President De Klerk tegen internationale bemiddeling Buitenland Rabin wil regeringscoalitie j uitbreiden met Tsomet 'Tabaksindustrie verhoogt bewust nicotinegehalte' Vorstin op rondreis Nederlands bataljon wordt tegengewerkt door Serviërs Tegen verlaging minimumloon Nigeriaanse leger paraat vrijdag 4 maart 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associal Press DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press I I Verdachten moord Piat aangeklaagd Twee mannen zijn gisteren officieel in staat van be- gesteld wegens de moord vorige week op het Franse parlementslid Yann Piat. Beide mannen worden in verband ge- met de voormalige Zuidfranse maffia-baas Jean-Louis Tpargette, die vorig jaar in het Italiaanse San Remo werd ver- 51 moord. Piat stond bekend als fanatiek bestrijdster van de cor- 51 ruptie en misdaad aan de Rivièra en is in het verleden herhaalde jjjj malen bedreigd. Vier drughandelaars opgehangen Singapore Vier drughandelaars zijn vanmorgen in Singapore opgehangen. Zij zijn vorig jaar wegens de illegale invoer van eni- ge kilo's heroïne ter dood veroordeeld. In de Aziatische stadstaat staat op het bezit van meer dan vijftien gram heroïne de doodstraf. Sinds de wet in 1975 van kracht werd, zijn 52 mensen jf'opgehangen. s: Moskou draait gaskraan Oekraïne dicht moskou Rusland heeft de levering van aardgas aan Oekraïne 5(,stopgezet. De aanleiding voor het dichtdraaien van de gaskraan 5c' is het niet betalen van rekeningen voor eerdere leveranties. De 50. totale schuld zou ongeveer een miljard dollar bedragen. Een 50. Oekraïnse functionaris verklaarde dat zijn land gas zal aftappen 5» Van de pijpleidingen die door dit land naar West-Europa lopen. I Oliemaatschappij schrapt 13.000 banen iakarta Bij de Indonesische staatsoliemaatschappij Pertamina 50 gaan de komende vijf jaar 13.000 banen verloren. Pertamina wil 50 de inkrimping realiseren door natuurlijk verloop en vervroegde 50 pensioneringen. De inkrimping is een gevolg van de daling van I de olieprijzen op de wereldmarkt. Bij Pertamina werken 47.000 Zjirinovski betaalt rekeningen niet moskou Twee Russische radiostations zullen de extreem-natio nalistische Vladimir Zjirinovski aanklagen wegens fraude met bankcheques. Volgens de stations Majak en Galaktika had Zji rinovski zendtijd tijdens zijn verkiezingscampagne afgelopen I najaar betaald met valse cheques. Ministers Ivoorkust zonder Mercedes abidjan Kabinetsleden en directeuren van de tientallen over- heidsbedrijven in Ivoorkust worden niet langer voorzien van een l Mercedes. Het kabinet heeft gisteren besloten dat alleen de pre- i sident en hoofden van bepaalde overheidsinstellingen het luxe- voertuig krijgen. Betrekkingen Vaticaan en Jordanië Vaticaanstad Het Vaticaan en Jordanië hebben gisteren beslo- ten diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Het Vaticaan on derhoudt nu volledige diplomatieke betrekkingen met alle buur- 3landen van Israël: Jordanië, Libanon, Syrië en Egypte. Van de 3 vier miljoen inwoners van Jordanië zijn er ongeveer 62.000 ka- R tholiek. VN aan de slag in Noord-Korea Seoul Voor het eerst sinds vorig jaar februari hebben VN-ex- perts gisteren de zeven bekende nucleaire installaties in Noord- Korea geïnspecteerd. De regering in Pyongyang houdt echter j nog altijd de inspectie tegen van twee andere nucleaire installa- 1 ties. Indiërs Fiji boycotten kabinet suva De Indische minderheid op Fiji treedt niet toe tot het ka binet van premier Sitiveni Rabuka zolang in de Grondwet staat dat de etnische Fijiërs een gegarandeerd recht op bestuurs- macht hebben. Dat hebben de Indiërs gisteren gezegd. I VS voeren druk op Japan op washington De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren teruggegrepen op een Vijfjaar oude, 'slapende' wet om Japan onder druk te zetten om iets te doen aan het enorme handels- overschot met de VS. Het besluit is een eerste stap naar econo- mische sancties tegen Japan. Clinton zei evenwel dat dit geen openingszet is in een handelsoorlog tussen de VS en Japan, jjj maar als eemsignaal dat Washington nu eindelijk een gebaar ld van Japan verwacht. ij sjeruzalem ad bloemendaalvan overheidsgeld. Rabin is steeds voorstander geweest van j!Premier Rabin van Israël wil van de toetreding van Tsomet, een links-liberale coalitiepart- kleine rechtse partij die onder Meretz toestemming voor leiding staat van oud-stafchef Been uitbreiding van het kabinet Rafael Eitan, omdat hij minder met de rechtsepartij Tsomet afhankelijk wil zijn van Meretz. (vijf zetels). Meretz heeft zich Meretz vindt de prijs voor uit- al tegen verklaard, maar breiding van de coalitie te hoog. ÉRabin gaat vandaag proberen Eitan heeft een aantal voor- de partij op andere gedachten waarden gesteld, waaronder ite brengen. Hij zegt dat hij on- een versterking van de neder-. Tmogelijk kan doorregeren mét zettingen in de bezette gebie- '1 een minderheidskabinet. den. Bovendien wil hij minister De Israëlische regering ver- van politie worden. De liberalen loor vorig jaar haar meerder- hebben gisteren laten weten dat in het parlement toen de ze gebruik zullen maken van religieuze partij Shas zich terug- het veto dat ze bij hun toetre- trok nadat Shas-minister Arieh ding tot de coalitie hebben be- 8. Deri in staat van beschuldiging dongen, gesteld wegens misbruik 2 WASHINGTON HANS DE BRUUN 8 CORRESPONDENT 9 Roken is slecht voor de gezondheid. Een waarheid als een koe die dan ook op elk pakje sigaretten dat in de Verenigde Staten verkocht wordt, te lezen is. Daar laat de Amerikaanse overheid het overigens niet bij. In openbare gebouwen, op binnenland- se vluchten van luchtvaartmaatschappijen en enkele internationale vluchten en J vele andere plaatsen is roken verboden. Maar de regering-Clinton wil nog verder 2 gaan. Jocelyn Elders, het hoofd van de Ameri- kaanse gezondheidsdienst, pleitte vorige week voor een verbod op reclame voor siga- retten in tijdschriften die voor jonge men- sen zijn bestemd. En het hoofd van de Food and Drug Administration, David Kessler, kwam met voorstellen om nicotine officieel als een drug te bestempelen, wat de rege- I ring de mogelijkheid geeft er nog strengere reglementen voor op te stellen. Volgens Kesslers.FDA 'manipuleren' de si- garettenfabrikanten zelfs het nicotinegehal te in hun produkten, gebruik makend van de wetenschap dat sommige soorten zware nicotine verslavender zijn dan lichtere. Daarmee probeert de industrie, die jaarlijks 48 miljard dollar omzet, bewust verslaving en dus vraag naar sigaretten te creëren, be weerde hij. Voor de televisiezender ABC zei een ex-directeur van sigarettenreus RJR 'dat nicotine wordt toegevoegd aan tabak om de consument blij te maken'. Nicotine blijkt dus niet alleen een normaal in tabak aanwezige stof te zijn, maar er aan te worden toegevoegd. De laboratoriumte sts wezen uit dat door de grote rookwaren- fabrikanten sigaretten op de markt gebracht zijn met doses nicotine die nooit natuurlijk aanwezig konden zijn. Een sigaret wordt daarmee bewust tot een verslavend middel gemaakt, wat er volgens Kessler toe kan lei den dat de verkoop van zware sigaretten net als die van 'echte' drugs wordt verbo den. De anti-rookstemming in de VS neemt met de dag toe. ,,Dat is vreemd", zegt Walker Merryman van het Tobacco Institute, de or ganisatie van de sigarettenfabrikanten.Ro ken is de laatste jaren immers met dertig procent afgenomen". Dat is zo, maar juist onder jongeren neemt het weer toe. Van daar ook het dreigement van Elders. Maar Merryman stelt de regering een felle strijd in het vooruitzicht als zij op deze weg ver der gaat. De tabakslobby is een machtige. Clinton heeft het toch al aan de stok met al lerlei sectoren van de industrie en kan een nieuw conflict dus eigenlijk moeilijk gebrui ken. Maar van zijn kant lijkt weinig terug houdendheid te verwachten. Hij heeft al voorgesteld de accijns op een pakje sigaret ten met anderhalve gulden te verhogen om zijn plannen voor de hervorming van de ge zondheidszorg te financieren. En ook het Congres, dat strenge anti-rookwetten vaak heeft geblokkeerd, lijkt men nu bereid ver der te gaan. Jocelyn Elders veroordeelde sigarettenfabri kanten die hun reclame speciaal op de schoolgaande jeugd richten. Zij bekritiseer de de verhulde manier waarop reclame wordt gemaakt, vaak niet rechtstreeks voor sigaretten maar voor nevenprodukten van de sigarettenindustrie. „Tieners moeten be seffen dat roken verslavend en dodelijk is", zei Elders. Zij kreeg vorige week bijval van de hamburgerketen McDonald's, die be sloot alle 1400 eigen restaurants rookvrij te maken. montegq bay Koningin Elizabeth II sprak gisteren in het Jamaicaanse Montego Bay met leden van een As- hanti-dansgroep. De Britse vorstin en haar man, prinjs Philip, maken momenteel een rondreis langs landen van de Gemenebest in het Caribische gebied. Ze zijn nu op weg naar de Bahamas. foto epa De Amerikaanse president Clin ton is in verlegenheid gebracht door pogingen van Witte-Huis- medewerkers om invloed uit te oefenen op het justitiële onder zoek naar Clintons financiële handel en wandel uit de tijd dat hij nog gouverneur van Ar kansas was. Clinton gaf zijn me dewerkers gisteren opdracht om zich op geen enkele manier meer met het onderzoek te be moeien of er ook maar iets over te zeggen zonder eerst te over leggen met zijn advocaat. Een speciale openbare aan klager onderzoekt momenteel de beleggingen in grond (in het zogenoemde Whitewater-pro ject) die de president en zijn vrouw Hillary in de jaren tachtig in Arkansas hebben gedaan. Zij maakten daarbij gebruik van de diensten van een spaarbank waarvan een vriend van hen, Ja mes McDougall, directeur was. Die zou echter onrechtmatig gebruik hebben gemaakt van overheidsgelden nadat de bank failliet was gegaan. De Clintons zijn daar overigens financieel niets wijzer van geworden. ANC wel akkoord met eis Vrij he ids alliantie De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren de eis van de conservatieve Vrijheidsalliantie tot internatio nale bemiddeling over de constitutionele geschillen als 'niet serieus' van de hand gewezen. Eerder had het Afri kaans Nationaal Congres (ANC), dat zich inspant om zwarte en blanke conservatieven bij de verkiezingen te betrekken, ingestemd met deze bemiddeling. De Vrijheidsalliantie, waarin rechtse blanken en de Zulu-be- weging Inkatha zitten, had in ternationale bemiddeling geëist om eventueel deel te nemen aan de eerste multiraciale ver kiezingen in Zuid-Afrika op 27 april. Maar De Klerk liet tijdens een openbare bijeenkomst in Durban weten dat van interna tionale bemiddeling om natio nale problemen op te lossen, geen sprake kan zijn. Over de eis van Inkatha-leider Buthelezi de verkiezingen uit te stellen, zei De Klerk dat het land zich dit niet kan permitteren. Hij wees deze voorwaarde van de Vrijheidsalliantie als onaan vaardbaar van de hand. Zulu-leider Buthelezi had na zijn jongste ontmoeting met ANC-voorman Mandela ver klaard dat zijn Inkatha Vrij heidspartij (IFP) bereid is te be ginnen met de campagne voor de verkiezingen zodra de inter nationale bemiddeling begint. Buthelezi, die met de bemidde ling een van de laatste kansen grijpt om aan de eerste vrije verkiezingen deel te nemen, zei dat de partij zich 'voorlopig' zal laten registreren voor de verkie zingen, zonder zich op deelna me vast te leggen. De Vrijheidsalliantie weigerde tot dusver deelneming mits in de nieuwe Grondwet waterdich te garanties worden gegeven voor zelfbeschikking, waaron der een thuisland voor Afrika ners. Buthelezi hoopt door de zelfbeschikking aan de macht te kunnen blijven in het thuisland KwaZulu, waar veel zwarten er toe neigen op het ANC te gaan stemmen. De Zuidafrikaanse regering reageerde niet direct op de ANC-bereidheid tot internatio nale bemiddeling. Maar presi dent De Klerk zei woensdag in het parlement al dat er voor be middeling niet voldoende tijd is. Het Nederlands VN-bataljon dat bezig is zich in de Oost- bosnische stad Srebrenica te in stalleren, ondervindt steeds meer tegenwerking van de Bosnische Serviërs. Gisteren werd een Nederlands konvooi de toegang tot Srebrenica ge weigerd. De minimale voorra den van het Nederlandse batal jon slinken daardoor te snel. Als het konvooi morgen opnieuw wordt tegengehouden, kan er een noodsituatie ontstaan. De VS hebben vandaag op nieuw het verzoek afgewezen meer troepen te sturen naar Bosnië. De speciale VN-gezant voor het voormalige Joegosla vië, Akashi, had gisteren ge vraagd om 10.500 man extra soldaten. President Clinton en minister Christopher (buiten landse zaken) hebben gezegd dat de VS alleen het sturen van Amerikaanse troepen naar Bos nië willen overwegen indien er een algehele vredesregeling is. Volgens Akashi zijn onder meer 4.600 extra militairen no dig om het bestand in Sarajevo te garanderen en 6.050 om de moslims en Kroaten uit elkaar te houden. In Sarajevo is giste ren het bestand een aantal ma len geschonden. De VN hebben gisteren voor het eerst officieel bevestigd dat de vier gevechtsvliegtuigen die eerder deze week werden neer gehaald door NAVO-toestellen vliegtuigen van de Bosnische Serviërs waren. VN-personeel heeft gezien dat een van de ont komen Servische toestellen is geland in Ubdina, in het door Bosnische Serviërs beheerste Kroatische Krajina. archieffoto Iemand wilde worden gebeld door een vrouw die hem zou uitnodigen voor het theater, om zijn vrouw jaloers te maken. „De motieven van de mensen gaat mij niet aan", aldus Benz, „De redenen van mijn klanten om deze service te willen is hun eigen zaak. Maar er lopen veel professionele neuroten rond. Stakingen in Duitse metaal HANNOVER DPA-Rtr-KRF De leden van de Duitse metaal vakbond IG Metall in Nedersak- sen leggen maandag het werk neer om CAO-concessies af te dwingen. De staking kan uit groeien tot het ernstigste ar beidsconflict in Duitsland sinds 1984. De werkgevers willen de lo nen bevriezen en fors korten op het vakantiegeld. Ook verlangen zij dat de werktijden flexibeler worden. Zo zou terugkeer naar een 40-urige werkweek mogelijk worden. IG Metall, die zich tien jaar heeft ingezet voor een werk week van 35 uur, wijst deze ei sen af. De bond gaat de staking in met een looneis van 5,8 pro cent en een banengarantie. De werkgevers zeggen dat de werk gelegenheid alleen kan worden behouden door bevriezing van de lonen. Clinton tegen bemoeizucht van Witte Huis washington hans de bruun correspondent parus» Enkele kleine regeltjes in de Franse Staatscourant hebben de bonden en jongerenorganisa ties op de kast gejaagd. Het be treft een decreet dat het geldende minimumloon voor jongeren te rugbrengt tot 80 procent. Dat geldt voor degenen met een mid delbare schoolopleiding gevolgd door nog twee jaar hoger onder wijs of meer. Boze studenten- en jongerenorga nisaties hebben gisteren overal in het land (op de foto in Parijs) actie gevoerd. 'Werk is werk' en 'mini mumloon heet niet voor niets zo. Daar moet je niet aan knabbelen', vinden studenten- en jongerenor ganisaties. Premier Balladur ontkent overi gens in alle toonaarden dat hij een 'SMIC-Jeunes' instelt: een spe ciaal gekort minimumjeugdloon. De adder onder het gras die dat volgens Balladur niet is heet CIP (contract voor beroepsintegra tie). De bedoeling is jongeren te koppelen aan een of meerdere ou dere werknemers en hen zo een opleiding te geven. Omdat de jongeren niet voor 100 procent meedraaien in het arbeidsproces is minder loon voor de regering gerechtvaardigd. foto epa Gebedsgenezeres vast voor mishandeling bejaarden correspondent De Italiaanse politie heeft gisteren bij een inval in een Romeins bejaardenhuis de lijken gevonden van drie bewoners die, naar wordt vermoed, door mishandeling om het leven zijn gekomen. Het bejaardenhuis is eigendom van de gebedsgenezeres Rosa Mandato, die al eerder met justitie in aanraking kwam omdat ze bejaarden, tegen veel geld, genezing beloofde. De politie was gealarmeerd door enkele stagiaires, die melding maakten van grove mishandeling. De bewoners werden onder meer na het middageten in ijskoud water gedompeld en moes ten naakt door de tuin lopen. Het verplegend personeel zou nooit hebben geprotesteerd omdat de eigenares als een goeroe werd aanbeden. Zeven werknemers zijn gearresteerd. Ze zullen worden aangeklaagd wegens mishandeling. De politie deed ook invallen in bejaardenhuizen van Mandato in Caserta en Napels waar verwaarloosde oudjes verdwaasd rondliepen in een sterk vervuilde omgeving. De spanning tussen Nigeria en Kameroen over het olierijke schiereiland Bakassi waar beide landen aanspraak op ma ken is gisteren verder opgelo pen. De Nigeriaanse strijd krachten zijn in staat van pa raatheid gebracht. De Nigeriaanse minister Kin- gibe (buitenlandse zaken) waar schuwde dat zijn regering 'niet passief zal blijven toekijken hoe de druk op de bevolking van Bakassi toeneemt'. De Nigeria- nen, die op het schiereiland 90 procent van de bevolking vor men, zijn ook op de tien eiland jes die in de Golf van Guinea liggen in de meerderheid. Betalen om een telefoontje te krijgen berlun» adrian bridge the independent Duitsland heeft er voor de ge bruikers van draagbare tele foons een unieke, persoonlijke service bij. Voor niet meer dan 5 mark (5,60 gulden) per keer laat Joachim Benz hun telefoon rin kelen en praat dan met over ie der gewenst onderwerp. Benz kwam op het idee toen hem opviel hoeveel mensen een draagbare telefoon hebben maar hoe weinig van ook daad werkelijk worden gebeld. Benz, een 29-jarige zakenman uit Frankfurt-am-Main: „De be doeling van het nogal opzichtig vertonen van die telefoons is om de indruk te wekken dat men ongelooflijk belangrijk en drukbezet is. Maar dat werkt niet als ze nooit rinkelen. Ik be dacht dat sommige mensen misschien wel wilden betalen om te worden gebeld. Veel mensen verklaarden me voor gek, maar gezien de reacties, had ik gelijk." Sinds de start van zijn nieuwe firma Rent-A-Call is Benz overstroomd door honderden telefoontjes van potentiële klan ten. De mees ten zijn zaken mensen die collega's of klanten Klaar om te worden gebeld. willen imponeren door op een vitaal moment in de onderhan delingen hun draagbare tele foon te laten gaan. Een tele foontje middenin een belangrij ke bespreking in het Engels of Frans voor een nog groter ef fect kan voor 15 mark wor den geregeld. Sommigen vragen om telefoontjes tijdens een spelletje tennis met hun zaken partners.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7