Uitbreiding EU kans voor creatieve impuls Feiten &Menemgen Der Spiegel blijft bij beoordeling steken in vooroordelen Weinig handel met nieuwe lidstaten DONDERDAG 3 MAART 1994 2 x" ik Nier X vAT ven uiróiivzeive 7 6NQÜ6T6 &VÉ* EN VL-4K voóP. 76 M/HÊVeR^iÊZi^T ook AMftéÉjfcEpÊN oAl VB- <3£MtëiïézMV M/MêN TB V STtUÊN oRPBWOCWtSMj/ Flans van den Broek (rechts), Europees handelingsdelegatie. Zweden is één va voor buitenlandse zaken, dinsdag in Brussel ii e lidstaten van de Europese Unie. Wanneer de balans wordt opgemaakt van voor- en nadelen van de uitbreiding van het Europa van de Twaalf, dan o'verheersen uiteindelijk de positieve kanten. De financiële basis van de EU door de laatste uitbreidingen met het arbie Griekenland en Portugal enigszins uitgehold wordt versterkt. Het vrije verkeer van personen en goederen verder uit gebreid. Verder wordt het democratische gehalte van de Unie verhoogd, zijn er betere kansen voor een soli de sociaal beleid en een strenger milieubeleid. Ze ker als straks Noorwegen ook over de streep wordt getrokken. Dinsdag kon met de Noren nog geen ak koord worden gesloten. De verschillen van mening over het landbouwbeleid, de belastingwetgeving en vooral het visserijbeleid waren daarvoor nog te groot. De regering in Oslo heeft er gezien het geringe en thousiasme van de eigen bevolking die in 1972 als eens nee zei tegen de Gemeenschap alle be lang bij om als harde en compromisloze onderhan delaar te worden gezien. Dat maakt de kans op een Noors 'ja' in het noodzakelijke referendum groter. Maar ook zonder dat zullen de vier regeringen het nog moeilijk krijgen om hun bevolkingen die in het geval van Zweden, Finland en Oostenrijk is 'op gegroeid' in neutraliteit en los van enig bondge nootschap te overtuigen van de juistheid van De oppositie tegen lidmaatschap van de Eu ropese Unie neemt af, maar nog steeds zijn er meer Noren tegen dan voor aansluiting met Eu ropa. Dal blijkt uit een peiling, waarvan de re sultaten gisteren zijn verschenen in de krant Arbeiderbladet. Volgens de peiling is 42 procent van de Noren tegen en 28 procent voor lidmaatschap van de EU. In september was de verhouding nog 51-23. Dertig procent van de 1.124 ondervraagde No ren had geen mening over de EU-kwestie. Vooral vrouwen zijn tegen lidmaatschap. Slechts een op de vijf is voor, terwijl een op de twee Noorse vrouwen tegen is. De meeste voor standers van de EU zijn te vinden onder de in- i Oslo en de geschoolde bovenlaag de bevolking. aansluiting bij 'Europa'. De boeren boven de pool cirkel en in de Alpenweiden zitten niet te springen op concurrentie uit de EU of op vermindering van hun subsidies. De Noorse vissers vrezen eveneens voor hun inkomsten. De onderlinge verdeeldheid binnen de Twaalf, het falen in Bosnië en het algemeen gevoelde v wen van de 'Europese' burgerij ten opzichte van 'Brussel' zoals dat na het sluiten van het Unie verdrag van 'Maastricht' is geëtaleerd zijn bo vendien ook buiten de Unie niet onopgemerkt ge bleven. Nadelen zijn er ook. De Twaalf zullen er nog spijt van krijgen dat ze niet eerst intern orde op zaken hebben gesteld. Dat 'verbreding' van Europa voor rang heeft gekregen boven 'verdieping'. Het demo cratisch gehalte van 'Brussel' bijvoorbeeld laat veel te wensen over. De besluitvorming is ondoorzich tig, traag, gecompliceerd en onnodig bureaucra tisch. Met drie, en hopelijk vier, nieuwe landen worden die problemen alleen maar groter. Niet voor niets is er nog geen besluit genomen over de stemverhouding en besluitvorming in de toekom stige Europese ministerraad van vijftien of zestien landen. Geheel in de Europese traditie zijn de grootste struikelblokken voor het laatst bewaard. De uitbreiding van de Europese Unie is dan ook geen moment voor zelfgenoegzaam reflecteren, maar moet dienen als uitdaging en impuls om aan de samenwerking een nieuwe, creatieve dimensie te geven. Kok: Tik op de NIEUWSANALYSE Politici trappen nog maar eens een open deur in ,,l)e kiezer heeft altijd gelijk". PvdA-leider Wim Kok trapte nog maar eens een deur open die al wijd open stond toen hij rea geerde op de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen. De sociaal-democraten zak ten, omgerekend in kamerzetels, terug van 49 naar 31Een verlies van achttien zetels. Kok probeerde de klap nog wat te ver zachten. Sprak over 'een flinke tik op de neus' die de PvdA van de kiezer had gekre gen. Meer niet, zoals ook de tweede man van de PvdA, Wallage, aangaf. „Wij kregen een tik op de vingers, maar onze handen zijn niet afgehakt". Bij de PvdA likte men de wonden. Rege ren maakt immers niet populair. Om ver volgens hoopvol te verwijzen naar het feit dat de partij toch maar de opgaande lijn van de afgelopen maanden had weten vast te houden. Een prima basis om de campag ne voor de kamerverkiezingen mee in te gaan. Want dèn gaat het er om. Geen wonder dus dat Kok vragen over de betekenis van de gemeenteraadsverkiezin gen voor de landelijke politiek handig om zeilde. Hoezo, het beleid nu wijzigen? De PvdA zal het kabinetsbeleid zoals dat ge voerd is de afgelopen vier jaar, verdedigen. Waarbij de vraag zal luiden wat de opposi tie daar tegenin te brengen heeft. Met ach ter de hand het antwoord: niets. CDA Bij de andere verliezers, het CDA, werd op soortgelijke wijze gereageerd. De christen democraten zakten, omgerekend in kamer zetels, terug van 54 naar 39. Een verlies van vijftien. CDA-leider Brinkman kende de oorzaken wel. Zijn partij stond een streng nationaal beleid voor om ons land er economisch weer bovenop te helpen. Dat geniet weinig populariteit bij de burger maar moet toch worden gevoerd. Aldus Brinkman. Het vergt tijd voor dat de man in de Toto ar- straat doorkrijgt dat chief wal CDA wil, toch goed is. Een volhoudendus, zo sprak Brink man zichzelf en de partij moed in. Bo vendien is er in het CDA sprake van een generatiewisseling, orakelde Brinkman verder. En speelden er veel plaatselijke thema's bij de ver- fa kiezingen van giste- Wallage: Tik op de vingers roro»ar Ook bi| het .DA zag cmif ™cn tle uitslag niet als een afstraffing voor het gevoerde kabinetsbeleid. Eerder als een aanmoedi ging er nog eens flink tegenaan te gaan voor de kamerverkiezingen van 3 mei. En ach, wat had de oppositie nu eigenlijk voor alter natieven, zo vroeg Brinkman zich af. De leiders van de regeringspartijen toon den zich gisteren doof en blind voor de uit spraken van de kiezer. Die logen er niet om. In het hele land vluchtten de kiezers weg naar uiterst rechts (CD, CP'86), links (Groen Links, SP) en lokale partijen. Deels zal het zeker zijn gegaan om pro teststemmen. Van de andere kant zullen er echter ook velen zijn geweest die bewust voor een andere partij hebben gekozen. Waarbij het opviel dat zowel WD, maar in nog sterkere mate D66, niet echt konden profiteren. Hun winst gisteren bleef achter bij de verwachtingen. Tenminste, voor zo ver de peilingen de laatste dagen en weken een juist beeld gaven. Waarover getwijfeld kan worden. Doorgaan CDA en PvdA willen in ieder geval hardnek kig doorgaan met hun beleid, zo gaven de voormannen van beide partijen aan. Een politiek van snijden, snoeien, bezuinigen. Iets waar de kiezer kennelijk genoeg van heeft. De vraag is nu welke partij het eerst water bij de wijn zal doen. I lel lijkt de IVdA te worden. Wallage hekelde gisteravond al meteen de keiharde inkomenspolitiek die coalitiegenoot CDA voorstaat. Een veeg te ken. Bij WD en D66 is al aangekondigd dat men het bij de verkiezingen van 3 mei nog beter wil doen. Dat kan alleen een verdere polarisatie betekenen in het midden van het politieke spectrum. Een centrum, nu bevolkt door CDA en PvdA, waar de kiezer net uit wegvlucht. Zoals de uitslag van gis teren wel heeft bewezen. Welke lessen moeten er nu getrokken worden? Feit is dat de huidige regeringspar tijen er kennelijk niet in slagen de antwoor den te vinden op de problemen waar de kiezers mee worstelen. Ook WD en D66 slagen daar in onvoldoende mate in. Aangezien politiek rechts en politiek links te klein zullen blijven om echt invloed op de macht te kunnen uitoefenen, zullen de vier grootste partijen toch de instituten blij ven die het voor de burgers moeten doen. In welke combinatie dan ook, in een vol gend kabinet. Of zij daarin zullen slagen? De uitslag van gisteren doet het ergste vrezen. En de twee maanden tot de kamerverkiezingen zijn toch wel behoorlijk kort om aan dat beeld nog veel te veranderen. Zeker als de discussies tussen de politiek leiders van de diverse groeperingen meteen weer verzanden in een spelletje 'wie met wie' na de kamerverkiezingen of geruzie over de aanpak van de CD. Zoals gister avond. Gelukkig dat er nog voetbal was op het andere net.. den haag carel goseling Het Nederlandse bedrijfsleven is positief gestemd over de uitbreiding van de Eu ropese Unie met tenminste drie en moge lijk zelfs vier nieuwe landen. Dat blijkt uit de reacties van de werkgeversverbonden VNO en NCW. „De toetreding van deze lan den vergroot de Europese markt en neemt belemmeringen voor Nederlandse bedrij ven weg. Dat beschouwen wij als zeer posi tief', aldus M. Toen, secretaris internatio nale zaken van het VNO. F. Lempers, directeur economische zaken van het NCW, wijst voorts op het 'nieuwe evenwicht' dat in de EU ontstaat als Fin land en Zweden toetreden. „Het zwaarte punt van de EU komt meer op het noorden te liggen. Nederland komt daardoor weer in het centrum te liggen. Dat is, nadat eerder allerlei zuidelijke landen lid waren gewor den, een goede ontwikkeling", aldus Lem pers. Verder hecht de NCW-directeur veel belang aan de deelname van Zweden. „Onze ach terban heeft veel moeilijkheden gehad met het monetaire beleid van Zweden. Bij toe treding zal dit land zich moeten onderwer pen aan de Europese maatstaven. Daardoor kunnen de Nederlandse ondernemers niet meer op afstand worden gezet door een voortdurend devaluerende Zweedse munteenheid", meent Lempers. De werkgeversorganisaties in het wegver voer. Koninklijk Nederlands Vervoer en Transport en Logistiek Nederland, hebben gisteren negatief gereageerd op de afspra ken die met Oostenrijk zijn gemaakt over het wegtransport. De verladersorganisatie EVO en Transport en Logistiek Nederland vinden het onjuist dat Oostenrijk geduren de een flink aantal jaren strengere milieu- eisen aan vrachtwagens mag stellen dan andere landen van de EU. Het KNV vreest zelfs blijvend strengere eisen in Oostenrijk. Via een systeem van zogeheten ecopunten, die per land worden toegewezen, probeert de Oostenrijkse regering te bereiken dat in 2004 alleen nog vrachtauto's zullen worden toegelaten die aan strenge milieu-eisen vol doen. In de toetredingsonderhandelingen is afgesproken dat het ecopuntensysteem drie jaar eerder afloopt, dus in 2001. KNV kan dit niet anders zien dan een verplichting eerder over schone vrachtauto's te beschik ken en dat kost geld. Op dit moment is het belang van Finland. Zweden. Oostenrijk en Noorwegen voor de Nederlandse export niet groot. Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) blijkt dat in 1992 nog geen 1 procent van de Nederlandse export naar Finland is gegaan (1.4 miljard gulden), 2 procent naar Zweden (3,9 miljard), 1 pro cent naar Oostenrijk (2,9 miljard) en 1 pro cent naar Noorwegen 2 miljard). Ter verge lijking: de uitvoer naar Frankrijk bedraagt 25,9 miljard, België en Luxemburg 35,1 mil jard en Duitsland 70,8 miljard. Volgens Toen van het VNO is het moeilijk te schatten of de export naar de mogelijke kandidaat-lidstaten na hun toetreding daadwerkelijk toeneemt. „De uitvoercijfers zijn op dit moment relatief laag. Daaruit kun je aan de ene kant opmaken dat er nog veel kansen voor ons liggen. Aan de andere kant zou je kunnen stellen dat het belang van die economieën voor het Nederlandse bedrijfsleven relatief klein is. De interpreta tie van die cijfers is voor mij op dit moment onduidelijk", aldus Toen. treft bovendien boter op hun hoofd. Ze collaboreerden mas saal en het verzet kwam pas op gang toen de Duitse nederlaag in zicht kwam. „In Nederland liep alles op rol letjes", wordt een tevreden oor logsmisdadiger Adolf Eichmann geciteerd. En meer nog, wal heeft dat arrogante Nederland nou eigenlijk van de oorlog te lijden gehad? Volgens schrijver Louis Ferron zou het te maken hebben met een fascinatie voor de nazi's het grote aantal ge denktekens zou daar ook van getuigen. Uit het hele verhaal dampt een scherpe mestgeur op. Wiede mann, volgens mensen die meer met hem te maken heb ben gehad zeker geen fan van Nederland, heeft zich heerlijk kunnen uitleven. Met enige te leurstelling constateert hij dat het beeld dat zijn landgenoten van Nederland hebben ondanks alles positief is. Zoals een wat oudere, rijke tante toch warme gevoelens koestert voor haar wat wilde, alternatief levende neefje. Wiedemann heeft het beeld willen bijstellen er is genoeg mis met Nederland, van vreemdelingenhaat en de op komst van extreem-rechts tot drughandel maar blijft zelf in vooroordelen en cliché s steken. Een gemiste kans. haarlem hans jacobs Het woord is nu aan de bevolking van Zweden, Finland en Oostenrijk om dit najaar haar fiat te geven aan het dinsdag na moeizaam onderhandelingen bereikte akkoord over toetreding tot de Europese Unie. Het is voor de huidige 'Twaalf te hopen dat in de herfst een luid en duidelijk 'ja' klinkt vanuit Stockholm, Helsinki en Wenen. De aardig in het slop geraakte Unie kan een injectie van vers bloed goed gebruiken. Een pronte Frau Antje het uitgemolken Nederlandse reclamesymbool i in Duitsland is in Der Spiegel als een drugsverslaafde in een vergif- I tigd tulpenlandschap neergezet. illustratie der spiegel sebastian krüger,- 1 beeld van de verloedering van de Nederlandse samenleving, waarin het traditionele'gedo gen' tot vele uitwassen heeft ge leid. Het is dan ook slecht gesteld met de publieke moraal. Neder landers trekken zich van God noch gebod wat aan. De ene helft van het land zit op z'n gat en consumeert, de andere helft werkt erg hard, dat wel om die consumptie mogelijk te ma ken. 'Ikke, ikke, ikke. en de rest kan stikke', zo wordt premier Lubbers aangehaald. Het is, tus sen haakjes, een van de weinige keren in het verhaal dat Neder landse citaten correct worden gespeld. Accuratesse was duide lijk niet het doel van het artikel. De Nederlandse samenleving is volgens Wiedemann lang niet zo open, tolerant en verdraag zaam als de Nederlanders het buitenland willen doen geloven. De slavenhandel uit de zeven tiende en achttiende eeuw, het gedrag in Nederlands-Indië en het inreisverbod voor Duitse jo den in de jaren voorafgaande aan de Tweede Wereldoorlog, worden daarbij als bewijs ge- voerd. Wiedemann wijst tevens op het in vergelijking met Duitsland geringe aantal asiel zoekers. Niet dat Nederlanders grotere racisten zijn dan andere volken, ze schikken zich alleen wat gemakkelijker bij wijzigen de omstandigheden. Altijd goed voor de handel. Uiteraard komt in dat verband ook de Nederlandse afkeer van de 'agressieve, schreeuwerige en bierdrinkende zwijnen' (Duitsers) aan bod. Serviërs denken positiever over Kroaten' dan Nederlanders over Duitsers, zo concludeert Der Spiegel. Die afkeer is niet gebaseerd op fei ten, zo was vorig jaar al geble ken uit een veelbesproken on derzoek onder Nederlandse jongeren van het Instituut Clin- gendael. 'Vooroordelen te over, r kennis ontbreekt'luidde des tijds de voorzichtige conclusie. Wiedemann zoekt de verklaring voor dit afkeuringswaardige ge drag in een soort zelfhaat van de Nederlanders, die zich in fei te in niets van Duitsers onder scheiden. Ze zijn misschien wat blonder en langer, maar verder worden ze in het buitenland te recht aangezien voor Duitsers. De 'moffenhaat' kan niet alleen aan de Tweede Wereldoorlog worden toegeschreven. De Ne derlanders hebben wat dat be- Duitsers vreten braadworst, j zuipen hectoliters bier, hebben een Mercedes onder hun dikke kont, snauwen en grauwen en I maken overal in de wereld met hun kuilengraverij en territori- j umdrift de toeristenstranden onveilig. Verder zijn ze agres sief, intolerant en gefixeerd op 'tucht en orde'. Het zijn zo maar wat vooroor delen en clichés die over onze oosterburen de ronde doen. Niet alleen in Nederland overi gens. In Groot-Brittannië is de discussie over het beeld dat de Britten van hun 'oude vijand' hebben opgelaaid na een spraakmakende reclamecam pagne van Carling bier. Daarin wordt de draak gestoken met de vermeende Duitse ge woonte om in zonnige oorden als eerste een plaatsje bij het zwembad te veroveren. Natuur lijk meteen ook het beste plekje, hetgeen de Britten bijzonder dwars zit. Dat Duitsers boven dien beter bruinen en vaak minder kleding dragen dan de preutse Britten zit de eilandbe woners eveneens niet lekker. De discussie spitst zich toe op de juistheid van de vooroorde len en over het discriminerende element daarin. Het Duitse weekblad Der Spiegel levert de ze week op geheel eigen wijze een bijdrage aan het twistge sprek met een 'reportage' van Erich Wiedemann over Neder land. Het artikel, met de veel zeggende titel Frau Antje in den Wechseljahren (Frau Antje in de overgang) is een aan alle kanten rammelende opsomming van de Nederlandse 'kwalen'. In de ogen van Wiedemann deugt er in feite weinig van Ne derland. Dat mag hij best vin den, maar de argumenten die worden aangedragen zijn een aaneenschakeling van ronkende cliché's. Coffeeshops, kaas, klompen, tulpen en 'watertomaten', op straat snur kende slaapzaktoeristen, kra kers, Amsterdam als 'epicen trum' van homo's en lesbo's, molens, fokstier Herman, uitke ringsfraude het wordt alle maal genoemd. Vaak als voor- WIM STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2