Run op cursussen voor 'nieuwe' raadsleden 1.195,- Provincie roept hulp burgers in bij natuurbescherming Wassenaarse ingenieur wil mest naar India verschepen 'Steeds iets nieuws verzinnen' Randstad Een op vijf schippers is slordig met milieu 'Chinese ouderen vreselijk eenzaam' QlGEN BAAS Retourtje Bangkok Amsterdam: lawaai Schiphol onderschat ZATERDAG 5 MAART 1994 Nimmer tevoren hoekten de lokale partijen zo'n succes als bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. Bij elkaar sleepten de plaatselijke Gemeentenbelangen, Stadspartijen, Senioren, Leefbaren en Onafhankelijken een kwart van alle raadszetels in de wacht. De politieke orde is danig uit het lood geslagen. Maar adel verplicht: de 'Lokalen' moeten nu waarmaken dat hel ook anders kan in de politiek. Hier en daar wacht zelfs het onvermij delijke college-pluche. verwachting scoorden, ver wachten de twee organisities. Maar bij een aantal nieuwe lo kale partijen wordt daar heel anders over gedacht. J. Holsberg, tweede man van Burgerbelangen leiderdorp (goed voor drie zetels) wijst op de werkkring van twee van de drie nieuwe raadsleden. Ze zijn ambtenaar en weten dus alles af van begrotingen en financien. Het gezond verstand doet de rest, zegt Holsberg: „Een cur- De VPPG, een overkoepelend organisatie voor lokale partijen, wil spoedcursussen gaan ver zorgen. En de ODRP, net oplei- dings- en adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten houdt ernstig reke ning met een stormloop van nieuwbakken raadsleden en wethouders. Die zullen vooral te vinden zijn in de gelederen van de lokale partijen, die boven Fokker houdt vast aan inkrimping Het verdwijnen van 1.900 ba nen bij Fokker is onontkoom baar. Volgens de Raad van Be stuur van de Nederlandse vlieg- luigfabrikant is zo'n ingrijpende reorganisatie nodig om de ko mende twee jaar te kunnen overleven. Dat schrijft de Raad van Bestuur in een extra editie van het personeelsblad. De in krimping is nodig omdat de vraag naar vliegtuigen op dit moment minder is dan ver wacht. Bovendien wil de top van Fokker komen tot een ver laging van de kostprijs van de toestellen, die daardoor weer concurrerend worden op de we reldmarkt. De bonden zijn niet tevreden met de antwoorden van de lei ding van Fokker over de ko mende reorganisatie. Volgens hen ontbreekt er nog te veel in formatie. Peter van Bers, be stuurder van de Industriebond FNV: „De onrust onder het per soneel is groot, vooral bij de produktiemedewerkers." Als er geen perspectief wordt gebo den. sluit hij acties niet uit. Vol gens hem zijn er al medewer kers die hebben aangekondigd dat er in dat geval geen vliegtuig meerde produktiehal verlaat. sus? Nee misschien voor ande ren maar wij hebben daar geen behoefte aan." „Als raadsleden zonder voorbe reiding in het diepe worden ge gooid krijgen ze het erg moei lijk", waarschuwt drs. A.P.M. Schrijvers, lid van het manage mentteam van ODRP. „Mensen die misschien niet eens hadden verwacht in de raad te komen, moeten nu opeens weten hoe de politieke besluitvorming werkt, hoe ze een begroting moeten lezen, hoe ze moeten vergaderen en communiceren, noem maar op. Daarnaast moe ten de partijen ook hard aan de slag met hun inteme organisa tie. Want als grote partij is de tijd van het vriendenclubje dat af en toe de koppen bij elkaar steekt voorbij." Koos Smit, de voorman van Verenigd Noordwijk nauwe lijks twee maanden geleden op gericht en straks met vier men- Ruim 80 procent van de binnenvaartschippers die de Rotter damse haven aandoen, gaal goed om met chemische afvalstof fen die aan boord ontstaan. Maar een op de vijf schippers is er slordig mee. Die conclusie trekt het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam uit de eerste resultaten van een onderzoek naar nale ving van de Wet chemische afvalstoffen. Het verscherpte milieutoezicht wordt in 1994 voortgezet. In de periode tussen oktober 1992 tot oktober 1993 weraen in het Rotterdamse ha vengebied 820 schepen geïnspecteerd. sen in de Noordwijkse raad verwacht weinig heil van een cursus: „Belangrijk is het om met beide benen in de maat schappij te staan, geïnteres seerd te zijn en goed te luisteren naar andere mensen. Dat be paalt al voor 80 procent de 'ba gage' die je als raadslid moet hebben. De rest leer je in de praktijk snel bij, is mijn erva ring", aldus Smit, die er zelf in middels twaalf jaar gemeente politiek op heeft zitten voor zijn oude partij de WD. F. Vletter van Gemeente Be langen Rijnsburg (vier zetels) sluit zich daarbij aan: „Het wordt de eerste tijd hard wer ken. Maar dat hoort er nu een maal bij. Als het aankomt op kennis over de praktische din gen in het dorp, ben ik niet bang dat onze raadsleden zich zullen laten omver praten door andere raadsleden Bloemenrijders in overtreding AMSTERDAM NPA Een deel van het beroepsgoede- renvervoer met bloemen en planten naar de veiling in Aals meer blijkt ondeugdelijk. Van de 187 vrachtwagens die de Amsterdamse politie sinds be gin maart controleerde, waren er 121 goed voor een proces verbaal. Zo bleken de chauf feurs te lang achter het stuur te zitten, waren de vergunningen niet in orde of vertoonden de vrachtwagens gebreken. Oudere Chinezen hebben een eigen woonomgeving nodig, vanwege hun groepscultuur. Ze hebben een onderkomen gevonden in een aantal flat jes in Den Haag. foto an In Den Haag is deze week het eerste groepswoonproject voor Chinese ouderen in Nederland van start gegaan. De 23 ruime, lichte flatwoningen in het Haag se centrum moeten het isole ment doorbreken waarin deze bevolkingsgroep leeft. „In Nederlandse bejaarden huizen voelen veel Chinese ou deren zich vreselijk eenzaam", zegt initiatienemer S. Tjin Tsai van de Haagse belangenvereni ging voor Chinezen, de Chinese Brug. „Ze spreken de taal nau welijks en missen geestverwan ten met wie ze over vroeger kunnen praten. Maar in de Chi nese cultuur heerst de opvatting dat je onder alle omstandighe- Uniek woonproject in Den Haag den je gastheer of -vrouw dank baar moet zijn, dus zullen ze nooit klagen." Daarom springen hun belan genorganisaties in de bres. De afgelopen jaren zijn er al ver scheidene ontmoetingscentra voor Chinese ouderen geopend. Wat de woonvoorzieningen be treft bijt de organisatie in Den Haag het spits af. Maar Amster dam. Rotterdam en Utrecht zul len volgens Tjin-Tsai in het kiel zog volgen. Het flatgebouw aan de Glas blazerslaan is opgedeeld in zelf standige eenheden. Op de be gane grond is een ruimte waar de bewoners films kunnen kij ken of bij voorbeeld een potje Mahjong een geliefd Chinees kaartspel kunnen spelen. Er is ook een grote tuin, die de be- s zelf gaan inrichten. De Chinese architecte Tim- mie Thio heeft het gebouw ont worpen. 'Typisch Chinees' is dat de bewoners geen aparte balkons krijgen, maar buiten kunnen zitten op de galerij „Vanwege de groepscultuur aldus Tjin-Tsai. Om dezelfde re den grenzen de huiskamers pal aan de galerij. Door de grote glazen schuifpuien kan ieder een bij elkaar naar binnen kij ken. Behalve het tot elkaar brengen van de ouderen, be oogt De Chinese Brug hun ook in contact met buurtbewoners te laten komen. Dat is mogelijk via uitstapjes waaraan iedereen uit de omgeving kan deelne men. De eerste afspraken daar over zijn al gemaakt met het een verzorgingstehuis in de buurt. 'Bijzondere plantjes bewaren is niet genoeg LEIDEN MONICA WESSELING Burgers met een tuin kunnen door het planten van een buddleia (een vlinderboom) dagvlinders een goede leefplek bieden. Boeren die een strook aan de rand van de akkers niet be spuiten of bemesten, bieden daarmee bijzondere slootkantplanten een kans. Vleermuizen krijgen een groter leefge bied als de gemeenten in spouwmu ren een spleet maakt. Kortom, de ge wone man is onmisbaar bij natuurbe houd. Dat vindt de provincie Zuid-Hol land. Niet voor niets schakelt die pro vincie de komende tijd burgers, ge meenten, waterschappen en natuur- verenigingen in bij het natuurbehoud. De bijzondere planten en dieren ge nieten nu al een redelijke bescher ming in de reservaatsgebieden, maar de natuur holt razendsnel achteruit. De Leidse universiteit heeft in op dracht van de provincie Zuid-Holland onderzocht óf en hoe de bevolking de zogeheten 'algemene' natuur kan hel pen behouden. „De rol van de bevol king blijkt cruciaal te zijn. Alleen als die meewerkt, kunnen echt grote aan tallen soorten behouden blijven. Na tuurbehoud is méér dan een hekje plaatsen om de meest bijzondere planten en dieren", aldus bioloog K. Canters van de Leidse universiteit. Canters deed samen met de biologen W. Tamis en R. Kouwenhoven het on derzoek. Het drietal heeft Zuid-Holland on derverdeeld in een aantal landschaps typen. Voor elk type bekeken ze welke planten en dieren er eigenlijk r zijn, om van 'natuur' te kunnen spre ken. Vervolgens bedachten ze hoe die planten en dieren er kunnen komen ofblijven. Vleermuis Gemeenten krijgen de aanbeveling om gewasbestrijdingsmiddelen te verbannen, nestkasten op te hangen en kraamplekken voor vleermuizen te maken. Boeren spelen een beslissen de rol bij het instandhouden van de weidevogels. De beheerders van de duinen moeten er volgens de onder zoekers naar streven de duinbeek weer terug te krijgen. Dergelijke tips lijken niet zo origineel, geeft Canters toe: „De waarde van het onderzoek zit 'm vooral in het grote aantal aan bevelingen." Burgers, gemeenten en waterschap pen wordt al om de haverklap ge vraagd milieuvriendelijk te zijn. Can ters is ervan overtuigd dat het lukt hun medewerking te krijgen. „De na tuur is onze verantwoordelijkheid. Natuurzorg is leuk. Je krijgt er iets voor terug. Dat moet je de i duidelijk maken." Gedeputeerde L. Blok van Natuur en Landschap wil samen met de bur gers, gemeenten, waterschappen en natuurverenigingen een plan maken om ervoor te zorgen dat de plannen werkelijkheid worden. Ze vindt het plan heel belangrijk: „Ie hebt er niets aan een paar soorten bijzondere plan ten en dieren te beschermen als je tegelijkertijd vecht tegen de te- de rr De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Frederieke Mioch van Mioch Party Service uit Leiderdorp. „Het aardige van dit bedrijf is dat ik alles zelf doe. De kosten bewaking, de calculatie en de produktie, het koken. Door alles in eigen hand te houden, vanuit huis te werken zonder vast personeel kan ik bovendien de kosten laag houden. Daar door ben ik concurrerend. Ik werk met een vast assortiment aan schotels en borrelhapjes. Maar daarnaast is alles moge lijk. Denk bijvoorbeeld aan spe ciale wensen op bet gebied van religie, kosjer of Islamitisch eten. Alles wat ik maak is vers, speciaal voor die gelegenheid gekookt. Tot mijn klanten beho ren niet alleen bedrijven die iets te vieren hebben, maar ook par ticulieren die een feest organi- Een bedrijf als dit kan niet zon der samenwerking. Daarin zat naast het zorgvuldig uitzoe ken van de financiën een be langrijk deel van de voorberei ding. Je moet zorgen voor ver vanging voor het geval je ziek wordt, terwijl je ook contacten moet hebben met verhuurbe drijven, bandjes en andere ar tiesten die optreden op feesten, partijen en presentaties. Ik wil namelijk een compleet pakket bieden. Alles is in principe mo gelijk, vanaf een schotel met borrelhapjes tot een volledig verzorgd feest. Ik wil mijn klan ten ook de garantie bieden dat wat er ook gebeurt hun evenement slaagt. Er zijn inderdaad vrij veel cate raars en partyservicebedrijven. Je moet om je te onderscheiden steeds iets nieuws verzinnen. Zo heb ik bijvoorbeeld het Cupido pakket bedacht. Een soort te genhanger van wat ontbijtser vices doen. Het gaat om een pakket dat 's avonds wordt be zorgd. Een klein koud buffet voor twee, compleet met wijn, port. kaas, brood, salade. Iets heel anders is de organisa tie van kraamfeesten. Je ziet steeds vaker dat aantal weken na de geboorte van hun baby in één keer een groep vrienden en bekenden uitnodigen. Daarmee kun ie een lange periode van onregelmatig bezoek omzeilen en het is ook nog heel gezellig. Voordat ik op 1 januari met mijn eigen bedrijf begon, werk te ik bij het GAK als ziektewet controleur. Dat lijkt een vreem de overgang, maar daarvoor heb ik ook als cateringmanager gewerkt bij een bedrijf. Ik deed dat toen al met veel plezier. Toen het GAK ging reorganise ren, realiseerde ik me dat ik dit heel graag deed. Ik zag er de ruimte voor en heb de sprong gewaagd. De drempel om voor mezelf te beginnen was niet erg hoog. In mijn omgeving zitten al veel mensen met een eigen bedrijf. Het zat er wel in dat ik daar ook een keer mee zou be ginnen. Voor wat betreft toe komstige groei sluit ik niets uit. Maar of dit nu uitgroeit tot een grote of kleine onderneming, het moet hoe dan ook een soli de bedrijf zijn. Ik hoop in elk ge val dat ik over vijf jaar een be kende cateraar in Leiden ben, met een aardig marktaandeel. De belangstelling is er in princi pe. De eerste klanten hebben zich al gemeld, terwijl regelma tig offertes worden gevraagd. Het klinkt als 'twee vliegen in één klap', de plannen van het Wassenaarse bedrijf Seaswan om Nederlandse mest naar In dia te vervoeren. Nederland zit met een mestoverschot en in India is er een schrijnend ge brek aan organisch materiaal in de grond. Ir. H.P. Prins van Seaswan denkt dan ook dat het exporteren van tonnen mest meer dan eenderde van het mestoverschot een gunstige invloed zal hebben op het milieu in beide landen. „In India wordt ontzettend veel gebruik gemaakt van kunstmest", aldus Prins. „Er is daar een tekort aan organisch materiaal in de grond met als gevolg erosie. En bovendien is de grond arm aan nutriënten doordat India al jarenlang land- bouwprodukten exporteert zon der dat daar iets voor terug komt. In Nederland is er een overschot aan nutriënten door dat de veevoeders worden ge ïmporteerd. Met onze mest kan het evenwicht in India worden hersteld en wordt het mestpro bleem in Nederland gelijktijdig aangepakt." Zijn plannen nog in een beginstadium hebben inmid dels in India de nodige argwaan gewekt. Men is er onder meer bang opgescheept te worden met chemisch verontreinigde mest. Volgens Prins zal daar geen sprake van zijn. „We zul len strenge eisen stellen aan de kwaliteit van de mest", zegt hij. Ook bestaat er volgens hem geen gevaar dat de balans in In slaan: de andere kant zal uit- ïn mestoverschot. „In dia is een immens groot land en de hoeveelheden mest die wij denken te gaan exporteren staan in geen verhouding tot de hoeveelheid kunstmest die daar gebruikt wordt", zegt hij. Aan de andere kant heeft ook de milieubeweging in Neder land zo haar bedenkingen. Die vanaf p.p. Leiden, Breestraat 46, tel. 071-132390 Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen Telefonisch boeken is mogelijk. postkantoor zou vasthouden aan de stelling dat het verkleinen van de veestapel de beste manier is om het mestoverschot te verklei nen. „Maar als je hier de veesta pel verkleint dan gaan die varj kens naar andere landen in Eu ropa", zegt Prins. „Je verschuift op die manier de problemen." Volgens hem is het land tus sen de Nederlandse rivieren bij uitstek geschikt om vee te hou den. Dicht bij de Rotterdamse haven waar de mest kan wor1 den ontdaan van biogas orfi vervolgens met olietankers naar India te worden vervoerd. „Wé hebben het hier over retourla dingen, de olietankers keren nu vaak leeg terug naar de Arabi sche Golf." In India zou de meét vervolgens in de buitenlucht worden gedroogd, energiebe sparend ten opzichte van droJ gen in Nederland. Volgens Prins zijn de onder zoeken naar de haalbaarheid van het project gesubsidieerd door het ministerie van land bouw naar schatting over an derhalf jaar afgerond. „Dan duurt het nog enkele jaren voof alle voorzieningen zijn ge bouwd". zegt Prins. AMSTERDAM ANP Ik denk trouwens dat ik me ker in een opzicht duidelijk derscheid van andei en eigenaren van party; Ik bouw privé ook nog steeds graag een feestje. Dat is altijd zo geweest en dat zal ook wel zo blijven." Mioch Partyservice is te be reiken via 071-418405 (fax 413498). FOTO LOEK ZUYDERDUIN Burgemeester en wethouders van Amster dam houden er rekening mee dat de ge luidshinder van Schiphol hoger is dan altijd werd aangenomen. De kans is groot dat de Rijksluchtvaartdienst (RLD) met haar bere keningen over vliegtuiglawaai de echte ge luidsniveaus onderschat, zo meent het col lege. B en W concluderen dat uit analyses van een werkgroep die de verschillen bekeek lussen metingen van de gemeentelijke On- derzoeksdienst Milieu en Grondmechanica (Omegam) en berekeningen van de RLD. Het verschil tussen het gemeten en bere kende geluid is zo groot, dat Amsterdam een werkgroep laat studeren op de oorzaak. Als het verhaal ook voor andere aanvlieg routes dan de onderzochte Buitenveldert- baan zou gelden, moeten veel meer wonin gen en bedrijven afgebroken of geïsoleerd worden. In de werkgroep zitten Omegam, de milieudienst, economische zaken. Luchtha ven Schiphol en de RLD. Een eindconclusie ontbreekt nog. Maar dat de RLD de geluids niveaus onderschat, staat voor de gemeente wel haast vast. Hoe groot die onderschat ting is, is niet zeker. De gemeente wil nu een objectieve buitenstaander aanzoeken om nader onderzoek te doen en onzekerhe den op te lossen. De RLD zegt in een reactie vast te houden aan de eigen methode, waarbij de compu ter het geluid berekent aan de hand van stand aard gegevens, aanvliegroutes en hoogten. Volgens de luchtvaartdienst zijn ér! enkele vraagtekens te zetten bij de metin gen van Omegam, onder meer omdat er ook ander verkeerslawaai dan van vliegtui gen kan zijn gemeten. Inzet van een objec tieve buitenstaander wordt toegejuicht. Op Schiphol is sinds eind vorig jaar eeri meetnet met microfoons voor de registratie voor vliegtuiglawaai in werking, het Noisq Monitoring System. De eerste resultaten van onderzoek met dat systeem worderi binnen drie maanden verwacht

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16