-z Vrije tijd Asperges Licht als een veertje f f Dutchy Met balletje Denkspel Connections heeft klasse Geheime Tuin goed voor het geheugen Puzzels met extra dimensie vlie§ centraal in Hebbes! Tuinmagazine Schleiffix geeft decoupeerzaag nevenfuncties DONDERDAG 3 MAART 1994 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S POP/POPUEAIR Meat Puppets - 'Too high to die' (London Records). Het is pas maart maar deze CD van de al sinds het begin van de jaren tachtig in obscuro opere rende Meat Puppets wordt wel licht het mafste schijfje van het jaar, zo dikwijls wordt de luiste raar op het verkeerde been ge zet. Too high to die', een prima reclameleus voor een koffie shop, opent vervaarlijk met 'Violet eyes', opgebouwd uit moddervette, ernstig vervormde gitaarpartijen van voorman Curt Kirkwood. De goedver zorgde maar wat achteloze zang contrasteert hevig met al dat ge weld. Een eindje verderop speelt het trio vrolijke maar vooral lul lige country westem- en volkswijsjes. Net als de grap te lang lijkt te gaan duren, bet overt Kirkwood je met zijn on gelooflijke gitaristische fratsen, die eigenlijk op geen enkel nummer van deze plaat thuis horen. Het is alsof er bij het mixen van de mastertape van alles is misgegaan. Dat Paul Leary de producer was, ver klaart echter alles. Leary gaat zich in zijn eigen Butthole Sur fers ook regelmatig te buiten aan gitaarextremiteiten. Weer andere nummers als 'We don't exist', het wonder schone 'Roof with a hole' en 'Flaming heart' hebben een se rieuzere ondertoon, maar uit de teksten blijkt dat het de bedoe ling is dat ze nergens op dienen te slaan. Effect van deze opmerkelijke aanpak is dat de luisteraar deze CD gemakkelijk de volle vijftig minuten uitzit. Let op: er staan veertien nummers op. Op het laatste onvermelde stuk moet twintig seconden worden ge wacht. Underworld - 'Dubnobasswith- myheadman'(RTM/Pinnacle). House wordt voor veel doelein den gebruikt maar eigenlijk zel den om naar te luisteren. Het Engelse Underworld tast met deze sensationele CD het we zenskenmerk van house aan, want 'Dubnobasswithmyhead- man' is meer genietbaar in de zitkuil met de waterpijp binnen handbereik dan bij een uitput tingsslag op de dansvloer. De plaat, gemaakt door drie zeer vaardige deejays, refereert aan tal van groepen. Cure, World Party, The Orb en Pink Flovd om maar wat te noemen. Hoewel de muziek met compu ters wordt voortgebracht en daardoor steriel klinkt, is er veel sfeer. River of bass' is zelfs* broeierig. 'Dubnobasswithmyheadman' zou wel eens de brug kunnen gaan slaan lussen de dansende houseliefhebbers en de van on begrip overlopende househaters oftewel de huidige genera tiekloof. Waarmee direct is aan gegeven dat Underworld met deze plaat ook het risco loopt tussen wal en schip te belan den. Dat zou jammer zijn. JAZZ //u'/kT eerlijk, en verzandt nergens in een anoniem internationaal fu- sion-geluid, zoals dat in het ver leden wel eens het geval was. Een uitstekende aanleiding voor een (hernieuwde) kennisma king met de trompettist. Ugly White Belly - South of No North - Timeless/Munich Re cords. Volgens de liner-notes van deze debuut-CD wil Rolf Delfos, een van de leiders van dit kwintet, de muziek van de band niet als fusion omschrijven, omdat die term vooral geassocieerd wordt met vervelende, uitdrukkingslo ze muziek. Dat mag misschien vaak waar zijn, maar Ugly White Belly maakt een soort muziek die in de meeste gevallen toch het best als funk-fusion kan worden omschreven. Op zijn best klinkt de formatie met on dersteuning van de stevig pom pende basgitaar van Boudewijn Lucas energiek, als niet al te lange up-tempo-stukken ge speeld worden. Goede voor beelden daarvan zijn de eerste de CD. Min- 1 vind ik de pop achtige ballads. Delfos en zijn collega van de Houdini's, de toetsenspeler Erwin Hoorweg, hebben stukken geschreven die, op een enkele uitzondering na, inderdaad de fusion-middel- maat duidelijk overstijgen. Ik ben benieuwd of de groep een duidelijk identiteit weet te ont wikkelen. KV KLASSIEK Mendelssohn - Symfonie nr. 3 in a. op. 56 (Schotse) en nr. 4. in A, op. 90 (Italiaanse) - The London Philharmonic o.l.v. Franz Welser- Möst - EMI WK DINGEN Met dit slimme schil- mesje van Brabantia zijn de asperges snel geschild. Gewoon vlak erleggen en het mes overheen halen. Doordat de schiller an een kant open is, alt de schil er vanzelf lit. Met het schuin ge plaatste uitstekmesje kan het harde uiteinde de asperge worden afgesneden. Prijs 11,- Mcer informatie: tel. 0 4909 -82 228. De nieuwste CD van de Zuid- afrikaanse trompettist is een se lectie van live-opnamen die hij vorig jaar in Washington maak te met zijn nieuwe, eveneens Zuidafrikaanse band. Aan de hand van al eerder opgenomen stukken, sommige daarvan hits zoals Grazinin the Grass uit 1968, krijgt de luisteraar in vo gelvlucht een historisch over zicht van Masekela's wapenfei ten. Masekela's springerig en ritmisch trompetspel wordt be geleid door een band die zowel vocaal - er wordt veel gezongen - als instrumentaal duidelijk zijn wortels heeft hewaard. Buiten landse nummers als Lady van (de Nigeriaan) Fela Kuti klinken gewoon Zuidafrikaans door het typisch rollende ritme van de township jive. Dank zij de ver rassend goede opnamekwaliteit klinkt de muziek zeer direct en Op 8 maart treedt Franz Welser- Möst in het Amsterdamse Con certgebouw op met The London Philharmonic, waarvan deze jonge Oostenrijker al enkele ja ren chefdirigent is met vergaan de bevoegdheden. Gezien zijn leeftijd is dat opmerkelijk, maar gezien zijn inzet terecht. Hij is (anders dan veel hedendaagse dirigenten) intensief bij het hele artistieke en zakelijke wel en wee van zijn orkest betrokken en de musici dragen hem daar om op handen. Misschien dat zij daardoor ook in staat zijn hem schijnbaar moeiteloos te volgen als hij een tempo erg ver opschroeft, maar tegelijk de monstreert Welser-Möst dat het 'vakmanschap is meesterschap' ook op dirigenten slaat. Een or kest kan alleen volgen als ie mand haarscherp aangeeft wat hij wil, en dat dat hier ook ge beurt, blijkt overduidelijk uit de enorme vitaliteit en spankracht die beide uitvoeringen bezielt. Sjostakovitsj - Symfonie nr. 8 in c, op. 65. - Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink - Decca. De 65ste verjaardag van Ber nard Haitink gaat vandaag in Nederland tamelijk onopge merkt voorbij. De jarige zelf di rigeert een opera in Londen en een door Philips aangekondigde doos met alle symfoniën van Mahler, Bruckner, Beethoven, Schumann, Brahms en Tsjaik- ovski laat nog op zich wachten. Sjostakovitsj ontbreekt in dat rijtje. Diens symfoniën nam Haitink compleet op voor Dec ca, dat vorig jaar een welkome heruitgave op losse midprice- CD's verzorgde. In deze monu mentale reeks behoort de Acht ste Symf 'onie tot de hoogtepun ten, al moeten we ons afvragen of we bij dit constant enorm ho ge niveau nog van hoogtepun ten kunnen spreken. Licht als een veertje, en heel flexibel is Titanolux, de nieuwste zonnebril van Swatch Eyes. De Titanolux modellen hebben een beschermingsfactor van 8, wat wil zeggen dat de lichtfilter in de glazen 80% van het inkomende licht ab sorbeert. De modellen uit deze collectie kosten 170,-. Meer informatie: Menrad, tel. 0 70-390 63 14. Kleutercamera Voor heel jonge fotografen (vanaf 3 jaar) heeft Fisher Price de Perfect Photo Camera ont wikkeld. Door de dubbele zoe ker (voor elk oog een) en de twee handgrepen aan de zijkan ten kan het bijna niet mis gaan. De jonge fotograaf hoeft alleen nog meer de helgele knop in te drukken. De camera heeft een ingebouwde flitser en werkt op batterijen. Prijs 59. Meer informatie: tel. 0 20- 627 25 62. Voor kinderen die helemaal gek zijn van voetballen: Dutchy. de officiële mas cotte van de KNVB tijdens het Voetbal in Amerika prijkt nu ook op (afwasbaar) behang. Wie over een nieuw behangetje dacht voor de kinderkamer kan nu de sportieve spruiten een groot plezier doen. Een rol van tien meter kost 19,95. - En je hoeft er natuurlijk niet alle wanden mee te behangen. Meer informatie: Sanders Behang, tel. 0 15-69 88 88. De bandeau (haarband) is niet onbekend. Maar het exemplaar van Marie L. heeft door het balletje aan de ene en het oog aan de andere kant veel meer mogelijkheden. Je kunt er een paardesiaart mee maken of er een knot mee omwikkelen. De haarband is er in klassieke kleuren, maar ook in een dessin bijvoorbeeld blauw met beige, dat past bij denim kleding of in vrolijke roze en gele tinten die heel zomers aandoen. De prijs is 14,95. SPELLETJES Het is al in diverse Europese landen be kroond: Connec tionseen uitste kend denkspel voor twee personen. Je speelt het op een vierkant bord waar op 60 vierkantjes in reliëf zijn aange bracht. De ene helft is rood, de andere wit. De spëelstukken bestaan uit achthoe kige tegels. Op elke tegel is, ook weer in reliëf, een rechte baan aangebracht in hetzij rood, hetzij Beide spelers heb ben ieder één van de kleuren. Beurtelings plaatsen de deelnemers steeds een van hun tegels. Deze moet zo komen te liggen dat de kleurbaan een verbinding ('connection') vormt tussen twee vierkantjes van dezelfde kleur. Doel van het spel is om als eerste met jouw kleur een ononderbroken verbinding te krijgen van de startkant van het bord naar de overzijde. Men heeft uitgerekend dat daarvoor 51.000 mogelijkheden be- Connections oogt zeer goed: de kleuren zijn glanzend aangebracht op matgrijze kunststof. De eerste partij borden wiebelde In de serie Spelend Leren heeft Jumbo een nieuw spel geïntro duceerd waarbij het geheugen een belangrijke rol speelt. Elke speler of elk team legt een van de twee speelborden met daar op een afbeelding van de Ge heime Tuin, voor zich op tafel. De eerste speler mag begin nen en zegt: „Ik was in de ge heime tuin en daar zag ik... (hij pakt een kaartje uit de doos en kijkt welk dier is afgebeeld). Dat kaartje wordt op het speelbord geplaatst zodat de te genspeler dat ziet. Dan is de dere speler aan de beurt die precies hetzelfde doet. Doel van het spel is zoveel mogelijk dieren op te sommen die al op het speelbord zijn ge plaatst. Degene die bij elke ron de de langste reeks kan opnoe men. krijgt een medaillon. Wie als eerste vijf medaillons heeft verzameld, wint het spel. De Geheime Tuin, geschikt voor tu>ee tot vier personen. Richt prijs: f21,95. een beetje, maar dit was vrij makkelijk te verhelpen. De spelregels bevatten spelvoor- beelden in kleur en zijn redelijk duidelijk. De formulering en het taalgebruik kunnen echter beter. In de handleiding staat dat een spelletje twee tot vijf minuten duurt, maar de prak tijk leert dat 15 tot 20 minuten een reëlere schatting zou zijn. JCinderen kunnen mee doen vanaf een jaar of tien. De mogelijkheid bestaat om Connections ook met teams te spelen, maar het panel vond dat niet goed werken. Connections van Blue Zebra. Richtprijs: 69 gulden. Wie vijf medaillons heeft verzameld is winnaar. Puzzel liefhebbers opgelet. MB heeft drie series puzzels op de markt gebracht waarmee iets extra's aan de hand is. De eerste serie, 's Werelds Moeilijkste Puzzel, bestaat uit vier verschillende platen van elk 529 stukjes. Zowel aan de voor als achterzijde staat dezelfde af beelding, maar ze zijn 90 pro cent ten opzichte van elkaar ge draaid. Aangezien de puzzelstukjes hetzelfde zijn, kan het vele uren duren om uit te vinden welk stukje voor of achter hoort. In de serie zit een tekening van katten en honden, de skipiste en op het strand. De tweede serie heet Verha len Puzzel en bestaat uit twee platen van elk 560 stukjes. De naam van de puzzel geeft aan dat de puzzelaar een verhaal bij elkaar moet puzzelen. De puzzelstukjes zijn allemaal Hebbes! is een opwindend tiespel waarbij een vlieg in het middelpunt van de belangstel ling staat. De vlieg wordt in het midden van de tafel gelegd, daar waar iedereen er gemakke lijk bij kan. Alle speler krijgen een vlieg- netje. De eerste speler plaatst de dobbelsteen in zijn net en geeft hem door in het netje van de volgende speler. De tweede spe ler geeft hem vervolgens door i de derde. Zo gaat liet 1 der. Als het plaatje van de vlieg op de dobbelsteen boven komt te liggen, moeten alle spelers tege lijkertijd proberen de vlieg, die op de tafel ligt, met hun netje te vangen. Degene die daarin slaagt, krijgt een fiche. De de speler die als eerste chcs heeft verzameld. Hebbes!, geschikt voor twee tot vier spelers. Richtprijs I I e puzzels voegen iets extra's toe. foto Deze n derling verwisselbaar, dus het is zaak goed te kijken naar wat de mensen in elke scène te zeggen en te antwoorden hebben. Om te kijken of de puzzel gelukt is. draai je hem om. Het woord gefeliciteerd moet dan juist zijn gespeld. De laatste serie heet Parcours Puzzel (515 stukjes) en bestaat uit een plattegrond van een dorp waarin van alles gebeurt en je gemakkelijk de weg kunt kwijtraken. De beste manier om dit te spelen is eerst de negendelige blokken in elkaar te zetten. Alle blokken zijn echter onderling verwisselbaar. De controle kan worden uitgevoerd door de puzzel om te draaien. Als daar de genummerde verkeersborden in de juiste volgorde staan, is de uitdaging gelukt. De puzzels kosten ongeveer f 22,50 per stuk en zijn geschikt voor volwassenen. DOE-HET-ZELF Boormachinehouder met toebehoren Hoewel tegenwoordig de meeste doe-het- zelvers behalve over een boormachine ook een of meer complete (mobiele dan wel stationaire) machines beschikken, kan die 'boortol' naast het gewone boorwerk ook nog heel nuttig zijn voor allerlei werk zaamheden. Voorwaarde is dan meestal dat de boormachine in een vaste opstelling kan worden geplaatst. Romafa Import brengt een verstelbare boorhouder van Italiaanse makelij, waarin machine met een hals van 43 mm dia- er (de gebruikelijke norm) kan worden geklemd. De houder wordt met een draadspindel op een werkblad geplaatst, of op een verticaal oppervlak. De spanwijdte is ongeveer 5 cm. Het concept is niet nieuw. Wel handig is dat deze houder zwenkbaar zodat de machine in elke gewenste stand kan worden gezet. Het apparaat wordt geleverd met toebeho ren voor schuur-, slijp- en poetskarweitjes. De schuurvoet (diameter 125 mm) met klit tenbandoppervlak voor hechting van schij ven of vacht kan naar wens in gefixeerde stand worden gebruikt, of enigszins flexibel bewegend. Een set schijven voor verschil lende doeleinden (ook voor polijsten) be hoort eveneens tot de uitrusting. De boor houder wordt in een volledige set tevens met een minidisc (diameter 45 mm) en een polijstschijf geleverd (98 gulden) en in een kleinere versie (60 gulden) zonder die twee De toebehoren kunnen ook 'los' in de boor machine worden gebruikt, waarbij vrij uit de hand wordt gewerkt. Meer informatie.: Romafa Import, 032 00- 43 680. De verstelbare boorhouder v port. Hebbes: een spannend actiespel. Onlangs verscheen het e het nieuwe magazine Mijn Tuin. in een fraaie uitvoering. 86 pagina's tellend, ge drukt op kwaliteitspapier en boordevol in formatie. I let blad is gericht op de gemid delde particuliere tuinbezitter, voor wie tot dusver geen echt tuinvakblad bestond. Het is in de eerste plaats een ideeënblad, en aan ideeën voor aanleg, inrichting, aankle ding, onderhoud, enzovoorts mankeert het dan ook beslist niet. Toch is Mijn T'uin be slist geen snel-doorblader-blad. De redac tionele inhoud staat, ook waar het de seri euze tuintechniek betreft, op een hoog peil, en moeilijk lijkende dingen worden begrij pelijk verwoord. Behalve veel te kijken valt er dus ook veel te lezen en... te leren. Het magazine verschijnt vier maal per jaar. in het hegin van de maanden maart, mei, augustus en oktober. Losse n ten 6,95. De decoupeerzaag kan sinds kort ook schu ren, borstelen en polijsten. Een eenvoudig ogende vinding, de Schleiffix genaamd, maakt dit mogelijk. Hij heeft een ongeveer 8 x 2,5 cm groot oppervlak en is voorzien van een bevestigingsstift die exacte over eenkomst vertoont met de bovenkant van een decoupeerzaagblaadje. Die houder is in drie verschillende vormen te koop: met een vlak en een gebogen blad. of met een geknikte bevestigipgsstift die voor de alleszaag is bedoeld. Ook op de multizaag kan de Schleiffix worden ge bruikt. Bij aankoop even opletten: de stiften zijn op twee groepen machinemerken afgestemd. I let Schleiffix-systeem omvat verder schuurstroken vanaf korrel 40 tot 240, een fijne draadborstel, een schuurvlies en een poliistvilt. Al deze accessoires worden met het handige klittensysteem bevestigd. De smalle uitvoering maakt het mogelijk heel lastig toegankelijke plekken te bcrei ken. De houder met gebogen blad maakt bewerking van holle vormen gemakkelijk. De houders kosten per stuk 13,50, de schuurstroken. enzovoorts ongeveer 8 gul den per stuk of setje. Schleiffix is in de DHZ- en ijzerwarenhandel te koop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13