Schade vuilverbranding meten aan aantal muizen Grootste schatkamer van soorten dieren en planten Over leven IN HETVELfe Schimmel wapen tegen houtrotschimmels VRIJDAG 4 MAART 1994 IJDAi De buizerd heeft een groot territorium. Toch kan aan de hand van de gezondheidstoestand van onder meer bosspitsmuizen, een voorspelling wor den gedaan over de schadelijke invloed van een vuilverbranding op buizerds. foto martijn de jonge Milieubiologie Leiden maakt natuurmeetmethode Alle zwaarlijvige milieurapporten ten spijt, is nog steeds niet bekend of een vuilverbrandingsoven effecten heeft op de natuur. Dat viel ook niet na te gaan, omdat een meetmethode ontbrak. De sectie Milieubiologie van de universiteit van Leiden heeft in opdracht van de provin cie Drente zo'n methode ontwikkeld. Aan de hand van het aantal en de gezondheidstoestand van diersoorten wordt gemeten hoe de natuur er voor staat. TEXEL ANP Vogels op de Noordzee vallen massaal ten prooi aan voedsel - gebrek. Volgens het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel verhonge ren de zeevogels of trekken ze weg omdat ze geen vis of schelpdieren kunnen vinden. Uit de jaarlijkse tellingen van het NIOZ blijkt dat met name zeekoeten, cidcrcenden en zwarte zee-eenden ernstig te lij den hebben onder de voedsel schaarste. „In het noordwestelijk deel van de Noordzee zijn tiendui zenden zeekoeten gestorven van de honger," aldus NIOZ- onderzoeker C. Camphuijs, „Op de Shetland-eilanden liggen 50.000 dode zeekoeten. Tussen de Schotse en de Nederlandse WAPENINGEN Oeverzoogdieren als wa terspitsmuis, Noordse woel- muis, woelrat, watervleer muis. bunzing, muskusrat, Amerikaanse nerts, bever en otter krijgen morgen alle aan dacht op een studiedag te Wageningen. Biologen, na tuurvorsers, oeverbeheerders, dierenbeschermers, maar ook jagers en bestrijders steken de koppen bijeen. I let grote publiek pleegt al les wat zweemt naar rat of muis af te doen als ongedier te. „Ze leven allemaal heime lijk, deze dieren", zo verklaart Siem Broekhuizen, voorzitter van de vereniging voor Zoog- dierkunde, de geringe publie ke belangstelling. ..Oeverzoogdieren zijn nacht dieren en daardoor moeilijk waar te nemen, zodat ook wij vaak volledig worden verrast door uitkomsten van onder zoeken naar hun wel en wee." Die uitkomsten zijn niet vrolijk. Zolang de mens door gaat met het rechttrekken van oevers, beschoeien en het verwijderen van begroeiing aan walkanten, zolang zullen veel diertjes het loodje leggen. DEN HAAG ANP Britse en Oostenrijkse deskun digen gaan in een project van de l-urope.se Unie de mogelijk heid na om met een bodem schimmel schimmels te bestrij den die houlrot veroorzaken. I let onderzoek is van groot eco nomisch belang, gezien het enorme aantal telefoon- en stroompalen in de wereld dat jaarlijks wegens doorrotten moet worden vervangen. De onderzoekers hebben hun oog laten vallen op de schim mel Trichoderma, aldus de voorlichtingsdienst van de Brit se regering. Die kan natuurlijke antibiotica afscheiden, welke dodelijk zijn voor andere schimmels. Trichoderma voedt zich alleen met de suikers in het houtsap en laat zo de structuur LEIDEN MONICA WESSELING Minister Andriessen (economi sche zaken) moet van elke ver kochte kilowattuur energie, ccntiendc cent afdragen voor de aanleg van bossen. De produk- tiebossen zijn nodig om het tro pisch hardhout in de bouw te kunnen vervangen door Euro pees hout. Daarnaast is het noodzakelijk om met de inter nationale houthandel afspraken te maken over de aanleg van hardhoutplantages. Hiervoor moet een klein deel van de winst worden gestort in een 'plantfonds'. Dat is de mening van de Lei- derdorpse tropisch-regenwoud specialist J. van den Broek. Van den Broek, gepensioneerd ar chitect en bouwkundige, is lid van de Nederlandse Stichting Onafhankelijke Milieu Inge nieurs (SOMI). De SOMI telt 15 milieudeskundigen, ieder op een eigen terrein gespeciali seerd. Van den Broek vecht al jaren voor het behoud van het regenwoud. Klimaatregelaar „Toen ik me eind jaren tachtig om de wouden begon te be kommeren. verdween er jaar lijks 12 miljoen hectaren tro pisch woud van de toen be staande 1200 miljoen hectaren. Die kap is inmiddels gegroeid tot 20 miljoen hectaren per jaar. Dat moet sloppen. Het tropisch regenwoud is een belangrijke klimaatregelaar. Daarnaast is het natuurlijk de grootste schat kamer van de wereld van soor ten dieren en planten." Schrikbarende vogelsterfte op Noordzee kust drijven nog tienduizenden dode dieren." Volgens het NIOZ komt een dergelijke massale vogelsterfte slechts zelden voor. De situatie is vergelijkbaar met die van 1983. De oorzaak moet worden gezocht in het ontbreken van voldoende vis, met name zand- spiering. Hoe de voedselschaarste is ontstaan is niet bekend. Over- bevissing sluit het NIOZ uit. Camphuis: „De vis is gewoon niet aanwezig. Misschien dal de zandspiering in het zand is gaan Daarom "is Broekhuizen blij met de toenemende belang stelling van waterschappen en gemeenten voor ecolo gisch verantwoord oeverbe heer. Oeverbeheerders moeten weten dat een beschoeiing al gauw te hoog en ondoor dringbaar is voorde natuurlij ke bewoners. Drastisch kan- lenmaaien ontneemt hun alle bescherming. Het machinaal uitdiepen van sloten veran dert hun leefwereld in een woestijn. En natuurlijk sticht ook waterverontreiniging veel onheil. Dat alleen de muskusrat, een oorspronkelijk uit Ameri ka overgekomen exoot, in toom moet worden gehou den, staat niet ter discussie. Ons land telt inmiddels enke le miljoenen van die gretige gravers, die veel schade aan richten in diiken, aan walkan ten en aan gewassen. Een groeiend legertje professione le muskusrattenvangers - nu al meer dan driehonderd man krijgt er jaarlijks enkele hon derdduizenden te pakken. In waterrijke gebieden is dit ove rigens dweilen met de kraan open. intact die hout zijn sterkte geeft. Bovendien maakt de schimmel sommige houtsoorten beter doordringbaar voor bescher mende chemicaliën, doordat zij de poriën tussen de afzonderlij ke houtcellen opent. Andere middelen die nu wor den gebruikt om de levensduur van palen en hekken te verlen gen, zijn alle schadelijk voor het milieu. Die stoffen dringen toch langzaam vanuit de palen door in de omringende grond en be groeiing. De Europese Unie heeft in het kader van haar Eureka-project ter bevordering van het weten schappelijk en technologisch onderzoek in de gemeenschap omgerekend krap drie miljoen gulden uitgetrokken voor het schimmelonderzoek. zitten of momenteel niet in scholen zwemt." De voedselschaarste onder ei- dereenden en zwarte zee-een den is wel voor een deel te wij ten aan de visserij. Enkele jaren geleden telde de Waddenzee in de winter 200.000 eidereenden. Nu is dat nog maar de helft. Het zijn er nu weer 30 tot 40.000 minder dan vorig jaar. Oorzaak is een gebrek aan mossels en kokkels. Ook de zwarte zee-eenden die voor de Nederlandse kust verblijven, moeten het met aan zienlijk minder voedsel stellen. Het voornaamste voedsel van deze vogels bestaat uit het schelpdiertje spisula. Vorig jaar werden nog 130.000 zee-eenden geteld. Dit jaar nog maar 50.000 stuks. Project Utrecht energiebesparing 20.000 woningen UTRECHT ANP Meer dan twintigduizend parti culiere eigenaren van woningen in Utrecht prikkelen om maat regelen te treffen voor een forse terugdringing van hun energie verbruik. Dat is de inzet van het Thermieproject, waarvoor wet houder Zwart onlangs het start sein gaf door een zonnecollec tor te plaatsen op het dak van een kinderdagverblijf. Thermie is een gezamenlijk project van Utrecht en Han nover, de stad waar in het jaar 2000 het milieu hoofdthema is van de Wereldtentoonstelling. De Europese Unie heeft het ini tiatief gehonoreerd met een subsidie van 1,8 miljoen gulden, waarvan een half miljoen naar de Domstad gaat. Hannover mikt op 180.000 appartemen ten, Utrecht hoopt binnen vier jaar 21.500 woningen te verbe teren. De gemeente en het energie bedrijf REMU adviseren de ei genaren van de woningen die zij op het oog hebben over maatregelen als dubbel glas, ge velisolatie, vloerisolatie en nieu we installaties. Afhankelijk van het type maatregel geeft het energiebedrijf subsidies tussen de 20 en 40 procent van de kos ten, die ook al gereduceerd wor den doordat de huizenbezitters het werk vaak bloksgewijs kun nen laten uitvoeren. Volgens de initiatiefnemers kan de energie besparing per woning oplopen tot duizend kubieke meter gas per jaar, bij een totale investe ring van pakweg vierduizend gulden. Natuurweekeinde REEUWUK» 'Speuren naar sporen is het the ma van het werkweekend van het IVN, de vereniging van na tuur- en milieu-educatie. Het kamp, van 11 maart tot en met 13 maart, is bedoeld voor jonge ren van 13 tot 21 jaar. Behalve educatie en werk, -er wordt hout gezaagd bij de Reeuwijkse Plassen-, is er ook voldoende aandacht voor ontspanning. Deelname kost tien gulden. Voor informatie en opgave kan worden gebeld met Inge de Vos, 079-421172/317240. LEIDEN MONICA WESSELING Onderzoekers A. Orleans en P. Vos van de Leidse universiteit hebben voor alle landschapsty pen diersoorten gevonden die als indicator kunnen dienen. Daarmee is de methode over het hele land, en dus bij alle vuilverbrandingsinstallaties bruikbaar. Over de effecten van de scheidings- ert vergistingsin- stallaties, zoals Leiden bouwt, kan Orleans geen uitspraak doen. simpelweg omdat er bij vergisting andere stoffen vrijko men dan bij verbranden. De schade die vuilverbran ding aan flora en fauna toe brengt, wordt door de opstellers van de milieu-effect-rapportage van de Drentse vuilverbrander op 'onmeetbaar klein' inge schat. Milieubioloog en meet- netdeskundige A. Orleans, die samen met P. Vos het rapport heeft opgesteld, hierover: „Om te controleren of die bewering waar is, zul je metingen moeten doen aan de natuur. Vraag nummer één is dan wat je on der natuur verstaat en welke schade je zou kunnen verwach ten". Vuilverbrandingsinstallaties stoten onder meer zware meta len als kwik en cadmium, en dioxine uit. Alle drie kunnen in hoge concentraties vergifti gingsverschijnselen veroorza ken. Orleans: „We kunnen in theorie bedenken welke dieren mogelijkerwijs schade lijden. Als die diersoort dan ook nog telbaar is en bovendien natuur waarde heeft, is ze geschikt om, met andere diersoorten mee te doen in de bepaling van de stand van de natuur". Schade aan de natuur afme ten aan de gezondheid en sa menstelling van de flora is moeilijk omdat de schade aan de planten vermoedelijk hele klein is. De zware metalen blij ven vrijwel helemaal op de planten liggen. Regenworm Welke dieren schade ondervin den en in welke mate, hangt sterk af van de leefwijze van het dier. Regenwormen eten afval en plantenresten. Zij vreten dus waarschijnlijk vrij veel zware metalen en dioxines op. De re genworm wordt op zijn beurt weer opgegeten door mollen, bosspitsmuizen en merels. Veel regenwormen opeten betekent veel zware metalen binnen krij gen en dus zal een eventeel na delige effect van de stoffen, te zien zijn aan de populatie me rels, mollen en muizen. Orleans: „Bosspitsmuizen zijn een prima meetsoort. Je kunt ze goed tel len, ze lopen theoretisch gevaar en er is een verband te leggen Doorgestoomd Vanuit Leiderdorp heeft Van den Broek de afgelopen jaren heel wat partijen bestookt met zijn ideeën en bijbehorende ei sen. „De milieubewegingen hadden tien jaar geleden nog nooit van de kap van het regen woud gehoord. Ze waren er ook niet in geïnteresseerd. Dus ben ik maar direct doorgestoomd naar de ministers die zich met energie en milieu bezighiel den." In Nederland kreeg Van den Broek ook niet echt veel ge hoor. Wel verbood Nijpels, toenmalig minister van vrom, onder meer het gebruik van hardhout in brugdekken en ver ving het hardhout van geluid- schermen door aarde-wallen met echte bomen. „Een minis- cule druppel op de bekende gloeiende plaat." Lachertje SOMI heeft alle landen die tro pisch hardhout gebruiken brie ven gestuurd, evenals de we reldbank en de internationale en nationale houthandelaren. De reacties waren lauw, zo niet afwijzend. Onlangs echter heeft de Nederlandse regering beslo ten na 1995 alleen nog duur zaam geproduceerd hardhout te zullen importeren. Een lachertje, vindt Van den Broek. Het is naar zijn zeggen onmogelijk om hardhout uit de tropische regenwouden te halen zonder hierbij de natuur op gro ve wijze schade toe te brengen. „Er moeten paden worden ge kapt om bomen te kunnen weg halen. Dat betekent dat je voor een paar bomen, heel veel scha de aanricht." Herinplant van tussen de schoorsteenpijp en de dood van de muis. Dat verband is er omdat de muis in een klein gebiedje woont". Buizerds, groot liefhebber van muizen en andere kleine dieren, zijn minder geschikt om als meetsoort te dienen. De buizerd heeft een groot territorium en dus is de relatie met de schoor steenpijp moeilijker te leggen. „Dat neemt niet weg dat er wel te voorspellen is dat de buizerd ook schade ondervindt als de muis schade zou ondervinden." Orleans heeft van talrijke dier soorten vastgesteld of ze als be trouwbare indicator kunnen dienen. Milieubiologie heeft Drente de mogelijkheid te geven te achterhalen of vuilverbranding inderdaad geen effect heeft op de fauna. Over de waarheid van dat uitgangspunt laat Orleans zich niet expliciet uit. „Ik ben geen deskundige en bovendien zul je dan eerst moeten definië ren wat schade is. Is dat het ver dwijnen van bijzondere roofvo gels binnen tien jaar, of het ver minderen van het aantal bos muizen in twintig jaar tijd." het aantal gekapte bomen, biedt geen soelaas. „Het tro pisch regenwoud is een miljoe nen jaren oud natuurlijk sys teem. Haal je enkele decennia oude bomen weg en je poot er jonge voor, dan is dat natuurlijk en labiel evenwicht voor altijd verstoord". Geen kap van de bestaande wouden dus. SOMI wil dat op twee manieren zien te bereiken. Van den Broek: „Ten eerste moet het gebruik van hardhout drastisch omlaag. Europees hout is prima. De Ridderzaal is eeuwenoud en is gemaakt van Europees eiken. Dat bewijst de kracht van eigen hout" Driehonderdste cent Europa en de rest van de wereld moeten dus meer produktie- bossen krijgen. Nederland re serveert nu van elke verkochte kilowattuur driehonderdste cent voor de aanplant van bos sen. Dat moet dertig keer zoveel worden, vindt de SOMI. Van den Broek gaat ook bui tengaats: opnieuw wordt de In ternational Tropical Timber Or ganisation, de internationale houthandel, bewerkt. „Die moeten zich verplichten alleen nog tropisch hardhout afkom stig van plantages te gebrui ken". Vanuit Leiderdorp de wereld willen verbeteren, lijkt een beetje te hoog gegrepen. De in genieur: „Het moet wel. Neder land importeert jaarlijks twee miljoen kuub hardhout, wereld wijd is dit 130 miljoen kuub. Nederland alleen op het goede pad, is dus absoluut niet ge noeg". CHEF GERT VISSER. 071-31 ?n op mg Pi .nsh< Een weekendje schoonoude^ voor mij een feest. Ook - ma,pnie niet alleen - omdat zij op he^e platteland van Drenthe won^n en op hun vroegere boerderip oq j grens tussen natuur en culture niet al te scherp getrokken b^e Gp En dat levert soms vreemde tuaties op. Afgelopen zondagochtend ^itC scharrelden er bijvoorbeeld plotseling wel erg grote exenËÖEi plaren tussen de krielkippen alerc rond. Het waren een beetje er m grauwe vogels met een opvalofjev lend lange staart. De krieltjesi'an'< hadden het er maar moeilijk rog1" mee, want de grote binnendraar 1 gers waren heel wat mans. DP11 h lekkerste graankorrel tjes war<'ner voor hen. Het vreemde-kipp#he mysterie werd vanzelf opgelolet 0 toen een bontgekleurde haan deftig het erf opstapte. Roest-^n| bruin was hij, met halvemaan-' vormige zwarte vlekjes op zijiMSTt borst. Zijn staart was nog eer^am slag langer dan de hennen diioor hem waren voorgegaan, en oyjch bruin van kleur met zwarte usl} dwarsstrepen. De vreemde hejnt nen bleken fazanten te zijn. 'n 5, Een fazantehaan is een waarlien(j majestueuze verschijning. Hij ziet er echter niet alleen zo uil hij is het ook. Hij duldt bijvooV 3 beeld geen andere heren in zi onmiddellijke nabijheid: maaitEBl van hennen kan hij nooit ge- ,T noeg krijgen. Meestal houdt bten er een harem van zo'n drie ofht c vier goed gecamoufleerde her?en nen op na. Als het de dames ^aai tenminste behaagt, want fazat-on tehennen lijden ondanks hun'11 bescheiden kleurstelling toch 19-3 een zeer zelfstandig leven. Zij achten zich absoluut niet ge- r r bonden aan het territorium v^ de haan-gemaal en zwerven j)D| dan ook veelvuldig uit voor ee,n(; bezoekje aan een ander heer- 3()r schap. Het enige dat ze werkejjer lijk belangrijk vinden, is de aa^oe wezigheid van voldoende voey0] sel. De liefde gaat bij de fazanjnv tehen dus vooral door de maaiczj De haan met het beste voedse[lia aanbod heeft doodeenvoudig aar de meeste hennen. En in de winter is dat blijkbaar de haarL die zijn territorium het dichtstr: bij het kippenhok heeft geves tigd. 515 Fazanten houden van granen se£ en (onkruid)zaden. Maar het Fa: zijn allesbehalve vegetariërs. ri t Een insekt gaat er met graagtezie in. En een Ideine muis, hagedisvcl of salamander versmaadt een '^,r fazant evenmin. Er zijn zelfs ha biologen die beweren dat het w€ sterk groeiende aantal fazantetaa de schuld is van het verdwijnei "l van hagedissen en salamander Wat maar weinig mensen we- JU ten, is dat de fazant hier eigen-H lijk helemaal niet thuishoort. D fazant is van huis uit een AziatiL. sche hoendersoort, die rond deL vroege middeleeuwen in Euro-B. pa is ingevoerd. Gedurende heil regime van Karei de Grote wa- W ren het nog kostbare pronkvo- gels van de edelen. Pas rond y- 1800 werd een nieuwe onder- M soort ingevoerd die als jachtvo-1 gel werd gefokt en uitgezet. De I nakomelingen van deze twee I fazantesoorten zijn tot op de T dag van vandaag nog goed van elkaar te onderscheiden. De 5 soort die pas veel later Europa veroverde, heeft een duidelijke witte ring om de nek. De eerste I asielzoeker moet het zónder halsbandje doen. TON IN T VELDI Derde Wereld profiteert niet van dierhandel LEIPEN MONICA WESSELING De handel in bedreigde dier soorten is alleen gunstig voo Westerse tussenhandelaren. D - bevolking van de ontwikkelings landen krijgt geen cent. Het opr zetten van beschermingsprojec ten voor de dieren kan de plaat selijke bevolking juist wel gel<^ opleveren. De vermeende voor delen voor de ontwikkelingslan den van handel in dieren mag geen reden zijn de Wet Bedreig de Diersoorten niet aan te~ scherpen. Dat is de mening van de-] stichting Pro Primates, de in. Leiden gevestigde vakbond vootj apen. Pro Primates is betrokken, bij een groot aantal 'aap-be-| schermings-projecten' in ont-, wikkelingslanden. De lokale be-1 volking wordt betrokken bij het werk in de reservaten voor apen. Daarmee wordt die na tuurbescherming door de in landse bevolking gedragen en verdienen de mensen er boven dien aan. Dat biedt meer eco nomische zekerheid dan de veelal illegale handel in apen. zo denkt Pro Primates. De Nederlandse bevolking wordt bij de projecten betrok ken door de apen ter adoptie aan te bieden. De dieren blijven daarbij natuurlijk in hun her komstland. Leiderdorpse ingenieur op de bres voor regenwoud Kap van tropisch regenwoud op Irian Jaya in Indonesië. De SOMI vindt dat er heel snel een eind moet komen aan het gebruik van hardhout. FOTO BERT VERHOEFF Biologen en natuurvorsers op studiedag oeverzoogdieren

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20