'Ellendige rotrace' vergalt plezier Zijlstra Coaches pleiten voor gewijzigde opzet kernploeg Kerrigan kan zilveren plak verzilveren Olympische Winterspelen Pechstein kaapt laatste medaille weg voor de neus van Niemann Schaatssters missen prikkel voormalige DDR SATERDAG 26 FEBRUAR11994 b''lk vraag me af of het dat allemaal waard is t^AMAR WYBREN DE BOER Hun samenwerking was uitgegroeid tot een mini-ver bond. Carla Zijlstra eindigde in Albertville tweemaal als irierde en raakte daardoor besmet met het olympisch vi rus. Coach Henk Gemser koesterde vier jaar eerder een "gouden droom, maar kwam in Calgarv een fractie tekort. internationale toernooien na de vijf kilometer op het podium. Van de zestien vrouwen die gis teren aan de start verschenen, had Zijlstra bovendien de een- na-snelste tijd achter haar naam staan. Weliswaar tien se conden achter op Gunda Nie mann. maar ook drie seconden voor de nummer drie, Elena Belci. Terwijl de Italiaanse, net als tien andere rijdster, een per soonlijk record liet noteren, bleef Zijlstra zes tellen van haar 'grens' verwijderd. Een olympische herkansing komt er niet, wist Zijlstra. Ze zou het niet kunnen opbrengen. ..Zoals ik de afgelopen twee jaar hiermee bezig ben geweest, wil ik nooit weer. Ik kan het niet opbrengen om nog een keer in zo n strak regime alles opzij te zetten voor een bepaald doel. Ik heb het zelf gewild en nu vraag ik me af of het dat allemaal waard is. Misschien ben ik wel te gefixeerd geweest op deze Schaatsen hJlPA-VERSLAGGEVER X)oor het lot samengebracht ko- Jlen ze achttien maanden terug yHamar als podium voor hun re- branche. Vrijdag 25 februari |994. de dag van de vijf kilome ier. kreeg een gouden kruisje op isle kalender. Toen het gisteren jo ver was, spatte de droom ru- jver uiteen dan bei- Sen ooit voor moge- ijk hadden gehou- BB Minutenlang zaten Qe zwijgend naast el- caar op een bankje. Gemsers arm om de schouders fan zijn pupil geslagen. „Soms lijn er amper woorden te vin- fflen om uit te drukken wat je ptoelt. Ie kunt de race wel zake- aiijk evalueren, maar dat is niet - paar het om gaat op zo'n mo fent, Het is weten en voelen laar je samen zo lang voor ge- verkt hebt", zei de coach. Zijl- e;tra probeerde in eerste instan tie nog nuchter te blijven. „Het lat zoals sport kan zijn." da Maar kort daarop moest de |2-jarige Groningse huilend begeven nooit rekening te heb- ten gehouden met een ontgoo- theling. „Al die maanden heb ik ne perfect voorbereid. Het idee lat het ook fout kan gaan, sluit eenvoudig uit." Nauwelijks wee maanden terug kreeg ze iiog de bevestiging dat ze op "wers lag. „Bij de World Cup eed ik 7.23, met een hoop trai- lingsdagen in de benen. Uitge- ust moet je dan 7.20 kunnen jjden of daaronder. Dat de win- lende tijd hier 7.14 of zo ging _jorden, dat wist ik allang en dat naakte me ook niet bang." n Sinds de mislukte greep naar jl^lvmpisch eremetaal in Alberj- .jjlle stond ze bij alle belangrijke "U De drie kilometer, een week eerder eveneens eindigend in een teleurstelling, had haar al aan het denken gezet. ..Daar bleek dat ik de spanning die ik mezelf heb opgelegd niet de baas kan." Gistermiddag stond ze naar eigen zeggen mentaal toch weer fris aan de start. „Ik heb een goed gesprek met me zelf gehad en daarna was het vergeten." Zelfs Gemser was vol bewondering voor de geestelijke veerkracht van zijn oogappel. „Ik geloofde, dat we de zaak nog op tijd weer op de rails hadden gekregen." Even leek de 'oude' Zijlstra ook door het Vikingschip te glij den. De aanblik van de supertij- den van Pechstein en Niemann op het scorebord hadden geen verlammende werking op de HAMAR GOVERT WISSE De schaatscoaches Ab Krook, Henk Gemser en Wopke de Vegt hebben een plan inge diend bij de KNSB, waarin wordt voorgesteld de struc tuur van de huidige drie kern ploegen te wijzigen. Het drie tal acht het verstandig met het oog op de invoering van de WK afstanden (1996) de huidige sprint-, vrouwen en mannen-kernploegen te ver vangen door een groep spe cialisten en een categorie all- rounders. Beide zouden moe ten bestaan uit zowel man nen als vrouwen. Dok wordt aangedrongen op het instel len van een Jong Oranje- sprintploeg. Het trio hoopt met de invoe ring van een specialisten team, dat Nederland in de toekomst meer te bieden heeft op de Winterspelen en de WK afstanden dan nu in Hamar. Of de KNSB instemt met de ideeën is onbekend. Begin maart komen bestuur en technische staf bij elkaar voor overleg. Het moeilijke is, dat de ideeën zijn gelanceerd door drie mensen, die zelf na 1 april niet meer in functie zijn. De bond heeft bovendien tal van andere problemen aan het hoofd. Zo is ze momen teel druk op zoek naar een voorzitter en staat ze op het punt een andere beleidsmati ge structuur in te voeren. Daarnaast vormt ook vinden van een bijna compleet nieu we trainersstaf een enorme klus. Temeer, daar de com missie. die daarmee belast is. ook binnenkort wordt ont bonden. Begin maart gaan dus allerlei personen om de tafel zitten, die over enkele maanden geen enkele zeg genschap meer hebben. Van de huidige staf blijft al leen Ix?en Pfrommer (long Oranje) op zijn post. Krook (allround-mannen). Gemser (allround-vrouwen). De Vegt (sprint) en Koops (conditie trainer in de zomer) vertrek ken, al dan niet vrijwillig. Krook is wel in voor een an dere functie, bijvoorbeeld die van een soort 'supervisor'. Of ficieel heeft hij zijn ontslag overigens nog steeds niet in gediend. Gemser wel. De ClOS-leraar vindt werk en hobby niet meer te combine ren. Sprinttrainer De Vegt wil graag blijven, maar hij weet officieus al. dat hij moet op krassen. Koops ten slotte wil zich voorlopig richten op zijn studie. benen van de geboren Friezin. Op gezag van Gemser koos Zijl stra niet voor een agressieve opening, zocht in de eerste ron den slechts naar het ritme en de juiste techniek, om bij de drie kilometer-passage te kunnen constateren dat ze slechts een halve seconde boven het 'bron zen' schema koerste. In de wetenschap dat Zijlstra in de laatste vijf ronden altijd haar winst boekt, bloeide de hoop in het hart van Gemser op. Bij de volgende doorkomst zag de coach dat ditmaal het te gengestelde het geval was. „Een verldaring? Ik weet het niet; ik vraag me ook af hoe het zo heeft kunnen lopen." Zelf wist Zijlstra al eerder dat de missie gedoemd was te stranden. „Na vier, vijf rondjes merkte ik al dat het gevoel wat ik anders heb er niet was. Vanaf dat moment was het een ellendige rotrace." Zijlstra vroeg zich zelfs hard op af of de ontluisterende ne derlaag haar niet voorgoed be roofd had van sportieve ambi ties. „Ik stop niet met schaat sen. maar in welke vorm ik ver der ga, daarover moet ik de ko mende dagen eens goed naden ken." Haar studie of toekomsti ge werk zal ze nooit meer on dergeschikt maken aan een 'on zeker sportief doel'. „De combi natie tussen sport en studie, zoals vroeger, daar was ik mis schien toch gelukkiger mee. HAMAR «NPA ajoel maakt reputatie waar :ra^MARrenze lolkema lunstrijden j ^A-VERSLAGGEVER "Ofschoon ze geen spat op elkaar jken, gingen de kunstschaats eer Kerrigan en Harding de Dorbije weken ongewild als alen dolle tweeling door het le- a#n. Zonder de één geen ander te/aar Nancy ging, daar was To- ya. Aan de gedwongen en op- feblazen relatie, ongeveer zo koud als het weer in Noorwegen, kwam gisteravond een ein de. De zwaarst be vochten olympische medaille van 1994, weliswaar zilver, rheidde Kerrigan tot haar grote teugde definitief van haar achtmerrie. Althans, op het ijs Oksana Bajoel, een zestienja- g weeskind uit de Oekraïne, Dldeed aan haar stand als we- tldkampioene en won goud. j pp het ijs vergeet ik mijn jugdjaren", zei Bajoel gister avond. Ze verloor haar moeder tl oma op jonge leeftijd en Ba- iniel senior is al jaren spoorloos. tiHet ijs helpt me over de pijn olipen." enVoor Kerrigan staat ondanks aar zilveren plak vanaf volgen- t week een pot met dollars te oriachten waarin ze mag graaien n9> vaak ze wil. Walt Disney bij- enjorbeeld had twee miljoen icbilden over voor de verfilming 3o)n het kunstschaatssprookje. vapsmetica-gigant Revlon wil yjn lucratief contract met 'The nl American Girl' afsluiten. IS Harding, die gisteren voor injcl ophef zorgde door haar kür ist onderbreken vanwege een te Oksana Bajoel laat haar emoties de vrije loop. als zij beseft dat zij olym pisch goud heeft gewonnen. foto rtr strak zittende veter en achtste werd, moet op zoek naar een doofpot om het schandaal van de aanslag - nu zeven weken te rug - diep in weg te stoppen. Haar ex-man heeft inmiddels bekend de kwade genius te zijn. Hij liet een huurling de knie van Kerrigan met een staaf bijna ka- potbeuken. De vraag is nu of Harding het allemaal geweten heeft, zoals haar gewezen echt genoot beweert. „Terwijl Harding groot had kunnen wordenzegt John Po wers, Amerika's meest bekende journalist inzake 'Skategate' en in Hamar vraagbaak voor menig onwetend verslaggever. „Ameri ka houdt van vechters zoals zij. Een beroerde jeugd gehad en dan toch aan de top gekomen. Alleen had ze niet moeten doen wat ze met Nancy heeft gedaan. Nancy gaat nu naar Disneyland, Tonya naar de gevangenis.' De Amerikaanse justitie be moeit zich vanaf volgende week weer met de zaak. wanneer alle hoofdpersonen thuis zijn. Kerri gan is dan de gelukkigste Ame rikaan. Zij lachte gisteravond vanaf de eenahoogste positie op het erepodium naar minimaal 110 miljoen landgenoten die via CBS het ijsdrama aanschouw den. De verplichte olympische kür van woensdagavond was in de VS het best bekeken sport evenement ooit. De slotepisode van M.A.S.H., de wie-vermoor- de-JR-aflevering van Dallas en Roots blijven onovertroffen. CBS had de mazzel dat giste ren niet alleen Kerrigan door het beeld reed. Katerina Witt, de vrouw tussen de meisjes, kerfde als afsluiting van een histori sche avond een emotionele kür in het olympische ijs. De jury vond het merkwaardig genoeg niets. Witt werd zevende. Zij droeg haar 'Where have all the flowers gone' op aan het door de oorlog verscheurde Sarajevo, de stad waar de Duitse tien jaar terug olympische roem vergaar de. Die boodschap is in Ameri ka maar half aangekomen, vol gens Powers. „Mannen in Ame rika willen Witt alleen maar zien om haar ideale vormen. Kerri gan is meer de droom van iede re huisvrouw." Kerrigan glom gisteravond na een staande ovatie. „Zilver is meer dan waarop ze had gere kend", zei vader Dan Kerrigan. „Tot 1991 hadden we nooit aan de Olympische Spelen gedacht. Vroeger speelde ze ijshockey met mijn zoons, in de achter tuin. De jongens zetten haar al tijd in het doel. Er is bij ons thuis nooit over goud gespro ken. Nancy wilde gewoon één van de meisjes zijn. Dat wil ze nog steeds. Maar door al die aandacht van de media is haar leventje toch wel veranderd. Geloof me. het is een circus. Kerrigan senior, lasser van be roep en in Hamar door tabak en whisky bijna zijn stem kwijt, keek gisteravond samen met zijn bijna blinde vrouw Brenda naar Nancy's zilveren dans. CBS stelde, achter de commentaar posities, een monitor beschik baar waar moeder Kerrigan haar uiterst geringe gezichtsver mogen tegen het scherm mocht drukken. „Op die manier kan ze toch iets zien", legde Dan Kerrigan uit. „Maar mijn vrouw heeft geen idee hoe Nancy eruit ziet. Ze kan zich alleen iets inbeel den als ze met haar vingers het gezicht van Nancy betast. Haar wens is Nancy een keer goed te kunnen zien. Maar daarover kunnen we nu wel somber doen. dat helpt ook niets. Bren da weet precies hoe Nancy schaatst, ik vertel tijdens de kür de details. Maar door alle op winding wil ik dat nog wel eens vergeten. Krijg ik weer een por. Ach, je raakt er aan gewend. Ik doe dit al dertig jaar." De Russin Bazjanova was ge vaarlijk, mogelijk Carla Zijlstra en misschien, zou Elena Belci in staat zijn een aanval te doen op Gunda Niemann. Maar Claudia Pechstein? Die had kort voor het winterseizoen nog met een fikse bronchitis in bed gelegen. Wat had de Berlijnse nmj ge presteerd de afgelopen wejeeri? Pechstein zou afctevredenlmo gen zijn als zif rférbrons vanm- bertvillekon prolongeren. Die Pechstein werd de sensa tie van de vijf kilometer. „Ik ben Claudia Pechstein, net 22 jaar, kom uit Berlijn en ik zit hier tot mijn stomme verbazing met een gouden medaille." Aldus presenteerde ze zich. op ver zoek van perschef Kjell-Gunnar Dahle, aan het internationale verslaggeverskorps. De race van haar leven had ze gereden, zo zei ze. Zelfs de ge doodverfde kampioene Nie mann moest toegeven dat ze gisteren in een 'fair' gevecht het hoofd had moeten buigen. „Ik heb vier jaar lang geen vijf kilo meter verloren, maar ik moet zeggen; vandaag heeft Pech stein verdiend gewonnen", al dus Niemann. Zonder goud keert de F rfuilse. die op drie af- Standi^ lilcU^Xliriaal was. te rug naar hufs.ml)e val op de drie kilomete^eeft me de afge lopen week constant achter volgd". meende ze. De opvolgster van Niemann komt mogelijk uit Nederland. Scheidend bondscoach I leuk Gemser riep Annamarie Tho mas uit tot 'toekomstig wereld kampioene'. De 22-jarige rijd ster uit Nijetrijne liet in het Vi kingschip vier persoonlijke re cords noteren, inclusief een na tionaal record. Bescheidenheid blijft vooralsnog haar handels merk. „De eerste twee jaar ben ik geen kandidaat voor de we reldtitel. Kijk eens naar de mei den die nog allemaal boven me staan. Niet één van hen stopt." Op de 1500 meter kwam Tho mas een slag tekort voor de bronzen medaille. „Daar heb ik zelf ook even van gebaald, maar dat is geen reden om ontevre den te zud. AchiciiiJ.ivJiel altijd gemakkelijk praten. Op da# mo ment kon ik. denk ik. niet har der. Misschien over vier jaar." Voor Tonny de Jong. de ben jamin in de equipe van Gemser, was de veertiendaagse in Ha mar een 'hartstikke leuk toer nooi'. Het mooiste komt wel licht nog. „Ik mocht niet naar de openingsceremonie, maar ik mag wel naar de sluiting. Hope lijk maken ze d'r wat moois van." IMAR GOVERT WISSE b Superman leidde Johann Olav Koss de schaatswe ld vorige week de 21ste eeuw binnen. De Noorse uit- Irsting op het ijs van Hamar werd eerder dit seizoen loraf gegaan door Dan Jansen, die op de 500 meter In onneembare muur heeft gesloopt. Het mannen- haatsen maakt een explosieve ontwikkeling door. Hoe anders is de situatie bij de vrouwelijk helft van It schaatspeloton. Wie de Niemannen, Hunyady's en jlstra's aan het werk ziet. krijgt het idee te kijken naar ;rdn sportieve versie van Back to the Future Terwijl jg >ss en Jansen deze winter het ene wereldrecord na het js|dere uit de hoge Noor toveren, gaan de vrouwen te- Linde tijd. Niemann verbeterde weliswaar in december Van Ge :,siips mondiale toptijd op de vijf kilometer, maar daar- igt'e was al het VTOUwenkruit verschoten. De Haarlemse 1 jg - thuis voor de buis - zes jaar na haar goldrush in glgary. dat haar drie olympische records onaange- .pjerd bleven in Hamar. Dat de internationale prestaties bij de vrouwen te gelopen, heeft alles te maken met de opheffing van de erf)R. De gevolgen van de val van De Muur in 1989 :ve>rden ruim vier jaar na alle maatschappelijke veran deringen nu ook sportief zichtbaar. In 1992, toen Nie mann nog uitdreef op haar DDR-basis. pakte ze twee keer goud en won Börner de 1500 meter. Ditmaal greep Niemann met vallen en opstaan brons en zilver en had ze de mazzel, dat Pechstein eveneens een Duits pas poort op zak had. Het DDR-sportsysteem heeft in de zeventiger en tachtiger jaren ontelbare kampioenen geproduceerd. Karin Enke (later Kania) won in 1980 op de 500 meter het eerste schaatsgoud voor het toenmalige Oost- Duitsland. Er volgden nog acht gouden medailles. Bij de laatste drie in 1992 was het voorvoegsel Oost al voor de naam Duitsland verwijderd, maar Niemann en Bör ner dankten hun succes louter en alleen aan hun oplei ding in de DDR. Een land, waar nog beginnende pubers van bovenop kregen opgelegd, welke tak van sport ze moesten 'kiezen'. Waar dopinggebruik heimelijk werd gestimuleerd ter meerdere eer van volk en vaderland. Waar sportmensen het grauwe bestaan van alledag konden ontvluchten, als ze titels pakten en records ver beterden. Ze kregen een betere baan, een toelage en korting bij aanschaf van een Trabant. Al die prikkels zijn weg. De Muur is verdwenen, de sportcultuur ook. Dat was de afgelopen dagen te mer ken in Hamar. De Duitse schaatsvrouwen hebben, met uitzondering van Pechstein. een forse stap terug ge daan. Ze namen hun concurrentes mee in hun vrije val. Die hoeven immers niet meer te jagen op de 'anabolen- meisjes' (citaat Hunyady). Ook die prikkel is verdwe nen. Interessant is om te zien, wie de komende jaren de koppositie gaat overnemen. Rusland (onder anderen Bazjanova) is een voorname kandidaat. Nederland staat ook te popelen om gebruik te maken van het machtsvacuüm. Annamarie Thomas en Tony de Jong hebben in Hamar de hoop in de Oranje-harten doen toenemen, dat ooit weer eens de tijden van Atje Keu len-Deelstra gaan herleven. Voorzichtigheid is echter geboden. Drie jaar geleden werden Lia van Schie en Sandra Voetelink regelrecht de hemel ingeprezen. Bei de vrouwen tobben nu wat op regionaal niveau. Even eens drie jaar terug was Christine Aaftink een wereld topper. De reuzin uit Baambrugge twijfelde ditmaal al van tevoren of ze wel naar Hamar moest gaan. Ze ging en had dat beter niet kunnen doen. De zwakke resultaten van Carla Zijlstra versterkten het vorige week al overheersende gevoel in Hamar, dat Nederland tot de 'losers' van de 17ste Winterspelen be hoort. Nul goud, één keer zilver, drie maal brons. De schaatsnatie heeft gepresteerd naar haar aard: Zuinig. Zelden zal een schaatsster met zo veel plezier zijn gevallen als Claudia Pechstein, pal na haar imponerende 5000 meter. Haar vreugde werd even later nog groter, toen haar tijd goed voor goud bleek. foto ipa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23