Grensmaas-project leidt tot lager water Binnenland NU ""ons' Minister Römer ziet in publikatie hetze tegen Antillen Velen verwerpen eigen betaling gezondheidszorg 'Kortjakje1 Simons \uigt voor parlement Het nuttige met het aangename Scepsis Fabriekje in XTC-pillen opgerold; zes arrestaties Justitie pakt druggebruik in gevangenis aan Kamer eist voor ouders recht op tegenonderzoek MEER RUIMTE VOOR ONDERNEMEN. ZEKER NU! Purmerendse lijsttrekker van CD weer opgepakt Als u me naait, komt u op onze VRIJDAG 25 FEBRUAR11994 Kamer onderzoekt reclame van Nissan den haag De Tweede Kamer stelt een onderzoek in naar een ITV-reclamespot van autofabrikant Nissan, fn de spot is te zien hoe iemand tijdens een debat in de Kamer een goed woordje voor Nissan doet. De Kamer is bang dat de spot de geloofwaar digheid van de politiek aantast. Er wordt uitgezocht of Nissan de regels van de Reclamecode-commissie overtreedt en hoe de fa brikant aan het beeldmateriaal is gekomen. De spot is niet in het (parlementsgebouw opgenomen, maar wel gemaakt met beelden uit de Tweede Kamer. Dat is vreemd omdat die beelden alleen via de NOS worden afgestaan. 'd NS'er ontslagen na diefstal 1 miljoen utrecht Een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen -heeft vorig jaar een miljoen gulden verduisterd. De man is op jstaande voet ontslagen. Er is een terugbetalingsregeling met afhem getroffen. Dit heeft een woordvoerster van NS gisteren jmeegedeeld. De verduistering werd ontdekt door het bureau be- idrijfsonderzoeken van de spoorwegpolitie, dat medio vorig jaar 1 is opgericht. Dit bureau heeft tot nu toe 52 gevallen van fraude rien diefstal door NS-personeel opgespoord. Daarvan zijn er zes Iniet opgelost. haag npa jjen meerderheid van de Neder- dnders, 57 procent, is tegen ei- rfn betalingen in de gezond- ?pidszorg. Men heeft dan liever .en premieverhoging. Dit blijkt |t een onderzoek dat de ver j niging van ziekenfondsen VNZ beft laten doen. Tussen ziekenfondsverzeker- fen en particulier verzekerden wel een groot verschil. Van de "Jensen in het ziekenfonds is 63 rocent tegen eigen betalingen, ij de particulier verzekerden is -pt 47 procent. Komen er toch eigen betalin- tn dan kiest 46 procent van de (ederlanders voor de invoering In een eigen risico. Voor een gen bijdrage kiest 33 procent. Het CDA vindt overigens dat e burgers met ingang van 1996 via eigen bijdragen meer moe ten meebetalen aan de kosten van de gezondheidszorg. CDA- kamerlid De Jong zei dat giste ren in een reactie op het kabi netsvoorstel om vanaf 1995 een vrijwillig eigen risico in zieke- fonds en AWBZ in te voeren. De Jong geeft te kennen dat het CDA snel wil komen tot een situatie waarin de burger via ei gen betalingen achttien procent van de totale kosten van de ge zondheidszorg opbrengt. Nu is dat vijftien procent. De achttien procent van het CDA komen overeen met 10 miljard gulden. In totaal wordt in Nederland jaarlijks ruim 55 miljard gulden aan gezondheidszorg uitgege ven. De PvdA heeft zich fel tegen de CDA-plannen gekeerd. pbj haag carel goseling ijl kltijd is Kortjakje ziek, midden 0j de week maar op campagne Jet." D86-kamerlid Kohn- amm kon het gisteren niet la- ap. Het overleg van woensdag Jet staatssecretaris Simons .nfolksgezondheid) over genees middelen was geschrapt. De be- i Jndsman was ziek. :wWie schetste Kohnstamms njrbazing, en niet alleen die van him, toen Simons gewoon kjmpagne voor de PvdA bleek e]] hebben gevoerd in de Rottcr- ,o|mse wijk Spangen. In Rotter- p|m trekt Simons de PvdA-Iijst lor de gemeenteraadsverkie- rhgen. Bovendien was de be- njndsman die woensdag bij ra- ;p Rijnmond geweest. bok andere kamerleden 0Ijaakten gisteren toespelingen. a*nons' partijgenoot Van Otter- n>p bijvoorbeeld. Toen de voor later van de vergadering, CDA- ojmerlid Janmaat-Abee. te laat lafam, luidde zijn vraag: ,,Was e.even ziek?" Om als antwoord utug te krijgen: „Nee, ik was efen bij een radio-uitzending itSimons zelf kon het allemaal npt echt vermaken. „Wat een ieiende soort emotie is dit", 'ebmpelde hij. Om daarna te Jrwijzen naar een brief aan ka- ervoorzitter Deetman. Daarin p Simons uit dat hij dinsdag- ANP AJgfrntcn Nederij Plan in Limburg kost zo 'n 250 miljoen gulden Het Grensmaas-project in Limburg zal leiden tot fors la gere waterstanden in onder meer de dorpen die tijdens de laatste overstroming van de rivier de dupe waren. Gis teren gaf de Limburgse gedeputeerde J. Tindemans in Roosteren het startsein voor het project. roosteren npa Het Grensmaas-project is een van de grootste en meest ambi tieuze natuurontwikkelingspro jecten die ooit in Nederland zijn opgezet. Het gaat zo'n 250 mil joen gulden kosten en voorziet in de totstandkoming van een uitgestrekt natuurgebied van ruim 2.200 hectare in en langs de ruim vijftig kilometer lange Grensmaas tussen Maastricht en Stevensweert. De natuurontwikking wordt niet alleen gecombineerd, maar ook gefinancierd met de (ondie pe) winning van 'vooralsnog' 35 miljoen ton grind op twaalf plekken langs de rivier. Voor het transport van het grind worden drie havens ingericht, onder meer in Schipperskerk en in de gemeente Born. In het project zijn onder meer verbredingen van de stroom- geul gepland, die in Maasdor pen als Borgharen. Itteren, Roosteren, Meers en Visser- weert moeten zorgen voor het verlagen van de waterstand met minimaal enkele decimeters en hier en daar zelfs meer dan een meter. Daar staat tegenover dat tege lijkertijd de rivierbedding mo gelijk zal moeten worden opge hoogd ter voorkoming van ver droging in de zomermaanden. Zo'n maatregel zou de gunstige effecten op de hoogwaterstand weer enigszins temperen. Een en ander blijkt uit voorlopige berekeningen van het Water loopkundig Laboratorium in Delft. Het dagelijks bestuur van Bel gisch Limburg, dat de Grensmaasplannen van zijn Nederlandse buurprovincie lan ge tijd met argusogen heeft ga degeslagen. spreekt over 'een gedurfde maar veelbelovende aanpak'. Dat liet milieugedepu teerde Steve Stevaert gisteren weten. „Wij zijn hoopvol ge stemd. Vooral omdat economie en ecologie in dit project hand in hand gaan. Wellicht is het zelfs mogelijk een deel van de Nederlandse plannen over te nemen." "if u ii4j. loosdrechtIn een hotel in Loosdrecht kunnen mannelijke toiletbezoekers tegenwoordig het nuttige met het aangename verenigen. Op ooghoogte heeft het hotel in de mannen-wc's kastjes opgehangen waarin de krant van die dag is uitgestald. foto dijkstra willem ten veldhuys maastricht T ^1 avond ziek was geworden. Woensdagochtend had hij nog even geprobeerd naar de Twee de Kamer te komen, maar dat lukte niet. Terug onder de wol dus, met pijnstülers. In de middag ging het beter. En toen radio Rijnmond belde voor een interview was hij ge gaan. In de auto met chauffeur, een half uurtje, om daarna weer in bed te kruipen. Tegen de avond ging het wat beter. Dus vond Simons de kracht om nog even Spangen in te gaan. Om nadien thuis het zieke lichaam weer onder de dekens te wur- Dat het overleg over genees middelen niet door had kunnen gaan, speet hem zeer. Hij had het gisteren willen doen maar toen had de Kamer geen tijd meer. En in de hele periode waarin hij in Rotterdam voor de PvdA campagne voerde, had hij de Kamer nooit te kort gedaan. Als dat wel was gebeurd, bood hij daarvoor excuses aan. Deet man was blij met het briefje. „Ik aanvaard de verontschuldigin gen", schreef hij de bewinds man. Simons was gisteren voor het laatst in de Tweede Kamer. Dit weekeinde stapt hij als staatsse cretaris op om zich geheel op Rotterdam te richten. worden verwerkt. Aansluitend werd in vijf woningen in de Limburgse hoofdstad huiszoe king verricht. Daarbij werden nog eens twee verdachten aan gehouden. Er werd 500.000 gul den aan contanten in beslag ge nomen, evenals tientallen obli gaties en aandelen, veertien mogelijk zeer waardevolle schil derijen en vier personenwa gens. In een geheime kelder werden honderden kilo's grond stof voor de fabricage van de XTC-pillen gevonden. Bij een inval in een garage in Maastricht heeft de politie gis teren een pillenfabriekje opge rold. De politie gaat ervan uit dat het XTC-pillen zijn. Bij de inval zijn vier verdachten aan gehouden. Toen de politie de garage bin nenviel, waren twee tabletteer machines in bedrijf. Er waren al enige duizenden pillen ge maakt. Tientallen kilo's poeder stonden klaar om tot pillen te den haag» anp dronten Met de nodige scepsis luisterden akkerbouwers gisteren op een manifestatie in Dronten naar minister Bukman van landbouw. De minis ter beloofde te bekijken of akkerbouwers een hogere vergoeding kunnen krijgen als zij hun grond braak laten liggen foto anp DEN HAAG NPA Het ministerie van justitie gaat strenger optreden tegen het ge bruik van drugs in gevangenis sen en huizen van bewaring. Gedacht wordt aan een forse uitbreiding van urinecontroles. Gedetineerden die worden be trapt. krijgen extra straf in de vorm van bijvoorbeeld (tijdelij ke) eenzame opsluiting of in trekking van verlof. Dit zegt het hoofd gevangeniswezen van het ministerie van justitie, drs. L. El- tingh. Op het ogenblik is in de meeste gevangenissen en hui zen van bewaring eenvoudig aan drugs te komen. Landelijke richtlijnen om daar tegen op te treden zijn er niet. Justitie heeft inmiddels aanwijzingen dat in strafinrichtingen waar regelma tig urinecontroles worden ge houden het druggebruik minder is. Daarom wordt nu gedacht aan een richtlijn waarin staat dat gevangenen na bijvoorbeeld verlof of bezoek verplicht zijn hun urine te laten onderzoeken op druggebruik. Bij ingrijpend advies Kinderbescherming toewijzing van een kind aan een van de ouders. De Kamer vindt dat de burger zich moet kunnen verweren tc gen dergelijke ingrijpende ad viezen. Een ouder moet daarom aan de rechter om een tegenon derzoek kunnen vragen. De rechter moet daarmee instem men, tenzij het om 'irrelevante informatie' gaat. Om klassejus- titie te vermijden, zou de over heid de kosten van zulke onder zoeken (1.000 tot 1.500 gulden), minus een eigen bijdrage, moe ten betalen. Van den Burg schat dat er ongeveer 500 tot 1.000 controversiële zaken per jaar zijn. Kosto heeft eigenlijk grote be zwaren tegen zo'n wettelijke re geling. De Kamer wil volgens hem tegemoet komen aan 'het gevoel' van ouders dat zij zich kunnen verweren. De Kamer moet meer vertrouwen hebben in de rechter als onafhankelijke partij, vindt Kosto. Ouders krijgen het recht om aan de kinderrechter een tegen onderzoek te vragen bij ingrij pende adviezen van de Raad voor de Kinderbescherming. De overheid moet bijdragen in de kosten van zo'n onderzoek, dat door een deskundige wordt uit gevoerd. Dat is het standpunt van een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Staatssecre taris Kosto (justitie) legde zich gisteren, zeer tegen zijn zin. neer bij een amendement daar over. De Raad voor de Kinderbe scherming adviseert de kinder rechter bij echtscheiding, kin dermishandeling en incest. Het advies van de raad wordt vaak door de rechter overgenomen. Volgens PvdA-kamerlid Van den Burg gaat het om ingrijpende zaken, zoals het ontnemen van de ouderlijke macht, het uit huis plaatsen van een kind of de egenstrijdige meldingen over onderzoek naar witwaspraktijken .lemstad anp Nederland is een hetze tegen de Antillen aan gang. Dat is althans de opvatting van de Antil- Jt^anse minister Römer (justitie). Zij beschouwt melijk de publikatie van een artikel in de Al- htonenkrant over het witwassen van druggel- tn op de Antillen als 'onderdeel van een in Ne- vi rland gevoerde hetze tegen de Antillen'. 3e minister overweegt juridische stappen tegen gtj Allochtonenkrant, een bijlage van de Week- erant Suriname. Ze zal bovendien een protest in- icknen bij de Nederlandse regering wegens 'po- lebgen vanuit Nederland om de uitslag van de ï.jrlementsverkiezingen op de Antillen te beïn- oieden'. Vandaag worden daar parlementsver kiezingen gehouden. Romers woede is gewekt door een artikel van Frits Hirschland. Die schrijft dat 'een groot aantal bekende Nederlanders en Antillianen, onder wie Rob Lubbers, de broer van premier Lubbers, de Antilliaanse oud-premier Maria Liberia en het Antilliaanse parlementslid Rufus McWilliam' be trokken zijn bij het witwassen van druggelden via de Antillenroute. Volgens het artikel zou de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) deze zaak onderzoe ken en zouden daarover tal van rapporten zijn verwerkt op het kabinet van de gouverneur in Willemstad. Maar de voorlichter van de gouver neur zegt dat het bericht in de Allochtonenkrant elke grond mist en volgens het Haagse ministerie van justitie is op de Antillen helemaal geen sprake van een onderzoek naar witwaspraktijken. De procureur-generaal van Curasao, mr. R. Pie- tersz, weerspreekt eveneens met nadruk berich ten over een geheime, grootscheepse actie tegen het witten van zwart geld. „Men moet in de war zijn met de aanwezigheid hier van technische mensen van de belastingdienst uit Nederland. Dat zijn zes computerdeskundigen, die op Bonai re, Curasao en Sint Maarten onze mensen hel pen. FIOD-rechercheurs zijn hier niet." Een Antilliaanse krant meldde woensdag echter dat volgens een 'hoge, justitiële autoriteit' er wel degelijk een 'juridisch-financieel onderzoek' loopt. En NRC Handelsblad berichtte gisteren over een groot aantal huiszoekingen en inbeslag nemingen van boekhoudingen op Aruba. Die ac tie zou in samenwerking met de Amerikaanse Drugs Enforcement Administration (DEA) zijn uitgevoerd. Minister Römer ziet de verschijning van het ar tikel over de witwaspraktijken als 'onderdeel van de in Nederland gevoerde hetze' tegen de Antil len. „Elke keer als op de Antillen belangrijke za ken te gebeuren staan, worden wij in en door Ne derland in een kwaad daglicht gesteld." Römer wees erop dat vlak voor de verleden jaar in Wil lemstad gehouden Toekomstconferentie het BVD-rapport verscheen waarin de Antilliaanse re gering werd beschuldigd van het lozen van crimi nelen naar Nederland. ,'eutertje komt m bij brand ai ■irrELO ANP elf n 2-jarig jongetje uit Almelo jrfcisteren om het leven geko- <efn door een brand. Het kind ejjs alleen thuis. Zijn moeder (j^s boodschappen gaan doen •efwijl de peuter lag te slapen. >r oorzaak van de brand, waar- ejde flat helemaal uitbrandde, ll/olgens de politie nog niet be- hifid. Tijdens het blussen vond brandweer het stoffelijk ferschot van het kind. purmerend npa Richard van der Plas, lijsttrek ker van de Centrumdemocra ten in Purmerend, is gisteren in zijn woning gearresteerd. Hij wordt verdacht van open lijke geweldpleging tegen de schrijver Adriaan Venema, die zichzelf in november van het leven beroofde. Venema werd op 21 november 1990 voor de RTL-studio in Hilversum met een ploertendoder en een honkbalknuppel in elkaar ge slagen. Drie jaar later herken de hij Van der Plas als een van de daders. De actie zou een represaille zijn geweest voor Venema's kritiek op de memoires van de weduwe Rost van Tonningen. Het onderzoek door de politie van Hilversum liep al binnen enkele weken vast en de ge weldpleging leek onopgelost te blijven. In september 1993 zag Venema een foto van Van der Plas in de krant. Hij herkende de CD'er als een van zijn twee belagers. De politie van Amsterdam heeft maanden gewerkt aan het verzamelen van bewijzen. Van der Plas ging bij drie eer dere gelegenheden vrijuit doordat Justitie vormfouten had gemaakt. In 1993 werd de CD'er gearresteerd omdat hij twee vuurwapens in huis had. Bovendien wordt hij verdacht van oplichting van zijn verze keringsmaatschappij. Ten slot te loopt er een onderzoek te gen hem wegens bedreiging en dierenmishandeling. OM doet onderzoek naar kandidaten en leden van CP'fib amsterdam npa Het Openbaar Ministerie in Amsterdam verdenkt CP'86 ervan niet een politieke partij te zijn. piaar een criminele organi satie die 'discriminatoire activiteiten' be oogt te plegen. Justitie doet nu onder zoek en hoopt over twee weken genoeg te weten om een vervolging tegen de partij, en misschien ook tegen individue le leden in te stellen. Dat heeft een woordvoerder van justitie in de hoofd stad meegedeeld. Volgens de woordvoerder wordt onder andere gekeken naar de activiteiten van CP-kandidaten voor de gemeenteraads verkiezingen in Noord-Nederland. Een groot aantal van hen. maar ook aanhan ger van CP en van de Centrumdemocra ten, heeft een strafblad, is bekend bij de politie of was al eerder onderwerp van justitieel onderzoek Het gaat dan om zaken die variëren van mishandeling, ge weldpleging, bedreiging, discriminatie en fraude tot het brengen van de Hitler groet. Een kweekvijver voor CP'86 in het Noorden is de Nederlands-Kroatische Werkgemeenschap (NKW) geweest. Daarvan was Douwe van der Bos initia tor. Van der Bos is CP-lijsttrekker in Leeuwarden en raadskandidaat in Assen. Naar hem heeft de gemeente Assen een onderzoek ingesteld omdat hij wordt verdacht van verkiezingsfraude Van der Bos heeft namelijk een vals adres geor ganiseerd om in Assen aan de verkiezin gen te kunnen meedoen. Aan het interview dat Het Parool pu bliceerde met de Rotterdamse CP-lijst trekker Martijn Freling zit in ieder geval een luchtje. In dat interview stelt Freling dat zijn partij over een dodenlijst be schikt. ..Als u me naait", zegt hij tegen de Parool-verslaggever. ..komt u op onze in ternationale dodenlijst. En dat is geen grapje. U kent mijn verleden en u moet goed beseffen in wat voor een wespen nest u zich heeft gestoken. Wij hebben een lage drempel tot geweld. Na de ver kiezingen zullen we u weten te vinden." Freling, begin jaren tachtig voorzitter van het Nationaal Jeugd Front en daarna oprichter van het Aktiefront Nationaal- Socialisten. werd in 1983 verdacht van een bomaanslag op het PSP kantoor in Tilburg. Een jaar later werd hij tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld voor een gewelddadige overval met een groep skinheads op een stel punkers in Rotterdam. Op de vraag of hij geen spijt heeft van die gewelddadige acties, ant woordt hij: „Nee, zeker niet. Het hoorde bij de leeftijd."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3