Taxi verkeer plat tijdens crematie Binnenland Van der Valken op vrije voeten na betalen van 1,75 miljoen Tweedehands kunst of kitch Amsterdam blijft van PvdA, Den Haag van VVD CDA'er: Zo klonk het vast ook bij ondergang Titanic Kok: PvdA heeft fikse tik op de neus gekregen Winst CD 'schaduw over verkiezingen' Het slotdebat kan beginnen 'Waarom stemmen zo weinig mensen?' Een op vier schoolkinderen naar stembus in Schiedam Terpstra (VVD): 'Sinds vanavond kan alles nog' Van Mierlo: U vergeet dat we hebben gewonnen DONDERDAG 3 MAART 1994 3 Vier jaar voor frauderende zakenman assen Een 44-jarige zakenman uit Groningen is gisteren door de rechtbank in Assen veroordeeld tot vier jaar cel wegens frau de en deelname aan een criminele organisatie. Samen met vier anderen vormde de zakenman de kern van een criminele orga nisatie, die binnen een stelsel van BV's en buitenlandse rechts personen fraude pleegde. De rechtbank deed verlaat uitspraak omdat onderzocht moest worden of de epilepsie waaraan de Groninger lijdt, zijn gedrag wellicht had beïnvloed. Dat bleek niet zo te zijn. "Tropisch zwemparadijs' Norg in de as norg» In de Drentse gemeente Norg is gisteravond het grootste deel van een zwembad door brand verwoest. Omdat er giftige stoffen uit isolatiemateriaal konden vrijkomen, werd de bevol king opgeroepen ramen en deuren te sluiten. Het viel achteraf mee met schadelijke uitstoot. De brandschade is zeker drie ton. Het zwembad was niet verzekerd. De gemeenteraad zou van avond over de toekomst van het bad beslissen, dat in 1989 half afgebouwd werd achtergelaten toen de aannemer failliet ging. Het moest een tropisch zwembad worden. Koppeling isoleert FNV in SER den haag De wens van de vakcentrale FNV om de koppeling tussen lonen en uitkeringen als uitgangspunt te nemen voor de komende jaren, stuit op weerstand van de werkgevers en onaf hankelijke kroonleden in de Sociaal Economische Raad (SER). Deze weigeren het ontwerp-advies over het economisch beleid van de komende jaren bij te stellen. In het advies stelt de SER dat koppeling er de komende jaren vrijwel zeker niet in zit en dat aan bevriezing van de uitkeringen en het minimumloon niet valt te ontkomen. De FNV moet nu terug naar de bonden, die de vakcentrale juist opdracht hadden gegeven het SER-advïes aan te passen. Het lijkt ondenkbaar dat de bonden, en de vakcentale, uiteindelijk zullen instemmen met het ontwerp-advies. Chauffeurs rouwen om vermoorde collega Tijdens de crematie van de dit weekeinde vermoorde 56- jarige Rotterdamse taxichauffeur heeft het taxivervoer in de grote steden vandaag enige tijd stilgelegen. Honder den collega's uit het hele land kwamen naar Rotterdam voor de rouwplechtigheid. Vanaf kwart voor drie namen de taxicentrales in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht een half uur lang slechts voor noodgevallen rit ten aan. rotterdam Over de uitvaart chauffeur is met les in het hele land overleg ge voerd, zegt president-commis saris Reith van de Rotterdamse Taxi Centrale (RTC), de werkge ver van de doodgeschoten chauffeur. „We proberen alles zo ordelijk mogelijk te laten ver lopen. Dat is ook de wens van de nabestaanden". De politie verwachtte vanmorgen dat de honderden taxi's die aan het begin van de middag naar Rot terdam zouden komen, voor de nodige verkeersoverlast zouden zorgen. Rond de standplaats van de vermoorde chauffeur, aan de achterkant van het Centraal Station, zijn gisteren honderden bloemstukken gelegd. De plaats waar de chauffeur afgelopen vrijdagnacht zijn laatste vracht je oppikte, is de hele dag vrijge houden en afgezet met een cor don van bloemen. Het onderzoek naar de moord is nog in volle gang. De politie trekt tips na en onderzoekt de ritten die de man in het verle den heeft gemaakt. Er zijn ech ter geen aanwijzingen die in de richting van de dader wijzen. De taxicentrales willen bin nenkort met het ministerie van justitie overleggen over een be tere beveiliging van de taxi's. Daarbij wordt onder meer aan gedrongen op een directe ver binding met de politiemeldka- mers. „Wij willen Hirsch Ballin houden aan zijn toezeggingen voor een betere beveiliging", aldus Reith. De zes gebroeders Van der Valk en een medewerker van het ho- reca-concem worden op borg tocht vrijgelaten. Ze moeten daarvoor te samen 1,75 miljoen gulden betalen. De rechtbank in Den Haag heeft dat gisteravond besloten. De voorlopige hechtenis werd formeel wel verlengd met dertig dagen, maar de verdachten worden toch vrijgelaten omdat de raadskamer hun belangen niet te veel wil schaden. Het zal nog een paar maan den duren voordat het voorbe reidend onderzoek is afgerond, aldus officier van justitie N. Zandbergen. In de tussentijd zal de voorlopige hechtenis waar schijnlijk nog een paar keer worden verlengd. De verdachten kunnen zo lang niet gemist worden in hun bedrijf, zei woordvoerder Char les Huijskens gisteren in een re actie op de onverwachte vrijla ting. „Het draait zo natuurlijk ook wel, maar het als ze erbij zijn." Hij wees erop dat er ook emo tionele en psychische redenen zijn voor de vrijlating van de Van der Valken. Vooral 'pater familias' Gerrit van der Valk is het een zware last om - samen met zijn vijf broers - op gesloten te zitten in het cellen blok waarin de ontvoerder van zijn vrouw Toos jaren geleden ook zat opgesloten. De zeven moeten zich wel beschikbaar houden voor justitie. laat haar kritische oog vallen op e Centrumdemocraten ran 11 naar 77 zetels De PvdA is in Amsterdam met grote voorsprong de grootste partij gebleven. De sociaal-de mocraten zagen zelfs kans om aan hun twaalf raadszetels er nog twee toe te voegen. D66 verloor daarentegen geheel te gen de trend in een zetel en komt met acht zetels in de ge meenteraad. Daarmee lijkt het zeker dat de PvdA inderdaad de nieuwe burgemeester van de hoofdstad gaat leveren. D66 lijkt na het verlies gisteren weinig aanspraak meer te kunnen ma ken op deze post. Opmerkelijk is ook de uitslag in Den Haag. Daar is de WD sinds gisteren de grootste partij. a harkema Het CDA krimpt, maar het zaal tje in het Rotterdamse hotel At lanta waar de christen-demo craten hun verlies trachten te verwerken, is wel heel erg klein. Hooguit tien bij tien meter en slechts te bereiken met een mi- niscule hotellift. Het Delfts stu dentenorkest Pipacs vult een kwart van de ruimte, tientallen journalisten de rest. Als vanaf een uur of acht ook nog de ene na de andere CDA-prominent binnendruppelt, is er nauwelijks beweging mogelijk. Een CDA'er moppert: „Zelfs een kleine par tij als de RPF huurt een grotere zaal af." Het orkest speelt droevige zi- geunermuziek. „Zo moet het ook geklonken hebben tijdens de ondergang van de Titanic", moppelt iemand. „Dit is een noga) dramatisch verlies, ik ben riog niet bekomen van de tilburg paul koopman De stemming is mat en terneer geslagen in de Stadsschouw burg van Tilburg. Wim Kok be klimt het spreekgestoelte. „We hebben een fikse tik op onze neus gekregen." Kok slaat met de hand op tafel en spuwt stac cato zinnen in de microfoon. PvdA-fractievoorzitter Wöltgens neemt het verlies van zijn partij wat laconieker op. Hij nipt aan een biertje onder een portret van King Lear. „De verkie zingsnederlagen hebben de PvdA gehard. Het CDA krijgt een flinke duw en dat is wen nen. Met ons gaat het al langer Hoewel de liberalen daar niet veel meer wonnen dan elders in het land (tussen de twee en drie procent van de stemmen) maakten de klappen voor PvdA en CDA. die beiden zeven pro cent verloren) dat de WD hen voorbijstreefde. In Rotterdam kreeg de PvdA de grootste klap te incasseren. Ondanks de inzet van de oud staatssecretarissen Simons en Kombrink kelderde de partij daar van 35,8 naar 24,8 procent van de stemmen. In de Maas stad vierde ook extreem-rechts zijn grootste triomf met zes ze tels in de raad. De CD stijgt van één naar vijf zetels, de CP'86 hield een raadszetel. slecht." Jeltje van Nieuwenho- ven kan in het verlies van het CDA geen troost vinden. „Ik ben niet zo'n type dat lacht om het verdriet van een ander." Partijvoorzitter Rottenberg: „Ik wil de nederlaag niet wegpra ten, maar we stonden vorige week nog op veertien procent in de peilingen en zijn toch opge klommen naar twintig procent. De val is, twee maanden voor de verkiezingen, gestopt." Wal lage: „Een verlies van vijf zes procent moet je niet voorstellen als iets moois. We hebben een flinke tik op onze vingers gekre gen, maar onze handen zijn niet afgehakt." 'Een schaduw over deze verkiezingen', zei minister Hirsch Ballin van justitie gisteren over de forse winst van extreemrechts bij de gemeenteraadsverkiezingen. PvdA-leider Kok sprak van 'een zwarte gebeurtenis' en riep alle PvdA'ers op te proberen de CD- stemmers van nu terug te halen in het de mocratische kamp. Scheidend WD-voor- zitter Van Leeuwen noemde de winst van de CD 'vreselijk, heel erg'. Ook zij riep op met 'die mensen' in discussie te gaan. De Centrumdemocraten zagen hun zetel- .oudigen van 11 tot 77. terwijl de nog extremere CP'86 nu negen gemeen teraadszetels bezet in plaats van de vier van vier jaar geleden. De CD-aanhang blijkt vooral te komen van jongeren tot 35 jaar. De partij haalde de winst bij vroegere PvdA- en CDA-stemmers en bij nieuwe kiezers. Als de opkomst nog hoger was geweest, had vooral de CD daar van geprofiteerd. Het bureau Inter/View achterhaalde overigens dat de opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen extra hoog was omdat veel mensen juist wilden voor komen dat de CD veel stemmen zou win nen. Over het hele land wonnen de CD en CP'86 fors. De zes steden waarin de CD het schrikzegt landbouwminister Piet Bukman hardop. Partijvoorzitter Van Velzen doet zijn best opgewekt te kij ken, maar hij lacht als een boer met kiespijn. Al vroeg in de avond analyseert hij: „We dra gen de moeilijke boodschap uit, dat we allemaal wat moeten in leveren omwille van onze toe komst. Die boodschap moeten we de komende maanden beter uitdragen". Minister De Vries van sociale zaken zit stil in een hoekje. „Ik ben niet vrolijk. We lijden nu wel een heel fors verlies. Ik had het niet zo erg verwacht. Ik dacht dat de onrust die was ontstaan naar aanleiding van de AOW wat was weggeëbt. Dat we weer wat aan het rechttrekken waren, naar dal is dus niet het geval." Partijleider Brinkman blijft hopen: „We gaan er de ko mende maanden stevig tegen- rotterdamDe lijsttrekkers Wim Kok, Hans van Mierlo, Frits Bolkestein, Ina Brouwer, Mohammed Rabbae en Elco Brinkman maken zich in het stadhuis van Rotterdam op voor het slotdebat op TV. foto anp Waarnemers Derde Wereld stomverbaasd: utrecht guido de b Mohammed Salih is geschokt. De Soedane- se antropoloog ziet met grote ogen aan hoe de Nederlandse kiezer maar matig te por ren is voor de gemeenteraadsverkiezingen. „Ik ben verbaasd dat zoveel mensen niet stemmen", verzucht hij. Salih is een van de waarnemers uit de Derde Wereld die door de humanistische ontwikkelingsorganisatie Hivos zijn uitge nodigd om de gemeenteraadsverkiezingen hier kritisch onder de loep te nemen. Hij is onlangs benoemd tot hoogleraar ontwikke lingsstudies aan het Haagse Institute of So cial Studies. Samen met de Salvadoraanse milieu-activist Ricardo Navarro hezoekt hij stembureaus en wijkcentra in Utrecht en Soest. De zelfgenoegzame Nederlandse de mocratie een spiegel voorhouden, dat is de bedoeling van het Hivos-initiatief. In Soest luistert Salih beleefd naar de voorzitter van het stembureau die uitlegt hoe het allemaal werkt: de oproepkaarten, de stembiljetten, het rode potlood. Buiten regent het. Volgens de voorzitter zal de op komst mede door het slechte weer niet ver boven de vijftig procent uitkomen. Salih kan het bijna niet geloven. „In ons deel van de wereld worden mensen niet afgeschrikt door het weer. Daar zijn ze bereid om in de strijd voor democratie naar de gevangenis te gaan of zelfs te sterven." Navarro snapt er ook weinig van. „De Nederlanders moe ten meer betrokken worden bij de politiek", zegt hij. „Anders nemen diegenen die de economische macht hebben de beslissin gen." In El Salvador, waar over ruim twee weken verkiezingen zijn, gaat het heel an ders toe, .heeft hij al geconstateerd. „Bij ons is democratie een permanente strijd. Bij stembureaus zijn altijd vertegenwoordigers van de diverse partijen aanwezig om te controleren of er geen fraude gepleegd wordt. Dat is ook hard nodig. In Nederland verlopen verkiezingen wat meer ontspan- Bezoeken aan wijkcentra in Soest en Utrecht stemmen de heren echter wat hoopvoller. „Uw project is een hoeksteen van de democratie", zegt Salih tegen een hoogste scoorden waren achtereenvolgens Dordrecht (8,7 procent), Roosendaal (9,1 procent), Den Haag (9,2 procent), Vlissin- gen (9,9 procent), Rotterdam (10,2 procent) en Schiedam 11,3 procent). Janmaat zelf kraaide in Den Haag victo rie. „Wij houden onze mond niet langer liet hij weten. De CD-lijsttrekker bij de raadsverkiezingen in Den Haag en Amster dam zei overigens gewoon in de Tweede Kamer te blijven. Van kiezersbedrog wilde hij niet horen. „Het had alleen een gunstig effect voor de partij", aldus Janmaat. Om gerekend naar kamerzetels zouden de CD vier plaatsen krijgen. schiedam. De i Een op de vier schoolkipderqp in Schiedam heeft gisteren ge stemd vor de kinderraad. Van de volwassen Schiedammers ging 61 procent naar de stem bus. Bij een opkomst van welge teld 23 procent van de kinderen werd Woudhoek/Groenoord de grootste partij met tien zetels. Woudhoek/Kethel verwierf er acht, Oost/Binnenstad zes. Zuid en West vier en Nieuwland drie. enige gen in Nederland voor een ech te kinden.t.id werd van alle kan ten gevolgd door de media. Het Jeugdjournaal en Radio Rijn mond deden live verslag van de verkiezingen. Op de Turkse Dag van het Kind, zaterdag 23 april, is de eerste vergadering van de kin derraad. Tijdens die dag worden de wethouders en burgemees ters gekozen. De kinderraad zal vier maal per jaar vergaderen. almere wilfred scholten „We zijn de grootste partij in Nieuwegein!". gilt WD-kamer- lid Annemarie Jorritsma. Ze legt haar arm op de schouder van collega Erica Terpstra. „Dat jij daar bent weggegaan, heeft geen nadelig effect gehad." De beide vrouwen in de top vijf van de WD, roepen, lachen en juichen als de uitslagen op de TV verschijnen. Het lijkt wel een voetbalwedstrijd. Het is het enige leven in het verder sfeer loze restaurant in het stadhuis van Almere, waar de WD bijeen is. Het is opvallend voller en leuker bij de lokale uitslagen avond in een ander gedeelte van het gebouw. De stemming onder de libera len is goed. Maar tweede partij van Nederland, de belangrijkste doelstelling voor de verkiezin gen, zijn ze nog niet. Toch wordt verwacht dat het gaat lukken op 3 mei. „Sinds van avond is alles mogelijk. Hef wordt een nek-aan-nekrace met de PvdA. Het verschil is nog maar drie zetels", brult Terpstra. „Moet je kijken, twee de partij in Amersfoort!" WD-voorzitter Dian van Leeuwen, die zich bij Jorritsma en Terpstra heeft gevoegd, krijgt via haar zaktelefoon te horen dat «F- WD-ook in ZoemiimU de grootste partij is. „Er komen dus een hoop liberale burge meesters bij." WD-leider Bol kestein geeft toe dat hij twijfe lende stemmers wil winnen. Maar hij zal zijn campagne niet veranderen. De boodschap blijft hetzelfde. „Vanavond ben ik te vreden, maar voor 3 mei nog niet", zegt de lijsttrekker voor dat hij vertrekt naar het grote debat tussen de lijsttrekkers in Rotterdam. buurtwerker in de Soester wijk Smitsveen, die zojuist heeft verteld hoe groot de be trokkenheid van de bewoners is geweest bij het opknappen van de achterstandswijk net veel migranten en grote werkloosheid. Salih constateert dat in wijk- en buurt centra een soort democratie is ontstaan die gedeeltelijk los staat van de formele kanalen van stadsbestuur en gemeenteraad. „Men sen hebben blijkbaar andere wegen om zich politiek te uiten. Dat verklaart wellicht waarom ze zich afkeren van de nationale en lokale politiek. Ze proberen die zoveel mo gelijk te vermijden, omdat ze geloven dat ze zelf hun toekomst in handen hebben." Hij vindt het te ver gaan om van een cri sis van de Nederlandse democratie te spre ken. „Maar er is duidelijk behoefte aan ver nieuwing. De vraag is hoe mensen weer door de politiek aangetrokken kunnen wor den. Ik geef de kiezers niet de schuld. Zij hebben het recht om niet te stemmen. Het zijn de politici die de politiek interessanter moeten maken." Getipt voor goud. geëindigd met brons. Toch is hij blij met een troostprijs. Hans van Mierlo heeft de afgelopen weken het kunstje kunnen afkijken van schaatser Rintje Ritsma. „Ieder een wil me maar verdrietig zien, maar ik ben blij", sputtert Van Mierlo. Hij is een onbegrepen man. De buitenwacht wil teleurstel ling zien, maar hij laat niets blij ken. Moeiteloos spreekt hij voor de camera's en microfoons over de gestage groei van zijn partij, de campagne die nu gaat begin nen en de hogere winst op 3 mei. Daar wordt vanaf nu aan gewerkt. Bovendien: „U vergeet te vertellen dat we hebben ge wonnen." Even daarvoor - in een ach- terafkamertje - bekijkt hij met een verbeten en vertrokken ge zicht de uitslagen. Vijftien pro cent van de stemmen is niet zo veel als verwacht. De wispelturi ge kiezers hebben D66 een kunstje geflikt. Dus geen felicitaties, bloemen of omhelzingen. De avond van de paradox. Winnen, maar toch een beet ie verliezen. De lande lijke uitslagenavond van D66 is er een van verloren euforie. hier en daar een par ti de vele journalisten, je noemt verkiezings chertst een bezoeker van het nabijgelegen restaurant. Blijheid is er af en toe op het videoscherm. Bij de senioren partij in Maastricht gaat het er zo te zien levendiger aan toe dan in de hal van het Delftse Technickmuseum. Op de video wordt gefeest, hier beschaafd gebabbeld. De minne is kil en koud, waarschijnlijk met voor gevoel gekozen. Zelfs het Haag se bandje kan de magere D66- aanhang niet oppeppen. Mat. mi tijlid tut „Echtw

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3