Sport Basketbalvedette is verliezen verleerd Japanners veroveren het luchtruim Nieuwe dreiging kort geding over Dutchy Bollenstreek mag Europa in Dokter Karsten voorziet 'dopingdoden' Italiaanse sP°rtPers: l>a""a misdeeld ZATERDAG 5 MAART 1994 Terugkeer Gerse yj Hoewel Peter Gerse Z I was gestopt met voetballen, reikt hij het kwakkelende Alphense Boys de helpende hand Volley halsters gekoppeld aan Cuba Rio de janeiro» De Nederlandse voUeybalvrouwen zijn bij de we reldtitelstrijd, die in oktober in Brazilië wordt gehouden, inge deeld bij Cuba in groep B. De internationale volleybalfederatie kwam gisteren in Rio de Janeiro tot de volgende indeling: groep A met Brazilië en Zuid-Korea, groep B met Nederland en Cuba, groep C met Rusland en China, groep D met Japan en de Vere nigde Staten. Aan elke groep zullen nog twee landen worden toegevoegd. De loting zal gaan tussen Peru, Kenya, Oekraïne, Tsjechië, Duitsland. Italië, Azerbeidzjan en Roemenië. Chinese Wang kan binnenlopen londen in één week kan de houdster van het wereldrecord op de 10.000 meter op de baan, Junxia Wang uit China, zich onder de miljonairs scharen. De atlete kan tijdens twee wedstrijden twee miljoen gulden aan premies, ook een record, verdienen. De Chinese wereldkampioene op de 10 km wordt met een premie van anderhalf miljoen gulden naar de start van een 10 km stra- tenloop op 10 april in Jakarta gelokt. Wang krijgt dat geld op haar bankrekening gestort als ze het record op de weg van de Britse Liz McColgan (30.38 minuten) verbetert. Zeven dagen la ter is er voor Wang in de marathon van Londen 500.000 gulden te verdienen. Dat bedrag staat op verbetering van het wereldre cord (2.21.06) van de Noorse Ingrid Kristiansen. Haarlem versterkt zich op valreep haarlem Eerstedivisieclub Haarlem heeft zich tot het eind van het seizoen verzekerd van de diensten van Bert Aipassa en Etienne Kelders. Het van FC Utrecht gehuurde duo werd op de sluitingsdag van de transferperiode vastgelegd. De 24-jarige ver dediger Aipassa en de drie jaar oudere Kelders kwamen dit sei zoen bij Utrecht nauwelijks aan spelen toe. Haarlem huurde te vens aanvaller Wilson Ajah voor de rest van het seizoen van RodaJC. Vitesse trekt Jerry Simons aan arnhem» De Arnhemse eredivisieclub Vitesse heeft Jerry Simons overgenomen van Dordrecht. Simons tekende gisteren een con tract van drie jaar. De nummer twee van de WCS-verkiezing van de eerste-divisievoetballer van het jaar moet morgen het du el van Vitesse tegen PSV missen door een schorsing. Ter com pensatie van het verlies van de 24-jarige Simons heeft Dordrecht tot het eind van het seizoen Patrick Pothuizen van Vitesse over genomen. Beerschot: 13 keer vrijspraak Antwerpen De rechtbank van Antwerpen heeft gisteren dertien mensen vrijgesproken van fiscale fraude bij de Belgische twee deklasser Beerschot. Er stonden onder anderen zes voormalige bestuurders van Beerschot terecht. Het openbaar ministerie had een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist en een boete van ruim vijf duizend gulden. Het openbaar ministerie overweegt in beroep te gaan tegen de vrijspraak. Astafei op dreef op Berlijns spring-gala berlijn j Bij de internationale 'SpringW Meeting' irt Berlijn heeft hoogspringster Galina Astafei de beste prestatie van dit seizoen geleverd. De Roemeense kwam tot 2,02 meter, Bij de mannen wipte de Cubaan Sotomayor over 2,38. Margreet Visscher begint play-offs tegen oude liefde Grasshoppers Voor Margreet Visscher heeft Grasshoppers nog al tijd een prettige klank. De 27-jarige profbasketbalster van het Haaksbergse To nego denkt in haar piep kleine woning in Aalsmeer nog wel eens met wee moed terug aan haar oude Katwijkse cluppie, aan staande maandag in Haaksbergen tegenstander in de eerste wedstrijd van de play-offs om het kam pioenschap van Neder land. ,,A1 betekenen die duels niets bijzonders voor me, want Grasshoppers is één van de vele ploegen waarvoor ik heb gespeeld." aalsmeer tim brouwer de koning Wel is het denkbaar dat Vis scher volgend seizoen terug keert naar Katwijk. De uit Lei den afkomstige international noemt Grasshoppers als alter natief voor haar huidige vereni ging, die als kampioen van Ne derland met kop en schouders uitsteekt boven de rest van de vaderlandse basketbalteams. ,,Bij Tonego loopt mijn contract aan het einde van het seizoen af. De club heeft wel een optie voor nog een seizoen, maar ik beslis uiteindelijk zelf of en waar ik volgend speel. Als ik een leuke baan vind, dan kies ik waarschijnlijk voor een vereni ging in het westen van het land. Daar kunnen ze me financieel onmogelijk bieden, wat Tonego nu betaalt. Maar als er een aan trekkelijke vergoeding tegen over staat, vertrek ik naar het buitenland. België is een moge lijkheid, maar dan denk ik wel in de richting van 80.000 gul den. Voor veel minder geef ik mijn leven op de boerderij niet op." Vanaf haar rustieke uitvalsba sis aan de rand van Aalsmeer reist Visscher voor vier trainin gen en een wedstrijd per week Margreet Visscher „De play-offs vallen elk jaar verkeerd, net in de lammertijd." foto holvast/mark lamers naar het verre Haaksbergen. ,,Ik noem het altijd buitenland. Die reistijd - vier uur per dag - be schouw ik als een nadeel. Bo vendien vind ik de trainingen ook niet altijd even leuk. Verde digen doe ik graag, maar van 300 schoten achter elkaar word ik niet vrolijker. Bovendien be schouw ik basketbal bij Tonego als werk. Ik krijg er net als zes andere speelsters voor betaald. Ik doe het niet voor de gezellig heid. Al ben ik wel blij dat ik dit seizoen kan samenrijden met Linda Moll. Als 'westerlingen' hebben wij veel steun aan el kaar." Zoals het bij profs gebruikelijk is, moet het resultaat de onge makken van de arbeid verzoe ten. ,,Ik durf te zeggen dat wij een sterrenteam hebben. Wij worden ongetwijfeld weer kam pioen. Ook hoop ik voor het eerst in mijn loopbaan de beker te pakken. In de Europa Cup hebben wij het tot de tweede ronde geschopt." Toch zijn die sportieve suc cessen niet alleen zaligmakend voor Visscher, die een bloedhe kel heeft aan verliezen. Enigszins verzadigd wijst zij op haar veertienjarige basketbal carrière, die zij begon bij Parker Leiden. Vervolgens kwam zij uit voor Voorburg, AMVJ, het Am sterdamse Canadians (2x), Voorburg, Grasshoppers, To nego (2x) en beleefde zij een buitenlands basketbalavontuur in Spanje. „Op dat laatste kijk ik nu met plezier terug, maar des tijds heb ik het er zwaar gehad. Alleen al vanwege het feit dat ik geen woord Spaans sprak." Veel sportieve uitdagingen heeft Visscher dus niet meer. „Alleen wil ik me met het Ne derlands team in mei in Roeme nië proberen te plaatsen voor het Eureopees kampioenschap (van 1995). Toen bondscoach Meindert van Veen opstapte, heb ik me na een goed gesprek met zijn opvolger René van der Wielen weer beschikbaar ge steld. Met Van Veen kon ik niet opschieten. Hij is gevaarlijke gek. Bovendien maakte hij seksistische opmerkingen. En omdat hij mij nooit voor zijn clubteam in Den Helder heeft kunnen strikken, pakte hij mij terug in het Nederlands team." De dochter uit een Leids ho- reca-gezin („een zwaar bestaan; ik moet er niet aan denken dat ik de zaak van mijn vader zou overnemen") steekt haar me ning over misstanden in het basketbal niet onder stoelen of banken. „Over trainers heb ik weinig te klagen, maar er lopen ook managers rond die hun za ken niet voor elkaar hebben. Dat kan me geweldig irriteren, al loopt het bij Tonego op dat gebied vrij soepel. Hoogstens bellen ze op met de mededeling dat er plotseling een training is ingelast." In dat geval moet Vis scher zich losrukken van de die ren en het werk op het land. „Wat dat betreft vallen de play offs elk jaar verkeerd, net in de lammertijd." Maar zonder basketbal is het leven de 1,84 center van Tonego ook niet compleet. „Dat heb ik gemerkt, toen ik dit seizoen drie maanden door ziekte moest missen. Mijn vriend moest me bijna aan mijn bed vastbinden, anders was ik toch naar de trai ning gegaan. Dat zou achteraf heel onverstandig zijn geweest, want ik moet geen roofbouw plegen op mijn lichaam. Geluk kig steek ik goed in elkaar. Met mijn stevige postuur - zo ben ik nu eenmaal gebouwd - kan ik wel tegen een stootje." Haar voormalige en wellicht aanstaande ploeggenoten van Grasshoppers kunnen dat maandagavond aan den lijve ondervinden. „Ik weet zeker dat zij mij een verschrikkelijk agres sieve tegenstander vinden. Merkwaardig genoeg heeft To nego ook altijd veel moeite met Katwijk. Maar een nederlaag zou onze eer te na zijn. We wil len ongeslagen kampioen wor den." vuoKATTiDe Japanse schansspringer Kenji Ogiwara moet alleen zijn landgenoot Takanori Kono voor zich dulden bij de wereldbekerwedstrijd Noordse combinatie in het Finse Vuokatti. Achter het Japanse duo bezet de Fin Mantila de derde plaats. foto» ep/ De Bataven verzwakt naar NK cross leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Met de afzeggingen van Joost la Lau, Theo van der Veer en Regi- na Hazeleger is de regionale af- vaardiging naar de nationale crosskampioenschappen verder afgekalfd. De afwezigheid van Kamiel Maase (studie in de Ver- enigde Staten), Huub Pragt en i Han Kulker (herstellende -van blessures) en Jan-Dirk Hazele- |i ger (voorkeur voor de weg) was jJ al eerder bekend. Grootste kanshebbers op een eervolle :i klassering is morgen in Wierin- I j germeer Joke Kleyweg. j Met Maase leek De Bataven ij vorig jaar naast La Lau een tweede ijzer in het vuur te heb- ben op het nationale cross-po- j! dium. De Leidse vereniging blijkt evenwel kwetsbaar door i'i afzeggingen. De Bataven gaat naar Wieringermeer voor goede jl klasseringen in de ploegenklas- h sementen. Met Paul Overbeek, il Jan Kortekaas, Jaap Duyven- voorde, veteraan Henk van Vel- tj zen en de broers Ravensbergen m zijn de kansen op een plaats bij 3 de eerste vijf aanwezig, j Bij de vrouwen maken de ve- rj teranen Suze Groen in 't Woud 0 en Leny van der Plas een be- 3 Iangrijk deel uit van de ploeg jj van Norbert Groenewegen. Speerpunt is echter Joke Kley- B weg, die na een hoogtestage een B stap denkt te kunnen zetten op' de weg terug naar de absolute 9 t0P- AV Holland hoopte met Theo jj van der Veer, Jan Jansen, Tim 3 Brouwer de Koning, Fred Re lt geer op een hoge notering in b hetploegenklassement. Door de ij afmelding van Van der Veer valt u de bodem onder de ploeg weg. ij Nu moet Jansen, die zich het Ij laatste jaar richt op de langere 3 wegafstanden, het gewicht van s de ploeg dragen. De deelnemers van het Al- ij phense AAV '36 en het Lisser De Spartaan zijn op één hand te 1 tellen. Met Rob van Schoöten 1 en vooral oud-wielrenner Hans Wubben heeft trainer Klaas Lok jt wel vaste middenmoters met 3 kans op een uitschieter. Bij de jj junioren zijn Brenda van der Laan en Raymond Pet kansheb bers op eremetaal. De Spartaan drijft volledig op Sassenheimer Erik Bakker. amersfoort npa De Haarlemse huisarts Michel Karsten, steun en toeverlaat van gebruikers van anabolen, houdt er ernstig rekening mee dat er binnenkort 'dopingdoden' zul len vallen. Het Nederlands In stituut voor Sport en Gezond heid (NISG) in Arnhem neemt die waarschuwing serieus. Volgens Karsten worden met nieuwe medicijnen op de zwar te markt levensgevaarlijke risi co's genomen, zeker wanneer die middelen ondoordacht wor den geslikt. Karsten reageert op de resultaten van een proefpro ject bij de GGD Eemland. Er is in opdracht van het Nederlands Centrum voor Dopingvraag- stukken, dat samenwerkt met het NISG, en het ministerie van WVC onderzoek gedaan naar dopinggebruik. Karsten juicht dat initiatief toe. omdat hij zich altijd op het standpunt heeft ge steld dat dopinggebruikers niet aan hun lot mogen worden overgelaten. „Sporters die dopingmidde- len van de zwarte markt betrek ken, wagen zich aan Russisch roulette. Mensen doen soms vreselijk domme dingen en de illegale handelaren zijn alleen geïnteresseerd in geld. Die trek ken zich niets aan van alle rom mel en nep." Bart Coumans van het NISG vindt niet dat Karsten overdrijft, al wijst hij er wel op hoe moei lijk het blijft om een exact in zicht te krijgen in het dopingge bruik. „Het gevaar zit in het bij zonder in het door elkaar ge bruiken van verschillende mid delen. In het blad Sport en Fit ness stond onlangs de waar schuwing om groeihormonen en insuline niet gelijktijdig in te nemen. Zo'n publicatie zet je wel aan het denken", aldus Coumans. zeist» anp De KNVB wordt opnieuw be dreigd met een kort geding over de naam van de mascotte van het Nederlands elftal voor de wereldtitelstrijd voetbal, 'Dut chy'. Dit keer eist een firma in promotieartikelen de naam van het leeuwtje op. Kort nadat de mascotte offi cieel was gedoopt voerde de KNVB onderhandelingen met nieuw-vennep» frank bonte handbalmedewerker Bollenstreek heeft in een bom volle Vespo-sporthal de laatste hindernis genomen op de weg naar het toernooi voor beker winnaars in de Europa Cup. V &L moest ervaren dat Bollen streek onder Zsigmund Makay een sterke eenheid is geworden, die in Nederland alleen hoeft te buigen voor de aanstaande kampioen Swift Roermond. Swift, tegenstander van Bol lenstreek in de bekerfinale en verzekerd van deelname aan de Europa Cup voor landskam pioenen, bestaat echter voor driekwart uit speelsters uit Oost- Europa. Bollenstreek daarentegen telt maar één speelster van allure wier wieg niet in Nederland stond, maar in Roemenie: Nicoleta Boricea- De wedstrijd tegen V&L werd beslist doordat Makay in de tweede helft (rust 11-8) Boricea- nu uit het centrum van de ver- De Italiaanse sportpers heeft in de beschouwingen over Ajax - Parma scheidsrechter Don ge hekeld. Volgens de bladen van gisteren had de arbiter de Am sterdamse thuisclub nadrukke lijk gespaard. De gezaghebbende Gazzetta dello Sport scheef dat Crippa een strafschop had verdiend, nadat Blind hem had omge duwd. Bovendien had Ronald de Boer de rode kaart moeten de firma Scapino, die de naam eerder al in gebruik had. De voetbalbond stelde de firma schadeloos. Daarvan zal het volgens de voetbalbond nu niet komen. De advocaten van de KNVB bewe ren dat de eis van de firma in protomtie-artikelen op onei genlijke gronden is gebaseerd. De KNVB zou de merknaam Dutchy eerder bij het Benelux Merkenbureau hebben gedepo- dediging weghaalde en in de dekking bracht op de onbetwist sterkste hoekspeelster van Ne derland, Carla Kleintjens. Trai ner-coach Wil Maynts van V&L deed hetzelfde. Hij kon vaststel len dat zijn aanval in de tweede helft nog maar weinig druk op de Bollenstreek-defensie kon uitoefenen. Zelfs met een speel ster minder hield de linie voor de uitstekend keepende Natasja Radder simpel stand. Aanvallend daarentegen hoeft het bij Bollenstreek niet alleen van Boriceanu of de weer opval lend sterk acterende Gerrie van Jaarsveld te komen. Toen bei den halverwege de tweede helft een persoonlijke dekking kre gen, scoorde het rechterblok van Bollenstreek, Jorinda Koster en Simone Iakeman. Daartus sendoor pikten Elly van Leeu wen, Angelique Schonk en Ni cole Donners hun graantje mee. Als stoorspeelster voor de Bol lenstreek-defensie heeft Makay in Manja van der Klauw en Bet ty Renfurm twee troeven in handen die het gros van de aan- valsters in Nederland in be- krijgen, na een elleboogstoot richting Matrecano. Wel konden de Italiaanse me dia zich vinden in het gelijkspel. Desondanks zei steraanvaller Asprilla van Parma in de Gaz zetta dat de Italianen meer had den verdiend. „Ajax is gered door keeper Van der Sar. De bladen stonden uitgebreid stil bij het applaus van het Am sterdamse publiek, dat voor Parma bedoeld zou zijn ge weest. „Ovatie voor de moed van Parma", zei de Gazzetta dello Sport. En, in de Corriero neerd. Ondanks de tegenslagen vindt het management in Zeist dat de actie Dutchy goed op gang is gekomen. Uit een on derzoek van het bureau Re search en Marketing in Heerlen is gebleken dat van de Neder landse mannen ongeveer een derde weet dat het dier bij Oranje hoort. Bij de vrouwen associeert één op de vijf het leeuwtje met het Nederlands elftal. dwang kunnen houden en ze zijn snel in de 'break'. V&L mocht een kwartier ho pen op een gunstig resultaat. Daarna nam Bollenstreek het heft in handen. Even hield de Bollenstreek-aanhang de adem in, toen Natasja Radder plat ging na een harde actie van Ka rin Pisters. Zij moest in deze wedstrijd de klus in het doel al leen klaren, omdat Monique van der Poel vanwege droevige familie-omstandigheden ver stek liet gaan. Gelukkig viel het allemaal mee voor Radder en Bollen streek. V&L probeerde in de laatste tien minuten met de moed der wanhoop het tij nog te keren. Dankzij de warrige ar bitrage van het koppel Aarsman en Kins kon de ploeg van Maynts de score een nog wat draaglijker aanzien geven. Voor Bollenstreek scoorden: Van Jaarsveld en Simone I^keman (5x), Manja van der Klaauw, Jo- rindc Koster en Boriceanu (3x), Elly van Leeuwen en Nicole Donners (2x) en Angelique Schonk. dello Sport: „Show zonder doel punten. Als het spel zo wordt gespeeld, blijft het publiek ko men. Dit was een les voor alle andere clubs." De Italiaanse bladen conclu deerden verder dat Apolloni de ster van de avond was. Hij speelde Ajax' topschutter Ut manen uit de wedstrijd. De Fin se international kreeg daarom van alle Italiaanse kranten het cijfer vijf als waardering. Hij bleek daarmee de zwakste scha kel in de Amsterdamse ploeg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19