Jonk eist hoofdrol voor zich op BS Leiden kan concentratie maar één helft opbrengen Sport Ze haalde haar rok omhoog en liet de beet zien Blamage blijft Benfica op valreep bespaard WOENSDAG 2 MAART 1994 BS Leiden zit in de hoek waar de klappen vallen. De basket ballers kampen met een zwa re vormcrisis, het zelfvertrou wen is weg, de onderlinge verhoudingen zijn niet wat je verwacht in een team. Giste ren boekte Leiden andermaal een matig resultaat. Na het beschamende verlies tegen hekkesluiter Prisma College afgelopen zondag (44-39) le verde de ploeg van Tiemen Winkel een acceptabele eerste helft af tegen Early Bird. De tweede helft was echter van zo'n laag niveau, dat ook dit maal de winst aan de oppo nent gelaten moest worden: 53-64. Alle excuses die Leiden te voren nog kon aandragen voor de matige prestaties tel len niet meer. Buiten guard Maarten Wals - die in de uit wedstrijd tegen Early Bird ge blesseerd raken - is iedereen weer fit. Weliswaar moest center Albert Stuyfzand dit keer langs de kant blijven, maar hij is niet de aangewe zen persoon om wonderen te verrichten. Leiden moet het tegen woordig van hard en vooral geconcentreerd werken heb ben. Als de ploeg dat maar één helft kan opbrengen, is er geen tegenstander die de con frontatie met angst tegemoet ziet. Zelfs Early Bird niet. De ploeg uit Purmerend presteert opvallend goed dit jaar, zon der dat er bijzondere spelers rondlopen. De vijfde plaats hebben de oranjehemden be haald met hard werken en slim de kansen afwachten. Vroeger het handelsmerk van Leiden. Gisteren demonstreerde Early Bird de speelwijze op doeltreffende wijze. Voordat Leiden goed en wel wakker was, stond Early Bird op een 10-2 voorsprong. De thuis ploeg herstelde zich wel, nam zelfs een voorsprong (16-14) en leek bij 33-23 op een ver rassende uitslag af te steve nen. Even was het heilige vuur er weer. Bij rust (34-27) was het echter weer bijna ge blust. De tweede helft bracht lou ter kommer en kwel voor de gastheren. In een mum van tijd was het gat gedicht (36-36 in de 25ste minuut) en speel den de bezoekers een gewon nen wedstrijd. Leiden was volledig de kluts kwijt en kwam niet meer aan een fatsoenlijke aanval toe. Guard Erik-Paul van Wei-ren moest tot twee keer toe een driepunter wagen, omdat nie mand zich vrijliep. Het toon de de onmacht van de man schappen van Winkel, die zelf luid schreeuwend als een marktkoopman zijn troepen tot actie aanspoorde. Het mocht niet baten. Early Bird wachtte tegen de Leidse zone verdediging op de kansen die dan ook kwamen. Keer op keer stond er iemand vrij die simpel raak kon schieten. Leiden stelde daar bitter weinig tegenover. De ploeg kwam aan het schamele to taal van 19 punten, vier meer dan zondag in de eerste helft. Met nog zes wedstrijden staat de deur naar de eerste divisie wagenwijd open. Daar speel de Early Bird vorig jaar. Scores leiden: De Ruijter 22, Ginjaar 16. Christie stelt record 60m bij KARLSRUHE DPA/ANP Linford Christie heeft bij in- doorwedstrijden in Karls ruhe een Europees record op de 60 meter gelopen. De Brit, olympisch- en wereld kampioen op de 100 meter, zette in de Duitse stad gis teren een tijd neer van 6,48 seconden. Daarmee was de atleet driehonderdste van een seconde sneller dan de oude toptijd. Christie was met 6,51 één van de vier re cordhouders. Christie rekende af met de Canadese indoorwereld- kampioen Bruno Surin, die op 6,50 uitkwam. „Eindelijk was mijn start optimaal", analyseerde hij zijn succes volle race. De derde plaats was voor de Jamaicaan Raymond Stewart in 6,60. In Karlsruhe liep Robin van Helden zijn beste tijd ooit op de 800 meter. Hij werd derde in 1.46,91. Zijn persoonlijk record stond op 1.47,39. Het Nederlands re cord is in handen van Rob Druppers, 1.46,29. Van Hel den voldeed aan de limiet (1.48,50) voor de Europese titelstrijd, volgende maand in Parijs. Eerder al plaatste Van Helden zich voor de 1500 meter van het EK. Opleiding tot 'scheids' KNVB, aflevering 4 Op het bondsbtircau van de KNVB Afdeling Leiden wordt deze weken de cursus 'scheidsrechter twee' gehou den. Een vervolgcursus voor al enige jaren actieve arbiters die het aan deze opleiding verbonden certificaat nodig hebben om de 'grote' KNVB te mogen fluiten. Onder de toehoorders de docenten Jan van der Linde en Bert van der Akker en cursusleidster Wil Jansen en sportredacteur Rob Onderwater, vervanger van de vakantie vierende Gert-Jan Onvlee. Op deze bij eenkomst gaf een lid van de tuchtcommissie, Cees van Leeuwen, uitleg van zaken. Het werd een leerzame avond voor de arbiters, gelar deerd met opmerkelijke en spraakmakende details. LEIDERDORP ROB ONDERWATER Er gebeurt nogal wat tijdens een zitting van de tuchtcommissie van de KNVB in Leiderdorp. Op een avond moest zelfs de politie worden ingeschakeld, omdat niemand meer naar huis durf de. Hen verdachte had de tucht- comissie en zijn 'slachtoffer' zo geïntimideerd en gedreigd 'dat hij ze buiten wel even zou op wachten', dat iedereen trillend als een rietje binnen bleef. „Gelukkig komt dit zelden voor", stelde Cees van Leeuwen het 'korps' arbiters gerust. „Ie moet maar zo denken bij dit soort calamiteiten: het is net de burgermaatschappij. Wat daar gebeurt, gebeurt ook op een voetbalveld en je hebt er dus mee te maken." Dat de scheids rechters hel maar even weten. Een ander geval. Een dame die voor de ogen van de rechtspre kers haar rokje optilde en liet zien wat haar tegenstandster op het veld had aangericht. Van Leeuwen kon zich nog goed herinneren dat de vormen van een mensenbeet duidelijk zicht baar waren op het dijbeen. Ooit schoot een vader zijn dochter te hulp met een videoband tijdens een bijeenkomst van de tucht- deorecorder en IV. Om maar even te laten zien dat zijn doch ter duidelijk was geschopt in het veld. Wat je allemaal niet doet voor je kind. Hoofdreden van de komst van de 'rechtspreker' was om uit te leggen dat een scheidsrechter een hijzonder belangrijke radar is de tuchtrechtspraak. Van Leeuwen tot de scheidsrechters: „Een verkeerd ingeleverd rap port levert veel probemen op. Vul de formulieren zo goed mo gelijk in. Roep desnoods hulp in van anderen als je het niet goed op papier kunt zetten. Van jour nalisten kun je verwachten dat ze iets goed kunnen opschrij ven, van scheidsrechters niet. Wees niet bang om fouten te maken, schrijf het desnoods op in spreektaal." Dat was les 1 van Cees van Leeuwen. Les 2 was al even leerzaam. „Laat je nooit intimi deren en blijf altijd achter je standpunt." Het komt nogal eens voor dat scheidsrechters worden gebeld door 'belanghebbenden', voordat een zaak mondeling wordt be handeld door de tuchtcommis sie. Van Leeuwen: „Het is wel eens voorgekomen dat scheids rechters ineens van mening ver anderen. Dan is er wat gebeurd. Jongens, laat je niet intimideren en schakel de tuchtcommissie in als je telefonisch of op een andere manier wordt bedreigd." Sommigen hadden het idee dat de tuchtcommissie niet altijd tot straffen overgaat, bij inci denten waarbij ze betrokken waren. Van Leeuwen: „Dat kan best. In zo'n geval klopt er iets niet in de verklaringen en dan kunnen we simpelweg niet straffen. Da's vervelend voor de scheidsrechter, maar als hij zijn rapport goed en duidelijk invult, is er niets aan de hand." Van Leeuwen wilde zijn gehoor maandag duidelijk maken dat de tuchtcommissarissen in principe achter de scheidsrech ter staan. In principe, dus niet altijd. Van Leeuwen: „Het kan ook niet altijd, want we kunnen niet afgaan op één verklaring. Er moeten er twee zijn. Maar de scheidsrechter is te allen tijde de kroongetuige. Daarom is het zo belangrijk dat de verklarin gen helder zijn. We hebben wel eens een scheidsrechter gehad die zei dat hij beledigd was. 'Wat is er dan gezegd' zeiden wij. Dat wist-ie niet, maar hij was wél beledigd. Daar kunnen we dus niets mee." Van Leeuwen vertelde vervol gens dat de scheidsrechters er rekening mee moeten houden dat er achter de ruggen om wordt geprobeerd om zo 'gun stig' mogelijke verklaringen af te leggen. „We heben het pas nog gehad. Op de zitting bleken twee van de drie verklaringen ineens anders. Die van de scheidsrechter bleef dezelfde, de spelers hadden het anders gezien. Dan moet je als tucht commissie gokken. Wij hadden het vermoeden dat de twee spe lers elkaar hadden gebeld. En dat gebeurt, hoor. We hebben toch flinke straffen uitgespro ken." Met het risico dat de be roepscommissie ze weer vernie tigt. Van Leeuwen: „Soms zit er wel eens een leemte in de pro cedure. Dat moet je incalcule- Van Leeuwen maakt nogmaals duidelijk dat de tuchtcommissie de 'scheids' dekt. Van Leeuwen: „We staan achter jullie. Geeft ie mand zijn naam niet in het veld, niets aan de hand, rapport opmaken en het komt allemaal goed. We halen het gehele elftal uit de competitie en de naam komt vanzelf boven Van Leeuwen, zelf ooit scheids rechter, oordeelt dat 'het alle maal anders gaat dan vroeger' in de rechtzaal. Er wordt wat afgelachen tijdens zo'n zitting. Het is niet alleen kommer en kwel. Maar we moeten serieus zijn en de scheidsrechter het gevoel geven dat we achter hem staan. Dat is vroeger wel eens anders geweest. Ik ben ook scheidsrechter geweest en heb wel eens tijdens zo'n zitting ge dacht: wat doe ik hier in vredes naam. Nu halen we alle partijen binnen in een kamer en laten ze het woord doen. Dat levert soms vervelende taferelen op, maar het is volgens ons de beste manier. De bobo's, die oudere mannen met die brilletjes op hun neus, deden het anders. Die mensen voelden zich heel wat, maar die tijd is over. Wij spelen geen rechtertje, maar willen er wel voor zorgen dat het voetbal verschoond blijft van incidenten. Een paar jaar geleden liep dat de spuigaten uit in de Afdeling Leiden. We zijn toen strenger gaan straffen en het gaat de goede kant op." Zo nu en dan wordt er een scheidsrechter gemolesteerd. Het angstbeeld van de man in het zwart. Van Leeuwen maakte nog eens duidelijk dat de scheidsrechter altijd op hulp kan rekenen en wordt bijge staan bij een mondelinge be handeling. Van Leeuwen: „Zorg ervoor dat er altijd iemand bij is. Het is een emotionele zaak. Er zijn scheidsrechters bij die hun verhaal niet kunnen vertel len, zo aangedaan zijn ze nog." Van Leeuwen, tot besluit: „Iedereen heeft dezelfde rech ten, maar we moeten er voor zorgen dat de scheidsrechter niet gefrustreerd raakt." Die opbeurende woorden kon den de mannen in het zwart maandagavond best gebruiken. DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Wielrenner Robert Karremans (Sas- senheim) heeft in een openingscriterium in Achthuizen een vijfde plaats be haald. Peter Reitsma uit Hille- gom kwam als twintigste over de eindstreep. Een dag later werd Marcel Remijn bij een massasprint in Gent-Staden achtste. Edward Farenhout, sinds vandaag nieuw in de Cas- ba Wonen-ploeg, kwam op de elfde plaats Michel Zanoli is in Nederland teruggekeert. De wielerprof heeft in Oostenrijk enige tijd in de gevangenis ge zeten Zaalvoetbalvereniging Ceverbo gaat fuseren met twee de divisieclub Kabelkrant uit Den Helder Het wereldkam pioenschap veldrijden 1996 is toegewezen aan de Franse plaats Montreuil Voetbaltrai ner Ton Heijnen (ex- MMO) stopt na 30 jaar met trainen. De bij DIOS (Nieuw Vennep) wer kende trainer wordt vervangen door Wim van Marsbergen. Douglas George, eerder in beeld bij FC Lisse, wordt hoofdtrainer bij derde klasser Bloemendaal. John Karelse (Tonegido) wordt bij Wilhelmus de opvolger van Leidenaar Ruud de Groot. Ton Wickel gaat aan het werk bij HVO. Een andere oude prof voetballer, Rob de Kip, gaat als assistent naar ADO'20 Richard van Poelgeest, Marcel Huybers, Marie José Allers, Petra Weeda, Anja Kuyt, Annet Keur. Renate Sluys en Esther van der Bosch zijn de regionale basketbal (sters) die op zaterdag 5 maart in Eindhoven deelnemen aan het NBB All Star Gala Voetbal vereniging LFC heeft plannen om bij een algehele afgelasting zondag 6 maart een zaalvoet- baltoernooi te houden in de Groenoordhal De organisatie van. de Open Leidse Gymnas- tiekkampioenschappen hebben besloten om het evenement op nieuw op de kalender (novem ber) te plaatsen De 13-jarige Leidenaar Menno Barends is derde geworden bij de Open Nederlandse schaatskampioen schappen op de 100 meter Het nationale Top 12 tafeltennis toernooi dat op 12 en 13 maart in Born zou worden gespeeld is uitgesteld Er zijn plannen of" de zaalvoetbalclub RGC ond een andere naam voort te zq ten. Voor het nieuwe team ga<L- Martin van Kins, Joop Tegela: en Martin van Zanen spelen De Zoeterwoudse wielertrainq j Adri van Diemen verzorgt c testen voor de renners van cS nationale wielerselectie Bol e sers die zich onthouden van defl Zuid Hollandse kampioe^t schappen worden voortaan uiL gesloten van het NK Na Enge land en Duitsland, waar voePe balscheidsrechters groene shirOU dragen, zal ook de FIFA de uit rusting van de arbiters een fleu^N rige kleur geven. De FIFA wil te vens de ploegen na afloop vait 1 de wedstrijd het publiek late: di begroeten. Een idee dat eerdejq in Belgie* een snelle dood stien j De schaatsers Karin Biemonq F.ddy Rodewijk. Calolien vafcr Ruiten en Piet Biemond zij^n korte baankampioen van Din Kaag geworden Korfbalclub Madjoe (Rijnsburg) is op zoe^ai naar een inspirerende trainer t)ii Toerfietsclub Avanti opent ojn zaterdag 5 maart het toersei# zoen. Start om 13.00 uur aan d^e Westkanaalweg (Sportpark Ze?d gersloot) Het paar Hoogenoi kamp/Verhees (Lisse) is vijfdq geworden bij het NK bridge iqr Utrecht Schaker Job Delamar-;\ re (Leiden) heeft het Tulpen D toernooi in Roelofarendsveerj gewonnen. Alphenaar Dinarqu van der Laan werd tweede *jk Zondag 6 maart begint bij wie^g lervereniging De Bollenstreek irfc Lisse de eerste wedstrijd voor dqn Rijn en Bollenstreekcompetitie^ Ed Vonk, Erik Valentijn, Stefann Bakker en leon van Harten be-i haalde ritoverwinnirigen irfet schaatscup Kees Jongert inn. Haarlem. Rick van der Hoorn J werd op de 5000 meter tweede^ Schaatsgroep Ter Aar werd inei het ploegenklassement, achter-e Haarlem, tweede. De Noord-? wijkse Ijsclub werd derde Biju aanhoudend slechtweer komt'? het amateurvoetbal in de knel.e Op zaterdag 2 april en zondag 8e mei wordt er ingehaald. Tevensri zijn er programma's op Hemel-e vaartsdag en op donderdagen 14 of donderdag 21 april vastge- g steld Zaterdag en zondag wor- e den op De Uithof in Den Haag,e de Nederlandse kampioen schappen all round en sprint" gehouden Op maandag 7 f maart houdt de Leidse voetbal club UVS een halfjaarlijkse le- >1 denvergadering. De invoering »i van het zaterdagvoetbal is een'i belangrijk punt c Benfica is in dc eerste wedstrijd van de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup 2 ontsnapt aan een nederlaag op eigen veld. 'fot de 90ste minuut stond Leverkusen in Lissabon op voorsprong. Op de valreep maakte Isais gelijk: 1 -1 Een zege voor de Duitse club, in 1988 winnaar van de UEFA beker, was op zijn plaats ge weest. Leverkusen speelde ge- disciplineerder en verzorgder. Ondanks het ontbreken van spelverdeler Schuster, die de vijfde en laatste wedstrijd van een schorsing uitzat, en aanval ler Kirsten, die geblesseerd was, was Leverkusen beter. Leverkusen kwatn in Lissabon voor 80.000 toeschouwers ook nauwelijks in de problemen. In de 64ste minuut opende Happe de score. Daarna zette Benfica .(.in Ti, massaal offensief. In de slotseconden leverde dat nog de gelijkmaker op. Juventus Juventus heeft het Italiaanse onderonsje in de eerste wed strijd van de kwartfinale van de strijd om de UEFA-beker tegen Cagliari verloren. De houder van de Cup ging op Sardinië met 1-0 onderuit. Dely Valdes besliste kort na de rust het duel. De 26-jarige aanvaller profiteerde van een fout van de Duitse verdediger Kohier. In de 63ste minuut was de beste kans op de gelijkmaker voor Conté. Deze zag Cagliari's middenvelder Matteoli echter op de doellijn redden. Juventus, tweede in Italië, was in de uitwedstrijd bij de mid denmoter uit op een puntende- ling. Papin Jean Pierre Papin is gepasseerd voor de wedstrijd van AC Milan tegen Werder Bremen. De Fran se spits is door trainer Capello niet opgenomen bij de laatste zestien voor de derde wedstrijd in de Champions League, de Europese beker voor landskam pioenen. Capello handhaaft het elftal dat zondag in de competitie met 2-1 won van Foggia. Papin, sinds kort weer fit na een kuit- bcenblessure, heeft laten door schemeren dat hij weg wil bij AC] Milan. Hij wil zijn tot juli 1995 doorlopende contract la ten ontbinden. De international heeft contacten met Franse clubs. Francesco dell'Anno, Davide Fontolan, schutter Igor Sjalimov en Ruben Sosa bejubelen de derde treffer van Inter. foto epa Wim Jonk is gisteren in de spo ren getreden van George Best en Roberto Baggio. In zijn een tje rolde de Volendammer Borussia Dortmund voor de ei gen aanhang (38.000 toeschou wers) op. Inter versloeg de Duit se finalist van vorig seizoen met dezelfde cijfers als waarmee Ju ventus vorig jaar de UEFA Cup voor zich opeiste: 3-1. Vóór die Italiaanse zege had alleen het grote Manchester United zonder kleerscheuren (6-1) het Westfalenstadion ver laten. Jonk onderscheidde zich met twee treffers in de eerste helft en compenseerde zodoen de de afwezigheid van de met een verrekte spier kampende Bergkamp. De zege in Dortmund bete kent een historische overwin ning voor Inter. Een vormcrisis kan nog zo hevig zijn, maar voor een Italiaanse club blijken Europese krakers vooral leuke uitjes. Toch vertrok Inter maan dag met angst en beven naar Borussia Dortmund. De blauw zwarte club incasseerde in de laatste weken klap op klap en leek bewusteloos het seizoen uit te maken. In de Westfaalse are na brak zowaar de lente door voor Giampiero Marini. De jon ge coach herinnerde zich nog hoe hij negen jaar geleden een rampseizoen alsnog glans gaf door met Karl-Heinz Rumme- nigge aan de basis te staan van een historische zege bij FC Köln. Ook toen werd het 3-1 voorinter. Borussia Dortmund. ook al dolend in de Bundesliga, was geen partij voor Inter. De ploeg van de calcio-spijtoptanten Sammer, Reuter. Rodriguez en Riedle werd vanaf de aftrap af getroefd door de technisch en tactisch beter geschoolde Italia nen. Na een half uur klaarde Jonk de klus voor zijn ploeg. Hij draaide tussen de 34ste en 36ste minuut twee keer de Duitse ver dediging dol en werkte knap af. Tot dat moment was Borussia via een kopbal van Zore gevaar lijk. De wedstrijd was meteen gespeeld. In de tweede helft controleerde Inter het duel. Scheidsrechter Mario van der Ende keurde ten onrechte een treffer van invaller Dell'Anno af. Zeven minuten voor het einde gaf Schultz zijn landgenoten weer hoop, nadat hij een fout van Zenga bij een hoekschop van Rodriguez had afgestraft. Maar Inter sloeg binnen vijf mi nuten weer toe via een voor beeldige counter. Op aangeven van Sosa kon de Rus Sjalimov de marge van twee treffers her stellen. De Duitsers kunnen zich alleen aanklampen aan de gedachte dat Bayern in 1988 een 2-0 thuisnederlaag tegen Inter wist weg te werken, maar realistisch is dat niet. Tafeltennissers j willige prooi voor Oostenrijk UTRECHT ANP1 De overtuiging ontbrak. De Ne- 1 derlandse tafeltennisploeg, in J de Superliga vechtend om lijfs behoud, geloofde er na de flinke nederlaag in de uitwedstrijd te gen Oostenrijk (1-4) niet meer in. In Utrecht kon de eerder op- gelopen schade gisteren niet worden weggewerkt. De 4-2 overwinning bezat geen waarde. Na de nederlagen van Paul Haldan en Danny He ister was Oostenrijk zeker van de eindzege over twee duels. Oranje moet in twee duels te gen Polen, op 12 en 19 april, de plaats in de Europese Superliga proberen te behouden. 'Laat je nooit intimideren en blijf altijd op je standpunt staan' foto •archief

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26