'Tentoonstelling van Leidse muziek' 'Dit gaat over failliet van de mens' Cultuur Kunst r; Honderd films op Haags Video Festival Aangrijpende Spoken Begindagen 'Lisboa '94' niet vlekkeloos van De Appel KunstRai gaat toch door wijziging in opzet Winterswijk eert Kom rij 2()INSDAG 1 MAART 1994 K RUYGROK. 071 356472. P Zigeunerspecial in LVC leiden Het LVC staat op zaterdag 5 maart in het teken van de zi geunercultuur. (Muziek)optredens, dansvoorstellingen, decor en uf film zijn aan dit unieke volk gewijd. Hoogtepunt is het optreden van het Roemeense orkest Tarad de Haidouks, dat op het ogen blik door Europa toert. Maniel, de symbalimspeler is pas 14 jaar oud. Nicoale Neacsu, de minstreel, is bijna 70. Het folklore-en semble Feta verzorgt een dansvoorstelling. In het filmhuis is de film 'Trahir' van regisseur Mihaileanu te zien. Een hotclubgroep leling treedt op in het zoldercafé. Aanvang: 21.00 uur. Jazz-zangsessie in The Duke leiden Twee drie standards zingen in een ongedwongen sfeer, maar met een professionele begeleidingsband. Dat kan op dins dag 8 maart vanaf half tien 's avonds in jazzcafé The Duke. De sse 1 organisatie is in handen van de streekmuziekschool. Om mee te uur doen even bellen met de coöordinator lichte muziek, Dick Hermsen. Hij is maandagavond tussen acht en negen telefo nisch bereikbaar onder nummer 071 -141041 Cursus theatermaken met jongeren den haag De Culturele Raad Zuid-Holland organiseert samen met het Zuidhollands Centrum voor Amateurtheater op 3 zater dagen in april een cursus theatermaken met jongeren. In een af wisselend programma biedt de cursus een aantal eenvoudige handgrepen om jongeren spelgedrag bij te brengen. Aanmelden voor deze cursus kan tot 15 maart bij de culturele raad. 070- 3624961. informatie bij Huub Hermans: 070-3624991. Hot House terug in de Waag leiden Podium Hot House is weer terug. Op zaterdag 5 maart presenteert dit jazzpodium de Jaap Voeten/Vincent Henar Funk Band, een echte 'groove' band met een kleine, afwijkende bezet ting. Nederlandse en Surinaamse invloeden kenmerken de mu ziek van deze formatie. Om te luisteren, maar vooral ook om op te swingen. Aanvang: 21.30 uur. Jaap Voeten in Hot House. Vierde concert Made in Leidenin De Waag Ernstige muziek, popmuziek, chansons, een strijktrio en een jazzcombo, het is allemaal op één avond te beluiste ren op het concert Made in Leiden op 12 maart in De Waag. Er wordt muziek ten gehore gebracht die in Leiden en omgeving gecomponeerd is. Daarnaast wil de stich ting Made in Leiden met het concert een brug slaan tus sen de verschillende genres in de muziek. Het is de vier de keer dat dit concert georganiseerd wordt. leiden alice v ,,VVe willen een zo breed moge lijk scala aan muziekstijlen bie den", zegt Tessa Kraus, voorzit ter van de stichting Made in Leiden. „We willen laten zien wat er in de stad op muziekge bied gebeurt en collega's met elkaar in contact brengen. Op deze manier neemt iedereen kennis van elkaar. Niet alleen de muziekstijl vormt een contrast op het concert, maar ook de leeftijd. Bovendien spelen er be halve beginners ook professio nele muzikanten." Kraus is docente muziekon derwijs op een middelbare school en geeft les aan eindexa menleerlingen. Ze wil het con cert meer een educatief karakter geven. „Voor het volgende con cert willen we alle Leidse scho len en de scholen in de regio betrekken bij het concert door middel van een lespakketlegt Kraus uit. „In de muziekles wordt dan de partituur van een stuk besproken en op het con cert horen de leerlingen hoe het wordt uitgevoerd." De stichting wil ook compo nisten speciaal voor het concert compositieopdrachten geven, maar subsidie krijgen ze niet. „Dat is jammer, want nu kun nen we componisten niet sti muleren', zegt Burkhardt Söll, een Leidse componist die zijn medewerking verleent aan Ma de in Leiden. „Als we compo nisten opdracht kunnen geven om een stuk te schrijven voor een ander ensemble, komen de verschillende stijlen pas echt met elkaar in contact. De ge- heeft geen muziek-be- leidsnota en dus is er geen geld voor beschikbaar. Dat is raar. want voor beeldende kunst is er wel een beleid. Maar we gaan dapper door met ons te bewij zen door onze concerten." Söll vindt 'concert' eigenlijk geen goede benaming. „Het is een tentoonstelling van verschillen de soorten muziek. Er komen tien ensembles die samen zes tien concertonderdelen ten ge hore brengen. Eigenlijk is het 2,5 c ert i: De belangstelling voor Made in Leiden is elk jaar erg groot. „Het concert is altijd uitver kocht", weet Kraus. „Misschien gaan we naar twee concerten per jaar. Een grotere ruimte wil len we niet. want de sfeer en de akoestiek in De Waag zijn pri ma. Een grotere ruimte wordt te onpersoonlijk." Het concert Made in Leiden is op zaterdag 12 maart in De Waag in Leiden. Het program ma biedt onder meer werk van Karin Klebe, Frans Heemskerk en Six from the Hip. Alle stuk ken zijn speciaal voor dit con cert ingestudeerd en zijn nog niet eerder uitgevoerd. Het begint om 20.00 uur. Burkhardt Söll: „We gaan dapper door met ons te bewijzen door onze concerten.' Op het World Wide Video Fes tival, dat van 11 tot 17 april in Den Haag voor de twaalfde keer wordt gehouden, zal een internationale selectie van zo n honderd videofilms te zien zijn. De organisatoren willen daarmee een breed overzicht geven van de huidige stromin gen in de videokunst. Voor het overgrote deel zul- len Nederlandse premières worden vertoond. Daarnaast zijn er enkele Europese en we reldpremières. Voor het eerst is werk te zien van de Franse kunstenaar Gé- rard Cairaschi (A part), van de Amerikaanse Sadie Benning - volgens de festivalleiding een sensatie - en van Francisco Ruiz de Infante (La Maison de Redressement en Les Choses Simples). Daarnaast wordt on der meer nieuw materiaal ver toond van Kristine Diekman, Jean-Luc Godard, Ken Kob- land, Sei Kazuma en Hatsune Otse. Op het festival worde 'instal laties' ingericht van de Zwitser Nives Widauer. de Belg Stefaan Decosterc, Todd Coberley en van de Nederlander laap de longe. De Duitse Claudia Wis man komt met een uitvoering onder de titel Der Schatten des Körpers des Doubles. Modell 3.2' is een performance die wordt uitgvoerd door de Oos tenrijker Kurt I lentschlager en de Duitser Ulf Langheinrcich. Het grootste deel van het fes tival speelt zich af in het World Video Centre aan het Haagse Spui. De vertoningen worden gehouden in het Theater aan het Spui. theater t Ibsen recensie «max smith Voorstelling 'Spoken' van Henri Regie: Agaath Witteman. Kostuums Mar rit van der Burgt en Tom Schenk Licht: Henry van Niel Vertolkers: Christine Ewert. René van Zinnicq Bergmann. Ro bert Prager, Henk Votel en Carline Brou- Gezelschap: De Appel Première: Ap peltheater Den Haag, 28/2/1994 Aldaar nog t hele maand r t (beh. Een vrouw heeft een ongelukkig huwelijk, het dienstmeisje is een onecht kind van haar in middels overleden man, de zoon wordt krankzinnig als ge volg van een venerische ziekte. Hij smeekt zijn moeder om eu thanasie. Zij weifelt. Einde voor stelling. Dit lijkt op een van de vele soap-opera's, waarmee de tele visie hedentendage de kijkcij fers probeert op te krikken. Was het maar zo: het is een klassiek stuk uit 1881 van Henrik Ibsen. En werden die tv-drama's maar net zo hoogwaardig gespeeld als in deze vertolking door De Ap pel. Agaath Witteman durft in haar regie van 'Spoken' weer te kiezen voor het psychologisch realisme: een speelstijl die door theatermakers met een alles overheersende vernieuwings drift als passé wordt veraf schuwd. Een ouderwetse op voering is het niet geworden. Wel een duidelijke en aanspre kende met sterke karakterise ringen door Robert Prager als de zeer orthodoxe dominee. Een genieting zoals hij hem uit tekent. Christine Ewert boeit in haar rol van de moeder, balancerend tussen gerechtvaardigde op standigheid en meegaande be rusting om de haar opgelegde schijn van harmonie en fatsoen houden. Henk Vorel is de op schavuit van geringe komaf, quasi nederig en gedienstig, maar die gretig toeslaat wan neer hij beter kan worden van de steken die de hogere klasse laat vallen. Het levenslustige, jonge dienstmeisje (Carline Brouwer) wil ook hoger op. Na de pijnlijke bekentenis dat ze eigenlijk een dochter is van wijlen de heer des huizes, en dus van goede komaf, houdt niets haar meer tegen om haar doel te bereiken. Een gekweld gemoed tot uit drukking brengen en waanzin spelen zijn geen eenvoudige op gaven. René van Zinnicq Berg mann verliest zich in zijn rol van de vrijgevochten zoon Os wald die gek wordt geen mo ment in theatrale gekunsteld heid. Integendeel zijn vertolking is aangrijpend en beklemmend. Het toneelbeeld is sober ge houden in deze kleine zaalpro- duktie. Een enkel klassiek meu belstuk duidt de smaak en wel stand aan van het milieu, waar in 'Spoken' zich afspeelt. Nage bootste regen die langs de be slagen vensters gestadig neersij pelt illustreert de somberte. Le ge stoelen suggereren eenzaam heid. Het is van Agaath Witteman te verwachten dat ze zware ac centen legt op de tegengestelde positie van de beide vrouwen: de moeder is te strak gebonden aan de toen geldende maat schappelijke conventies om zich werkelijk vrij te kunnen maken, terwijl het dienstmeisje in haar jeugdige overmoed en tomeloze vrijheidsdrang daar zelfs een onzekere toekomst voor over heeft. Op zichzelf is dat al een interessant gegeven, maar in zijn totaliteit is 'Spo ken' te waarderen als een span nende en ontroerende voorstel ling. Lissabon is sinds zaterdag offi cieel culturele hoofdstad van Europa 1994. Tijdens een sobe re openingsplechtigheid droeg de burgemeester van Antwer pen, H.B. Cools, de culturele fakkel over aan zijn Portugese ambtsgenoot lorge Sampaio. De opening van twee tentoonstel lingen, een concert van het Londens Symfonie Orkest, een straatspektakel met honderd clowns, een groots vuurwerk en een aantal meer officiële plech tigheden zetten de start van Lis boa'94 luister bij. De eerste dagen van Lis- boa'94 verliepen overigens niet bepaald vlekkeloos. Bij de ope ningsceremonie en het concert van het Londens Symfonie Or kest bleven vele stoelen onbe zet, terwijl de Britse musici de slechte akoestiek in het geheel gerenoveerde Coliseo-theater kritiseerden. Een niet nader ge noemde Europese minister dreigde te vertrekken, omdat de Portugese autoriteiten hadden nagelaten om ook maar de min ste veiligheidsmaatregelen te nemen. En de cent rum-recht se premier Anibal Cavaco Silva werd door omstanders uitgeflo ten toen hij het Coliseo betrad. Tot overmaat van ramp was de openingstentoonstelling 'Lis boa Subterranea' - over de ge schiedenis van Lissabon tot en met de aardbeving van 1755 - niet op tijd klaar en viel het nachtelijk straatspektakel door hevige regenbuien letterlijk in het water. De belangrijkste trekpleisters van Lisboa'94 vormen de ko mende maanden de tentoon stelling 'Lisboa Subterranea' en een tentoonstelling gewijd aan de Angolese sculptuur. Later in het jaar volgt onder meer een grote tentoonstelling over sur realistische kunst, getiteld 'Bosch ou o Eterno Retorno'. Uitgangspunt hiervoor is een schilderij van Jeroen Bosch ('De verzoeking van de Heilige Anto- nius'), dat zich in Lissabon be- vindt Het Nederlands element van Lisboa'94 is beperkt. Het Con certgebouw-orkest en het Ne derlands Dans Theater verzor gen een aantal optredens en de World Press Photo-tentoonstel- ling komt eveneens naar Lissa bon Andere Nederlandse bij dragen zijn een tentoonstelling over grafiek en een tentoonstel ling van het Amsterdams Histo risch Museum over de 17de- eeuwse keramist Van der Kloet. Peter van den Eede en Elsie de Brauw spelen kunstmatige 'Decadence mogelijkheden voor een kunst beurs voor hedendaagse kunst 'op niveau'. Zo wordt erover ge dacht om de selectiecriteria te veranderen en meer galerieën met toegankelijker werk te trek ken. Hoe de opzet van de ko mende beurs, die voor de tiende maal zal worden gehouden, er precies uit gaat zien. is nog niet duidelijk. De RAI wil op korte termijn een adviescommissie formeren die zich over een toe komstig concept moet gaan buigen, en tevens een helpende hand gaat bieden bij de uitvoe ringvan de beurs. De KunstRai zal dit jaar van 1 tot en met 5 juni plaatsheb ben in de Parkhal van het Rai- complex. De KunstRai, de jaarlijkse gale- riebeurs in de Amsterdamse RAI, zal dit jaar gewoon door gang vinden. Vorige week maakte het bestuur van de or ganiserende Stichting Kunst beurs bekend dat de manifesta tie afgelast zou worden wegens een gebrek aan deelnemers. Tot nu toe hebben slechts dertig ga lerieën zich aangemeld, terwijl er minstens zeventig deelne mers nodig zijn. RAI-directeur Fred Minken heeft nu besloten dat de RAI de organisatie over neemt van de Stichting Kunst beurs. KunstRai-directeur Erik Hermida blijft gewoon aan. De RAI ziet in tegenstelling tot de Stichting Kunstbeurs genoeg eindhoven dirk willem rosie Tien jaar geleden zag Dora van der Groen in Londen de oer-op- voering van 'Decadence' van Steven Berkoff, gespeeld door de schrijver en diens vrouw. Ge troffen door de hardheid van de tekst en de interessante van de paarsgewijze dubbelrol len nam de Vlaamse toneelpe dagoge zich voor om een eigen versie van het stuk te regisseren. Het heeft lang geduurd, maar vrijdag ging bij Het Zuidelijk Toneel 'Decadence' in premiè re. Peter van den Eede en Elsie de Brauw spelen het echtpaar Steve en Sybil, dat alle denkbare lusten najaagt en daarbij steeds verkeert in het gezelschap van minnares Helen, respectievelijk minnaar Les. Zó lang heeft Dora van der Groen geaarzeld, dat Het Natio nale Toneel haar vorig seizoen vóór was. Regisseur Johan Doesburg hield er een succes volle voorstelling aan over en acteur Cijs Scholten van Aschat een Louis d'Or. Het Zuidelijk Toneel en Het Nationale Toneel zijn geheel zelfstandig tot hun programmering gekomen, ver telt actrice Elsie de Brauw. „De ze voorstelling was al heel lang in de planning. Het is dan ook absoluut geen commentaar op de voorstelling van Het Natio nale Toneel." Acteur Peter van den Eede legt uit waarom Van der Groen zo lang talmde: „Ze legde zich er aanvankelijk bij neer dat het niet mogelijk was om het stuk te vertalen. Ze vond het zo typisch Engels dat ze dacht dat wij dat wel niet zouden kunnen spe len." Zo Haags als 'Decadence' vo rig jaar in de vrije bewerking van Marcel Otten was, zo door- en-door Engels is het nu in de zéér getrouwe vertaling van Brick de Bois, de zoon van Dora van der Groen. De tekst wemelt nog van de "darlings' en 'love you's'. maar de mensen die dat zeggen zijn geen lieverdjes en Peter van den Eede en Elsie de Brauw in Decadence „Deze hebben te veel tijd, te veel geld. Ze verzieken alles." foto Bart michitlsin ze houden ook niet van elkaar. De 'Zuidelijke' Decadence zit vol met de ellende van een lief deloze jeugd op kostschool en een bloedeloos leven met zijn tweeën op de canapé. In de vi sie van Berkoff compenseert de Engelse upperclass zijn gebrek aan natuurlijke emoties met sa disme en een perverse lustbele ving. De aanvankelijke huiver van Dora van der Groen is onge grond gebleken, vinden Peter van den Eede en Elsie de Brauw. „De beelden van zo'n vossenjacht kun je je toch wel voorstellenzegt Van den Eede. En Elsie de Brauw vindt het juist een voordeel als de toeschouwer zich niet direct identificeert met de personages. „Als je te veel in die mensen gaat geloven, wordt het te klein; dan wordt de verbeelding te nauw. De fantasie gaat in deze voorstelling veel verder. Dit stuk stijgt boven het realisme uit. De teksten rijmen niet voor niets." Volgens Van den Eede loopt de voorstelling parallel met het proces van ontaarding. „Deze mensen hebben te veel tijd, te veel geld. Ze verzieken alles. Spelen allerlei spelletjes met woorden om zich maar bezig te houden en om zichzelf kicks te geven. Ze proberen te voelen, maar hun echte voelen is stuk. Het gaat mis als het verlangen in de mens kapot is." De Brauw: „Ze gaan steeds harder krabben om maar iets te voelen. Misschien vind je pijn dan wel lekker." Van den Eede: „Die pijn heb ben ze nodig. Of dat het wezen van de decadentie is? Tijdens de repetities hebben we daar een formulering voor gevonden: 'De vanzelfsprekendheid van het negeren van waardigheid'. Bij alles wat ze doen gaan deze mensen door tot het afgrijselijk is. Er is geen verzadiging. Ze gaan door tot het pijn doet en dan voelen ze zich 'zijn'." 'Decadence' is een stortvloed van woorden. Zonder echte scè newisselingen en met subtiele accenten in houding, spel en dictie veranderen echtgenoot Steve en diens minnares Helen Sybil. en echtgenote •Isie de Brauw: „Die He- vat mij betreft van glas: scherp, maar doorzichtig. Als ze iets zegt, pakt ze er de passende emotie bij, maar die is ook meteen weer weg. Helen is een barbiepop. Sybil heeft wèl een heel leven in haar donder en dat neemt ze mee. Ze is een ge wond iemand." „'Decadence' is een aanklacht tegen de hogere klasse", vindt Van den Eede. „Het gaat over het failliet van de mens. Als je maar diep genoeg graaft kom je altijd op dezelfde mens uit." Decadence is morgenavond in de leidse schouwburg te zien. ARCnitftOTO LOCK i'UYDf RDUlN winterswijk Hugo Brandt Gorstius draagt een feestrede voor, Kees van Kooten, Joost Zwagerman, Mensje van Keulen, Jean Pierre Rawie en A.F.Th, van der Heij den komen voorlezen, Martin Ros vertelt anekdotes. Er ver schijnen drie bibliofiele uitga ven. Zijn geschilderde portret wordt onthuld. Een jeugdvriend zingt een lied dat ze samen op de middelbare school hebben geschreven. En er komt een fietsroute langs door hemzelf beschreven huizen, pleinen en straten in zijn geboortestad. Nee, het zal Gerrit Komrij niet ontgaan dat Winterswijk, waar hij op 30 maart 1944 werd ee- boren. zijn vijftigste verjaardag groots gaat vieren Op zaterdag 26 maart is er een boekenbeurs, die door anti quarische handelaren uit het nabijgelegen boekenstadje Bre- devoort wordt gehouden en waar Van Kooten, Van der Heij den. Van Keulen, Rawie id Zwagerman bij aanwezig zullen zijn. Die dag wordt er in de plaatselijke bibliotheek tevens een Komrij-tentoonstelling ge opend. De schrijver is daar bij aanwezig. Hij zal zelf het schil derij onthullen dat Theo Daamen momenteel van hem maakt. Het doek is door Komrij inmiddels al aan de bibliotheek geschonken. Zondag 27 maart wordt een symposium gehouden, waar Hugo Brandt Corstius de schrij ver in een feestrede zal toespre ken. levens worden deze zon dag de verzamelde gedichten van Gerrit Komrij gepresen teerd. die verschijnen onder de titel 'Alle gedichten tot gisteren'. De presentatie zal geschieden onder toeziend oog van Arbei derspers uitgever Martin Ros en -directeur Ronald Dietz, toeval ligerwijs een schoolgenoot van Komrij I er gelegenheid van het feestweekeinde verschijnen drie bibliofiele uitgaven van toneel teksten van Komrij. die hij schreef op de middelbare school en waarvoor kan worden ingetekend bij de VW Winters wijk. De boeken moeten wel worden opgehaald. Het meest stuk zijn hand, 'De koning van Portugal wordt momenteel door de geza menlijke Winterswijkse toneel verenigingen ingestudeerd en /.il Op 7 en ot tDMI in Int ui tureel Centrum aldaar zijn 'we reldpremière' beleven. Tweede klassiek muziekfestival in West-Brabant breda anp Voor de tweede keer wordt in West Brabant een Uittelt-nni ziekfestival gehouden. Dat ge beurt van 11 tot en met 26 juni in negen zalen in Breda, Bergen op Zoom en Oosterhout. In de internationale concert serie gaat de aandacht o.a. uit naar de Spaanse pianiste Alicia de Larrocha, het Franse piano duo Katia en Marielle labeque en het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest dat voor de eerste keer in zijn bestaan naar Breda komt. Andere trekkers zijn de King's Singers, de Nederlandse violiste Isabelle van Keulen, het Aquarius-ensemble met een wereldpremière van een werk van componist Kim Bowman en het Kamerorkest I.eopoldinum uit het Poolse Wroclaw.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21