Overleg over unie Kroaten en moslims Nieuwe koers in Zagrebs Bosnië-politiek Hebron al jaren bron van conflicten Buitenland ïlgische telefoon-baas t aan tot 'prostitutie' Veilig de rivier over ngeluk Fokker in Macedonië fout bemanning «DAG 25 FEBRUAR11994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International uzie tussen Londen en Maleisië ii a lumpur» De regering van Maleisië heeft een boycot aange- l( idigtl van Britse bedrijven. De boycot is een reactie op sug- n ities in de Britse pers dat Maleisische politici corrupt zijn. De ycot kan ernstige gevolgen hebben voor de Britse industrie. 1 rig jaar sloten Britse bedrijven contracten af in Maleisië ter e arde van 2,5 miljard gulden. evangenisoproer El Salvador salvador Bij een gevangenisoproer in El Salvador zijn zeker ;en gedetineerden gedood door mede-gevangenen. De mees- werden onthoofd. De muiterij in het Santa Ana-strafcentrum -j rd veroorzaakt door overplaatsingen vanuit de gevaarlijke ge- lgenis in San Francisco Gotera. Alle slachtoffers waren gedeti- rden uit Gotera. een succes Van den Broek n issel» Europees commissaris Van den Broek is gisteren met ei e handen teruggekeerd uit Griekenland en Macedonië. De e ;e landen weigeren hun problemen aan de onderhandelings- 1( ;1 te beslechten. Macedonië wil niet praten onder druk van de n ekse handelsboycot. Athene eist dat Skopje eerst zijn naam, g en grondwet verandert. aarschuwingsstakingen IG Metall nkfurt» Meer dan 360.000 mensen hebben gisteren in Duits- d meegedaan aan waarschuwingsstakingen waartoe de vak- ïd IG Metall had opgeroepen. De stakers eisen dat de con- ;tonderhandelingen tussen de bonden en werkgevers worden vat. De onderhandelingen, waarbij het handhaven van hoge ie irissen en andere arbeidsvoorwaarden voorop staan, zijn een ei and geleden afgebroken, k ïdrogen vrouw bijt penis man stuk ioraceIn Anchorage in de Amerikaanse staat Alaska is gis- ni en een vrouw die de penis van haar man had stukgebeten 31 igeklaagd wegens het toebrengen van letsel 'met een gevaar instrument'. In Zuid-Korea is gisteren een dode man gevon- bij wie de penis was afgesneden. Hij is het tweede slachtof- m|van een dergelijk misdrijf in een maand tijd. De politie houdt ekening mee dat de daders zich hebben laten inspireren ir de Amerikaanse Lorena Bobbitt, die onlangs terecht heeft taan nadat zij haar man de penis afsneed. clamecampagne voor Franse vis De Franse regering roept de Fransen op meer vis te eten. een reclamecampagne die ruim drie miljoen gulden kost, de regering een belofte in aan de vissers die eerder deze and heftig protesteerden tegen de invoer van goedkope vis. ider dat de Fransen uitdrukkelijk worden opgeroepen Franse te kiezen, prijzen affiches en radiospotjes onder de leuze ze verse vis de beste in de zee' de consumptie van vis aan. rische joden krijgen uitreisvisa iascus Alle 1250 Syrische joden hebben uitreisvisa gekregen. :ijn vrij om het land te verlaten. Dat heeft Youssef Jajati, lid de raad van de joodse gemeenschap in Syrië, gisteren be- dgemaakt. Damascus gaf in 1992 voor het eerst uitreisvisa joden die met hun gezin wegwilden uit Syrië. intal tijgers Maleisië toegenomen a lumpur De tijgerpopulatie van Maleisië, die zich 21 jaar den met 250 exemplaren nog op de rand van uitsterven be- d, is er sindsdien weer redelijk bovenop gekomen. In 1993 d hun aantal geschat op 600. In India zijn nog ongeveer 0 tijgers. ianda biedt Cabinda autonomie aan ibon De Angolese regering heeft de olierijke exclave Cabin- lutonomie aangeboden. Luanda hoopt op die manier de se- itistische rebellen in de regio aan haar zijde te krijgen in de d tegen de rebellenbeweging Unita. Als Cabinda in handen Unita valt, verliest de regering 5,85 miljard gulden aan jaar- ;e betalingen van de oliemaatschappij Chevron. iatste contra's leggen wapens neer latu» De laatste Nicaraguaanse contra-rebellen hebben hun iens neergelegd. In ruil voor ontwapening binnen 45 da- zullen de rebellen worden ingelijfd bij de nationale poli- De rebellen zijn de laatsten die zich met steun van de VS ben verzet tegen de sandinistische regering. Na de overwin- ?van de conservatieve Violeta Chamorro in 1990, legden on eer 20.000 rebellen de wapens neer. rijd Jemen breidt zich uit n De strijd tussen noordelijke en zuidelijke troepen in Je- heeft zich gisteren uitgebreid ondanks een plaatselijk kt-het-vuren in de provincie Abyan. Over het aantal slacht- rs is niets met zekerheid te zeggen. De Saudische krant As- q Al-Awsathoudt het op 700 doden. el aly knol ispondent oorzitter van de raad van lur van de Belgische tele- aatschappij Belgacom is l en wegens 'mededader- aan aanzetting tot on- en prostitutie' in staat van ïuldiging gesteld. Benoit iche wordt door het Brus- gerecht vervolgd omdat com sinds enige tijd seks- i aanbiedt en daar ook re- je voor maakt. ie maanden geleden werd 'irecteur-generaal van de •erse PTT al voor hetzelfde t' veroordeeld tot twee iden voorwaardelijk en een van omgerekend |0 gulden. Iets dergelijks nu ook Remiche boven 'Ofd. gerechtelijk onderzoek in naar de 'roze telefoon', Kroatië erkent problemen met mensenrechten genèveanp Kroatië erkent dat het 'proble men' heeft met de bescherming van mensenrechten. Berichten over intimidatie van Serviërs en moslims in dat land wijst de re gering in Zagreb echter van de hand. De Kroatische minister Gra- nic (buitenlandse zaken) zei gis teren in Genève een deel van de ernstige kritiek op het land 'niet ongerechtvaardigd' te vinden. Hij verwees onder meer naar het beknotten van de persvrij heid en verhuizingen onder dwang. Beschuldigingen over discriminatie van Serviërs en moslims noemde hij echter 'volledig ongegrond' en 'onge past'. De speciale VN-rapporteur Mazowiecki inzake mensen rechten maakt in zijn jongste rapport over het voormalige Joegoslavië melding van diverse incidenten. Bij ontslagen staan steeds de Serviërs en de mos lims het eerst op straat. Ook heeft het ministerie van bin nenlandse zaken Serviërs en moslims een Kroatisch paspoort onthouden, omdat zij niet van Kroatische afkomst waren. boedapest runa hellinga correspondent oost-europa Om in de euforie over het suc ces bij Sarajevo al te grote ver wachtingen te koesteren over de wapenstilstand die de Bosnische Kroaten en moslims deze week overeen zijn geko men, zou naïef zijn. Vermoede lijk is dit staakt-het-vuren het zelfde lot beschoren als de tientallen die in het verleden zijn afgesproken. Toch is er één lichtpuntje: er zijn tekenen van een wijziging in de Kroati sche Bosnië-politiek en in het kader daarvan van is er een toenadering tussen Zagreb en Sarajevo. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft in de kwestie Bosnië-Hercegovina altijd een halfslachtige houding ingeno men. Aanvankelijk beleed hij met de mond het standpunt dat de buurrepubliek ondeelbaar was. In praktijk echter steunde Tudjman de krachten die aan sluiting van Hercegovina (een overwegend door Kroaten be woonde regio) bij Kroatië wil den. Omgekeerd waren deze voor standers van een Groot-Kroatië Tudjmans steun en toeverlaat. washington-geneve rtr-dpa-afp De onderhandelingen in Was hington, die twee tot drie dagen kunnen duren, worden gevoerd onder toezicht van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Aan het overleg nemen de Kroatische minister van buitenlandse zaken Mate Granic, de Bosnische moslim premier Haris Silajdzic en Kresi- mir Zubak, namens de Bosni sche Kroaten, deel. De aankondiging van de ont moeting volgde op de tweede die als 077-lijn door het leven gaat, begon al in juni vorig jaar. Afgelopen december werden bij verschillende invallen cassettes in beslag genomen èn beluis terd. Belgacom verdiende vorig jaar 700 miljoen gulden aan de sekslijnen. Eerder deze week werd Belga com ook al op nare wijze ge confronteerd met de sekslijn. Een rechter in Brussel bepaalde dat de maatschappij niet het recht had gehad de telefoon af te sluiten van een kaashande laarster. Zij had geweigerd een rekening van 4500 gulden te be talen, die haar minderjarige zoon had opgebouwd door voortdurend aan de roze tele foon te hangen. Een andere Bel gische rechter bepaalde dat Belgacom geen kosten in reke ning mocht brengen om het bellen van 077-nummers on mogelijk te maken. canete» Een man wordt in het Peruaanse Caneta samen met zijn zoontje een rivier overgetakeld. Door zware regenval is de rivier buiten haar oevers getreden en heeft de enige snelweg naar de hoofdstad Lima vernield. De over stromingen hebben aan zeker vijf tig mensen het leven gekost. Zo'n 45.000 mensen zijn hun huis kwijtgeraakt. foto afp jaime razuri iol bill meyer mengen van relatief warme ker osine met de nog in de tanks aanwezige brandstof, ontstond condensvorming op de vleugels. Het vocht bevroor. De vliegers verzuimden de vleugels op ijs te controleren. ongeluk met èen Fokker lij de Macedonische hoofd- Skopje op 5 maart vorig te wijten aan een fout van emanning. Die had ver- d om de vleugels voor de start te laten ontijzen. Dat is de conclusie van het of ficiële onderzoek van de Mace donische luchtvaartautoriteiten. Al eerder lekten de conclusies van het rapport uit. Bij het on geluk kwamen 83 van de 91 in zittenden om het leven. Ook de Nederlandse cockpitbemanning kwam om het leven. De ijsvorming op de vleugels was het gevolg van het twee keer extra bijtanken van kerosi ne. De kerosinetanks bevinden zich in de vleugels. Door het Zo is de Kroatische minister van defensie, Susak, afkomstig uit Hercegovina. Maar een van de belangrijkste Hercegovijnse voormannen, Mate Boban, 'pre sident' van Herceg-Bosna zoals de Bosnische Kroaten hun eigen staat hebben gedoopt kwam eerder deze maand op straat te staan. Zijn ontslag is een van de dui delijkste tekenen dat Tudjman probeert een minder radicale koers te varen. Bobans opvol ger, Kresimir Zubak, heeft in middels verklaard dat een unie met de moslims volgens hem de voorkeur verdient boven een opsplitsing van Bosnië. In dat kader ontving Tudjman onlangs ook vertegenwoordi gers van verschillende islami tische hulporganisaties, waar onder de Kroatische Halve Maan (het Islamitische Rode Kruis) dat al maanden geen en kele steun van de overheid meer krijgt. Eerder had de Kroatische islamitische Partij voor Democratische Actie (SDA) opgeroepen tot verzoening tus sen Kroaten en moslims. De SDA noemde de gevechten tus sen beide partijen in Bosnië hét gevolg van de 'Grootservische imperialistische politiek'. Bovendien hebben er de afgelo pen weken op verschillende ni veaus besprekingen tussen Bosnische en Kroatische verte genwoordigers plaatsgevonden. In januari ontmoetten Tudjman en de Bosnische president Izet- begovic elkaar in Bonn. Belang rijker misschien nog wel was de bespreking tussen de Bosnische premier Haris Silajdzic en de Kroatische minister Mate Gra nic van buitenlandse zaken eer der deze week in Zagreb. Weliswaar bleef de toekomst van Bosnië punt van onenig heid, maar Granic liet zich na afloop wel positief uit over een nieuw voorstel voor de verde ling van Bosnië dat is opgesteld door Ivo Komsic, een Bosnische Kroaat die de regering in Saraje vo trouw is gebleven. Die be sprekingen werden deze week bovendien gevolgd door onder handelingen over een wapen stilstand. Voor die veranderde koers in Zagreb zijn twee oorzaken. De eerste is de groeiende dreiging van een economisch embargo tegen Kroatië. Duidelijk is dat Zagreb diep bij de oorlog in Bosnië betrokken is. Volgens tal van berichten zijn er enkele duizenden reguliere Kroatische soldaten in Bosnië actief en daarnaast nog een groot aantal vrijwilligers. Die betrokkenheid wordt internationaal sterk be kritiseerd en in Kroatië bestaat een reële angst voor internatio nale sancties. Een tweede, en misschien be langrijker punt is de toenemen de kritiek op Tudjman's Bosnië- politiek in eigen gelederen. Het is de Kroaten duidelijk gewor den dat de opsplitsing van Bos nië en onafhankelijkheid van Herceg-Bosna zijn prijs heeft. Die is dat de Kroaten in Mid- den-Bosnië de meerderheid van alle Kroaten die in Bosnië leven aan hun lot worden overgelaten. Een van de sterkste critici van dat beleid is de vroegere Joego slavische president en huidige voorzitter van het Kroatische parlement, Stipe Mesic, overi gens een partijgenoot van Tudj man. Mesic krijgt de laatste tijd steeds meer steun, ondermeer van de katholieke kerk, maar zelfs van regeringsgetrouwe kranten. In een felle rede in het parle ment zei een andere partijge noot van Tudjman, pater To- mislav Duka, onlangs dat 'Milo sevic, noch Owen, noch Izetbe- govic, noch Mate Boban het recht hebben Bosnië te delen'. Dat hij Tudjman niet noemde, wordt algemeen gezien als een kwestie van politieke beleefd heid ten opzichte van zijn par tijvoorzitter. Unhcr: Wereld vergeet rest van Bosnië Kroaten en moslims komen dit weekeinde in Washington bijeen om te praten over de vorming van een toekomsti ge gemeenschappelijke staat. De Kroatische president Tudjman verklaarde gisteren de mogelijkheid van een confederatie met de moslims te onderzoeken om een einde te maken aan de bloedige strijd in Bosnië-Her cegovina. gespreksronde tussen Silajdzic, die sinds maandag in Washing ton is, en de Amerikaanse mi nister Christopher. Beiden ver klaarden dat een unie tussen Kroaten en moslims de eerste stap naar vrede kan zijn. Volgens een Amerikaanse functionaris wordt gedacht aan een bi-nationale eenheid tussen moslims en Kroaten in Bosnië, waar de Bosnisch-Kroatische minderheid speciale bescher ming geniet. Vervolgens kan de ze staat dan een confederatie vormen met Kroatië, zoals Tud- Inwoners van Grbavica, een door de Serviërs gecontroleerde wijk van de Bosnische hoofdstad Sarajevo, staan in de rij in de gaarkeuken voor een kannetje soep. foto reuter jman heeft voorgesteld. De on derhandelingen in Washington volgen op het bestand tussen de Bosnische Kroaten en moslims dat vanmiddag rond het mid daguur is ingegaan. Door alle aandacht voor Sara jevo dreigt de internationale ge meenschap andere Bosnische enclaves, waar de situatie nog veel ernstiger is, te vergeten. De Buurvrouw mag doorsnurken De buurman van Susan Zayed heeft zich in zijn wanhoop zelfs tot de gemeenteraad van het Californische Davis ge wend om haar te laten stoppen met snurken. De vrouw over treedt de verordening op ge luidsoverlast, zo betoogde hij. De gemeenteraad oordeelde anders. De raadsleden vinden dat de verordening niet op de 30-jarige Susan van toepassing is, omdat ze de geluidsgrens niet opzettelijk overschrijdt. VN-organisatie voor de vluchte lingen Unhcr maakt zich vooral zorgen over de 'afgrijselijke' si tuatie in de steden Maglaj, Mos- tar en Gorazde. De afgelopen zeven maanden konden de ruim 16.000 inwo ners van Maglaj slechts een keer een hulpkonvooi verwelkomen. Twintig tot dertig procent van de bevolking kampt met onder voeding. ,,Met het Nederlandse VN-bataljon hebben we onlangs weer een poging gedaan. We wilden graag een dokter meene men naar Maglaj", zegt Anne- Willem Bijleveld van de Unhcr. Het konvooi liep opnieuw vast op een demonstratie van Kroatische vrouwen en kinde ren. „De Kroaten zeggen dan dat de bevolking ons niet wil doorlaten. Dat is een tactiek die steeds terugkeert." De VN-organisatie wijst met een beschuldigende vinger naar de internationale pers. Doordat de aandacht zich op de Bosni sche hoofdstad concentreert, kunnen de strijdende partijen de humanitaire hulpoperatie el ders in Bosnië ongestoord dwarsbomen. Inslaande planeten groter risico dan vliegen san francisco ind De kans dat een asteroïde (kleine planeet) met de aarde botst en met een kracht van enkele duizenden kernkoppen ontploft, is groter dan de kans dat men omkomt bij een vlieg tuigongeluk. Dat zei Greg Ca- navan van het Nationale On derzoekscentrum Los Alamos tijdens een conferentie van de Amerikaanse Vereniging voor de Bevordering van Weten schap in San Francisco. Een asteroïde met een mid dellijn van 100 meter zal met een snelheid van 25 kilometer per seconde botsen, waarbij ongeveer 100 megaton explo sieve kracht vrijkomt. „Dat staat gelijk aan een nucleaire wereldoorlog", aldus Canavan. Een object met een doorsnede van een kilometer die be staan echt is gelijk aan dui zend kernoorlogen. In een mensenleven is er een kans van 0,1 procent dat een object de aarde raakt en ver schrikkelijke schade aanricht. „Dat is geen te verwaarlozen kans. De kans dat men om komt bij een vliegtuigongeluk is zoiets als 0,01 procent." Canavan voegt eraan toe dat een dergelijk risico verder on derzoek naar manieren om de objecten te ontdekken, recht vaardigt. Er kunnen systemen worden ontwikkeld die vroeg tijdig waarschuwen voor een enorme inslag. Bovendien zou den met kernkoppen uitgerus te raketten de aanstormende asteroïden van richting kun nen veranderen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Martelaarschap vormt de motor die de ge- weldscyclus in het Midden-Oosten aan de gang houdt. Waartoe de gebeurtenissen van vanochtend zullen leiden, is nog niet duide lijk, maar de Israëlische kolonistengemeen schap in en en rondom Hebron put haar in spiratie uit een eerder bloedbad. In 1929 kwamen in de stad enkele tientallen joden om het leven bij een pogrom door Arabische inwoners. Het is die gebeurtenis waarnaar de kolonisten steeds weer verwij zen als ze bezoekers rondleiden door hun nederzetting in het centrum van de stad. Kern van die nederzetting is het in 1893 als hospitaal gebouwde Hadassah Huis. Hal verwege de jaren '70 probeerde kolonisten leider rabbijn Moshe Levinger er met een aantal sympathisanten in te trekken, maar het leger verhinderde dat uit angst voor spanningen met de lokale bevolking. Wat Levinger zelf niet lukte, lukte in 1979 zijn vrouw Miriam. Zij vormde met een aantal andere joodse vrouwen jarenlang de harde kem van de kolonistengemeenschap in het centrum van Hebron. De politiek van voldongen feiten vanouds het handels merk van de radicale nederzettingenbewe ging,— wierp vruchten af. Nu wonen er 400 Israëlische burgers in het centrum van de stad, verspreid over een aantal straten in het centrum. De Israëlische nederzetting ligt vlak bij de Grot van de Aartsvaders, de plaats waar vanmorgen een van de kolonisten een bloedbad aanrichtte onder islamitische ge lovigen. De eigenlijke grot volgens de overlevering de begraafplaats van Abraham, Isaac en Jacob ligt onder een imposant fort-achtig gebouw, waarin een aantal ge bedsruimten is ondergebracht. Hebron, gesticht door de Kanaanieten, is een heilige stad voor joden en moslims. Volgens de bijbel kocht Abraham er het veld van Machpelah, compleet met grot en bo men. Na de dood van koning Saul werd Da vid in Hebron tot koning van Juda ge kroond. In de zesde eeuw bouwde keizer Justinianus een kerk boven de grot van Machpelah, het huidige fort-achtige ge bouw. Een eeuw later werd de kerk veran derd in een moskee. Vanaf dat moment mochten joden en andere niet-moslims niet verder dan de zevende tree van de trap bij de ingang. Pas na 1967, toen Israël de Westelijke Jordaanoever veroverde, kregen de joden weer toegang tot de grot. De gebedsdiensten in de moskee en de sy nagoge vinden nu plaats volgens een strikt schema, waarbij het de bedoeling is dat jo den en moslims nooit tegelijk kunnen bid den. Maar dat leidt soms toch tot spannin gen. Wegens de heilige maand Ramadan waren er vanochtend vroeg extra veel isla mitische gelovigen in de moskee. Maar het is ook de tijd van het joodse Purim, zodat joden buiten de grot toegang eisten. In 1969 is even buiten Hebron de eerste steen gelegd voor de nederzetting Kiryat Ar- ba, de plaats waar de dader van de aanslag woonde. Het is nu een van de grootste, en zeker een van de meest militante nederzet tingen in het gebied. De spanning is er aan zienlijk toegenomen na de ondertekening van het Oslo-akkoord tussen Israël en de PLO. Het is de bedoeling dat het Israëlische leger zich terugtrekt uit de belangrijkste be volkingscentra op de Westelijke lordaanoe- ver vóór daar in juli verkiezingen worden gehouden voor de Palestijnse zelfbestuurs- raad. Maar hoe die terugtrekking in zijn werk moet gaan in Hebron is niet duidelijk. De Israëlische onderhandelaars hebben in feite twee beloften gedaan die wat Hebron en omgeving betreft met elkaar in strijd zijn: blijvende bescherming voor de kolonisten valt moeilijk te combineren met een terug trekking uit de Palestijnse bevolkingscentra. Er lijkt geen andere mogelijkheid voor han den dan een ontruiming van de nederzet ting in het hart van Hebron, zeker na de ge beurtenissen van vanochtend. Maar het is duidelijk dat de radicale kolonisten zich daar desnoods met geweld tegen zullen ver zetten. Wat dat betreft is het bloedbad mis schien niet meer dan een voorproef van wat het gebied te wachten staat. Radicale groepen aan beide kanten verza melen gretig martelaars. Iedere aanslag op een Israëlische kolonist wordt gevolgd door eisen van kolonisten voor een 'betere be scherming', dat wil zeggen harder optreden door het leger tegen de plaatselijke Pales tijnse bevolking. Het bloedbad van vanochtend heeft, zoals mocht worden verwacht, geleid lot een eis voor VN-bescherming van de Palestijnse bevolking door PLO-voorzitter Yasser Arafat. Israël heeft dat in het verleden steeds afgewezen. Maar één ding is duide lijk: het valt moeilijk in te zien hoe Israël zijn politiek van zelfbestuur voor de Pales- tijnen zal kunnen blijven combineren met een weigering nederzettingen te ontruimen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7