Leidsch Dagblad Pap Brinta besmet met salmonella 'Ik zou pas echt teleurgesteld zijn als goede plannen niet doorgaan' Nepbom van racisten legt treinverkeer stil Celstraf geëist voor smokkel marihuana Rabobank: tevreden met tien procent winstgroei Bijna klaar voor gebruik Pastores willen dat bisschop Bomers gaat Koss dreigt CDA na gebruik foto GOED NIEUWS f 11 VRIJDAG 4 MAART 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40405 LOSSE NUMMERS 1.60 Kauwgumpje 2 Op Bon Bon-Alley mogen de blauwhel men bedelende kinderen zelfs geen kauwgumpje weggeven. I Noodklok yi a Noordwijk is één I f van de gemeenten waar morgen om precies 12.00 uur de 'noodklok' voor Bosnië wordt geluid. voorschoten Een nepbom die op station Voorschoten in een trein werd gevonden, heeft gisteren geleid tot een chaos in de dienstrege ling van de Spoorwegen. De ac tie is opgeëist door een ex treem-rechtse organisatie, die zich de 'Bevrijdingsbeweging van Zuid-West Nederland' noemt. Een conducteur zag even voor 17.40 uur een verdacht pakketje met wat elektriciteits draden liggen in een halletje van de trein Den Haag CS-Lely- stad. Op dat moment stond de trein stil op het station Voor schoten. De conducteur sloeg onmid dellijk alarm en liet de trein ont ruimen. De politie nam een bomverkenner mee, die al snel tot de conclusie kwam dat het om een nepbom ging. Toen het pakketje werd geopend, bleek het een ingepakt diskette-doos je te zijn. Op het pakket zat een brief van de Bevrijdingsbeweging Zuid-West Nederland'. Daarin staan racistische leuzen als 'Ne derland voor de Nederlanders', en 'De verkiezingsuitslag zegt toch genoeg'. De racisten stel len 'het probleem van de Mede landers door deze bom zelf te willen oplossen.' Na drie kwartier werd het treinverkeer hervat. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar heeft vooralsnog geen idee waar de bom in de trein is gelegd. ,,Dat kan in Voorscho ten zijn gebeurd, maar net zo goed in Den Haag." Nog geen zieken gemeld Het ontbijtprodukt Brinta van Honig is uit de handel ge nomen wegens salmonellabesmetting. Bij de producent van het produkt, Avebe in het Groningse Foxhol, is de be smetting in een paar produktiemonsters vastgesteld. De inspectie gezondheidsbescherming is op de hoogte. Er zijn nog geen gevallen van voedselvergiftiging bekend, al dus een WVC-woordvoerster vanmorgen. Fabrikant Honig in Koog aan de Zaan heeft winkeliers verzocht Brinta uit de schappen te halen en de voorraad in het magazijn te houden. Consumenten moe ten geen Brinta meer eten. Na^r schatting een miljoen mensen hebben Brinta in huis. Salmonella is een verzamel naam voor tweeduizend soor ten bacteriën. Salmonellavergif tiging kan leiden tot maag- en/of darmklachten. De klach ten verdwijnen binnen enkele dagen tot een week, maar bij zuigelingen, zieken, bejaarden en zwangere vrouwen kan de besmetting gevaarlijk zijn. In het verleden zijn er bejaarden doodgegaan aan salmonellaver giftiging. De bacterie zat toen in Kamertribune ontruimd haags redacteur Kamervoorzitter Deetman heeft gistermiddag de publieke tribu ne laten ontruimen, nadat ac tievoerders van de vereniging Milieudefensie een protest lie ten horen tegen de door het ka binet voorgestelde norm tegen nachtelijk vliegtuiglawaai. Twintig minuten later kon voor een vrijwel lege zaal het debat worden hervat. De actievoer ders ontrolden een spandoek en stuurden kleurrijke papieren vliegtuigjes de grote vergader zaal van de Tweede Kamer in. Onder gejoel en gefluit dropen de actievoerders, vol onbegrip over het gebeurde, af. Eigenheimers A De Britse band Red Jasper Is Z. I niet in een hokje te plaatsen want dit clubje eigenheimers maakt een volstrekt eigen mengelmoes van symfonische folk-rock. den haag-katwuk» De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren gevangenisstraffen van anderhalf tot twee jaar geëist te gen drie Rotterdammers, die in Katwijk met 4.500 kilo marihua na waren aangehouden. Het drietal, verdacht van smokkel, hoorde tevens geldboetes eisen van 25.000 tot 50.000 gulden. De Rotterdammers werden vo rig jaar november in een loods op industrieterrein 't Heen, waarin ze de verdovende mid delen hadden opgeslagen, gear resteerd. De marihuana, die een straat waarde van 24 miljoen gulden vertegenwoordigde, was verbor gen in containers. Op de vracht brieven, die daar bij hoorden, stond vermeld, dat er hout in zat. Achter het hout zaten ech ter 72 oliedrums met marihua- ne, die in plastic zakjes was ver pakt. De politie was getipt over de smokkel. Het was de grootste vangst van verdovende midde len, die ooit in de Bollenstreek is gedaan. Pagina 15: Verdachten 'wisten Particulieren leenden vorig jaar meer rauwe eieren die werden ge bruikt bij de bereiding van een toetje' in een bejaardenhuis. De bacterie komt ook voor in vlees, water of de bodem. Brinta is sinds de jaren vijftig een bekend ontbijt. Het wordt ook geëxporteerd naar onder andere België. Alle buitenlandse afnemers zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Honig en Avebe zijn een onderzoek begonnen naar de oorzaak van de besmet ting. Een speciaal 06-300048 nummer geeft informatie aan verontruste consumenten. De lijn is sinds zeven uur vanmor gen overbezet. Honig heeft tachtig mensen ingezet om vra gen te beantwoorden. Het ministerie van WVC is door de fabrikant op de hoogte gesteld van de salamonellabe- smetting. De inspectie van de volksgezondheid houdt toezicht op het van de markt halen van de pakken Brinta. Als dat is ge beurd is voor WVC de kous af, omdat er dan geen sprake meer is van een gezondheidsrisico. WVC heeft de indruk dat de producent het publiek goed in formeert. Pagina 18: Winkeliers nog niet ingelicht. londen Nog even poetsen en schrobben en dan is de tachtig kilometerlange, in een cirkel rond de stad lo pende, nieuwe waterleidingtunnel van Londen klaar voor gebruik. Zes miljoen inwoners van de Britse hoofd stad betrekken straks hun drinkwater uit de nieuwe tunnel. foto reuter kierandoherty Handelsembargo Maleisië treft Philips-doehter De Haarlemse bisschop Bomers kan beter aftreden. Nu hij enke le belangrijke bevoegdheden heeft afgestaan, kan Bomers nauwelijks nog als bisschop functioneren. Dat vinden de pastores in het bisdom Haar lem. Gistermiddag liet Bomers we ten een aantal bevoegdheden af te staan. Daarmee nam hij alle aanbevelingen over van een speciale adviescommissie die vorig jaar is ingesteld nadat het merendeel van de pastores in het bisdom had aangedrongen op zijn aftreden. De fel bekritiseerde bisschop zal zich de komende een a twee jaar niet bemoeien met de be oordeling van kandidaten voor het priesterambt en met het be leid van de priesteropleiding in zijn bisdom. Ook zal hij de be handeling van klachten op litur gisch en oecumenisch terrein aan zijn vicarissen overlaten, zo schrijft hij in reactie op het kriti sche rapport van de adriescom- londen cees v Zoekt u Een Geloogd Grenen.. Hein Chrispijn 4000m antiek interieur e, onder leiding van M. van den Muijsenbergh- Geurts, werd in augustus 1993 op advies van de priesterraad door Bomers ingesteld. Aanlei ding was de opschudding die was ontstaan nadat de bisschop zijn steun had gegeven aan de priesteropleiding van het be houdende Neo-Katechumenaat in Nieuwe Niedorp. Voor vicaris H. Dürr was dit reden vervroegd te vertrekken. H. Baars van de Haarlemse priesterraad vindt de adviezen van de commissie onvoldoende. Hij spreekt van een „kosmeti- sche oplossing", die uiteindelijk schadelijk zal zijn voor het bis dom. correspondent Het Maleisische handelsembar go tegen Groot-Brittannië heeft zijn eerste slachtoffer gemaakt een Nederlands bedrijf. Poly- Gram, dat voor driekwart eigen dom is van Philips, kreeg te ver staan dat een door haar gepro duceerde TV-show niet in Ma leisië mag worden uitgezonden. De Maleisische regering kon digde vorige week een boycot aan van Britse bedrijven, nadat haar ministers in Britse kranten waren beticht van corruptie. Het besluit van de Maleisi sche regering is een domper voor PolyGram, dat Oost-Azië als een belangrijke markt be schouwt. De Philips-doehter haalde vorig jaar in het Verre Oosten een omzet van 197 mil joen gulden, 22 procent meer dan in 1992. De Rabobank Organisatie is te vreden met de stijging van de nettowinst over 1993 tot 1123 miljoen gulden. Dat is 10,1 pro cent meer dan een jaar eerder en houdt ongeveer gelijke tred met de groei van de bancaire activiteiten van de groep. Dank zij het bezuinigingsbeleid van de organisatie stegen voor het eerst sinds 1989 de opbrengsten weer meer dan de gemaakte kosten. De vermogenspositie van de bank blijft onverminderd 'krachtig'. Ondanks de magere winst- en inkomensontwikkeling bij be drijven en particulieren steeg de kredietverlening van de Rabo- banken gemiddeld met een kleine tien procent. Maar uitge splitst naar de diverse sectoren zijn er grote verschillen. In de sectoren handel, indu strie en dienstverlening was er een groei van de kredietverle ning met 9,7 procent tot een to taal van 61 miljard gulden. Maar de voor de Rabobanken traditionele kredietvraag uit de land- en tuinbouwbedrijven bleef daar met een groei van 3,3 procent fors bij achter. Aan de andere kant was er wel sprake van een 'explosieve groei' van de kredietverlening aan binnen- en buitenlandse voedselverwerkende industrie ën. Hier groeide in 1993 de kre dietverlening met maar liefst 34 procent tot een totaal van 9,4 miljard gulden. Ook particulieren leenden vo rig jaar meer van de Rabobank (plus 9,9 procent). Aan de ande re kant van de balans merkt de Rabobank in toenemende mate de zuigkracht van andere, fis caal vriendelijke, vormen van beleggen. De traditionele spaar rekeningen en deposito's wor den steeds meer ingewisseld voor effecten en de fondsen van de Robeco Groep, Rabobank samenwerkt. Pekinees door lift gewurgd In een flatgebouw aan de Robert Kochlaan in Haar lem is gisteravond een peki- neesje door een lift ge wurgd. Het hondje ging met zijn baas de lift in, maar de riem bleef tussen de deur klem zitten. De lift ging ver volgens omhoog en het diertje werd door de eigen halsband gewurgd. Het hondje is nog met spoed naar een dierenarts ge bracht, maar bleek niet meer te redden. CDA-lijsttrekker Joop Walenkamp dag na verkiezingen: Drievoudig Olympisch kam pioen Johann Ólav Koss dreigt het CDA voor de rechter te sle pen. Koss neemt het de chris ten-democraten kwalijk dat zijn foto zonder toestemming is gebruikt in de CDA-verkie- zingscampagne. Het CDA heeft inmiddels laten weten, 'enkele duizenden' guldens aan Olympic Aid over te ma ken, om Koss op andere ge dachten te brengen. In een allerlaatste poging de kiezer tot het CDA te bekeren, gooide het CDA er dinsdag een paginagrote advertentie tegenaan in twee landelijke ochtendbladen. 'Wat Koss kon. kunnen wij ook', zo pronkte de grootste regerings partij met andermans veren. Het mocht niet baten. Niet al leen kreeg het CDA woensdag avond van de kiezer de reke ning gepresenteerd, gisteren volgde die van Koss. Via zijn advocaat liet de schaatser weten de handelwij ze onfatsoenlijk te vinden. Koss dreigt met gerechtelijke stappen als een afdoende ver klaring achterwege blijft. Partijwoordvoerder Van der Poel erkent dat vooraf de risi co's van het ongewaagd ge bruik van de foto is besproken. Gespeculeerd werd op geen reactie van de Olympisch kampioen, maar voor alle ze kerheid was wel een bedrag voor schadevergoeding gere serveerd. Het keurige pak is uitgelaten. In plaats daarvan is hij gekleed in een gewone spij kerbroek en trui. Het is de dag na de verkie zingen en 's avonds wacht de nieuwe, rijf leden tellende fractie. Drie stoelen blijven onbezet in de fractiekamer. Het verlies is een dag na de raadsverkiezingen al direct tastbaar voor de Leidse CDA-leider Joop Walenkamp. ,,Nee, slecht geslapen heb ik niet. Een jaar of vijftien geleden lag ik nog wel eens wakker. Maar nu niet meer. Ie komt thuis en bent moe genoeg. Je valt vanzelf in slaap." Een vermoeid ogende en nog steeds zichtbaar teleurgestelde Joop Walenkamp heeft eigenlijk helemaal geen zin in het ge sprek. Hij is er nog steeds niet uit waardoor het forse verlies aan stemmen in Leiden kan worden verklaard. En praten daarover heeft dan ook eigenlijk geen zin, zo vindt hij. Bovendien is bescheidenheid op z'n plaats bij de grote verliezer van de verkie zingen in Leiden, lijkt hij te denken. Want Walenkamp wil terug in net college. En dat doel is makkelijker te bereiken als de ko mende onderhandelingen met de andere partijen niet zijn belast door openbare uit spraken. Elke vraag wordt dan ook uiterst bedachtzaam beantwoord. Slechts bij één onderwerp neemt de stelligheid toe: zijn plannen voor de autoluwe binnenstad, die- een klein oproer onder de Leidse midden stand veroorzaakten, hebben hel CDA hooguit één zetel gekost. Maximaal", be nadrukt hij. Veel kwalijker was de invloed van de lan delijke CDA'ers en dan met name van stad genoot Elco Brinkman. Niet dat Walen kamp het oneens is met de plannen van de opvolger van Ruud Lubbers, integendeel. ..Ik steun zijn opvattingen over de WAO en over werk boven inkomen. En zijn Duikschool, Duikshop en Vulstation HET WOORD IS AAN Lessing Het geheim van iedere opvoeding, van elk onderwijs: leer de leerling zelf te denken. VANDAAG Illegale bebossing in Doesgebied Leiderdorp leiderdorp roy klopper De provincie Zuid-Hollland ver denkt de gemeente Leiderdorp van het illegaal aanleggen van een bos in het Doesgebied, waar eerder bijna de vuilstort was gekomen. Volgens ambte naren heeft de gemeente vorig jaar zonder vergunning liefst 26 duizend bomen geplant. De sta tenfractie van GroenLinks heeft inmiddels vragen over deze kwestie gesteld aan gedeputeer de staten. Sinds de aanleg stortplaats enkele jaren geleden werd afge schoten, is er nog geen nieuw bestemmingsplan gemaakt voor de zogeheten Munnikenpolder. Dus geldt nog de oude bestem ming: agrarisch gebied. Daar passen geen bomen bij, zo meent Groen Links. De partij heeft geconstateerd dat de gemeente de afgelopen jaren desondanks een heus bos heeft aangelegd. Volgens Groen Links is dit in strijd met het Koninklijk Besluit van 1 ok tober 1990, waarin het stuk grond is aangewezen als agra risch gebied met landschappe lijke en natuurwetenschappelij ke waarde. Pagina 16: Houtwal blijkt groot bos. Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Over leven Programma's Randstad Regio Religie RTV Show Sport 13,15,16,17 VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 24 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zacht Zonnige perioden, later op de dag in het westen meer bewolking. Droog. Minimumtemperatuur rond 4 graden, 's middags van 10 graden in het noorden tot 16 gra den in het zuidoosten van het land. Matige, aan de kust krachti ge zuidenwind, kracht 4 tot 6. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wisselvallig met af en toe regen en veel wind. Middagtemperatuur ±10 graden 1 cidsc h x Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I1" Ja, dat Is goed nieuws ~i Dus neem Ik nu een abonnement, i pleidooi voor verplicht afkicken van junks, Ook hier in de stad zijn wij vele malen ge confronteerd met de overlast van koffie shops en druggebruik", zegt Walenkamp, Aan Brinkmans plannen lag het niet. ,,lk heb wel kritiek op de presentatie van d( plannen. Maar ja, dat is de stijl van Brink De nederlaag accepteert hij berustend, zo lijkt het. ,,l Iet is pijnlijk voor de mensen in je partij die de afgelopen tijd zo hard heb ben gewerkt. En voor de nieuwelingen die juist kandidaat waren voor de drie zetels die we niet hebben gehaald. Want het gaat daarbij om echte Ixridenaars, goede men sen. Die moeten nu langer warmlopen. Maar echt teleurgesteld zou ik pas zijn als de goede plannen die wij de afgelopen vier jaar hebben gemaakt niet doorgaan. Maar daar ziet het niet naar uit." Pagina 13: Walenkamp wil in nieuw colle- I 'lel: I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand automatisch I 29.30) Per kwartaal 0 vla acceptgiro 85,55) I 0 automatisch 84,55) j Nr. bank/giro: I Handtekening:. Of bel 071-12fl030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1