Twee nullen voor voorzichtig Ajax Rob Alflen vijfde afvaller van Ajax-lichting '91 Marco van Basten heeft weer een sprankje hoop Sport Renbaan Duindigt moet wellicht wijken IJDAG 4 MAART 1994 s *"mf f sorowmw-vtk i'm-:.,; ■terdam «edwin struis 5dag -verslaggever T trompetgeschal haalde de nmalige trainer Leo Been- cker ze binnen. Ze werden geluid met een triangel. Op Ajax-lichting van '91 rustte ifdeliln zegen. John van Loen, Ron llems, Johnny Hansen en Alf- j Groenendijk, ze kwamen en gingen weer. Als reizigers in metro van Tokyo. Naamloze tsanten die opgaan in de r issa. Twee man probeerden asse'1 te ontworstelen aan de 0 uul^- En betaalden daarvoor i hoge prijs. Vooral aan dok- skosten. Rob Alflen en Dan tersen liepen beiden meer issures op dan de rest van de en elersgroep in zijn geheel, lar ze hielden vol. Tot on- langs het noodlot toch toesloeg. Rob Alflen is nummer vijf uit de lichting van '91 die de strijd bij Ajax moet staken. Zijn rugbles sure slaat een carrière als top- voetballer niet toe. Hij slikte één keer, hij slikte twee keer, toen durfde Rob Al flen het aan. Met knikkende knieën reed de Utrechtenaar gisteren naar het Olympisch Stadion. Twee weken geleden voelde de 25-jarige Ajacied zich daartoe nog niet in staat. Liet hij de olympische tien kilometer schaatsen prevaleren boven Ajax-FC Utrecht, toch de ont moeting tegen zijn oude club. Zo kapot was hij van de mede deling van behandelend chirurg Van Alphen. Die hem vertelde dat voetballen op topniveau er niet meer inzit voor de midden velder. Een tweede hernia-ope ratie, na de eerste van eind juli '93, kon Weliswaar op korte ter mijn nog wel soelaas bieden, maar zou zijn rug dermate ver zwakken dat hij er tot in lengte der dagen last van zou blijven houden. En dat was het Rob Al flen niet waard. Op het oog lijkt Alflen kernge zond. Hij lijkt niet gebukt te gaan onder een zware blessure. Na een training ligt dat ietsje Einders. ,,Als ik mijn rug maxi maal belast, is-ie na een tijdje helemaal stijf. Dan duurt het vier, vijf dagen voordat ik weer een beetje op niveau ben. De chirurg kan het verhelpen, maar dan moet hij me weer opereren. Dan kan ik weer een tijdje mee, maar een zwakke rug blijf je houden. Ik wil op m'n vijfender tigste gewoon rechtop lopen. Vandaar dat ik deze beslissing genomen heb, hoe moeilijk die ook is." Dat bleek gisteren tijdens Ajax-Parma. ,,lk kan zo'n pot dus niet ontspannen bekijken. Heb constant de kriebels. Voor dit soort wedstrijden doe je het. De aparte sfeer die er hangt is fantastisch voor een voetballer. Dan is het helemaal moeilijk om stil te blijven zitten." Alflen weet waarover hij spreekt. De middenvelder had vaak het geluk om fit te zijn net op het moment dat zulke aparte duels zich aandienden. In drie seizoenen werkte hij 15 Europa- cup-duels voor Ajax af. Waaron der een paar gedenkwaardige. Zoals twee jaar geleden de 3-2 overwinning bij Genoa, en de daaruit voortvloeiende finale te gen Torino. Of wat te denken van die wedstrijd tegen Kai- serslautern op een kolkende Betzenberg. Die na het doeltref fende puntertje van Alflen vlak voor rust veranderde in een dorpskroeg op maandagoch tend. Alflen wordt er liever niet aan herinnerd. „Want dan krijg ik meteen weer een terugslag.'' Omkijken is leuk, maar hij moet verder. Dat weet hij zelf ook. „Dat zal niet makkelijk zijn, dat zeg ik je eerlijk. Wat vind ik leuk? Wat kan ik eigen lijk? Erg handig ben ik niet. Al leen binnen de lijnen was ik technisch. Ik heb enkel m'n MAVO-diploma. Toen ik op de MMO (Middelbaar Midden stands Onderwijs) zat. heb ik bij Utrecht getekend. Voorlopig zie ik do-toekomst nog somber in." Pim van Dord denkt daar an ders over. De fysiotherapeut van Ajax onderneemt nog een ultieme revalidatie-poging. „Ik vind dat je niet meteen moet opgeven. We hebben nog een paar maanden tot het einde van het seizoen, nou, benut die tijd dan. Het is een logische reactie dat je het, als je zoiets hoort, even niet meer ziet zitten. Maar waarom zou je het niet probe ren. Rob is perfect hersteld van die eerste operatie, hij kan moeiteloos meetrainen, alleen kan hij niet meer de echte top halen." Alflen waardeert het positivis me van de medische staf. maar heeft zich al min of meer ver zoend met een afkeuringspro cedure. „Normaal gesproken voetbal ik niet meer bij Ajax. De kans dat dat nog gebeurt, is heel klein. Ik ben wel blij dat ik bij Ajax zit. Nu heb ik de zekerheid dat dit op een goede, nette ma nier behandeld wordt. Een terugkeer naar de ama teurs lonkt, wat rest is de herin nering. Aan zijn laatste Europa cupduel (Besiktas-Ajax 0-4). zijn laatste competitiewedstrijd (NAC-Ajax 0-5, met doelpunt) en zijn laatste bekerwedstrijd (Ajax-Heerenveen 8-3). Herin neringen. Alflen koestert ze en zal ze blijven koesteren. d )een Hamburger gestraft voor doping arus» De Deense wielerprofBo Hamburger blijkt vorig jaar sep- lkun?mber na de tiende etappe van de Ronde van de Toekomst po- itief te hebben gereageerd op een dopingcontrole. Dat is giste- qq en door de Franse wielerbond bekendgemaakt. Hamburger rijgt een voorwaardelijke schorsing van drie maanden en een •oete van 3000 Zwitserse francs (bijna 4000 gulden). Hambur- ier, die als derde eindigde in de Ronde van de Toekomst, had «eroep aangetekend bij de Internationale Wielren Unie (UCI). ek )e commissie van beroep verwierp het argument van de Deen lat hij het verboden middel (salbutamol) op medisch voor- chrift had gebruikt. rtoop op meer WK-tickets *"""1ew york De organisatie van de eindronde van het WK voetbal leeft supporters zonder toegangsbewijs weer enige hoop gege- ten. Volgens woordvoerder John Griffin komen er binnenkort ickets in de aanbieding die door sponsors zijn teruggeven. Bo- 1lS ^endien wordt verwacht dat een aantal nationale bonden van n 'deelnemende landen niet het gehele toegewezen contingent raat taartjes zal gebruiken. De toegangsbewijzen die nog beschik bar komen, zullen per wedstrijd worden verkocht. Alan Ro- Pas*henberg, de voorzitter van het plaatselijk organisatiecomité in 2aiiaNew York- verklaarde daarentegen dat er heel weinig kans be ar gëtaat dat Ierse en Italiaanse voetballiefhebbers nog op legale wij dte de hand kunnen leggen op een entreebiljet voor de onderlin- ane je confrontatie op 18 juni in 'The Big Apple'. Er liggen nogdui- nk eenden aanvragen. Bernabeu een duel dicht vanmadrid» De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond heeft net Bernabeu-stadion van Real Madrid voor één duel gesloten, i 3(fleal kreeg straf omdat de onlangs gespeelde bekerwedstrijd te- ok gen Tenerife uit de hand liep. Real verloor het duel met 3-0. De toeschouwers gooiden met zitkussentjes. Een grensrechter werd tegen de borst geraakt met een sinaasappel. De"sluiting betekent jok dat Real de komende thuiswedstrijd, op 13 maart tegen Rayo Vallecano, in in het Vicente Calderon-stadion van stadgenoot Ktletico speelt. ^Skister Lee-Gartner stopt ■ek whistler mountain Kerrin Lee-Gartner, olympisch kampioene 1 hebp de afdaling in 1992, heeft gisteren haar afscheid aangekon- 5 erfdigd. De 27-jarige Canadese skister stopt aan het eind van dit n seizoen. Lee-Gartner twijfelde na het dodelijk ongeval van de 'J® Oostenrijkse skister Ulrike Maier eind januari, over deelname e z<#an de winterspelen in Lillehammer. De Canadese onderbrak dehet seizoen, beraadde zich thuis, maar besloot toch naar Noor- lis^vegen af te reizen. Op de Super G in Lillehammer stelde Lee- en Gartner zwaar teleur. Rufai mist African Cup je deventer Peter Rufai, doelman van Go Ahead Eagles, is enkele weken uitgeschakeld. Rufai mist daardoor de strijd om de Afri- zocan Cup, waarvoor hij door de bondscoach van Nigeria, Cle- djmens Westerhof, geselecteejd werd. Rufai raakte tijdens de woensdagtraining geblesseerd aan de knie. Bij een kijkoperatie Co/gisteren in Deventer werd een stukje van de meniscus verwij- 30 derd. Go Ahead Eagles heeft voor spelers Edwin Overmars, Er- win Looms en doelman Frank Ensink ontslag aangevraagd. Details, het zou tussen Ajax en Parma gaan om de de tails. De allerkleinste din getjes in het voetbalspel. Om een vergeten nagel van een teen, om het profiel van het vingertopje. Ajax en Parma gooiden gister avond alle grote en kleine dingen op één hoop. Na negentig minuten was er geen verschil. Geen streep je. Het werd dus 0-0. Nade lig voor Ajax, niet overko melijk. Want ook over min der dan twee weken zal er weinig verschil zijn tussen de Nederlandse en de Itali aanse topper. amsterdam ype minkema npa-verslaggever De Ajacieden waren teleurge steld, natuurlijk. Er was op meer gerekend. Eén goaltje maar, dat zou de opdracht in Parma al een stuk makkelijker maken. Het bleven twee dikke nullen. Schoenen, zwaar van de klei, werden in een hoek gesmeten, shirtjes met de sporen van het Olympisch Stadion, op een hoop gegooid alsof het niet hun clubkleuren waren. De warme douche moest de frustraties met het vuil van Ajax wegspoe len. De knop naar rechts, het water, de vloek. Ijskoud. Dat waren twee koude douches ach ter elkaar. Te veel op één avond. De onderhoudsman haalde zijn schouders op, zelfs voor de vloekende voetballers. „Druk weggevallen. Zal es effe kijken", mompelde hij. De druk was weggevallen. In de kleedkamer, op het veld. Ajax stond gisteravond op het plank je. Voor weer zo'n ijzingwek kende tocht over het slappe koord. Vol risico's, maar dat is toch het stérkste punt van de club. Ajax stond daar, zag het touwtje en wilde niet meer. De gevaren tegen Parma waren te groot, vonden ze, er moest een Litmanen is langs de keeper geglipt, maar kan de bal niet in het doel krijgen. vangnet komen. Dat kwam er. „We moesten koste wat het kost de nul houden", verklapte Frank de Boer de duidelijke op dracht. „Daarom bleef er con stant een mannetje extra ach ter." De Boer, Blind en Silooy waren - verdedigend althans - ijzersterk. De duivelse Asprilla kreeg maar twee goede kansen. Hij scoorde niet. Zekerheid Maar dat 'mannetje meer' hoort bij Ajax niet in de verdediging. De kracht ligt één linie verder. Technisch directeur Louis van Gaal stelde gisteravond zeker heid boven risico, hij koos voor 'de nul'. Hij kreeg er twee. Dat was vreemd. Ajax en 'de nul' vloeken immers bij elkaar. De oorzaken lagen op een grote hoop voor het opscheppen. Door het wegvallen van Finidi George moest Rijkaard wennen aan de nukken van Dan Peter sen. Ze spraken gisteravond let terlijk, maar ook figuurlijk een andere taal. Davids, zelf net te rug van heel lang weggeweest, mist zowel ritme als de speer- snelle Mare Overmars voor zich. De ongelukkige aanvaller voelde woensdagavond in het trainingskamp zijn maag rom melen. Hij hield het de hele nacht niet droog. Zijn vervan ger, Ronald de Boer, was juist uit het elftal gelaten omdat-ie niet in vorm was. De automatis men waren weg. Er moest weer worden nagedacht en daarmee ging kostbare tijd verloren. En, het veld was loodzwaar. „Twee uur voor de wedstrijd kon er nog absoluut niet worden ge speeld", zei Van Gaal later. Tegenslagen, omstandighe den; veel meer dan de détails waar de technisch directeur het over had. Maar de opdrachten aan zijn spelers waren al een dag eerder de deur uitgegaan. Ajax was voorzichtiger. Het was zichzelf niet. Parma bleef terughoudend en kon negentig minuten zichzelf blijven. In die strijd waren persoonlijke duels, lijf-aan-lijf-gevechten en kansen spaarzaam. Ajax kreeg de mees te. Omdat het stukken aanval lender bleef dan Parma, dat hel verdedigen van de Europacup 2 wel erg letterlijk nam. Er werd niet gescoord en dat lag aan de kleine dingen. Na zeventien mi nuten kreeg Petersen de bal vrij op de punt van het strafschop gebied. De Deen rende op doel man Bucci af en haalde het rechterbeen dreigend naar ach teren. De Italiaan trapte in de val, Stefan Pettersson stond klaar. Het passje was nèt tien, misschien twintig centimeter te ver naar achteren gericht. De Zweed moest de bal bijna ach ter zijn lichaam vandaan halen. De bal kreeg te weinig vaart, de inzet kon door Apolloni van de lijn worden gehaald. Details. Ajax, zo had Van Gaal gewaarschuwd, moest vooral opletten op de vrije trappen van Gianfranco Zola, in Italië liefko zend de 'kleine Maradona' ge noemd. Hij stond na twintig mi nuten achter de bal. samen met Asprilla. De Ajacieden in het muurtje èn doelman Van der Sar daar ver achter keken naar Zola en letten niet op Asprilla. Ook niet op Melli, die de bal zo maar in kon koppen. Dezelfde kleine dingetjes speelden de hoofdrol bij de knal van Aspril la, even later. De Golombiaan plukte de bal ineens uit de lucht. Van der Sar kreeg er nog twee vingertoppen tegen. Handrem „Ik heb vier open kansen ge zien", treurde Van Gaal later. Na rust. toen alleen de stand het treffen boeiend hield, bleef Ajax heel lang bij de opdrach ten. Dat veranderde met de komst van Peter van Vossen. De Zeeuw stoort zich nergens aan. Ook de tien anderen haalden de handrem van hun spel. Ajax kreeg ineens kansen bij de vleet, Parma kreeg het verdedigend moeilijk en de gevreesde aan vallers deden verder niet meer mee. In die slotfase namen de Amsterdammers ineens wel de risico's. Pettersson had bijna het winnende doelpunt ge maakt. De Zweed knalde maar net naast. In de laatste minuten kreeg doelman Bucci nog een handschoen tegen de bal. Alle kopjes staan nog keurig in de porseleinkast. Er is geen fout gemaakt en ook geen goal gemaakt. Daarom blijft Ajax ook over dertien dagen heel goed op de kleintjes passen. Dat is het probleem helemaal niet, de bal' k. 4et adieu van een groot voet baller wordt nog even uitge- Iteld; Marco van Basten heeft aog altijd een sprankje hoop op voortzetting van zijn loopbaan, agiij zei het zo letterlijk, gisteren n de Onze Lieve Vrouwe Mid- flelares-kliniek in Antwerpen rvaar hij bij dr. Martens op con sult ging. Het WK in de VS deze tomer kan hij vergeten, maar :kdat hij helemaal nooit meer zou a-cunnen voetballen, gaat er bij het fenomeen nog altijd niet in. Professor dr. Martens had het 5. hem met foto's zelf laten zien: l.5fcr zit verbetering in de enkel, '"jsiiet veel, want Van Basten mag. koorlopig weer drie maanden vrniet veel meer dan ademhalen en een Fietstochtje maken. Wel feel, aldus Martens, want waar fysieke verbetering is, is medi sche hoop. „Er is duidelijke ver betering aangetoond, dat is een objectief feit. Maar het betreft }-een traag proces. Marco is nog niet zo ver hersteld dat hij mee kan doen aan de collectieve training. En we beseffen dat het WK niet haalbaar is. Maar hij ikmag alles blijven doen wat hij al deed. Verder moet de natuur fcijn werk doen." Van Basten kreeg, min of meer tot zijn eigen verrassing, ele zien wat hij in zijn lichaam zelf niet duidelijk had gevoeld. „Gevoelsmatig was de verbete ring de laatste tijd nihil, vrijwel •onmerkbaar. Nu lijkt het zich toch wat verbeterd te hebben. 'De dokter zei dat het gevoel voor verbetering wel vaker ach- terblijft bij de daadwerkelijke verbetering." Op wat 'De kroniek van een aangekondigd afscheid' zou gaan heten, was gisteren een in ternationale horde media-verte Dr. Martens (links) over de enkel van Marco: „Er is duidelijke verbetering aangetoond, dat is een objectief feit. genwoordigers afgekomen. Om ringd door camera's, micro foons, lampen en notulerende journalisten deed Van Basten vriendelijk en ontspannen zijn verhaal. San Marco, de heilige Marco, in een kliniek die naar Maria is genoemd en met een professor die zegt dat de natuur nu zijn werk moet doen. Joggen Goddelijk was gisteren alleen Van Bastens lach, toen hem op het einde van de persconferen tie door een Engelsman werd gevraagd iets te zeggen. Dat lukte niet meteen. „I must listen to the doctors, eh, because eh, they are the doctors." Ook voor 'het Engelse interview' was Van Basten een jongen geweest met zachte ogen en aimabele pré- sence. Zijn echte verhaal was echter niet zo om te lachen, want Van Basten had in elk ge val de aankondiging van 'De kroniek van een afscheid' te doen. Hij wil nog altijd graag beter worden en weer lekker voetballen en scoren en win nen, maar de waarheid is en blijft dat er geen kraakbeen is, wel veel pijn. Van Basten: „Ik heb afgelopen weekeinde drie keer een kwar tiertje geprobeerd te joggen. Dat kan ik volhouden, al voel ik het na afloop wel. Ik kan ook niet zonder pijn op m'n voet neerkomen, geen kracht zetten. Dan voel ik bot op bot. Maar ik heb nog altijd de wil om alles te proberen." Wat hem precies drijft in het schier hopeloze proces, wist hij ook niet te vertellen. „Ik ben waarschijnlijk te veel een strij der om het op te geven. Mis schien ben ik te eigenwijs om te accepteren dat m'n carrière zo Maar het betreft een traag proces." foto anp snel is afgelopen. Misschien ben ik ook wel gewoon dom. Maar het blijkt nu toch dat er nog een sprankje hoop is." Dat sprankje hoop komt van wat weefsel dat op de plaats van het kraakbeen is gegroeid en dat de toestemming van dr. Martens tot gevolg heeft om de komende drie maanden al een beetje te gaan tennissen en hardlopen. „Ik zal toch moeten uitproberen hoe het verbetert, zitten levert alleen sjagrijn op." Schaatstocht Het uitproberen deed hij al. Van Basten trapt al eens stiekem een balletje, hij reed zelfs - hoe bizar - een schaatstocht. „De ronde van Kortenhoef, twaalf kilome ter, het ging wel. Ik probeer ge woon een beetje sportief bezig te zijn." Met topsport heeft het na tuurlijk allemaal niks te maken. Met topsport was Van Basten vorig jaar mei voor het laatst bezig, in de Finale van de Euro pa Cup voor landskampioenen tegen Olympique Marseille. Hij speelde zijn partijtje onopval lend mee en werd na rust ver vangen: te veel pijn. Van Basten: „Nee, spijt heb ik er niet van dat ik die wedstrijd heb gespeeld. Al is het natuurlijk niet helemaal handiggeweest." Hij houdt er de moed maar in. Zijn mentaliteit is te prijzen, zeker in de wetenschap dat hij, nog niet zo lang geleden de bes te voetballer ter wereld, straks anderhalf jaar geen bal zal heb ben getrapt mocht hij deze zo mer groen licht krijgen om het weer te proberen. „Dat is het probleem helemaal niet, de bal. Het probleem is het bewegen, het draaien, het afzetten, het sprinten, dat kan ik allemaal niet. De bal is een kwestie van een paar weken, dan doe ik er weer mee wat ik wil. Mijn voet bal is het zien van het spel, mijn voetbal is meer tactisch dan technisch. Het spel met de bal verleer je niet zo snel. Maar je moet wel als een prof kunnen bewegen, dat wel." Dat is precies de tragiek van tie grote voetbalartiest: de bal kan hij nog alles laten doen, zijn eigen enkel niet meer. Nooit meer? Marco geeft het niet op, de medici dus ook niet. Milan- arts Dr. Tavana gisteren: „Opti mistisch zijn behoort tot de plichten van doktoren." wassenaar janet van dijk Draf- en renbaan Duindigt wordt mogelijk gesloten. Als dat gebeurt verdwijnt waar schijnlijk ook de Nootdorpse drafbaan en komt elders in de Haagse regio een modern hippisch centrum. Daarvoor is een terrein van zo'n 40 hec tare nodig. Hoog op de lijst staat in dat geval de grond bij het Prins Clausplein, bij het voormalige vliegveld Ypen- burg. Maar niets is nog zeker en bovendien gaat het jaren du ren voordat het zo ver zou zijn, benadrukte directeur R. Milders van Duindigt gisteren bij de presentatie van de acti viteiten in het nieuwe sei zoen. Dat er onduidelijkheid be staat over de toekomst van de Wassenaarse baan komt om dat die ligt in een 'grondwa- ter-beschermingsgebied'. Dat betekent dat de directie zich moet houden aan allerlei milieuvoorschriften. maar ook dat onzekerheid bestaat over uitbreidingen in de toe komst. Vorig jaar heeft Duindigt een milieu-ontheffing gekre gen, maar daaraan zijn allerlei voorwaarden verbonden. Zo moeten de vloeren in de stal len 'vloeistofdicht' zijn, moe ten er geluidswcrende voor zieningen worden aange bracht en moet het parkeer terrein goed geasfalteerd wor den. Bij elkaar kosten deze in vesteringen een tot anderhalf miljoen gulden. Daarnaast bestaan er plan nen om Duindigt te moderni seren en uit te breiden tot een multifunctioneel hippisch centrum. Dat kost vele mil joenen guldens, maar het is nog onduidelijk of de ge meente, de provincies en in stanties als het hoogheem raadschap toestemming ge ven voor een groter centrum. Alleen door uitbreiding kun nen de investeringen renda bel worden gemaakt. „Ons streven is om met Duindigt verder te gaan", zei Milders gisteren. „De am biance is bijzonder, en voor dat je die elders hebt, ben je zo tachtig jaar verder." Een speciale commissie werkt de toekomstplannen verder uit en kijkt of die haal baar zijn. Overigens zijn er al plannen gelanceerd voor vil- iabouw op het terrein van Duindigt aan de Waalsdor- perlaan. Ondertussen staat de tijd echter niet stil op de draf- en renbaan: er worden wel rela tief kleine verbeteringen aan gebracht. Volgens Milders zijn (Ie 'investeringen in de eerste fase nauwelijks zichtbaar', maar die in de tweede fase wel: er komen dan bijvoor beeld voor eigenaren van deelnemende paarden com fortabele plaatsen op de eer ste rang. Het nieuwe draf- en rensei- zoen begint volgende week zondag 13 maan om 13JÖf} uur. Het is de eerste koers van de in totaal 50 wedstrijddagen die op Duindigt worden ver reden: 34 op zondag en 16 op woensdag (aanvang 14.30 uur). Op de zaterdag voor Pa sen - op 2 april - is er open huis van 10.00 tot 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23