De Haagse scene was toch anders De echte fans van Willem -Ieder zijn eigen netwerk De alleenwonende als wisselgeld Het Gesprek van de Dag Ome Lex iATERDAG 26 FEBRUAR11994 CHEF «GERTVISSER,O'i 356439 jen echte hang naar de jaren pstig en zeventig heeft hij niet, laar desondanks gaat Chris perts gaame in op de uitnodi- jng om eens rond te kijken in pt Historisch Museum in Den jaag. Alwaar voor het eerst in p geschiedenis van de polder- op een heuse overzichtsten- lonstelling wordt gehouden in de Haagse beatscene in die jpmruchte jaren. Dat-ie op de ■orhand geïnteresseerd, mag Jet zo vreemd klinken. Behalve fit hij nog steeds in de muziek ttief is, werd zijn voormalige end Earth Fire destijds ge makshalve tot het Haagse cul- jurtje gerekend. Ook al kwa- -|en de groepsleden dan uit oorschoten. Leidschendam en pjorburg. üariska Veres se dame aan de balie meldt dat ee tentoonstelling in het ge- ïjluw aan de Korte Vijverberg - jhuin tegenover het Binnenhof tot nu toe prima loopt. Vooral prtigers en veertigers, maar pk veel scholieren. Bekende opmuzikanten uit die tijd peft ze nog niet langs het loket en schuiven, of het moet bij 5fr opening zijn geweest toen irry Hay van de Golden Ear- _ng en Mariska Veres van 3 Docking Blue er waren. „Maar FV ze worden ook allemaal ou- ^r, hé. Misschien waren ze er Q?l, maar herkende ik ze niet." f heeft ze er geen kijk op. (nt gitarist Chris Koerts van th Fire mag inderdaad wel t ouder (46) en grijzer zijn jworden dan in de hoogtijda- 4 Chris Koerts speelde destijds met zijn tweelingbroer Gerard in Earth Fire. Voorschotenaar in Den Haag niet aan. gen van deze Nederlandse topact, uiterlijk veel veranderd is hij toch niet. Dan veilt de ove rigens verder zeer aardige dame definitief door de mand. Want van de fotograaf weet ze het ze ker. „Jij speelde vroeger toch in die bekende Indo-band. Ja. nu zie ik het weer". Jammer. Hij heeft nog nimmer een (muziek- )noot gekraakt. De tentoonstelling zelf valt ronduit tegen. Drie zaaltjes en that's it. In de laatste staan wat drumkits, gitaren en een key board opgesteld. Nee, niet de relikwieën van groepen als Q'65, The Haigs, Motions of Tee Set. maar nieuwe spullen. Daar mogen de schoolkinderen zich op uit leven, naar het schijnt. Veel herkenningspunten treft Chris Koerts dan ook niet aan. Oude foto's, platenhoezen en kranteknipsels beheersen het beeld. Aan de mode van die tijd (zwarte capes, wijde pijpen, su ede Clarks) of aan de randver schijnselen (Puchs. platenspe lers. stickies) is volledig voorbij gegaan. Een platina-single van de wereldhit Venus en het num mer 'The Live I Live' van Q65 op de achtergrond vormen het eni ge tastbare bewijs van het feit dat Den Haag ooit te boek stond als dé Beatstad van Ne derland was. De naam Earth Fire wordt slechts tweemaal vernoemd. Op een exemplaar van de Top-40 van april 1971 - Invitation' ge zakt van 4 naar 8 - en bij een vi deo-weergave waarop zangeres Jerney Kaagman wat zegt over die tijd. Vreemd, want met tal loze hits en nummer-één-note ringen als Memories, Weekend en Seasons, behoorde Earth Fire tot de succesvollere groe pen van Nederland. Marathon „Maar dit", zo wijst Chris Koerts in het rond, „is toch nog van ef- fe eerder. Natuurlijk ken ik de meeste van die bands en gasten nog wel. Via de Q zijn wij bij voorbeeld in het voorprogram ma van de Golden Earrings te recht gekomen. De Marathon heette die tent waar we speel den in Den Haag. Dat beteken de voor ons wél de doorbraak. Maar echt tot de Haagse scene hebben wij niet behoord. We voelden die verwantschap ook niet", aldus de Voorschotenaar. Die, in tegenstelling bijvoor beeld tot een groep als Q'65, de deur van de zeventiger jaren voorgoed achter zich dicht heeft gegooid. Voor hem geen reünie of heroprichting van Earth Fi re. „Want op een gezellige ma nier zijn we begin '80 niet uit een gegaan. Nee. ik heb het best naar mijn zin in mijn studio thuis. Ik maak van die mixen. Voor supermarkt en benzinesta tion. Zelf hou ik tegenwoordig meer van jazz. Net als mijn zoon. Die speelt intussen ook in een bandje. En de jaren zestig? Die zijn voorbij." 'Slaken doen in de jaren negentig >c manier van zaken doen in Pe jaren negentig, heet het. We —nebben het over Network Mar keting, in Amerika al tientallen aren een bekend verschijnsel, "li Nederland een tamelijk pieuw fenomeen. Vorig jaar 5wam het even in het nieuws, loor het bedrijf NSA dat via Ietwerk-verkoop water- en ichtfilters aan de man bracht, inmiddels is zich sinds enkele tepaanden een nieuwe 'familie' lan het vormen, de familie van Quorum, een bedrijf in consu- ners electronics. Het aanbod ^an dit moment: beveiligings- Ppparaten zoals de PAAL, ofte- vel personal attack alarm. |rek de pin uit het apparaatje tn hij produceert een oorver- lovend lawaai. Dat moet aan- fallers afschrikken. ~\cht uur, een zaal in de Holli- Jay Inn in Leiden druppelt yol Aiet distributeurs, executives Jn adspirant-ondememers. "pan volgt een bijna drie uur lurende presentatie op typisch Hmerikaanse wijze. Met veel Enthousiasme proberen de yjprekers, mensen die inmid dels succes hebben geboekt met network marketing via "Quorum, de toehoorders warm i e krijgen voor het distribu - eursschap. Een presentatie 'an de produkten, het gevoel 'an onveiligheid dat steeds heer Nederlanders zou be- truipen, gegoochel met astro- Éomische geldbedragen en de eurspositie van Quorum, tla verloop van uren verschij nen zowaar hier en daar dol er-tekens in de ogen van de jdspirant-distributeurs. Het üinkt allemaal te mooi om vaar te zijn. En om straks zo |oed mogelijk te ondernemen, linnen de adspirant-leden log naar trainingen, waarbij de allergrootsten instructie ge ven. Networic Marketing is verge lijkbaar met de kettingbrief, met de piramide-constructie. Met dergelijke termen willen de netwerkers overigens niet in verband worden gebracht van wege de negatieve bijklank. Maar in principe is het sys teem hetzelfde. Als distribu teur zoek je nieuwe distribu teurs onder je. Zo word je zelf sponsor. En als de nieuwe dis tributeur zelf ook nieuwe men sen onder zich zoekt, word je executive. Vervolgens kun je volgens de wetten van de meetkundige verdubbeling op klimmen tot Quorum Silver Executive, Quorum Gold Exe cutive en Quorum Diamond Executive. Dat zijn de mensen die maandelijks vele duizen den guldens zien binnenstro men omdat ze van de fabriek commissies krijgen van de ver kopen in het netwerk dat zich beneden hen heeft gevormd. De Engelsman Martin, één van de meest succesvolle netwer kers bij Quorum in Nederland, probeert de toehoorders en thousiast te krijgen. „De man van wie ik het eerst hoorde over network marketing ver diende meer in een maand dan ik in een jaar. En ik had een goede baan", zegt hij. En: „Ik was niet blij met wat ik op dat moment aan het doen was." Volgens hem zijn bij deze ma nier van zakendoen vooral drie dingen belangrijk: „Het juiste bedrijf, het juiste produkt en een goede timing." En juist die dingen vind je bij Quorum, al dus Martin. Het bedrijf levert qua gadgets het nieuwste van het nieuwste omdat de tijd tus sen het plan om een nieuw produkt te ontwikkelen en de produktie veel korter is dan bij andere bedrijven; consumer electronics is een markt die niet snel op zijn gat zal komen te liggen en Quorum introduceert bovendien iedere maand een nieuw product zodat van ver zadiging niet snel sprake zal zijn. Op het programma staat bijvoorbeeld een voice control apparaatje dal mondelinge be velen begrijpt als: 'televisie aan om tien uur op Nederland 2'. En wat te denken van een elec- tronische zakagenda die bo vendien kan faxen? Martin: „En dan te bedenken dat we hier in Nederland nog maar aan het begin zitten. We kunnen niet eens spreken van een groundfloor business, we zitten onder het begane grond niveau. We zijn hier net bezig en heel Europa ligt voor ons om veroverd te worden." Hij zegt dat netwerkers in het alge meen luie mensen zijn. In plaats van dat ze vierduizend apparaatjes aan de man pro beren te brengen, scharen ze langzaam maar zeker vierdui zend mensen onder zich die ieder één apparaatje verkopen- /kopen. „Een heleboel mensen zijn sceptisch omdat het te goed klinkt om waar te zijn", zegt Martin. Even later zegt hij dat het wél hard werken is om een stevig netwerk op te bouwen. „Het is als lid worden van een fitness club. In mijn woonplaats zijn er zesduizend leden maar die zijn echt niet allemaal gespierd en afgetraind. Je moet niet ver wachten dat je direct goed bent in network marketing, als je mee gaat doen. Het vereist veel enthousiasme." ANNET VAN AARSEN Theo Bakker Het decor wisselt snel. De hei lige drieëenheid van tijd, plaats en ruimte is zoek in het toneelstuk, waarin ik de hoofdrol speel. De Ardennen nu, Wallonië. Veel in Oost- blokstijl geklede armoedzaai ers, die met veel bier het ver driet van België weg drinken. Maar vooral ook veel heuvels en bomen. De familie wandelt en ziet het ongepaste bord 'privéterrein' bij een oerbos natuurlijk niet. Wél ziet de familie veel schoonheid. Daarin kan men opgaan, maar mij lukt dat niet. Mijn gedachten dwarre len gelijk de sneeuwvlokken en gaan terug naar Jakarta. Ei genlijk mag dat niet, eens moet men ophouden met te verlangen naar wat en waar men niet is. Maar ik ben daar geen baas over. Zeker niet als de herinnering sterker bene velt dan het sterkste abdijbier. Vanochtend gebeld met Mar lies die mijn reizen regelt. Zij vroeg: 'Heb je je spullen nog terug gekregen?' Dat had ze niet moeten doen. Dat op de terugvlucht uit Jakarta mijn agenda, mijn archief en ande re papieren verloren gingen, met dat ongemak valt inmid- dels te leven. Maar nog steeds niet met het zoek raken van mijn interview met Lex Kara- moy. Lex Karamoy was in de jaren vijftig en zestig een begrip in de Nederlandse sportwereld. Drie keer tenniskampioen van Nederland, volleybaltrainer van Kangaroes, verdienstelijk tafeltennisser bij Scylla en be minnelijk lid van de tennis clubs de Leidse Hout en Roomburg. Lex Karamoy sleet als Indonesische jongen zijn Hollandse studiejaren in Lei den. Zelf had ik hem slechts enkele malen ontmoet. Toch komt hij mij bij onze eerste ont moeting in Jakarta bekend voor. Maar dat kan zijn door alle ingewonnen informatie. Zijn vrienden Frank Bonte en Peter Tiele. oud-volleyballer Jacques de Vink en oud-ten nisser Tom Okker, allemaal spraken zij vertederd over Lex. Ik praat met hem op de Indonesian Petroleum Club, waar hij als 68-jarige nog ten- nislessen geeft, geholpen door jongens die hij opvangt en die hem 'ome Lex' noemen. Snel voel ik mee met de genegen heid, waannee iedereen aan hem terugdenkt. Ze zijn er nog, de die-hard fans, de supporters die geen wed strijd van hun favorieten over slaan. Neem de familie Koeke- bakker uit Rijnsburg. Al een kwart eeuw gek van Feyenoord in het algemeen en van Willem van Hanegem in het bijzonder. Sinds De Kromme zich weer verenigd heeft met de club uit Rotterdam-Zuid - in dit geval dus als trainer - is het voor Jaap en Ina Koekebakker wekelijks dubbel feest. Want als het effe kan. gaan ze uit en thuis. Zo toog het echtpaar afgelopen zondag bijvoorbeeld naar Vo- lendam. Niets bijzonders voor hen, per slot van rekening is dat nog een van de dichtsbijzijnde uitwedstrijden. Toch had het duel aan De Dijk voor hen een feestelijk tintje. Want Van Hanegem vierde uitgerekend die dag zijn vijftigste verjaardag. Dat konden ze, als echte fans, onmogelijk zomaar laten passe ren. Nu zit de heer des huizes, Jaap Koekebakker, aan een rolstoel gekluisterd. Dat heeft vooral na delen, maar in dit uitzonderlijke geval zat het dan een keer mee. „De meeste stadions", vertelt de Rijnsburger, „hebben tegen woordig speciale voorzieningen voor invaliden. Bij Volendam zijn ze nog niet zo ver. Wat niet wil zeggen dat de service slecht is, hoor. Integendeel, we zijn nergens beter ontvangen dan juist daar. We bellen altijd tevo ren op en ze hadden voor ons een plekje binnen de omhei ning geregeld.aldus Jaap Koekebakker. Wiens vrouw Ina, al even gek van voetbal als hijzelf, mooi van dit buitenkansje profiteerde door vlak voor aanvang de dug out van Feyenoord met een be zoekje te vereren en de jarige te feliciteren. Een gebaar dat door „Een vriendelijke vent", zo karakteriseert Rijnsburger Jaap Koekebakker Feyenoord-coach Willem van Hane gem. FOTO» ARCHIEF de fotograaf van het Rotterdams Dagblad werd vastgelegd en welke prent de sportpagina's van de maandagkrant haalde. Bovendien had ze een presentje meegenomen. Een plakboek met knipsels en foto's uit 1970, het gloriejaar toen Willem van Hanegem met Feyenoord de Europa Cup won. De Kromme toonde zich blij verrast. Leuk voor zijn nog jonge kinderen. Die hem wel als vader, maar niet echt als de begenadigde iinkspoot van Feyenoord en Oranje kennen. De liefde voor Feyenoord gaat bij Jaap Koekebaidcer heel ver terug. „Op mijn dertiende nam mijn vader me mee naar De Kuip. Van lieverlee is dat gevoel gegroeid. Ik weet nog goed dat Feyenoord toen Van Hanegem bij Xerxes weghaalde. Dat wa ren mooie jaren. Ja. Willem ken ik ook persoonlijk. Hij kwam vroeger, met de intussen overle den Theo Laseroms, nog wel eens een pintje met me drinken in de Roode Ix?euw in Voor schoten. Vriendelijke vent. Nog geen steek veranderd trouwens, dat waardeer ik in hem zo. Als voetballer zei hij waar het op stond en dat doet hij als trainer nu nog.", aldus de Rijnsburger. Die, als rechtgeaarde supporter, al jaren lid is van de Feyenoord- fanclub 'Hand in Hand". En on danks zijn handicap probeert om alle wedstrijden van zijn club te bezoeken. „Vroeger was dat geen probleem. Waar Feye noord speelde waren mijn vrouw en ik. Tegenwoordig laat ik de verre uitwedstrijden, zoals afgelopen woensdag tegen Cambuur, nog wel eens schie ten. Maar naar de Kuip ga ik na tuurlijk altijd." AD VAN KAAM Sinds Marlies vanochtend over Lex begon, zijn lichaam en bewustzijn ieder hun weg gegaan. Het pad is glad, de Lesse stroomt snel. maar snel ler nog schieten mijn gedach ten naar Lex Karamoy Want ik heb tenminste de herinne ring nog en die bestaat uit beelden van een kleine, zach te, vriendelijke, hoffelijke man, die aanstekelijk verhaalt over zijn Leidse jaren. Mooie uitspraken van hem schieten mij door het hoofd. Dat hij ge lukkig is met zijn dagelijkse gevecht om het bestaan, als hij kijkt naar de sombere luxe van veel Nederlanders. Drie dagen achtereen ont moet ik Lex. Wat is dat, niks. Maar als ik afscheid neem, raak ik ontroerd. Die kleine, grote man, die ik in die korte tijdsspanne als een mooi mens heb leren kennen, zal ik wellicht nooit meer zien. Pats, op dat moment blijkt dat zoontje al een sneeuwbal kan maken en er mee gooien ook. 'Waar dacht je aan', vraagt vrouwlief. 'Aan Lex Karamoy en dat ik een koffer ga kopen die zelfs niet stuk gaat, als wij hem hier van de rotsen af gooien.' Brekebeentje uit Noordwijk Het zit Annemarie Brouwer niet mee. In dubbel opzicht. Dat ze deze week voor de vierde maal binnen een jaar één van haar 1c dematen heeft gebroken is al erg genoeg. Maar dat het I<eidsch Dagblad tot overmaat van ramp net deze maand is ge stopt met de rubriek 'Pechvogel van de Week' doet extra zeer. Die taart, bij wijze van compen satie voor het geleden leed. leek de 12 jarige Noordwijkse name lijk wel wat. Vorig jaar begon de ellende voor de MAVO-scholiere. Ze gleed weg met haar fiets en brak haar been. Net was ze uit het gips of haar arm kon daar in. Die was trouwens, na de breuk, niet goed gezet ert dat moest in het ziekenhuis dus over. Pijnlijke kwestie was dat. nfin, de arm was goed en wel genezen of Annemarie brak bij het spelen van een potje basket bal twee vingers. Die ze, een maand of wat later, nog eens flink kneusde. En van de week was het maar weer raak. Een glijpartij met haar fiets beteken de opnieuw een ritje AZL. Ze zoekt trouwens ook steevast het verkeerde moment uit voor haar capriolen, voor zover je al thans bij dit soort ongevallen van een gerichte 'timing' kunt spreken. Vlak voor of tijdens va kanties. Net wanneer je je tijd wel beter kunt gebruiken. Haar pechstory heeft toch een happy end en vandaar natuur lijk dat ze zo vrolijk klinkt. An nemarie gaat volgende week met haar ouders naar Euro Dis ney bij Parijs. In een rolstoel weliswaar, maar dat zal haar niet beletten om alles te gaan zien. Bij kijken zal het dit keer blijven. Bijkomstig voordeeltje: kan ze ook niks breken. Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dog" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden ieloond met een cadeaubon van 25 gulden. V Leidse vecht voor aparte tarieven eenpersoonshuishoudens G. Hulshof: „D^jemeent^ebmikt alleenwonenderyalsj/yisselgeJd." FOTO •HIELCO KUIPERS Plaatselijke politici? Daar heeft de Leidse G. Hulshof hoege naamd geen vertrouwen meer in. Zie heeft de afgelopen tijd pakken met brieven gestuurd naar de wethouder, het college, de gemeenteraad, de fractie voorzitters en de secretariaten van de diverse partijen, maar ze zit nog steeds te wachten op een antwoord. Mevrouw Hulshof vindt het tijd dat de politiek eens serieus aan dacht besteed aan eenper soonshuishoudens omdat de af valstoffenheffing voor alleen staanden slechts bitter weinig verschilt van het tarief van meerpersoonshuishoudens. „Ik heb een paar jaar terug via de Stichting Gentrum Individu en Samenleving (CISA) in Den Haag een brief gestuurd naar de gemeente waarin verzocht werd gedifferentieerde tarieven in te voeren" zegt ze. „Die tarieven zijn vervolgens in gevoerd maar het verschil tus sen de heffing voor eenper soonshuishoudens en meers- persoonshuishoudens was mi nimaal. Volgens een medewer ker van de gemeente was het echter nog maar een begin en zouden de verschillen groter worden. Het tegendeel is waar. Eenpersoonshuishoudens beta len dit jaar 228 gulden. 27 gul den meer dan vorig jaar en meerpersoonshuishoudens be talen nu 250 gulden tachtig, zo'n tien gulden meer dan vorig jaar. Voor ons is de stijging dus drie keer zo groot." Het aantal eenpersoonshuis houdens stijgt jaarlijks en is een grote groep geworden, volgens mevTouw I iulshof blijft de poli tiek maar vasthouden aan de 'hoeksteen-gedachte'. „Uit on derzoek blijkt dat alleenstaan den in heel veel gevallen niet erg draagkrachtig zijn denk maar eens aan ouderen met al leen AOW maar er wordt niets mee gedaan. De politiek kan er eigenlijk niet omheen maar blijft maar op de oude voet doorgaan. Ik heb niets te- gen gezinnen hoor, maar je moet de ene groep niet bevoor rechten en de andere groep ontmoedigen." Ze zegt dat ze „in feite heel boos is op de gemeente". „De gemeentepolitiek leest zich bij uitstek voor direct contact met burgers. Maar de praktijk leert anders. Ik heb grote stapels brieven geschreven maar er kwamen geen reacties. Behalve die nieuwe tariefsverhogingen dan." „De gemeentepolitiek gebruikt de alleenstaanden als wissel geld. Ze luisteren niet, daar op het stadhuis. Het enige dat je te horen krijgt is dat als de tarie ven voor eenpersoons huishou dens naar beneden zouden gaan. die van de meerpersoons huishoudens naar boven moe ten. En dét is natuurlijk een im populaire maatregel, dan oogst men een storm van protest. Bij alleenstaanden kun je een ver hoging wél doorvoeren, dat is een groep die niet snel van zich laat horen." De leidse vindt dat daar maar eens iets aan gedaan moet wor den. Ze is niet alleen contact persoon voor het CISA. maar steunt ook 'De Maat Is Vol', een actie tegen de hoge gemeente lijke tarieven voor alleen wonen den waarvoor het CISA secre- atriaat voert. „Bij De Maat Is Vol (Demivo) kan iedereen brieven aanvragen waarin gevraagd wordt om andere tarieven. Die brieven moeten vervolgens naar de gemeente." Alleenstaanden zijn volgens Hulshof beslist niet zielig, maar ze moeten niet benadeeld wor den. In dat verband heeft ze zich „ontzettend geërgerd aan onze plaatsgenoot Brinkman de man die de boodschap uit draagt dat het gezin de hoek steen van de samenleving is. „Wat hij heeft gezegd over indi vidualisering op het CDA-con gres... Alleenwonenden worden zó negatief belicht door het CDA. Brinkman praat erover alsof het een ontworteling is." ANNET VAN AARSEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19