Milieutelefoon rinkelt honderd keer minder Leuk als de mensen je nodig 'PvdA heeft zichzelf beschadigd' Regio Khan mag raadslid blijven Leiderdorpers zijn geen fuifnummers ZATERDAG 5 MAART 1994 14 Klachten in Rijnstreek nemen fors af De milieutelefoon in de Rijnstreek heeft in de tweede helft van het vorige jaar aanmerkelijk minder gerinkeld, dan in de eerste zes maanden van 1993. Het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) heeft bere kend, dat de klachten in die periode met zo'n 25 procent afnamen. De oorzaak daarvan moet in het slechte weer worden gezocht. van de overvloedige regenval wel relatief veel klachten bin nengekomen over riooloverstoi - ten. Volgens Van Rijn weegt die toename niet op tegen de forse afname van klachten. Het zal hem dan ook niet verbazen als het aantal klachten het volgend half jaar weer hoger is. Opvallend zijn de verschui vingen in de top 5 van milieu klachten. Het Hazerswoudse bedrijf Fasson heeft de eerste plaats afgestaan aan bakkerij jongerius uit Benthuizen. Zes tien klachten hadden betrek- Over het hele jaar kwamen er hij het IGOR 308 klachten bin nen die het milieu betroffen. Van januari tot en met juni kreeg het orgaan er honderd meer te verwerken, dan is de rest van het jaar. IGOR-woordvoer Van Rijn: „Stank spoelt uit met de regen, ramen en deuren worden dicht gehouden. Het land was nat, zodat er minder mest kon wor den uitgereden." Daarentegen zijn als gevolg king op de producent van zelf klevende materialen. „Anders waren het er altijd tussen de 40 en de 80", weet Van Rijn. Bakkerij Jongerius kreeg 26 klachten op zijn naam en komt daarmee voor de tweede keer in de top vijf voor. De vorige keer was het in de laatste helft van 1992 met 13 klachten. De oor zaak van de klachten is voor Van Rijn een raadsel. „Het be drijf is wel uitgebreid maar heeft een vergunning met zware eisen. Voor zover wij weten vol doet het bedrijf aan al die ei- Bakker G. Jongerius reageert geïrriteerd. Hij vermoedt dat de klachten van één buurtbewoner afkomstig zijn, die, als ze maar iets ruikt, meteen aan de tele foon hangt. „We hebben er alles aan gedaan om klachten uit de buurt te voorkomen", verzucht hij. „We voldoen aan alle nor men. Zelfs de milieudienst wordt er moe van als die hier weer komt om een klacht te on derzoeken." Van Rijn beaamt dat 'een groot deel van de klachten' van één persoon af komstig zijn. Zeven klachten zijn binnen gekomen als gevolg van het mestuitrijden in de omgeving van Alphen. In vergelijking met het eerste half jaar is dat de helft minder. Ook over de Al- phense drankenhandel De Grauw zijn zeven klachten bin nengekomen. Deze hadden be trekking op geluidsoverlast. De ze overlast wordt binnenkort weggenomen, aldus de IGOR- woordvoerder, want het bedrijf gaat voor 1 januari 1995 verhui zen. Zeven klachten waren voorts binnengekomen over het notenveredelingsbedrijf Euro- nuts en het coatingbedrijf Ten Berge. De Jong ziet om in wrok De Alphense kiezers maakten woensdag een abrupt einde aan de politieke carrière van PvdA'er Willem de Jong. Hij is niet alleen onttroond als wei houder van milieu, zelfs een plekje in de gemeenteraad is er voor hem niet meer bij. Een ac tie om met voorkeurstemmen een zetel te bemachtigen, mis lukte. De long ziet om in wrok: „Ik voel me gepakt door mijn eigen partij." Het was niet zijn opstelling in de affaires rond de Coupépolder en de Handelsweg die de partij stemmen heeft gekost. Het is niet aan hèm te wijten dat de Alphense PvdA met drie zetels nu zelfs kleiner is dan de SP. Volgens de onttroonde milieu- wethouder moeten de oorzaken vooral worden gezocht in inter ne ruzies en de onervarenheid van de nieuwe lijsttrekker Joost Korver. „Ik vind dat de partij zich veel schade heeft toegebracht door interne ruzies. Het bestuur heeft het de fractie kwalijk ge nomen dat ze burgemeester Paats en het CDA niet hebben laten vallen na de Coupépolder- affaire. Ik heb dat toen tegenge houden. liet bestuur heeft de Zetels op eigen kracht verworven De gemeente Leiderdorp heeft vastgesteld dat twee raadskan- didaten bij de verkiezingen van afgelopen woensdag op eigen kracht een raadszetel hebben bemachtigd. A. Roest (CDA) en W. Kruidenier (WD) haalden ruimschoots de helft van de kiesdeler met respectievelijk 361 en 393 voorkeurstemmen. Dit heeft burgemeester M. Zon- nevylle gisteren meegedeeld. Voor de samenstelling van de raad heeft dit overigens geen gevolgen. Beiden stonden twee de op de lijst van hun partij, waardoor ze woensdagavond al zeker waren van een zetel. Roest heeft ook de afgelopen periode deel uitgemaakt van de CDA-fractie in de Leiderdorpse raad. Kruidenier is een oud-ge diende, die na jaren afwezig heid weer is teruggehaald door de WD. alphen aan den run» Mohamed Mahawat Khan blijft raadslid voor het CDA. Er zijn geen klachten over hem bij de gemeente Alphen binnengeko men. Het hoofdstembureau heeft de voorlopige uitslag van de verkiezingen in Alphen giste ren ongewijzigd vastgesteld. Met bijna 500 voorkeurstem men bereikte Mahawat Khan woensdag weer een plaats in de gemeenteraad. Bij de WD ont stond echter enige commotie over de wijze waarop Mahawat Khan zijn plaats in de gemeen teraad had veroverd. De liberale raadsleden Dieter van der Schil den en Stan Lyczak hadden die dag namelijk gezien dat hij an deren hielp bij het stemmen op zijn persoon. Als voorzitter van het stembureau had Van der Schilden hem nog weggestuurd. Willem de Jong op de voorgrond (achter hem ex-VVD-wethouder Ge rard van As): 'Interne ruzies hebben de partij beschadigd.' FOTO BEN DE BRUYN fractie daarvoor willen straffen en dat is gelukt. Maar daarmee heeft het bestuur ook de hele partij gestraft", aldus De Jong. De Jong was ook betrokken bij de illegale stort van veront reinigde grond op een terrein aan de Handelsweg. Het feit dat hij twee jaar een rapport in zijn la had laten liggen, kwam hem op een 'motie van teleurstelling' te staan. Hij werd zelfs enige tijd onder bestuurlijke curatele gesteld. Het deed de populari teit van de wethouder en daar mee van de partij geen goed. Het partijbestuur krijgt nu van de vertrekkende wethouder de schuld van alles. „Er zitten mensen in met wie ik geen se conde wil samenwerken. Men sen die de principes die onze partij hooghoudt hebben ver kwanseld, die bijzonder achter baks hebben gehandeld." Toch vindt Willem de Jong dat hij als milieuwethouder veel moois tot stand heeft gebracht. Hij noemt de milieuvriendelijke woonwijk Ecolonia, het autovrij maken van het centrum en de met een provinciale prijs geëer de verkeersveiligheid in Alphen. De Jong vond het ook onver standig om de verkiezingscam pagne te starten met de volsla gen nieuwe Joost Korver. „Ie mand die van toeten noch bla zen wist. Alleen van onderwijs had hij als schooldirecteur wel verstand. Hij woont pas een paar jaar in Alphen en is nooit actief geweest in de steunfractie of zoiets. Pas toen hij als een donderslag bij heldere hemel lijsttrekker werd, is hij zich in de Alphense politiek gaan men gen." voorschoten Voor de neus van de ambte naren van de gemeente Voorschoten speelde zich gisteren een waar spektakel af. Een kraanwagen tilde in drie onderdelen een por- to-cabin over het gemeentehuis heen. Daar voor moest een rijstrook van de Koningin Ju- lianalaan enkele uren worden afgesloten voor het verkeer. De keet is bedoeld als tijde lijke huisvesting voor vier ambtenaren die zich gaan bezighouden met de Wet Voorzie ningen Gehandicapten, een nieuwe taak voor de gemeente. In het gemeentehuis, dat aar dig uit zijn jasje begint te groeien, was geen geschikte ruimte voorhanden om gehandi capte cliënten te ontvangen. Om een perma nente oplossing voor het huisvestingspro bleem van de ambtenaren te vinden stelt de gemeente een onderzoek in. Daarbij wordt gekeken of het gemeentehuis wellicht handi ger ingedeeld moet worden en of de onge bruikte zolders boven de oudbouw verbouwd kunnen worden tot werkplek. FOTO LOEK ZUYDERDUIN zoeterwoude brenda filippo Zoeterwoude is van plan om grof huishoudelijk afval in de toekomst alleen nog af te voe ren op telefonisch verzoek. Dit zogeheten belsysteem kost 6.200 gulden. De gemeenteraad behandelt het voorstel deze maand. Momenteel kunnen Zoeter- woudenaren hun grofvuil een keer per maand aan de stoep- Grofvuil ophalen na telefoontje rand zetten. Maar het gemeen tebestuur vindt dat er nogal wat nadelen aan dit klantvriendelij ke systeem kleven. Zo worden stoffen en produkten nauwelijks gescheiden ingezameld. Verder kunnen bedrijven die geen rei nigingsrechten betalen wel afval - illegaal - aanbieden. Omdat iedereen hetzelfde bedrag aan afvalstoffenheffing betaalt, sti muleert het huidige systeem de burgers tenslotte niet om de hoeveelheid afval te beperken. Zoeterwoude zamelt gemid deld zo'n negehtien procent van het huishoudelijk afval in als grofvuil tegenover landelijk Straten naar plassen vernoemd mers. De gemeente heeft ook nog overwogen om de straten te vernoemen naar de activiteiten die vroeger in het gebied plaats hadden. Dat zou de Kalkover- straat en de Asschuurdam heb ben opgeleverd, maar dat vindt het gemeentebestuur toch niet zo fraai. Vernoemingen naar het huis Teylingen door er -gaarde, -dam, -burcht en -hof achter te plakken, konden de goedkeu ring evenmin wegdragen. De gemeenteraad moet nog de nieuwe namen nog wel goed keuren. Dat gebeurt op donder dag 10 maart. De straten in het Warmondse nieuwbouwwijkje Out Teylin gen. het voormalige KMP-ge- bied, worden vernoemd naar de meren in het plassengebied. De straat die haaks op de Teylin- gerkade staat, gaat Vennemeer- straat heten en de straat tussen de Norremeerstraat en de War- monder Leede krijgt de naam Eymerspoeldam. De uitloop van de nieuwe Vennemeerstraat wordt de Dieperpoelkade ge noemd. De Norremeerstraat krijgt bovendien extra num- Tachtigjarige vrijwilligster helpt Emmaus zoeterwoude «brenda f De zorg voor anderen werd haar met de paplepel ingegoten. Ei gen wensen bungelden ergens onderaan de verlanglijst. Nu is ze tachtig jaar en helpt ze vrij willig mee in het Zoeterwoudse verzorgingshuis 'Huize Emmaus'. Jeannette Romijn weet van aanpakken en houdt niet van gezeur. „Ik heb ook mijn verdrietjes. Maar die gaan echt niet over als ik thuis blijf Al acht de dan ande bleef je no 'oudse bijna elke och- Emmaus te vinden. Sa- ■t de bewoners drinkt ze Daarna dekt ze de ta- r het middageten. Door ?rview is Romijn later Kreten als 'Waar en 'Je bent te laat' de lucht. De bewo- veten dat ze haar ners laten wete hebben gemist. „Dit is ontzettend dankbaar werk," vindt Romijn. „Je kent iedereen van vroeger en met sommige mensen heb je echt een hechte band. Zo hielp ik ja ren een vrouwtje met koffie drinken. Ze was niet meer hele maal meer bij de tijd. maar ze had zo veel humor. Zo'n grap pig mensje, we missen haar nog steeds," schetst de vrijwilligster. Stilzitten is haar vreemd. Zelfs op haar vrije middag moet ze 'wat om handen' hebben. „Dan gooi ik mijn keuken en kamer overhoop. Ik moet altijd wat te werken hebben. Van stilzitten worden mijn benen alleen maar dik. Ik moet beweging hebben." Eenzaam Haar inzet 1 alle ouden zien dat je i de hokjes De 80-jarige vrijwilligster Jeannette Romijn dekt tafels in het Zoeterwoudse verzorgingshuis 'Huize Emmaus'. 'hulpbehoevend' kunt stoppen. „Joh, ik heb het zo naar mijn zin. Denk je nou echt dat ik behoefte heb aan vakan tie? Een dagje uit vind ik heer lijk. maar dan wil ik weer gauw terug. Ik wil wel tot mijn negen tigste doorgaan," grapt Romijn. Ze erkent dat sommige leeftijds- „Thuiszitten helpt me echt niet c genoten eenzaam zijn. „Ja, die ken ik wel. Maar sommige men sen zonderen zich bewust af van elk contact. Als ik thuis blijf zitten, doen mijn heup en arm ook pijn. Maar een stap in Emmaus en ik denk er niet meer aan. Je moet er zelf op uit mijn verdrietjes heen.' gaan." Vorig jaar stond ze mo del in de postercampagne voor de 'Dag van de Verzorging' op 12 mei. In een wedstrijd kon een bejaarden- of verzorgings huis, dat de meest bruikbare fo to opstuurde, duizend gulden Omdat ze de vrijwillig- FOTO HIELCO KUIPERS ster van het eerste uur is, vroeg het Emmaus-personeel of ze mee wilde werken aan de foto reportage. „Joh, ik ben al zo oud," zei Romijn nog. Maar het personeel overtuigde haar en nu siert haar portret de muren in Emmaus en haar eigen wo ning. Op de Hoge Rijndijk groeide Romijn op als dochter van een arbeider in een War mondse timmerfabriek. In haar jeugd deed de kleine Jeannette 'een boel kennis' op. Als oudste moest ze voor haar twee zussen en negen broers zorgen. „Ik was vaak de pineut. Moeder had al tijd hulp nodig, want er kwam elk jaar een kindje bij. Dan hielp je met afwassen, stoffen en ve gen. Of dan ging je met de kleintjes uit wandelen." Huishoudster Dat ze al op 13-jarige leeftijd 'voor dag en nacht in betrek king' moest, was 'heel gewoon'. „Nee, ik vond het niet leuk. Maar zo ging dat toen. Ik ver diende er twee gulden per week en die gaf ik aan mijn vader en moeder." Sinds die tijd woonde ze altijd als huishoudster bij an deren in. Voor pretjes en uit gaan was weinig tijd en Romijn trouwde nooit. Ze woonde een tijdje bij een gezin in Veghel. Maar na de Tweede Wereld oorlog kwam ze voorgoed terug naar Zoeterwoude. „Mijn vader en zijn tweede vrouw overleden tegelijkertijd. Zes broers woon den nog thuis en ik zorgde voor hen. De een na de ander trouw de. Ik heb nog jaren met mijn jongste broer samengewoond totdat hij een vrouw vond." ver telt Romijn. Zo verhuisde ze acht jaar geleden naar een aan leunwoning bij Huize Emmaus. Toch vervalt Romijn niet in overpeinzingen hoe het beter of anders had gekund. „Ik heb het altijd leuk en fijn gevonden als iemand me nodig had." Romijn probeert het leven van de zon nige kant te bekijken. Ze kan dan ook niet zo goed tegen ge zeur. „Je hebt van die mensen die altijd klagen. Nou. dan kan ik mijn mond weieens niet hou den. Ook al leggen verzorgers hen helemaal in de watten, dan klagen ze nog dat ze zo moe zijn. Bah. daar hou ik niet van. Geniet toch van wat je hebt." Weer trouwen in het Oude Raadhuis Een langgekoesterde wens van de stichting het Oude Raadhuis in Warmond gaat binnenkort in vervulling: vanaf 9 mei kunnen er weer huwelijken worden geslo ten. Het ja-woord kan in het pas gerestaureerde ou de gemeentehuis aan de Dorpsstraat weerklinken, omdat het nieuwe raadhuis momenteel wordt ver bouwd. Voorlopig i de mogelijk heid om in de romantische locatie eeuwige trouw te beloven, alleen een experi ment van 9 mei tot 7 okto ber. De stichting het Oude Raadhuis stelt in die perio de het pand gratis ter be schikking. Daarna bekijken de stichting en de gemeen te of ook in de toekomst bruidsparen voor de locatie kunnen kiezen. elf procent. Het college hoopt dit percentage naar beneden te brengen. De eerste stap naar een scheiding van grofvuil heeft de gemeente al gezet. Zo wordt grof tuinafval (takken) twee keer per jaar apart opgehaald. Vol gens gemeente-ambtenaar H. Kooke wil de gemeente toewer ken naar een systeem waarbij burgers boven een bepaald ge wicht voor hun afval betalen. Waterzuivering levensgevaarlijk De waterzuivering in de Oegst- geester Voscuyl is gevaarlijk voor spelende kinderen. De in stallatie is niet meer in gebruik en tot zorg van omwonenden en de sportverenigingen in de buurt, gaan er steeds meer kin deren spelen. Vooral de diepe bezinkbakken en de waterbas sins zijn gevaarlijk, omdat de kinderen daarin kunnen vallen. „Het is niet ondenkbaar dat zij daar niet meer zelfstandig kun nen wegkomen, zeker niet wan neer ze verwondingen oplo pen". schrijven burgemeester en wethouders bezorgd aan de raad. De zuiveringsinstallatie is bo vendien verontreinigd. Het ge» meentebestuur wil het terrein daarom afrasteren. De sporters moeten nog gewoon naar de ac commodaties kunnen, maar de waterzuivering wordt verboden toegang. Bovendien komen er borden waarop staat dat het be treden van het terrein voor ei gen risico is. De maatregel kost 25.000 gulden. Feesten 20-piussers overleven eerste jaar leiderdorp roy klopper Een jaartje feesten in de Mu- zenhof heeft in ieder geval uit gewezen dat Leiderdorpers geen fuifnummers zijn. De meeste bezoekers van de maan delijkse feesten voor 'oudere jongeren' komen uit de regio. Gemiddeld trekken de bijeen komsten zo'n 130 man, voorals nog genoeg voor de organisato ren om door te gaan. Een jaar geleden hadden de initiatiefnemers Ron en Robin Hoogendam nog hoop dat ze de Leiderdorpers van boven de 21 jaar achter de geraniums kon den weghalen. „Er is in de regio veel te weinig te doen voor die leeftijdsgroep." zo merkten ze op. Het viel tegen. De bezoekers van de Muzenhof komen uit Leiden. Rijpwetering en zelfs Den Haag. maar niet echt mas saal uit Leiderdorp. Toch zijn de gebroeders na het eerste 'proefjaar' tot de slot som gekomen dat ze moeten doorgaan de maandelijkse fees ten. Of dat in de huidige vorm gebeurt, is nog onduidelijk. „We hebben plannen voor een en quête onder bezoekers over wat ze willen. Nu hebben we bij voorbeeld elke maand een an dere band, maar best kans dat de elke keer dezelfde muzikanten. Dan houden we daar rekening mee", aldus Robin Hoogendam. Muziek Ander punt van onderzoek is het muziek genre. Er is nogal wat verschil in leeftijden van bezoekers. De Hoogendams zouden wel wat meer mensen willen trekken van midden twintig. „Maar als je daar ge richt muziek voor draait, jaag je weer de net iets ouderen de deur uit. We moeten daar eens goed over nadenken." In de loop van het afgelopen jaar is op voorspraak van de be zoekers al een aantal rituelen gesneuveld. Zo is gebroken met het systeem van consumptie bonnen en de catering. De voorverkoop is wel gehand haafd. „We hebben toch een groot aantal vaste bezoekers die tevoren al weten dat ze komen. Voor hen is die rijksdaalder kor ting aan de deur mooi meege nomen." Mensen die niet reser veren betalen 12,50 gulden. Vanavond wordt het één-jarig bestaan gevierd in de Muzen- hof. Speciaal voor die gelegen heid is de band Utility vastge legd. die optreedt in de theater zaal. In het café-gedeelte wordt als vanouds de drive-in disco theek neergezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14