Leiden PvdA Stiel waakt over Sijthoff-gebouw FREEWAVE VANAVOND HERHALING Alders-heffing geschrapt Verpauperd Transvaal, een wijk met een rouwrand]e DINSDAG 1 MAART 1994 13 Schadevergoeding /- De bewoners van de Curieflat I O in Voorschoten eisen van de gemeente schadevergoeding voor het ongemak tijdens het groot-on derhoud Angst y» In Alkemade over- I heerst de angst voor verlies van banen bij Borsumij LAAT LEIDEN NIET IN DE STEEK De laatste twintig jaar is in Leiden veel verbeterd De PVDA speelde daarbij een hoofdrol. Er is echter nog steeds veel te doen Er zijn steeds weer nieuwe problemen, maar ook nieuwe kansen: - werkgelegenheid - voldoende wonineen - een veilige en leerbare woonomgeving - onderhoud van straten en plantsoenen Daarvoor heeft Leiden de PVDA nodig. LAAT LEIDEN NIET IN DE STEEK: STEM PVDA, LIJST 1 Cees Waal, Dick Tesselaar, Henriëtte van Dongen, Hans van Dam, Paul Bordewijk, Jit Peters, Arie Verboom, Tinus van Aken, Geert Dallinga, Wim van der Pluijm, Jan Duivesteijn, Leo Meijer, Elly Kercknoffs. Verkiezingsdebat op T.V. 18.00-20.00 uur. Kijk naar uw kabelkrant VHF Kanaal 2 Groenen groener dan GroenLinks LEIDEN. LOMAN LEEFMANS De Groenen vinden dat zij milieuvriendelijker zijn dan 'grote broer' GroenLinks. Daarom hebben De Groenen zich ook geërgerd aan de uit latingen van GroenLinks- wethouder J. Laurier is deze krant. Laurier vond dat de stapels folders die iedere par tij rond deze verkiezingstijd uitdeelt, een onnodige aan tastingvan het milieu. De wethouder verweet alle Leidse partijen dat ze de mond vol hadden van de ac tie Schone Stad, maar vervol gens via befoldering op met name de zaterdagse Haar lemmerstraat zelf een slecht voorbeeld geven. De kroon spande volgens hem De Groenen. Die gooiden juist bij mensen met een zogehe ten 'nee/nee'-sticker op de brievenbus toch folders naar binnen, omdat dat hun doel groep zou zijn. Dat laatste is S. Polman, achtste op de gecombineer de lijst van De Groenen en Leiden Weer Gezellig, in het verkeerde keelgat geschoten. Zij stonden gisteren op de boerenmarkt met folders van kringlooppapier. ..Die wor den niemand opgedrongen. Geïnteresseerden kunnen ze meenemen. Maar op hetzelf de moment stond Groen Links bij het station aan ie dereen strooifolders uit te delen van gechloreerd pa pier, die zo weer worden weggegooid. Dat kost bo men. Bij ons kost het oud pa pier", aldus Polman. leiden Een klein ruzietje over kip-snacks leidde gisteravond tot een vechtpartij in een fastfood-restaurant aan de Beestenmarkt. Een 28-jarige Hagenaar liep daarbij diverse snijwonmden op. Het slachtoffer zat omstreeks middernacht te eten toen een voorbijganger zijn bakje kip van tafel griste. Na een woordenwis seling hierover vlogen beide mannen elkaar in de haren. De 'voedseldief. een 31 -jarige Leidenaar, werd daarbij geassisteerd door een bevriende leeftijdgenoot uit Leiden. De Hagenaar werd door het duo diverse keren met zijn hoofd tegen de tafel gesla gen. Het personeel van de zaak zag geen kans de vechtende mannen uit elkaar te halen. Later zijn de Leidenaars door de po litic aangehouden in een belendend café. Herhaling tv-debat leiden Het tv-debat tussen Leidse politici, dat Radio Freewave eerder uitzond op vrijdagavond, wordt vanavond herhaald. Tus sen 18.00 en 20.00 uur is op de regionale zender te zien en te ho ren hoe plaatselijke politieke partijen de komende vier jaar aan de slag willen. leiden Een belangrijk deel van de eind vorig jaar door de Leidse gemeen teraad vastgestelde verhoging van de afvalstoffenheffing gaat niet door. Een stijging van zeven procent blijft dit jaar achterwege. Voor eenpersoonshuishoudens levert dit een voordeel van 14,70 gulden op, voor meerpersoonshuishouden 17,40 gulden. De geschrapte prijsstijging is het gevolg van een vertraagde be handeling van de zogeheten Alders-heffing door de Eerste Kamer. Naar verwachting wordt de Alders-heffing pas volgend jaar van kracht. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de wet 1 januari 1994 van kracht zou worden. Man valt van dak Maredijk leiden Een 20-jarige man is gistermiddag van het dak gevallen op de Maredijk. Hij was bezig met werkzaamheden op het dak van een woning en viel door een misstap van tweehoog naar be neden. Zijn lichamelijke schade bleef beperkt tot een gebroken Schuur gaat in vlammen op leiden Bij een fikse brand in de Lombokstraat is gisteravond een schuur totaal uitgebrand. Omwonenden raakten aanvanke lijk in paniek omdat ze vermoedden dat er een gastank in het brandende gebouwtje stond. Dat bleek echter niet het geval te zijn. De brandweer had het vuur omstreeks negen uur geblust. Gewonde bij vechtpartij in restaurant 'CDA misbruikt logo Leiden' leiden wim koevoet Een CDA-advertentie op de kabelkrant van omroep Rijnland heeft tot verontwaardiging geleid bij de WD. Het stuit de liberalen tegen de borst dat in de advertentie het logo (sleutels in een geopende deur) van de gemeente Leiden is gebruikt. „Op deze manier straalt de betrouwbaarheid van de gemeente af op een politieke partij. Het logo is daarvoor niet bedoeld", zegt WD-lijsttrekker en -fractie- voorzitter A. Geertsema. Geertsema heeft schriftelijke vragen gesteld over de kwestie. Hij wil dat het college het CDA verzoekt om het gebruik van het logo onmiddellijk te staken. Dat verzoek is echter niet meer nodig om dat het CDA het logo inmiddels heeft verwijderd. Dat is gebeurd op aandringen van gemeente-ambtenaren van de afdeling communi catie, die op hun beurt door Geertsema waren gealarmeerd. Gerretsen nieuwe bibliothecaris UB leiden caroune van overbeeke Drs. P. Gerretsen is per 1 juni benoemd tot bibliothecaris van de Rijksuniversiteit Leiden. Hij komt niet uit het bibliotheekvak: hij is sinds 1976 rector van het Eerste Vrijzinnig-Christelijk Lyceum in Den Haag. Gerretsen (49) volgt drs. j. van Gent op die eind vorig jaar in de vut is gegaan. FOLKLORE Het lijkt er op dat stemmen tot de folklore gaat behoren. Net als lopen in Volendarnse klederdracht zal het uitbrengen van een stem straks wellicht een unieke bezienswaardigheid zijn geworden. Misschien komt er ooit nog eens subsidie U of uw buurvrouw gaat morgen niet stemmen. De op komst in de grote steden wordt op nog geen 50 procent ge schat. Die voorspelling is nog nooit zo somber geweest. In de kleinere woonplaatsen blijft waarschijnlijk een op dc drie stemgerechtigden thuis. ledereen heeft zo n zijn eigen teleurstellingen om niet naar de stembus te gaan: minder inkomen, woningnood, onvei ligheid. En niemand luistert. De noden van anderen zijn minder interessant, de mens is individualistischer gewor den. Sommige menen allochtonen te moeten aanwijzen als schuldigen voor de ellende waarin zij verkeren. De hoge dames en heren politici hebben het niet goed ge daan. Wie grote groepen stemmers van zich vervreemdt, verdient een gele kaart. Dc opkomst van CD en CP '86 is een duidelijk signaal dat er iets mis is in en met de samenleving. Via kranten en televisie heeft iedereen en alles zijn gal over wantoestanden kunnen spuwen. De kritiek is inmiddels ook duidelijk doorgedrongen tot de 'oude' politieke partijen Tot hier en niet verder. Het protest is klip en klaar. De poli tiek moet nu aan het werk. Daarvoor heeft ze de stem nodig van iedereen. Een massale reactie, wat mij betreft wordt het een record-opkomst. Hoe meer mensen stemmen, hoe gro ter ook de kans dat partijen als CD en CP '86 buiten de boot vallen. Een lage opkomst betekent dat mensen die zich ver beelden tot een blank superras te behoren ons straks mede gaan bestu ren. Wat heet besturen? Ze hebben niets te hie- mm En voor wie morgen gaat vrnw stemmen is het verstan dig zich even te verdie- H pen in de programma's van de plaatselijke poli- tieke partijen. Hoewel jttmI veel mensen bij de ge- meenteraadsverkiezin- UgP gen dezelfde partij stem- v V) men als bij de Tweede 7 V Kamerverkiezingen, kan i henk van der post dat weieens haaks staan op hun eigen belangen. levensmiddelenhandel aan de Morsweg. „Ze worden gekozen en vervolgens hebben ze vier jaar lang schijt aan je. We weten niet of deze wijk blijft bestaan. Waarom krijgen we daar geen duidelijkheid over? Niemand die ons iets zegt. We hebben het al zo moeilijk. Na de renovatie door dc gemeente moesten wij meer huur gaan betalen. Werd het nog moeilijker tegen de su permarkten op te concurreren qua prijzen." Toch vallen er af en toe ook te vreden geluiden te beluisteren. ..Ik woon hier al dertig jaar", ju belt meneer Moenen uit de Paul Krugcrstraat. „Maar ik heb nog nooit zo mooi gewoond als nu. Sinds die school - De Brug is afgebroken. Ik kijk nu uit over dat mooie, grote speelpleintje. Ik zie hoe de jeugd zich daar vermaakt. Mooi toch?" Ook Rie van der Steen, van de oude ren soos, die een paar huizen verderop woont, moet dat be De meeste Transvalers voelen zich niettemin in de steek gela ten door de gemeente. Van alle bewoners die ons te woord stonden heeft er slechts één tot nu toe zijn keuze kunnen bepa len voor de gemeenteraadsver kiezingen. „PvdA. Maaralleen omdat ik dat altijd heb ge sterrfd." De overigen twijfelen nog over hun keuze, of weten nu al dat ze niet gaan stemmen. Bruin is de straten van Trans vaal in elk geval nog niet binnen gemarcheerd. Althans, het lijkt er op dat CD en CP'86 voorlopig geen vaste voet aan de grond nebben gekregen. Dat neemt niet weg dat het grijs van dc twijfelende kiezers als nooit te voren domineert. Transvaal leeft dus nog, maar politiek ge zien is het al wel een wijk met een rouwrandje. herman joustra Dit Is de vierde aflevering van een serie over de bewoners van de Leidse wijk Transvaal, hun problemen en de naderende raadsverkiezingen. Op donder dag 3 maart volgt hel laatste deel: verkiezingsdag. Stichting Industrieel Erf goed Leiden, kortweg Stiel genoemd, blijft zich inzet ten voor het behoud van het zogeheten Sijthoff-ge bouw aan de Doezastraat. Niet dat er plannen zijn het pand te slopen of aan te tasten, maar de Leidse mo numentencommissie heeft enige tijd geleden besloten het gebouw niet op de plaatselijke monumenten lijst te zetten. Daarom heeft Stiel zich over het pand ontfermd. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het gebouw werd in 1908 neer gezet in opdracht van uitgevers maatschappij A.W. Sijthoff, ver noemd naar de oprichter van deze krant. Sijthoff zat al sinds 1852 aan wat toen nog de Koe poortsgracht heette en nu de Doezastraat is. Het Leidsch Dagblad verhuisde in de twinti ger jaren naar de Witte Singel, liet Sijthoff-gebouw aan de Doezastraat bleef een drukkerij. Op de gevel staat nog steeds de inscriptie 'A. W. Sijthoffs uitge versmaatschappij' en de jaartal len '1851' en '1908' te lezen. Het hele pand werd in 1976 voor een deel veranderd. Zo kwam er een leistenen 'doos' hij de entree. Dat was recentelijk voor de gemeente aanleiding om het pand niet tot monu ment uit te roepen. Stiel was het met deze beslissing niet eens. Het voormalige Leidsch Dagblad-gebouw aan de Doezastraat. foto loek zuyderduin De wijzigingen doen geen af breuk aan de monumentale waarde, er zijn immers veel mo numenten waar veranderingen zijn aangebracht, voerde Stiel aan. Maar omdat het officieel geen monument is, willen de beschermers van het industriële Leidse erfgoed zelf gaan waken over het pand, zodat ook in de toekomst geen ingrijpende ver anderingen of verbouwingen kunnen worden doorgevoerd. De Meelfabriek, ook geen mo nument, wordt al sinds drie jaar eveneens door Stiel 'bewaakt'. Bruin is de kleur van Trans vaal. Het bruin van de bakste nen huizen. Het bruin van de straatstenen. Met hier en daar een zwarte veeg van het vuil dat zich daar in de loop der ja ren op heeft vastgezet. Grijs is ook de kleur van Transvaal. Het grijs van de stoepen. Het grijs van de betonnen paaltjes. En het grijs van het grote speelterrein achter het belas tingkantoor. Grijs en bruin. Het weinige groen bestaat voornamelijk uit onkruid tus sen de stoeptegels. Transvaal oogt als een dode wijk. Als een breekbaar fossiel. En dat is ook de bedoeling van het gemeentebestuur, zeggen de bewoners. De dames en he ren die de touwtjes in handen hebben laten Transvaal bewust verpauperen, is de heersende mening. Om er uiteindelijk een luxe-kantorenwijk van te kun nen maken. Dat is een ernstige aanklacht jegens hen die de stad besturen. „Maar zo is het wel", zegt Jennie Gressie uit de Lopsenstraat. Zij trok tien jaar geleden in deze krant al aan de bel omdat zij toen al vreesde dat haar wijk zou verpauperen. „En kijk nou maar eens om je heen." Gressie, haar man Nico, en al die mensen die al in vorige afle veringen van deze serie aan bod kwamen, gruwen met name van de troosteloze tronie van Trans vaal. Het is een wijk vol achter stallig onderhoud, met veel grauw en weinig groen. Annie de Boer. trouw bezoekster van de ouderensoos, weet wel waar dat grauw vandaan komt. Dat heeft te maken met een menta liteitsverandering van de Trans- valers. Of liever: import-Trans- valers. „Vroeger moesten we als -kinderen de ramen zemen. Elke week. Als je het niet goed deed kreeg je een klap voor je kop van moeder. Nu doen ze dat bijna niet meer. En we poetsten het koper van de bel. En van het naambordje. Kijk nu maar naar die huizen waar die studenten zitten. Die jongelui, meestal al leenstaanden, besteden daar geen aandacht aan." De troosteloze tronie van Transvaal. Bruin en grijs zijn de dominerende kleuren. Alleenstaanden, een gevolg van het gemeentebeleid op het ge bied van woonruimteverdeling volgens De Boer. „Heeft met die grens van 2700 bruto voor een woning te maken. Met z'n twee- en kom je niet zo snel meer in aanmerking. Je verdient dan al snel te veel." Een bewuste stra tegie van de gemeente, zegt Jennie Gressie. „Want eenper soonshuishoudentjes zijn er ge makkelijker uit te wippen. De huisjes kunnen dan tegen de vlakte. En er kan een kantoren- wijk komen. Zoals de gemeente wil. Dat het niet in het bestem mingsplan staat zegt me niks. Wat stelt een bestemmingsplan nou voor? Die flat hier aan de Morsweg. Gooiden ze nog vier, rijf etages meer bovenop dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat werd gewoon nog even ver anderd in dat plan. De gemeen te misleidt de bewoners." Dat vinden veel Transvalers, al wil Wil Huigen, buurtwerkster in het Mierennest, zover niet gaan. Wel vindt ze dat bij de re novatie. nu meer dan tien jaar geleden, door de gemeente een inschattingsfout is gemaakt. „Het grote knelpunt is dat de huurwoningen in de Joubert- straat, de President Steinstraat en dergelijke eigenlijk te klein zijn voor gezinsoewoning. De boven- en benedenwoningen hadden ze bij de renovatie moeten verhelen. Nu is er een klein huiskamertje, een piep klein keukentje, twee kleine slaapkamertjes. Te klein voor een gezin. De gezinnen trekken nig binding met de buurt." Dat geldt zeker ook voor de stadsbestuurders, zeggen de Transvalers. Zij betreuren het zeer dat zij zelden of nooit een politicus te zien krijgen. Die verkiest een zitbeurt op het zachte rode pluche boven een bezoekje aan het grauwe Trans vaal. Ja. de SP laat zijn gezicht af en toe zien en het CDA bezoekt buurtvergaderingen. Maar ge daan wordt er bitter weinig voor de wijk, zo menen de meeste buurtbewoners. Het zijn de volksvertegenwoordigers die zweven, niet de kiezers. „Ik hoef ook geen politicus meer te zien", bitst winkelier Theo Kerkvliet van de zuivel- en

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13