Rijnwoude akkoord met uitbreiding gemeentehuis Alphen begint kissebissend aan vorming nieuw college Zeven jaar strijd over wateroverlast Kringlooppark Korte Goog wordt opgeheven Containers opvallender Deskundige onderzoekt fusie van schoolbesturen Alkemade Waterleiding boort zich weg door dijk /RIJDAG 4 MAART 1994 Kap hooiberg verbrand alphen aan den run» De kap van een hooiberg bij Avifauna in de Alphense Hoorn is gisteravond rond acht uur bij een brand be- j hoorlijk beschadigd. De brandweer heeft het vuur geblust. Ver moedelijk is de hooiberg in brand gestoken. Alphense woning leeggeroofd alphen aan den run» Inbrekers hebben in een woning aan de Ce- resstraat in Alphen behoorlijk huisgehouden. Uit het pand wer- den in de nacht van dinsdag op woensdag geluidsapparatuur, 60 I cd's en een fototoestel gestolen. De totale waarde bedraagt naar schatting 6800 gulden. Ook werd een televisie uit het huis ge haald, maar die lieten de daders achter. Vermoedelijk was er geen ruimte meer in de auto om die in te laden. De inbrekers hebben de voordeur opengebroken. Bodegraafse van tas beroofd alphen aan den run Een 47-jarige vrouw uit Bodegraven is gister avond rond zes uur beroofd van haar handtas. De Bodegraafse had een brief gepost bij de Amro-bank in de Castellumstraat in Alphen en was weer op weg naar het auto op het St. Jorisplein. Onverwacht kreeg zij een duw van een man en werd de tas van haar schouder gerukt. Daarna maakte de dader zich uit de voe ten in de richting van het Raoul Wallenbergplein. In de tas zaten diverse pasjes en een klein bedrag aan geld. alkemade marieta kroft Het kringlooppark aan de Korte Goog in Roelofarendsveen wordt opgeheven. Er komt een plantsoen voor in de plaats. Op die plek vlakbij de gemeente werkplaats is het vaak een troep. Na herhaalde verzoeken aan de bevolking van Alkemade om de rotzooi in de afvalbakken te gooien, geeft de gemeente die hoop nu op. Er is onvol doende sociale controle, con cluderen B en W. Weinig rom mel verlaagt de drempel voor anderen om ook rotzooi achter te laten. „Bovendien nodigt kennelijk de aanwezigheid van de gemeentelijke werkplaats uit tot het achterlaten van rom mel", stelt het college vast. „Men denkt simpelweg dat hun rommel wel opgeruimd zal wor den." Twee glasbakken, de papier bak en de kledingcontainer wordt naar een plek vlakbij de lagere school De Veenkragge verplaatst. De ervaring leert dat bakken bij scholen goed wor den gebruikt. De blikbak ver dwijnt definitief. Mensen die van hun oud ijzer af willen, kunnen dat tijdens ope ningsuren van de gemeente werkplaats kwijt in de container die op het terrein staat. Alkemade gaat bovendien het glas op kleur scheiden. Op ver schillende plekken in de ge meente worden daarom glas bakken vervangen zodat het witte, groene en bonte glas er apart in kan worden gegooid. Tegelijkertijd heeft de gemeente alle plekken waar nu glasbakken staan, onder de loep genomen. Geen nader onderzoek naar afmetingen Er komt geen nader onderzoek naar de grootte van de uitbreiding van het Rijnwoudse gemeentehuis. Met een overheadprojector en een grote cijferbrij wisten vier des kundigen de CDA-fractie er gisteren van te overtuigen dat zo'n onderzoek zinloos is. Samen met de WD gingen de christen-democraten daarom akkoord met de aanbe steding van de bouwopdracht. De ruim 10 miljoen gul den kostende aan- en verbouw kan mogelijk nog deze maand beginnen. als de rijksnormen, zorgde voor flinke rel in de plaatselijke poli tiek. De oppositiepartijen PvdA, D66 en SGP/RPF hadden de laatste maanden sowieso al hun bedenkingen bij de uitbrei dingsplannen. Maar de bereke ningen van de ingenieur brach ten ook het CDA aan het wan kelen. Afgelopen maandag be sloot de fractie dat de besluit vorming een maand moest wor den uitgesteld om de normen nog eens goed door te lichten. Bovendien wilden ze in die tijd uitzoeken of het lonend kon zijn om in dit late stadium de plan nen nog ingrijpend te wijzigen. Waarop zijn de normen geba seerd op grond waarvan de grootte van het gemeentehuis is bepaald? En hoeveel bespaar je neer je uitgaat van andere normen? Dat waren de vragen waarop de deskundigen giste ren een antwoord moesten ge ven om hun uitbreidingsplan overeind te houden. Een Ha- zerswoudse ingenieur had de normen die vóór het gemeen- huis waren gebruikt vergeleken met de normen van de rijksge bouwendienst. Zijn ontdekking dat de Rijnwoudse normen bij na anderhalf keer zo hoog lagen Aan voorbereiding van de uit breiding heeft de gemeente in- middels al 1,3 miljoen gulden uitgegeven. Maar uitstel was toch niet no dig, zo oordeelde CDA-fractieleider W. Boevé na een langdurige uitleg van de deskundigen. Die hadden naar de mening van het CDA de vra gen van de fractie voldoende beantwoord: de normen zijn vergelijkbaar met andere ge meentehuizen en daarom goed verdedigbaar. Op de vraag hoe veel de gemeente zou kunnen besparen bij het gebruik van de rijksnormen, kwam geen ant woord. Wel op de vraag hoeveel Rijnwoude zou besparen als ze de bestaande westvleugel van het gemeentehuis zou blijven gebruiken en niet zou verkopen. Daar wordt de gemeente vol gens de experts geen cent wijzer De architect wist nog wel een aantal marginale bezuinigingen aan te geven binnen het be staande ontwerp: een paar vouwwandjes konden worden vervangen door vaste wanden, speciaal brandwerend glas kon worden vervangen door gewoon draadglas, de kunst kon worden geschrapt en in de tuin konden kleine boompjes worden ge plant in plaats van dat de grote oude bomen zouden worden verplant. Op die manier zou bij na een kwart miljoen kunnen worden bezuinigd. Met die bezuinigingen was de uitbreiding van het Rijnwoudse gemeentehuis voor WD en CDA die tot het aantreden van de nieuwe raad een meer derheid hebben aanvaard baar. Na vijf uur vergaderen gingen zij akkoord met de aan-- en verbouw. De ambtenaren die het debat in groten getale van begin tot eind volgden, konden tevreden zijn. Of de Rijnwoudse burgers dat ook kunnen is de vraag. „Ik denk dat ik maar eens ga nadenken over hoe we de belastingverhogingen in de toe komst aan de burger moeten verkopen", besloot P. Kerkvliet (D66). „Want onze fractie blijft, net als de bevolking van Rijn woude, met een flinke kater zit- Vrouwenberaad komt niet van de grond alkemade De pogingen van CDA-be stuurslid Tiny van Rijn om een CDA-Vrouwenberaad van de grond te tillen» Is mislukt Na1 li verse oproepen geeft de initia tiefneemster de moed nu op. De Veense probeert al ruim een halfjaar een groepje CDA-vrou- wen te vormen. Haar bedoeling was om politieke onderwerpen aan te snijden en adviezen te geven aan de raadsleden. Xe hoopte hiermee dat vrouwen meer interesse voor de politiek zouden krijgen. Van Rijn is zichtbaar teleurge steld, te meer omdat nu ook het enige vrouwelijke gemeente raadslid C. Vermij de raad gaat verlaten. Helemaal geeft ze de moed niet op om politieke inte resse voor de politiek te kwe ken: „Ik denk dat wc met vrou wenverenigingen excursies naar raadsvergaderingen gaan orga alphen aan den run ruud sep Grote stalen containers die op een donkere weg ineens uit het niets opduiken, behoren in Al phen, Ter Aar. Nieuwkoop en Liemeer binnenkort tot het ver leden. De bedrijven in die ge meentes die containers gebrui ken of verhuren, gaan hun bak ken de komende maanden voorzien van reflecterende stro ken. De bedrijven lopen daar mee vooruit op een verplichting die de gemeentes later dit jaar in hun algemene plaatselijke verordening (APV) willen opne Het beplakken van containers met reflecterend materiaal is in sommige landen al verplicht. In Nederland zal het naar ver wachting niet zover komen. Wel streeft de overheid ernaar dat gemeentes een verplichting op nemen in hun APV. Alphen. lei Aar, Nieuwkoop en I iemeer, sa men het district Rijn en Aar- landen, zijn door de politie aan gewezen als proefgemeentes in de regio Hollands-Midden. In het gebied zijn vijftien bedrij ven gevestigd met bij elkaar een slordige 4000 containers. Kennistnakingsweekeinde eerste struikelblok Door de verkiezingen mag er dan veel zijn veranderd in /Vi phen, één ding is in elk geval bij het oude gebleven. De op het eerste gezicht meest onbenulli ge onderwerpen kunnen in de Alphense gemeenteraad nog al tijd leiden tot eindeloos gekisse bis. De eerste vergadering die moet leiden tot een nieuw colle ge van B en W, liep gisteren uit op een discussie van een uur over het kennismakingsweek- einde voor de leden van de nieuwe gemeenteraad. En na een uur waren de aanwezigen er nog niet uit of die kennisma king nu binnen Alphen of er buiten moet plaatsvinden. „Als we dit niveau niet kunnen ont stijgen, dan hebben we echt een probleem", beoordeelde J. Kor ver (PvdA) zijn eerste discussie als nieuw gekozen lijsttrekker van de PvdA. De eerste dag na de verkiezin gen kwamen vertegenwoordi gers van alle partijen die in de nieuwe raad zijn vertegenwoor digd bij elkaar. Op de agenda stonden wat procedurevoorstel- len voor de vorming van een nieuw college. In de komende weken gaan de partijen zoveel mogelijk gezamenlijk een colle geprogramma opstellen en uit eindelijk wethoudersposten ver delen. De club vergadert onder leiding van de gepensioneerde Alphense rechter N. Geleijnse, in Alphen beter bekend als voorzitter van de gemeentelijke ombudscommissie en voorma lig directeur van de Hooge Burch. Het maken van vergaderaf spraken nam niet veel tijd in beslag, al kwamen de raadsle den ook hier niet helemaal uit. Het grote discussiepunt was echter het weekendje uil voor alle raadsleden. Dat zou plaats moeten hebben ver weg op de Veluwe, in de bossen bij Doom. G. Harmes (SP) zag dat hele maal niet zitten. Hij wilde de bijeenkomst gewoon in Alphen houden. „Of we moeten de overnachting uit eigen zak beta len", stelde Harmes een com promis voor. I. Bosman (Groenl inks) er nieuwkomer J. Boogerd van d( Initiatiefgroep Democratisch Al phen (IDA) zagen ook het coin promis van Harmes niet zitten Zij wilden een kennismakings weekeinde in Alphen. en ander- niks. „Als ik het zelf moet beta len, wil ik ook zelf bepalen waa ik heen ga", aldus Bosman. Die principiële opstelling vva- VOOr I Vie/rr (RP! leiding om dan maar te pleiter voor een weekeinde in Alphen „Het werkt beter als het elder- is, maar het belangrijkste 1 we compleet zijn", aldus Vi De andere partijen lieten niet zö gemakkelijk omp en hielden vast aan l)> dat eigen bi) nachting drage voor Daarmee was er na een uur een meerderheid voor het Sl'-com- promis. Voorzitter Geleijnse vratgdaaammjonivrianddijl nog eclis te bezien of er toch nog een mogelijkheid was dat iedereen aanwezig zou zijn. alkemade/iacobswoude marieta kroft De basisscholen in Alkemade en Hoogmadc die streven naar één besturenfusie, gaan deskundige hulp inschakelen. Deze deskundige moet bekij ken of een dergelijk bestuur haalbaar is en dus een antwoord vinden op een aantal juridische, bestuurlijke en rechtspositionele vraagstukken. B en W zijn bereid om de helft van de kosten van 22.400 gulden te betalen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door Edukem, een aftakking van het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum. Dit instituut heeft meer fusies in het onderwijs begeleid. Indien uit het onderzoek blijkt dat de besturenfusie niet kan worden gerealiseerd, wordt het alternatief, een federatie van besturen, uitge werkt. Nadeel van die federatie is echter dat het minder garantie biedt voor het instandhouden van kleine scholen in de kernen. Het is de bedoe ling dat dit onderzoek op 1 augustus wordt afge rond. Een jaar geleden presenteerde een groep be stuursleden van de negen basisscholen het voor nemen om tot één bestuur te komen, zowel de protestants-christelijke als de katholieke en de openbare scholen. Bij sommige scholen was er wat aarzeling, omdat ze vreesden voor een verlies van identiteit als bijvoorbeeld katholieke leei krachten kunnen worden ingezet op protestants christelijke scholen. Uiteindelijk hebben ze alle maal ermee ingestemd om de haalbaarheid te 011 derzoeken. I let streven is dat de fusie in augustus 1995 een feit is. Als de fusie inderdaad wordt ge realiseerd, is Alkemade een van de eerste ge meenten in Nederland met een dergelijke vorm van samenwerking. Volgens II Remmerswaal, een lid van de stuurgroep die de fusie voorbe reidt, loopt alles nog volgens planning. Voor zover hij weet, zijn er nog geen scholen afgehaakt Overigens heeft de gemeente jacobswoude ook geprobeerd om een besturenfusie tussen alle scholen te realiseren. Die plannen zijn inmiddels van de baan omdat de verschillende scholen vreesden voor het verlies van de eigen identiteit. Reden voor de gemeente Jacobswoude om deze discussie aan te zwengelen is het voorkomen dat kleine scholen de poorten moeten sluiten Zo moet de Christelijke school De Hoeksteen uit Rijnsaterwoude moet vanwege het lage leerlin genaantal met ingang van 1 augustus 1996 dicht. „Die dreiging was er ook voor openbare school De Torenvalk in Leimuiden", zegt wethouder de Lange. „Die dreiging wordt wel minder, want de school groeit." RECHTSWINKEL. De afdeling Belastingen van de Rechtswin kel Alphen aan den Rijn ver leent tot 1 april een speciale ser vice aan personen wier inko men in 1993 niet hoger is ge weest dan 56.650 gulden. De spreekuren zijn dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag 19.00 tot 21.00 uur en vrijdag 14.00 uur tot 17.00 uur (alleen op afspraak). Voor de gemeente Rijnwoude ziet de financiële toekomst er weer een beetje minder som ber uit. De slechte bodemge steldheid van de gemeente gaat Rijnwoude structureel on geveer 150.000 gulden extra Meevaller voor Rijnwoude opleveren. Bovendien kan de gemeente rekenen op een een malige storting van 425.000 gulden: een nabetaling voor de afgelopen driejaar. Het geld is afkomstig van het i binnenlandse zaken. Dat geeft gemeenten geld als tegemoetkoming voor de kosten die een gevolg zijn van de slechte bodemgesteld heid. Tot nu toe werd er bij de vaststelling van die bijdrage vanuit gegaan dat in Rijnwou de tussen de 70 en 80 procent van de bodem als 'slecht' moet worden aangemerkt. Bij een nader onderzoek is echter vast komen te staan dat maar liefst 86 procent van de gemeente dit predicaat verdient. hazerswoude-dorp» Langzaam boort de leiding zich een weg door de dijk. De aannemer die bezig is met de aanleg van de nieuwe hoofdwaterleiding tussen Lexmond en Hazerswoude, is momenteel met een vrij spectaculair onderdeel bezig. Is het normaal een kwestie van sleufje graven, pijpje leg gen en weerdichtgooien, bij de Hazerswoude Voorweg moet er worden geboord. Je kunt nu eenmaal niet ongestraft een sleuf graven dwars dooreen dijk. Het boren van de leiding is deze week begonnen en zal nog wel even duren. Na het boren moet de waterleiding met een doorsnede van 90 centimeter in het gat worden geschoven. De nieuwe waterleiding verbindt het waterwin gebied van de Watermaatschappij Zuid-Holland Oost(WZHO) met Alphen, Hazerswoude en Zoe- terwoude. Als de leiding over een jaar gereed is, kan de WZHO deze gemeenten helemaal zelf van water voorzien. Nu moet de watermaatschappij nog water inkopen van het energiebedrijf EWR. foto ben de bruyn Hazerswoudse huurder krijgt gelijk Jan Huschka uil de Jan van Goyenstraat in Hazerswoude- Dorp kan zich er nog vreselijk over opwinden. „In de winter moest je hier soms met je voe ten op de bank zitten omdat de j grond veel te koud was door het optrekkend vocht." Zeven jaar duurde het voordat woning- I bouwvereniging Volksbelang er achter kwam waarom in de kruipruimte onder de houten vloer van Huschka's huis regel matig tien tot twintig centime ter water stond. Over aandacht van zijn huis baas heeft Huschka al die jaren niet te klagen gehad. „De op- 1 zichter kwam gemiddeld zo'n drie keer per jaar kijken. Maar het probleem werd niet verhol- pen." De oorzaak van de water overlast bleef namelijk in neve len gehuld. Uit protest weigerde de Ha- zerswoudenaar twee jaar gele- 5 den om huurverhoging te beta len. Tevens schakelde hij de huurcommissie in. De woning- r bouwvereniging liet op haar beurt de riolering van het huis 1 aan een grondig onderzoek on derwerpen. De uitkomst van dat onderzoek was dat de riolering J helemaal in orde is. Of de huur der zijn huurachterstand dus maar wilde voldoen. Huschka wachtte echter liever de uitspraak van de huurcom- missie af. En die commissie stelde, na een zitting waarbij de woningbouwvereniging verstek liet gaan. de huurder volledig in het gelijk. Hoofd van dienst M. van der Burg geeft achteraf toe dat zij misschien beter wel naar die zitting had kunnen gaan. „Maar we gaan bijna nooit naar die zittingen. Je kunt daar toch weinig doen. omdat de huur commissie helemaal afgaat op haar eigen onderzoek", aldus Van der Burg. De woningbouwvereniging Huschka bij zijn woning: „De opzichter kwam gemiddeld drie keer per jaar kijken. Maar het probleem werd niet verholpen." foto ben de bruyn was het niet eens met de huur commissie en stapte naar de rechter. Van der Burg: „We von den dat we alles gedaan had den. Maar we kunnen ook niet toveren." Bovendien voert Volksbelang aan dat er bij een inspectie in de zomer van 1992 geen water is aangetroffen on der de vloer. Huschka: „Het had toen maanden lang niet gere gend, terwijl we alleen water overlast hadden nadat het een flinke tijd had geregend." De rechter bleek niet onder de indruk van het verweer van de woningbouwvereniging. De woning vertoont ernstige gebre ken, en zolang die niet zijn ver holpen mag de huur niet wor den verhoogd, oordeelde de Al phense kantonrechter afgelo pen maand. Kort daarop werd de oorzaak van het probleem gevonden: de afvoer van het re genwater was niet goed aange sloten op het' riool. Daardoor liep het regenwater rechtstreeks de kruipruimte in. De pijp werd aangesloten en de verrotte keu kenvloer vervangen. De zaak lijkt dan opgelost. Maar zo gemakkelijk gaat dat niet. Want wie betaalt de scha de? Om de problemen te verhel pen. moest het zeil van de keu kenvloer worden verwijderd. En het conflict spitst zich nu hele maal toe op dat zeiltje. Want Huschka wil dat Volksbelang een nieuw zeil betaalt, terwijl de andere partij vindt dat hij het oude zeil gewoon weer terug had kunnen leggen. Huschka. „Het heeft zeven jaar geduurd voordat het waterprobleem werd opgelost. We zullen eens kijken hoe lang dit gaat duren."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17