Geen garantie behoud van ouderenonderzoek Vrijlating Van der Valken leidt tot grote familiemanifestatie 'Hoe zit dat nou eigenlijk met die Brinta?' Schiphol mag 's nachts lawaai blijven maken Randstad Korte actie bij Fokker Half miljard gulden vooifj* stedelijke knooppunten VRIJDAG 4 MAART 1994 De vrijlating op borgtocht van de zeven ver dachten van het Van der Valk-concern die in het Scheveningse Huis van Bewaring in voorarrest zaten, is gistermiddag uitgelopen op een grote familiemanifestatie. Voor de gevangenispoort had zich tegen het mid daguur een honderdtal verwanten van de zes gedetineerde Van der Valks en een me dewerker van het concern verzameld om de vrijlating luister bij te zetten. De familieleden waren met twee bussen van Van der Valk-Tours (voorzien van een grote container met koffie) en een groot aantal personenauto's, waarvan sommige met Belgisch kenteken, naar het gevange niscomplex getogen. F.r waren zelfs familie leden overgekomen uit Spanje. De familie heeft in totaal een bedrag van 1,75 miljoen gulden, 250.000 gulden pei persoon, aan borgsommen moeten betalen. I let onderzoek naar het ontduiken van be lastingen en het niet afdragen van sociale premies gaat gewoon door, zo heeft de Haagse rechtbank besloten. De vrijlating van het zevental liet overi gens bijna drie uur langer op zich wachten dan was voorzien. Pas om kwart voor twee kwamen de verdachten onder luid gejuich van de wachtenden de gevangenispoort uit. De vertraging bleek onder meer veroorzaakt door het feit dat Justitie alle tijd had geno men om de in contanten aangeleverde borgsommen na te tellen. Door het lange wachten kregen de familieleden die met personenauto's naar Scheveningen waren gekomen nog een ander dompertje te ver werken. Zij waren vergeten hun parkeerme- ters tijdig bij te vullen en kregen prompt een bon. Voor de familie Van der Valk kwam de beslissing om de gedetineerden op borg tocht vrij te laten onverwacht en ze was dan ook „buitengewoon blij", aldus woordvoer der Charles Huijskens. Hij wees erop dat de vrijlating van de zeven van het grootste be lang is voor de bedrijfsvoering binnen het concern. ,,I Iet draait zo natuurlijk ook wel, maar het is veel beter als ze erbij zijn". Er zijn echter ook emotionele en psychische belangen in het spel. De woordvoerder van de familie wees erop dat het vooral voor 'godfather' Gerril van der Valk een zware last was om samen met zijn broer Arie en vier neven opgesloten te zitten in hetzelfde cellenblok als waarin de ontvoerder van zijn vrouw Toos een tiental jaren geleden z'n straf uitzat. Gerrit zag de boze hand van de FNV ach ter de hele affaire: „Het is de FNV die ons dit heeft aangedaan. Het wordt tijd dat de FNV wordt opgedoekt en we de vakvereni ging Valk krijgen." Ook over het Openbaar Ministerie waren de familieleden niet erg te spreken. De borgsommen waren immers al rond tien uur 's morgens betald. Waarom moest het tot half twee durenn voordat de twee werden vrijgelaten?, zo klaagden zij. De Haagse officier van justitie N. Zand bergen benadrukte gisteren dat „de gron den voor de voorlopige hechtenis nog in volle omvang bestaan". Het onderzoek naar de fraude wordt dan ook 'in volle breedte' voortgezet. Juist omdat het om een gecom pliceerde zaak gaat, verwacht de officier dat het voorbereidend onderzoek naar de frau de bij het concern nog wel enkele maanden in beslag zal nemen. Gerrit (I) en Arie van der Valk, net ontslagen uit de Scheveningse gevangenis. De wachtende familie is dolgelukkig. Politieman tipte wellicht hasjkoning utrecht Een Amsterdams lid van het Interregionaal Recherche team Noord-I lolland/Utrecht (IRT) heeft een van hasj- en XTC- handel verdachte Maarssenaar getipt over zijn op handen zijnde arrestatie. Dat beweerde de 43-jarige verdachte gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht. Samen met twee andere hasjorga- nisaties werd de groep van de Maarssenaar op 10 mei 1993 op gerold na een gezamenlijke actie van de Douanerecherche, het IRT en het Regionaal Recherche Team (RRT) Utrecht. Vlak voor zijn arrestatie wist de man zijn onroerend goed nog 'veilig te stellen'. Onderzoek ontsnapping Bijlmerbajes Amsterdam De rijksrecherche heropent het onderzoek naar de ontsnapping van zes gedetineerden uit de Amsterdamse Bijl merbajes, in maart 1988. Aanleiding voor de heropening is het feil dat een van de voorvluchtigen opnieuw is gearresteerd. Het zestal maakte bij de ontsnapping gebruik van sleutels. De rijks recherche moet uitvinden hoe deze in het bezit zijn gekomen van de gedetineerden. Van de zes zaten er destijds vijf vast we gens drugsdelicten en één wegens diefstal. Fietstaxi blijft in Amsterdam Amsterdam I Iet project met fietsriksja's in het centrum van Am sterdam wordt voortgezet. Een proef gedurende negen dagen met vijf fietstaxi's in de grachtengordel in Amsterdam is succes vol verlopen, concluderen de organiserende HEAO-studenten. Het publiek reageerde enthousiast en de studenten willen na hun examen, in juni, een bedrijfje oprichten met meer en betere riksja's (met versnellingsapparaat). I let is nog de vraag of de prijs van drie gulden basistarief en drie gulden per kilometer blijft. D'Ancona lovend over inzet peilstation 85+ in Leiden Minister D'Ancona van WVC hecht veel waarde aan on derzoek bij ouderen (gerontologie), maar kan niet garan deren dat het universitair onderzoek op peil blijft. Ze ant woordt dit op vragen van het CDA-kamerlid Van der Heijden. Die maakte zich ernstig zorgen over het voorne men van de Rijksuniversiteit Leiden om de sectie geron tologie van de medische faculteit op te heffen. den haag ukuys Volgens D'Ancona is er nog geen sprake van een definitief besluit. De medische faculteit slaat voor een bezuinigingsop dracht van tien miljoen gulden. In een voorlopig bezuinigings plan is het opheffen van de sec tie gerontologie opgenomen, maar de inhoudelijke besluit vorming is voorlopig uitgesteld. D'Ancona meldt verder slechts een onderdeel van de sectie gerontologie, namelijk het zogenoemde Peilstation 85 te financieren. WVC draagt op tijdelijke basis jaarlijks 256.000 bij aan het werk van het Peilstation, dat medische, me- disch-biologische en sociale kenmerken van 85-plussers on derzoekt. De bedoeling daarvan is onder meer een bijdrage te le veren aan het langer zelfstandig laten wonen van ouderen. Vol gens de minister is de universi teit niet van plan het Peilstation op te heffen, maar in afgeslank te vorm te laten voortbestaan. Over de wijze van afslanking heeft nog overleg plaats tussen ministerie en universiteit. Hoe belangrijk het onderzoek is naar relevante vraagstukken van ouderenbeleid blijkt vol gens de minister aan de rijksbij drage aan de Stuurgroep Neder lands Stimuleringsprogramma Ouderenonderzoek (NESTOR). Het rijk betaalt jaarlijks 7,5 mil joen gulden voor gerontolisch onderzoek bij meerdere univer siteiten en instellingen. Zo on derzoekt de Rijksuniversiteit Leiden in dit kader dementie eil economische aspecten van het ouder worden. Daarnaast finan ciert WVC dus ook het Peilsta tion 85+. D'Ancona roemt de opzet van het Peilstation, de respons van ouderen en de sa menwerking die inmiddels is ontstaan met huisartsen, ver pleeghuizen, verzorgingshuizen en ziekenhuizen. Winkeliers nog niet ingelicht door fabrikant mm erna straatsma Vervolg voorpagina Bij de buurtwinkel Van Schie aan de Sitterlaan weten ze om negen uur vanochtend nog van niets van de salmonella-be smetting van de Brinta. „Nor maal gesproken krijgen we be richt via de post", zegt me vrouw Van der Voorn die samen met haar man het zaakje drijft. „Zo is dat met Olvarit een tijdje geleden ook gegaan." Meneer Van der Voorn kijkt echter of hij water ziet branden. „Brinta? Salmonella? Gretig pakt bij het papiertje met onze informatie en belt de fabrikant. „Hoe zit dat nou eigenlijk met die Brinta? Waarom weten wij daar als winkelier niets van?" Aan de andere kant van de lijn kunnen ze daar geen ant woord op geven. „Maar over drie dagen krijgen we bericht hoe de spullen weggehaald zul len worden. Da's lekker snel", bromt Van der Voorn en hij beent snel naar de schappen om de pakken Brinta er alvast tussenuit te halen. „Vervelend. Als de pakken besmet zijn, wat gebeurt er dan met de produk- ten die ernaast staan?", vraagt hij zich vertwijfeld af. Scheffer, van de gelijknamige buurtwinkel op de hoek Lange- straat/Groenesteeg, heeft om negen uur drie pakken Brinta in zijn zaak staan. Het bericht over een mogelijke aanwezigheid van de salmonella-bacterie in Brinta heeft hij vanochtend op de radio gehoord. „Verder weet ik ook niets. We zullen vandaag wel een, bericht krijgen van de fabrikant, met het verzoek de pakken weg te halen." Brinta is bij Scheffer een veelgevraagd produkt: „Sporters eten het nogal veel, want er zitten veel koolhydraten in." Bij delicatessenzaak De Geus, in de Doezastraat, zijn de be smette graanontbijten om streeks kwart over negen net weggehaald. De winkelier heeft van een van zijn medwerkers gehoord dat er 'iets mis is' met de Brinta-pakken. Uit voorzorg zijn de havervlokken verhuisd naar zijn opslagruimte achter de zaak. „Ik verkoop het wel hoor, maar nu moeten klanten eerst naar de Brinta vragen. Ik kan mijn klanten natuurlijk niet verbieden om spullen te kopen. gen krijg ik de kans ze u gen wat ik gehoord heb over salmonella-besmetting. Nou dan moeten ze zelf maar we wat ze doen; kopen of niet ko pen." De bedrijfsleider van Albert Heijn aan de Hooigracht in Lei den vernam het nieuws vanoch tend vroeg via de telev was om negen uur vanochtend nog niet officieel op de hoogte gesteld. „Wij krijgen dat soort zaken altijd te horen via ons hoofdkantoor. Daar zijn ze na tuurlijk ook afhankelijk van de informatie van de fabrikant. In elk geval hebben we de schap pen voor de zekerheid alvast maar leeggehaald. Het hoofd kantoor zal ons wel snel inlich- De mogelijk met salmonella besmette havervlokken van Brinta waren vanochtend vioeg bij de verschillende supermark ten al wel uit de schappen ver dwenen. Bij C1000 aan de He renstraat en aan het Diamant plein, Garant aan de IJsselkade en Hoogvliet aan het Levendaal is het van hetzelfde laken het pak. Ook daar is men inmiddels wel op de hoogte door de ver schillende nieuwsuitzendingen op radio en televisie, maar heeft men van de fabrikant nog niets vernomen. Wel zijn ook hier de pakken onmiddellijk uit de win kel gehaald. „Want waar rook is, is natuurlijk vuur", zegt bedrijs- fieider Juffermans van de C1000 aan het Diamantplein. Bij de Dekamarkt op het Leven daal zijn alle paltken Brinta eveneens verwijderd voor de deuren opengingen. Een woordvoerder van de Deka markt is omstreeks kwart voor negen gewaarschuwd door een medewerker van het hoofdkan toor. „En ik heb dat bericht over salmonella vanochtend ook op de radio gehoord. Dus we heb ben gelijk alles weggehaald." Winkeliers waren vanochtend be zig de Brinta uit de schappen te halen, nog voor de deuren open gingen. FOTO» ANP Werknemers van de Fokker-fa briek op Schiphol Oost hebben gistermiddag enige uren het werk neergelegd uit onvrede met de reorganisatie die 1.900 banen kost. De avondploeg is weer aan het werk gegaan. De actievoerders eisten van hun vertegenwoordigers van de vakbonden en de onderne mingsraad dat die zich in over leg met de Fokker-directie hard maken voor het voorkomen van gedwongen ontslagen bij de vliegtuigbouwer. Aan de actie namen volgens de bonden en de onderne mingsraad enige honderden personeelsleden deel. Volgens een woordvoerder van Fokkf3 ging het om circa 100 werknP 1 mers. Een woordvoerder van cs ondernemingsraad sprak v?ei een „grimmige sfeer". ltu Vorige week hebben de gezpfj menlijke bonden in een briPk aan de directie aangedrongé112 op meer duidelijkheid over d1- reorganisatie. Daarin eisten lee dat Fokker vóór donderdag e^1 onderbouwing zou geven vo£ej de ingrijpende reorganisati/11' plannen. Fokker heeft inmic11 dels te kennen gegeven dat hfel personeel vandaag meer infope matie krijgt over de reorganise tie. De komende weken moe overleg volgen tussen directir' vakbonden en onderneming? raad. Veertienduizend mensjaren werk Museumbeko^tigen. De bijdrage aan het knoop punt Rotterdam (69,2 miljoei gaat behalve naar projecten de stad Rotterdam, zoals de constructie van het beursph en het masterplan Oceanur van Diergaarde Blijdorp, naa Schiedam, Vlaardingen en Ca pelle aan den IJssel voor herin richting van de stadscentra. Het stedenknooppunt Detf Haag heeft 55,1 miljoen gekra gen voor onder meer een tunnéL in Den Haag, verdere ontwikke ling van Scheveningen Bad, eei! musea-complex in Delft en staT" tionslocaties in Zoetermeer er^- Rijswijk. Het knooppunt Utrecht krijgt geld voor ondei meer herstel van de Werfkelders en een bereikbaarheidsplan van de Jaarbeurs. Ook in knooppunten als Gro£e ningen, Leeuwarden, Arnhem/u /Nijmegen enie Enschede/Hengelo gaat veeSjl geld naar herstructurering vaqrr de steden, culturele voorziening gen en ontwiickeling van bedrijn! venparken. w; M Het kabinet heeft de dertien stedelijke knooppunten 500 miljoen gulden toegekend voor 73 werkgelegenheidsprojecten. De gemeenten dragen in totaal 900 miljoen bij en anderen, zoals de provincies en de EG, nog eens een miljard gulden. Dat heeft staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken gisteren bekendgemaakt, mede namens haar collega Kok van financiën en staatssecreta ris van Rooij van economische zaken. De totale investering van 2,4 miljard gulden levert vol gens haar 14.000 mensjaren werk op. Knooppunt Amsterdam sleepte met 71,59 miljoen gul den de meeste subsidie in de wacht. Opvallend is dat vrijwel al dat geld naar de stad Amster dam gaat en de overige ge meenten, op Zaanstad na. niets krijgen. De stad Amsterdam wil met het geld onder meer het Science Center, de tweede fase van de opknapbeurt Zeedijk en de uitbreiding van het Stedelijk Den Haag wil parkeergarages verkopen sii De gemeente Den Haag wil op korte termijn alle gemeen tel ij kqj( parkeergarages verkopen aan bedrijven en woningbouwvereniging) gen. Dit levert een bedrag op van 145,6 miljoen gulden. Daar staaty, tegenover dat de gemeente niets meer verdient aan de openbare en^i niet-openbare parkeergarages, met in totaal zo n 13.000 parkeer-y plaatsen. p, Het voorstel van burgemeester en wethouders moet nog weluj worden goedgekeurd worden door de gemeenteraad. De parkeerta-b, rieven gaan ongetwijfeld omhoog door de privatisering. De ge-jr meente hoopt de tariefsstijgingen echter te beperken het parkeren^ langs de openbare weg niet te duur te maken. S( CDA en WD kiezen voor economische belangen Het kabinet wijkt geen duimbreed van het aanvankelijk ingenomen standpunt over het invoeren van een norm tegen nachtelijk vliegtuiglawaai. Pogingen van PvdA, D66, GroenLinks, SGP en GPV tot het aanscherpen van de voorgestelde nachtnorm mislukten gisteren. Tijdens een debat in de Tweede Kamer over wijzigingen van de Luchtvaartwet kozen CDA en WD de kant van het ka binet op grond van economische belangen. Volgens het kabinetsvoorstel mag het vliegtuiglawaai in slaapkamers van huizen rond luchthavens maximaal 27 decibel bedragen. Deze norm is een gemiddelde van alle nachtvluchten in een jaar. Bij het vaststellen van de Zowel omwonenden als lagere overheden en-milieu organisaties hebben fel geageerd tegen de kabinets voorstellen. Het gemiddelde van de norm over een heel jaar doet volgens hun geen recht aan de pick-overlast die in sommige periodes optreedt. Ook verwijten zij het kabinet onvoldoende oog te hebben voor de gezond heidsaspecten. Een goede nachtrust duurt minimaal acht uur, is het kabinet in vele protestbrieven te ver staan gegeven. Ook de hoogte van de norm leidde tot felle discussies. Om die reden probeerden de woordvoerders van PvdA, D66, GroenLinks, SGP en GPV op deze onderde len het kabinetsvoorstel bij te slijpen. Maar, zo hielden de ministers Alders (VROM) en Maij (verkeer en water staat) hen voor. het kabinet had een zorgvuldige afwe ging gemaakt en rekening gehouden met alle mogelijke omstandigheden. Een aanscherping van de norm met twee decibel kost volgens Alders ogenblikkelijk honderd miljoen gulden extra voor het isoleren van meer hui zen. Hetzelfde geldt volgens het kabinet voor het ver lengen van de nachtperiode met één uur, omdat meer vliegtuigen de geluidszone oprekken en er dus meer huizen geïsoleerd moeten worden. Wegens tijdgebrek kwam de Tweede kamer gisteren niet toe aan een reactie op de betogen van Maij en Al ders. Het debat wordt volgende week donderdag voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18