Mazowiecki put moed uit optreden van NAVO bij Banja Luka Feiten &Meningen Dutchbat na moeilijke tocht in Srebrenica Philips-keten Superclub wil zestig winkels in Nederland DINSDAG 1 MAART 1994 NIEUWSANALYS NAVO noemt actie tegen Serviërs 'puur toeval' 1 londerden keren was het Bosnische lucht ruim al geschonden, sinds de Verenigde Naties het in 1992 tol verboden gebied had den verklaard. Dat de NAVO uitgerekend gisteren vier vliegtuigen van Servische Bosniërs heeft neergeschoten is niette min toeval, zo wordt in kringen van de ver dragsorganisatie verzekerd. Een toeval dat wel uitstekend zou passen in een nieuw, strategisch plan. Na de drei gende taal van Bosnische Serviërs, dit week einde, tegen het voornemen van de VN om hulpkonvooien een gewapend escorte mee te geven en niet langer de toestemming te vragen van de strijdende partijen, zou het tonen van de spierballen immers niet mis staan. Ook het gevaar dat de aanvankelijk suc cesvolle dreiging met geweld door de NAVO met de eis van verwijdering van het zware geschut rond Sarajevo langzaam weer op de tocht zou komen te staan, zou een bewijs van doortastendheid rechtvaardigen. Maar Volgens diplomaten bij de organisatie zijn er helemaal geen strategische overwegin gen die tot deze actie hebben geleid. Er zouden geen politieke bijbedoelingen zijn, alleen de uitvoering van VN-resolutie 816: het handhaven van het vliegverbod. Het verschil met eerdere schendingen is dat het tot nu toe steeds helikopters betrof of in elk geval vliegbewegingen waarmee niet een duidelijk gevechtsdoel werd ge diend. Het kon onder meer gaan om het transport van gewonden of van verhou dingsgewijs onschuldig materieel. Dit keer was het echter overduidelijk een luchtaanval met vliegtuigen die bombarde menten en beschietingen uitvoerden. Bo vendien was er een kwantitatief verschil. Er werden liefst zes vliegtuigen gelijktijdig waargenomen. Een dergelijk aantal was vol gens bronnen bij de NAVO ook nieuw. De NAVO beseft wel dat het de eerste keer in haar bijna 45-jarig bestaan is, dat de wapens daadwerkelijk worden gebruikt. Maar ze is van deze historische gebeurtenis niet echt ondersteboven. Het bondgenoot schap wijst erop dat de instelling van de zo geheten no-fly zone vrijwel onomstreden was. In de VN-veiligheidsraad onthield al leen China zich van stemming. De Russen stemden ook voor. De instemmende reactie uit Moskou voor een actie van Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen is evenzeer een historische gebeurte nis. De enige bezorgdheid van de NAVO gaat uit naar de effecten van de gebeurtenis op het verdere verloop van de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina en de veiligheid van de manschappen op de grond. De secretaris-generaal, Manfred Wörner, houdt het er voorlopig op dat de aanval de strijdende partijen een les heeft geleerd. De les om de organisatie serieus te nemen. De NAVO, aldus Wörner, komt haar beloften na. Hij zei niet te vrezen dat de luchtactie zal leiden tot een uitbreiding van het con flict. Wörner werd daarin bijgevallen door VN- onderhandelaar Thorvald Stoltenberg, die zei dat het optreden het vredesproces al leen maar kan versterken. Voor alle zeker heid schortte de VN de luchtbrug op Seraje- vo en vele hulptransporten door Bosnië toch maar even op, om te zien of de Ser viërs wel echt onder de indruk zijn geko men. brussel leo maat Eindelijk nemen de leden van de Veiligheidsraad hun eigen resoluties serieus. Voor het eerst. Tadeusz Mazowiecki zegt het bijna gelaten. De speciale VN-rapporteur voor het voormalige Joe goslavië heeft al zo vaak voor dovemansoren gepreekt dat hij nu niet triomfantelijk wil doen. Inwoners van Sarajevo kijken vanachter een kapotte tank naar de Brug van Broederschap en Eenheid die gisteren heropend had moeten worden. Door de nieuwe ontwikkelingen in Bosnië kwam het daar echter niet van. foto epa Eigenlijk had hij geen commentaar willen geven op de NAVO-straaljagers die gisterochtend vier Servische toe stellen neerschoten. Maar hij kon het niet laten, net als hij zich steeds weer liet verleiden tot aanvallen op EU-be- middelaar Lord Owen. Diens voorstel vooreen driedeling van Bosnië is ach terhaald, door-het succes van het NAVO-uItimatum en de grotere be trokkenheid van de Amerikanen. ,,Deze onderhandelingen (over de et nische opdeling van Bosnië) hebben niets opgeleverd. De internationale gemeenschap heeft steeds gezegd dat grenswijzigingen daar gewoon onac ceptabel zijn. Dat is geen theoretische uitspraak. Men moet nu een weg zoe ken om de veroveringen ongedaan te maken." De Poolse oud-premier heeft „een ze kere hoop" gevestigd op de mogelijke confederatie tussen de Kroaten en de Bosnische moslims. Hij hoopt dat zo'n confederatie niet gebaseerd zal zijn op etnische verdeling en dat de Serviërs uiteindelijk zullen toetreden. „Als bij de Serviërs een democratische stroming komt bovendrijven, zal ook hun opstelling veranderen." Mazowiecki presenteerde maandag in Genève zijn jongste rapport over schendingen van de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië. Hoog in de stalinistisch aandoende VN-ge- bouwen staat hij zijn gasten te woord. In een klein kamertje met alleen een dakraam, een paar bureaus, een lege kast en vier kale muren. Het mistroostige onderkomen toont hoe Tadeusz Mazowiecki, de speciale VN-rapporteur voor ex-Joegoslavië. foto afp wojtek druszcz weinig waarde de VN hechten aan de adviezen van hun eigen rapporteur, grapt een van Mazowiecki's mede werkers. Vergelijk het maar eens met het prachtige onderkomen van Lord Owen, twee verdiepingen lager. Mazowiecki maakt een moegestreden indruk. De sigaretterook haalt hij diep, diep zijn longen in. Bij iedere vraag kijkt hij eerst even naar de grond, alsof het hem steeds weer moeite kost de triestheid van de feiten onder ogen te zien. Zijn oproepen voor een daadkrachti ger internationaal optreden bleven zo lang ongehoord dat de Poolse oud dissident en ex-journalist begin dit jaar overwoog op te stappen. Daarvan heeft hij voorlopig afgezien. „Het is nu geen juist moment om terug te treden. Maar als het momentum loren gaat, dan moet ik mijn besluit heroverwegen." De snelle ontwikkelingen van de afge lopen maand hebben een nieuwe si tuatie geschapen. Dit biedt de kans om de onderhandelingen alleen te hervatten als sprake is van een duur zaam bestand en garanties voor de mensenrechten. De gevangenenkam pen moeten dicht, vluchtelingen moeten terugkeren, hulpkonvooien moeten vrije doortocht krijgen en de VN moeten de zogenaamde veilige gebieden werkelijk gaan beschermen. Dan pas horen onderhandelingen te volgen. Mazowiecki heeft zijn mooiste droom nog maar net onthuld, of hij krijgt een telefoontje over geruchten dat de moslimenclave Maglaj is gevallen. De stemming slaat om. Als het waar blijkt, zal hij opnieuw in actie komen, in een herhaalde poging te verhinde ren dat duizenden mensen van huis en haard worden verdreven. Grote zorgen maakt hij zich over schendingen van de mensenrechten in Kroatië, waar militairen in Split en omgeving moslims uit hun huizen zetten. „Het ministerie van defensie beloofde in december een onderzoek, maar waarschijnlijk is dat tegenge houden. De afgelopen maanden heb ik juist veel nieuwe meldingen gehad over huisuitzettingen. Internationale strafmaatregelen tegen Kroatië vindt Mazowiecki niet mense lijk. Hij wijst erop dat Zagreb stappen heeft ondernomen om de hardste hard-liners onder de Bosnische Kroaten een halt toe te roepen. Bo vendien zijn er in de Kroatische rege ring gematigde krachten die zich ver zetten tegen inmenging in de oorlog in Bosnië-Herzegowina. In het nieuwe rapport, zijn tiende, vraagt de VN-rapporteur speciale aandacht voor de Bosnische kinde ren. Naar schatting 16.000 kinderen kwamen om in twee jaar oorlog. Een veelvoud daarvan kampt met de psy chische gevolgen van het bloedvergie ten en de honger. „De gevolgen voor de lange termijn zijn niet te over zien", zegt hij en hij blijft nog lang naar de grond kijken. GENÈVE THIEU VAESSEN Een imposant konvooi met 56 Nederlandse genievoer tuigen is gisteravond gearri veerd in de moslim-enclave Srebrenica in Oost-Bosnië. Vandaag volgt als alles goed gaat de infanterie. Het Ne derlandse bataljon heeft daarmee zijn eindbestem ming bereikt na een barre tocht van 600 kilometer door Kroatië en Bosnië over deels zeer moeilijk begaanbaar terrein. Even dreigde gisteren de deur naar Srebrenica voor het Dut chbat op het laatste moment dicht te vallen. Toen 's mor gens om zeven uur bekend werd dat Amerikaanse F-16's even tevoren vier vliegtuigen boven Bosnië hadden neerge haald, kwam het bevel van de top van de VN-vredesmacht (Unprofor) dat het Neder landse konvooi moest worden stopgezet. De lange rij voertuigen was echter al vrij dicht genaderd bij de grens waar het Bosnisch-Servische gebied begint. Met behulp van een satellietverbinding kon het bevel toch op tijd worden ge geven. Enkele uren later be paalde Unprofor dat de Ne derlanders alsnog hun tocht konden hervatten. Drie checkpoints van de Bosnische Serviërs werden zonder al te grote vertragingen gepas seerd, waarna het konvooi werd toegelaten tot de mos lim-enclave Srebrenica. Daar beginnen vandaag de werk zaamheden voor de huisves ting van 570 Nederlandse mi litairen die het gebied, waar naar schatting 35.000 mos lims verblijven, moeten gaan beveiligen. De commandant van Dutch bat, de overste Vermeulen, kreeg gisteravond laat vanuit het Bosnisch-Servische com mandocentrum in Pale het groene licht voor een tweede konvooi, bestaande uit ge vechtseenheden. Volgens Vermeulen is dat een duide lijk signaal dat de Bosnische Serviërs niet uit zijn op een confrontatie. Gistermorgen nog hield de Dutchbat-com- mandant er ernstig rekening mee dat de entree in Srebre nica zeer problematisch zou worden. Zondagavond hebben Neder landse officieren in het Bosnisch-Servische grens- plaatsje Zvornik een ontmoe ting gehad met lokale Bosnisch-Servische comman danten. Vermeulen: „We heb ben met de heren gegeten en er is een zeer goed gesprek gevoerd. Het bevestigt onze indruk die we al langer heb ben: dat ze willen meewerken aan onze operatie in Srebre nica. De lokale commandan ten zijn duidelijk bereid ver dere toezeggingen aan ons te doen, maar moeten wel han delen op aanwijzingen van hogere niveaus". De Nederlanders hopen toe stemming te krijgen voor het gebruik van een snellere route doorBosnisch-Servië. Nu moeten ze een slecht berijd bare weg nemen voor hun konvooien. Dat is overigens niet de enige hindernis die ze tegenkomen. De Bosnische Serviërs zijn zeer bureaucra tisch ingesteld en eisen zeer uitgebreide lijsten waarop in hun eigen taal is aangegeven wat er in het konvooi wordt vervoerd. Tijdens de eerste doortocht naar Srebrenica bleek dat ook de plaatselijke Bosnisch-Ser vische bevolking een vijandi ge houding aanneemt jegens VN-eenheden. De Nederlan ders werden met stenen be kogeld. Dat is eerder ook de Canadezen overkomen, die nu door Dutchbat worden af gelost. Verder staat een van de drie checkpoints als moei lijk bekend. De commandant van het checkpoint bij Bratu- nac eiste gisteren dat alle goe deren op het konvooi werden uitgepakt. De Nederlandse konvooicommandant weiger de dat op grond van Unpro for-regels. LUKAVAC MAURICE WILBRINK Bosnische Serviërs verliezen tiende deel van luchtmacht De Bosnische Serviërs zijn met de vier neergehaalde trainings- /gronddoelvliegtuigen van het type Galeb een üende deel van hun luchtmacht kwijt. Die wordt door het Londense Inter nationale Instituut voor Strate gische Studies CIIIS) op 37 vlieg tuigen geschat. De Serviërs be schikken verder nog over 37 he likopters. De tweezits SOKO G-4 Super Galeb (Zeemeeuw) kan niet al leen voor opleiding worden ge bruikt, maar ook voor aanvallen op gronddoelen. Het toestel is van Joegoslavische makelij. De Galeb kan worden uitgerust met een 23 millimeter-kanon, lucht-lucht- en lucht-grondra- ketten en met standaard bom men, meervoudige bommen en andere raketten. Het toestel is, doordat het niet sneller kan vliegen dan 980 kilometer per uur, in de verste verte geen par tij voor de supersonische Ame rikaanse F-16. De Galeb kan op maximaal 6.000 meter hoogte vliegen. Het toestel kan een bommen- en rakettenlast van 1.280 kilo meevoeren bij een eigen (leeg) gewicht van 3.172 kilo. De maximale actieradius van de Galeb bedraagt 1.900 kilometer. Voordat Joegoslavië uit elkaar viel werd de machine gefabri ceerd in deSoko-fabriekbij Mostar in Bosnië. In kringen van de NAVO wordt er ook re kening mee gehouden dat het viertal neergehaalde toestellen een (verouderde) versie van de Galeb is die Jastreb J-l heet. De Bosnische Serviërs beschik ken over twaalf van dit soort herkennings- en aanvalsvlieg- tuigen van het voormalige Joe goslavische leger. De J-l 's heb ben het voordeel dat ze ook op onverharde banen kunnen lan den. In luchtgevechten tegen moderne vliegtuigen maken ze echter geen schijn van kans. LONDEN-NAPELS NPA-DPA-AFP-Rtr WIM STEVENHAGEN iet momentum ver- stemming slaat om. Als het waar Hij voelde zich de afgelopen jaren vaak 'een stekelvar ken in een ballonfabriek'. Steeds werd directeur Pieter Fitters (53) als puinruimer bij Philips-dochter Super club geconfronteerd met wéér een doorgeprikte ballon. De Belgische videoketen kostte Philips al honderden miljoenen guldens, maar voormalig Blokker-bestuurder Fitters denkt het gat te hebben gedicht. Zijn 'McDo nald's of the mmd'wil nu de komende drie tot vier jaar zestig winkels in Nederland openen. Superclub Home Entertainment Store heten ze voluit en er wordt louter software als videofilms en -spelletjes, (interactieve) CD's, DCC's, mini-discs en CD-ROM ver kocht. De eerste winkel opende onlangs de deuren in het centrum van Eindhoven. Fitters vindt het pand een beetje klein, maar is wel tevreden met de locatie. „We hebben hier twee Free Record Shops in de buurt, de Bijenkorf en V D èn de Philips-personeelswinkel. Dus als we het hier redden, redden we het overal", zegt de Brabander. De Superclub-directeur is wel toe aan een succesje. Twee jaar geleden verliet hij zijn comfortabele zetel in de Raad van Bestuur van de winkelketen Blokker om op verzoek van zijn oude baas Philips de Super Club (toen nog zo geschreven) te gaan leiden. De Belgische video keten had bijna 600 winkels in België en de VS en leek een slimme investering van Philips-topman Timmer. Het draaide echter uit op een enorme strop. Blunde rende accountants zagen bij het onderzoek van de boe ken verliezen van naar verluidt bijna 900 miljoen gul den over het hoofd. Philips had er toen al zoveel geld in gestopt, dat het Super Club maar in zijn geheel over nam. Op dat moment werd Fitters gevraagd de keten te gaan leiden. „Ik werd door Philips teruggevraagd omdat ze in België een probleem hadden. Meer wist ik er eigenlijk ook niet van. Achteraf bleek dat een aardig probleem te zijn. El- Superclub-directeur Fitters. foto npa roland de bruin ke keer dachten we: nu hebben we het gehad, en dan dook er weer iets op. Het was niet zo'n gemakkelijke tijd", vertelt Fitters. Nog steeds kampt Superclub met rode cijfers. De win kels in Amerika verkocht Philips in oktober vorig jaar voor bijna 300 miljoen gulden aan Blockbuster. Fitters schrapte in het management en sloot in België 40 van de 130 winkels. Op termijn volgen nog eens 40 winkels. Dit jaar wil Superclub zijn eigen investeringen kunnerr~ betalen, volgend jaar moet de keten weer winst maken. Superclub is nu een 'beheersbare activiteit' geworden, zo formuleert Fitters het. Philips wilde via Superclub een eigen distributiekanaal voor zijn software als de CD-schijfjes en digitale vi deo's. Dat levert immers in tegenstelling tot de hardwa re de apparaten steeds meer op. In Eindhoven be gint Superclub met 225 vierkante meter bescheiden. Van dit soort winkels komen er dit jaar nog vijf tot zes in Nederland. In zeven grote plaatsen (de vier grote ste den en Eindhoven, Maastricht en Groningen) moeten de komende jaren 'key-stores' van zo'n duizend vier kante meter verschijnen. Duitsland en Frankrijk staan voor volgend jaar op de lijst. In de visie van Fitters moet het hele gezin straks zijn lekkers op amusementsgebied halen bij de Superclub. Maar die consument lijkt juist eerder genoeg te krijgen van allerlei nieuwe snufjes die de elektronica-fabrikan- ten steeds weer te voorschijn toveren. „Dat krijgen de fabrikanten gelukkig steeds beter door", zegt Fitters. „Je moet de consument eerst laten zien wat die produkten eigenlijk zijn. Dat hopen we bij Superclub te doen." Voor de veelbesproken elektronische snelweg is de Su perclub-directeur ook al niet bang. Via dat fenomeen zijn CD's, spelletjes en films straks met een druk op de knop via de kabel in de huiskamer te zien en te horen. En dan kan Superclub de deuren weer sluiten. „Die elektronische snelweg is een hype", zo reageert Fitters. „Het komt allemaal wel, maar voor het jaar 2000 is het nog geen begrijpelijk en betaalbaar consu- mentenprodukt. Bovendien geloof ik er niet zo in dat mensen straks alleen maar passief thuis zitten. Mensen willen winkelen, het produkt in de hand houden. Die sociaal-maatschappelijke functie verdwijnt niet zo- eindhoven wilco dekker

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2