'We zijn niet uit op de macht' weTk Duitsland niet meer zo lief voor Nederlanders Het Gesprek van de Dag ^ESPR^J< 'neusgate' Tevreden 'kinderen' te koop aangeboden Ouderen in Leiden 'dokteren veel zelf ZATERDAG 5 MAART 1994 Leefbaar Oegstgeest grote overwinnaar van verkiezingen In het kantoor van Jan de Soe- ten staat een grote bos bloe men. Van medewerkers van het verzorgingshuis Van Wijcker- slooth die op de lijsttrekker van Leefbaar Oegstgeest hebben ge stemd en hem feliciteren met de klinkende overwinning. „Ik mag niet weten wie die bloe men hier hebben neergezet. Dus ik heb heel hard 'bedankt' geroepen in de hal." De Soeten brengt de dagen na de verkiezingen weliswaar door in zijn directeurskamer van het verzorgingshuis, maar is daar vooral bezig met de naweeën van de verkiezingen. Daags erna wordt hij bestormd door de me dia, van de landelijke radio tot de plaatselijke pers, die allemaal willen horen hoe Leefbaar Oegstgeest vanuit het niets 41,5 procent van de stemmen be haalde, goed voor zeven van de zeventien raadszetels. ,,Het voelt heel plezierig", typeert De Soeten het overwinningsgevoel grijnzend. Hij is misschien nog wel het meest onder de indruk van het gebaar van WD-lijsttrekker Hil- bert Kamphuisen, die direct na dat woensdagavond de uitslag bekend werd, De Soeten een boeket overhandigde en hem met een omhelzing feliciteerde. ,,Dat vond ik een ontzettend aardig gebaar. Dat is klasse: weggaan als de uitslag bekend is, een bos bloemen kopen en dan terugkomen. Ik heb hem de volgende morgen gebeld: 'Hil- bert, ik bel niet over de college onderhandelingen, maar om te zeggen dat ik dat gebaar ontzet tend waardeer'." In de regio haalden verschillen de plaatselijke partijen de winst binnen. Leiden WeerGezellig- /De Groenen won een zetel in Leiden, Gemeentebelangen ging in Rijnsburg vanuit het niets naar vier zetels en in Lei derdorp knabbelde Burgerbe langen drie zetels van de andere partijen af. De Soeten hoorde die avond al dat Leefbaar Oegstgeest een denderende zege zou halen, voordat hij in het raadhuis kwam. ,,Ik ben naar de Drieluik gegaan, waar 'mijn' stembureau zat. Daar ben ik meteen inge schakeld bij het tellen, want ik kan in ieder geval tot tien tellen. Toen hoorde ik al wat er gaande was. We realiseren ons heel goed dat deze uitslag een ecla tant succes is voor Leefbaar Oegstgeest. Als we net zoals in Engeland een districtenstelsel zouden hebben, zouden we ze ventien zetels hebben gehaald, want we hadden een meerder- „Het is ongetwijfeld de kracht van Leefbaar Oegstgeest dat de n partij. heid in alle wijken. Maar dat zou ik niet willen. We zijn er niet op uit anderen onze wil en wet op te leggen." Woede De Soeten straalt niets uit van de woede waaruit Leefbaar Oegstgeest oorspronkelijk is ontstaan. De plaatselijke partij kwam voort uit de Vereniging Wilhelminapark, die strijdde om het raadhuis als buurman te behouden en nieuwbouw aan de Lijtweg te voorkomen, en de Vrienden van Poelmeer die de sluiting van het buitenbad van het zwembad tevergeefs pro beerden te stoppen. De stap naar de oprichting van de poli tieke partij is wel degelijk inge geven geweest door boosheid over het gemeentebestuur, maar De Soeten wil daarvan niets meer laten merken. „Besturen uit woede leidt tot niets. Het kan best zijn dat we wel eens heel boos zijn, we zijn niet emotieloos, geen ijsbergen. Maar ik vind dat we zo ordelijk mogelijk met elkaar zaken moe ten afwikkelen, dan is de effecti viteit het grootst en lopen we het minste risico's op conflic ten. Ordelijk, fatsoenlijk, zake lijk: dan hebben we de beste kansen op de beste oplossin gen." Toch uit hij zich in scherpe be woordingen als hij herinnert aan de weg die tot deze verkie zingsuitslag heeft geleid. „Het is een proces van jaren geweest: het raadhuis, het zwembad, de 'deal van de eeuw' met de bouw van villa's bij Endegeest in ruil voor de restauratie van het kas teel. Er gebeurt elk jaar wel iets dergelijks. Het is niet erg dat het gemeentebestuur een keer een fout maakt, maar dat ze dat steeds ontkennen roept irritatie op. En het is de afgelopen maanden niet veranderd. De gemeente houdt een geforceer- i neemt een loopje t de burgers." Kracht „Vrienden", zo begon De Soe ten woensdagavond zijn toe spraak tijdens het overwin ningsfeest van Leefbaar Oegst geest nadat hij door een vijftig tal mensen was toegezongen. „Het is ongetwijfeld de kracht van Leefbaar Oegstgeest dat de mensen een heel vriendschap pelijke relatie hebben", typeert De Soeten zijn partij. „Het zijn mensen die elkaar al heel lang kennen. We putten uit een bron van mensen die elkaar gemak kelijk verstaan en elkaar als vrienden ervaren. En uit een enorme bron van kennis." Hij is dan ook wars van de hië rarchie dat veel partij-afdelin gen typeert. „We kennen geen sergeanten en marjoors. We hebben wel mensen die de ver antwoordelijkheid dragen. Maar vooral mensen die goed met el kaar omgaan en die verant woordelijkheden respecteren." Hoewel de partij pas vorig na jaar is ontstaan, durft De Soeten te bogen op een ruime voorraad kennis en bestuurlijke ervaring. „We zijn met mensen die bestu ren in het bloed zit. We hebben bovendien een steunfractie die zich vier jaar heeft gebonden om de raadsleden van advies te voorzien. En ik durf te beweren dat het besturen van een ver zorgingshuis minstens zo com plex is als dat van een gemeen te. dus we hebben wel degelijk wat in huis." De Soeten gebruikt steeds op nieuw het woord 'eerlijkheid' als hij het beleid beschrijft dat Leefbaar Oegstgeest wil voeren. „Een rechte rug, gezond ver stand, geen kniltkende knieën en eerlijk duurt het langst. We zijn niet uit op de macht, maar willen de bestuurscultuur om buigen en weten of de andere partijen daartoe bereid zijn. Dat wordt de kern van de college onderhandelingen. We willen anderen echt niet overheersen, want dat is politieke politiek. En daaraan heb ik een broertje dood. Het past niet bij het soort mensen dat bij Leefbaar Oegst geest zit." LIESBETH BUITINK. Theo Bakker Woesdagavond. televisie, uit slagen, voetbal, verkiezingen. En dan ineens, alsof er lachgas de huiskamer wordt ingespo ten: de 'Dutchbat' in Bosnië is verkouden. Irritatie van de luchtwegen. Eerst beneemt het bericht je elke lucht. Maar in de loop van het tien minuten durende item vergaat je het la chen. De eerste reactie is: altijd al ge weten dat het snotneuzen zijn. Maar dan komt een heuse kor poraal uitleggen hoe erg het gesteld is met onze manschap pen. 'Er zijn jongens bij', zegt hij, 'die de hele dag door de le- Waa aan hij vertwijfeld toevoegt: 'Maar je ven, hè.' Het is een bizar bericht. Ie be reidt je als soldaat op de meest verschrikkelijke dingen voor. Maar een 'irritatie aan de luchtwegen'! Dat je daar be pakt en bezakt staat in de vrieskou en dat je dan je sneus moet snuiten en dat er mis schien wel groene kikkers uit komen. En dat je er dan ook nog als korporaal voor zo'n idiote cameraploeg over moet verhalen, terwijl je weet dat het thuisfront mee zal gaan snotte- Naarmate je er langer over na denkt wint die verkoudheid van de 'Dutchbat' aan luguber heid. Want waar komt die 'irri tatie' vandaan? Niet van de vervuilde lucht. Iedereen weet dat kruitdampen de ademha ling van 'beroeps' juist bevor deren. Het moet daarom een virus zijn. En wie heeft waarom dat virus verspreid? Diverse mogelijkheden dienen zich aan. De Serviërs kunnen er niet achter steken, die han teren alleen grof geschut en geen virussen. Maar de Ameri kanen wèl en voor hen bestaat een aanleiding om hun Neder landse kompanen tot 'rare snuiters' te bestempelen. Want die Nederlandse korporaal die deze week het neerschieten van de vier Servische vliegtui gen becommentarieerde, was niet louter lovend over de Amerikaanse trefzekerheid. Hij had het er met spijt in de stem over, dat 'voor hetzelfde geld onze jongens het hadden ge daan.' Als reactie op dit sub versieve gebrek aan blinde ver ering kunnen de Yanks het vi ms verspreid hebben. Maar het kunnen ook de Rus sen zijn geweest. Jeltsin heeft, gegeven de problemen die zijn land teisteren, baat bij een bui tenlands succes. Een hels sce nario doemt op. Ie ziet een groep Nederlandse soldaten voor je die ter patrouille de heuvels intrekt. De Serviërs sluipen erachter aan en die worden op hun beurt gescha duwd door de Russen. Op een gegeven moment trekt de 'Dutch combat' de zakdoek. Die geven zich over denken de Serviërs. Maai net als ze aan stalten maken onze mannen te ontwapenen, grijpen de Rus- Het zweet breekt je uit. Als er maar iets mis gaat, krijgt na de eerste ook de derde wereldoor log zijn startschot in Bosnië. Er moet een onderzoeksteam naar Bosnië. Uitzoeken wat de waarheid achter die 'geïrriteer de luchtwegen' is. Als leider gaat Ter Beek mee. Om te er varen dat 'moed inspreken' iets anders is dan leven met Magere Hein als buuurman. En om te bewijzen dat niet ie dere Oranje de wijk neemt naar Engeland wanneer het er op aan komt, wordt de ploeg gevlogen door kroonprins 'Alex'. Er valt in Bosnië een heus 'Neusgate' te ontrafelen. Wellicht premie luiercentrale Wie kleine kinderen heeft en het milieu wil ontzien, kan zich aansluiten bij de luiercentrale. Mensen die hier lid van zijn hu ren katoenen luiers die als ze vies zijn door de centrale wor den opgehaald en schoon weer afgeleverd. De gemeente Haar lem vond dit zo'n goed idee dat iedereen die bij de luiercentrale 'Biobottom' staat ingeschreven, vanaf 1 april 11,25 gulden pre mie op het luierabonnement krijgt. Ook in Leiden zijn luiercentra- les, maar mensen die er lid van zijn van zijn moeten nog even wachten op de premie. Wet houder Jan Laurier vindt het een goed idee maar kan nog niet zeggen wanneer de ge meente premies gaat betalen. „We zijn er mee bezig", is zijn Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeoubon von 25 gulden. Wat een zachte blik hebben de ze kindjes. Een tevreden blik ook. Net echt. Want in werke lijkheid zijn het poppen. De twee zitten in een vitrine van speelgoedwinkel De Waal in de Burgsteeg. Twee van de vele ge kleurde poppen. „We willen ze ook per se in de zaak hebben", zegt eigenaar De Waal. „Zeker nu, met de opkomst van de CD." De Leidse speelgoedzaak heeft al jaren gekleurde poppen in huis. Chinese, indiaanse, Mexi caanse, noem maar op. En pop pen, met rood, zwart, bruin en blond haar. En poppen met blauwe, groene, bruine en grijze ogen. Gewoon omdat die diver siteit ook in de mensenwereld is terug te vinden. De Waal kan zich de brief van dat Engelse jongetje dan ook wel voorstellen. Het mannetje vroeg schriftelijk opheldering aan een fabrikant van een mini- voqtbalspel, Subuteo geheten, waarom er geen gekleurde spe lertjes tussen zaten. Want in het profvoetbal van vandaag de dag waren genoeg spelers actief met een donkere huidskleur. De fa brikant verving onmiddellijk een paar blanke spelers door een paar gekleurde. „Logisch", zegt De Waal. „Ik meen me herinneren datje vroeger voor dat spel complete gekleurde elftallen kon kopen. Van Brazilië onder andere." En wat de twee gekleurde pop pen betreft: die blijven nog wel even zitten waar ze zitten. Ze zijn tamelijk prijzig enkele honderden guldens en de vraag naar poppen met een an dere dan de blarike huidskleur is gering. „Ongeveer vijf pro cent", schat De Waal. „Maar ze zijn in elk geval te koop, die poppen. Zoals het hoort. En er zijn ook echt goedkopere dan deze hoor. Alleen worden deze in een beperkte oplage ge maakt. Vandaar de hoge prijs." Bij speelgoedwinkel Lila aan de Nieuwsteeg in Leiden zijn even eens gekleurde poppen te koop. Maar ook hier geldt: de vraag ernaar is niet bijster groot. „Kin deren identificeren zich op heel jonge leeftijd niet met een be paalde kleur", zegt de eigena resse. „Het maakt ze niet zo veel uit of een pop wit of zwart is. Bovendien: allochtonen zelf kopen niet zo gek veel speel goed. Dat is bekend. Dat ver klaart de geringe vraag. Maar wie wil kan een gekleurde pop kopen." HERMAN JOUSTRA FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Haagse huisartsen luidden deze week de noodklok. Ouderen hebben zo veel ingeleverd dat ze geen geld meer over hebben voor verse groenten en vers fruit. Ook breekt ze op dat hoestdranken, neusdruppels en vitamine-preparaten niet langer worden vergoed door het zie kenfonds. Stille armoede dus. I-eidse huisartsen weten van niets. Wie we ook bellen: ziilke stille en ongezonde armoede kennen ze niet. Of, zoals huis arts D.R van Wingerden van de Boshuizerkade het noemt: „Als mensen Tafeltje Dekje nemen, komen ze geen vitamine te kort. En Tafeltje Dekje is prima op te brengen. Als ik ook zie wat ze vaak uitgeven aan homeopathi sche medicijnen, denk ik: het valt allemaal nogal mee." 'Zelf dokteren', noemt Van Win gerden dat. Het gaat zo. Er val len wat blaadjes op de deurmat, waarin dames uit andere delen van het land uitleggen hoeveel ze zijn opgeknapt door het zo veelste 'homeopathische' won dermiddel. De middelen zijn voor jong en oud, maar ouderen zouden eerder voor de bijl gaan: „Die mankeren nu eenmaal wat De huisarts hoeft maar weer een medicijnkastje te inspecte ren of daar staan de doosjes, potjes en flesjes keurig in het gelid. Tegen grieperigheid, te gen gewrichtsldachten, tegen bewegingsarmoede. Overal te gen, eigenlijk. „Maar als je dan vraagt of het helpt, zeggen ze vaak: 'Niet echt'. Of: 'Nou, nou'. Tóch hebben de ouderen een volgende keer weer het nieuw ste middel in huis. Hoewel het volgens de huisarts de gezondheid niet schaadt, hoeft niemand er volgens hem op te rekenen dat het baat: aak heb iL hei idee dat het niet veel bijzonders is. Zonde het geld, denk ik dan. Het is gou den handel. Ouderen kunnen hun geld beter ergens ander aan besteden, dunkt me." Het heeft lang, opvallend lang, geduurd, maar eindelijk slaat Duitsland terug. Onze Ooster buren nemen het niet meer dat er door ons te pas en te onpas op hen wordt afgegeven. In een Clingendaelrapport van vorig jaar werden de vijandige gevoe lens die scholieren koesterden jegens Duitsers breed uitgeme ten en dat heeft kennelijk de deur dichtgedaan. In ëen artikel in Der Spiegel worden wij, Ne derlanders, door ene Erich Wie demann omschreven als 'fiet sendieven', 'pitbull-fokkers' en 'drugdealers'. En zelfs Frau Antje krijgt ze uitgemeten. He lemaal geen gezonde boeren- trien, maar een doodgewone slet. Ja, wie kaatst moet de bal verwachten. Gerhard Aimer, woordvoerder van de de Duitse ambassade in Den Haag. wil niet ingaan op de strekking van het artikel in Der Spiegel „Het past de ambassade niet hier commentaar op te leveren want net als in Nederland is er in Duitsland vrijheid van me ningsuiting. Maar over het Ne derlanderbeeld dat de Duitser heeft wil ik wel iets kwijt. Er zijn in Duitsland natuurlijk ook vooroordelen jegens de Neder lander. Maar het gekke is dat dat allemaal positieve1 delen zijn. De Nederlander zou zich minder hiërarchisch op stellen, flexibeler zijn en er zou hier een grote mate van toleran tie heersen." „Dat neemt niet weg dat er toch wel iets is veranderd in de hou ding van de Duitser tegenover de Nederlander. En dat komt door het Clingendaelrapport dat in de Duitse media nogal veel aandacht heeft gekregen. De Duitsers waren verbaasd dat Hollanders zo over hen dach ten. Eronstond ineens een groot vraagteken. Maar die nare kritiek is meteen weer gerelati veerd. Want, zo zeggen de Duit sers, als we op vakantie gaan in Nederland merken we weinig van dat vijandige beeld." „Natuurlijk is er bij ons ook wel kritiek op Nederland. Maar dan gaat het vooral om de waterige tomaten en de tulpen, die met behulp van veel gif zouden wor den gekweekt. Dat vindt de Duitser erg, hij is zeer milieube wust. Alles staat in het teken van de Umwelt." Prof. dr. Hermann von der Dunk is lange tijd werkzaam ge weest aan de Rijksuniversiteit in Utrecht als historicus en Duits- landkenner. Hij is inmiddels met emeritaat, maar houdt zich nog steeds bezig met de ver houdingen tussen de twee lan den. Binnenkort verschijnt bij uitgeverij Prometheus in Am sterdam een bundeling met es says over deze problemen. Ook hij wijst het Clingendaelrapport aan als aanleiding voor het ne gatieve artikel in Der Spiegel. „Het is allemaal zeer begrijpe lijk. Dat rapport heeft veel kwaad bloed gezet. Het is op de televisie behandeld en heeft erg veel publiciteit gekregen. De schrijver van het artikel, Erich Wiedemann, heeft gewoon te rug willen slaan. De verhoudin gen tussen Duitsland en Neder land zijn op officieel niveau erg goed. Duitsland en Nederland vormen vaak één front tegen over de andere lidstaten bij be paalde handelskwesties. Maar vanuit Nederland is er toch tel kens die negatieve onder stroom, die natuurlijk alles te maken heeft met het verwerken van een oorlogstrauma. „Die negatieve houding komt uit de hoek van de linkse intel lectuelen. En ook het fenomeen van de grote buurman naast de kleine speelt een rol. In Amerika en ook in andere landen denken ze vaak dat Nederland bij Duits land hoort, Nederland is voor Amerikanen vaak een soort pro vincie van Duitsland. En daar willen de Nederlanders zich wel tegen afzetten. Dat vind je bij veel mensen terug, zelfs bij mi nister l ledy d'Ancona. Het is natuurlijk oerstom als zo'n hooggeplaatst persoon op Schiphol tegen asielzoekers zegt: 'Wees maar blij dat je in Nederland terecht bent geko men en niet in Duitsland.' Zo iemand mag dat natuurlijk nooit zeggen. En het wordt ex tra schrijnend als je beseft dat Duitsland, verhoudingsgewijs genomen, het hoogste aantal asielzoekers binnen heeft gela ten. Maar goed, dat artikel in Der Spiegel is een koekje van ei- gen deeg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15