Bomers ongeschikt voor leiding bisdom Kerk Samenleving Bisschop Haarlem brengt groot offer Regionaal Gospelfestival in Katwijkse Triomfatorkerk VRIJDAG 4 MAART 1994 HET WEER BUITENLAND KORT Libanon Paus Johannes Paulus li zal ondanks de aanslag van zon dag in een maronitische kerk in de buurt van Beiroet eind mei een vierdaags bezoek brengen aan Libanon. Dat maakte de apostolische nun tius in Beiroet, aartsbisschop Pablo Puente, gisteren in de Zuidlibanese stad Sidon be kend. Puente deelde mee dat de paus tijdens zijn bezoek aan Libanon onder meer voor zal gaan in een kerk dienst in het stadion van Sid on. Aanleiding voor zijn komst is een bijzondere bis schoppensynode over het land, die op verzoek van het Vaticaan wordt gehouden. Bij de aanslag van zondag kwamen tien mensen om het leven en raakten ruim vijftig mensen gewond. Hel was de ernstigste aanslag in Libanon sinds december 1991. De paus toonde zich hierdoor zondagmiddag 'diep getrof fen'. I lij sprak over een 'mis daad tegen Libanon en zijn nobele traditie'. KI Salvador Hen oecumenische delegatie- zal tijdens de verkiezingen op 20 maart 1994 in El Sal vador optreden als waarne mer namens de Haacl van Kerken in Nederland. Dit ge beurt op verzoek van de Sal vadoraanse Raad van Ker ken. In El Salvador worden de eerste vrije verkiezingen gehouden, sinds begin 1992 vredesakkoorden werden on dertekend tussen de regering en de bevrijdingsbeweging. Deze akkoorden maakten een einde aan een burger oorlog van meer dan tien jaar. De kerkelijke waarne mers zullen, in overleg met de Verenigde Naties, officieel worden geregistreerd. De Lu therse Wereldfederatie, de Wereldraad van Kerken en de Latijnsamerikaanse Raad van Kerken ondersteunen het initatief van de Sal vadoraanse raad. Academie (1) Paus Johannes Paulus II heeft een 'Academie voor het Leven' gesticht. Kardinaal Fiorenzo Angelini, voorzitter van de pauselijke raad voor pastoraat in de gezondheids zorg, kondigde aan dat de Academie alle problemen gaat onderzoeken die te ma ken hebben met bescher ming van liet leven. Ze zal ook een bijdrage leveren aan de informatie over de 'heilig heid van het leven' en aan de vorming van mensen die werkzaam zijn in de gezond heidszorg. Angelini legde op een persconferentie uit dat de Academie is gesticht om- dal de leer van de kerk op het gebied van levensvragen weliswaar bekend is maar weinig wordt nagevolgd. Hij beklaagde zich over de 'cul tuur van de dood'. Soms maakt men in de geneeskun de gebruik van technische toepassingen, die een 'schande voor de weten schap' zijn. Regelmatig krijgt men de indruk dat het men selijk leven wordt behandeld als dat van kippen, aldus An gelini. Academie (2) Volgens de aartsbisschop van New York, John O'Connor, betekent de nieuwe Acade mie een belangrijke onder steuning voor alle mensen en groepen in de wereld die zich in/ellen voor de bescher ming van het leven. De Aca demie kan volgens hem de leer van de RK Kerk over de waardigheid van het mense lijk leven verhelderen. Hij sprak over een 'consistente levensethiek' die veel verder gaat dan abortus en eutha nasie. Ook zorg voor de ar men en daklozen is daarbij inbegrepen. 'Situatie in Haarlem volledig vastgelopen Bisschop Bomers van Haarlem is de eerste Nederlandse bisschop wiens aftreden is geëist door de priesters en de dekens van zijn bisdom. Een speciale commissie heeft gisteren na acht maanden adviezen uitgebracht waarvan nog niemand weet of die ook tot een uitweg uit de crisis zullen leiden. De commissie dacht aanvankelijk voor 1 november met een rapport te kunnen komen, maar de problemen in het bisdom bleken groter dan zij had ge dacht. maitre, de afgezant van de paus, geklaagd over het beleid van Bomers, een hoogst ongebrui kelijke stap. ,,De situatie in het bisdom is volledig vastgelo pen", zei deken J.C. Suidgeest van Amsterdam, één van de de legatieleden na afloop. Bomers werd in oktober 1983 benoemd tot hulpbisschop met het recht van opvolging (coadjutor) in het bisdom Haar lem, waar sinds 1966 de bemin de mgr. Th. Zwartkruis bisschop was. Niet alleen verdedigt hij de traditionele rk-opvattingen - wat de gelovigen in het bisdom „Hij heeft bewezen ongeschikt te zijn om als bisschop leiding te geven aan ons bisdom", ver- klaarde vorig jaar mei de Ver eniging van Pastoraal Werken den, waarbij 170 van de 251 priesters zijn aangesloten. „Wij schamen ons voor de wijze waarop bisschop Bomers bijna tien jaar lang ons bisdom frus treert en ontmoedigt", aldus de VPW. Een week eerder had een delegatie van de I laarlemse de kenvergadering bij nuntius Le- noordwuk» Koster K. Hoek van de Grote of St. Jer- oenskerk in Noordwijk zet morgen om precies 12.00 uur de kerkklokken in werking. Alle bedehui- in de badplaats hebben zich geschaard achter de oproep om de 'noodklok' voor Bosnië luiden. De kerken geven hiermee te kennen dat zij protesteren tegen alle vormen van nationalisme, etnicisme en acisme die in het voormalige Joegoslavië en elders i de wereld veel slachtoffers maken. Ook wordt met het luiden opgeroepen tot voorbede voor allen die betrokken zijn bij of getroffen worden door ge welddadige conflicten. Tenslotte wordt ook opge wekt tot solidariteit met de slachtoffers. De oproep aan de Noordwijkse en een aantal an dere kerken uit de regio komt van de Nederlandse Raad van Kerken. De noodklok wordt geluid op de zaterdagen in de veertigdagentijd voor Pasen, waarmee volgens de iniatiefnemers wordt aange sloten bij de 'christelijke traditie van vasten en ver sobering en de daardoor gewekte bereidheid tot het brengen van offers'. Het luiden van de klok heeft in de christelijke traditie een meervoudige be tekenis. Het roept op tot gebed, maar het kan ook een alarmsignaal zijn. foto dick hocewoninc Haarlem niet meer van een bis schop gewend waren - hij bleek ook niet bereid of niet in staat goed overleg met zijn naaste medewerkers en de overlegor ganen te voeren. De zware commissie die vorig jaar op voorstel van de priester raad is ingesteld, had de bijna onmogelijke opdracht de pro blemen in het bisdom Haarlem op te lossen. De commissie heeft niet gekozen voor de kortste weg: bij paus Johannes Paulus II, die Bomers heeft be noemd, aan te dringen op het ontslag van de bisschop. Zo snel laat deze paus één van 'zijn' bisschoppen niet vallen. Boven dien zou Bomers dan een mar telaar zijn geworden. „Ik ben niet van plan af te tre den", zei hij vorig jaar tegen het ANP, „alleen als de paus dat waagt." Zover is het voorlopig nog niet. Voor een klein deel van de gelovigen geldt daarom nog steeds: Bomers Onze Bis schop. Wat je ook van bisschop Hen- ny Bomers van Haarlem vindt, het siert hem dat hij zich heeft neergelegd bij de adviezen van de comissie die de crisis rond zijn persoon moest bezweren. Donderdag liet hij weten af stand te doen van een aantal belangrijke bevoegdheden. Klachten zal hij door zijn vica rissen laten behandelen, er komt een onafhankelijke voor zitter van de staf en Bomers zal zijn handen aftrekken van de opleiding en beoordeling van priesters. Een groot offer van de bisschop. Zo populair als hij indertijd als missiebisschop in Ethiopië was, zo fel bekritiseerd is hij in zijn huidige bisdom, Na jaren van strubbelingen tussen zijn pastores en Bomers, die even berucht was om zijn ortho doxe opvattingen als zijn on vermogen om te communice ren, barstte vorig jaar de bom. Dat gebeurde nadat Bomers duidelijk uiting had gegeven aan zijn enthousiasme voor de zeer behoudende priesterop leiding in Nieuwe Niedorp, die mede gefinaniceerd door de miljonair Piet Derksen, de laatste jaren actief voor de stichting Getuigenis van Gods Liefde. Op aandringen van de pries terraad werd vorig jaar zomer de commissie-Van den Muij- senbergh in het leven geroe pen, die langer werk had dan aanvankelijk werd gedacht. Dat hing voornamelijk samen met het 'verdeelde huis' dat de commissie binnen het bisdom aantrof. Enerzijds was er een grote groep die niet verder wil de met de bisschop, ander zijds was er een kleinere, maar zeer gedreven groep die op kwam voor Bomers. Zo verza melde het comité Bomers On ze Bisschop (korteweg BOB) vorig jaar zo'n 7.000 handteke ningen van mensen die Bo mers een warm hart toedroe gen. De commissie concludeert dat de klachten over Bomers terecht zijn. Toch heeft zij er van afgezien aan te dringen op het aftreden van de bisschop, die door de huidige paus is be noemd. Bovendien heeft Bo mers zelf laten weten dat niet van plan te zijn. Overigens vraagt de commissie zich wei af of de betrokkenen in het conflict wel 'voldoende bereid en in staat' zijn om de inspan ning te leveren die een werk bare situatie moet opleveren. De commissie heeft ook zelf de afgelopen maanden over wogen om de opdracht maar terug te geven, gezien de grote tegenstellingen. Het koor The Revival Singers uit Katwijk en de stichting Local Gospel Projects uit Alphen aan den Rijn organiseren op 11 maart een regionaal gospelko- renfestival. Het is voor de eerste keer dat een evenement van de ze omvang in Katwijk op poten wordt gezet. Begeleid door ver schillende bands en verdeeld over vier jongeren- en jeugdko ren zullen 150 zangers en zan geressen hun repertoire voor het voetlicht brengen in de Tri omfatorkerk aan de Piet Hein- laan. Behalve het organiserende koor The Revival Singers neemt uit de kustplaats ook het gospelkoor Salvation deel. Uit Alphen aan den Rijn komen verder de koren His Revelation en Be Glad. In het programma is ook ruimte opgenomen voor samenzang met de bezoekers van het festival. De zang wordt begeleid door verschillende combo's. Het evenement begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Kaarten kosten in de voorverkoop 7,50 gulden, kin deren tot 12 jaar betalen vijf gulden. Aan de zaal kosten kaarten een rijksdaalder meer. De voorverkoop is onder meer in handen van Fotohandel en Atelier I. van Duin, Princestraat 22c en bij Familux aan de Rijn straat 94. Voor meer informatie en reserveringen kan worden gebeld met de volgende num mers: 01718-33906, 77112, 72729. Leidse deelname aan Stille Omgang De jaarlijkse Stille Omgang naar Amsterdam wordt gehouden in de nacht van 19 tot 20 maart. Deelnemers uit Leiden en Oegstgeest kunnen zich voor deze tocht opgeven op zondag 13 maart in de Gerfkamer van de pastorie van de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur, na de Hoogmis van 10.00 uur. Die mogelijkheid is er ook op donderdag 17 maart vanaf 19.00 tot 20.00 uur in de Romanus- zaal aan de Mare, achter de Hartebrugkerk. Deelnemers uit Hazers- woude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen zich op geven bij de plaatselijke parochiebesturen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rhoon.- N. de Boo te Zierikzee; te Nijkerkerveen (Eben Haëzerkerk): R.J. Kranen, kandidaat te Harderwijk, die'dit beroep heeft aangenomen; te Emmen. P.F. de Vries te Hengelo (Gld). Aangenomen: naar Rijnsaterswoude T G. van der Linden, kandidaat te Utrecht. Toegelaten tot-de evangeliebediening en beroepbaar: R.J. Kranen, Mast- meen 31.3844 KD Harderwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zweeloo: D. Boekema. kandidaat te Aalden. Beroepbaarstelling: drs. J. de Jong. Tolheksleane 39. 9249 NP Fr.esche- palen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Loppersum i.c.m. Wes teremden: P. Groen te Bruchterveld. Bedankt: voor Enkhuizen (tevens voor het evangelisatiewerk): P.H van der Laan te Eindhoven (verbeterd be- Beroepen te Meliskerke: C. Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel; te Werkendam: G.M. de Leeuw te Bar- neveld. Bedankt: voor Dirksland. voor Middel- harnis en voor Sprang Capelle: M. Mondria te Waardenburg; voor Goudswaard J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Oosterend (Texel): A. Bac te BODEGRAVEN; voor Zwolle: A. Moerkerken te Gouda; voor Poor- tugaal. P Melis te Nieuw-Beijerland; voor Brakel J Karens te Opheusden OUD GEREF. GEM. in NED. Bedankt: voor St. Philipsland: A P. van der Meer te Krimpen aan den IJs- DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Benoemd: te Zeist: H. Leegte, wonen de te Amsterdam, die deze benoe ming heeft aangenomen. GEREF. GEM IN NEDERLAND Beroepen te Elspeet: F. Mallan te Al- blasserdam. Bedankt: voor Rhenen. F. Mallan te Alblasserdam. Mix van regen en zon De wisselvalligheid van het Neder landse weer komt in deze eerste maartweek goed tot uiting. De ver anderingen volgen elkaar snel op, wat te maken heeft met een duide lijke slingerbeweging in de atmos feer. die zich vanaf de oceaan naar het Europese vasteland voortplant. Die beweging is enigszins vergelijk baar met de golfbewegingen op zee, waar golftoppen worden afge wisseld door golfdalen. Ons land kwam gisteren in zo'n dal terecht en meestal betekent dat een weersverslechtermg. In dit geval kregen we te maken met een trog- vormige uitzakking van kou in de bovenlucht, die uit het westen na- derde. Hierdoor werd de buiigheid op de Noordzee behoorlijk opge pept en rond 16.00 uur lag een langgerekte band met pittige re genval op de vloedlijn. De plens buien loosden binnen een uur circa acht liter water per vierkante meter boven onze regio. Grote waterplas sen achterlatend, hadden de buien al een wat zomers karakter, mede omdat er ook een paar donderklap- pen zijn gehoord. De scherp be grensde achterzijde van de buien- lijn bereikte bij zonsondergang de kust. De donkere achterrand van de bewolking ging onder een vreemde belichting over in de hel dere lucht boven zee. Vandaag liggen we onder een at mosferische golftop. waarin zich een uitloper van het Azoren-hoge-. drukgebied breed maakt. Er vormt zich zelfs een aparte kern van ho- gedruk boven de Alpen. Tegelijker tijd diept zich in het volgende golfdal op de oceaan een depressie uit. Tussen de twee systemen koipt zeer zachte, vochtige lucht uit het zeegebied ten westen van Portugal deze kant op. Komende nacht vloeit die lucht al over Nederland uit, wellicht zonder neerslag. Mor gen kondigt een opstekende zui denwind en toenemende bewolking een naderend koufront aan. Hier vooruit kan het kwik bij zonnige pe- rioden al een voorjaarsoefening houden. Vooral in de zuidoostelijke 1 helft van het land kan 13 tot 15 graden worden gehaald, maar ook in onze regio is het uitgesproken zacht bij meer dan 10 graden. Later op de dag bereikt een regen: zone de westkust, waarna het zon dag in polaire lucht een stuk frisser blijft. Ook na het weekeinde blijft de Atlantische machine draaien. Het afwisselende weer duurt dus voort met een mix van regen, zon, een bui en soms uithalende wind. De temperatuur komt uit op een gematigd niveau voor begin maart. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Veel bewol toe regen, geland ook wat ger. Langs de met name vandaag wind. Middagtemperatu- ren rond 12 graden; zon dag m Ierland en Schot land iets lager. België en Luxemburg: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen meer bewolking en van het wes ten uit mogelijk regen. Temperaturen in de mid dag vandaag rond 9 en morgen ongeveer 12 gra- Noord- en Midden-Frank- Vandaag flink wat zon. Morgen van het westen uit meer bewolking en in de departementen langs de t wat regen. Middagtemperaturen van daag ongeveer 10 graden, morgen iets hoger. Portugal: Vandaag overwegend zonnig, morgen meer bewolking en kans op regen. Mid- dagtemperatuur vandaag rond 20 gra den, morgen iets lager. Vandaag wolkenvelden afgewisseld door zon en droog. Morgen half tot zwaar be wolkt, enkele buien en een koude noor denwind. Maxima vandaag 20, morgen 15 graden. Overwegend zonnig. Morgen aan de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur vandaag rond 21, in Andalusië 26 graden. Morgen iets minder warm. Canarische Eilanden: Eerst zonnig en warm met maxima tot 26 graden In de loop van morgen t nemende bewolkm noordkant van de eil en flinke afkoeling. Marokko: Westkust: Eerst zonnig bij maxima van 20 graden. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, gevolgd door regen en afkoeling. Zuid-Frankrijk: Droog en tamelijk zonnig. Vandaag waait enige tijd de Mistral. Morgen aan de At lantische kust toenemende bewolking, maar waarschijnlijk droog. Middagtem- peratuur vandaag tussen 14 en 17 gra den. morgen enkele graden hoger. In de Franse Alpen droog en overwegend zon nig. Vandaag op de hogere delen plaat selijk veel wind. Temperatuur op 2000 meter vandaag tijdelijk enkele graden onder nul. morgen oplopend tot +5 gra den. In de Pyreneeën droog en tamelijk veel zon. Middagtemperatuur op 2000 10 graden. de n enkele buien WEERRAPPORTEN ZATERDAG 5 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.16 Zon onder 18.22 Maan op 03.00 Maan onder 11.20 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.38 •21.28 Laag water 04.07 16.36 v Weerrapporten 03 rr 119 ui Griekenland en Kreta: Vandaag eerst nog zonnige perioden, in de avond in het noorden kans op regen in stormachtige noordenwin temperatuur vandaag rond 17 graden. lorgen beduidend lager. Turkije en Cyprus: Vandaag eerst nog perioden met zon en overal droog. Morgen half tot bewolkt en op veel plaatsen re gen, mogelijk ook onweer. Middagtem- uur vandaag tussen 15 en 20 gra- morgen vooral aan de Turkse west- bij veel wind beduidend lager. Klagenfurt halfbew. Kopenhagen mistbanker

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14