Schotland Toerisme W£* Schotten niet zuinig met natuurschoon 'Geen ligstranden maar legstranden' ZATERDAG 19 FEBRUAR11994 REISBERICHTEN Dolfinarium groter De twee zeehondenfamilies van Dolfinari um Harderwijk hebben het komend zomer seizoen de beschikking over een gebied dat ruim twee keer zo groot is als vorig jaar. Bo vendien werd de nieuwe behuizing omge ven dooreen 'Wadden-duinlandschap'. Verder leidde de komst van negen Engelse dolfijnen tot een nieuwe show. Dolfinari um, dat vorige week zaterdag de deuren opende, vernieuwde ook de speeltuin en richtte het zandstrand opnieuw in met ou derwetse strandstoelen en kleedkabines. De Park-Express voert de bezoeker mee voor een rit over een nieuw traject. Info: Zeedierenpark Harderwijk, tel. 03410- 160 41 Kanobeurs Per traditie wordt in het eerste weekeinde van maart ook dit jaar een kanobeurs ge houden. De festiviteiten vinden vandaag en morgen zoals gewoonlijk plaats op het Mer- wesleincomplexin Nieuwegein. Meer dan zestig werven en importeurs, organisatoren van kanocursussen en -vakanties, fabrikan ten van kleding, peddels en accessoires en allerlei verenigingen geven acte de presen ce. In de demonstratiebaden (waarvan een met golfslag) worden wedstrijden kanopolo, brandingtechnieken, zeevaren, slalom en acrobatiek gehouden. Ook bestaat de gele genheid gebruikte kano's te kopen of te ver kopen. Openingstijden: 10-17 uur. Info: Kanobond, tel.033 - 622 341. Kindergoed Tot en met 15 maart in het Rijksmuseum voor Scheepsarcheologie in Dronten: een collectie speel- en kindergoed, vooral af komstig uit opgegraven scheepswrakken. De verzameling bestaat onder meer uit mi niatuur-huisraad, bikkels, knikkers en spaarpotten. Het zijn soms beschadigde, soms onvolledige voorwerpen, maar teza men bieden ze een beeld van het spelende kind in vroeger tijden. Info: Rijksmuseum voor Scheepsarcheolo gie, Dronten, tel. 03210 - 132 87. Fietsvakantiebeurs Vandaag, 5 maart, en morgen, vindt op en kele minuten lopen van het Centraal Sta tion in Amsterdam in de Beurs van Berlage de twaalfde Fietsvakantiebeurs plaats. Ruim tachtig standhouders uit binnen- en bui tenland (VW's, touroperators, fietsenbou- wers enzovoort) geven informatie over alles wat met een fietsvakantie heeft te maken. Verder worden er bijna twintig lezingen ge geven over onderwerpen als 'De Groene Weg naar de Middellandse Zee', 'Hongarije met kinderen' en 'Mexico en Bolivia'. Ope ningstijden: van 10.00 tot 18.00 uur. Uiter aard is de fietsenstalling in de kelder van het gebouw beide dagen geopend. Stoomdag autotron De jaarlijkse Stoomdag in het Autotron Ros malen aan de A50 Nijmegen-Den Bosch, wordt morgen, 6 maart, voor de vijftiende keer gehouden. Om dat jubileum extra glans te geven hebben de organisatoren alle grote Nederlandse stoomverenigingen uit genodigd die dag naar Brabant te komen. Het is de bedoeling dat rond het middaguur de honderden aanwezige modeltreinen, bo ten, motoren en tal van andere ingenieuze machinerieën, tegelijkertijd puffend en flui tend in bedrijf zijn. Op de Stoomdag zijn ook modellen, onderdelen en accessoires te koop. Verder zijn er tal van demonstraties. Kinderen kunnen op een spoorwegempla cement een ritje in een stoomtrein maken. De Stoomdag duurt van 10 tot 17 uur. Info: 04192- 190 50. Fietskalender Bij de Nederlandse Toer Fiets Unie (NTFU) is het jaarlijkse Fiets Evenementen Pro gramma uitgekomen. In de brochure staat een overzicht van de meer dan 7.000 fiets tochten die dit seizoen in Nederland wor den georganiseerd. Ze zijn gerangschikt op informatie (vertrekplaats, afstand en derge lijke), soort (avondvierdaagse, vrije toer tocht) en wijze van routebeschrijving (schriftelijk, uitgepijld). Het boek is te be stellen door 25 gulden over te maken op gi ro 62 66 64 ten name van de NFTU in Veen- endaal onder vermelding van FEP '94. Fietspad op Texel Texel heeft al ruim honderd kilometer aan vrijliggend fietspad. Daar komt binnenkort 3 kilometer bij. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een subsidie ver- strekt van ruim 300.000 gulden ten einde de aanleg mogelijk te maken van een recreatief rijwielpad tussen Den Hoorn en strandslag paal 9. De nieuwe verbinding werd nodig geacht omdat het op de normale weg steeds drukker werd met auto's van campinggas- ten. Schapen kom je overal tegen in zuidwest Schotland, ook hoog in de heuvels van Lother. FOTO LEON KLEIN SCHIPHORST BRUINE RUIGTE TUSSEN MUURTJES DUMFRIES LEON KLEIN SCHIPHORST Wie bij het ochtendgloren in z'n hut wak ker wordt en de slaap uit zijn ogen wrijft, ziet door de patrijspoort de kustlijn van Huil. En na een klassiek Engels ontbijt met glanzende bacon, vette saucages en snot terige eieren ben je pas echt in de stem ming voor een ontdekkingsreis naar de onbekende country-side van Great Brit- tain: Scotland's Surprising South West. Wirwar York is goed voor een koffiestop. Dikke stadsmuren houden het moderne verkeer buiten het middeleeuwse centrum: een wirwar van kleine straatjes vol specialitei tenwinkels. Snuisterijen en serviezen: droogbloemen en geruite stoffen. Op het plein een orginele Betty's, vernoemd naar de Zwiterse textielreiniger die in 1919 de oversteek maakte en later een ketens van tearooms startte. Bij de ingang maant een sierlijk tekstbord je de bezoeker te wachten tot 'you'rebeing served". Een strenge dbch vriendelijke veertiger in stemmig grijs, met verse anjer in de revers, begeleidt de bezoekers met een stiff upperlip naar de tafels waar met een sierlijk gebaar de menukaart wordt aangereikt: Meer dan honderd soorten ge bak en cakes. Alles home made en vers uit de bakkerij. Twaalf theesoorten. Earl Grey en Pickwick. Maar ook mysterieuze mélanges als Zulu of Africa en Mountains of the Moon. De fluitist op straat lokt veel wandelaars naar de eeuwenoude kathedraal. Vooral naar binnen gaan en er je verbazen over het ambachtelijk vernuft waarmee recent een afgebrande vleugel is herbouwd. Wie het treft, kan in stereo meegenieten van het immense orgel, waarvan de meters hoge grote pijpen aan weerskanten tegen de zijbeuken zijn geplaatst. Yorkshire begint al snel' te heuvelen. Op vallend zijn de groepjes oude grillige eike bomen die plompverloren op de weidse akkers staan. In de 16e eeuw was het een burgerplicht bij de geboorte van een kind voor de Royal Naiy een boom te planten, zodat de marine altijd en overal over hout kon beschikken om zonodig nieuwe sche pen te bouwen. De bomenfamilies heb ben de gezinnen overleefd. Langs de weg ook veel klassieke kroegen. Voor half drie is de keuken van de pub nog open, daarna kun je voor een maaltijd alleen nog in de inn terecht. Kidney-pie wordt aanbevolen. En drink er een bitter bij. Appleby in Westmoreland, een uurtje of drie autorijden van de boot, is een po pulair lunch-adres. Eigenaar William D. Milsom van het Tufton Arms Hotel, mid denin de hoofdstraat, heeft geen niertjes maar wilde bruine forel in de aanbieding. Voor een reis naar Schotland pak je de boot. Een supersonisch vliegtuig hoort niet bij een tocht naar een gebied waar de natuur zo nadrukkelijk domineert. Waar pure schoonheid de toon zet. Zo'n klassieke manier van verplaatsen is ook geestelijk een verademing. De oversteek vangt aan op een achternamiddag in Europoort bij Rotterdam. Aan boord van de Norland, een van de twee North Sea Ferries. De buik van de veerboot zit vol auto's en op de bovendekken kom je als passagier relaxed de avond door: met een uitbundig buffet, in de taxfree- winkel, op een barkruk, in de disco, aan de speeltafel of in de bioscoop. Vroeg naar bed kan ook. Deze voormalig veehouder uit Londen stond hier zo vaak te hengelen, dat hij be sloot met de familie naar zijn favoriete stek te verhuizen- Inplaats van een nieuwe boerderij, zoals afgesproken, kocht de man het hotel waar hij logeerde. Was leuk voor z'n zoon en zo kon William zelf rustig blijven doorvissen. De grens met Schotland wordt onopge merkt gepasseerd. Er staat wel een bord langs de kant, maar dat zie je gemakkelijk over het hoofd. Wat meer opvalt, is het veranderende landschap. Ruiger. En: in plaats van heggen worden steeds meer stenen muurtjes als erfafscheiding ge bruikt. Kunstig met de hand opgestapelde zwerfkeien, zonder gebruik van specie. Als Chinese muren slingeren de stenen lintjes oneindig ver weg de heuvels in. Het stape len is vak apart. Wie het in de vingers heeft, kan er een fortuin mee verdienen. In elk zichzelf respecterend dorp worden tegenwoordig wedstrijden gehouden in het bouwen van deze kunstwerken. Uitgesneden hart Tussen Scots Comer en Brough domine ren de bruintinten. Zwartkoppige schapen houden er de hei kort. Meer gevarieerd is Galloway aan de westkust, waar het kli maat veel milder en minder nat moet zijn dan wij willen geloven. Dit 'zonnige' zui den van Schotland is bij ons vooral be kend vanwege Gretna Green (snel trou wen bij de smid) en Lockerbie (waar al weer vijf jaar geleden een Pan Am-Boeing, na een explosie, neerstortte). Veel monumentale panden hier zijn opge trokken uit het roze zandsteen, dat vroe ger in de buurt werd gedolven. Fraai maar zacht en kwetsbaar. Ook de loodmijnen zijn gesloten. Een grbep stoomtreinfana ten wil uit historisch sentiment de boel weer opstarten en er in combinatie met de trein een soort toeristische attractie van maken. Voorlopig overheerst de rust. Dat moet ook maar zo blijven. Het zijn vooral de ru ïnes, vaak souvenirs van de meedogenloze staatsman/generaal Oliver Cromwell, die de dagjesmensen trekken. De grafzerken achter de vernielde kerken vertellen boei ende verhalen. In de buurt Dumfries ligt Sweetheart Abbey. Van dit Godshuis staan alleen de buitenmuren nog overeind. Ook het dak is er af en binnen ligt een kort ge schoren grastaptijt. Met in het midden een grote grafsteen, waaronder de stoffe lijke resten van madame Dervorquilla de Balloil. Ze treurde zo om de vroegtijdige dood van haar innig geliefde (edel)man John Balloil, dat ze zijn hart liet uitsnijden en prepareren. Toen ze zelf overleed nam ze het gebalsemde kleinood stevig in haar knuisten en geklemd op haar borst mee haar eigen graf in. Vandaar Sweetheart Ab bey. Nationale ziekte De zuidoostkant telt een handvol piep kleine vissersplaatjes. Als strooigoed lig gen ze verspreid langs de groene kustlijn. Bij helder weer zie je Ierland. Zee-armen strekken zich uit tot ver in het achterland. In het slikkengebied spelen de getijden een elk etmaal terugkerend spel met het wassende water. Fascinerende doorkijkjes bieden uitzicht op ondiepe poelen vol wa dende steltlopers, slobberende eenden en krijsende meeuwen. Mensenhanden hebben hier nog weinig schade kunnen aanrichten. De enige litte kens in het landschap zijn van de golfba nen. Golfen is een nationale ziekte in Schotland en alleen al rond Dumfries lig gen er 24 Vaak aan de rand van het dorp. Soms zomaar tussen de schapen. Zelf hoog in de heuvels zie je hier en daar nog strak wapperende vlaggetjes het eindpunt van een baan markeren. De laatste hole is vaak in de buurt van een pub. Zo ook in New Salloway, waar in Kenmure Arms Hotel een beste pint wordt getapt. Aan de muur niet alleen een dart bord en kleuren-tv, maar ook een 'ingelijste' zalm van dik een meter. Gevan gen op 3 oktober 1987, door Alan Grairnee en opgezet door Roger Lewis, vertelt een koperen plaatje. ,,Met een wurm, een half uur voor donker worden", voegt de bar man daar ongevraagd aan toe. „Hier in de buurt. D'r zitten nog grotere", weet hij. De geprepareerde vis blijkt een replika. De or ginele is gezamenlijk opgegeten. Die ach ter glas is van plastic. Maar hij lijkt wel, weet een stamgast. Het meeste land in Zuidwest Schotland behoort aan de populaire duke Buccleuch and Queensberry, die in Drumlandrig een klassiek kasteel bewoont. Iedereen is wel kom. Er zijn demonstraties van de valken jacht en gasten worden in jeeps over het fraai aangelegde landgoed rondgeleid. Maar de schepper is niet te overtreffen. Een ongevenaard natuurmoment zijn de heuvels van Lother. Achthonderd meter hoog, maar tot op de toppen gestoffeerd. Gehuil van de wind, geruis van wassend water. Wie er rondwandelt, wordt zich be wust van zijn eigen nietigheid. Hier inha leer je Schotland is al zijn pure en tijdloze schoonheid. Een verademing. Speciaal voor dc lezers van deze kra kes Reizen een 6-daagse bustrip n Schotland georganiseerd. Wie mei raadpleegt dc lezcrsscrviccbon cldci of belt met 05990-14481. De grafzerken van het kerkhof bij Sweethaert Abbey een in steen gehouwen geschiede nisboek. Campagne om zeeschildpadden te beschermen 'Geen ligstranden maar legstranden'. Dat is de noemer van een campagne die aanstaande maandag, 7 maart in Artis begint en die ten doel heeft zee schildpadden in Griekenland en Turkije te beschjermen. In die landen maken vakantiegangers massaal gebruik van stranden waar tussen mei en oktober ook de schildpadden hun eieren leggen. Toerisme vormt een extra bedreiging voor het voortbestaan van de dieren. Badgasten die een kuil graven of een parasol in de grond steken kunnen nietsvermoedend nesten vernielen. Ook durven de schuwe vrouwtjesschildpad den 's nachts het strand niet op, bang als ze zijn voor mensen, lawaai en de verlichting van bars en discotheken. Toch hoeft toerisme geen bedreiging te voor zeeschilpadden, meent de Stichting Platform Toerisme en Zee schildpadden „Toeristen kunnen op di verse manieren een bijdrage leveren aan de bescherming van de zeeschild pad. Touroperators in het buitenland houden inmiddels rekening met de die ren. Zij hebben de bestemmingen aan gepast en besteden in hun gidsen aan dacht aan de problematiek. In Neder land gebeurt dat jammer genoeg nog niet". Ook toeristen kunnen volgens het Platform een bijdrage leveren. Neder landse vrijwilligers gaan deze zomer op een aantal Griekse en Turkse stranden de Nederlandse toeristen voorlichten. Zo zal er een folder worden uitgedeeld, onder het motto „De zeeschildpad kon 600 miljoen jaar zonder u... maar nu niet meer!" De folder vertelt iets over de levenswijze van de dieren en zet uiteen hoe men van strand, zon en zee kan ge nieten zonder de zeeschildpadden dwars te zitten. In Artis is van 7 tot en met 31 maart een presentatie over zeeschildpadden te vinden. In de weekends bemannen vrij willigers van het Platform Toerisme en Zeeschildpadden een stand waar infor matie te krijgen is over de campagne en over werkvakanties die worden georga niseerd om de zeeschilpadden en hun kroost een handje te helpen bij het overwinnen van de problemen. Op zon dag 13 en 20 maart staan dia-lezingen over zeeschildpadden op het program ma en worden rondleidingen door Artis verzorgd. Info: 070-3 500 111. Voorzichtig met bezoek Jeruzalem Toeristen die naar Israël reizen moeten niet naar de bezette gebie den gaan en erg voorzichtig zijn met bezoeken aan Oost-Jeruzalem. In overleg met de reisorganisaties en touroperators heeft bet ministe rie van buitenlandse zaken donder dag dit negatieve reisadvies gegeven voor de bezette gebieden in Israël. Het advies volgt op de ongeregeld heden die uitbraken naar liet bloed bad vorige week vrijdag in Hebron. Een woordvoerder van de Israëli sche ambassade in Den Haag toont begrip voor bet advies. Hij bena drukt echter dat reizen naar bet land zelf zonder meer veilig is. Het negatieve reisadvies betreft ook Oost-Jeruzalem, waar veel moslims wonen. Speciaal wordt gezegd daar op vrijdag niet heen te gaan wan neer de moslims rustdag hebben. Het advies geldt voorlopig tot half maart wanneer de Ramadan, dc vastenperiode voor de moslims, is afgelopen. Voor toeristen en christenen die een pelgrimstocht maken naar het Hei lig Land komt dat slecht uit, omdat in dit gebied belangrijke trekpleis ters liggen, zoals de Klaagmuur, de Tempelberg, de Via Dolorosa <1 de weg die Christus aflegde met het kruis op zijn schouder en de Cal varieberg, waar hij werd gekruisigd. Nieuwe kaarten van provincies bij ANWB De ANWB is begonnen met de aanmaak van nieuwe provincie-landkaarten. In te genstelling tot de vorige streekgebonden se rde r eksn derlaag hebben de be kranten in vie maerts muset terdag e de provincie-indeling aangehouden. Wel is de schaal 1 100.000 gehandhaafd. De kaar ten blinken zoals gewoonlijk uit in helder heid en zijn uitstekend geschikt voor fiet sers. Zo goed als alle rijwielpaden (zowel de vrijliggende als die langs grote wegen) zijn aangegeven. De kaarten kosten enkele uit zonderingen daargelaten 11,50 en zijn verkrigbaar bij de ANWB/VW-kantoren en de boekhandel. Zojuist verschenen: Gronin gen, Gelderland, Flevoland, Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland. D-Day herdacht in Antwerpen George Blommaert, de flamboyante conser vator van het Dagbladmuseum aan dc Lombardenvest 6 in Antwerpen, heeft een tentoonstelling ingericht onder de titel: 'D- Day, 50 jaar na de landing'. Aan de hand van 400 foto's, 300 boeken en andere docu menten wordt een overzicht gegeven van de militaire operatie op 6 juni 1911. die de ne Duitsland inleidde. Ook kers inzage in duizenden vier verschillende talen. Blom useum is geopend op vrijdag, za- zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Jling blijft tot medio dit jaar. Info (vanuit Nederland): 00 32 3 88 70 178. Fietsen in de oude Sovjetunie De Argonauten, een reisclub in Amsterdam, organiseert dit jaar twee fietstochten door de voormalige Sovjetunie. De eerste vindt plaats in dc laatste week van april en de eer ste veertien dagen van mei en gaat door de republiek Oezbekistan in Centraal Azië. Langs het traject liggen belangwekkende steden als Boeghara, Samarkand en Tasj- kent. Bij voldoende interesse wordt de route in de laatste drie weken van mei voor een tweede keer afgelegd. De andere fietstoer voert de deelnemers rond het Bajkalmeer in de republiek Boerjatië (Siberië). Deze tocht wordt in de eerste drie weken van juli gere den. Info: Reisclub de Argonauten in Amster dam, telefoon 020 - 6 628 546. Verdubbeling veerdienst De capaciteit op de veerdienst Oslo-Hits hals (Denemarken) wordt begin mei ver dubbeld. Met de in gebruikname van de Color Festival hoopt rederij Color Line het record van afgelopen jaar (281.000 passa giers) nog aanzienlijk te verbeteren. I let nieuwe schip biedt plaats aan 1937 perso nen, 340 auto's en 50 bussen en vrachtwa gencombinaties. Info: VCK Zeereizen in Amsterdam, tele foon 020 - 5 877 877 Terreinfietsen op de Heuvelrug De folder 'Terreinfietsen op de Utrechtse Heuvelrug' moet crossfietsers wegwijs ma ken op de Utrechtse Heuvelrug). De- brochure heeft een kaart waarop de bospa den staan aangegeven, die voor 'ATB-ers' toegankelijk zijn. Verder wordt informatie verstrekt over gedragsregels en dergelijke. De folder is uitgegeven door her regionale recreatieschap en kan daar ook worden be steld. Info: Recreatieschap Utrechtse Heuvelrug, telefoon 030 - 333 117.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25