B oom ma r kt - ga ra ge geen breekpunt' Hevige aanvaring tussen Walenkamp en Geertsema '1 Goekoop: alcohol groter probleem dan soft-drugs Politiek Café Leiden Stadspartij en de frisse <vind op het herentoilet Ambtenaren bij bezuinigingen favoriet Maartje solliciteert als burgemeester m IJDAG 25 FEBRUARI 1994 Van Rij: 'In collegeprogramma leggen we geen locaties vast' eventuele bouw van een parkeergarage aan de Boom- narkt wordt geen hard punt tijdens de college-onder- jandelingen. Dat voorspelden gisteravond tijdens het Uveede politieke cafe' van deze krant de lijsttrekkers an- liex wethouders van CDA, PvdA en GroenLinks. geheel afhankelijk is van de be sluiten van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Dat is ver zocht naar andere huisvesting uit te zien om plaats te maken voor de garage, die volgens voorstanders nodig is om de binnenstad autoluw te maken 5tkdA-wethouder T. van Rij en ejjn collega van het CDA, J. walenkamp, wezen er op dat de Ijjfemeente voor de plaatsbepa- hg van een garage aan de Westkant van het stadscentrum en de bereikbaarheid te vergro ten van de Stadsgehoorzaal plus de toekomstige winkelgalerij De Sleutelhof. Het Hoogheemraadschap be slist in april en dan moet het collegeprogramma al zijn ge schreven. Daarmee lijkt de deur voor GroenLinks om ook in het volgende college een wethouder te leveren gewoon nog open te staan. Van de huidige college partijen is GroenLinks de enige die zich tegen de omstreden ga rage heeft gekeerd. Lijstrekker J. IDEN WIM KOEVOET it de winkels in de Leidse bin- instad hun aantrekkings- icht op het Leidse publiek en it uit de buurgemeenten voor belangrijk deel hebben ver- n. is mede het gevolg van lalf jaar wanbeleid van VYD- jthouders. Deze scherpe kritiek in de ir het overige nog altijd mat- verkiezingsstrijd is afkomstig bn CDA-wethouder en -lijst- 4kker J. Walenkamp. Walen- Imp reageerde tijdens het 4reede en laatste politieke cafe' het Leidsch Dagblad, gister in de Waag. ongemeen 1 op uitlatingen van WD-lijst- jekker A. Geertsema over de ,k wol gen op de binnenstads- lkionomie van het weren van asclto's uit het stadshart. =jVolgens Geertsema, wiens KN» fractie in de nu bijna voorbije raadsperiode in de oppositie zit, had Walenkamp, voordat hij zijn definitieve plannen voor de autoluwe binnenstad invoerde, een onderzoek naar de econo mische effecten moeten laten verrichten. Om zo n onderzoek is eerder ook al door het be drijfsleven gevraagd. Dat Walenkamp daar niet op is in gegaan, komt doordat hij doof is gebleven voor wat de burgers en de ondernemers willen, stel de Geertsema. Walenkamp herinnerde de li beraal eraan dat hij jarenlang heeft overlegd met tal van orga nisaties die het bedrijfsleven vertegenwoordigen. Hij heeft uit dat overleg 'het voordeel van de twijfel' gesleept en kan nu eindelijk plannen uitvoeren die de binnenstadseconomie ten goede komen. Dit in tegenstel- nlitici zijn praatjesmakers. Ze priceren doorgaans wollige, nerbrede verhalen om hun indpunt uit de doeken te ten. Als ze hun standpunt al rijt willen. Toch, heel soms, n ze ineens heel scherp en intig. Dan blijken ze wel dege- ad rem te zijn en over hu- ior te beschikken. Of glashei- br te kunnen formuleren. Ook pteren in De Waag was dat het jval. Wij tekenden een aantal ndesscherpe oneliners op. n (Gezien op een poster in het j Jrentoilet: Het is tijd voor een frisse wind I de gemeenteraad. Stem de 3 adspartij, lijst 10. 2 Burgemeester Goekoop over 0 p houding tegenover ex- j èem-rechtse politici in de ge- 3 Jeenteraad: g L.Elke partij in de gemeente- 5 M heeft recht op een demo- j0 ptische behandeling, maar ook 1 jet meer dan dat." i° burgemeester Goekoop over 3 t recht van Leidse gemeente ambtenaren om CD'ers hulp te weigeren: ..Ambtenaren met principiële bezwaren mogen niet worden gedwongen. Desnoods erveer ik hun kopje koffie wel. Joop Walenkamp, tijdens de 'beurt' van Cor Vergeer bij het spel met de rood gekleurde munten: „Nee Cor, dat zijn geen toma ten. loop Walenkamp over de op merking van Vergeer dat de ge meente zou moeten korten op de ambtenarensalarissen en het aldus bespaarde geld zou moe ten teruggeven aan de Leidse bevolking: Goed zo Cor, iedere burger weer een kwartje terug. Ab Abcouwer van de Stads partij over de mogelijke annexa tie door Leiden van een Oegst- geester polder: „Van het begrip annexeren breekt het koude zweet me uit. Ik heb in het verzet gezeten en vind dat je gewoon goed met je buren moet omgaan. Zwevende kiezers? Gradus. uitbater van koffieshop Twins aan de Haarlemmer straat, is er zo eentje. Gister avond vroeg hij zich hardop af op welke partij hij nou ei genlijk moest gaan stemmen om in elk geval meer dan vijftien koffieshops in Leiden te houden. Niemand van de lijsttrek kers die hem aanvankelijk soelaas kon bieden. Maar plots was daar dan Margje Vlasveld, lijsttrekster van LWG/De Groenen, die tot haar pdlitieke collegae riep. „Volgens mij bent u bang voor hasj. Maar hier zijn ook soft drugs. Ik krijg hier zelfs gratis koffie en ik word dus gratis gedrogeerd. En voor een glaasje water moet ik hier 2,75 betalen. En daar zat nog C02 in ook. Hasj zou ge legaliseerd moeten worden. En gecontroleerd op kwali teit." Bouwen PvdA 8 6 iGroen 2 Links Stads partij y LWG/De Groenen Binnenstad In de regio aansluitend op bestaande wijken, in Leiden Roomburg en Van Gend en Loos Weren doorgaand ver keer; parkeren aan rand centrum; Breestraat in weekeinde en 's nachts dicht Beperkte mogelijkheden in de stad (alleen nog hoogbouw); lokatie ten oosten van Leiden (Zoe- terwoude) Autoluw voor bestem mingsverkeer; sterk te rugdringen van onnodig verkeer en daardoor betere bereikbaarheid Bouwen in de Bollen streek of op Valkenburg; in Leiden nog beperkte mogelijkheden Bouwen op 1 grote lokatie in de regio Groene Hart ontzien; omliggende gemeenten verder volbouwen; Val kenburg Geen verdere bouw in bestaande wijken, maar op Valkenburg In de stad nog ruimte; rest nieuwbouw in andere gemeenten Niet bouwen in polders; alleen nog verantwoorde hoogbouw; woningen in kantoren Geen bouw in Leiden Geen programma Verkoop hasj Overlast koffieshops bestrijden Sancties voor koffie shops die de regels overtreden Plannen doorzetten; parkeergarage aan de rand, niet in het centrum; vervoer per busboot Stad al voldoende auto luw; parkeergarage aan Boommarkt; Breestraat dicht op koopavond en zaterdag Groter autovrij gebied; geen garage aan Boom- markt maar indien nodig aan rand centrum Binnenstad autoluw; geen parkeergarage aan Boommarkt Niet verder autoluw maken Voor autoluwe en -vrije binnenstad; parkeerplaat sen vervangen door fiets- klemmen en bomen Voor autoluwe binnen stad Geen programma Aantal koffieshops aan maximum binden en vergunningen invoeren Geen verkoop aan jeugd; aantal zaken beperken; gemeente mag geen drugs ver strekken Geen standpunt in programma Alcohol- en drugsge bruik bestrijden; aantal koffieshops beperken Aandacht voor overlast handel in drugs Geen maatregelen softdrugs, wel aanpak illegale handel hard drugs Leiden drugsvrij Geen programma Laurier heeft al laten weten dat zijn partij geen enkele concessie op dit punt zal doen. Omdat D66, nu nog in de oppositie, de Boommarkt-garage niet wil uit sluiten en er verder nauwelijks grote verschillen van inzichten bestaan tussen de potentiële collegepartijen, wordt er al eni ge tijd druk gespeculeerd over het vertrek van GroenLinks uit het dagelijks bestuur van de ge meente. Margje Vlasveld van De Groe nen /Leiden'WeerGezellig pro beerde gisteravond evenals dis cussieleider Hennv van Eg- mond van het Leidsch Dagblad, Jan Laurier voor het blok te zet ten. Haakt zijn partij af als de Boommarkt-garage in het colle- geperogramma komt, wilden ze weten. Laurier: „Ik denk niet dat de garage in dat stuk komt te staan." PvdA-lijsttrekker Van Rij hielp de steeds roder wordende Laurier een handje: „In het col legeprogramma leggen we geen locaties vast, vooral niet omdat we ze niet volledig in eigen hand hebben." ling tot zijn voorgangers, de WD-wethouders J. Fase en Th. van der Nat. Walenkamp noem de die namen niet maar hij doelde wel op deze twee perso nen. Geertsema had dat dan ook direct door. Hij noemde het 'be neden alle peil' dat de WD'ers Fase en Van der Nat 'door het slijk werden gehaald'. Het was gisteravond niet voor de eerste keer dat Walenkamp en Geertsema botsten vanwege de autoluwe binnenstad. Walenkamp heeft al eens eerder te kennen gegeven dat de op stelling van de WD over dit on derwerp tot gevolg moet heb ben dat de liberalen nog eens vier jaar in de oppositiebanken doorbrengen. Behalve door W- D'ers is dat nog door niemand tegengesproken. Ook gister avond niet. Vlasveld: gratis gedrogeerd met een kopje koffie Burgemeester Cees Goekoop werd gisteren tijdens het politiek café door Henk van der Post, adjunct-hoofdre dacteur van het Leidsch Dagblad, gevraagd naar zijn mening over het hoge alcohol- en druggebruik in Leiden. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het alcoholgebruik onder jon geren is een veel groter pro bleem dan het gebruik van soft drugs door diezelfde jeugd. Cees Goekoop, burgemeester van Leiden, kwam tot deze op merkelijke uitspraak tijdens het politiek café toen hij aan de tand werd gevoeld over het drugbeleid van de gemeente. Een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD), uitgevoerd in opdracht van de Leidse Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD), wees on langs onder andere uit dat 21 procent van de jeugd in de Leidse regio tussen de 12 en 18 jaar wel eens hasj of marihuana had gerookt. „Maar daar ben ik niet van geschrokken. Ik weet dat dat gebeurt", aldus de bur gervader. „Ik ben veel meer ge schrokken van het feit dat jon geren van tien, elf jaar al alcohol blijken te gebruiken." Goekoop voegde daar overi gens wel aan toe dat het er niet zozeer om gaat wat iemand ge bruikt. „Veel belangrijker is of iemand er verslaafd aan raakt. En bij alcohol zou dat gemakke lijker het geval kunnen zijn naar mijn mening. Ook hasj heeft natuurlijk gevaren. Alleen heb ik tot nu toe in de praktijk, als hoofd van de Leidse politie, niet kunnen constateren dat matig gebruik van hasj ernstiger effec ten heeft dan het gebruik van alcohol." Deze mening staat volgens Goekoop echter niet haaks op het beleid van de Leidse ge meente het aantal koffieshops Sommige maakten er hartjes van en lijsttrekker Margje Vlas veld van De Groenen/Leiden- WeerGezellig componeerde er zelfs een bloem mee. De aan wezige Leidse gemeente-amb tenaren konden al die creativi teit tijdens het muntenspel van het Leidsch Dagblad, gister avond in De Waag. nauwelijks waarderen. Alle lijsttrekkers haalden munten uit 'hun' vakje 'gemeente-ambtenaren'. De lo kale overheidsdienaren waren gisteravond de meest favoriete bezuinigingspost. Zij moeten inleveren voor uiteenlopende verkiezingsbeloftes. Een overzicht van de finan ciële prioriteiten, zoals die in het politieke cafe' werden ge steld. SP'er Cor Vergeer wil de ver goeding van de raadsleden, de salarissen van de wethouders en het budget voor het gemeen- tepersoneel verlagen. Daardoor kan hij de lasten voor de bur gers verlagen en meer geld ste ken in sport en sociale woning bouw. PvdA'er Tjeerd van Rij wil meer geld voor stadsvernieu wing en het sociaal pension voor daklozen. Dat kan door te beknibbelen op gemeenteper- soneel, nieuwe wegen en we- genonderhoud. I loe kan de PvdA dan voor rijksweg 11 - west zijn, wilde spelleider Gert Visser weten. Van Rij: „Die weg betaalt het rijk." WD'er Alexander Geertsema haalde munten weg bij ambtenaren. „De ambtelijke reorganisatie moet nu eindelijk maar eens wat opleveren." De WD'er wil de bezuinigingsbuit gebruiken om de Lakenhal uit te breiden. GroenLinkser jan Laurier be zuinigt het liefst op wegen en ambtenaren. Er moet meer geld CHEF «HENNY VAN EGMOND.071-356414 PLV -CHEF HANS KOENEKOOP 071-356429 Walenkamp sloot zich daar bij aan, maar voegde er in een adem aan toe dat er geen betere locaties zijn te vinden dan de Boommarkt. De wethouder zei erbij dat hij desnoods ook ge meentelijk geld in de garage wil steken, zo belangrijk vindt hij haar. GroenLinks is tegen om dat parkeergarages niet mid denin het autovrije gebied thuishoren. Bovendien ver speelt Leiden met een garage aan de Boommarkt de kans om in de toekomst de autoluwe- en -vrije gebieden te vergroten. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS terug te brengen naar vijftien. „Daarmee kunnen we de situa tie, het gebruik van soft drugs, beter beheersen, controleren. Het is nog steeds zo dat de aan voer via het criminele circuit plaatsheeft. Bij die aanvoer zit ten ook hard drugs. Als de han del en het gebruik gelegaliseerd zouden zijn, zou de gemeente misschien een andere politiek kunnen voeren. Zou dat niet nodig zijn." Brak de burgemeester een lans voor legalisering? Daar liet hij zich niet over uit. Goekoop meldde wel nog nimmer een joint te hebben gerookt. „Ik heb überhaupt nog nooit iets ge rookt. Waarom dan wel een stickie? Ik heb wel eens per on geluk een hele hasjcake opgege ten. Of dat lekker was? De smaak was acceptabel." in groen en cultuur worden ge stoken, vindt hij. En in stadsver nieuwing. Dat laatste is zo duur dat lastenverhogingen niet zijn uitgesloten. Laurier bleek wat dat betreft uniek. D66'er Pex Langenberg wil meer geld voor groen, bestuur lijke vernieuwing (referenda) en het milieu. Hij wil betalen met geld uit de post sport. Dat kan als er meer sportclubs gaan fu seren. Ook wil hij minder uitge ven aan wegen (onderhoud). Voor meer veiligheid moeten het mes in het ambtenarenbud- get. Ook Joop Walenkamp bezui nigt het liefst op de ambtena ren. Verder kan er wat minder geld aan groen worden uitgege ven (daarin was hij uniek) en aan de politie. Meer geld moet er naar de 'nieuwe stad' bij het station en naar het openbaar vervoer. Tijdens het politiek café in De Waag sprak 'schrijf ster' Maartje 't Dart op verzoek van de redactie on derstaande column uit. Toen bleek dat ik, zoals mijn ouders geregeld trots zeiden, 'mirakels goed kon leren', drong mijn vader er ook bijna dagelijks op aan dat ik burge meester zou worden. Mij trok dat helemaal niet. ik wilde van jongsaf aan niets anders dan schrijver worden, en schrijven leek mijn moeilijk te combineren met besturen. Maar mijn vader was hele maal bezeten van het verlan gen mij burgemeester te laten worden. 'Maar wat doet een burgemeester dan?', vroeg ik een keer vol vertwijfeling. 'Die zit indirekt de hele dag op z'n luie gat', zei mijn vader smachtend. 'Ajasses', zei ik, want vooral die indirekte lui heid trok mij allerminst. 'Maar dan ben je het hoofd van de brandweer, van de po litie, van de plantsoenen dienst, van gemeentewerken en van de reinigingsdienst', riep hij smartelijk. Toen ik in Leiden woonde, en geregeld burgemeester Vis te genkwam. als hij van de Witte Singel binnendoor naar het stadhuis liep. moest ik daar vaak aan denken. Was die le venloze man nu hoofd van de reinigingsdienst? Het leek net, als je hem zag schrijden, alsof hij door zijn vrouw strak was opgewonden, zodat hij pre cies het stadhuis kon halen. Daar zou hij door een bode elk half uur opnieuw opge wonden worden. Die man leek net een mechaniekje. Hij is opgevolgd door een bemin nelijke, leuke losbol, en ik moet zeggen dat ik. sinds ik burgemeester Goedkoop ken, vaak denk: 'Het is misschien toch wel een leuke baan, bur gemeester. Leuker dan schrij ver. want dan zit je de hele dag eenzaam thuis en zie je geen hond. Bovendien kun je als burgemeester wel degelijk ook schrijven, zie maar aan Goedkoop. En 't moet toch leuk zijn om macht te heb ben. Was ik burgemeester van Leiden, dan zou ik dadelijk die onzalige verbouwings- plannen van de Stadsgehoor zaal in de prullenbak smijten. 'Alsnog hoop ik, kortom, de ambities van mijn vader te verwezenlijken. Wil je echter vandaag de dag burgemeester worden, dan moet je een vrouwzijn. Ooit was dat heel anders. In 1904 werd bij wet bepaald dat de burgemeester een mannelijke Nederlander moest zijn. In de jaren 1927- 1928 werd in de Tweede Ka mer hartstochtelijk gediscus sieerd over die wet. Zandt van het SGP wees de vrouwelijke burgemeester resoluut af. 'God heeft de vrouw in Zijn woord een andere plaats aan gewezen, namelijk aan de binnenkant van het leven', betoogde hij. Maar niet alleen Zandt wees de vrouwelijke burgemeester af, ook minister Ruys de Beerenbrouck merkte op: 'Een dame als burgemees ter schijnt mij geen aantrek kelijke figuur te zullen maken. De schouwing van wegen en vooral van waterleidingen is veelal zeer sportief. Polssprin- gen, het nemen van volledige prikkeldraadversperringen, het zich laten zakken in, of het klauteren'uit metersdiepe waterleidingen, het kruipen door houtwallen en bosschen met een ondergrond van doornen, zie daar enkele niet te onderschatten perikelen. waaraan de waardigheid en de kleding van de vrouwelijke burgemeester zouden zijn blootgesteld'. Toch werd in 1930, ondanks die prikkeldraadversperringen en waterleidingen, met 46 voor en 35 stemmen tegen, het woord 'mannelijk' uit de wet van 1904 geschrapt. Niet temin duurde het tot 1946 voor, in de gemeente Oost-, West- en Middenbeers, me vrouw Smulders als eerste vrouw tot burgemeester werd benoemd. En dat ook alleen maar omdat haar man door de Duitsers was weggevoerd, en in gevangenschap was overleden, en zij haar man in de oorlog zo goed had ver vangen. Pas in 1964 werden, te Geldermalsen en Leersum, nog twee vrouwelijke burge meesters benoemd. Op 1 april 1983 waren er 25 vrouwelijke burgemeesters, en thans is, op in totaal 636 Nederlandse gemeenten, 10% van de bur gemeesters van het vrouwelijk geslacht. Kortom, drieënzesti- geneenhalve vrouwelijke bur gemeesters telt ons land. Om die achterstand gelijk te trekken, krijgen vrouwen overal voorrang als er een burgemeesterspost vrijkomt. Onlangs had zelfs NRC-1 lan- delsblad de vetgedrukte kop: 'Opvolger Van Thijn liefst vrouw'. Zelfs in Amsterdam zoekt men nu dus naar een vrouwelijke burgemeester Mij trekt het eerlijk gezegd niet om meteen in zo'n grote stad burgemeester te worden, maar als Amsterdam mij roept, dan ga ik. IJ zult zeg gen: bent u gekwalificeerd voor die zware taak? Mijn ant woord daarop is dat ik, vooral dankzij couturier Paul van Eg- mond op de Nieuwe Rijn. in elk geval aan de voornaamste voorwaarde voldoe zoals u ziet: ik ben een vrouw. Voorts is mij. zelf woonachtig in een dorp dat door een vrouwelijke burgemeester wordt be stuurd, gebleken dat een bur gemeester noch qua oplei ding, noch wat haar karakter betreft, de juiste persoon op de juiste plaats hoeft te zijn. De burgemeester van mijn dorp heeft Nederlands gestu deerd (dus ik als Nederlands schrijver ben wat opleiding betreft van hetzelfde niveau) en is volledig gespeend van contactuele eigenschappen. Ze is bits, kwaadaardig, tact loos; kan niet besturen, heeft het voltallige personeel op het gemeentehuis en driekwart van het dorp tegen zich in het hamast gejaagd, en is, en dat is nog het allerergste, vol strekt ondemocratisch - ze bekokstooft van alles achter de mg van inspraakorganen en gemeenteraad en dorpe lingen om - maar is niettemin nog altijd burgemeester van Warmond. Als zo iemand burgemeester kan worden, en kan blijven, dan zie ik niet in waarom ik, niet in bijvoor beeld Middelbeers of des noods Amsterdam, benoemd zou kunnen worden. Goed, ik heb nog weinig bestuurlijke ervaring, maar ik kan u verze keren dat het nemen van prikkeldraadversperringen en het klauteren uit metersdiepe waterleidingen mij verbazend goed af gaat. MAARTEN 1 HART 'Extreem rechts durft niet meer' LEIDEN WIM KOEVOET Spreektijd was schaars in het politieke cafc'. GroenLinks-lijst- trekker Jan Laurier offerde zo'n vijftien seconden van zijn mi nuutje op aan de afwezigheid van extreem-rechts. Met genoe gen stelde hij vast dat de lijst trekkers van CD en CP'86 hel in de Waag 'hebben laten afwe ten'. „Klaarblijkelijk durven ze een openbaar debat nu al niet meer aan." Tevoren was de verwachting al dat extreem-rechts verstek zou laten gaan. De woordvoer ders van CD en CP'86 hadden het leidsch Dagblad, de organi sator van het politieke cafe', om veiligheidsmaatregelen ge vraagd, bang als ze waren voor ene Herhaling van de gebeurte nissen tijdens het eerste politie ke cafe' in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Daar zou voor de deur een CD'er tegen de grond zijn gewerkt door een kraker. Daarbij is foto-appara- tuur gestolen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15