Rijksdag wordt ingepakt: 'zacht signaal' van breuk met verleden Feiten &Meningen Strijdende stammen in Zaïre praten over leven of dood Nu al 75.000 dode vogels op Britse kust ZATERDAG 26 FEBRUAR11994 NIEUWSANALYSE Vredesakkoord indianen en regering van Mexico nabij Volgens de Mexicaanse regering is een vredesakkoord met de opstandige indianen van het /.apatistisch Nationaal Bevrij dingsleger in de deelstaat Chia pas niet ver meer weg. De regeringsonderhandelaar Camacho zei aan het eind van de vierde onderhandelingsdag dat over ruwweg vijftig procent van de gepresenteerde punten overeenstemming is bereikt. Hij opperde dat misschien morgen al een algeheel ontwerp-ak- koord kan worden bereikt. Kar dinaal Samuel Ruiz, die als be middelaar optreedt, vergeleek de 'onverwachte snelheid' waarmee bij de onderhandelin gen zaken worden gedaan met het tempo waarin Olympische records worden gebroken. De erder de diaanse delegatie, subcoman- dante Marcos, zei dat overeen stemming is bereikt over eisen variërend van elektrificatie van het platteland tot rechten van vrouwen. En van het strafbaar stellen van discriminatie van in dianen tot het neutraliseren van nadelen die de indiaanse ge meenschappen verwachten van het Noordamerikaanse vrijhan delsakkoord (Nafta). De goede voortgang bij de onderhandelingen in San Cristobal de las Casas lijkt mede te danken aan de verzekering van de opstandige indianen dat zij niet zullen proberen landelijk politieke hervormingen af te dwingen, al blijft Marcos aan dringen op het aftreden van de regering, omdat deze volgens hem geen eerlijke verkiezingen kan garanderen. Berichten als zou president Salinas vinden dat zijn onder handelaar de indianen teveel toegeeft, werden door Camacho op de persconferentie weer sproken. Hij citeerde uit een toespraak van Salinas, waarin deze had gezegd Camacho te hebben opgedragen 'genereus' te reageren op de eisen van de indianen. De rebellen, die tijdens de on derhandelingen maskers en wa pens dragen, hebben bezwaar aangetekend legen de commer ciële uitbating van hun imago. In San Cristobal worden T- shirts, bivakmutsen, gemasker de indianenpoppen en con dooms als souvenirs verkocht. ,,We vechten ook om als india nen te worden gerespecteerd", zei een lid van het onderhande lingsteam. „Wat ons het meest grieft is dat onze eigen doden en hun bloed worden gebruikt alsof het koopwaar betreft". SAN CHRISTOBAL AP Christo heeft zijn zin. Na 23 jaren stug touwtrekken heeft de wereldvermaarde kunstenaar van Bulgaarse komaf het groene licht om de Rijksdag in te pakken. Na een fel debat in de Duitse Bondsdag bleek gisteren de scheiding der geesten dwars door de partijen te lopen: 269 parlemen tariërs waren voor, 226 tegen het besluit om het historische parlementsgebouw in Berlijn tijdelijk met een reusachtig zilveren doek te bedekken. "4 Christo legde begin januari in Berlijn nog een keer uit hoe de Rijksdag er uit gaat zien als hij zijn magische handen mag laten wapperen, foto dpa Het spectaculaire voorstel van Christo (geboren als Christo Javacheff, 59 jaar oud) is niet nieuw en altijd omstreden geweest. Christo probeerde al vanaf 1971 toestemming te krijgen voor zijn kunst werk, maar kreeg van drie kanseliers inclusief Helmut Kohl drie presiden ten, vijf Berlijnse burgemeesters en zes parlementsvoorzitters nul op het rekest. Ditmaal echter had Christo steun van parlementsvoorzitter Rita Süssmuth (CDU), die veel van haar sceptische par tijgenoten over de streep wist te trekken. „Ik wil de vergankelijkheid van ook dit bouwwerk laten zien en een dramatische belevenis van grote visuele schoonheid overbrengen", zo motiveerde Christo zijn plan, dat ontstond na een suggestie van een Berlijnse galeriehouder. Mede standers waren enthousiast over het idee om politiek, kunst en geschiedenis met elkaar te verbinden. Dat is al meer dan drie decennia het Leitmotiv van Christo, die in 1985 de Pont Neuf\n Parijs verhul de. „Kohl luisterde naar de adviezen van kunstprofessoren die mijn kunst als on echt afwijzen en mij als een circus-ar tiest zien", aldus Christo. De Reichstagin het oude Duitse rijk de vergadering van vorsten en notabelen die de keizer bijstond heeft in de bele ving van onze oosterburen evenwel my thische vormen aangenomen. Vanaf de publieke tribune kon Christo gisteren in Bonn zelf vaststellen hoe diep het histo rische bewustzijn er bij de Duitsers zit ingebakken. CDU -fractieleider Schauble donderde dat 'de Rijksdag niet de Pont NeuF is, maar een 'vooraanstaand poli tiek symbool van de recente Duitse ge schiedenis, zijn hoogte- en dieptepun ten'. Liberale afgevaardigden zeiden het 'inwikkelen' te beschouwen als een 'zacht signaal' dat het verenigd Duits land heeft gebroken met zijn verleden. Het monumentale Berlijnse gebouw dat als vergaderplaats van de Reichstag dienst deed is een voorbeeld van de neo- renaissancistische bouwstijl. Het werd precies honderd jaar geleden opgetrok ken om het Duitse parlement te huisves ten. Het gebouw ging net na de machts overname door de nazi's in 1933 in vlammen op. De rol daarbij van de Lei- denaar Marinus van der Lubbe, die de schuld kreeg van de brand, is tot op de dag van vandaag omstreden. Het idee van de verpakte Rijksdag bleek na de eenwording van Duitsland opeens weer bespreekbaar. De symboliek van de massieve bouw, op de nog zichtbare scheidslijn tussen Oost- en West-Berlijn en naast de beroemde Brandenburger Tor, bleek groter dan ooit. Medio vol gend jaar begint de verbouwing, om het gebouw weer geschikt te maken voor de Bondsdag die over een paar jaar Bonn verlaat. Christo meent dat de beëindi ging van de Koude Oorlog en de Duitse hereniging zijn werkstuk 'een heel nieuw potentieel' geeft. „Het is een overgangs moment en al mijn werk is overganke lijk, nomadisch", zei hij. De verpakkingskunstenaar, die in 1956 Bulgarije ontvluchtte en in New York woont, zorgt met zijn ongewone projec ten steeds voor levendige discussies. Een pakket lucht op de Dokumenta in het Duitse Kassei, een kilometerslang wind scherm dwars door California Running Fence, 1976), de gigantische paraplu's in lapan en de VS The Umbrella's, 1991), met roze doek omgeven eilandjes bij Key Biscane {Surrounded Islands, 1983). Alle uitingen bleken een inspiratiebron voor de kunstwereld, maar stuitten ook op af keuring. Christo wil de kosten van de verpakking, die begroot zijn op omgerekend bijna elf miljoen gulden, zelf opbrengen met de verkoop van tekeningen, ontwerpen, modellen en foto's. In zijn firma, de Cur tain Valley Corporation gaan jaarlijks ve le miljoenen om. Die financiert ook de ruim honderdduizend vierkante meter propyleen doek die nodig zijn om het volumineuze gebouw te verhullen, een opdracht voor de Duitse textielindustrie om van te watertanden. Tweehonderd bergbeklimmers zullen het gigantische doek om het gebouw draperen. Na een jaar voorbereiding moet de Rijksdag dan twee weken lang stralen in een zilveren gewaad. THE INDEPENDENT Het pad loopt omhoog de heuvels in. Hoewel de hellin gen zo steil zijn als een trap staan her en der hutten en wordt op iedere beschikbare ruimte wat verbouwd. Hon derden vrouwen passeren ons op de weg. Zij dragen grote manden op hun rug die zijn vastgemaakt aan een band om hun voorhoofd. Zij lijken de belichaming van drukken de armoede. Maar aan de an dere kant van de heuvels lig gen groene, grazige weilan den. Het lijkt op Zwitserland en plotseling zien we een kudde lichtbruine Zwitserse koeien. Is dit echt Zaïre? We stopen bij een kleine boerderij, meer een bunga low in een prachtig onder houden tuin met Afrikaanse en Europese bloemen. Een lange man stelt zich voor als Ndayire Daima, de manager. Op de veranda drinken we verse melk, nog warm van de koeien. De boerderij heeft op dit mo ment 2000 koeien, vertelt Daima ons. maar het kost grote moeite de kudde van speciaal voedsel en medicij nen te voorzien. Hij weet ze ker dat de melkopbrengst veel groter kan zijn. De boer derij werd in de koloniale tijd door een Italiaan gebouwd maar heeft nu een plaatselijke eigenaar. Vlees en kaas worden in Goma verkocht, maar Daima beklaagt zich erover dat alle winst in buitenlandse valuta naar de handelaren gaat en de boerderij slechts het waar deloze Zaïrese geld krijgt. Hij is trots op zijn Fries-Zwitserse gekruiste runderras en laat ons foto's zien van de kud den. We komen nog meer melk veehouderijen tegen en we vergelijken hun schijnbare rijkdom met de armoede van de boeren die ons nog steeds passeren. Wij zijn op weg naar Masisi, zo'n 60 kilometer verderop, maar de weg is zo slecht dat het met de Landrover uren kost om er te komen. De oorspronkelijke bewoners van dit gebied is het Bahun- di-volk, maar gedurende deze hele eeuw hebben zich hier ook Tutsi's en Hutu's uit het buurland Rwanda gevestigd. Hoewel zij in Rwanda gezwo ren vijanden zijn, verenigen zij zich hier tegen de Bahun- di. Hoewel sommige families hier al langer dan 50 jaar wo nen, krijgen zij geen Zaïrees staatsburgerschap. Maar zij vormen wel meer dan 80 pro cent van de bevolking. De plaatselijke Bahundi- stamhoofden verhuren hun f land en vragen in ruil daar- voor een percentage van de f oogst. De Tutsi's en Hutu's f staan bekend om hun pro- duktiviteit en zij zijn veront- J waardigd over de macht van f de Bahundi-stamhoofden. Vorig jaar maart explodeerde de situatie. Bij de strijd die daarop losbarstte vielen 5000 j doden en werden honderd- duizenden uit hun huizen verdreven. De oogst mislukte en de overlevenden waren af hankelijk van voedselhulp. Vorige week werd in een school in Masisi een vredes conferentie gehouden, ge sponsord door de plaatselijke kerken en voorgezeten door een professor van de Univer siteit van Kisangani. Er waren een paar vertegenwoordigers van het plaatselijk bestuur maar zij wensten de confe- rentie-gangers alleen maar het beste en probeerden niet te domineren. In het begin wilden de Bahundi-leiders en de vertegenwoordigers van Hutu's en Tutsi's elkaar niet aankijken of met elkaar spre ken, maar na al op de tweede dag begonnen ze hartstochte lijk en zenuwachtig te debat- Toen de nacht viel, leek er een patstelling te zijn bereikt. De Hutu's en Tutsi's willen een soort democratische con trole over de leiders en stel den voor comité's in te stellen die slechtfunctionerende lei; ders kunnen vervangen. De stamhoofden, die hun positie verwerven via erfrecht, zeiden dat er plaatselijk al structuren bestonden en dat de confe rentie niet het recht had nieuwe in te stellen. Volgens hen zijn de Hutu's en Tutsi's buitenlanders en hebben zij dus geen recht op land of zeggenschap over plaatselijke kwesties. Het debat gaat over traditie en democratie, over land- rechten en mensenrechten, j, over stamverband en etnici- teit. Het gaat over al die din- j, gen die de kern vormen van de problemen in Afrika. Maar r voor deze mensen is het geen j academisch debat, maar een zaak van vrede of oorlog, le- ven of dood. f MASISI RICHARD DOWDENI VERTALING: L. NIEMANTSVERDRIET TOM JANSSEN 'm "mmMSTtm'7, Volgens de Britse Vogelbescher ming zijn de zeevogels het slachtoffer van de grootste ramp van deze eeuw. Iedere dag spoelen honderden uitgemer gelde vogellijkjes aan op de oostkust van Engeland en Schotland. De Vogelbescher ming schat het totaal aantal do delijke slachtoffers op 75.000. De vogels die er in slagen le vend aan land te komen, ster ven kort daarna. Hoewel de aanhoudende oostelijke stor men een rol spelen bij de ramp vrezen deskundigen dat ook overbevissing een van de oorza ken kan zijn. Barbara Young van de Vogelbe scherming: „De ramp is veel groter dan alles wat we tot nu toe hebben meegemaakt en we moeten er achter zien te komen wat er nu precies aan de hand is. Wij horen verschillende ver halen over vogels die zich in vreemde richtingen begeven en zich op vreemde plaatsen voe den." Al eerder hebben vogels massaal de dood gevonden langs de Britse kust en die van het vasteland. Het zou dus een natuurverschijnsel kunnen zijn. De zeekoeten zijn het ergst ge troffen. Maar ook alken, aal- schovers, rotganzen, drieteen- meeuwen, papagaaiduikers en kleine alken spoelen met tien tallen tegelijk aan. Het kan zijn dat door de ruwe zee de vogels niet meer naar hun voedsel dui ken, of dat hun prooi naar gro tere diepten is uitgeweken. Deskundigen van de universiteit van Abendeen en de Britse vogelbe scherming onderzoeken de doodsoorzaken van vogels aan de kust. foto reuter creame storey De Vogelbescherming houdt er echter ook ernstig rekening mee dat er gewoonweg niet genoeg voedsel meer is. In de afgelopen jaren is jaarlijks een miljoen ton zandspiering het belangrijk ste voedsel voor de vogels uit de Noordzee opgevist, Er zijn vooralsnog geen internationale afspraken om de vangst te be perken. Denemarken en Noorwegen zijn verantwoordelijk voor het grootste deel van de vangst. Eu ropese deskundigen schatten dat de volwassen zandspiering, die de grootte heeft van een potlood, eerder verdwijnt door \isvangst dan door hun natuur lijke vijanden. Zij zijn onge schikt voor menselijke con sumptie en worden verwerkt in vismeel en olie. Deense en Noorse visserssche pen halen bovendien ieder jaar ook 100.000 ton sprot een ander klein visje dat in belang rijke mate deel uitmaakt van het eetpatroon van de zeevogels uit het water. Plaatselijke vissersschepen die rond de Shetland-eilanden op zandspiering visten, waren er volgens milieu-activisten de oorzaak van dat in de jaren '80 het aantal broedende zeevogels op de eilanden omlaag duikel de. Omdat er tekenen waren dat I de visvoorraden sterk vermin- D derden ten gevolge van overbed vissing, legden de vissers zich-fc zelf vrijwillig beperkingen op Sindsdien vertonen de voge- laantallen weer tekenen van 1 herstel. Toch is op de Shetland' eilanden het grootste aantal vat gellijkjes aangespoeld zo'n I; 50.000. h Volwassen vogels zouden nor-I' maal gesproken aan het begin JI van het broedseizoen hun vet-U voorraad hebben aangelegd, maar zijn daar op de een of anö dere manier niet aan toegeko-K men. David Mitchell, woord- voerder van de Vogelbescher- fr ming: „Zij teren in, hun karkas steekt uit en hun darmen zijn K leeg. De gevolgen zullen voor <h gehele vogelpopulatie nog jareR voelbaar zijn." fc Vandaag en morgen zullen duif zend vrijwilligers drieduizend <1 kilometer kustlijn afzoeken vofl de jaarlijkse telling van dode zeev ogels. Hoewel sommige vo gels levend zullen worden aan'" getroffen, krijgen de meeste tet plekke de genadeslag. In hun verzwakte conditie zouden ze een redding niet overleven. E Britse vissers oefenen nu druk uit op de regering om de Deen se zandspieringvangsten aan banden te leggen. Zij vrezen dl veel van het voedsel wordt wei gehaald waar ook kabeljauw el schol afhankelijk van zijn LONDEN «N.SCHOON/J. ARLIDGE I VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRÏP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2