fi ///Zin Die bakken dat zijn net magneten' Padden gekastijd met zweepje van de duivel 'De overheid steekt haar kop in het zand' y V'J 'Kleine baasjes zijn weer dupe' ^Vuilniswagens en bussen mik je al van verre Het Gesprek van de Dag JDAG 4 MAART 1994 Het is een onschuldig beestje. Toch zijn er nog steeds mensen die welhaast hysterisch worden als ze er een tegenkomen. Na tuurlijk, padden zijn nu niet di rect schoonheden om te zien. Maar om nu van slag te raken bij de aanblik van zo'n beest je.... Waar heeft dat arme diertje die slechte naam nu aan ver diend? Volgens sommige mensen heeft het met bijgeloof te maken. Mensen denken meteen aan heksen, die padden te vriend hadden of van padden een kwaadaardig brouwsel maak ten", zei ooit een paddenlief- hebber die in de paddenpaartijd de diertjes de weg overhelpt naar hun paarpoel of -sloot. ,,En wat te denken van heksen, die mensen in padden veranderen? De pad en de heks, dus. Een twee-eenheid die zelfs in de li teratuur over heksenpraktijken en -processen rond de vijftien de, zestiende eeuw voorkomt. De 'heksen' die in die tijd ten prooi vielen aan de inquisitie, maakten vaak melding van pad- denvriendjes en paddenbrouw- sels. Een mooi voorbeeld zijn de pro cessen rond de heks Elizabeth en haar opvolgster mother Wa- terhouse halverwege de zestien de eeuw in het Engelse Hatfield Peverel. Elizabeth zou een dui velse kat hebben gehad, die luisterde naar de naam Sathan. Het beest vermoordde - zo gaat het verhaal - her en der mensen die Elizabeth in de weg ston den. Tijdens het uit de weg rui men van de tweede echtgenoot van de 'heks' zou Sathan voor het eerst de gedaante van een pad hebben aangenomen. Op die manier was hij klein genoeg om zich in de schoen van de ar me man te verstoppen. Toen die vervolgens zijn schoen aan trok raakte hij verlamd. Sathan veranderde op latere leeftijd van eigenares, mother Waterhouse. Bij haar, zo melden processtuk ken uit die periode, verscheen hij veelvuldig in de gedaante van een pad. In Baskenland ging het er wat padden betreft nog veel heftiger aan toe. Daar ontstond in de zestiende eeuw een hele pad- den-cultus. De heksen in Zugar- ra zouden ieder van de duivel een keurig in de kleren gestoken pad hebben gekregen, die als een soort huisgeest moest wor- Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. den onderhouden. De heksen lieten bovendien tijdens hun sabbat - akellarre genaamd - hele.kuddes padden opdraven, die werden gehoed door jonge heksjes. Dergelijke padden leef den overigens niet lang. Ze wer den - zo gaat het verhaal ge vild en vervolgens verwerkt in giftige heksenpoeders. Een dergelijk droevig einde hadden tic persoonlijke padden van de baskische heksen overi gens niet op het programma staan. Zij zouden heel goed ver zorgd worden, flink gevoed ook. Het enige vervelende voor de diertjes was, dat ze na hun maaltijd werden gekastijd door hun heks, die daarvoor een spe ciaal zweepje zou hebben ge kregen van de duivel. De arme pad zwol door dat pak rammel op, aldus de verhalen, waarna de heks met haar linkervoet op het cjier ging staan. Het slijm dat dón uit het padje spoot, werd verwerkt in de zogenaam de heksenzalf, die heksen het vliegen mogelijk maakte. Nu de paddentrek Weer is be gonnen en de dieren onder an dere aan de Vogelaardreef en Kappelseboslaan in Noordwijk massaal de weg oversteken naar de sloot waar ze paren, past in verband met de verhalen van de baskische heksen een waar schuwing. Voor automobilisten wel te verstaan. langzaam rij den over deze twee wegen, ook als u tot het soort mensen be hoort dat een hekel heeft aan padden. Voor u het weet zit u in een vliegende auto, wanneer u met de linkerwielen van het voertuig een onschuldige pad vermorzelt. ANNET VAN AARSEN Verbod op gokkasten De een haalt zijn schouders op, de ander opgelucht adem. Maar de derde spuwt vuur. Gokbakken is het item, of eigen lijk de op hand zijnde verwijdering van deze speelautoma ten uit kantine's, snackbars en koffiehuizen. Driejaar heeft de overheid de uitbaters van'bovengenoemde gelegenheden nog gegund om schoon schip te maken. Dan is het over. De 'droge horeca' heeft intussen de noodklok geluid. Die zien hun omzet met duizenden guldens per jaar dalen. Kan, in voorkomende gevallen, ook met tienduizenden guldens zijn. De stad Leiden loopt op die wet vooruit met een gemeente lijke verordening die al op 1 april van het volgend jaar van kracht wordt. De wijdverbreide gokverslaving moet terugge drongen worden, heet de achterliggende gedachte te zijn. „O, is dat zo", smaalt Coen Zandbergen. „Vandaar natuur lijk dat de staat zelf casino na casino opent en de ene loterij na de andere uit de grond stampt. Alles in eigen hand hou den, lijkt me hier meer het uitgangspunt. Waar de kleine on dernemer zoals ik dan weer de dupe van wordt." Coen Zandbergen bestiert een moderne snackbar in de Leidse nieuwbouwwijk de Stevenshof. Hij heeft de maxi maal toegestane twee gokbakken 'netjes in een hoek wegge werkt', zoals hij dat uitdrukt. Over concrete bedragen praat hij niet, maar zeker is dat deze overheidsmaatregel hem pijn zal doen. „Natuurlijk, wat denk je. Lever jij zomaar vijfhon derd gulden op je salaris in? Dat doet toch niemand van harte. Ik zal het waarschijnlijk wel overleven, ik ben niet af hankelijk van die bakken. Maar dat veel snackbars en zeker ook shoarmazaken het loodje zullen leggen, is een ding wat zeker is." Of dat laatste voor koffiehuizen ook geldt, daar durft Jan Oudshoorn geen uitspraak over te doen. Hij is de uitbater van koffieteut Kanaalzicht aan de Vliet en heeft één gokbak centraal in zijn zaak opgesteld. „Ik kan natuurlijk niet in an dermans portemonnee kijken. Maar als het zo zou zijn dat je als koffietenthouder afhankelijk bent van die bakken, dan ben je natuurlijk so wie so al verkeerd bezig. Uiteraard zal ik het straks ook voelen, als dat ding eruit moet. Maar niet zo danig dat ik er nu al wakker van lig". Hij haalt zijn schou ders op. Ton Brakhoven is penningmeester van de FC Rijnland. In de kantine van de voetbalclub aan de Smaragdlaan staan twee gokbakken in een nis. Brakhoven zal geen traan laten als ze verdwijnen. „Ik ben persoonlijk een groot tegenstander van gokken. Dat heeft, net als alcoholverslaving, al onnoemelijk veel leed berokkend onder de mensen. Ik heb er zelf nog nooit een gulden ingegooid. Van mij mogen ze dus zo weg. Liever vandaag nog dan morgen. En zo denkt momenteel ons hele bestuur erover". Dat ze er desondanks nog een jaar staan, heeft te maken met het contract dat destijds is afgesloten met de exploitant, die meestal op fifty-fifty-basis zo'n bak neerzet en het on derhoud voor rekening neemt. „Een erfenis uit het verleden. Daar moeten we mee leven. Ik zal ook niet ontkennen dat die dingen geld opleveren. Ie moet dat zien als een extraatje. Daar kunnen we echt de KNVB of gemeente niet van beta len. Bij de meeste grote clubs in Leiden en omstreken staan die bakken overigens niet. Terecht, vind ik. Als je jeugd over de vloer hebt, horen die dingen al helemaal niet in een kan tine thuis." Over de ethische aspecten of de morele kant van de zaak buigt Coen Zandbergen zich niet. Dat heeft namelijk geen zin, denkt hij. „Mensen die willen gokken, vinden heus een alternatief. Wat je straks krijgt, is een illegaal circuit. Gok bakken in schuurtjes en keukens. Is dat dan de oplossing? Maar in de tussentijd kost het mij handenvol geld. Nee, ik heb hier goed de ziekte over in", aldus de Leidse snackbar houder. AD VAN KAAM rf verblindende licht van gekleurde lampjes 1 j|\ls de overheid denkt dat ze iermee de gokverslaving in Nederland zal terugdringen, urjëeft ze het natuurlijk mis. Dat a J zoiets als je kop in het zand ^Teken. Wat je krijgt is een ille- r|naal circuit. Zoals bijvoorbeeld fi Utrecht het geval is." )(ian het woord is Edwin, die sa- rien met zijn compagnon Sven, n~je tweehoofdige leiding van de irma Hein Link vormt, Leidens iudste en grootste exploitant speelautomaten. Nu door een gemeente-maatregel per 1 april 1995 de gokbakken uit de zogenaamde 'droge horeca' worden geweerd, worden vooral zij zwaar getroffen. „Failliet zul len we niet gaan, maar blij zijn we ook niet", vult zijn partner aan. „Het komt allemaal erg abrupt. Tijd om als bedrijf op de situatie in te spelen, heb je nau welijks." Twee dingen zinnen het duo niet. „Dit besluit is volkomen eenzijdig genomen. Alternatie ven worden niet aangereikt. Dat betekent dat we straks niet al leen met een flinke hoeveelheid onverkoopbare apparaten zit- iets voor mogen terugplaatsen. Bijvoorbeeld 'softere' bakken, waaraan nu wordt gewerkt. We hebben van alle kanten gepro beerd de politiek te bereiken. Maar vonden nergens gehoor' aldus Edwin. „Een ander ding is", neemt Sven over, „dat men van hoger hand maar blindelings aan neemt dat het onzichtbaar ma ken van die bakken meteen het einde betekent van de gokver slaving in Nederland. Grote nonsens natuurlijk. In Utrecht geldt ook zo'n verbod. Daar staan die bakken nu in achteraf - kamertjes en keukens. Een enorm zwart circuit, waar hele maal geen vat meer op is." Inplaats daarvan pleit het twee de Bredase i „Daar is een stadscontroleur die enerzijds toeziet op de naleving van de wet op de kansspelen en anderzijds een oogje in het zeil houdt in kringen van notoire gokkers. Brengt die eventueel in contact met hulpinstanties. Kijk, je hoeft ons niet te vertel len dat gokverslaving een groot maatschappelijk probleem vormt. Dat zien wij elke dag om ons heen en beter dan wie ook. Maar het ontkennen, zoals de overheid dat straks doet, i stens zo gevaarlijk. Waarom slaan we de handen niet ineen en zoeken naar echte oplossin gen waar iedereen mee gediend is. Nu dient alleen de Staat zijn eigen zaak. Want in het casino blijven ze wel gewoon, hoor, die bakken. Daar is het zeker niet erg om verslaafd te zijn." heet Nico en hij is gek van ken. Zijn achternaam doet liet toe, net zo min als zijn inplaats. Zijn verhaal wil hij kwijt.Al is er maar één die leest en er vervolgens vanaf Ik heb geen zelfmedelij- hoor, maar dit raad ik na- rlijk niemand aan". dit bedoelt hij zijn passie het spelen op de gokbak. fruitautomaat met een bat- j aan gekleurde lichtjes die it denken aan een kermis in klein. De overeenkomst gaat rwens verder. Aan beide at- :ties ben je in een mum van een godsvermogen aan geld jt. Als je je tenminste niet in land hebt. o heeft zichzelf niet in de id. Althans, niet altijd. „Soms Dan heb ik net op tijd het ef terug en kap ik er mee. Er ook dagen dat ik er best afkan blijven. Maar meestal ct dat ding als een magneet. Ain ga je je geeltje weer achter- n de uitdrukking van onbe- p moet hij lachen. Dat doet overigens veelvuldig. Wat aangaat schijnt hij niet al te el. er te lijden onder zijn vaste n-tweetje met de gokbak. okk^ar eerst even het vervolg op rknï1 geeltje. „Die gooi je er in. an (iks aan de hand. Totdat je die vjfentwintig gulden kwijt bent ituurlijk. Die wil je terugver- gez£nen' Sta je opeens honderd br&k in de min. Dat laat je als ngenzelfsprekend niet op je zit- >r H Voor je het weet ben je dan ,n ^eeëneenhalve meier lichter". t>eat hij precies kwijt is per week 'vo£et hij niet, maar door de latifnk genomen gaat er wel een Honderdje of vijf doorheen. |1(ien dure hobby natuurlijk, dat -jf0pet ik ook wel. Want winnen ajsj>e je het nooit van zo'n bak. noj>ms pak je vijf geeltjes, maar ,r||je zitten er dan de andere dag n„£l weer in. Of diezelfde mid- 'ag nog. Waar ik het geld van- aan haal? Ach, ik werk voor lezelf. Dus het kan lijden, ferk je voor een baas dan heb een probleem. Of eigenlijk ?n dubbel probleem, want be- jl^ilve dat je gokt, zit je constant i financiële perikelen. Daar heb ik niet zo'n last van, geluk kig. Al baal ik natuurlijk als een stekker wanneer ik vijfhonderd gulden lichter in mijn auto naar huis rijd." Huis is waar vrouw en kinderen weinig benul hebben van wat Nico met zijn centjes doet. „Hou me ten goede, ze komen niks tekort, hoor. Ik zei je al dat ik het kan trekken. Ze weet dat ik een biertje drink en af en toe wel eens wat in die bakken gooi. Ze weet niet dat het in die mate gebeurd. Dat gokken dan". Het spelen om geld is niet van vandaag of gisteren. „Vanaf mijn elfde heb ik er al van ge houden. Begon met zwikken. Een mauwt je leggen vind ik ook leuk. Casino's houd ik niet van. Mij te link. Net als pokeren. Ik ben eens een keer in zo'n Gol den Ten-tent geweest. Was ik binnen een uur 1200 gulden kwijt. Da's niet leuk meer. Daar valt niet tegen op te werken. Dat doe ik dus typisch nooit Wat is de kick, waar zit 'm nu precies de lol in het alsmaar drukken op die 'dodemans- knop'? „D'r is geen kick. Ik weet niet hoe je dat moet zeggen. Het is niet te beredeneren. Soms word je er doodziek van. Is het pure verveling, dat ge hang aan zo'n bak. Maar ja, wat ik je al zei: dan weer zijn het net magneten. Kan je er gewoon niet vanaf blijven. En dan ga je Zal er ooit nog eens een dag ko men dat hij zegt: tot hier en niet verder? „Ja, gisteren", lacht hij. „Maar vandaag gooide ik er ge woon weer honderd knaken in." En dan berustend: „Ach, weetje wat het is. Het hele leven is een gok. Vandaag heb je alles en morgen heb je niks. Ik heb het nog in de hand. Het is nog geen verslaving zoals met drugs. Dat je moet scoren of anders kapot- gaat. Ik steel niet, ik bedrieg niet, ik doe niemand kwaad. Ik doe hooguit mezelf tekort, maar dat is een heel ander verhaal. Want over het hele jaar kost je het omgerekend een nieuwe auto. Stom, hè?" ro£en onwelriekend voertuig, de nruilnisauto. Echt iets om je eiheus voor op te halen. Een kwa- -etijk aroma komt je immers tege- abnoet wanneer het wagentje^ijn nt>ek opendoet. Helaas, daar is ijniets aan te doen. Afstand be waren luidt hier het devies. —Maar de vuilnisauto heeft nóg een groot gebrek. Het beestje slurpt diesel en braakt grote hoeveelheden uitlaatgassen de —Ether in. Die ruik je al van verre. Gelukkig is daar wel wat aan te <(tioen. 1-De gemeenten Groningen en alVelsen beginnen binnenkort 'nmet een experiment waarbij de r"vuilnisauto's op aardgas rijden. De proef duurt een jaar en moet e'uitwijzen in hoeverre het ge- '"bruik van deze brandstof het '"milieu ontlast en de vuilnis mannen die dagelijks in de gas sen rondlopen. Voorlopig laten "beide gemeenten elk één hujs- vuilauto op gas rijden. Het ex periment kost 1,2 miljoen. Daarvan betaalt het ministerie van verkeer en waterstaat de helft. Zou dat misschien ook wat voor Leiden zijn? „Nou, er is mo menteel een nota in voorberei ding waarin een aantal alterna tieven voor het milieuvriendelij ker rijden van het gemeentelijk wagenpark wordt besproken zegt Fons Delemarre, woord voerder van de dienst milieu en beheer, Dat klinkt nogal vaag, alweer zo'n ambtelijk rapport, maar zo moet het niet worden opgevat volgens de woordvoer der. „Het betekent juist dat er op zich heel positief tegenaan gekeken wordt. Alleen moeten de voor- en nadelen nog nader worden bekeken." „Een nadeel van op gas rijden is I bijvoorbeeld de kortere actiera- dius. Dat betekent vaker tanken. Waar zijn tankstations met gas, is dan de volgende vraag. Ver der gaat het er om wat nu pre cies de effecten voor het milieu zijn. En wat het kost. Maar nog De 'schoorsteen' van een flinke diesel. Uitlaatklep die door fietsers en voetgangers niet altijd als prettig wordt ervaren. foto loekzuyderduin maals: die nota wordt gemaakt omdat we gunstige effecten ver wachten van een aantal alterna tieven voor het milieu. Waaronder het alternatief van een vuilniswagen op gas dus. De gemeente Groningen experi menteert bovendien met stads bussen die op aardgas rijden. Eveneens vanwege de minder schadelijke uitlaatgassen. Ook iets voor Leiden? Hang maar eens twee minuten op je fietsje achter een bus in de Breestraat en u zult volmondig ja zeggen. Maar wat vindt de NZH ervan? Ingenieur F. Dekker, van het hoofdkantoor in Haarlem, zegt dat de vervoersonderneming er op zich niet afwijzend tegen over staat. Toch prefereert de NZH nog even af te wachten. „Ooit is er onderzoek gedaan naar wat het rijden met aardgas kan betekenen. Uit dat onder zoek bleek dat winst c.q. verlies moeilijk aantoonbaar was. Het kostenaspect derhalve. Aan de andere kant is er natuurlijk het milieu-aspec» F.r is al een aan tal busbedrijven dat zich bezig houdt met experimenten met het rijden op aardgas. In Am sterdam is een proef bezig, Cen traal Nederland doet het. Die studeren er nu op, die komen over een tijdje ongetwijfeld met cijfers. Wij kijken als het ware over hun schouder mee en wachten af hoe de experimen tenverlopen." Volgens Dekker is afwachten de verstandigste optie. Het is weliswaar mogelijk subsidie te krijgen voor dergelijke proeven, „maar niet voor vervolgprojec ten. Busbedrijven moeten van de overheid goedkoper werken. Minder reizigers maken gebruik van de bus. Dan blijft er niet veel geld over om in milieu vriendelijke zaken te investeren. Pas als mocht blijken dat de ex ploitatiekosten niet omhoog gaan, blijft er geld over. Dan zullen we zeker niet aarzelen in het milieu te investeren." De kermis in het klein draait op volle toeren. Het verblindende licht van een gokautomaat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19