'Mogelijk tweede mol bij CIA' sGehandicapten runnen Hamburgs hotel Buitenland Even met de billen naast elkaar Bommelding leidt tot grote chaos in België Wapenstilstand komt het Bosnische leger niet goed uit Dokter Baruch Goldstein: zachtaardige massamoordenaar ZATERDAG 26 FEBRUAR11994 AFP Agencp France Prrs* ANP Algemeen Nederiands Pfxbureau AP Asvxiatrd Prrss DPA Deutsche Presse Agrntu' NPA Nederlandse Pers Associat>e ind The independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Pre^ international Russische soldaten naar ex-Joegoslavië Directeur Woolsey van Amerikaanse inlichtingendienst: moskou Er gaan nog eens driehonderd Russische militairen naar ex-Joegoslavië. Dat heeft het hogerhuis van het Russische I parlement, de Federatieraad, gisteren op verzoek van VN-secre- taris-generaal Boutros Boutros-Ghali besloten. Het aantal Russi sche militairen in het gebied komt op 1.500. Van de nieuwe troe pen gaan er honderd naar Bosnië, de rest gaat naar Kroatië. Tien doden bij busongeluk in Chili Santiago Een busongeluk in het noorden van Chili heeft giste ren aan zeker tien mensen het leven gekost, dertig raakten ge wond. De bus was van de mijnstad Chuquicamata op weg naar Santiago. Het ongeluk gebeurde op 465 kilometer van de hoof- stad. De bus raakte van de weg en stortte in een ravijn. Ierse rechter laat verdachte vrij dublin Het Ierse hooggerechtshof heeft gisteren de N oordier Joseph Magee op vrije voeten gesteld. Magee wordt door Groot- Brittannië gezocht voor de moord op een legersergeant. De rechter vindt dat deze IRA-moord op sergeant Michael Newman in april 1992 moet worden gezien als een politieke daad en die verdachten worden niet uitgeleverd aan Groot-Brittannië. Chinezen mogen niet samenwonen peking China gaat gerechtelijke stappen nemen tegen jonge mensen die samenwonen vóór de officiële huwbare leeftijd. De maatregel houdt verband met de regelgeving voor geboortenbe- perking, aldus persbureau Xinhua. De nieuwe huwelijksregeling geeft de overheid het recht in te grijpen als jonge mensen zon der officiële goedkeuring samenwonen. Chinese vrouwen mo gen trouwen op hun 20ste, mannen op hun 22ste. Cubanen weg uit Belgische ambassade brussel Zes Cubaanse asielzoekers die eind januari hun toe vlucht hadden gezocht in de Belgische ambassade in Havana, hebben de ambassade uit eigen beweging verlaten. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel gisteren gezegd. België heeft van Cuba de toezegging gekregen dat de asielzoe kers. oorspronkelijk waren het er acht. niet worden vervolgd. Currv-kok weg uit Groot-Brittannië Edinburgh Een kok uit Bangladesj die waarschijnlijk in oktober Groot-Brittannië moet verlaten, heeft gisteren in Edinburgh de internationale prijs 'Indiase Chef van het jaar' gekregen. De 32- jarige Eugene Gomez was de beste van 1.500 chef-koks uit de hele wereld. Gomez hoopt dat hij dankzij zijn onderscheiding alsnog een nieuwe werkvergunning krijgt. De spion Aldrich Ames die deze week in de Verenigde Staten is gearresteerd, is mogelijk niet de enige mol bin nen de CIA. Dat heeft directeur Woolsey van de inlichtin gendienst verklaard tegenover een speciale commissie van het Huis van Afgevaardigden. Washington Rtr-afp-upidie voor Moskou spioneert. Woolsey antwoordde op vragen van parlementariër Torricelli, die door de CIA was ingelicht over de affaire. Torricelli \Toeg Woolsey om een bevestiging of er naast Ames nog een ander is binnen de inlichtingendienst ..Want Ames was mogelijk niet de enige die merkte dat bepaal de veiligheidsprocedures niet werkten", aldus de Democraat. Ook de TV-zender CNN meldde dat een onderzoek naar een tweede spion gaande is. De arrestatie van Ames (52) en diens vrouw verooiyaakte een crisis binnen de ClA-gele- deren en zette de betrekkingen tussen Washington en Moskou onder druk. Volgens de New York Times heeft Ames de dood van zeker tien geheime agenten op zijn geweten die in de voor malige Sovjetunie werkten. CBS berichtte donderdag dat Ames in zijn functie onmogelijk de namen van de tien agenten te weten kon zijn gekomen en suggereerde dat er naast Ames een tweede spion moet zijn die voor Moskou werkt. Ames en zijn vrouw worden verdacht van 1985 tot en met vorig jaar zeer geheime informatie te hebben verkocht aan Moskou voor 1,5 miljoen dollar. De Russische diplomaat Ly- senko moet binnen zeven da gen de Verenigde Staten verla ten. Volgens de Amerikaanse re gering was hij de eerstverant woordelijke voor de inlichtin gendiensten binnen de Russi sche ambassade. Lvsenko is de eerste Russische diplomaat die door de Amerikaanse regering wordt uitgewezen sinds 1986. President Clinton heeft een be roep gedaan op het Congres ge daan de hulp aan Rusland on gemoeid te laten. Enkele Ameri kaanse politici hadden die steun ter discussie gesteld. Voor 1995 is 1,3 miljard dollar (2,5 miljard gulden) uitgetrokken voor hulp aan Rusland en ande re landen die deel uitmaken van het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten, dat in de plaats is gekomen van de Sovjetunie. tUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT .en achteraf valse bommelding ïeeft gistermiddag voor een irenlange chaos gezorgd in Jrussel, Gent en Luik. De ipoorwegstations in de drie Bel- ische steden werden ontruimd. :holen en kantoren in de om- icpving werden geëvacueerd en hef treinverkeer in het hele land liep grote vertragingen op. i Namens de Baskische af- I scheidingsbeweging ETA was i ;edreigd dat op drie stations ussen vier en zeven uur 'ver- icheidene zware bommen' zou den ontploffen. De rijkswacht jam het dreigement zeer seri eus. België staat op het punt kwee vermeende ETA-leden, luis Moreno en Raquel Garcia, raar Spanje uit te wijzen. Een Soortgelijke uitwijzing was in 01984 aanleiding voor een bom aanslag op het Paleis van Justi tie in Antwerpen. Om half twee werden de ram penplannen te voorschijn ge laaid. Het Gentse Sint Pieters- ktation, het Brusselse Centraal itation en het station Luik-Guil- emins werden ontruimd en net behulp van honden gron- -lig doorzocht. Reizigers moes- IAMBURG HANS HOOGENDUK ORRESPONDENT n de Hamburgse wijk Altona heeft en- ele maanden geleden een uniek en ilijkbaar buitengewoon vriendelijk hotel Ie poorten geopend. Een echtpaar op luwelijksreis schreef in het gastenboek: Hier werkt het aardigste personeel dat I kij ooit hebben meegemaakt." nhet Hamburgse Stadthaus Hotel wer- en negen geestelijk gehandicapten tus- en de 21 en 23 jaar. Het idee kwam van lun ouders nadat de jongeren te oud Faren geworden voor de antroposo- ische school die ze vele jaren hadden ten Hun bagage openmaken en .laten controleren. Twee grote scholencom plexen bij het station in Gent werden ontruimd, de scholieren kregen vrij. Het Gentse station is het belangrijkste spoorweg knooppunt van Vlaanderen. In Brussel werden alle kantoren bij het Centraal Station geëvacu eerd. Het internationale trein verkeer van noord' naar zuid en het metroverkeer kwamen stil te liggen. Grote vertragingen wa ren het gevolg, onder meer op de trein Amsterdam-Parijs. Om vier uur werden alle maatregelen in Brussel, Gent en Luik weer ingetrokken. Het duurde echter uren voor overal in België het treinverkeer vol gens de dienstregeling verliep. De ETA liet het ministerie van binnenlandse zaken vrijdag avond officieel weten dat ze niets met de bommelding te maken had. Over het algemeen pleegt de ETA zelden aanslagen in het buitenland. Dreigemen ten worden bovendien meestal per telefoon en in de Baskische taal gedaan. De brief die vrij dagmorgen bij het Belgische ministerie binnenkwam, was in het Nederlands geschreven. Franse boeren hebben gisteren hun prijsstieren voor de Eiffeltoren in Parijs neergezet. De stieren doen morgen mee aan een internationale agrarische tentoonstelling in Parijs. FOTO AP RE MY Dl LA MAUVINIERE Liefde voor ex-prostituée kost Franse rechter carrière PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Mag een rechter samenwo nen met een voormalige prostituée? En kan zo ie mand dan nog deel uitma ken van de rechterlijke macht? Het zijn vragen die de Franse publieke opinie en de magistratuur al sinds begin dit jaar bezig houden. Aanleiding is de zes jaar geleden begonnen romance tussen rechter Philippe Ie Friant en Marie Arbant. een voormalige dame van lichte zeden. De liefde voor Marie heeft rechter Philippe zijn carrière gekost. En boven dien een hand. Toen in juni 1988 bekend werd dat Le Friant zijn le ven deelde met de voorma lige prostituée, werd hij on middellijk uit het ambt ge zet. Hij zou de eer van de magistratuur hebben aan getast. De rechter trok zich terug op het platteland en pro beerde daarna in hun bei der levensonderhoud te voorzien via een reeks los- vaste baantjes. Van chauf feur tot uitzendkracht en fabrieksarbeider. Ook daarop rustte echter geen zegen. Tijdens werk zaamheden in een vuilnis- zakkenfabriek raakte Le Friant zijn linkerhand kwijt. Het paar leeft nu van een bescheiden invaliditeitsuit- kering. Vrijwel de volledige be volking van het gehucht Les Villettes, in "de buurt van St. Etiene, ijvert al maanden voor de verstoten rechter. Een petitie om hem weer in zijn ambt te herstellen, leverde meer dan 1.500 handtekeningen op maar niet het gehoopte resultaat. President Mitterrand ver leende de voormalige rech ter weliswaar amnestie, maar dat betekent nog niet dat hij zijn vak weer kan uitoefenen. Daarvoor is een besluit van de Conseil superieur de la magistrature(het hoog ste orgaan van de rechterlij ke macht) en de minister van justitie nodig. Deze heeft laten weten niet be voegd te zijn hierover een uitspraak te doen. ABIDJAN *IPS President mag geen dwerg worden genoemd woners van Ivoorkust zijn geschokt door de affai re. Volgens velen is de beschuldiging slechts een dekmantel voor iets anders. Er is binnen de rege ringspartij, waar ook de journalist deel van uit maakt, een twist aan de gang tussen moslims uit het noorden van het land en katholieken uit het zuiden. Het lijkt erop dat de moslim Bakayoko daar het slachtoffer van is geworden. De afgelo pen vier jaar zijn in Ivoorkust 25 journalisten ge vangen genomen of beboet wegens uitlatingen die de regering onwelgevallig waren. De journalist Ahmed Bakayoko is gisteren in de hoofdstad van Ivoorkust veroordeeld tot achttien maanden cel. Bakayoko. uitgever en hoofdredac teur van het weekblad Le Patriote en van een ra diozender. had in zijn krant een brief van een le zer afgedrukt waarin president Konan-Bedie een dwerg wordt genoemd Bakayoko heeft een boete gekregen en zijn krant mag drie maanden niet verschijnen. De in- bezocht. ,,We wilden dat deze gemeen schap ook daarna bij elkaar bleef was hun argument. Vier maanden geleden hebben ze het hotel opgericht. De lei ding is in handen van Arezki Krim, die daarvoor zijn managersbaan in een ge renommeerd Hamburgs hotel op gaf. Het hotel met zijn zeven kamers is uniek in Duitsland. De gedachte erachter is even simpel als praktisch: de jongeren moeten leren zich als groep zelf te ver zorgen. Dat betekent eten koken, ka mers schoonhouden, telefoneren en de was doen. „Maar wat de groep doet, kan ook voor anderen worden gedaan. Daar om zijn we op het idee van een hotel ge komen", zegt Henning Born, vader van een geestelijk gehandicapte dochter en woordvoerder van de ouders. De Hamburgse sociale dienst en veel particulieren ondersteunen het project. Maar voor het zo ver was, moesten de negen jongeren eerst twee jaar een op leiding voor het hotelwezen volgen. Nu werken ze vier uur per dag en worden keurig volgens de CAO betaald. De begroting van het hotel bedraagt on geveer negen ton. Born is vol vertrou wen over de toekomst. Aan het perso neel zal het niet liggen. Directeur Krim gelooft na aanvankelijke problemen nu de juiste lijn te hebben gevonden. „In het begin wist ik niet hoe ik me tegen over hen moest gedragen. Maar intussen heb ik geleerd niets te verwachten. Ze zullen nooit weigeren hun werk te doen. maar soms blijven ze gewoon staan en wachten. We oefenen altijd. Ook als er geen gasten zijn, wordt er schoonge maakt." Het functioneert allemaal behoorlijk en de ouders zijn bijna net zo trots op het hotel als de jongeren. Woordvoerder Bom: „Onze kinderen zijn bevoorrecht. Niet omdat ze uit rijke of intellectuele gezinnen komen, maar omdat hun ou ders ze de kans hebben gegeven zelf standig te worden." IRAJEVO CEES VAN DER LAAN Slovenië geweest in die tijd." Slovenië vormde voor hem wel een keerpunt. ..Met de komst van de Servische leider Milosovic werd het JNA het instrument voor het Servisch nationalisme. Het Grootservische rijk leefde heel sterk in het voormalig Joegoslavische leger. Ik had daar minder affiniteit mee. omdat ik uit Sarajevo kom. We zijn gewend om met verschillende nationaliteiten samen te leven. Door de oorlog in Slovenië vielen de schellen van mijn ogen. Toen de oorlog in Bosnië uitbrak, ben ik onmiddellijk uit het JNA gestapt." Het Bosnische leger bestond in het begin van de burge roorlog eigenlijk nog niet. Inwoners van Sarajevo vorm den milities die wapens stalen van het JNA en de strijd aangingen. „Er was geen duidelijke bevelstructuur. Het belangrijkste was echter dat we geen wapens hadden. De Serviërs konden daar een enorm leger van goed be wapende soldaten, honderden tanks en zware artillerie tegenover zetten. Dat we niet zijn verslagen, is alleen te danken aan onze grote vechtlust." In bijna twee jaar burgeroorlog heeft het Bosnische op perbevel. waarvan Divjakdeel uitmaakt, een redelijk gediciplineerd leger kunnen opzetten. Ongecontroleer de moslim-milities werden desnoods met geweld onder het gezag van het Bosnische leger gebracht. ..Het groot ste probleem voor ons blijven toch de zware wapens. Het Servische leger heeft zoveel vuurkracht dat we ons daar niet tegen kunnen verdedigen. Wij kunnen alleen hopen op het opheffen van het wapenembargo, zodat wij ook aan zware wapens kunnen komen. Rond Sarajevo heeft het Bosnische leger zich met de grootste moeite kunnen verdedigen In centraal-Bosnië werd daarentegen wel enig succes geboekt, zowel tegen het Kroatische als tegen het Servische leger. „Dat is te danken aan onze tactiek. Omdat we geen zware wa pens hebben, moeten we gebruik maken van guenilla- technieken. We vallen niet van voren aan, maar van op zij en van achteren. De Serviërs hebben meestal inge graven posities. Ze zijn niet zo beweeglijk als wij. Sinds de wapenstilstand tussen het Servische en Bosni sche leger is de strijd rond Sarajevo geluwd. Volgens onbevestigde berichten is het Bosnische leger razend snel troepen aan het verplaatsen van Sarajevo naar centraal-Bosnië. Afgelopen donderdag werd ook een wapenstilstand afgesloten tussen Kroatië en Bosnië. Volgens Divjak zijn deze wapenstilstanden goed voor de burgers, maar komt dit het Bosnische leger niet echt goed uit. „Voor het eerst heeft de VN-strijdmacht hier iets voor elkaar kunnen krijgen. Maar wat we nu heb ben zijn enclaves. Met deze enclaves kun je geen realis tische Bosnische staat opbouwen. Alleen als Bosnië één gebied vormt, kun je praten over een Bosnische staat." TEL AVIV AD BLOEMENDAAL/RTr/AFP CORRESPONDENT „Een zachtaardige, vriendelijke man die zijn leven heeft gewijd aan het redden van joodse le vens". Zo omschrijft een buur man in de nederzetting Kiryat Arba de 42-jarige arts Baruch Goldstein, de man die vrijdag morgen in Hebron 48 Palestij- nen doodschoot. Mensen die hem kenden, zeggen dat hij de beste arts in de wijde omgeving was, en 'een bemind en geres pecteerd plaatsgenoot'. Maar die kennissen zijn zonder uit zondering radicale kolonisten uit de nederzettingen in en rondom Hebron. En die ge meenschap heeft zo zijn eigen normen en waarden. Het stoort niemand in Kiryat Arba dat Goldstein al vele jaren een fervent aanhanger was van de rechts-extremistische Kach- bevveging. Het viel de plaatselij ke bevolking op dat Goldstein heel fanatiek was. Volgens Noam Amon, een kolonist uit Hebron, was de arts 'uit zijn evenwicht gebracht' door de moord op vader en zoon Lapid, twee kolonisten uit Kiryat Arba die in december door Palestij- nen om het leven zijn gebracht. „De achtergrond voor zijn daad is dat in dit gebied joden al vele jaren worden aangevallen. Daardoor is deze gerespecteer de man in zo'n situatie terecht gekomen". Goldstein was een aanhanger van de uiterst rechts-extremisti sche rabbijn Meir Kahane. Hij zou drie maanden geleden wraak hebben gezworen, toen hij een jood behandelde die door Palestijnen met een bijl was verwond. De Israëlische legerradio zond gisteren opnieuw een in terview uit dat in november met Goldstein was gemaakt, nadat de arts de door Palestijnen met een bijl aangevallen man had behandeld. „Opnieuw heeft de Palestijnse nazi-vijand, die elke jood wil aanvallen omdat hij jood is in het land Israël, een jood verwondingen toege bracht. Het leger doet zijn werk niet goed. Het beschermt de jo- De arts Baruch Goldstein. den hier niet en werkt met hen (de Palestijnen) samen", aldus Goldstein. Baruch .Goldstein werd 43 jaar geleden geboren in de Ne- wyorkse wijk Brooklyn, als zoon van vrome ouders. Hij studeer de medicijnen aan het Albert Einstein College in de Bronx en emigreerde vijftien jaar geleden naar Israël. Uit ideologische overwegingen vestigde hij zich in de militante nederzetting Kiryat Arba. Goldstein trouwde met een Israëlische vrouw en het echtpaar kreeg vier kinde ren. Hij diende in het leger, waar hij medailles voor heldhaf tig gedrag verdiende en de rang van majoor-arts bereikte. Van tijd tot tijd volgde Golds tein gebedsdiensten in een joods seminarium in Hebron en soms ook in de Grot van de Aartsvaders, waar hij gisteren zijn massamoord pleegde. Uit alles blijkt dat hij zijn daad goed heeft voorbereid. Volgens inwoners van Kiryat Ar ba neeft hij intensief geoefend FOTO REUTER met het pistool en het automa tische Galil-geweer waarmee hij de aanslag uitvoerde. De avond voor de massamoord was hij in het huis van een buurman. Da vid Waldman. aanwezig bij een feestje. Waldman: „Hij straalde een en al rust uit. Maar het kan niet anders, of hij moet zijn be ïnvloed door de bijna dagelijkse confrontatie met bloed en schietpartijen. Hij was er als arts altijd als eerste bij." Goldstein zat een paar jaar in de gemeenteraad van Kiryat Ar ba als vertegenwoordiger van Kach. Voor hij gistermorgen vroeg op zijn zelfgekozen missie vertrok, deponeerde hij een af scheidsbrief bij het gemeente huis. Hij wist dat hij niet meer zou terugkeren en hij kreeg ge lijk. Volgens het leger is het 'niet duidelijk' hoe hij zijn leven be ëindigd heeft. Maar Palestijnse ooggetuigen zeggen dat Golds tein met brandblusapparaten is doodgeslagen, nadat hij zijn laatste patroon had afgescho-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5