Leiden VVD geeft zichzelf weinig kans op plek in college Bloemenman moet Blauwe Tram uit Walenkamp wil naar uitbreiding van college CD wint in oude PvdA-wijken 'Winstbejag milieuleges is valse beschuldiging' VRIJDAG 4 MAART 1994 'HEF HEMf JY VAN ECMONO. 071-35641.1. PL.V -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356-429 Oudheidkamer /- De Leiderdorpse I O oudheidkamer krijgt een nieuw onderkomen in de voormalige Engelen- daelschool Gemeentehuis /i ~j Er komt geen nader I onderzoek naar de grootte van de uitbreiding van het Rijnwoudse ge meentehuis Duo rooft dure plaatjes van juwelier Twee mannen hebben gister middag voor 5500 gulden sieraden ontvreemd bij een juwelier aan de Haarlemmer straat. Het duo meldde zich omstreeks 13.00 uur in de winkel en zei gouden gra- feer-plaatjes te willen bekij ken. De verkoper haalde een plateau met 35 plaatjes te voorschijn. dat door de man nen werd weggerukt. Hierop zetten de dieven het op een lopen richting Breestraal. Ze werden hierbij achtervolgd door twee passanten, die het voorval hadden gezien. On derweg verloren de dieven wat plaatjes. Volgens de politie hebben argeloze voorbijgangers de dieven nog geholpen bij het oprapen van de sieraden. „Ze moeten hebben gedacht dat ze werden achterna geze ten door overvallers," aldus politie-voorlichterR. Blom. Uiteindelijk raakten de achtervolgers het spoor van de dieven bijster in de buurt van de Nieuwstraat/Hooi- gracht. Het plateau is terug gevonden bij het postkantoor aan de Breestraat. Verder zijn op de vluchtroute vier gou den plaatjes teruggevonden. De waarde van de 31 ver dwenen grafeerplaatsje be draagt circa 5500 gulden. 'Ze sturen je zo naar de bijstand' INBRAAK - Onbekenden heb ben gisternacht ingebroken in een schuur aan de Da Costa- straat. De daders forceerden de deur en haalden onder meer een gereedschapskist, een boor machine en een stofzuiger weg. De diefstal werd gistermiddag ontdekt, waarna de eigenaar onmiddellijk aangifte deed bij de politie. LEIDEN AAD RIETVELD Woedend en wanhopig is hij. Bloemenman Herman de Roode moet op last van de ge meente vóór maandag zijn standplaats in de Blauwe Tram op de Hoogstraat ontruimen. „Ik sta hier dertig jaar, in weer en wind, en nou maken ze me brodeloos. Waar moet ik met m'n 55 jaar nog heen? Ze sturen je zo naar de bijstand." \In 1992 kwam De Roode pri vé in de problemen. Hij kreeg er een hartaanval bovenop en liet zijn zaakjes een tijdje versloffen. Ten slotte daagde de gemeente hem vanwege de hoog opgelo pen huurschuld voor het kan tongerecht. Die bepaalde dat de bloemenman zijn hok diende verlaten en zijn huurpenningen moest betalen. De Roode zette na dat vonnis alles op alles om zijn zaak te redden. Hij verkocht zijn huis aan de Onafhankelijkheidsweg en ging huren in Katwijk om maar zijn bloemenstal in hartje Leiden te behouden. „Ik heb mijn schuld afgelost en ben ver- „Mijn familie staat al negen tig jaar met bloemen in Leiden. Mijn opa was de eerste, op de hoek van de Haarlemmerstraat. Mijn vader stond hier. Als kind ging ik hem altijd brood bren gen." De kaasboer komt langs en vangt een deel van het ge sprek op. „Hij is hier een be grip", zegt hij, met een knikje naar De Roode. En de bloemen man moet dat wel bevestigen. „Zeker tweëderde van Leiden kent mij. Zelfs als ik op vakantie ben, als ik er eens tussenuit kan, hoor ik nog wel mensen roepen: kijk eens, daar gaat de bloe menman." Hij was er van uit gegaan dat Negentig jaar stonden De Roodes met bloemen in de Leidse binnenstad. Nu dreigt Herman de Roode zijn hok in de Blauwe Tram kwijt te raken. „En waar moet ik met mijn 55 jaar nog heen?" foto hielco kuipers de hele zaak na het betalen van de schuld was afgedaan. „Dat zeiden mensen ook tegen mij: joh, je hebt toch betaald? Niks meer aan de hand." Maar zo was het dus niet. De veroorde ling tot ontruiming bleef ge woon staan. „Die meneer moet daar weg, omdat er aan een ver plichting niet voldaan was. Hij heeft behoorlijk contractbreuk gepleegd", zegt een woordvoer der van de gemeente. Vrijdag pas kwam de bloemen man van de Blauwe Tram er achter, dat de ontruiming niet van de baan was. „Er kwam ie mand langs hier in mijn hok en die duwde me een envelop in de hand. Met een brief waarin stond dat ik op 7 maart, in naam van hare majesteit de ko ningin enzo, hier uit moet. En dat ze met de lange arm der wet komen als ik niet ga. Wat moet ik doen?" De Roode vermoedt dat de uitzetting ook iets te maken heeft met plannen van de ge meente om op de Visbrug ruim te te maken voor een terras. De hele Blauwe Tram zou daarvoor moeten wijken. Eind 1996 lopen alle contracten af. „En dat alle maal voor die drie mooie weken die we hier in de zomer hebben. Voor een terras", schimpt De Roode. „Dit hok wordt losgesneden met snijbranders en dan ver nield", meent De Roode te we ten. „En iets wat weg is komt niet meer terug." Een woord voerder van de gemeente ont kent dat het stukje Blauwe Tram alvast wordt verwijderd. „Het wordt onklaar gemaakt, onbruikbaar. Dat wel." GRIEZELIG EN GROEZELIG Hartelijk gefeliciteerd met de klinkende overwinning van de WD in Leiden, mijnheer Smitsloo! Het is niet de bedoeling van deze column een felicitatieru briek te maken, maar soms kom je er gewoon niet onderuit. U heeft toch ook die paginagrote advertentie van makelaar Smitsloo gelezen, afgelopen dinsdag in deze krant? Zijn naam stond er helaas niet bij. maar het ging om die loeigro- te reclamefolder voor de Leidse WD. Daarin doet makelaar Smitsloo stiekem - helaas kwam de redactie van deze krant er natuurlijk toch achter - zijn zegje over het huidige stadsbestuur. Hij legt uit waarom PvdA. CDA en GroenLinks Leiden economisch naar de gallemie- zen helpen. En natuurlijk waarom de WD het toch zoveel beter zou hebben gedaan. Dus: hop. hop. hop, met de WD in galop! Een verbitterd man was aan het woord. En zulke mensen zeggen enge dingen, gebruiken vunzige taaikronkels waarin benauwende suggesties worden gewekt. Wat dacht u van: Het misschien onjuiste gevoel beheerst ons dat Limburg met zijn watersnood kan barsten en mijnheer Pronk in het buitenland kan uitdelen wat hem goeddunkt Of: "De ze advertentie is tevens een hommage aan oud WD-wet- houder Economische Zaken van Leiden mevrouw los Fase- Dubbelboer." Griezelig en groezelig. En dat allemaal omdat projectont wikkelaar Smitsloo zijn zin niet krijgt! En dan ook nog niet durven zeggen dat je er achter zit. Nee, anoniem en dan nog laten opnemen in de advertentie Tevens onderstaande pri- vémening'. Alsof er iets mis is met een reclame: Smitsloo kiest voor WD, want dat is beter voor de stad. Diezelfde mijnheer M.A.J. Smitsloo is trouwens een stem- mentrekker van de afde ling Oegstgeest van de WD. Hij stond tenminste - zowaar open en bloot - op de kandidatenlijst voor die partij tijdens de deze week gehouden ge meenteraadsverkiezin gen, onverkiesbaar op de twaalfde plaats. Het ging niet best met de WD in Oegstgeest: de partij raakte 2 van de 5 zetels kwijt. WD Oegstgeest, van harte gefeliciteerd met de heer Smitsloo! Er komt zondag al duidelijkheid over het nieuwe college maar cadeau. De autoluwe bin- vorige keer e» Er komt zondag al duidelijkheid over het nieuwe college van burgemeester en wethouders. De kans is groot dat D66, PvdA, CDA en GroenLinks dan al te kennen zullen geven met z'n vieren verder te gaan. Dat is de verwach ting van Alexander Geertsema, lijsttrekker van de WD. Zijn partij won de verkiezingen in Leiden en heeft daar door het initiatief bij de college-onderhandelingen. Geertsema ontvangt zondag op één uitzondering na alle lijsttrekkers. Voor die van de CD blijft zijn deur gesloten. LEIDEN WIM KOEVOET al breekpunt zullen worden. De WD'er is niet van plan al te veel Geertsema, die gisteravond water bij de wijn te doen. „We door zijn fractie andermaal tot zijn een partij met ruggegraat. fractievoorzitter is benoemd, De kiezers hebben ons beloond denkt dat het parkeerbeleid en voor ons consistente beleid en de autoluwe binnenstad zondag die eigenschap doen we niet zo Poging diefstal Haarlemmerstraat leiden Onbekenden hebben gisternacht geprobeerd een ruit in te slaan bij een verhuurbedrijf van televisies aan de Haarlem merstraat. Ze trachtten ondermeer met een stoeptegel de etala geruit in te gooien. De ruit werd flink beschadigd, maar brak niet echt door. Er is niets verdwenen. Getuigen van het voorval heb ben de daders bij de politie beschreven. LEIDEN AAD RIETVELD/NPA Leiden eist van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond (NCW) rectificatie van de bewe ring, dat de gemeente winst maakt op de heffing van milieu- leges. Het 'winstbejag' van de Sleutelstad zou blijken uit een landelijke studie van het Insti tuut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven (IOO). De NCW blijft achter het onderzoek staan. Leiden zou een van de ge meenten zijn die de kas spek ken met de milieuleges, ontdek te het IOO. Flauwekul, zegt de gemeente zelf. In een brief vroe gen burgemeester en wethou ders om rectificatie. „We stre ven er naar om de kosten te dekkend - dat is overigens nog niet gelukt. Dat we naar winst zouden streven is volstrekt on juist. Deze conclusie valt ook niet te trekken uit de door de onderzoeker geraadpleegde maar cadeau. De autoluwe bin nenstad stond zo'n beetje cen traal in onze campagne en in de oppositie die we de afgelopen vier jaar hebben gevoerd." Maar waarom je rug recht houden over een reeds verloren zaak. Er zijn toch al besluiten gevallen over parkeerbeleid en autoluwe binnenstad? Geertse ma: „Jawel, maar nog niet over het autoluw maken van de Beestenmarkt en over de par keergarage in het westelijk deel van het centrum. Maar ik weet ook wel hoe daar in de andere partijen over wordt gedacht." Geertsema heeft zijn fractie al gewaarschuwd voor het 'D66- trauma'. Die partij boekte de vorige keer een monsterover winning (van twee naar acht ze tels), maar viel bij de college vorming buiten de boot. Het heeft lang geduurd voor de Leidse democraten zich over die klap heen hadden gezet. Geertsema's partij won in Lei den twee zetels (van zes naar acht) en werd bovendien de grootste van de stad. De herbe noemde fractievoorzitter liet al vrij kort na de uitslag doorsche meren de nieuwe wethouder economie en verkeer te willen leveren. Als die kans zich voor doet, schuiven de liberalen het raadslid G. Bakker, vierde op de kieslijst, naar voren. SPIRITUALITEIT - Het COC, de Leidse werkgroep voor homo seksualiteit, houdt op woensdag 9 maart een lezing over spirituali teit in het verenigingsgebouw aan de Langegracht nummer 55. De lezing wordt verzorgd door Annet Grob, psychotherapeute en do cente hulpverlening. In principe hebben alleen vrouwen toegang. De avond begint om 20.00 uur, de entree bedraagt vijf gulden. Voor informatie: 071-220640, vanaf 18.00 uur. Extreem-rechts scoort in Leiden boven het landelijk gemiddelde LEIDEN GERT VISSER CD en CP '86, woensdag in Leiden goed voor bijna zeven procent van de stemmen en twee raadszetels, trokken vooral veel stemmen uit de wijken waar tot voorheen de PvdA het goed deed. Een record werd gevestigd op het stembureau aan de Oos terstraat in de Zeeheldenbuurt. Daar bracht een op de vijf kiezers een stem uit op extreem-rechts. Extreem-rechts deed het woensdag goed in Leiden. Veel vaker dan elders in het land werd in deze gemeente een stem uitgebracht op CD of CP'86. De eerste par tij genoot daarbij verreweg de voorkeur. De Centrumdemocraten (CD) haalden in Leiden ruim vijf procent van de stemmen terwijl het landelijk gemiddelde drie pro centbedroeg. Opmerkelijk is dat van de zes wijken waar extreem-rechts hoog scoorde (Zee heldenbuurt: 21.2 Noorderkwartier: 17 de Kooi 13.7 Groenoord. Slaaghwijk en Boshuizen: gemiddeld 10 er vier wa ren aangewezen als sociale vernieuwings- wijk. Vier jaar geleden besloot de overheid extra geld beschikbaar te stellen om sa men met de bewoners deze buurten op te knappen. Gezien het stemgedrag mag worden vastgesteld dat het project voor de bewoners niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. De bewoners van deze wijken kozen vooral voor de uitersten in het politieke aanbod. Samen met extreem-rechts kreeg ook de Socialistische Partij in deze buur ten veel stemmen. De verliezen voor de PvdA waren er groot. In buurten als de Kooi en Noorderkwartier - van oudsher 'rooie' bolwerken - leverden de socialisten bijna twintig procent in. In deze wijken werd overigens ook de laagste opkomst genoteerd, tussen de 40 en 45 procent, zo'n 20 procent lager dan het Leidse ge middelde. Autoluw De tweede grote verliezer, het CDA, moest vooral terrein prijsgeven in het traditione le christen-democratische bolwerk Burge meester en Professorenwijk. Het verlies bedroeg in deze buurt ruim 16 procent. Hier ging met name de WD er met de stemmen vandoor. Het plan voor een autoluwe binnenstad van CDA-wethouder J. Walenkamp lever de zijn partij in de binnenstad, tegen de verwachtingen in, geen extra groot verlies op. Het verlies in bijvoorbeeld Pancras- West, van waaruit het verzet tegen het plan van CDA-wethouder J. Walenkamp werd georganiseerd, week niet af van het algemene beeld. De WD, de belangrijkste tegenstander van Walenkamps plan, boekte hier ruim tien procent winst, ter wijl D66 fors inleverde. Dat kan te maken hebben met het feit dat D66 nog meer au to's dan het CDA uit het centrum wil ver wijderen. De stemmen in de binnenstad gingen overigens vooral naar WD en D66. Een oud gegeven in Leiden: in de binnenstad wonen de meeste studenten. De wins! van de Groene partijen (Groen I inks en I WC- /De Groenen) was nauwelijks herleidbaar tot enkele wijken. De twee partijen boek ten in vrijwel alle buurten winst. Leiden stemde gisteren eigenzinnig. De uitslag week voor een aantal partijen in flinke mate af van het landelijke beeld. De PvdA verloor in Leiden ruim zeven pro cent, terwijl dat percentage landelijk nog geen vijf procent bedroeg. D66 boekte lan delijk winst maar verloor in Leiden. De winst van de WD was in I-eiden veel groter dan landelijk-gezien. Het CDA ten slotte liep behoorlijk in de pas. Op alle fronten een verlies van circa zeven pro cent. Daarmee lijkt Walenkamps omstre den plan voor de autoluwe binnenstad het CDA geen extra stemmen te hebben ge kost. stukken", aldus B en W. In de gisteren verstuurde re actie schrijft het NCW dat een rectificatie absoluut niet op z'n plaats is. De werkgevers verwij zen naar gemeentelijke begro tingsstukken, waar wel degelijk van meeropbrengsten van milieuleges wordt gesproken. „VNO en NCW blijven volledig achter het IOO-onderzoek staan en wij zullen de komende maanden dan ook additionele activiteiten ontwikkelen op pu blicitair en juridisch vlak om in onze ogen ongewenste ontwik kelingen te bestrijden", schrijft NCW-directeur J.C. Blankert. Verder legt het NCW uit dat het er meer om gaat een algemene trend bloot te leggen dan er een enkel geval uit te lichten. Woordvoerder Korten van het NCW zegt dat met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en het Interprovinciaal Overleg wordt gesproken over een beter heffingssysteem van milieuleges. VERVOLG VAN VOORPAGINA HENNY VAN EGMOND en WIM KOEVOET Hij zegt het niet zo openlijk als zijn collegawethouders van PvdA en GroenLinks, maar zon der twijfel streeft CDA-lijsttrek- ker Joop Walenkamp ook naar een uitbreiding van het huidige Leidse college met D66. „Ik wil niet vooruitlopen op de onder handelingen. De bal ligt bij de WD, de grootste partij na woensdag. Zij moet het voor touw nemen in de onderhande lingen. Ik geef toe: de WD is de partij die de afgelopen vier jaar bij mij de grootste ergernis heeft gewekt. In tegenstelling tot D66, dat een constructieve oppositie voerde. Maar mis schien heeft de WD ineens een geweldige behoefte om ons be leid te onderschrijven." Speculeren over wie met wie Leiden de komende vier jaar re geert, wil Walenkamp niet. Hij erkent wel dat de inzet van het CDA een hernieuwde deelname aan een college is. „Maar het gaat niet om machtsspelletjes. Het enige dat telt is het beleid. En ik constateer dat zeventig procent van de gemeenteraad het beleid van de afgelopen vier jaar onderschrijft", benadrukt Walenkamp. De afgelopen we ken verkondigde hij continu dat de WD tot de dertig procent te genstanders behoort. En daar mee plaatst deze partij zich vrij wel zeker buiten het college van B en W, is de verwachting. „Het is een logische redenering, maar het is de uwe. Ik loop niet vooruit op de gebeurtenissen." Het grote aantal proteststem men - Walenkamp: „Ook bij de WD gaat het om proteststem men, in hun programma staat alleen maar waar ze tegen is." - baart de CDA'er wel zorgen. „Het risico bestaat dat partijen korte termijnpolitiek voeren om stemmen terug te winnen. Dat zou een absolute verarming en verschraling van de politiek zijn. Want wie durft er dan nog een hoge woontoren neer te zetten of een halt toe te roepen aan auto's? De politiek wordt dan een soort wild-west, waarbij een toekomstvisie ontbreekt. Mij gaat het om de lange termijn. Wat wil je met de stad? Investe ren in de toekomst van de stad mag je verwachten van politici. Want als zij het niet doen, wie doen het dan? Ondernemers? Die hebben meestal andere be langen." Walenkamp laat er geen twij fel over bestaan dat de plannen voor de autoluwe binnenstad passen in zijn visie voor Leiden. „Het plan is goed voor Leiden. Ik heb mijn keus duidelijk ge maakt. Als ik daar niet aan vast houd, verlies ik mijn geloof waardigheid in de stad. Ik zal zelf niet in een nieuw college gaan zitten dat van de plannen voor de autoluwe binnenstad afziet of ze afzwakt." Met name de WD gruwt van een autoluwe binnenstad, maar is overigens wel de enige partij in de Leidse politiek met die houding. Als Walenkamp niet terug keert op het wethouderspluche blijft hij wel lid van de gemeen teraad. „Het is een van de mooiste vormen om je betrok kenheid bij je eigen gemeente, je eigen leefgemeenschap tot uitdrukking te orengen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13