Barcelona op de valreep nog verrast Anderlecht heeft weer niets te klagen Inval FIOD bij amateurclub Broekster Boys Defensie Arsenal staat als een huis Parma gaat uit van eigen kracht Sport Milan nadert de finale DONDERDAG 3 MAART 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Kleine weer succesvol rovaniemiPiet Kleine heeft gisteren op de Ounasjokrivier in Finland een voorwedstrijd van de alternatieve Elfstedentocht ge wonnen. De 42-jarige rijder uit Kerkenveld kwam na vijftig kilo meter alleen aan bij de finish. Kleine had slechts één keer eerder een zege op natuurijs behaald. Dat was vorig jaar op dezelfde dag en op dezelfde plaats. Ajax op volle sterkte ecmond aan zee» Ajax begint vanavond in de sterkst mogelijke opstelling aan de eerste Europa Cup-wedstrijd tegen Panna. Tot opluchting van trainer Louis van Gaal is het dreigende griepge- vaar geweken. Tijdens de afsluitende training gistermiddag in Egmond aan Zee bleken ,de patiënten' Petersen, Silooy en Men zo hersteld. Nieuwe gevallen van griep waren er niet. „Het ziet er allemaal weer gezond uit", liet een tevreden Van Gaal weten. „De medische staf houdt de spelers nog wel extra in de gaten." De Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD) heeft gisteren een groot deel van de administratie van de voet balvereniging Broekster Boys in beslag genomen. Bij zes bestuursleden van de zaterdag eerste klasser werden huiszoe kingen verricht, bovendien werd het clubhuis van Broekster Boys in Dam- woude grondig doorzocht. Aan de actie namen tientallen medewerkers van de I lODdrel Volgens voorlichter Ger Stolk van de KNVB is het de eerste keer dat de FIOD met zo veel machtsvertoon een inval heeft gedaan bij een amateurclub. „Een weinig benijdenswaardige primeur voor Broekster Boys", aldus Stolk. In het na bije verleden werden wel naspeuringen door de FIOD gedaan bij betaald voet balorganisaties als het inmiddels opge doekte FC Amsterdam, Ajax, FC Gronin gen, RKC, Roda JC, FC Utrecht en recen telijk MW. In het voetbalwereldje bestaat al jaren lang het vermoeden dat er bij Broekster Boys door de spelers aardig wat geld te verdienen valt. Broekster Boys trok de af gelopen jaren flink wat spelers van naam aan, zowel topamateurs als spelers met een achtergrond in het betaald voetbal. Broekster Boys stond met de overigens tot dusverre nooit bewezen betalingen overigens niet alleen. Al jarenlang is bin nen de voetbalbond een discussie gaan de om de reglementen aan te passen en betalingen in het amateurvoetbal te le galiseren. Niet in de laatste plaats om aan de onmogelijke strijd van de KNVB om het zwarte geld uit te bannen, een ^inde ie maken. Ger Stolk: „Het valt de clubs vaak niet eens te verwijten. De meeste clubs zitten krap bij kas en hebben geen geld om de spelers te betalen. Het zijn vaak derden die de spelers wel eens wat toestoppen." De KNVB controleert steeksproefge- wijs de boekhouding van voetbalclubs, maar slaagt er slechts zelden in zwarte betalingen aantoonbaar te maken. Een paar jaar gefeden kregen het Leidse UVS en Noordwijk een berisping van de bond omdat de spelers van het eerste elftal gratis in een lease-auto rondreden. Het Amsterdamse Zwarte Schapen werd vorig jaar geroyeerd na de consta tering van grove nalatigheden in de boekhouding, maar de commissie van beroep van de KNVB draaide die straf te rug. Inmiddels is binnen de voetbalbond een commissie in oprichting, die zich buigt over een versoepeling van de ama teurreglementen. Lex Schoenmaker zal zijn voet balvisie niet op de jeugd van Saudi-Arabië kunnen overbren gen. In een gisteren ontvangen telegram is hem medegedeeld dat van zijn diensten geen ge bruik zal worden gemaakt. Schoenmaker (46) toonde zich teleurgesteld.Vorige week nog stelde lx?o Beenhakker dat de zaak voor mij snor zat. Een klap. ja, omdat ik een aanbieding van RBC om daar hoofdtrainer te worden heb laten lopen", aldus de trainer. Korbach blijft bij Cambuur Leeuwarden Fritz Korbach heeft zijn contract als trainer van Cambuur Leeuwarden gisteren met een seizoen verlengd. Kor bach werd op 26 oktober van het vorig jaar benoemd tot opvol ger van de ontslagen Theo de Jong. Hij was afkomstig van Vo- lendam, waar hij eerder die dag vertrok. De 48-jarige trainer, ge boren in Diez am Lahn in Duitsland, vierde de laatste weken successen met de Friese club. Cambuur haalde uit de laatste vijf duels acht punten en deed de laatste plaats in de eredivisie over aan RKC. Profbokser ernstig gewond iNCLEwooDDe 33-jarige beroepsbokser Miguel Mercedes is bij een gevechl tegen de Amerikaan Cecilio Espinho ernstig gewond geraakt. De in Puerto Rico geboren zwaarvlieggewicht werd in rie tiende ronde zo zwaar aan het hoofd geraakt dat hij, nadat de scheidsrechter het gevecht had gestaakt, in de ring in elkaar zak te. Mercedes, een broer van de voormalige wereldkampioen in het vlieggewicht Eleoncio Mercedes, was een kwartier buiten be wustzijn, maar ging toch op eigen kracht naar de kleedkamer. Uit voorzorg werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar de art sen een hersenbloeding constateerden. Verkrachter niet in marathon londen Een verkrachter die in een gevangenis in Dorset een straf van vijfjaar uitzit, mag toch niet deelnemen aan de mara thon van Londen. De 32-jarige Roy Messenger had aanvankelijk toestemming om zonder bewaking aan de wedstrijd op 17 april te mogen meedoen. Messenger werd in 1991 veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens verkrachting van een vrouw in haar kantoor. De Engelsman trainde dagelijks op het complex van de gevangenis. Sienierink verliest van Gustafsson kopenhagen Jan Siemerink was gisteravond in de tweede ronde van hel tennistoernooi in Kopenhagen niet opgewassen tegen de als eerste geplaatste Zweed Magnus Gustafsson. De Rijnsbur ger, die met zijn huidige 104e plaats op de wereldranglijst een wild card nodig had om toegelaten te worden, verloor met 3-6 6- 7. Hij was in de tiebreak de mindere met 3-7. Siemerink had in de eerste ronde van de Franse qualifier Roux gewonnen. Groenendijk weer in A-selectie turun rtr Arsenal heeft gisteravond door 0-0 te spelen in Turijn tegen To rino een riant uitzicht gekregen op de laatste vier in het toer nooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Londense ploeg dankte het resultaat tegen de sterke Italiaanse opponent aan de secure, gedisciplineerde verdediging. Arsenal ontsnapte overigens in de slotseconden nog aan een achterstand. Invaller Marco Si- nigaglia schoot rakelings over. Middenvelder Danielle Fortu- nato verprutste vlak voor rust een mogelijkheid. Hij kopte vrij voor doel net naast. Het waren de enige kansen voor Torino, dat twee jaar geleden de finale van het UEFA-bekertoemooi verloor van Ajax. Arsenal, dat net als de Italia nen in het huidige nationale be kertoernooi door een tegen stander uit een lagere divisie werd uitgeschakeld, had in de eerste helft voor een verrassing kunnen zorgen. Een inzet van Lee Dixon werd van de lijn ge haald. vervolgens had aanvoer der Tony Adams de bal voor het inglijden na een voorzet van Campbell. Torino's coach Emiliano Mondonico was begrijpelijk te leurgesteld, maar gaf Arsenal de lof die de Engelse club verdien de. „Arsenal is duidelijk een van de beste Britse ploegen van dit moment. We zijn nog niet uil- geschakeld, maar zullen heel wat beter moeten spelen om dat te voorkomen." Karlsruhe Karlsruher SC, dat debuteert in het Europa-Cupvoetbal, mag dank /ij een doelpunt van Mi chael Wittwer van een plaats in de halve finale van het UEFA- bekertoemooi dromen. Sterker nog, omdat de Duitse club eer der al PSV, Bordeaux en Valen cia uitschakelde, rekenen de Duitse supporters daar na de 1- 1 van gisteravond in Porto tegen Boavista onvoorwaardelijk op. Trainer Winfried Schiifer tem perde de vreugde enigszins. Zijn commentaar was een uitgeba lanceerde mengeling van reali teitszin en opluchting. „Eerlijk gezegd hebben we enorm veel mazzel gehad. Voorin hebben we niets laten zien. Bovendien hebben we in de achterhoede veel fouten gemaakt door zenu wen en onoplettendheid. Na Rist werd het gelukkig wat be ter." Boavista, dat in de vorige ron de Aron Winters Lazio Roma uitschakelde, had net als Karls ruher SC volop problemen. De Portugezen waren voor rust aanmerkelijk sterker. Maar de produktiviteit hield geen gelijke tred met het betere spel. Het bleef bij een doelpunt van de Nigeriaan Ricky. Hij kopte in de 40e minuut van dichtbij raak op aangeven van de Boliviaanse spelverdeler en uitblinker F.rwin Sanchez. Na een uur knalde de zelfde aanvaller - voluit Richard Owubokiri geheten - tegen de lat De gelijkmaker kwam een kwanier voor tijd op naam van libero Wittwer. Op dat moment hield niemand nog rekening met die mogelijkheid. Zijn doel treffende schot in de kruising maakte de ingedutte toeschou wers ineens klaarwakker. AC Milan nadert de kruisfinales van de Champions League met ras se schreden. De Italiaanse kampioen rekende gisteravond af met Werder Bremen en heeft in groep B nu een voorsprong van twee punten op Anderlecht. Milan dankte de 2-1 overwinning aan Wer- der-speler Neubarth, die bij de beslissende treffer in de fout ging. Frank Neubarth zal een ander scenario voor zijn rentree voor ogen hebben gehad. De van een langdurige blessure herstelde voetballer van Werder Bremen maaide in de 68e minuut over de bal heen, waardoor Milan-spits Savicevic vrij baan richting doel man Reck had. De Montenegrin scoorde beheerst. In groep A - waarin Barcelona bij Spartak Moskou gelijkspeelde (2-2) - won Monaco thuis met 3-0 van Galatasaray door goals van Scifo, Djorkacff en Klinsmann. Monaco heeft nu net als Barcelona vier uit drie. maar een In-ter doelsaldo. Ploeg van Cruijff speelt 2-2 bij Spartak Moskou manchester Alfons Groenendijk is weer opgenomen in de A-se lectie van Manchester City. Afgelopen weekeinde speelde de Lei- denenaar evenwel nog niet mee met zijn club tegen Swindon. Een partij die overigens met 2-1 werd gewonnen. Groenendijk leeft in onmin met manager Brian Horton. Na een ruzie tussen Groenendijk en Horton werd de Leidenaar uit de selectie gezet. Op initiatief van de nieuwe voorzitter van Manchester City, Francis Lee, werd Groenendijk weer teruggehaald. Op hij ko mende zaterdag speelt tegen Queens Park Rangers is nog niet bekend. Daaf Brandt naar Lisse zondag leiden Daaf Brandt is de nieuwe trainer van FC Lisse zondag. Brandt is de opvolger van Fred André. Brandt is momenteel trai ner van de B-selectie van de Lisser zaterdagtak. amsterdam «npa Tomas Brolin, Faustino Asprilla en Alessan- dro Melli kuieren op hun gemak over de Amsterdamse Wallen. Hoewel het nog vroeg is (half twaalf in de morgen), hebben een aantal dames van lichte zeden hun wa ren a! uitbundig uitgestald. Tot genoegen van de voetballers, zo lijkt het. Net als zijn pupillen maakt trainercoach Nevio Scala aan de vooravond van de eerste krachtmeting met de hogeschoolvoetballers uit de Meer een ontspannen indruk. Hij laat weten dat voetbal ondanks de enorme fi nanciële belangen, een spel blijft. „En geen zaak van leven of dood." Hij zegt ook geen huilverhaal af te willen steken over de absentie van een drietal ba siskrachten in de defensie, libero Lorenzo Minotti en de beide backs Antonio Benarri- vo en Alberto di Chiara. Het trio staat we gens een schorsing één wedstrijd buiten spel. Scala: „Het elftal dat morgen speelt is op dit moment belangrijk, niet Minotti, Be- narrivo en Di Chiara..." Het spel van Ajax heeft Scala, een ex-prof van AC Milan en In ter, tot in de finesses ontleed. „Ik heb in mijn werkkamer 64 rapportjes van Ajax lig gen. Ik heb die gekregen van tal van vrien den en kennissen. Ik weet precies wie de hoekschoppen neemt, wie de vrije trappen en wie de uitblinkers zijn. Ajax is een club met een groot verleden en ook een goed he den. Maar we zijn er niet bang voor. We gaan uit van onze eigen kracht." Johan Cruijff hield zich groot en clichés blijven waar. „De wedstrijd is pas gespeeld als de scheidsrechter voor het laatst heeft gefloten", zei hij na afloop van het onver wachte 2-2 gelijkspel dat Spartak Moskou gisteravond te gen zijn Barcelona uit de vrieskou sleepte. moskou hans geleunse npa-correspondent Onverwacht, omdat Barca in Moskou geen moment in moei lijkheden leek te komen. Vrij ge makkelijk werd een 2-0 voor sprong veroverd. Concentratie verlies - vermoedde de Meester later - zorgde ervoor dat Spar tak in de laatste tien minuten nog langszij kon komen. „In Barcelona zal het anders gaan", voorspelde Cruijff. Maar God hoorde hem brommen, want winst zou de Catalaanse club vrijwel zeker in de finale van de Champions League heb ben gebracht. Misschien lag het aan de kou, het vroor tien graden. Of aan de vroege goal van, vooral in de eerste helft, uitblinker Hristo Stoichkov. Terwijl de Spartak- verdedigers elkaar aan stonden te kijken, kon de Bulgaar na een inworp vrijuit op doelman Stautsje af. Stoichkov zal in een Europa-Cup wedstrijd zelden gemakkelijker hebben gescoord. De Russen kwamen geen mo ment in de wedstrijd. Pas tegen het einde van de eerste helft waren er enkele gevaarlijke mo menten voor het Barcelona- doel. Ronald Koeman hield zijn defensie echter gemakkelijk op de been. Razendsnel Barcelona overklaste Spartak door vanuit de verdediging ra zendsnel de spitsen Romario en Stoichkov te bedienen. De Bra ziliaan liep er in de eerste helft wat verloren bij. Maar na tien minuten in de tweede omloop bewees hij opnieuw zijn miljoe- nenwaarde. De Spartak-defen- sie - waarin de geschorste voet baller van het jaar Onopko node werd gemist - keek als bevroren toe hoe Romario een indraaien de voorzet van (alweer) Stoichk ov even met het hoofd beroer de: 0-2. Op de eretribune zat de rechtse extremist Zjirinovski ongemakkelijk in zijn kuipstoel tje te schuiven. De Spanjaarden leken Spartak naar een Russisch drama te spelen. Dat verander de toen Cruijff aanvoerder Ba- kero wisselde voor Goicoechea. Hristo Stoichkov (rechts) zet de bal voor terwijl Dmitry Klestov van Spartak Moskou vol bewondering toekijkt. I-angzaam maar zeker raakte van deze terugvasl profiteerde: Barcelona de greep kwijt. Inval- een slecht door Koeman wegge- ler Rodionov was de eerte die werkte bal deponeerde hij par- FOTO CPA does achter Zubizarreta. En door de Spaanse defensie en twee minuten voor het einde versloeg de Catalaanse doelman slalomde Ledjachov moeiteloos opnieuw. brussel henri van der steen npa-verslaggever John van Loen zat gisteravond op het puntje van zijn televisie- stoel naar Anderlecht-Porto te kijken. In een Belgische krant had de Feyenoord-spits gezegd vurig te gaan zitten duimen dat 'die Portugese schoppers' een kopje kleiner gemaakt zouden worden. Van Loen kreeg qua re sultaat zijn zin; Porto leek zich moeiteloos naar het gewenste puntje te combineren, maar werd twee minuten voor tijd verrast door een combinatie Bosman-Nilis: 1-0. Rancune ten opzichte van Porto is de oud-spits van An derlecht niet vreemd. De ploeg van (toen Toniislav Ivic) Bobby Robson kegelde Feyenoord im mers eerder dit seizoen uit de Europa Cup. Op schandalige wijze, aldus lout Rotterdam, dat verontwaardigd meent het aan tal ellebogen, spuugpartijen en doodschoppen in de twee voet baloorlogen nog altijd, zelfs bij benadering niet, te kunnen vaststellen. Tegen Anderlecht had Porto gisteravond heel lang nauwe lijks overtredingen nodig, laat staan vuil geweld. Voor rust was Porto zelfs heer en meester te gen een timide Anderlecht. Na iust veranderde de sfeer van de wedstrijd. Anderlecht ging aan vallen, zonder echter veel echte kansen bij elkaar te spelen. De- gryse miste een kans die ook een glijdende Bosman niet meer tot goal kon promoveren en Nilis probeerde het met een moeilijke volley op een prachtig balletje van Degryse. Bosman In de voorlaatste minuut lukte het ineens wel, toen de verder kansloze Johnny Bosman de vrijheid afdwong om Luc Nilis in het centrum aan te spelen. De eeuwig droge Rode Duivel (22 interlands - 0 goals) nam de bal meteen op de slof: 1-0. Bobby Robson noemde het een wreed moment. „Want we hebben uitstekend verdedigd, de hele wedstrijd, geen fout ge maakt. Tot dan dat moment dat we Nilis vrij laten. Maar ik be klaag me ook over de arbitrage; we hadden een vrije trap moe ten hebben net voor die goal van Nilis en een strafschop toen Kostadinovwerd gevloerd." De Engelsman doelde op een moment in de laatste minuut van de wedstrijd, maar had ze ker zo veel recht van spreken gehad als hij een situatie uit de eerste helft had aangehaald, toen Aloisio in kansrijke positie tegen het gras werd geduwd. Dat was na een half uur, toen Porto toch al op voorsprong had moeten staan. Kostadinov, de man van de briljante goal in de slotminuut van de WK-wed- strijd Frankrijk-Bulgarije, kopte echter een goeie voorzet van Bandeirinha zwak in. Matig Met Anderlecht was het in de Champions League afgelopen geweest als het bij 0-0 was ge bleven. Op een overwinning werd vooraf echter niet gere kend. Anderlecht draaide de laatste tijd matig. Het verval be gon in Bremen, waar de tweede wedstrijd in de Champions Lea gue een traumatische ervaring opleverde; 0-3 was het bij rust, 5-3 na 90 minuten. In de competitie en beker sukkelde Anderlecht vervolgens van de ene zwakke wedstrijd naar de andere; de voorsprong op Club Brugge versmold met de week. Zaterdag kwam An derlecht tegen Beveren met 0-2 achter; het werd nog 2-2, zelfs Johnny Bosman ontwijkt handig een tackle van Porto's Aloisio. 3-2, door een goal in de aller laatste minuut van Nilis. Jan Boskamp complimenteer de zijn ploeg dat de laatste mi nuten opnieuw waren aange grepen om te winnen. „We heb ben zeer gedisciplineerd ge speeld en goed opgepast dat we niet tegen een counter van Por to liepen." De oud-Feyenoorder noemde Albert, De Wilde, Emmers en de kleine Walem als uitblinkers van zijn ploeg die slechts twee buitenlanders (Bosman en de Nigeriaanse libero Nwanu) tel de. Wim Kooiman kwam er nog even in voor Nilis, Rutjes be keek de wedstrijd vanaf de tri bunes. De oud-Oranje international komt waarschijnlijk nog wel aan Europese speeltijd dit seizoen. Anderlecht staal na gisteren in eens tweede in de groep, een plaats die op het einde van de competitie recht geeft op een halve finale tegen de winnaar van de andere poule; waar schijnlijk het Barcelona van Jo han Cruijff.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27