CD en CP komen niet in colleges Belangrijk bericht. Binnenland Rottenberg: Oppositie bij groot verlies Raadsverkiezingen zijn strop voor hen die belegden in D66 CD A-raadsleden: Wij zijn de dupe van AOW Basisvorming rammelt nog Reclame Huggies is 'misleidend' _VRIJDAG 4 MAART 1994 3 Se Kooi jmans bezoekt China en Vietnam den haag Minister Kooijmans van buitenlandse zaken brengt volgende week een officieel bezoek aan China en Vietnam. In China zal hij zijn ambtgenoot Qian Qichen en de ministers Xiao Yang van justitie en Wu Yi van buitenlandse handel spreken en onder meer de mensenrechten aan de orde stellen, zo meldt het ministerie van buitenlandse zaken. In Vietnam tekent Kooij mans samen met zijn ambtgenoot Nguyen Manh Cam een In- vesterings Beschermings Overeenkomst (IBO), die een belangrij- ke impuls voor Nederlandse investeringen kan betekenen. In de- cember werd de Nederlandse ambassade in Hanoi heropend. 1 Drie jaar voor ontucht met 3- jarige Leeuwarden De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 57- e?; jarige man uit Franeker wegens ontucht tot drie jaar cel veroor deeld, waarvan een jaar voorwaardelijk. De eis was drie jaar on- voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man jaren- te lang zijn seksuele frustraties op twee meisjes heeft afgereageerd. Een van hen was al op 3-jarige leeftijd slachtoffer. De rechtbank veroordeelde de 29-jarige vriendin van de man wegens mede- plichtigheid tot 180 uur dienstverlening. De rechtbank achtte de r-, vrouw, die psychologe is, sterk verminderd toerekeningsvatbaar, n Praten met rechter misschien via video efl den haag Justitie onderzoekt of het mogelijk is dat rechters met verdachten communiceren via een videokanaal of satellietver- jg! binding. Het gaat hier alleen om de zogeheten 'voorgeleiding', I de gevallen waarbij geen sprake is van een volwaardige rechts- i zitting, maar van het verhoren van een verdachte en melden van j0 de straf. Justitie hoopt op die manier te bezuinigen op de i UC hl1 -„„u, Dortkosten tussen cel e clO.OOO transporten t ichtbank. Jaarlijks gaat het c huis van bewaring en rechtbank. Van der Duim en Deelder bedanken assen-rotterdam» Voormalig schaatskampioen Hilbert van der Duim gaat niet in de gemeenteraad van Assen zitten. Van der Duim fungeerde als 'lijstduwer' van de Politiek Logisch Oprech te Partij (PLOP) maar werd woensdag met voorkeurstemmen ge kozen. Hij wil zich op de achtergrond wel inspannen voor de partij, zegt hij, maar heeft als leraar te weinig tijd om een functie in de raad te vervullen. Jules Deelder, die woensdag met voor keurstemmen in de Rotterdamse raad werd gekozen, bedankt ook voor de eer. Bende verdient miljoenen met hasjtranporten amsterdam anp De FIOD heeft zeven personen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een om vangrijke criminele bende die honderden miljoenen guldens heeft verdiend aan hasjtrans porten. Volgens Jusititie heeft de bende zeker 270.000 kilo Pakistaanse hasj per schip inge voerd in Nederland en Canada. De leden van de organisatie kochten zelf schepen. In 1991 behandelde de rechtbank in Amsterdam de zaken van een eerste groep verdachten, die met het schip Coral Sea II dui zenden kilo's hasj vanuit Pakis tan naar Nederland en Canada transporteerden. In 1993 vond de marine bij de Azoren een partij hasj van 50.000 kilo, die bendeleden daar in containers op de zeebodem hadden opge slagen. De rechtbank heeft momen teel de zaken in behandeling van een aantal belangrijke scha kels in de bende. Onder de ge arresteerden is de oud-directeur van de inmiddels failliete vesti ging van de Femis-bank te Zeist. Een andere verdachte stortte daar soms enkele miljoe nen per keer. Het geld werd overgeboekt naar buitenlandse bankrekeningen. De bende liet de Financiering van haar activi teiten via het hoofdkantoor van de Femis-bank in het Belgische Baarle Nassau lopen. Vier ver dachten zitten nog vast, drie zijn op vrije voeten. Grote steden sluiten extreem-rechts uit De extreem-rechtse partijen worden in de grote steden niet uitgenodigd voor de eerste besprekingen over de vorming van een nieuw college. In Amsterdam, Utrecht en Den Haag hebben de lijsttrekkers van de grote partij en de eventuele deelname van de Centrumdemocraten en CP'86 aan een nieuw college op voorhand uitgesloten. in Utrecht van één naar drie ze tels. Het Nederlands Blok van Janmaats vroegere kroonprins Vreeswijk sleepte één zetel in de wacht. „Met die fracties willen we niet aan tafel. We respecte ren hun democratische rechten en zullen ze straks ook moeten toelaten in de raadscommissies. Maar daar blijft het bij. We gaan geen zaken met ze doen," In Utrecht worden dinsdag de eerste openbare gesprekken over de collegevorming gehou den. In Amsterdam overlegt men maandagavond over de te voeren procedure. In Den Haag zijn vandaag de eerste gesprek ken. In Rotterdam, waar de twee ex treem-rechtse partijen samen de tweede plaats innemen na de FVdA, spraken de lijsttrek kers van de vijf grootste partijen over de te volgen procedure tij dens de college-onderhandelin gen. Extreem-rechts was daar voor niet uitgenodigd. Volgens de Utrechtse Groen- Links-lijsttrekker Rijckenberg is de deelname van de extreem rechtse partijen aan de gesprek ken over de te volgen procedu re, nauwelijks een punt van dis cussie geweest tussen de demo cratische partijen. De CD steeg Als de PvdA het bij de komende 3 kamerverkiezingen niet beter doet dan bij die voor de ge meenteraad, moet de partij bui- it en de regering blijven, vindt iPvdA-voorzitter Rottenberg. De (PvdA zal dan bij de kabinetson- derhandelingen onvoldoende .gewicht in de schaal kunnen leggen voor een 'goed sociaal beleid'. Volgens Rottenberg is 'Ihet in de prognoses voorspelde ..zetelaantal voor de PvdA een 1 "buitengewoon onhandige uit- slag om door te regeren'. Ook de positie van lijstaan voerder Kok staat volgens Rot tenberg ter discussie als de par tij wederom een forse nederlaag lijdt. „De PvdA is dan de eerste die intern van gedachten wisselt over wat de koers wordt en wie een hoofdrol zal spelen." Kok 1 heeft overigens zelf ook al eens gezegd bij groot verlies zijn con sequenties te zullen trekken. amsterdam Deelnemers aan de politieke aandelenmarkt voor de ge meenteraadsverkiezingen die de afgelopen weken hun geld op een forse verkiezingswinst voor D66 hadden gezet, hebben woensdagavond flink verloren De grootste winst is behaald op het aandeel 'overige partijen' Alle andere aandelen leverden aanzienlijk minder winst öf ver lies op. Op het moment dat woens dagavond de stembussen slo ten, noteerde het aarïdéél D66 op de gemeenteraadsmarkt 15,2 cent. Gistermorgen bleek echter dat slechts 11,1 procent van de kiezers bij de gemeenteraads verkiezingen op de partij van Van Mierlo had gestemd. D66- aandeelhouders kregen per aandeel dat percentage in cen ten uitbetaald: een verlies dus van 4,1 cent per aandeel. Daarentegen boekten de aan deelhouders 'overige partijen' een fraaie winst. Dat aandeel was woensdagavond tegen ze venen nog te koop voor 16,7 cent. De aandeelhouders kregen gistermorgen echter 21,6 cent per aandeel uitbetaald, omdat de overige partijen bij elkaar opgeteld dat percentage van de stemmen hadden behaald. Voor alle andere aandelen la gen de verschillen tussen de koersen van woensdagavond en de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen aanzienlijk dichter bij elkaar. Het aandeel CDA noteerde woensdagavond 20,8 cent en leverde uiteindelijk 21,5 cent op. Voor de andere aandelen zijn die cijfers 17,6 en 17,0 (PvdA), 6,3 en 5,6 (Groen- Links), 5,5 en 5,0 (de drie kleine christelijke partijen) en 3,4 en 2,1 (Centrumdemocraten). De politieke aandelenmarkt is een initiatief van het Amster damse centrum voor experi mentele economie en het Insti tuut voor Politiek en Publiek en gaat via modems. De koers van die aandelen correspondeert met het percentage stemmen dat voor de betrokken partij wordt verwacht. De organisato ren gaan ervan uit dat de koer sen een nauwkeuriger voorspel ling van de uiteindelijke verkie zingsuitslag opleveren dan opi nie-peilingen, omdat het geven van een mening vrijblijvender zou zijn dan het investeren van geld. Op de aandelenmarkt was ook gisteren weer sprake van grote activiteit die zich vooral op de aandelen D66 en CD con centreerde. D66 moest na de wat tegenvallende overwinning zo'n anderhalve cent inleveren en noteert nu ruim zestien cent. CD-aandelen noteerden verras send hoog met vier cent, terwijl de CD bij de gemeenteraadsver kiezingen omgerekend naar de landelijke trend slechts drie procent scoorde. Rotterdamse re clamemakers protesteren met posters tegen de verkiezings winst voor ex treem-rechts. FOTO NP A den haag wilfred scholten Een partij Brinta blijkt besmet met salmonella. Dit heeft plaatsgevonden bij het bedrijf Avebe in Foxhol (Groningen). Hier wordt Brinta geproduceerd en verpakt voor Honig Merkartikelen BV. Wij hebben de winkelorganisaties direct verzocht om de pakken uit de schappen te verwijderen. Vanaf vandaag is Brinta dus tijdelijk niet verkrijgbaar. Als u Brinta in huis heeft, adviseren wij u deze niet te gebruiken. Stuurt u alstublieft de streepjescode(s) van de Brinta verpakking naar: Brinta. Antwoordnummer 10035, 4870 VB ETTEN-LEUR. Een postzegel is niet nodig. Vermeld uw naam, adres, postcode, woonplaats en uw bank- of gironummer. Wij zorgen dat u uw aankoopbedrag binnen 3 weken terugkrijgt. Consumptie van met salmonella besmette produkten kan in het algemeen leiden tot maag-'en/of darmstoornissen. Doorgaans verdwijnen de klachten binnen enkele dagen tot een week. Extra voorzichtigheid is geboden bij babies, zwangere vrouwen, ouderen en zieken. Raadpleeg uw huisarts bij klachten. Voor uw vragen zijn wij telefonisch bereikbaar op nummer 06 - 30 00 48 (gratis). Wij bieden u onze oprechte excuses aan. Honig Merkartikelen BV De Tilburgse CDA-wethouder Horvers be looft dat er nog een 'hartig woordje' zal worden gewisseld met de landelijke partij top. Horvers is boos, zo vlak na de voor zijn partij desastreuze gemeenteraadsverkiezin gen. Als je niet wordt afgerekend op watje doet voor de stad, is dat teleurstellend". Het CDA in de voormalige textielstad ver loor woensdag vijf van de vijftien zetels, ter wijl de partij de afgelopen jaren als geen an der aan de weg heeft getimmerd. De nega tieve invloed van lijsttrekker Brinkman met zijn harde AOW-verhaal is 'bijna aantoon baar', zegt Horvers en hij wijst daarbij op de winst van de plaatselijke Algemene Bejaar denpartij. „We zijn vanwege de AOW-perikelen be wust zeer terughoudend geweest met het uitnodigen van landelijke kopstukken in de campagne. Alleen minister Hirsch Ballin heeft hier gesproken, maar ja, die woont hier ook. Verder hebben we-geprobeerd om geheel op eigen kracht het CDA te profile ren. Door gewoon goed te presteren". He laas voor de CDA-fractie in Tilburg heeft dat weinig vruchten afgeworpen. Ondanks de permanente campagne, waarbij al jaren maandelijks een wijk wordt bezocht en er veel intensief overleg plaats vindt met tal van Tilburgse organisaties, kreeg de partij een forse klap. „Onze raadsleden zijn het bekendst van alle partijen. Onze fractie voorzitter is door de pers uitgeroepen tot beste raadslid. En ondanks dit lokale succes gaat het dan toch mis", mokt de stadsbe stuurder. De vraag in hoeverre het verlies van meer dan zevenhonderd raadszetels valt toe te schrijven aan de landelijke CDA- politici, houdt ook de CDA-bestuurdersver- eniging bezig. Secretaris Cloudt: „Het is on gelooflijk moeilijk om daar iets van te zeg gen. Natuurlijk heeft de AOW ermee te ma ken, maar ook het gevoel van onzekerheid bij veel mensen en de teruggang van het ge loof spelen een rol". Daarnaast gaat het volgens Cloudt om plaatselijke factoren, zoals de veel te tech nocratische opstelling van veel politici en hun veel te bestuurlijke instelling. Dat juist het CDA in Tilburg zich tegen deze lokale misstanden keert en daarvoor niet beloond is, lijkt de stelling te onderschrijven dat de landelijke politiek de schuldige moet zijn. Cloudt, voorzichtig: „Ik denk dat het niet helemaal gelukt is de boodschap over te brengen dat er maatregelen noodzakelijk zijn om over tien jaar ook nog een behoor lijke boterham te kunnen smeren". Dat de campagne voor de landelijke ver kiezingen daarom bijgesteld dient te wor den, is duidelijk. „Het is noodzakelijk dat we als één man achter Brinkman blijven staan. Het is onzin alle ellende op hem te gooien. Maar we dienen ons wel te bezin nen op de strategie voor de komende cam pagne". Wat er dan veranderd moet wor den, wil Cloudt liever niet zeggen. Hij ver wijst daarvoor naar campagneleider Brem- Die is vanzelfsprekend 'teleurgesteld' over de uitslag, maar 'ik ben nog steeds heel erg gemotiveerd. Er is geen enkele reden voor paniek. Je moet het hoofd gewoon koel houden'. De ervaren campaigner wil eerst nog eens 'rustig' naar de uilslag van de ge meenteraadsverkiezingen kijken, voordat hij aan eventuele aanpassingen van de campagne denkt. Onderdeel van de gemeenteraadscam pagne was de zogeheten '43-stedenactie', waarbij het CDA zich speciaal op 43 grotere steden zou richten. Gezien het forse verlies in Tilburg, maar ook in steden als Venlo, Eindhoven, Breda en Amsterdam is die strategie faliekant mislukt. Bremmcr: „Na tuurlijk valt het resultaat tegen. Maar je weet niet hoe de uitslag was geweest als het CDA daar niet speciaal actie had gevoerd". Het oordeel van het Amsterdamse raads lid Spit is hard en duidelijk: „We hebben de verkiezingen verloren door de heer Brink man en de heer Van Velzen". Volgens Spit, die op de laatste CDA-partijraad al had ge waarschuwd dat de AOW-bevriezing niet te verkopen viel, had de CDA-top de maatre gel beter moeten overbrengen. Volgens een ander partijlid in de hoofdstad is uil onder zoek gebleken dal buurten met wat oudere, trouwe CDA-stemmers zich massaal van de partij hebben afgewend. „De AOW heeft genekt". Deze geluiden CDA-top nog de i de basis zijn elijks doorgedrongen Gistermiddag werd besloten dat vol wordt doorgestoomd, met dezelfde bood schap en dezelfde presentatie. De fractie en de ministers moeten pal achter Brinkman Onderwijsinspectie in rapport: De meeste scholen voldoen bij. de invoering van de basisvor ming wel aan de wettelijke ei sen, maar in de praktijk is er nog het nodige mis. Leraren zijn te weinig bijgeschoold, er zijn onvoldoende boeken en ander lesmateriaal en leerlingen kla gen over de zwaarte van het les programma door de uitbreiding van het aantal vakken en extra huiswerk. Ook de invoering van het nieuwe vak verzorging ver loopt niet naar wens. Dat constateert de Onderwijs inspectie in twee rapporten over de basisvorming. Die ba sisvorming is in augustus vorig jaar op alle scholen voor voort gezet onderwijs ingevoerd. Leerlingen van twaalf tol vijftien jaar krijgen les in dezelfde vijf tien vakken, waaronder enkele nieuwe zoals techniek, verzor ging en informatiekunde. Minister Ritzen beaamt dat er nog veel moet gebeuren voor dat de basisvorming goed is. Hij vindt dat de zwaarte van de stu die in de gaten moet worden gehouden. Scholen zijn nog lang niet klaar, contstateert hij. Acht van de tien scholen had den begin dit jaar wel het ver plichte schoolwerkplan ingele verd, maar het was vaak niet compleet. In zo'n plan leggen de scholen vast wat ze de ko mende jaren willen doen. Vier van de tien scholen heb ben het vak verzorging nog niet in het eerste jaar ingevoerd. Jongens en meisjes leren over de verzorging en gezondheid van mensen, planten en dieren maar ook over voeding en pro dukten. Op zes van de tien scholen staat een leraar voor de klas die bevoegd is verzorging te geven, of een onbevoegde leraar die zich laat bijscholen. Ook wat betreft materialen en klassen is er het nodige mis, een op de twee scholen is onvoldoende toegerust. Bredase rechtbank geeft Procter Gamble gelijk den haag anpwerd gesteld dat de luiers minder snel verwisseld moeten worden. Die bewering acht de rechtbank misleidend en onrechtmatig. Sinds de introductie in 1978 is Huggies uitge groeid tot de best verkochte luier van de VS, zo stelt de fabrikant. In Nederland is Huggies slechts één van de produkten van Kimberly-Clark. Ze brengen ook Kotex damesverband, IGeenex tis sues en toiletpapier en Depend incontinentiepro- dukten op de markt. Veel van deze produkten worden sinds 1965 in Nederland geproduceerd. Er werken meer dan 350 mensen bij Kimberly- Clark in Nederland. De reclamecampagne van Huggies' luiers, waarin wordt beweerd dat Huggies minder lekken dan gewone luiers en bijna half zo dik zijn, is mislei dend. Dat heeft de rechtbank in Breda onlangs besloten. De fabrikant van Pampers, Procter Gamble Benelux had de producent van Huggies, Kimber ly-Clark Benelux Operation in "Veenendaal voor de rechter gedaagd. Kimberly-Clark is het niet eens met de uitspraak en gaat in hoger beroep. De Huggies-luiers verschenen begin dit jaar op de Nederlandse markt. In de reclamecampagne Ministeries eisen extra woningen voor asielzoekers Zo'n 37.000 vluchtelingen die zijn toegelaten tot Nederland moeten van mei tot eind dit jaar aan een goedkoop huurhuis worden geholpen. Dat schrijven de ministeries van VR(>m én WVC in een circulaire aan alle 630 gemeenten. De huisvesting van de 37.000 komt bovenop de 30.000 vluch telingen die gemeenten al moesten huisvesten voor 1 mei dit jaar. De vluchtelingen ko men vooral in goedkope sociale huurwoningen en vaak niet in dure particuliere woonruimte. Steeds meer gemeenten in wo ningnood overwegen desnoods woonruimte van particulieren te vorderen door naar de rech ter te stappen. Dwarsliggende huisbazen kunnen dan worden gedwongen woonruimte be schikbaar te stellen. Probleem is dat de procedure lang duurt. Behalve de 67.000 vluchtelin gen die recht hebben op woon ruimte moeten gemeenten ook aan pas gearriveerde asielzoe kers die nog wachten op een verblijfsvergunning, onderdak bieden in het kader van de 'twee-promille-actie'. Dat bete kent dat elke gemeente twee van de duizend woningen be schikbaar stelt voor asielzoe kers. Veel gemeenten, met grote woningnood, liggen daarbij dwars. Ze hebben tot 1 mei de tijd gekregen om met huizen te komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3