'Ik ben dol op fusies en reorganisaties' DÉ Stemming Leiden Regio Harry Mens wil wel Controleur hondenpoep moet eerst examen doen Bollentelers gaan schoner werken voor het milieu T Belbussen in Alphense regio ZATERDAG 5 MAART 1994 Milieudirecteur Anja van Gorsel vertrekt naar Delft De koppen koffie volgen elkaar in hoog tempo op. De antwoorden zijn kort en ze zit geen moment stil. Een in terview lijkt niet de favoriete bezigheid van Anja van Gor sel, scheidend directeur van de gemeentelijke dienst milieu en beheer. Het is niet anders dan vier jaar gele den, toen ze haar intrede deed in Leiden. Praten over afval, vindt ze in or de. Tastbare produkten en re sultaten, daar gaat het haar om. Over andere zaken wil ze niet praten. Niet over 'dat boekje' dat vorig jaar werd geschreven door een ex-medewerkster van de reinigingsdienst. Een verhaal dat zich lijkt af te spelen tussen Leidse vuilniswagens, waarin een moorddadige directrice van een gefingeerde reinigings dienst opvallend veel lijkt op Van Gorsel. Een boekje waar over de nodige commotie ont stond. ,,Dat is zo'n uitgekauwd opderwerp, daar wil ik het niet over hebben. Dat is toch ook niet interessant voor de lezers?" ■Ze kwam in 1990 naar Leiden. Was daarvoor hoofd perso neelszaken bij de gemeente Vlaardingen, de plaats waar ze sinds kort weer woont. Na am per vier jaar tijd heeft ze een baan dichter bij huis gevonden. De dagelijkse reistijd is in die periode verdubbeld, zegt Van Gorsel, die de afgelopen jaren in Schiedam woonde. Ze staat nu dagelijks zo'n twee uur in de fi le. Verhuizen naar Leiden was geen oplossing van het pro bleem, omdat ze voor kinderop vang is aangewezen op familie ip Vlaardingen. Dus gaat ze dichter bij huis werken: per 1 april treedt Van Gorsel in dienst ais directeur van Centraal Wo- ningbeheer in Delft. „Ik ben oit van plan ge weest langer te blijven dan vijf jaar." Dioxine Direct na haar aantreden stond ze door de sluiting van de Leid se vuilverbranding voor haar eerste krachtproef. De installa tie werd destijds gesloten na ontdekking van een hoge dioxine-uitstoot. „Ik herinner het me nog goed. Dat was op 3 september 1990, ik was nauwe lijks ingewerkt. De vuilverbran ding ging dicht, een installatie die ik niet kende, niet eens van binnen had gezien." In korte tijd moest er 'ongelooflijk veel' geregeld worden om het afval uit Leiden en omstreken op een andere manier te verwerken. In paniek is ze nooit geraakt. „Nee, nooit. Hans (De la Mar, red.) was ook nieuw als wethouder milieuzaken, maar we hadden toch steun aan elkaar." In dat soort situaties voelde en voelt ze zich juist wel thuis. Ze noemt zichzelf dan ook een 'veranderingsmanager'. Is, zoals het een modern bestuurder past, dol op reorganisaties en fusies. „Ja, dat vind ik leuk om te regelen. Om daar mee bezig te zijn. Natuurlijk brengt dat ook spanningen met zich mee, maar dat is normaal. Dat heb je overal." De spanningen heeft ze aan den lijve ondervonden toen ze B en W eind vorig jaar een voor stel deed om de wijkindeling te veranderen. Kreeg ruzie met de medezeggenschapsraad, die het vertrouwen in haar opzegde omdat er door de directie 'niet naar het personeel werd geluis terd'. Dat conflict is overigens uit de wereld geholpen. Ze verheugt zich op haar nieuwe baan, want 'volkshuis vesting is ook heel interessant'. Een werkterrein waar eveneens druk wordt gefuseerd, vanwege de terugtrekkende overheid. Re latief kleine corporaties moeten alles in het werk stellen om het hoofd boven water te houden. Plastic Toch zal ze het 'afval' missen. „Afvalland is interessant. Als je ziet wat er de afgelopen jaren allemaal is veranderd en nog gaat veranderen." Ze somt het rijtje 'gescheiden inzameling' op en de op stapel staande scheidings- en vergistingsinstal- latie (SVI). Een experimentele en omstreden 'afvalfabriek', die de gemeente Leiden wil bou wen aan de Voorschoterweg. „Ja, ik ben enthousiast over de SVI, hoor", zegt ze lachend. „Je kunt de kunststof die in de SVI wordt gescheiden een paar jaar opslaan. Nu kun je daar nog niets mee doen, omdat je daar speciale ovens voor nodig hebt die op 1400 graden celsius kun nen verbranden. Maar als je die eenmaal wel hebt kun je dat spul weer gebruiken als plastic. En die ontwikkelingen gaan hartstikke snel, joh. Je moet je voorstellen dat je dat spul in ba len opslaat. Op het moment dat je het weer kunt gebruiken, graaf je het weer op. Ja, voor een aantal dingen is het jammer dat ik vertrek. En ik zal ook een heleboel r LISSE a WEGMAN Harry Mens is in principe be reid plaats te nemen in de Lis- sese raad. Mens werd woensdag met 482 voorkeurstemmen van af een onverkiesbare tiende plaats door de kiezers naar vo ren geschoven. „Als je zo veel steun krijgt, kun je de zetel ei genlijk niet weigeren. Vooral ook omdat mijn uitverkiezing volstrekt spontaan was. Er is op geen enkele manier actie ge voerd voor mij, zoals bij Rober- tus (de andere WD-kandidaat die met voorkeurstemmen in de raad is verkozen, red.) Die vele kiezers mèg je gewoon niet te leurstellen", zo laat Mens vanaf zijn vakantieverblijf in Oosten rijk weten. Mens heeft echter nog één aarzeling: voor de verkiezingen heeft hij een verklaring onderte kend waarin hij te allen tijde af zag van een raadszetel. „Ik denk dat die verklaring door het grote aantal voorkeurstemmen in een ander licht is komen te staan. Maar voordat ik daar uitspraken over doe, wil ik eerst met het WD-bestuur praten. Dat lijkt me wel zo netjes." Het gesprek met het bestuur heeft waar schijnlijk volgende week plaats. Als Mens de zetel inneemt, zou het de tweede keer zijn dat hij in de Lissese raad komt. Van 1970 tot 1976 was hij lid van de KVP-fractie. Hij stapte daaruit omdat hij steeds vaker over hoop lag met zijn toenmalige partijgenoten, zegt hij nu. „Ik ging steeds meer de kant op van de WD. De Lissese makelaar noemt zijn uitverkiezing heel onver wacht en bovendien ook heel bemoedigend. „De steun die ik heb gekregen doet me deugd, na alle nare verhalen die over me zijn verschenen toen ik me kandidaat stelde voor de Twee de Kamer. De landelijke WD kan daar lering uit trekken." Anja van Gorsel: „Ik ben nooit van plan geweest langer te blijven dan vijf ja die zijn terechtgeko men op een plek die bestemd is voor voetgangers. In de politie verordening van Lisse werd on langs opgenomen dat overtre ders van dit gebod een boete van twintig gulden kunnen ver wachten. De controleur moet ervoor gaan zorgen dat die boe te ook werkelijk zal worden gr ind. Met het Openbaar Ministerie wil Lisse afspraken maken over het vervolgen van mensen die hondenpoep weigeren op te ruimen en daarna ook nalaten de boete te betalen. Overwogen wordt daarnaast om mensen ook al strafbaar te stellen als zij hun hond uitlaten zonder daar bij een opruimmiddel mee te Een ambtenaar in het bezit van een 'geldige titel', met een be kwaamheid die moet blijken uit een goedgekeurd examen en een betrouwbaarheid die moet worden getoetst aan de hand van zijn gedragingen. Kortom, de gemeente Lisse zoekt niet zomaar iemand voor de functie van ...hondenpoepcontroleur. Volgens een pas verschenen no titie wil de gemeente een derge lijke functionaris aanstellen voor 700 uur per jaar. Zijn loon zou betaald kunnen worden uit de opbrengsten van de honden belasting: ruim 23.000 gulden. Bedoeling is dat de opspo ringsambtenaar erop toeziet dat Lissenaren de uitwerpselen van foto loekzuyderduin hun huisdier direct opruimen NOORDWiJKERHOUT»geleken met de jaren daarvoor. Maar ook werker van milieuminister Alders, be- er hard aan werkt om schonere teeltme de industrie droeg haar steentje bij. Zij kend gemaakt tijdens een vergadering thodes uit te proberen. Tegelijk pleitte De bollentelers hebben in 1993 slechts introduceerde een middel, dat veel mil- van de Koninklijke Algemeene Vereeni- hij ervoor te komen tot teelt waarbij de een kwart (2.5 miljoen kilo) van de hoe- der voor het milieu is. ging van Bloembollencultuur (KAVB), afhankelijkheid van bestrijdingsmidde- veelheid grondontsmetters gebruikt ver- Dat heeft J. van der Kolk, naaste mede- Van der Kolk prees de bollensector, die len wordt beperkt. POLITIEKE RUBRIEK mm—M VRIJE TIJD Proteststemmers. Van Da- Ie kent het woord niet, maar politici gebruiken het tegenwoordig te pas en te onpas. Meestal te onpas. Nuttig is de type ring voor de gedachten- vorming helemaal niet. Een proteststemmer, dat is iemand die je niet seri eus neemt. En de term proteststemmer is voor de 'grote politiek' de deken die alle politieke proble men toedekt. Slaap zacht. adjememaar, dat I was een magneet van protestkiezers. Een raadslid dat geen raadsver gadering bijwoonde en zijn ver goeding in alcoholica omzette. Sindsdien zullen er wellicht nog een paar geweest zijn. Maar aan de verkiezingen voor de Leidse gemeenteraad deed niet een partij mee, waarvan je het elec toraat kunt betitelen als protest kiezers. Want al die partijen hebben een programma waar zij voor staan en dat bij de kie zers bekend is. Maar het komt de zittende poli tici wel goed uit. Mensen die op de CPN kiezen waren commu nisten, PvdA-stemmers heten sociaal-democraten, WD'ers li beralen, stemmers op Groen- Links zijn linkse mensen die het milieu hoog in het vaandel heb ben. En degene die woensdag het hokje voor de naam van een CD'er of CP'er, een SP'er, een kandidaat van de Stadspartij of Ljeiden Weer Gezellig/De Groe pen rood maakte, heet een pro teststemmen Dat zijn er een dikke tienduizend. Tot woensdag sloten veel Leidse politici de ogen voor de op komst van de CD. De mensen dreigden alleen maar om daar op te stemmen. Zij wilden de heersende politiek choqueren. Maar 't zou allemaal nog goed komen. Er woonden immers geen racisten in Leiden? Overal elders, maar niet in leiden. 3869 Leidenaars hebben inmid dels hun stem gegeven aan par tijen, die vinden dat wie met een wat donkerder huidskleur geboren is, weg moet wezen.. Maar nog zijn er geen racisten in Leiden. Proteststemmers he ten ze. En ze hebben heus geen racistische ideëen, ze wilden al leen de grote partijen een lesje leren. De vraag is, hoe lang dit nog doorgaat. Als over vier jaar 6000 mensen extreem rechts stem men, zijn het dan nog protest stemmers? Zijn ze dan nog niet fout? Een demonstratie, overi gens niet georganiseerd door de politiek, moest de zaterdag voor de verkiezingen het tij nog ke ren. Gewapend met borden trok een stoet bezorgde Leidenaars het mistroostige Noorderkwar tier binnen. PvdA, GroenLinks en D66 gingen voorop. Op de demonstratie in het Kooipark was de boodschap vooral, dat de mensen die een slecht huis hebben, financieel krap zitten en geen uitzicht hebben op be ter, van extreem rechts niets te verwachten hebben. Misschien was het slimmer ge weest die mensen te vertellen, dat zij van de andere politieke partijen wèl iets te verwachten hebben. En dat die dan ook waar te maken. Want als dat niet gebeurt, blijft die groep zo genaamde proteststemmers ge woon groeien. En dan ziet het er echt slecht uit voor onze sa menleving. Proteststemmers. Het woord zou verboden moeten worden. wee D66-wethouders, twee van de PvdA, een namens Groen Links en een CDA-wethouder. De deksel zat woensdag nog niet op de stembussen of deze samenstelling van het nieuwe college van burgemeester en wethouders werd door de meeste sprekers als het meest voor de hand liggend genoemd. Het huidige college van PvdA, CDA en GroenLinks is z'n meer derheid kwijt en dus moet er nog een partij bij. De WD won tot haar eigen stomme verba zing de verkiezingen maar lijkt ongeschikt voor een samenwer kingsverband met de huidige drie collegepartijen, zo nadruk kelijk hebben Alexander Geert - sema en de zijnen oppositie ge voerd tegen vooral de plannen voor de binnenstad. De SP is te klein en beschouwt een plek in het college als een andere pla neet, Margje Vlasveld van De Groenen Leiden WeerGezellig is nog kleiner en dient bovendien haar nieuwe geluid uitsluitend vanuit de oppositiebanken te laten opklinken omdat daar an ders helemaal niets meer valt te beleven en voor de bruinhem- den van de CD is in het dage lijks bestuur van een vluchtelin- genstad bij voorbaat geen plaats. Blijft D66 over. Een simpel spel van optellen en aftrekken. Tjeerd van Rij, PvdA- lijsttrekker, deed eerder deze week voorkomen alsof er meer aan de hand is. Hij noemde de WD een onbetrouwbare part ner. Over D66 deed hij het zwij gen toe. Dat moet in de nieuwe politieke verhoudingen worden uitgelegd als een minzaam woord van welkom aan D66. Maar vindt Van Rij die partij dan wel betrouwbaar? Hij heeft zich herhaaldelijk uiterst nega tief uitgelaten over het feno meen D66. Voor Van Rij is D66 Lezing Drs. A.J.M. Frijns houdt op dinsdag 8 maart een lezing over Leidse minnen en minnekinde ren. De lezing wordt gehouden in de tentoonstellingzaal van het Gemeentearchief, ingang Vliet 45. Aanvang 20.30 uur. Operette Werkgemeenschap De Ratel heeft een muziekprogramma samengesteld uit bekende maar vooral ook minder bekende operettemuziek. Het program ma wordt zondag 6 maart ge presenteerd door drs. Joh.P- .H.G. Kien in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Aanvang 10.30 uur. Optreden Lemmingz Edge en Rega treden op zaterdag 12 maart opin Jon gerencentrum 't Stathuys. Het centrum is vanaf 21 uur ge opend. Entree: vijf gulden. Kledingbeurs In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt op vrijdag 11 en zaterdag 12 maart een kledingbeurs gehouden. Kinder en dameskleding zijn op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur te koop en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Wandeltocht Wandelaars kunnen op zater dag 12 en zondag 13 maart tochten lopen van diverse af standen. De start van de 40 kilo meter is tussen 9.00 en 10.00 uur. De startijd van de overige afstanden is van 9.00 tot 14.00 uur. Alle wandeltochten begin nen bij Restaurant Ijsbaan aan de Vondellaan 41 in I-eiden. In schrijving bij de start is moge lijk. ALPHEN/REGIO PAUL V Bewoners van de Alphense regio krijgen mis schien de beschikking over regionale belbussen en taxi's. Gemeenten werken hard aan een plan waarbij een rolstoelbus of taxi de bewoners voor de deur ophaalt en ze voor de deur van de be stemming weer afzet. De passagiers moeten de ritten wel ruim een uur van tevoren boeken. Busonderneming Centraal Nederland heeft al een plan ingediend, waarbij passagiers het dub bele strippentarief betalen. Dat betekent drie gul den voor één zone en 7,50 gulden voor vier zo nes. De gemeenten Alphen, Jacobswoude, Lie- meer, Nieuwkoop, Rijnwoude en Ter Aar hebben echter ook andere busondernemingen om een offerte gevraagd. Bovendien zien ze liever een al gemeen tarief van vijf gulden per rit. Of het systeem er ook komt is nog de vraag, zegt welzijnswethouder C. de Lange van Ja cobswoude. De gemeenten mogen maar een be perkt percentage van de rijkssubsidie aan derge lijke projecten besteden: „En het is de vraag of we het voor dat bedrag kunnen doen." Ook onder de gebruikers leven nogal wat bezwaren. Gehandicapten vinden het soms vervelend dat ze de bus of taxi met anderen moeten delen. Mensen die vaak naar het ziekenhuis moeten, klaagden dat ze er financieel op achteruit gaan. Nu kunnen ze met hun ziektekostenverzekeraar taxiregelingen treffen, straks moeten ze Iedere rit betalen. Leidse stadsbestuurders liepen vooraan bij de protestoptocht tegen extreem-rechts. Veel effect sorteerde de wandeling niet want vier dagen later behaalde de CD twee zetels. Toch brak er geen paniek uit. De 'bruine' schade kan worden gerepareerd, menen de raadsleden en wethouders, want in Leiden-Noord wonen geen racisten maar proteststemmers. foto hielco kuipers BURGERLIJKE STAND net een stuk rubber. Je kunt het alle kanten uitrekken, maar als je het loslaat, schiet het terug in de vorm die je nèt niet wilt heb ben. Constructieve oppositie, noemen de D66'ers hun flexibe le houding. Van Rij werkt liever met klei. Dat kun je lekker kneden. De PvdA'er mag dan de grote ver liezer van de verkiezingen zijn. hij is straks toch weer de baas van Leiden want de PvdA blijft de grootste collegepartij. Groen Links gedroeg zich al voor de college-onderhandelingen als fijngekneed roldeeg. In het de bat over de autoluwe binnen stad is de aan het wethouders pluche verslaafd geraakte partij z'n laatste restantje eigenzin nigheid kwijtgeraakt. En van het CDA, waarvan niet veel meer over is, blijft Van Rij voorlopig af omdat hij Joop Walenkamps uitgedunde clubje anders dood drukt. Kortom, de machtigste man van de stad heeft beide handen over maar ook vol aan D66. AAD RIETVELD en V Best en P.J. van der Plas Manon dv. T van der Plas en W. Kempers Helena Alida dv B.C. Labuschagne en M.F.A van Hoffen Christian zv. M. van Weeghel en A.C.M. den Boer «Cindy Kweiki dv J A.F. Roosburgen l.A Ame P. Graham en K.E Born Mirte Fleur dv. A M Stem en A.W. van Dui|n An nabel Maria dv. J.F van Westerop en M Lagendijk Mohammed zv. M. Fathi en S Mahrach Roel Floris zv. G.J de Rijk en G.A.C. Aten Ian zv. B. van Dijk en C Wetselaar Elisabeth Annette dv. P.M. Schouten en A.C. Zuidam Nadra Ahmed Ahmed Moustafa dv. Entessar Ahmed Ahmed Moustafa Kevin zv. D. Haasnoot en J F. Buurman Patty dv M. Voogt en C A Zandbergen Jennifer dv. A.J.H. Burgers en J.J Sassen «Ti mothy Alexander zv H.C. de Heiden en M A J. Offerman «Claudiadv. B Berruti en i.R. Salvaton Anne Loes Elisadv. P M P van der Lans en L M van der Hoeven Renske dv. H.F.J. van Eijsden Sop- i J.W. Hundersmarck Brian John J Verbrugge en R. Geijteman hie dv. M Langbroek en J.M. van Stijn van der Werff en D T P Vinne Julian zv. A.A.D. van Buuren en C R. Pels Rosanne Tabitha dv O Bak kenes en A. Spierenburg Remco An dreas zv. A J.G. van den Berg en H A P van Parera Vesile dv. D Bayrak en H. Bayrak Yaêi Elisabeth dv. R F W van ïrhoeks en M. Ju Doninique Florence Hendrika dv. B.P.W. Reith en P A M. Creijghton Johannes Hendrik zv. J.H. van Rhee en M. de Vreugd Al bertus zv A.A. van Duijn en A. van der Plas Ellen dv G. van Dui|n en L Groen Nicky dv. L.J. de Jong en D.T. Dam Wi- chers Fabian Valentijn zv. W.M. Rijs- bergen en C. van Strien Caret Hendrik zv J.C Fntzsche en E.S.W. van Vliet Manuela Arentje Lijdia dv. J van Klave ren en M J van den Oever Diedenck zv W J AamoudseenC.L Stevense» Assia dv. A. El Moussaoui en Y. Oualka- di Suzanne dv. A. Plomp en S. Glas Bryan zv. H Stavleu en J.M. Turk In- grid Annelotte Margaretha dv R. Kra mer en H.J. Verkerk Joost Sebastiaan zv. F A J M van de Ven en A J. van der Veer Mücflhid zv. C. Tastan en F. Tastan Marja dv. I. Ivanis en R. Uijter waal Miralda dv. E J. Monfils en Y.C. van der Mei| Melle zv A.J C Monquil en C.J P Broersen Casper Maarten zv. LR. van Houten en M P Heikoop Luuk Janick zv. A.A.P. Weers en M A.P M. de Jong Overleden: C Kuperus(1915)geh gew met S.J van Egmond P. Stadt (1912) man H.J, Koerts (1907) man S Deeb(1930) geh.gew. metG.H, Hen driks P Rietkerk (1932) man J Rijn berg (1915) man* J.C.J.M. Janssens 1931man J van Weerlee 1911«e- jijk J K van Dijk L. de Werker C.H. Verstraeten 1923) man J.J. Planje (1928) man J.G van Duuren (1916) man P. de Keuning (1930) man A G P. de Winter 1944) vrouw «J.J. Schakenbos (191 7) man. M C Beurze (1909) geh gew metG.P van der Lehj.M J Heeren 1956) man «R.J.F. Vrouwe (1944) man. P Star (1910) man.S H. Poss 1938) man J E O'Neill (1994)zoon.C.J. Lubbe (1920) geh gew met J.M. van der Maat J de la Rie (1933) echtgenote van J Sierat E. Leegwater (1944) man J C Slegtenhorst 1905) geh gew met G. Nas.C N.J. Visser (1928) man. J. Dr.essenf 1923) man. D Pardon (1922) man. M.F. J van G.nkei 1898) geh.gew met E van Starkenburg. L Schouten (1912) geh gew met F. Mole naar .AM Seedorf 1926) man J van Leeuwen (1912) man A. St.kkel orum (1906) geh gew met J.F. Landes bergen «IJ Slot (1947) echtgenote van F. Gootjes. Gehuwd: H.O T Muller en J. van Haar.' J A Leegwater en S Ie Cessie W van Egmond en R C Korenhof P H Beer lage en R A A. Coenraad W.A.J. Bone kamp en A.M. van Eerden A Kooij en D E Bouwens* B. Jarbouaen H L J M J van Neijhof W.P, Hartwijken J A.A. van Kampen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13