is ia Belasting blaast veiling Annie's en Malle Jan af Kooreman en Linea Italiana Oude Singelhuis in ere hersteld Leiden Regio Vrouwendag in teken van de vluchtelingen KOOREMAN m Verdachten 'wisten helemaal van niets' VRIJDAG 4 MAART 1994 3r~ De inboedels van Annie's Verjaardag en Malle Jan, twee ;ing horecazaken in Leiden, worden niet in het openbaar ver- r kocht. De belastingdienst heeft dit bevestigd. Zij heeft de pe" veiling afgeblazen, omdat er overeenstemming is bereikt jke over een schikking. Tot grote opluchting Jan Lange, de Katwijkse eigenaar van de twee etablissementen. ,,Er is een hele last van me af gevallen", zegt hij. LEIDEN LOMAN Het is niet bekend hoeveel geld I met de schikking is gemoeid. ,,Er is een voorlopige overeen- stemming bereikt, dus de ver- I koop is afgelast. Verder mogen i we daar niets over zeggen", al- rt- dus de fiscus. Gevolg van deze ontwikkeling is in elk geval dat de twee drukbezochte Leidse horeca-gelegenheden voor on bepaalde tijd kunnen blijven doordraaien. Lange kreeg in oktober 1992 plotseling de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) aan de deur. De FIOD legde beslag op zijn complete administratie. Lange werd er onder meer van verdacht perso neel 'zwart' te betalen. De resu- laten van het FIOD-onderzoek zijn nooit openbaar gemaakt, maar wel meldde de belasting dienst anderhalf jaar na de inval dat de inboedels van Annie's Verjaardag en Malle Jan zouden worden geveild om een deel van de voorlopige aanslag binnen te krijgen. Overeenstemming Daar is nu een stokje voor ge stoken. Op het laatste moment is met de belasting overeen stemming bereikt, zodat een executieverkoop is voorkomen. Hoe het geld bij elkaar is ge sprokkeld, is voor een deel wel bekend. Een woordvoerder van het Heineken-concern in Zoe- terwoude bevestigt dat dit een hand in de onderhandelingen heeft gehad. Ook een paar Leid se collega's van Lange zouden bij de afwikkeling betrokken zijn. Een aantal kroegbazen en res taurateurs uitte vorige week in een artikel in deze krant stevige kritiek op de handelwijze van de belastingdienst. De fiscus zou er, volgens hen, beter aan doen dit soort zaken beter te begelei den of te voorkomen. En geen voorbeeld moeten willen stellen door invallen te doen en vervol gens een hardwerkende onder nemer met een vernietigende confronteren. Lange is nu in elk geval 'opge lucht' en kan na anderhalf jaar onzekerheid doorgaan met wat hij het liefst doet: het bestieren van zijn eettentjes. ,,Ik had des tijds ook gewoon mijn sleutels kunnen inleveren, maar dat heb ik niet gedaan. Ik vind het werk leuk en daar ga ik nu mee door." De afdeling verpleegkunde van de Leidse Hogeschool organi seert op dinsdag 8 maart een bijeenkomst over 'Vrouw en vluchteling'. Dat gebeurt in het kader van Internationale Vrou wendag. Iedere belangstellende, zowel van binnen als van buiten de hogeschool, is welkom. De bij eenkomst begint om 14 uur in het gebouw van het Hoger Ge zondheidszorgonderwijs aan de Endegeesterwatering 2 in Lei den, omgeving NS-station, tweede etage, lokaal 215. Aandacht wordt geschonken aan de specifieke problemen van vrouwelijke vluchtelingen, waarmee hulpverleners te ma ken kunnen krijgen. Vrouwelij ke vluchtelingen die moeder zijn hebben het extra moeilijk gehad. Zij moesten behalve zichzelf ook hun kinderen in le ven zien te houden. Zwangere vrouwen en moeders met ba by's zijn kwetsbaarder en heb ben minder weerstand. Op hun vlucht beschikken de meeste vrouwen niet over machtsmid delen zoals geld of wapens. Sommige vrouwen zijn voor of tijdens hun vlucht met seksueel geweld geconfronteerd. Voor de bijeenkomst zijn spreeksters uitgenodigd die ko men vertellen over hun ervarin gen met vluchtelingen. Een van hen is Comelie Herman die ge werkt heeft met vrouwen die uit het voormalige Joegoslavië zijn gevlucht. De themamiddag wordt geor ganiseerd door Anke Kuiper, docente ago'giek en Annemarie Rikkers, docente verpleegkun de. Naast Cornelie Herman ko men onder andere Najla Was- sie, maatschappelijk werkster bij de Stichting Pharos en Nel den Boer, verpleegkundige in een asielzoekerscentrum aan het woord. Verder is een ge sprek met Chinh thi Dang, stu dente HBO verpleegkunde. De bijeenkomst wordt omstreeks 17 uur afgesloten. VRIJE TIJD Kledingbeurs In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt op vrijdag 11 en zaterdag 12 maart een kledingbeurs gehouden. Kinder- en dameskleding zijn op vrijdag van 19-21 uur te koop en op zaterdag van 10-12 Wandeltocht Wandelaars kunnen op zater dag 12 en zondag 13 maart tochten lopen van diverse af standen. De start van de 40 kilo- i 10 i De startijd van de overige afstan den is van 9-14 uur. Alle wan deltochten beginnen bij restau rant Ijsbaan aan de Vondellaan 41 in Leiden. Vrijbaan helpt WAO-ers aan werk Leidse arbeidsongeschikten die weer aan de slag willen, kunnen binnenkort gratis een cursus volgen bij de Haagse stichting Vrijbaan. De cursus begint op 28 maart, telt 26 bijeenkom sten en wordt gehouden in het Boerhaave College aan het Galgewater 1. De cursus is erop gericht dat ze zelf uitvogelen welk passend werk ze kunnen doen. Vrijbaan geeft de mo gelijkheden voor scholing aan en leert hen onder meer solliciteren. Volgens Harma Bothof is de cursus noodzakelijk om dat arbeidsongeschikten dikwijls problemen hebben met het vinden van een baan. Hel is de eerste keer dat een dergelijke cursus in Leiden wordt gegeven. In Rotterdam, Gouda, Spijke- nisse en Delft was het zoge heten Baanloop-project volgens de organisatoren een succes. Ongeveer de helft van de cursisten kwam weer aan de slag. Bothof: ,,In Rotterdam vond ieder een, op één na, een baan." In Leiden hoopt Vrijbaan ongeveer de helft van de WAO-ers aan werk te hel pen. Voor ipformatie en aan melding: Stichting Vrijbaan, 070-3264781. Het Italiaanse huismerk van Kooreman 'Linea Italiana', krijgt ruimschoots de aandacht binnen onze lederafdeling. Een geheel nieuwe serie zitcombi- naties met een temperament waarvan de afkomst direct is te herkennen. Afgewerkt in de stijl en het niveau die kenmerkend zijn voor de Italiaanse norm en daarom perfect passen in onze huisselectie. Typisch Kooreman dus! De dierenambulance, verbonden aan het vogelasiel in Oegstgeest verricht veel goed werk in Leiden en omstreken. Maar dat werk komt door het autoluwe beleid van wethouder Joop Walenkamp in de Leidse binnenstad steeds meer in het gedrang. De steeds verder oprukkende paaltjes spelen de ambulance parten, zo staat in het periodiek van het vogelasiel, I 'Beestachtiggoed zeg...' geheten, te lezen. En het probleem is niet van gisteren. 'Ooit is wethouder Waal begonnen met het plaatsen van de eerste paaltjes, de zogenaamde Waalpaaltjes. Omdat wij ook wel eens snel bij mensen moeten zijn die tussen de paaltjes wonen leek het ons een goede zaak dat wij de sleutels van de paaltjes zouden krijgen om snel hulp aan dieren te kunnen waarborgen. Maar een eerste aanvraag werd zonder meer afgewezen', zo staat in het blad te lezen. Wethouder Waal, de latere burgemeester van Deventer en tegenwoordig weer als 'lijstduwer' in Leiden actief, speelt al lang geen rol van belang meer in de Leidse politiek. Joop Walenkamp, de man die tot op heden tamelijk vruchteloos probeert de heilige koeien achter de singels terug te drijven is nu de aangewezen man om ambulanceproblemen op te lossen. Maar helaas, ook de huidige wethouder van verkeer wil de sleutels tot de binnenstad niet verstrekken. 'En dat zelfs nadat twee politie agenten een goed woordje voor ons hadden gedaan. Er werd afgesproken dat wij de politie kunnen inschakelen als er paaltjes gepasseerd moeten worden. Maar dit is geen goede oplossing. De politie heeft niet in elke auto een sleutel. Bovendien moeten wij niet alleen de binnenstad in, we moeten er ook weer uit en de politie heeft het al druk genoeg met andere zaken', aldus 'Beestachtig goed'. De komende afsluiting van de binnenstad gaat voor nog meer problemen zorgen, zo wordt gevreesd. De gemeente beseft namelijk niet dat de dierenambulance bij het al arm verkeer hoort en dieren in nood snel moet kunnen bereiken. Daarom is nu de nieuwe gemeenteraad benaderd met het verzoek de paalsleutels ter beschikking te laten stellen. Misschien kunnen de diverse nieuwe gemeenteraadsleden een lans breken voor de dierenambulance. Een Margje Vlasveld (Groenen) bijvoorbeeld, die een open oog heeft voor het welzijn van bijvoorbeeld bomen en vlinders. Als dat allemaal niet lukt moeten de 'binnenstadbewoners wellicht overwegen hun huisdier, dat in geval van nood toch niet gered kan worden, af te staan aan de buiten de singels. Boom bewust Leidenaars zijn 'bomenbewust'. Klakkeloos stammetjes omza gen of snoeien is er niet bij voor groen-ambtenaren van de ge meente. Ze worden streng in de gaten gehouden door omwo nenden, die keer op keer klagen dat er 'weer een stukje natuur schoon is verdwenen. Fenna Buurma, bewoonster van de Melchior Treublaan, zag vo rige week tot haar schrik een hele rij bomen voor haar huis verdwijnen. Het is nu een kale boel voor haar huis. Ze vraagt zich af of ambtenaren vrij spel Het echtpaar Raymaekers v hebben bij dit soort acties. In de vorig jaar door de gemeente raad vastgestelde 'bomennota' is immers bepaald dat de lokale overheid (bij zichzelf) kapver- gunningen moet aanvragen voor de verwijdering van haar onwelgevallige bomen. „Het is gebeurd zonder dat om wonenden bericht hebben ge kregen", verzucht Buurma. Ze schat dat er zo'n 20 tot 30 vol wassen eiken zijn verdwenen. Protesteren heeft eigenlijk geen zin meer, maar ze heeft na de kap toch maar GroenLinks ge waarschuwd. Zè hoopt dat deze partij de 'massamoord' in de gemeenteraad aan de kaak zal stellen. Ambtenaar M. Kuzee, verant woordelijk voor het groenbe- heer in de Professorenwijk, meent dat er sprake is van een misverstand. Eiken zijn er vol gens hem helemaal niet gekapt, alleen een stuk of acht mei doorns die zich 'illegaal' hadden uitgezaaid. „Het kappen van de bomen maakte deel uit van een 'onderhoudsproject' in de buurt. I Iet is niet gebruikelijk dat omwonenden daarover be richt krijgen", zegt hij. Er is volgens Kuzee nogal wat achterstallig groenonderhoud in de Professorenwijk, zodat de bomen deze winter extra aan dacht krijgen. „Het stond er dermate vol dat de bomen dood zouden gaan als je er niets aan zou doen." Wat er de afgelopen tijd 'wild omhoog' is gekomen, is gekapt, waar onder ook een aanzienlijk aantal 'zware strui ken'. „Daardoor is het nu inder daad nogal kaal." Buurma is volgens Kuzee de enige omwonende die ontevre den is. „Ik heb alleen maar po sitieve reacties gehad. De buurt vroeg al tijden wanneer we nou iets gingen doen aan dat achter stallig onderhoud en dat is nu dus gedaan", stelt Kuzee. Een blik in het fraai gedecoreerde trappenhuis van het monumentale pand Oude Singel 118. foto holvast/mark lamers. Anderhalf miljoen gulden voor restauratie Lakenkoopman Daniël van Eys heeft voor een prachtige histori sche erfenis gezorgd, toen hij in 1727 een compleet archief aan legde van de verbouwing van zijn huis aan de Oude Singel 118. Door een gelukkig toeval is dit archief bewaard gebleven, zodat een groot deel van de ge schiedenis van het net gerestau reerde pand tot in de details achterhaald kon worden. Zelfs de naam van de kapitein van het schip dat het manner lever de staat nog in de boeken. Daniël van Eys kreeg in 1709 het huis, dat in 1623 is ge bouwd, als huwelijksgeschenk. In de jaren 1727 tot 1732 werd het pand volledig aangepast aan de smaak van die lijd. Kosten noch moeite werden gespaard. De gangen werden geplaveid met marmeren vloeren, de pla fonds versierd met stucwerkde- coraties en het behang met schilderingen. Hoewel Van Eys bekende vakmensen inschakel de blijkt nergens uit dat er ook een architect bij de verbouwing betrokken is geweest. Peter van Swieten, de Leidse architect die de restauratie heeft begeleid, zegt dat dit nu nog te zien is aan de afwerking van de lijsten op de wanden. „Die zijn heel slor dig op elkaar gezet". Het monumentale pand fun geerde tot 1945 als directeurs woning van de textielfabriek van Krantz. Deze fabriek omvat te een groot deel van het blok tussen de Oude Singel, de Vol molengracht, de Korte Mare en de I.angegracht. Eind jaren ze ventig, na het vertrek van Krantz, nam de gemeente lx.*i- den het fabriekscomplex over. inclusief het woonhuis aan de Oude Singel. Een groot deel van het complex is afgebroken om dat het plaats moest maken voor het politiebureau aan de l>angegracht. Het pand aan de Oude Singel bleef echter woon huis. maar van onderhoud was sinds 1945 al geen sprake meer. Op 1 januari vorig jaar is be gonnen met de restauratie van Oude Singel 118. Onder leiding van Van Swieten werd voor bij na anderhalf miljoen gulden aan het pand verbouwd. Het project is gefinancierd door Rijksdienst voor Monumenten zorg en de gemeente Leiden. Het huis is omgebouwd tot vijf aparte woningen. De huurop brengst, die per woning varieert van duizend tot vijftienhonderd gulden per maand, moet uitein delijk de kosten van de restau ratie terugverdienen. Het project was een architec tonische uitdaging voor Van Swieten: „Ik moest het pand verbouwen tot aparte woningen zonder de monumentale staat van het huis aan te tasten. Dat betekende vaak creatief werken. Zo heb ik bijvoorbeeld de keu ken van een appartement ver bonden met de woonkamer door een glazen gang op de bin nenplaats." Geel is een domine rende kleur in het pand. „Vol gens mij is dit de kleur geweest die vroeger ook is gebruikt. I let zorgt voor een zonnig uiterlijk van het huis." Oude Singel 118 is op zater dag 5 maart tussen 11 en 17 uur te bezichtigen. Wethouder Van Rij opent het pand om 10.30 DEN HAAG/KATWUK VERVOLG VAN VOORPAGINA De drie verdachten, 35, 44, en 52 jaar oud, hielden gisteren bij hoog en laag vol dat zij niet wisten dat er marihuana in de con tainers zat. Liet spul was afkomstig uit Nigeria en via Antwerpen in Katwijk terechtgekomen. Er werd steeds gewezen op de be trokkenheid van een vierde persoon, het mogelijke 'brein, achter de operatie, wiens identiteit bekend is. Deze man is echter nog steeds voortvluchtig. De drie Rotterdammers beweerden door deze man te zijn misleid. De officier van justitie geloofde er niet zo erg in dat het trio van niets wist. Zij baseerde dat wantrouwen op diverse tegen strijdigheden. Zo waren de ruiten van de Katwijkse loods tot ver bazing van de verhuurder, die dacht dat er kinderkleding werd opgeslagen, afgeplakt. Verder zouden de verdachten hebben ge weten dat er bij het hout andere goederen werden geladen, het geen niet op de vrachtbrieven werd vermeld. Ook werd er opval lend veel moeite gedaan voor de partij hout, die niet veel geld waard was. De jongste Rotterdammer werd door de officier van justitie enigszins ontzien, omdat hij tijdens het uitladen van de goede ren naar huis was vertrokken. Dit omdat hij de zaak niet zou hebben vertrouwd. Zijn aandeel in de operatie was echter toch nog goed voor een eis van anderhalf jaar gevangenisstraf en 25.000 gulden boete. De twee oudere Rotterdammers werden geconfronteerd met twee jaar gevangenisstraf en 50.000 gulden boete. I Iet trio beweerde in de val gelopen te zijn. „Iemand probeert hier, op zijn Rotterdams gezegd, zijn kont uit te douwen. En wij zijn daar nu de dupe geworden. Ik word gestraft voor het feit dat ik iemand wilde helpen met een vracht", aldus de jongste Rot terdammer. Het drietal zit al drie maanden in voorarrest en be weert daar erg onder te hebben geleden. De jongste verdachte, die eerder betrokken was bij een helingszaak, verlangt naar zijn vrouw en twee kinderen. „Op de dood van mijn vader heb ik na die helingszaak gezworen dat ik mij niet meer met misdaad zou inlaten. De gevangenis is een hel voor mij", stelde hij. De oudste verdachte heeft hartklachten. Volgens de advocaten van het drietal ging het niet om een partij zuivere marihuana. Er zou sprake zijn geweest van hen nepzaad, dat niet onder de opiumwet valt. Aangezien de hasj echter binnen twee dagen na de vondst werd vernietigd is het moeilijk dat aan te tonen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15