Flatbewoners eisen schadevergoeding Wassenaar laat boeren met rust Regio 'Je hoort gelijk wat er leeft in een buurt9 Franse commando's herdacht Bus ontwijkt files op Rijksstraatweg Eerste Morsebellers zijn echte pioniers Zoeterwoude klaar voor 'mega-klus' in Dorp-Zuid O Buurman wil uitgerangeerde CDA'er aan stemmen helpen Rel tussen burgemeester en actievoerster in kiem gesmoord DINSDAG 1 MAART 1994 s koenekoop. 071 -356413 Geld uit kerk gestolen leiderdorp» i en collectebus met ongeveer veertig gulden is zon dag van een muur van de kerk van de hervormd/gereformeerde kerkengemeenschap aan de Hoofdstraat in leiderdorp gerukt. De diefstal is gepleegd tussen 11.00 en 12.00 uur. Sieraden weg uit woning warmond Uit een woning aan de Warmondse Eadoxlaan zijn in de nacht van zondag op maandag een hoeveelheid sieraden, een videorecorder en een telefoon gestolen. De dieven kwamen bin nen door de keukendeur open te breken. Groot-onclerhoud leidt tot stroom van klachten in Voorschoten PvdA Voorschoten langs de deur voorschoten judy nihof Eén keer kreeg het Voorscho- tense PvdA-raadslid I». den Har- tog de meest vreselijke verwen singen naar zijn hoofd. „Daar was ik behoorlijk ontdaan van. We werden gewoon van de deur af gescholden." Ook maakte hij soms mee dat de deur voor zijn neus werd dichtgegooid. Maar verder heeft de PvdA uitsluitend goede ervaringen opgedaan met de nieuwe vorm van campagne voeren: aanbellen om de bewo ners persoonlijk een verkie zingsprogramma aan te bieden. „Het is een heel fijne manier van campagne voeren. Je hebt persoonlijk contact met de mensen en je hoort bovendien gigantisch veel van wat er leeft in een huurt", vindt Den Har- tog. Inmiddels is de Pvda de he le oplage van 3000 verkiezings- progamma's kwijt. Vele Voorschotense gezinnen hebben de afgelopen tijd be zoek gehad van een groepje PvdA'ers. De partijleden be perkten zich daarbij tot bepaal de buurten: Vlietwijk, Noord- Hofland, Bijdorp en delen van de Bloemenwijk en Boschgeest. Daar haalde de PvdA bij de vori ge verkiezingen veel stemmen. Veel Voorschotenaren maakten van de gelegenheid gebruik om eens van gedachten te wisselen met de politici, of om hun hart te luchten. Vooral ouderen klampten de stemmenjagers van de PvdA aan. „Veel mensen begonnen over de gemeentelij ke advertenties waarin oude renwoningen worden aangebo den. Dan vertelden ze ons dat ze wel weg willen uit hun te gro te woning, maar dat ze voor een kleinere woning vaak wel meer moeten gaan betalen. En het aanvragen van huursubsidie willen ze niet. Dat wordt als be- delen gezien." Vier jaar geleden hield de PvdA er nog een andere manier op na om 'zieltjes te winnen.' Toen kreeg kreeg iedere Voor schotenaar nog gewoon een fol der in de bus. „Maar je merkt dat de mensen het over het al gemeen plezieriger vinden om persoonlijk contact te hebben met de kandidaten voor de ge meenteraad. Bovendien is het zonde om zo'n dure folder maar klakkeloos bij iedereen in de bus te doen." joost panhuysen Wassenaar wil het vele groen binnen de gemeentegrenzen met zorg beheren en zo moge lijk uitbreiden. Dwang uitoefe nen op de plaatselijke land- en tuinbouw is daarbij echter uit den boze. „De gemeente kan sommige agrariërs op den duur wellicht uitkopen, maar niet uitroken", stelde wethouder A. Pruijs (WD/Milieu) gisteren tij dens een raadsvergadering over het landschapsbeleidsplan, dat Het landschapsbeleidsplan bepleit een versterking van de natuur binnen en buiten de be bouwde kom van Wassenaar. Speciale aandacht krijgen het gebied van strandwallen en strandvlakten en het waterrijke gebied achter de duinen. Het is de bedoeling dal de 38 projec ten die deel uitmaken van het pkm, de komende jaren als con crete voorstellen aan de raad zullen worden voorgelegd. De bewoners van de Curieflat in Voorschoten eisen van de gemeente een vergoeding voor het ongemak door de groot-onderhoudsbeurt die momenteel plaatsvindt. Ais de gemeente weigert, overwegen de bewoners van 21 ap partementen om het hogerop zoeken om hun gelijk te krijgen. voorschoten Wethouder J. van de Poel (WD- /volkshuisvesting) buigt zich de komende tijd over het verzoek. „We gaan erover nadenken of hier grenzen zijn overschreden of niet." „Zoek gewoon een gaatje in je budget", zei een Voorschote naar gisteravond tegen Van de Poel tijdens een informatiebij eenkomst voor bewoners van de Curieflat. „Of moeten wij er voor boeten dat er jarenlang niets aan de flat is gedaan, en nu alles tegelijk moet gebeu- Wethouder Van de Poel had de bijeenkomst georganiseerd naar aanleiding van de stort vloed aan klachten over ver meende onzorgvuldigheid van de aannemer, aan wie de ge meente de groot-onderhouds beurt heeft uitbesteed. Deze zou de bewoners bovendien slecht op de hoogte houden van het verloop van de werkzaam heden. Van de vooraf gemaakte planning zou inmiddels niks meer kloppen. De gemoederen raakten giste ren soms flink verhit. „We we ten niet waar we aan toe zijn. Als je 's avonds thuis komt weet je niet of je wel of niet kunt douchen, kunt koken of naar de toilet kan." Ook met andere dingen zou de aannemer laks zijn. „De deuren blijven open staan. Je stookt je niet alleen te pletter, maar een dief kan zo naar binnen." De bewoners vin den dat er van woongenot geen sprake meer is. „Je bent in je ei gen huis op visite." Anderen klaagden over stank in huis. „Ik brand wierook maar ik krijg de rioleringslucht niet weg." De groot-onderhoudsbeurt aan de gemeentelijke fiat heeft een zeer ingrijpend karakter. De woningen krijgen onder meer nieuwe kozijnen, ander sanitair keukenblokken. Ook worden asbest leidingen verwij derd. Tot grote tevredenheid van de bewoners beloofde de aanne mer gisteravond beterschap. Opzichter Van Duin zegde bij voorbeeld toe dat hij zijn spreekuur naar een later tijdstip zou verzetten, zodat ook de mensen die de hele dag werken bij hem terecht kunnen met klachten en opmerkingen. Hij beloofde om 'alle dingen die ko men gaan' voortaan aan te kon digen op het prikbord in de ge meenschappelijke hal van de flat. Wethouder van de Poel hield aanvankelijk sterk de boot af. toen de bewoners begonnen over een vergoeding voor de overlast. Daarvoor heeft de ge meente geen potje, stelde hij. Over vergoedingen voor gele den schade - er zijn inmiddels al schaderapporten opgemaakt - valt volgens hem wel te pra ten. „We wilen er geen slaatje uit slaan", riep een aanwezige. „Maar we zitten wel een half jaar in de rommel en de huur loopt gewoon door." Uiteinde lijk beloofde Van de Poel ook om de mate van overlast nog eens onder de loep te willen ne men. Dat moet volgens hem be keken worden per individeel ge val. Bij menig project gaat het echter om land dat niet in han den van de gemeente is. De plaatselijke agrariërs staan niet te trappelen om kostbare grond van de hand te doen. Boven dien leeft bij de bollenkwekerij- en in Levensvreugd de vrees dat ecologische initiatieven op het gebied van waterwinning scha de zullen toebrengen aan de bloembollenteek. De raad benadrukte gister avond nog eens dat de gemeen te agrarische gronden slechts met toestemming van de eige naar kan aankopen om te ver anderen in natuurgebied. „Er mag geen onnodige schade worden toegebracht aan de agrarische bedrijven", bena drukte M. Nelisse (CDA). Maar PvdA-fractievoorzitter van Noort (PvdA) sprak de vrees uit dat door het uitblijven van me dewerking van grondeigenaren veel projecten onuitvoerbaar zullen blijken te zijn. DIAMANTEN TROUW De Voorschotense burgemeester Canne- gieter was gisterochtend in de servicefiat 'Richard Wagner' op be zoek bij het echtpaar Dubois, dat elkaar zestig jaar geleden het ja woord gaf. Het was in Groningen dat het diamanten paar elkaar ontmoette. 67 jaar geleden. De heer en mevrouw Dubois verhuis den in totaal veertien keer voor ze in Voorschoten terecht kwamen. Daar zitten ze in de buurt van de in Leidschendam wonende kin- wassenaar Minister van De fensie Relus ter Beek was gis terochtend aan de Wassenaar- se Slag aanwezig bij de her denking van de zes Franse ma- die daar vijftig jaar gele den de dood vonden. De plechtigheid was geconcen treerd rond het zogeheten Tre- pelmonument, dat in 1983 werd opgericht. Charles Trepel was de Franse kapitein die met vijf marinecommando's moest nagaan of het mogelijk was om vanuit zee geheim-agenten Nederland binnen te smokke len. Vermoed wordt dat de Duitsers lucht kregen van de actie. Wat er precies is ge beurd, weet niemand. In de da gen erna vond de Wassenaars politie de lichamen van de zes. Tot in 1989 werden de doden jaarlijks herdacht. Sindsdien wordt de plechtigheid nog maar een keer in de vijf jaar gehouden. Foto rechts: twee Franse oorlogsveteranen. Foto onder: de herdenking. FOTO'S HENK BOUWMAN lfi WW ---- Jmr Wassenaar kiest aparte baan wassenaar joost panhuysen Meer en beter op elkaar afge stemde verkeerslichten op de Rijksstraatweg. Een busstrook langs de Papeweg, zodat de bus niet in de file hoeft te staan. Met deze initiatieven wil de ge meente Wassenaar een bijdrage leveren aan het stimuleren van het openbaar vervoer tussen Den Haag en de Rijn en Bol lenstreek. De kosten zullen gro tendeels door Rijk en provincie worden betaald. De gemeenteraad gunde de plannen gisteren 'het voordeel van de twijfel', zoals J. Hupkes (PvdA) het uitdrukte. De ge plande busbaan is na overleg met bewoners van de Papelaan aanmerkelijk ingekort, en komt in de plaats van de noordelijke rijbaan (richting Den Deijl) van de Papeweg. De gehele weg ver schuift richting de Horsten. E. van Dijk-Staats (WD) noemde de busbaan 'een voor beeld van hoe de samenwerking tussen burger en bestuur zou moeten verlopen'. Van Dijk wees wees op het gevaar van sluipverkeer. en wilde niet bij voorbaat akkoord gaan met het voorstel om een dergelijke ont wikkeling door rotondes bij de Kokshoomlaan en de Wasse- naarseslag tegen te gaan. Wet houder M. van Rij (CDA/ver keer) noemde de rotondes een concessie aan de provincie, die verkeerslichten met korte groentijd slechts op drukkere verkeerspunten v De eerste bewoners van de Oegstgeester nieuwbouwwijk Morsebel moeten geduld heb ben voor hun huizen goed en veilig bereikbaar zijn. In april worden de eerste woningen in het noorden van de wijk opgele verd. Twee aanstaande bewo ners hebben een bezorgde brief naar de gemeente geschreven over de veiligheid in hun gloed nieuwe woonwijk. „Een aantal bewoners moet als pioniers in de wijk wonen", stelt de ge meente echter. De eerste bewoners verwach ten rond 1 april de verhuisdo zen naar hun nieuwe woning aan de Theo van Doesburglaan te brengen. De toegangsweg, de Gerrit Rietveldlaan. is dan nog niet aangelegd, omdat het zwa re bouwverkeer de straat zou beschadigen. De aanstaande Morsebellers willen verlichting langs de laan. zodat ze de kuilen in de zandweg kunnen vermij den en de weggebruikers zich veiliger voelen. Volgens de gemeente kunnen echte straatlantaarns pas in het najaar langs de laan komen, omdat voor die tijd nog geen speciale elektriciteitskabel voor de openbare verlichting is aan gelegd. Er komt wel een tijdelij ke voorziening om de weg te verlichten, maar het is nog niet duidelijk welke. Het drijfzand dat op sommige plaatsen op de bouwplaats voorkomt, is volgens de nieuwe bewoners een gevaar voor spe lende kinderen. Zij verzoeken de gemeente het drijfzand af te schermen, maar die vindt dat daar in de grote wijk geen be ginnen aan is. „We verzoeken u ook een eigen verantwoordelijk heid te nemen en de kinderen erop te wijzen dat het spelen buiten de bouwwegen niet van gevaar ontbloot is." Ook bij de postbezorging moeten de eerste bewoners even afzien. Om de postbode de weg over de zandwegen te be sparen. komen er aan het begin van de wijk postkasten te staan. Tot eind november moeten de 'pioniers' in de Morsebel dus naar het begin van de Rietveld laan om hun krantje en de post op te halen. Opknapbeurt duurt twee jaar en kost 3,4 miljoen gulden zoeterwoude» Zoeterwoude is klaar voor de grootste klus uit haar bestaan: de renovatie van Dorp-Zuid. Op de hoek van de Zoetcr- woudse Schenkelweg en de Dr. Kortmannstraat werden gisteren betonnen balken weggehaald. Zo'n tien jaar ge leden geplaatst als 'tijdelijke' maatregel om haastige auto mobilisten af te remmen. De wijk tussen de Blankaartweg en Loethe krijgt een nieuw aangezicht en rioolstelsel. De twee jaar-durende opknap beurt kost ongeveer 3,4 mil joen gulden. Wethouder R. Hogenelst verving de betonnen obsta kels door fleurige bloembak ken. „Over de herinrichting van deze wijk is menig woordje gezegd. Het heeft lang geduurd. Veel ménsen hadden een hekel aan deze dingen. Ze worden nu als eer ste weggehaald," aldus Hoge nelst. De handeling was voor al symbolisch, omdat de echte werkzaamheden in april aan vangen. De manier waarop Dorp- Zuid wordt aangepakt, is uniek voor Nederland. Zoe terwoude is de eerste ge meente die de hele klus uitbe- Zelfs het voorbereidende werk is verricht door Wegenbouw maatschappij Heijmans uit Woerden. Met hun plannen, klachten en wagen moesten bewoners dan ook naar de aannemer en dat kwam in eerste instantie weemd over. Heijmans heeft de wije hand. „Vroeger telde een ambtenaar bij wijze van spre ken elke zandkorrel die werd gestort. Nu zegt de gemeente: We willen dit resultaat, we hebben zo veel geld. Hoe je het doet. maakt niet uit. Zo lang de kwaliteit goed is en we binnen de begroting blij ven," vertelt gemeente-amb tenaar M. Geerling. Afspraak is dat Heijmans de gemeente voortdurend op de hoogte houdt en dat er elke maand overleg is tussen gemeente en volledig verantwoordelijk. Verder hebben we tien jaar garantie op het functioneren van de hoofdriolering en vijf op de huisaansluitingen," al dus Geerling. In de J. van Banningstraat komt een bouwkeet. Daar kunnen bewoners dagelijks terecht met wagen, klachten en opmerkingen. Daarnaast houdt projectleider J. van der Haagen elke vrijdagmiddag spreekuur in dezelfde keet. De aannemer houdt de wijkbe woners op de hoogte van het verloop van de werkzaamhe den door huis-aan-huis brie ven te verspreiden. De opknapbeurt van Dorp- Zuid is een forse financiële aderlating voor Zoeterwoude. De gemeente wil de investe ringskosten niet volledig op de burgers afwentelen. Dat zou immers betekenen dat de rioolrechten in 1995 met 57,50 gulden zouden stijgen tot 235,50 gulden. Het college vindt dat een te grote lasten verzwaring. Deze maand ko men B en W met een voorstel waarin staat hoe zij de inves teringen willen bekostigen. exclusief voor Ambtenaren Persoonlijke lening of doorlopend krediet? Daarvoor hebben ambtenaren en trendvolgers hun eigen adres LBA. volledig en uitsluitend gespecialiseerd m ambtenarenlenmgen. Maatwerk-advies en rentetarieven - die ver onder het wettelijk maximumtarief liggen - leveren u een aanzienlijke besparing op. Hoeveel? Minimaal enkele honderden guldens. En niet zelden enkele duizenden guldens. Het exclusieve bewijs? Bel voor een vrijblijvende kredietaanbieding gratis 06-0733 Ri|ksstraatweg 72.1115 AT Duivendrecht Vertrouwd lenen tegen lage rente voorschoten i oudere niet buitenspel zetten alleen omdat hij ouder is." Voorschotenaar H.N. Ruiter is verbolgen over het feit dat de huidige fractie voorzitter van het CDA, Wim Valkenburg (68), op een onver kiesbare plaats is gezet. Daarom heeft Ruiter in een huis-aan- huis-blad de inwoners van Voorschoten opgeroepen om morgen toch vooral op Valken burg te stemmen. Dan kan hij via voorkeursstemmen terugke ren in de gemeenteraad. Het is overigens geen geheim dat Valkenburg tegen wil en dank is aangewezen als lijstdu wer. De fractievoorzitter zelf was nog lang niet van plan om de pijp aan Maarten te geven. Maar het CDA-bestuur oordeel de dat de jongeren ook een kans moeten krijgen. Het stoort Ruiter dat ouderen in het algemeen ('het gaat niet alleen om Wim Valkenburg') te gemakkelijk op een zijspoor worden gezet. Hij vindt wel dat ouderen in bepaalde gevallen plaats moeten maken voor een jongere generatie. „Maar dat gelat niet voor de gemeentepo litiek. En vooral niet bij iemand die nog steeds met zijn neus op de feiten zit, nog vitaal is en vre selijk veel belangstelling heeft voor wat er leeft." Volgens Rui ter heeft de CDA-voorman de afgelopen raadsperiodes goede dingen gedaan, „Dan denk ik aan verkeersmaatregelen. Dat is een van zijn belangrijkste activi teiten. Maar dat is ook niet zo gek. Valkenburg fietst altijd door het hele dorp. Ruiter is overigens de buur man van Valkenburg. „Maar dat is toeval", zegt de Voorschote naar, die vijf jaar voorzitter is geweest van de Voorschotense afdeling van de ouderenbond ANBO. In die hoedanigheid kent hij Valkenburg ook. Behalve de oproep in het huis-aan-huis-blad heeft Ruiter geen speciale actie gevoerd om te proberen om Valkenburg te rug te krijgen in de raad. „Nee, dit is het enige. Ik wilde er ge woon even de aandacht op ves tigen." Wel heeft hij daarna veel telefoontjes gekregen van men sen die achter hem staan. De Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle en Riet Dekkers, voorzitter van de Stichting Leef baar Leiderdorp, hebben vorige week een 'verhelderend ge sprek' gevoerd op het politiebu reau. Aanleiding was een aanva ring tussen beiden op het ge meentehuis. Dekkers zegt te zijn beledigd door de burgemeester toen ze vToeg om stukken over haar uit gebouwde keuken. Zonnevylle zou haar hebben toegevoegd dat ze 'een strafblad heeft en ei genlijk zou moeten zitten'. Daarmee doelde hij volgens Dekkers op de voorwaardelijke geldboete die ze onlangs kreeg vanwege haar weigering de raadzaal te verlaten toen de ge meenteraad vorig jaar besloten wilde vergaderen over de af koopsom van de ontslagen ge meentesecretaris A. Willems. Dekkers klaagde bij de politie over het voorval, waama beide kemphanen zich vorige week op de Hoogmadeseweg vervoeg den. Volgens Zonnevylle was sprake van een goed gesprek. „Mevrouw Dekkers heeft wat woorden teruggenomen en de zaak is voor mij afgedaan." Verder wil de burgemeester niet ingaan op het relletje. Hij wil niet vertellen of hij inder daad heeft gerept over het straf blad van Dekkers. „Als je iets hebt uitgepraat moet je er niet op terugkomen. Het belangrijk ste is dat we samen verder moe ten en dat ik open sta voor in spraak. Ik heb mevrouw Dek kers dan ook nogmaals aange boden om eens te praten met de wethouders." Dekkers weigert evenwel te praten met het huidige college. „Er is in het verleden zo veel ge beurd, ik vertrouw ze niet meer." Ze ziet wel af van een aangifte tegen Zonnevylle. „Hij zit er pas en moet nog een hoop leren. Ik wil hem niet te hard vallen." De voorzitter van de Stichting Leiderdorp is overigens in be roep gegaan tegen haar voor waardelijke veroordeling tot een geldboete. „Juist omdat ik al bang was dat ze het tegen me gaan gebruiken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16