Centraal Nederland verkoopt buslijnen Staatssecretaris heft exportverbod levende varkens op .storingllartritme Hulpverlening doofblinden blijkt vaak groot probleem Inbreker en slachtoffers spelen verstoppertje Binnenland Computerspel volgens justitie godslasterlijk Nederlander drinkt steeds minder pils 9NDERDAG 3 MAART 1994 5 rilburgse agenten gewond bij botsing iLBURG» Tijdens een zoektocht naar een inbreker in Tilburg zijn /aaflistermorgen twee politieagenten gewond geraakt toen zij met un surveillancewagens tegen elkaar botsten. De politieauto's eden over dezelfde laan toen er één via de mobilofoon instruc- le kreeg te keren. De agent in de achterste wagen reageerde .ierop te laat en botste achterop zijn collega. Een agent moest ■""■■niter op vijftien plaatsen in zijn gezicht worden gehecht; een tveede kneusde een rib. De schade aan beide auto's is aanzien- ik. De dief is spoorloos. De politie weet overigens wel wie het is. (k laardinger komt om bi j brand aardingen» Een 45-jarige Vlaardinger is gisteren overleden als •volg van een val. De man, die op de negende etage woont. |prong naar beneden toen zijn flat in brand stond. De politie ;r vooralsnog van uit dat de man de brand zelf heeft aange- token. De flat van het slachtoffer brandde geheel uit. Vijf andere woningen liepen waterschade op. tonus voor werkgever gehandicapte en haag Een werkgever krijgt voortaan een vergoeding als hij xtra kosten moet maken om een gehandicapt personeelslid te iegeleiden. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken, die tot ;eze regeling heeft besloten, heeft gezegd dat de maatregel is iedoeld om meer mensen met een handicap aan het werk te trijgen. De vergoeding voor 'persoonlijke ondersteuning' komt bovenop eventuele aanpassingen van de werkplek, die via de edrijfsverenigingen worden betaald. Wallage wil tevens zorgen at jongeren die na het voortgezet speciaal onderwijs willen jverken en een intensieve persoonlijke begeleiding nodig heb ben, beter worden geholpen. De regeling gaat in per 1 april. Per ongeluk hypotheek dubbel betaald 'en haag Door een vergissing van de Postbank is onlangs bij 2.000 mensen met een ABP-hypotheek twee keer de maande- ijkse hvpotheeklast afgeschreven. De bank heeft inmiddels toe- 1 eij»ezegd per omgaande het teveel geïncasseerde geld terug te we-torten op de rekeningen van de gedupeerden. idf Besluit genomen na succes aantal experimenten Busonderneming Centraal Nederland biedt gemeenten, winkeliersverenigingen, scholen, instellingen en andere potentiële klanten voor enkele duizenden guldens extra ritten en buslijnen te koop aan. Blijkt de gekochte dienst na een half jaar voldoende reizigers te trekken, dan neemt de streekvervoerder de lijn (weer) op in haar dienstregeling. reel een aanvullend busnet. Woordvoerder A. Mulder van de Reizigersvereniging Open baar VERvoer (Rover) staat ge matigd positief tegenover de aankoop van buslijnen. ,,Het maakt ons in principe niet uit wie het betaalt, als het vervoer maar is geregeld. Natuurlijk moeten we er wel voor waken dat particulieren de continuïteit van het Nederlandse openbaar- vervoernet te veel gaan bepa- Chef planning en ontwikkeling van de busonderneming E. Tak man bevestigt dat Centraal Ne derland meerdere experimen ten heeft lopen. Naar aanleiding daarvan is nu besloten om op grotere schaal dergelijke dien sten aan te bieden. Zo kocht een winkeliersvere niging in Veenendaal voor de koopavond de al jaren geleden geschrapte rit van en naar Ede. In Arnhem betaalt een groep bedrijven voor spitsritten tussen het NS-station en het provincie huis. Het grootste project loopt in Soest, waar de gemeente klant is. Zij financiert structu- len." Centraal Nederland gaat de komende tijd, ook na de fusie met de VAD in Apeldoorn, de boer op om meer van dit soort projecten binnen te halen. Vol gens woordvoerder Takman past het beleid in de zakelijke bedrijfsvoering die van de openbaar-vervoerbedrijven wordt gewaagd. Er is volgens hem niets verwerpelijks aan. „Vervoerbedrijven worden beoordeeld op hun zakelijk handelen, niet op hun maat schappelijk handelen. Wij moe ten de tering naar de nering zet ten. Onze grootste klant, het rijk, geeft steeds minder geld aan het openbaar vervoer. Dat vraagt van ons creativiteit. Dan is het toch mooi als we met an dere klanten ons produkt op peil kunnen houden?". Takman benadrukt dat zijn bedrijf renderende lijnen (weer) opneemt in de dienstregeling. .Als een gewaagde dienst ge noeg passagiers trekt, nemen wij die over. Het criterium daar bij is dat we zo'n lijn kunnen betalen van de 33 cent per reizi gerskilometer die het rijk be schikbaar stelt. Blijkt een dienst toch onrendabel, dan kunnen wij de klant recht in de ogen kij ken". zegt Takman. Autotelefoons voortaan beter af te luisteren Nog deze maand kunnen auto telefoons van mogelijke ver dachten van misdrijven gericht worden afgeluisterd. Na jaren lang soebatten hierover zijn de PTT en het ministerie van justi tie het eens geworden over het financiële plaatje dat aan deze mogelijkheid hangt. Het ministerie van justitie zal de benodigde miljoenen gul dens op tafel leggen, aldus een woordvoerster van het ministe rie. Een exact bedrag wil justitie overigens niet noemen. Autotelefoonverkeer kon al tijd al afgeluisterd worden, r nooit gericht op een spe- erd via een omslachtige sleepnet methode gewerkt, waarbij dui zenden autotelefoons werden afgeluisterd in de hoop dat er een verdacht telefoontje tussen zat. Tegen dat op grote schaal afluisteren bestond veel be zwaar vanwege de privacy van onschuldige burgers. De nieuwe afluistertechniek geldt de bestaande autotele foonsystemen. Afgesproken is dat politie en justitie enkele honderden nummers. die steeds kunnen wisselen, mogen afluisteren. AMSTERDAM ANP 1 let lijkt bijna op een komedie. Een inbreker en zijn twee slachtoffers, die zich voor el kaar verstoppen in een donke re, ruime garderobekast. De inbreker, een 33-jarige man. had het in de nacht van dins dag op woensdag voorzien op een huis aan de Koningslaan in Amsterdam-Zuid. De twee slapende bewoners werden wakker door het breken van een ruit en belden de politie. Vervolgens verstopten ze zich in de garderobekast in hun slaapkamer. De politie was vlot ter plaat se maar had moeite het pand binnen te komen. De agenten maakten vervolgens zoveel ka baal, dat de inbreker werd ge alarmeerd en naar de boven verdieping vluchtte. Hij ver stopte zich in dezelfde garde robekast. maar zonder dat hij daarbij de twee bewoners op merkte. Het tweetal wachtte met ingehouden adem en bonzend hart af wat er zou gaan gebeuren. Na verloop van tijd opende de dief de kastdeur om pools hoogte te nemen, aldus een politiewoordvoerder. Toen hij merkte dat de politie bezig was het pand te doorzoeken, trok hij zich terug in de kast. knipte het kustlicht aan en zag zich plotseling geconfronteerd met de bewoners. ..Als jullie nou tegen de politie zeggen dat ik een kennis ben. is er niets aan de hand", probeerde hij nog. De bewoners wisten de man echter te bewegen zich over te geven en droegen hem over aan de politie. Onderzoek wees uit dat de man dezelfde nacht al twee andere inbraken had gepleegd in de lordaan. Hij is ingeslo- Eis boete en vernietiging diskettes Wegens belediging van joden, christenen en negers heeft offi cier van justitie mr. K. van der Velde gisteren voor de recht bank in Assen vijftien mille boe te geëist tegen de firma Ami- comp uit Koekange. Amicomp kwam begin 1993 op de markt met het computerspel Hatewar. Volgens officier van justitie Van der Velde roept dit spel 'een in tens gevoel van afschuw' op. Het spel toont bij het opstar ten onder meer hakenkruisen. Adolf Hitler en de tekst 'Raus. Juden. raus'. Verder kan de spe ler joden, negers, Jezus. Maria en de Heilige Geest afschieten en daarmee punten scoren. De officier vindt de inhoud 'racis tisch en godslasterlijk' Het spel is vorig jaar februari overigens uit de handel geno men. Justitie nam zesduizend diskettes in beslag bij de distri buteur. Bij de rechtbank vroeg mr. Van der Velde gisteren om vernietiging van de partij, die ongeveer 42 mille waard is. Ook vroeg hij de rechters de direc teur en een voormalige bedrijfs leider respectievelijk 5000 en 4000 gulden boete op te leggen. De betrokken direc teur zei bij de rechtbank dat hij geschrok ken is van de reactie van justi tie. Volgens hem was het spel 'juist anti-racistisch'. Mensen met haatgevoelens zouden die immers kunnen uitleven in het spel. Volgens zijn raadsman mr. F. Klemann zijn de elementen die de officier beledigingen noemt, uit de context gelicht. „Het is een spel over primitieve emo ties die er nu eenmaal zijn. Het spel symboliseert tegenstellin gen en daarmee de haat die in cle wereld leeft." Hij bepleitte vrijspraak. Uitspraak op 16 maart. Ook animo voor alcoholvrij loopt terug AMSTERDAM ANP De Nederlander heeft in 1993 ruim 5 procent minder bier ge dronken dan in het jaar daar voor. Gemiddeld werd 85,2 liter genuttigd per hoofd van de be volking. in totaal 13 miljoen hectoliter. Dat was in 1992 nog 90,2 liter per Nederlander. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Centraal Brouwerij Kantoor. De organisatie wijt de daling aan de slechte zomer. De Amsterdamse organisatie verdeelt de biermarkt in drie ca tegorieën; pils. alcoholvrij en overige ofte wel speciaalbieren. Het alcoholvrije bier, dat de laatste jaren in opmars was. verliest duidelijk aan populari teit. Vorig jaar dronk de gemid delde Nederlander 5,3 liter alco holvrij tegen 7,3 liter in 1992. De bierconsumptie in zijn al gemeenheid bestond vorig jaar voor 89.1 procent uit pils. 6.3 procent uit alcoholvrij en 4,6 procent uit overige bieren. In 1992 was het pilsverbruik met 87,7 verhoudingsgewijs minder groot maar absoluut werd in dat jaar ruim drie liter per hoofd van de bevolking meer achter- owrgaltgen De populariteit van pils is de laatste jaren gestadig gedaald. Bestond het bierveroruik een jaar of acht geleden nog voor 99 procent uit pils. de laatste jaren verloor het pils steeds meer ter rein aan alcoholvrij en in min dere mate aan speciaalbier. Nu alcoholvrij zowel relatief als ab soluut ook daalt, zit alleen het speciaalbier nog in de lift. Per hoofd van de bevolking werd vorig jaar bijna vier liter (3,92) liter gedronken, liet jaar daar voor was dit 0,13 liter minder. De afzet van geïmporteerd bier bedroeg overigens ruim een half miljoen hectoliter. Een lichte stijging vergeleken met het jaar daarvoor. De export vertoonde volgens het Centraal Brouwerij Kantoor een bevredi gende ontwikkeling met een stijging van 6,3 procent naar bijna acht miljoen hectoliter. Met een export naar 162 landen is Nederland niet alleen de grootste, maar ook de meest in ternationale bierexporteur ter wereld ilokkade wegen rondom ministerie van landbouw afgeblazen magtaatssecretaris Gabor van land- merouw heeft het verbod op de xport van levende varkens op- Bbeven. Het besluit, dat van- tag van kracht wordt, werd steravond bekendgemaakt na- at actievoerende boeren en prkenshandelaren gistermid- ,ag het verkeer in Den Haag aassaal met vrachtwagens en jewone auto's hadden geblok- eerd. Ook de snelwegen inch ing Den Haag raakten verstopt Bjur langzaam rijdende veewa- ins. Het besluit van Gabor erd met gejuich ontvangen loor de actievoerende boeren ju veehandelaren. Ze hieven Tijwei onmiddellijk de blokka- Ie op en verlieten luid toete end Den Haag. De overwinningsroes van de ictievoerders lijkt overigens nisplaatst. Maandag had Gabor d laten weten dat hij het ex portverbod op korte termijn zou ►pheffen wanneer 90 procent ran de exportplaatsen gereinigd •n ontsmet zou zijn. Maandag vas de helft (54) van de verza- nelplaatsen goedgekeurd. Gis- eren werd de door Gabor geëis- ,e 90 procent bereikt. Reden toor de bewindsman om het /erbod op te heffen. De acties van de boeren en landelaren leidden bijna tot in grijpen van de mobiele eenheid. Enkele tientallen vrachtwagens versperden de wegen rond het (ninisterie van landbouw. Ook de Utrechtse Baan, de belang rijkste uitvalsweg van Den Haag, zat dicht. Daarmee dreigde aan het eind van de middag een enor me verkeerschaos doordat het forenzenverkeer Den Haag niet uit kon. De politie vond dat on acceptabel en maakte zich klaar om in te grijpen. De mobiele eenheid verwijderde met zachte drang de mensen van het via duct voor het ministerie van landbouw. Toen de vrachtwa gens vervolgens vrijwillig de Utrechtse Baan vrij maakten, verdween de ergste dreiging. Het enige geweld kwam van Den Haag. waar varkensboeren en -exporteurs gistermiddag met de politie in discussie gingen c een veertigtal boeren die in Son bij Eindhoven een vrachtwagen met tweehonderd varkens kaapten. Een exporteur had in de nacht van maandag op dins dag geprobeerd de varkens te exporteren. Iets wat op dat mo ment nog steeds niet mocht in verband met de dreiging van de gevreesde blaasjesziekte die on langs bij enkele exportvarkens is geconstateerd. Justitie nam de vrachtwagen in beslag en voerde de varkens ter vernietiging af naar het de structiebedrijf in Son. Daar werd de veewagen gekaapt. Twee controleurs van de Alge mene Inspectiedienst werden daarbij mishandeld. De vracht wagen werd ter hoogte van Rot terdam door de politie achter haald en van de weg gehaald. De varkens zijn in beslag geno men en alsnog vernietigd. De landbouworganisaties dis tantieerden zich gisteren van de wilde actie van de boeren en handelaren. Volgens de bonden waren vooral de handelaren en exporteurs verantwoordelijk voor de blokkade. „Boeren heb ben geen vrachtwagens", aldus voorzitter Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB). Minder centra Stichting probeert dubbelgehandicapte uit isolement te halen Communiceren met doofblinden kan op verschillende manieren. Soms via braille, soms ook via vingerspelling waarbij letters in de hand wor den getekend. foto anp k DEN HAAG NPA In de toekomst mogen patiën ten met hartritmestoornissen i nog maar in vier ziekenhuizen worden behandeld. Nu worden t. deze klachten nog in negen ,4 hartcentra behandeld. Het mi- y nisterie van WVC vindt het no- I dig het aantal behandelcentra I terug te brengen, omdat deze zorg zeer specialistisch en duur is. Nog dit jaar zal de minister een keuze maken. WVC zal dan ook twee ziekenhuizen aanwij zen die tijdelijk een extra be hoefte aan de zogenoemde 'ca- I theterablaties' kunnen opvan- jj gen. Hartritmestoornissen kunnen worden behandeld via medica tie en hartoperaties. De laatste jaren zijn met succes enkele nieuwe technieken oritwikkeld, zoals de implantatie van een defibrillator of het inbrengen van een catheter. Van deze laatste ingreep ('de catherera- blatie') vinden er jaarlijks 890 plaats. De meeste in de acade mische ziekenhuizen in Maas tricht en Utrecht en het Antho- nius Ziekenhuis in Nieuwegein. den haag marieke de vries Niets kunnen horen en niets kunnen zien, op de tast door het leven gaan. Een 'gewoon' mens kan het zich nauwelijks voorstellen. Toch wonen enkele honderden doofblinde mensen in ons land desondanks zelf standig. Zo goed en kwaad als het gaal. Zonder hulp redden ze het echter niet. Zij lenen als het ware af en toe de oren en ogen van niet-gehandicapten om zo gewoon mogelijk te leven en uit hun isolement te komen. De hulpverlening kan niet al tijd even goed uit de voeten met de dubbele handicap van doof blinden. Vooral ook omdat communicatie een probleem is. Uit een onderzoek van de Stich ting Doof-Blinden blijkt dan ook dat de begeleiding van mensen met een dergelijke dubbele handicap bepaald geen peuleschil is en dat er nog veel verbeterd kan worden. In Nederland wonen naar schatting zo'n 2500 doofblin den. Het gros (75 procent) is boven de 65. Zij leven veelal in bejaarden- of verpleeghuizen. De jongeren wonen bij hun ou ders. in een centrum voor doof blinden of zelfstandig. De Stich ting Doof-Blinden heeft onder zocht hoe deze groep zich redt. „Heel wisselend", zegt directeur A. Balder. „Veel hangt af van de omgeving van de doofblinde. Zijn er mensen die even kunnen helpen? Die mee naar de dokter gaan om te tolken?" Een voorbeeld: Dick (44) is volledig blind en hoort nog heel weinig. Hij heeft een eigen huis maar zijn familie woont bij hem in de buurt. Hij probeert zoveel mogelijk alleen te doen, sommi gen dingen lukken hem niet. Ie mand moet de post openma ken. zijn huis schoonmaken en afspraken voor hem regelen. Dank zij uitgebreide revalidatie is het hem gelukt de meeste dingen zelf te doen. Hij kan ko ken. de afwas doen, zich aan kleden en zich wassen. Het grootste struikelblok is het contact met andere men sen. Dat verloopt zeer moei zaam. Praten met Dick kost tijd. heel veel tijd. De gezinshulp en zijn huisarts hebben dat vaak niet. waardoor Dick niet duide lijk kan maken wat er aan de hand is. Hij voelt zich in de kou staan. Uit het onderzoek blijkt dat de hulpverleners niet goed we ten wat ze met een doofblinde aan moeten. Ze zijn niet vol doende op de hoogte van hun problematiek en weten niet hoe ze met de patiënten moeten communiceren. „Dat is ook niet makkelijk, maar hulpverleners moeten er wel moeite voor doen. Er zijn mensen die kun nen tolken. Maar dan moet dat wel geregeld zijn", vindt me vrouw Balder. Ze kan zich wel voorstellen dat niet iedereen meteen weet hoe je met een doofblinde om moet gaan. „Niet iedere huisarts of gezins verzorgster heeft zo iemand in de praktijk.' De Stichting Doof-Blinden zou graag willen dat doofblin den een beroep kunnen doen op gespecialiseerde hulpverle ners die iets weten van de pro blemen. De Stichting heeft een eigen bestand van vrijwilligers die hand en spandiensten voor een doofblinde kunnen verrich ten. maar ook samen met hem of haar op pad willen gaan. Dick heeft een aantal vrijwilli gers om zich heen verzameld. Met de één maakt hij af en toe eeb rit op een tandem, met de ander doet hij boodschappen en schaakt hij. Dick heeft vol gens Balder geluk dat hij al blind was toen hij doof werd. „Hij is door zijn blindheid enorm getraind op zijn tast. Met voelen komt hij een heel eind. Bovendien praat hij goed en heeft een normale woorden schat. Doven die steeds slechter gaan zien, hebben het vaak moeilijker omdat zij gewend zijn om hun ogen voor alles te gebruiken. Zij moeten braille le ren of vingerspelling waarbij let ters in de hand getekend wor den", zegt Balder. Net zoals dat gebeurt met mensen met andere lichamelij ke handicaps worden doofblin den nogal eens voor dom of geestelijk gestoord versleten. Balder: ..Doofblinden kunnen zich moeilijk verdedigen omdat de communicatie juist het pro bleem is. Je kunt amper wat zien en horen, en toch geestelijk volkomen in orde zijn. Doof blinden hebben er dan ook vaak de grootste moeite mee dat ze betutteld worden. Dat er niet wordt gevraagd wat zij willen of leuk vinden en dat ze als kleine kinderen worden behandeld. Doofblinden hebben af en toe de ogen en de oren van een an der nodig maar niet hun her- Bernhard leidt nieuwe partij natuurbehoud DEN HAAG ANP Prins Bernhard heeft de Stich ting Prins Bernhard Natuur- fonds in het leven geroepen. Deze stichting stelt zich ten doel het bevorderen en onder steunen van natuurbescher ming en natuurbeheer. Dit heeft de rijksvoorlichtinsdienst meegedeeld. De prins is voorzitter van de stichting. Topman P. Fentener van vikingen van het SHY* concern is lid. Mr. J.A. van Hor zen van het accountantskantoor KPMG Meijburg Co. treedt op alssecretaris/penningmeester. De prins is binnen het Wereld Natuur Fonds al actief op het gebied van bescherming en be noud van de natuur. Dit fonds werkt vooral in het buitenland De nieuwe stichting richt zich met name op de financiële on derbouwing van projecten in Nederland op het gebied van natuurbescherming en natuur behoud.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5