet over seks. Ik schrijf over seksueel misbruik. Vrouwen worden gebruikt als een wegwerpartikel", zegt ze. Zij is drie keer gescheiden en haar privé-leven wordt veelvul dig besproken en aangevallen. Op de laatste boekenbeurs in Dhaka lag een tiental kwaadaar dige boeken over haar uitge stald allemaal geschreven door mannen met titels als Taslima ken t geen schaam te. Iedere maand krijgt ze honder den brieven, voornamelijk van vrouwen. „Zij vragen advies. Zij bedanken me omdat ik de din gen durf te zeggen die zij al lang in het geheim voelen", zegt ze. Maar er zijn ook bedreigingen bij: 'Als je tegen de islam blijft schrijven, vermoorden wij je dat is de boodschap.' De fatwa hangt sinds afgelopen oktober boven haar hoofd, toen moslim-geestelijken aanstoot namen aan haar roman Lajja (Schande). Daarin beschrijft zij hoe de huizen van hindoestaan- se families in Bangladesh in brand worden gestoken en meisjes verkracht door moslims die wraak namen na de vernie tiging van de Ayodya-moskee in India. Een schoolhoofd in Sylhet, die optrad namens de 'Raad van Soldaten voor de Islam' riep het vonnis over haar af. In decem ber marcheerden meer dan 5.000 fanatici door Dhaka, die haar dood eisten. Van Lajja werden meer dan 60.000 exem plaren verkocht voordat het werd verboden. De verkettering van Nasreen is in de moskeeën nog steeds een geliefd thema voor de preek. Nasreen komt alleen haar flat uit met de auto, in het donker, de ramen omhoog. Ze wil haar paspoort terug, dat de regering in januari heeft ingetrokken. Dan kan ze naar Londen, waar ze wil praten met Rushdie. DHAKA* TIM McGIRK VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2