ZATERDAGS BIJVOEGSEL Triomfantelijke rondreis van Mandela ZATERDAG 5 MAART 1994 Over twee maanden worden in Zuid-Ajrika de eerste non-raciale verkiezingen gehouden. Ze zullen in het teken staan van de bevrijding van de apartheid. Voorde zwarte massa's is die bevrijding vooral het werk van één man: Nelson Mandela. Overal waar hij verschijnt, drommen duizenden samen om hem hun steun te betuigen. Tijdens deze trips wordt dan ook zeer duidelijk dat presiden t De Klerk alle illusies over steun onder de zwarte bevolking beter kan vergeten. Overal waar Nelson Mandela verschijnt, drommen duizenden mensen samen. Ze komen hun steun betuigen aan de man die zij 'Madiba' (Leider) noemen, en van wie zij wonderen verwachten. 'Baie goeie manop verkiezingspad M NUUSENBURG In Zamdila was de tribune uren voor zijn komst al volgepakt met dansende en zingende supporters. In Kothong hadden ze meer dan vijf uur onder de moor dende zon op hem gewacht. En in Maokeng gebeurde wat de organisatie altijd moet heb ben gevreesd: het dak van de tribune van het Seissovillestadion bezweek onder het gedans van aanhangers die een glimp van hun idool wilden opvangen. De ANC-verkiezingskaravaan trok drie triom fantelijke dagen door de stoffige townships van Oranje Vrijstaat. In gebieden waar recht se Afrikaners vrijwel elke boom, lantaarnpaal en plaatsnaambord hadden behangen met plakkaten voor de blanke Volksstaat, werd een 75-jarige zwarte man door de zwarte massa's ingehaald als De Verlosser. Van Rustenburg in de westelijke Transvaal tot Faarl in de Kaapprovincie, waar Nelson Mandela verschijnt, drommen duizenden aanhangers samen. Ze komen hun steun be tuigen aan de man die zij Madiba, Leider, noemen en van wie zij wonderen verwach ten. Het enthousiasme in deze vaak afgelegen oorden is zo mogelijk nog groter dan vier jaar geleden, toen zwart Zuid-Afrika de vrijlating van de 'messias van de townships' vierde. Wie hem op zijn tournee heeft gevolgd, be seft dat president De Klerk alle illusies over steun onder de zwarte bevolking beter kan begraven. De Klerk moet het opnemen tegen een mythe en zo'n gevecht kan hij niet win- Blitzkrieg De campagneleiders van het ANC hadden bij de presentatie van hun plannen trots gespro ken overeen electorale Blitzkrieg'm Ameri kaanse stijl. Met veel fanfare, een groot scheeps advertentie-offensief en steun van de Amerikaanse adviseurs die Clinton de weg naar het Witte Huis hadden gewezen. De officiële start van de campagne verliep in derdaad volgens dit draaiboek. Er was een gi gantische haJ in het jaarbeurscomplex bij So- weto gehuurd. Aan de muren hingen reus achtige posters, aan de pilaren trossen balon- nen in de ANC-kleuren, groen, geel en zwart. Er waren VIPS, diplomaten en andere hoog waardigheidsbekleders uitgenodigd. Er was een speciale trein ingezet die Mandela en zijn entourage van Johannesburg naar So- weto bracht. In de hal speelde een bandje, en toen Mandela arriveerde, ging er een be schaafd gejuich op. Campagneleider Popo Molefe introduceerde 'de man die geen introductie nodig heeft met een korte toespraak, waarin hij de Natio nale Partij (NP) van De Klerk routineus de mantel uitveegde. Daarna voerde Mandela zelf het woord. Hij las passages uit het verkie zingsprogramma van zijn partij voor, waarin banen, vrede, vrijheid en een beter bestaan voor iedereen, zwart én blank, worden be loofd. Hij waarschuwde ook: de opiniepeilin gen beloofden wel een overweldigende ANC- zege 65 tot 73 procent van de stemmen maar de polls hadden er wel vaker naast ge- Hij riep op tot verdraagzaamheid jegens an dere partijen die ook het recht hebben om in de townships te 'canvassen'. De NP en de kleine liberale Democratische Partij (DP) hadden zich beklaagd over intimidatie door ANC-supporters. ,.We hebben niet het recht om een vrije en eerlijke campagne te eisen, als we anderen dat recht onthouden." Het publiek kreeg daarna gelegenheid tot het stellen van vragen, die keurig werden beant woord. Dit mocht dan de campagne-Ameri- kaanse-stijl zijn die de campagneleiders voor ogen staat; het was vooral een bloedeloze aangelegenheid. Miljoenen In zijn bureau in het voormalige Shell-kan- toor in het centrum van Johannesburg vertelt campagneleider Molefe dat het ANC 130 mil joen rand, (78 miljoen gulden) voor de cam pagne nodig heeft. Het geld zal behalve door partijgenoten, ook worden opgebracht door geestverwante organisaties in de Verenigde Staten en Europa, zoals de PvdA. Die miljoe nen zullen natuurlijk hun rol spelen, maar Molefe verwacht vooral dat het ANC nu het krediet voor zijn strijd tegen de apartheid zal „Wij zijn de partij die sinds de oprichting in 1912 tegen het racisme heeft gestreden. Die strijd zal op 26,27 en 28 april worden be loond door de kiezers die van voor het eerst mogen stemmen. We mikken op 70 procent van de stemmen. Dat moet mogelijk zijn. Als we minder dan 55 procent halen is dat een regelrechteteleurstelling." Molefe zegt het niet met zoveel woorden, maar de blanke kiezers zijn voor het ANC van ondergeschikt belang. Voor zeer veel blanken is het ANC nog steeds het 'zwarte gevaar' dat in eendrachtige samenwerking met het 'rode gevaar' hun comfortabele bestaan bedreigt. De verzekering dat het ANC hen niet uit hun huizen en hun banen zal jagen, maakt niet veel indruk. Dat wantrouwen wordt weerspiegeld in de peilingen. „We ver wachten dat we twee tot drie percent van de blanke stemmen krijgen", aldus Molefe. „Na tuurlijk zouden we graag zien dat 15 procent van de blanken op ons stemt, maar daar mo gen we niet van uit gaan.." Hij bevestigt daarmee de stelling van verkie zingsexperts dat de eerste non-raciale verkie zingen in de Zuidafrikaanse geschiedenis, ironisch genoeg, langs raciale lijnen zullen verlopen: blanken zullen op 'blanke' partijen op 'zwarte'. Het ANC zal vooral zijn aanhang in de townships moeten mobiliseren. En dat zal niet lukken met een te gepolijste, op Ameri kaanse leest geschoeide campagne. De ach terban heeft geen boodschap aan zorgvuldige geregiseerde programma's van campagne goeroes. Ze willen de Madiba zien en van hem de antwoorden horen op hun vragen. Het ANC houdt daarom al sinds eind vorig jaar Volksforums. ANC-kopstukken trekken van township naar township om te luisteren naar wat het volk te vertellen heeft. Het is een geniale formule. De top komt te weten wat er aan de 'basis' leeft en de mannen en vrou wen aan wier oordeel niemand zich in het verleden ooit iets gelegen liet liggen, krijgen nu de kans om hun gemoed te luchten. De formule blijkt Mandela op het lijf geschreven. Tussen de 'gewone en kleine mensen' voelt deze aristocraat zich zichtbaar in zijn ele- Scholieren In Zamdela, het township bij de grauwe in dustriestad Sasolburg in Oranje Vrijstaat, ar riveert de Madiba-expres anderhalf uur te laat in het stadion. De tribunes zijn niet hele maal bezet. Veel arbeiders hebben geen vrij gekregen om de manifestatie bij te wonen. De meeste aanhangers zijn scholieren die al toyi-toyi-end (de toyi toyi is de krijgsdans van de township-jeugd) en strijdliederen zingend de tijd hebben gedood. Wanneer Mandela uit zijn auto stapt, barst een luid gejuich los: viva comrade president Nelson Mandela Viva, viva the African Natio nal Congress Vivaviva the South African Communist Party Viva; viva the Congress of South African Trade Unions Viva. De com munisten en de vakbeweging, bondgenoten met wie het ANC een in de strijd tegen de apartheid gestaalde alliantie vormt, worden altijd in één adem met de moederpartij beju beld. De ANC-ieider maakt een ereronde door het stadion en geniet onmiskenbaar van de geestdrift. Op het geïmproviseerde podium houdt de plaatselijke ANC-coryfee een korte toespraak. Daarna neemt Mandela plaats achter de microfoon en legt uit dat hij geen tijd heeft voor een volksforum. „We lopen nu al te veel achter op ons schema." Hij spreekt de menigte toe in het Xhosa, zijn eigen taal. die door een tolk in het Sotho, de taal van zijn gehoor, wordt vertaald. De rede bevat scher pe aanvallen op extreem-rechts en op presi dent De Klerk, „een lafaard en een zwakke ling" die niet tegen rechts durft op te treden. Hij oogst veel bijval. Na de speech krijgt hij van de Vrouwenbond afdeling Vrijstaat - Noord een fauteuil en een traditionale deken aangeboden. Hij neemt ze stralend in ont vangst. Na Zamdela staat Kothong op het program ma. Mandela en zijn gevolg leggen de 200 ki lometer in een gehuurd vliegtuig af. De pers jakkert in colonne over vrijwel verlaten we gen naar dit woonoord bij het dorp Bothavil- le. Kothong wordt aangedaan omdat ex treem-rechts hier het ANC-kantoor heeft op geblazen. De achterban moet een hart onder de riem worden gestoken. De plaatselijke ka derleden moeten weten dat de partijtop hen in de moeilijke uren niet in de steek laat. Al in de vroege ochtend hebben zich duizen den mensen op een open veld verzameld. De hitte is wurgend, maar hun enthousiasme lijdt daar niet onder. Volgens het schema hebben zij recht op 20 minuten Madiba. Mandela stelt hen niet teleur. Hij improvi seert een dansje met een groep kleuters en lijkt het leuk te vinden. In zijn rede kastijdt hij vervolgens rechts en De Klerk, verzekert hij zijn gehoor dat er ook blanken zijn die deugen en prijst, ter illustratie van die stel ling, de twee blanke administrateurs van Ko thong, die zich volgens Mandela volledig in dienst hebben gesteld van de gemeenschap. Daarna waadt hij handenschuddend door de menigte en jaagt de karavaan plankgas naar Maoken, het township van Kroonstad. De tournee moet een nachtmerrie voor man- dela's lijfwachten zijn. De ordebewakers van het ANC in de townships zijn van goede wil, maar het is de vraag of deze amateurs met enig succes een crisis het hoofd zouden kun nen bieden. Blanke neo-nazi's hebben gedreigd Mandela te vermoorden en ze zouden die aanslag met name hier in de Vrijstaat, van oudsher een bolwerk van extreem-rechts, kunnen plegen. M£ar uit niets blijkt dat de leden van de or dedienst daar op zijn voorbereid. Ze hebben hun handen vol aan het in toom houden van de massa's die ook in Maokeng door afzettin gen breken, over muren klimmen en toe gangshekken forceren. In het stadion zitten naar schatting 15.000 mannen, vrouwen en kinderen. De overdekte tribune puilt uit, een grote groep jongeren is op het dak geklommen. Op de muziek van een bandje zijn ze aan het toyi-toyi-en. Op eens wordt de muziek overstemd door een dof geraas. Een deel van het dak stort in. Kre ten van ontzetting gaan door het stadion. Jongens laten zich grijnzend van het scheef hangende dak op de grond glijden. Op het deel van de tribune dat gespaard is gebleven, gaan de mensen door met dansen en zingen, alsof er niets is gebeurd. Ook het bandje speelt onverdroten voort. De vrees dat een deel van het publick door het neergestorte dak is verpletterd, blijkt on gegrond. Zo'n dertig mensen worden door blanke EHBO'ers van onder het puin gehaald en naar het middenterrein gebracht. De meesten blijken er met schaafwonden en een shock vanaf te zijn gekomen. Twee mensen worden naar het ziekenhuis gebracht. Zodra Mandeia's auto het stadion binnen rijdt, is het incident geschiedenis. Alle aan dacht richt zich op de grijze man in de open coupé, die door zijn lijfwachten bijna aan het gezicht wordt onttrokken. Onder luide toejui chingen maakt hij zijn ereronde. Vervolgens loopt hij enigszins stram over een witte loper naar het podium, om onder een markies op een versierde stoel te gaan zitten. Geen haast Mandela zal hier geen toespraak houden. Hij zal luisteren naar wat de mensen te vragen en te zeggen hebben. De vragenstellers vor men rijen achter de twee microfoons voor de tribune. De vraag wordt gesteld in het Sotho, wordt in het Xhosa vertaald door een tolk. die Mandeia's antwoord weer in het Sotho ver taalt. Een tijdrovende methode, maar Man dela heeft hier in Maokeng voor het eerst geen haasl. Een man wil weten hoe zijn vader, die kan Ie zen noch schrijven, kan stemmen. Mandela: „Wijs hem het logo van het ANC aan en zeg dat hij in het stemhokje daarachter zijn kruisje moet zetten. Een vrouw eist op schrille toon betere pro gramma's voor zwarten op het plaatselijke radiostation. Ze krijgt te horen dat haar op merking „buiten de orde is." Een man klaagt dat twee vrienden „vorige week zonder reden door de politie zijn opge pakt en nog steeds vastzitten. Kan de Madiba daar iets aan doen?" De plaatselijke ANC-lei- der zal de zaak opnemen met de politie. Anderen willen weten hoe ze in de toekomst moeten samenwerken met figuren die „met het regime hebben geheuld." Antwoord: „Als ze van goede wil zijn en oprecht in het nieu we Zuid-Afrika geloven, moeten we ze een kans geven." Op één vraag moet Mandela het antwoord schuldig blijven. „Kan hij ons de garantie ge ven dat er hier geen Volksstaat (voor de rechtse Afrikaners) komt?." Over deze heikele kwestie wordt nog steeds onderhandeld met het Afrikaner Volksfront. Mandela kan dus niets zeggen. Hij redt zich eruit door op de donderwolken te wijzen die dreigend boven het stadion hangen. „Het gaat verschrikkelijk onweren. Ik stel voor een einde te maken aan de bijeenkomt, zodat jullie allemaal uit het stadion zijn voordat de bui losbarst." £.en andere politicus kan zich zo'n uitvlucht vermoedelijk niet veroorloven. Maar de dui zenden in het stadion lijken de aansporing als goede raad te beschouwen, een vaderlijk advies dat ze niet in de wind kunnen slaan. De tribunes stromen leeg. Bij het verlaten van het stadion zucht een ou de gerimpelde vrouw in het Afrikaans: „Ach, hy is een baie goeie man."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29