Leiden Armlastig Leiden rekent zich rijk AZL tevreden over matras tegen doorliggen PvdA: dit was geen afstraffing Trianon wordt mogelijk een 'Leids Tuschinski' 'Ik zit er aardig doorheen 'Huisvesting allochtone ouderen waarborgen' Invasie van landmeters Voorronde voor voorleesdag ZATERDAG 5 MAART 1994 11 Milieutelefoon Mest naar India a a In de tweede helft a Wassenaarse inge- I *f van 1993 werden in I O nieur wil Nederland de Rijnstreek over de tele- verlossen van zijn mest foon veel minder klachten door die te verschepen over het milieu geuit naar India leiden frank buurman De gemeente Leiden moet huisvesting van allochtone ou deren overeenkomstig hun cul turele achtergronden en woon wensen te waarborgen. Dat stelt de Adviesraad Ouderenbeleid Leiden in een brief aan het col lege van B en W van Leiden. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam wordt al gewerkt aan nieuwe vormen van huis vesting voor allochtone oude ren. In Leiden is het tot op he den gebleven bij de intentie van enkele samenwerkende verzor gingshuizen om iets aan dat toekomstige probleem te gaan doen. Er komen steeds meer al lochtone ouderen, die, als ze bijvoorbeeld in een verzorgings huis moeten gaan wonen, daar iets van de cultuur van her komst willen terugvinden en behouden. „Je heot bijvoor beeld Chinese gemeenschap pen die geen Nederlands spre ken. Een Chinese bejaarde zou in een Nederlands verzorgings huis snel vereenzamen. Daarom bestaan er bijvoorbeeld elders woongroepen voor Chinese ou deren. Dat zou in de Leidse re gio ook moeten kunnen", vindt J. Benier van de afdeling welzijn van de gemeente. Omdat het gaat om kleine groepen al lochtone ouderen is het niet mogelijk om speciale verzor gingshuizen te bouwen, daarom is regionale samenwerking noodzakelijk. De Adviesraad Ouderenbeleid Leiden wil ook dat de Stichting Tafeltje Dekje, die maaltijden voor ouderen verzorgt, rekening gaat houden met gebruikers van allochtone afkomst. Veel al lochtonen zijn moslim en mo gen bijvoorbeeld geen varkens vlees eten. Bij de Stichting Ou derenwerk Leiden zal worden onderzocht of een gevarieerd aanbod van maaltijden mogelijk is. In principe is d.ie mogelijk heid aanwezig. annet van aarsen Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) is zeer tevreden over een nieuwe matras tegen doorliggen. Een proef in het AZL en het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis wees uit dat die ma trassen de kans op doorliggen zo sterk terugdringen dat de dubbele aanschafprijs er zo uit is. Dat melden vijf Haagse en Leidse chirurgen in het interna tionale medische tijdschrift The Lancet, dat gisteren verscheen. ,,Toen de fabrikant twee jaar geleden langskwam met de me dedeling dat hij dé oplossing had tegen doorliggen, was mijn eerste reactie: dat geloof ik niet," zegt chirurg R. Geelker ken, die zowel in Leiden als in Den Haag werkt. ,,Uit het on derzoek blijkt echter het tegen deel." De chirurgen hebben hun on derzoek uitgevoerd bij hoogbe jaarde mensen met een heup fractuur. ,,Een groep met een hoog risico", aldus Geelkerken. ,,De resultaten waren verbluf fend, al lost het matras niet het hele probleem op." Van de pa tiënten die op een DeCube ma tras lagen, kreeg uiteindelijk 25 procent last van doorligplekken. Bij patiënten die de dagen en nachten sleten op gewone ma trassen was dat percentage zo'n 70 procent. Het verschil tussen de nieuwe DeCube- en standaardmatras sen zit vooral in de vorm. Op de plaatsen van de hiel en de stuit - waar doorligplekken meestal voorkomen - zitten in het ma tras losse schuimrubberen ku bussen, die uit het matras kun nen worden gehaald. Het ma tras zelf is afgedekt door een speciale hoes. Volgens Geelkerken bespaart het matras de patiënt een hoop ellende en de maatschappij mil joenen guldens. ,.Het behande len van doorligplekken kost na melijk heel veel geld. Het duurt weken en weken voordat die diepe doorligplekken dicht zijn en er is langdurig specialistiche hulp nodig, tot aan plastische chirurgie aan toe", aldus Geel kerken. Inmiddels heeft het Acade misch Ziekenhuis op de afdelin- geneeskunde en thorax chirur gie DeCube-matrassen in ge bruik. „En af en toe gebruiken we een matras op de afdeling heelkunde", zegt Geelkerken. „Alleen patiënten die een groot risico lopen doorligplekken te krijgen, worden op zo'n matras gelegd." Volgens de chirurg wordt een vervolgonderzoek in gesteld om de 25 procent door ligplekken nog verder naar be neden te brengen. „We denken er onder meer aan om mensen direct na een operatie kunstma tig te voeden. Voeding is brand stof en brandstof is nodig om weefsel in stand te houden. In geval van decubitus wordt het weefsel ernstig aangetast." Tegenvallers lopen in de miljoenen Leiden zal nog meer moeten bezuinigen. Dat valt op te maken uit de 'financiële verkenningen', een nota vol fi nanciële rampspoed, die is opgesteld door de ambtena ren van financiën en control. Het stuk verschijnt op een politiek zeer gevoelig moment, want dezer dagen moet een nieuw college van burgemeester en wethouders tot stand komen. 'Financiële verkenningen' is een soort voorjaarsnota met dit ver schil dat er geen politieke be schouwingen in staan. De gort droge opsomming van nieuwe autonome ontwikkelingen tus sen 1995 en 1998, een moeilijke omschrijving voor tegenvallers, is er niet minder alarmerend door. De tegenvallers leiden in de periode 1995-1998 tot tekor ten van 4,3 miljoen tot 5,5 mil joen gulden. Het stuk maakt duidelijk dat de somber stemmende ge meentebegrotingen, die koud drie maanden geleden zijn aan genomen, een nog veel te zon nige voorstelling van de finan ciële stand van zaken te zien hebben gegeven. Volgens de ge meentelijke concerncontroller M. Tensen, de belangrijkste ambtenaar financiën, loopt Lei den 'één op- drie'. „In de ge meentebegrotingen voor het lo pende jaar is er door bezuini gingen en door lastenverhogin gen ruimte geschapen voor in vesteringen. Uit onze financiële verkenningen blijkt dat het be drag dat werkelijk nodig is om die investeringen te kunnen doen-drie keer zo hoog is als in de begrotingen en meerjarenra- mingen is verondersteld." Volgens Tensen waren veel van de tegenvallers voorspel baar, maar kon er bij het opstel len van de gemeentebegrotin gen en de meerjarenoverzichten nog geen rekening mee worden gehouden. Een goed voorbeeld is het stationsgebied. Hoewel Leiden al het geld binnen heeft om dit project te betalen, is pas nu komen vast te staan dat er in de toekomst een miljoen gulden meer dan gedacht nodig zal zijn voor het onderhoud van de au totunnel. Dat heeft te maken met de geavanceerde elektroni ca en de dito werktuigbouw kundige voorzieningen die in de tunnel worden aangebracht. Een andere forse tegenvaller be treft de gemeentelijke brandver zekering. Op 1 januari liep het contract af en de nieuwe verze keringspremie valt hoger uit. Ook de autoluwe binnenstad kost meer dan gedacht. „Vooral de paaltjes die het inrijden van auto's dienen tegen te gaan, zijn onderhoudsgevoelig. Grofweg komt dit neer op drie ton extra per jaar", meldt Tensen in de nota. Behalve tegenvallers, zijn er ook nog onvermijdelijke inves teringen waarmee nog niet of onvoldoende rekening is ge houden. Voorbeelden zijn het wagenpark, nieuwe inzamel containers voor verschillende soorten afval, geluidsappara tuur voor de raadzaal en de on derkomens voor ambtenaren die in en voor de wijken gaan werken. De tegenvallers opgeteld bij de vereiste investeringen levert tekorten op van 7,7 miljoen gul den in 1995 tot 14,6 miljoen gulden in 1998. leiden Of er onverhoopt toch gebouwd ging worden, vroegen enige verontruste bewoners van de MelchiorTreublaan in Leiden zich af. Op het grasveldje onderaan de spoorbaan naar Alphen krioelde het gisteren ineens van de landmeters die overal roodwitte paaltjes in de grond staken en met een gewichtig gezicht het stuk grond bekeken. Het viel echter mee voor de bewoners. Het bleken geen echte landmeters te zijn, maar leerlingen van de streekschool aan de Lammenschansweg. Zij volgen daar een cursus civiele werken en kre gen praktijkles in het vak 'meten- en uitzet ten'. foto holvast/mark lamers Moe, maar verbeten zet een groepje Leidenaars de spelmarathon voort. foto holvast/marklamers Spelletjesmarathon voor muziekinstallatie leiden loman leefmans Bedrijfsmakelaardij Smitsloo is in onderhandeling met een 'serieuze gegadigde' voor de Trianon bioscoop. De potentië le koper wil er een cinema met horecagelegenheid van maken naar het voorbeeld van het Am sterdamse theater Tuschunski. Dat heeft A. Barnhorn van Smit sloo bv bevestigd. Het bod dat de gemeente op de bioscoop heeft gedaan is volgens Barn horn te laag om enige kans van slagen te hebben. De toekomst van de Trianon bioscoop werd onzeker toen de eigenares vorig jaar overleed. Smitsloo werd vervolgens door haar familie gevraagd om Tria non en het Rex-theater aan de Haarlemmerstraat te slijten. Hierdoor ontstond vooral bij de gemeente de vrees dat beide gebouwen hun functie als film zaal zouden verliezen. Er werd een vereniging 'Vrienden van de Trianon' opgericht die ijvert voor het behoud van de bio scoop. Verder verklaarde ook wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) dat hij zou proberen om het theater niet voor Leiden verloren te la ten gaan. De 'vrienden' en Van Rij worden in hun streven ge steund door het zogeheten be stemmingsplan waarin staat voorgeschreven dat Trianon vooralsnog een theater of bio scoop moet blijven. De gemeente bracht onlangs een bod uit op de bioscoop en onderzocht de mogelijkheid om het LVC (waar ook films worden vertoond) naar de Trianon te verhuizen. Maar de vraagprijs van rond de 2,2 miljoen ligt voor de gemeente te ver weg. Nu is er een niet bij naam ge noemde particulier die duidelij ke interesse heeft getoond. De ze zou uitgaan van een kleinere filmzaal dan nu het geval is met als aanvulling een horeca-ge- deelte, a la Tuschinski. Op korte termijn wordt echter nog geen besluit verwacht. Cultureel centrum X De directe toekomst van de voormalige Rex-bioscoop is vol gens Barnhorn een stuk minder duidelijk. „Want we hebben daar te maken met krakers en dat heeft zo z'n invloed op •eventuele gegadigden", aldus de makelaar. De oude 'sex-bios' is door de krakers omgedoopt tot cultureel centrum X waar film, muziek, dans en theater elkaar afwisselen. Veel plaatselijke en landelijke cultuurkrantjes en uitagenda's nemen het pro gramma van de 'X' inmiddels ook gewoon op naast die van de legale gelegenheden als Stads gehoorzaal, Schouwburg en het LAK. Mede door deze ontwikke ling is het pand minder makke lijkverkoopbaar. leiden» wim koevoet De Leidse PvdA is al weer over de grootste schrik van de forse verkiezingsnederlaag heen. De partij mag dan drie zetels kwijt zijn geraakt en daardoor niet langer meer de grootste van de stad zijn, de kans dat zij in het college van burgemeester en wethouders komt is groot. Geen moment ging de hand in eigen boezem, gisteravond tijdens de ledenvergadering over de voor de partij zeer slechte verkiezingsuitslag. „Dit is geen afstraffing voor de Leid se afdeling maar een landelijke ontwikkeling", was de conclu- De campagnecommissie werd dan ook zonder mankeren in de bloemetjes gezet en voor alle leden waren er opspeld- roosjes. „Prik desnoods je trui kapot, als ze maar blijven zitten, da's goed voor de beeldvor ming", aldus afdelingsvoorzitter Tan Toan Hok. Tomaten Op één lid na vindt de achter ban dat de PvdA er ook alles aan moet doen om in het colle ge terug te keren. Lijsttrekker T. van Rij deelt die opvatting. „Wat moeten we nou in de op positie? De SP overschreeuwen met oneliners die suggereren dat er overal simpele oplossin gen voor zijn? Lijkt me niet. De PvdA is geen actiepartij maar een bestuurspartij. Wij houden niet van tomaten." Veel problemen zal een voort gezet verblijf in het college niet eens opleveren, rekende lijst trekker Van Rij voor. „Een reëel stadsbestuur zonder PvdA is niet mogelijk." WD, D66 en CDA zijn namelijk goed voor 20 van de 39 zetels, een minimale meerderheid. GroenLinks, ver wacht Van Rij, zal zo'n PvdA- loos college niet willen verster ken. Vier van de vijf grootste partijen in Leiden zijn nodig voor een college dat op een vei lige meerderheid kan rekenen. En al direct na de verkiezingen werd duidelijk dat de WD de grootste kans maakt op nog eens vier jaar oppositiebanken. Het grootste probleem voor de PvdA zal zijn dat ze in het nieuwe college een van de drie wethouders zal moeten inleve ren. Van Rij lijkt verzekerd van een plaats. De andere PvdA- wethouderszetel moet worden bezet door H. Koek of S. de Vreeze. In de ledenvergadering klonken gisteravond stemmen op om Koek aan te wijzen. Al was het alleen maar omdat de huidige wethouder onderwijs, cultuur en emancipatie een vrouw is en De Vreeze niet. Me de om die reden staat zij tweede op de PvdA-kieslijst. Poppetjes Een stemming werd niet gehou den. PvdA-lijsttrekker Van Rij vindt het namelijk voorbarig om nu al over de 'poppetjes' te dis cussiëren. De college-onder- handelingen moeten nog begin nen, benadrukte hij. Maar ook Van Rij maakte er geen geheim van dat hij de kans op een colle ge met D66, CDA PvdA en GroenLinks heel groot acht. „Zeker nu lijsttrekker Geertse- ma van de WD, nota bene de winnaar van de verkiezingen in het Leidsch Dagblad heeft ge roepen dat hij zijn eigen partij ook maar weinig kans geeft." Koffie Van Rij zei in de ledenvergade ring dat hij vindt dat Geertse- ma, die het initiatief heeft bij de college-onderhandelingen, het spel tot dusverre stom heeft ge speeld. „Hij had beter de onder handelingen samen met de PvdA kunnen leiden. Weliswaar heeft de grootste het initiatief en hebben er meer mensen op de WD gestemd, maar de PvdA heeft net zo veel zetels behaald (acht, red.). Door samen met ons de besprekingen te leiden, had Geertsema ons in een veel lastiger pakket gebracht. We hadden dan eerst met de WD moeten praten en dan pas met de andere partijen. Nu is er bij wijze van spreken al een ver bond van D66, PvdA, Groen Links en CDA, dat alleen nog voor de vorm bij Geertsema op de koffie komt." Vier paar vermoeide ogen kij ken naar het spel dat op tafel ligt. Af en toe verschuift een jongen een pionnetje, maar van harte gaat het niet. In de kamer aan de Papengracht hangt een doordringende zweetlucht die verraadt dat hier een tijd niet is gedoucht. Het is de vijfde keer in vijftig uur dat Risk wordt ge speeld. Maar ook Triviant, Sho- gun en computerspelletjes heb ben geholpen de nacht te door- De jongens die om de tafel zitten zijn leden van de evange lische gemeenschap Rhema. leiden/regio» Tien scholen uit de regio doen woensdag 9 maart mee aan de voorronde van de Nationale Voorleesdag. De wedstrijd heeft plaats in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkeweg in Voorschoten. De beste voorle zer gaat door naar de provincia le voorronde in Zoetermeer. De winnaar daarvan gaat naar de Om de nieuwe muziekinstalla tie yan de muziekgroep te fi nancieren, organiseerden zij een spelletjesmarathon. De be doeling is dat zij een etmaal lang achter elkaar spelletjes spelen. Iedereen die hun wilde sponsoren moest een basisbe drag van vijf gulden inleggen. Voor elk upr dat extra werd ge speeld mochten de leden van de kerk zelf een bedrag invullen. Met cola, heel veel eten, gospelmuziek en elk uur een yell zijn de spelers niet één, maar ruim twee etmalen wak ker gebleven. Na vijftig uur heb ben ze ruim drieduizend gulden opgehaald. Vrijdagmiddag zegt Nationale Voorleesdag, die op 26 mei wordt gehouden. Die tien voorlezers afkom stig uit Leiden, Katwijk, War mond, Leiderdorp, Leidschen- dam, Wassenaar en Voorscho ten krijgen 9 maart vijf minu ten de tijd om hun kunsten te vertonen. Het evenement wordt opgeluisterd door de zingende goochelaar Johnny Mendola. De aanvang is 14.00 uur. Jacob winkelman: „We willen nog een paar uur door gaan, maar ik zit er aardig doorheen, en met de rest gaat het ook niet echt lekker. Ik hoop dat we het uithouden tot zes uur van avond." Het idee van een spcl- letjesmarathon kwam van Ri chard IGinkerberg, een van de spelers, die een avond tot vijf uur had zitten 'risken'. „Ik moest de volgende dag om zes uur werken, dus ik kon maar een uur slapen. Eigenlijk had ik helemaal geen last van mijn ge brek aan slaap, dus toen dacht ik: 'dit kunnen we best een et maal volhouden'. Toen hebben we een goed doel gezocht en de daad bij het woord gevoegd." Huis huren? Rek Home Rentals opent de juiste deuren voor u! ES3 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Plannen voor het Leidse Trianon a la het Amsterdamse Tuschinski. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11