Moldova moet hereniging vergeten Franse minister verklaart oprukkend Engels de oorlog Libkovice ten prooi aan de kolenmaffia Buitenland Moldova twistappel Roemenië en Rusland ZATERDAG 26 FEBRUAR11994 De inwoners van Moldova de voormalige Sovjet-repu bliek Moldavië krijgen dezer dagen ruimschoots de gelegenheid om zich uit te spreken over de toekomst van hun land. Morgen kiezen zij een nieuw parlement, en een week later mogen ze stemmen over hereniging met Roemenië. De onafhankelijkheidskoers en de territoriale integriteit staan echter onder druk van buurlanden en se paratisten in eigen land. MOSKOU .HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Maart 1992, Chisinau. Ilie Ilascu spreekt me bestraffend toe in het hoofdkwartier van het Mol- Javische Volksfront. „Praten met die communisten in de Dn- jestr? Hoe kom je erbij. Die lui verstaan alleen de taal van ge weld. zullen tot de laatste drup pel doorvechten. Alleen oorlog an deoplossing brengen". (Ju, bijna twee jaar later, zucht diezelfde Ilascu in een dodencel ran zijn gehate tegenstanders in iraspol, de hoofdstad van IransDnjestrië, een Moldavi sche provincie die zich in 1991 ifscheidde. Het doodvonnis we- jens 'staatsgevaarlijke aktivitei- :én' is door de pseudo-rechters ran Enjestr-president Smirnov d geveld. )e ironie van het noodlot wil lat Ilascu waarschijnlijk de do- lencans ontspringt door ma- toeivres van gehate politieke egenstanders. De verkiezingen h?t referendum leveren zo- teelpolitieke spanning en inter- tationale betrokkenheid op. dat JeDnjestr-autoriteiten Ilascu en een aantal medestanders liel naar de andere wereld dur- ,'eriite helpen. lascu en zijn Volksfront, dat in- niddels ook door het leven gaat onder de misleidende naam Christendemocratische Partij, jveren al vijf jaar voor hereni- ;ing van Moldova met Roeme- lië. Die hereniging leek direct D£ de Moskouse staatsgreep in 991toen Moldova zich onaf- mkelijk verklaarde en de Sov- tunie op sterven na dood was. MOLDOVA Hoofdstad: Chisinau Aantal inwoners: 4,4 miljoen Minderheden: 507.000"rh.ii- ners, 414.000 Russen, 160.000 Gagaoezen Oppervlakte: 33.700 km2 (Nederland 40.844) Bevolkingsdichtheid: 131 (Nederland 368) Talen: Roemeens (Moldavisch), Russisch. Oekraïns. Turks (Gagaoezisch) Afgescheiden: T rans-Djnestrië heel reëel. De Roemeense presi dent Iliescu sprak opgetogen over 'een droom die werkelij- heid wordt'. Anno 1994 is de droom een nachtmerrie. De Moldavische president Sne- gur, een voormalige provinciale partijchef, is van een gematigd voorstander van hereniging een geharnast tegenstander gewor den. Snegur is namelijk een pragmatisch man. Hij weet dat het ook al arme Roemenië de buurstaat weinig meer heeft te bieden dan extra problemen. „We moeten wel binnen de GOS-sam^nwerking blijven, want al ons hout. al onze olie Oekraïne komt uit Rusland en wordt in Oekraïne geraffineerd", legde hij vorig jaar in Boekarest uit aan tegenstribbelende Roe meense gastheren Hij kan ook op andere feiten wijzen. Het voor de Slavische minderheid spookbeeld van aansluiting bij Roemenië leidde tot de honderden slachtoffers in de oorlog om Dnjestr. Het zette ook de 160.000 man sterke Turkse minderheid aan hun Gagaoezische republiek rond de stad Komrat uit te roepen. Moldavische aansluiting bij Roemenië is tegen het zere been van Rusland. Smirnovs re bellen in de Dnjestr hadden het nooit tegen een Moldavische overmacht uitgehouden als ze niet met manschappen en ma terieel waren gesteund door het Russische leger, door Russische nationalisten, Kozakken en an dereavonturiers. Officieel houdt president Jeltsin het op een politiek van niet-in- menging. Maar de zich vruchte loos voortslepende onderhan delingen over terugtrekking van het 14de leger bewijzen het te gendeel. Toen Moldova zich in 1992 kwaad opstelde (Snegur toen: „Laten we het kind bij de naam noemen, we zijn domweg in oorlog met Rusland") draaide Rusland de oliekraan wat dicht en stelde hoge heffingen in op de landbouwimport. De gevol gen voor de Moldavische eco nomie waren desastreus. Het dwong Snegur om Moldova binnen de GOS-familie te hou den. Het maakte hem ook tot een 'Moldavische nationalist'. „Niemand kan het woord Mold ova uitwissen op onze eeuwen oude ikonen, kerken en kloos ters", zei hij begin deze maand tijdens een verldezingsbijeen- komst. Woedende Roemeense reacties volgden op de uitspraak dat „Boekarest wel onze onaf hankelijkheid erkent, maar in Roemeense kranten en boeken het woord Moldova al is vervan gen door Roemenië". De angst voor Russische tegen maatregelen zit er niet alleen bij Snegur goed in. De Roemeense nationalisten pur sang zijn poli tiek tot een minuscule minder heid gedegradeerd. Volgens opiniepeilingen is 70 procent van de bevolking nu voor Mol davische onafhankelijkheid, of liever, tegen aansluiting bij Roe menië. Diezelfde peilingen voorspellen dat de tegen aan sluiting gekante Agrarische De mocratische Partij, geleid door ex-communisten, de helft van de 106 zetels in het nieuwe par lement gaat winnen. Vanuit Russische optiek is dat positief. De commandant van het 14de Leger heeft zich vorige maand dan ook plotseling ont popt als een fervent bestrijder van het Dnjestr-leiderschap. Een onverwachte stembusover winning van de Roemeense na tionalisten zou dan ook drama tische gevolgen kunnen heb ben. voorspelde 'boerenleider' en parlementsvoorzitter Pjotr Loetsjinski. Snegur heeft inmid dels aan de Gagaoezen al de no dige concessies gedaan ten aan zien van autonomie. Zijn pragmatische scenario schrijft nu voor dat Dnjestr en Gagaoezië na het referendum een speciale status krijgen bin nen een ongedeeld Moldavië. Dat garandeert echter geenszins rust. Roemenië heeft al aange kondigd het onafhankelijk heidsreferendum niet te erken nen. „Die vraag moet aan alle Roemenen worden gesteld, niet alleen aan de Roemenen in Moldova", liet buitenlandse za ken in Boekarest weten. De 'his torische genoegdoening' waar op de Roemenen zich. met ver wijzing naar de onafhankelijke Baltische republieken, beroe pen. sneuvelt echter onder het gewicht van het Russische be lang. De Moldavische president Snegur (rechts) tijdens een ontvangst door zijn Russiche collega Jeltsin in het Kremlin in Moskou. foto epa MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Bij de geboorte van Roemenië in 1918 werd Moldavië, op het ge bied tussen de rivieren Dnjestr en Putr na. deel van het nieuwe ko ninkrijk. Het Dnjestr-gebied werd door de bolsjewieken tot 'Molda vische Socialistische Republiek uitgeroepen'. In 1940 werd Molda vië. net als de Baltische republieken, als gevolg van het Hitler-Sta- linpact bij de Sovjetunie ingelijfd. Stalin voegde een deel (Noord- Boekovina en Herta) bij Oekraïne, de rest werd de Moldavische Sovjet-republiek. Hoewel ook in Roemenië in de greep van het socialisme kwam. zou het tussen Moskou en Boekarest nooit meer boteren. Vooral het 14de Sovjet-leger, dat z'n hoofdkwartier in het Dnjestr-gebied had. werd door Roemenië beschouwd als Moskou s gewapende arm om de hele Balkan te overheersen. Dat was onder dictator Ceaucescu zo. het is nu niet anders. Maar er is in Moldavië sinds 1940 wel wat veranderd. En niet alleen in mentaliteit dankzij decennia communisme. De bevolkingssa menstelling bijvoorbeeld. Van de 4,3 miljoen Moldaviërs is zo n 35 procent nu Rus of Oekraïner. Van de 800.000 bewoners op de lin keroever van de Dnjestr is 40 procent etnisch Moldavisch. De ove rige zestig zijn vrijwel gelijkmatig verdeeld onder Oekraïners en Russen. Dat de Moldaviërs etnisch gesproken Roemenen zijn (Roemeens is sinds 1989 de staatstaak ook al wordt het met zwaar dialect gespro ken), wordt door niemand bestreden. Maar de eenvoudige oplos sing 'samen met Roemenië' van het Volksfront, dat in 1989 en '90 grote politieke invloed had en succesvol voor onafhankelijkheid ijverde, werkt niet meer. PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse cultuurminister Jac ques Toubon heeft de strijd aangebonden tegen het als maar verder oprukkende ge- J bfuik van (Engelse) leenwoor den in de Franse taal. Een nieuwe wet die komend voor jaar in het parlement wordt behandeld, stelt paal en perk het onnodige gebruik van buitenlandse termen in offi ciële stukken, gebruiksaanwij zingen. recepten, arbeidscon tracten en in reclamespots. Hoewel de wet het buiten sporig gebruik van buiten- andse termen in het alge- j meen aan banden wil leggen, richt Toubon zich vooral op het Engels. De taal van Shake speare heeft de afgelopen de cennia een stevige voet aan de grond gekregen in Frankrijk. Vooral jongeren, reclamema ters en de media vinden het deftig om de taal van Molière te pas en te onpas te door spekken met Engelse en Ame- Éiause leenwoorden. Vol- is sommige verontruste pu- en spreekt een groeiend ital Fransen geen Frans neer, maar een van Engelse eenwoorden vergeven koeter- vaak, het zogenaamde 1'ranglais Toubon is bepaald niet de ■erste Franse politicus die de ;ranse taal wil beschermen te- Jen invasies van buitenaf. Ex- iresident Georges Pompidou reëerde in 1966 al een 'comi- voor de verdediging en ver spreiding van de Franse taal' •n in 1975 werd er een wet van tracht die het gebruik van bui- enlandse termen in reclame- ïitingen en in radio- en televi- ieprogramma's verbood als er 'en goed Frans alternatief 'oorbanden was. Die wet >!eek niet in staat de opmars an het 'franglais' tot staan te irengen. v Toubon wil duidelijk verder Y ian. Het is voortaan verbo- en op Frans grondgebied j~ bngressen te houden waarin 'iet Frans niet minstens één an de voertalen is. Recla- ïespots waarin Engels de oertaal is, worden verboden, venals reclame-uitingen in penbare gelegenheden die uitenlandse woorden of uit- rukkingen bevatten. De al bestaande verplichting m voor opschriften en aan- ijzingen het Frans te gebrui- jen beperkt zich, als het aan Hbuhon ligt, niet meer tot Frankrijk wil de invloed van het Engels terugdringen. Het Sun Beach Casino in Menton kan beter Casino 'Plage Soleil' heten. foto archief openbare gebouwen, maar tot alle plaatsen die open zijn voör het publiek. Heel wat En gelse en Amerikaanse restau rants zullen hun menukaarten grondig aan moeten passen en hun gerechten voortaan ook in het Frans moeten vermelden. Om te voorkomen dat de wet ook dit keer een dode let ter blijft, wil de bewindsman de boetes op overtredingen, nu maximaal 600 franc (200 gulden) fors verhogen. Hoe duur het zondigen tegen de Franse taal wordt, is nog niet bekend. De nieuwe wet ter bescher ming van het Frans heeft on middellijk voor heftige kritiek gezorgd. Toubon's collega Gé- rard Longuet (industrie en handel) vreest dat de wet de Franse export gaat belemme ren en buitenlandse bedrijven die zich in Frankrijk willen vestigen af zal schrikken. Fran se wetenschappers op hun beurt vrezen dat het houden van internationale congressen op Frans grondgebied vrijwel onmogelijk zal worden. Een deel van de Franse pers doet Toubons kruistocht af als een onzinnig en vermakelijk achterhoedegevecht. Het dag blad Libération ging gisteren het verst in de pogingen Tou bon belachelijk te maken. Het dagblad koos voor het eerst in de geschiedenis een geheel Engelse openingskop. 'Tou bon: My French is rich', zo prijkt er vet op de voorpagina. Voor de ijverige cultuurminis ter ligt er. zo lijkt het, nog heel wat missionarissen werk te wachten. PRAAG RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Het naambordje staat er nog: Libkovice. Daarachter een leegstaand huis en links en rechts ruïnes. Kale vierkanten tussen het onkruid en rondslingerende stenen dui den de omtrek van vroegere boerderijen aan. Omgevallen hekken, ineenstortende kippe- hokken, verwaarloosde boom gaarden en een waslijn tussen de takken herinneren eraan dat hier niet zolang geleden mensen leefden. In 1986 vierde Libkovice zijn 800-jarig bestaan. Een jaar later stonden de heren van het Cen traal Comité van de Tsjecho- Slowaakse Communistische Partij en van de plaatselijke mijnbouwindustrie op de stoep met de mededeling dat 800 jaar genoeg was. Libkovice zou wor den gesloopt ten behoeve van de kolenwinning. Binnen een jaar, zo kregen de dorpsbewo ners te horen, moesten ze ver dwijnen. Zo zijn er in de loop van de afgelopen 45 jaar zo'n honderd dorpen met de grond gelijk ge maakt. In Noord-Bohemen worden kolen gewonnen in open dagmijnbouw. Vele vier kante kilometers bergland zijn afgegraven tot een kale woes tenij. Het historische stadje Most werd gesloopt en enkele kilometers verder in goed-com- munistische hoogbouw weer opgebouwd. Waar Most ooit lag, bevind zich nu een giganti sche kuil met mijnbouwmachi- nes. Wat Libkovice onderscheidde, was de Fluwelen Revolutie eind 1989. De sloop van het dorp was toen nog niet begonnen en de dorpbewoners putten daar hoop uit. Per slot van rekening is de kolenlaag onder het dorp niet de meest aantrekkelijke om te exploiteren. De kolen zitten tweehonderd meter diep onder de grond, of eigenlijk onder wa ter, want het dorp is op een drassige onderlaag gebouwd. De hoop van de inwoners van Libkovice was echter vergeefs. De heren van het Centraal Co mité mogen door de revolutie uit beeld zijn verdwenen, de he ren van het mijnbouwbedrijf zijn dat zeker niet. Noord-Bohe men is stevig in de greep van de kolenindustrie. Daar heeft de machtswisseling in Praag niets aan veranderd. Op een dag in 1990 kwamen de slopers, vertelt Stanislav Bri- hacek, de voormalige burge meester van een voormalig dorp. We praten in de dorp De huizen in het dorp Libkovice zijn bijna allemaal met de grond gelijk gemaakt. Enkele inwoners houden nog halsstarrig stand. foto npa irra ibrahimovic kroeg, een van laatste 18 gebou wen die nog overeind staan. Van de 880 oorspronkelijke in woners van Libkovice houden het op dit moment nog 23 man nen, vrouwen en kinderen tus sen de puinhopen uit. De bruingerookte gelagkamer telt zo'n tien tafeltjes, een bil jard en een tap waar alleen, maar flessen bier en cola zijn te krijgen. Aan de muren hangen pin-ups en reclames uit de ja ren vijftig. Er hangt een wat ge laten sfeer. De achterblijvers weten ook wel dat hun strijd ei genlijk voorhij is. Libkovice be staat eigenlijk al niet meer. De sloop van het dorp begon met de kleuterschool en de la gere school. Dat dwong gezin nen met kinderen om te verhui zen. Tandenknarsend gingen de eersten akkoord met de uit kooppremie en de aangeboden vervangende woonruimte, vaak een flat zonder groentetuin, zonder varken en bovendien zo klein dat inwonende grootou ders plotseling moesten gaan omzien naar hun eigen wonink je. „Bedrog", noemt Brihacek de uitkoopprijs. Er werd een waar deschatting van de huizen ge maakt. Vervolgens werd voor ie der jaar dat ze oud waren, een procent van de prijs afgetrok ken. De meeste huizen in Libkovice zijn meer dan hon derd jaar oud, dus kregen de meeste mensen niet meer dan dan het vastgestelde minimum: 20 procent van de werkelijke verkoopwaarde. De lege huizen werden gelei delijk gesloopt, ondanks petities en protesten van de dorpsbe woners en ondanks een belofte van minister Vladimir Dlouhy (industrie) in het voorjaar van 1993 dat er geen huis meer te gen de vlakte zou gaan. Voor Brihacek was 13 oktober 1993 een zwarte dag: „Om half een 's middags werd het dorp plotseling afgesloten door man nen met honden, die bleken te werken voor een particuliere bewakingsdienst. Ze lieten nie mand meer in of uit. De tele foon was afgesloten en toen ik op de fiets probeerde weg te ko men, werd ik tegengehouden. Ze hebben toen in een keer 29 huizen gesloopt en meteen de waterleiding en de electriciteit vernield." Die voorzieningen zijn overigens enkele weken la ter wel weer aangesloten. Sindsdien hebben de slopers niets meer van zich laten horen. Maar Brihacek heeft zijn vrouw en kinderen maar elders onder gebracht. net als zijn meubilair. Je weet maar nooit. Hij is naar eigen zeggen al vaak genoeg be dreigd door de kolenmaffia Ook Petr Pakosta, milieuacti vist in het nabijgelegen Lit- vinov, kent de macht van de ko- lenlobby uit eigen ervaring. Tot enkele maanden geleden was hij chef van de milieubescher- mingsdienst van de gemeente Most. Tot hij in conflict kwam met de plaatselijke machtheb bers. die allemaal op de een of andere manier ziin verstrengeld met het kolenbedrijf. Zo is de directeur van het 'Hercultiverings en Opbouwbe- drijf Most' dat Libkovice heeft gesloopt, een voormalige on derdirecteur van het mijnbouw bedrijf. Verder is hij voormalig lid van de Communistische Par tij en zit hij tegenwoordig in de gemeenteraad van Most voor de door hemzelf opgerichte Groe ne Partij. Ook de privé-bewa- kingsdienst die Libkovice op 13 oktober 1993 afgrendelde, wordt door een ex-mijnbouwdi- recteur gerund. Volgens Pakosta is er sprake van een intensieve belangen verstrengeling tussen politiek en bedrijfsleven die de aanpak van de problemen in dit deel van de Tsjechische Republiek heel moeilijk maakt. En dan gaat het niet alleen om de af braak van dorpen en landschap. Dank/ij tien kolencentrales en drie chemische fabrieken geniet Noord-Bohemen de twijfelach tige reputatie het meest vervuil de deel van de Tsjechië te zijn. Mensen gaan er gemiddeld acht jaar eerder dood dan elders in het land. De politici in Praag hebben volgens Pakosta nauwelijks in vloed op de industriële lobby van Noord-Bohemen en zo kan het gebeuren dat er nieuwe wetten worden gemaakt om de luchtvervuiling van de bruin koolcentrales aan te pakken, terwijl er in werkelijkheid nau welijks wat aan de situatie ver andert. Als je het aan Pakosta's opvol ger liri Charamza vraagt, vertelt die vol enthousiasme over de nieuwe wetten. Belangrijk noemt hij de wet die het moge lijk maakt vervuilende bedrijven een boete op te leggen. Maar op de vraag hoeveel bedrijven zo'n boete hebben gekregen en om hoeveel geld het dan wel ging, reageert hij afhoudend. Dat de lucht in Most en om geving desondanks de laatste twee jaar wat schoner is dan vroeger, is niet te danken aan het plaatselijke bedrijfsleven. Dat komt doordat het overgrote deel van de particuliere huis houdens voor zijn verwarming inmiddels van kolen op aardgas is overgeschakeld. Tachtig pro cent van de gezinnen heeft ge bruik gemaakt van de subsidie van 15.000 kronen (1 000 gnl den) die de regering voor dat doel ter beschikking heeft ge steld. In de grote bedrijven heeft het milieubeleid tot nu toe nau welijks succes gehad, geeft Cha ramza schoorvoetend toe. De kolenwinning in Noord- Bohemen is goedkoop en levert goedkope energie. Dat is het ar gument van de kolenlobbv om op de oude voet door te gaan. Maar de kool is helemaal niet zo goedkoop, meent milieuactivist Pakosta. „Als je alle kosten echt zou meerekenen, de kosten van het slopen van dorpen en het weer opbouwen elders, de kos ten van de luchtvervuiling, van de reconstructie van het land schap, kosten kolen veel, heel veel geld."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7